Geldregen Paters Montfortanen openen nieuwe Apostolische School HET MAANDAG 10 SEPTEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 OVERDRACHT RECTORAAT UNIVERSITEIT. Voor het studiejaar 19511952 is tot rector-magnificus der R.K. Uni versiteit benoemd prof. dr. M. Goe- mans O.F.M., hoogleraar in de pa trologie, oude kerkelijke geschiede nis en dogmageschiedenis. Hij volgt prof. mr. F. M. E. Duynstee op. De dies natalis wordt gevierd op 17 October a.s. Op deze dag zal ook het voorlopige gebouw der medische faculteit op huize Heijendaal officieel worden geopend. De colleges in dit gebouw beginnen op 1 October. Op 17 Sept. zal prof. Duynstee zijn rec toraat overdragen. EEN DIEPGRONDWOELER. Op de stand van de Rijksnijver- heidsdienst zal tijdens de Jaarbeurs- dagen te Utrecht een nieuwe vin ding op het gebied van landbouw machines te zien zijn. Gedemon streerd zal warden de diepgrond- woeler, welke is uitgevonden door de 21-jarige landbouwerszoon J. Bevers uit Gemert, terwijl zijn 28- jarige vriend, de fijnbankwerker G. Willem .en, eveneens uit Gemert het model construeerde. Het betreft een roterende ondergronder voor het loswoelen van de onder de ploeg- voor gelegen aardlagen. Door een bijzondere constructie in hoofdzaak bestaande uit roterende delen, is de uitvinder er in geslaagd de weer stand onder de grond tot een mini mum te beperken, waardoor de ar beidsprestatie aanmerkelijk kon worden opgevoerd. De diepgrond- woeler, welke zowel met als zonder ploeg kan worden gebruikt, is recht streeks met de tractormotor verbon den. Reeds geruime tijd geleden is oc trooi aangevraagd. De nieuwe vin ding zal onder de naam van „Bewi diepgrondwoeler" in de handel wor den gebracht. KATH. ONDERWIJZERSVERBOND De voorzitter van het Kath. Onder4 wijzersverbond, de heer Willem Wiltschut heeft zijn functie na deze 18 jaar bekleed te hebben overgedragen aan de heer J. H. M. Derksen. De heer Derksen is een ge- salieerd bestuurder. De verbondsbestuursvergadering besprak voorts onder meer het- de finitieve statuut van de „L'Union mondiale des instituteurs catholi- ques", de wereldunie van katholieke onderwijzers. De president, de heer H. G. de Boer uit Noordwijk. zette uiteen hoe deze unie een adviserende stem kan krijgen in een reeks van organisaties behorend, tot de UNO. BENOEMING BISDOM HAARLEM Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tót Voorzitter van de Stichting Fonds voor Kerken bouw in het R.K. Bisdom1 Haarlem, Mgr. H. J. J. van Hussen. KAMERLEDEN BEZOEKEN NEDERLANDSE INDUSTRIEëN. 74 Leden van de Eerste en Tweede Kamer, alsmede een aantal medewer kers van de griffie der beide Ka mers, brengen op uitnodiging van de verbonden van werkgevers in Ne derland en bezoek aan een aantal in dustrieën. Van de 74 leden behoren er 49 tot de Tweede Kamer en 25 le den tot de Eerste Kamer. Zowel de voorzitter van de Eerste Kamer dr. J. A. Jonkman als de voorzitter van de Tweede Kamer mr. L. G. Kortenhorst, maken de reis mede. In totaal nemen aan de reis I JHHB deel: 29 vertegenwoordigers van de bij Ëmmen "geheel 'igebrandT'Het Kath. Volkspartij, 23 van de Partij j historische gebouw trok altijd zeer van de Arbeid, 7 van de Volkspartij veei toeristen voor Vrijheid en Democratie, 7 van j 0m ongevMr u uur werd de de Anti-Aevolutionaire Partij, 6 van i dr<lnd ontdekt. Het vuur vond voed de Chriatelijk Historische Unie en 2 jn het in Mh aanwe2igc S h00i 5tr0° en in «n hoeveel. beh°ren V1" heid turf. Van de inboedel kon daardoor slchts weinig worden ge- De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting zal er vermoedelijk zijn goedkeuring aan hechten, dat in de vrije sector woningen groter dan 500 m3 worden gebouwd. Deze par ticuliere woningbouw zal echter zon der Rijkssteun moeten geschieden. („Tel.") Door tot nu toe onbekende oor zaak is gistermiddag het oude Drent- schepershuisje in Noord-Barge De middenstanders te Hulst hadden een origineel plan uitge dacht, om de aandacht op hun zaken te vestigen. Zij hadden een helicopter gehuurd on uit dit vliegtuigje zouden Zaterdag middag waardebonnen boven Hulst uitgestrooid worden. Het publiek, van te voren in kennis gesteld, wachtte met on geduld de komst van de heli copter af en nauwelijks dwar relden de eerste bonnen omlaag, om het vreedzame Hulst veran derde in een strijdveld. Overal waar volgens berekening de bonnen terecht zouden komen, verdrongen de mensen elkaar en enige enthousiastelingen klom men op de daken, om de bonnen in hun val tc grijpen. Niet alleen de middenstand te Hulst heeft het Zaterdagmiddag druk gehad, ook het ziekenhuis, want er werden verschillende personen binnengebracht, die onder de voet gelopen ver wondingen bekomen hadden. De meeste konden gelukkig na ver bonden te zijn, weer de stad in. maar twee personen die op een dak geklauterd waren moesten n paar daagjes blüven, daar zij door vrfn het dak af en er door heen te vallen, beiden een been gebroken hadden. vrouwelijke leden. De in totaal 24 te bezoeken bedrij ven elk Kamerlid kan iedere och tend en middag een keuze uit ver schillende bedrijven doen verte genwoordigen 13 bedrijfstakken. Het spreekt vanzelf, dat in een tijdsbe stek van 3l/2 dag slechts een beperkte keuze uit de totale Nederlandse in dustrie kan worden gemaakt. Behal ve met ondernemers en werknemers der bezochte bedrijven zullen de Ka merleden gedurende de reis ook ge legenheid hebben met andere figu ren uit het industriële bedrijfsleven contact op te nemen. Het vervoer ge schiedt met een door de Nederlandse Spoorwegen aangeboden speciale trein en voor de kortere afstanden met autobussen. Voor deze reis toont ook de rege ring grote belangstelling. Door inter nationale verplicht in ,en elders is het de Minister van Economische Zaken prof. dr. J. R. M. van den Brink, niet mogelijk gevolg te geven aan zijn voornemen om tijdens de maaltijd in Hilversum op 13 September een rede uit te spreken. Dit zal thans geschie den door de Minister zonder Porte feuille en minister van Economische Zaken ad intermi prof. dr. A. H. M. Albregts. EINDE ARBEIDSCONTRACT AMBTENAREN IN ZICHT Er bestaat gegronde reden aan te nemen, dat de afschaffing van het omstreden instituut der arbeidscon tracten binnen afzienbare tijd. een feit zal worden. Verwacht wordt, dat de regering na het advies van de Staatscommis sie voor de pensioenwetgeving te hebiben ingewonnen, concrete voor stellen zal doen. Deze voorstellen zullen waarscijnlijk inhouden, dat het gewraakte arbeidscontract wordt afgeschaft en de arbeidscontractant in normale tijdelijke o vaste dienst zal worden aangenomen. NIEUWE KLM-LUCHTLIJNEN. Naar wij vernemen zal de KLM begin December twee nieuwe lucht lijnen openen en wel op Japan en op Australië. De dienst op dc lijn Amsterdam— Tokio wordt eenmaal per week uit- gevoerd. Gevlogen wordt van Am sterdam via Bangkok naar Tokio. De lijn Amsterdam—Sydney wordt eveneens één keer in de week be vlogen. De route loopt van Amster dam via Biak (Nieuw Guinea) naar Sydney. De KLM heeft nog nimmer een luchtlijn op Japan gehad. Vóór de red. Een varken kwam in de vlam men om. Het huisje diende vroeger tot woonplaats voor de schaapherder vn Noord-Ba'ge. Sedert ongeveer 1910 houden de Noord-Barger boe ren er evenwel geen schapen meer op na. Het gebouwtje genoot echter nog steeds bekendheid als het „Sche pershuisje". De heer H. Kamps, die voor het uitbreken van de brand het huisje bewoonde, is een zoon van de laatste „scheper"a Henk Rijnhout, de reus van Rot terdam. is op het ogenblik in Ant werpen om zich, naar men zegt, een auto te laten aanmeten. Rijnhout is 2.40 m. lang en weegt 230 kilo. Een rijschool te Rotterdam heeft hem on langs, om reclame te maken, gratis rijles gegeven, een fabriek van brom fietsen gaf hem een bromfiets ca deau en naar verluidt gaat Rijnhout nu optreden als reclameman van een te Antwerpen gevestigde fabriek voor automontage. OP HETERDAAD BETRAPT Een 23-jarige landarbeider uit Katwijk aan den Rijn was betrapt in een perceel aan de Achterweg 14 waar hij zich toegang had verschaft door een raam. Hij was druk zoeken de naar wat van zijn gading was, toen een oude dame binnenstapte en zo kon hij de inbraak niet voltooien. Voor dc Haagse rechtbank, waar voor hij thans terecht stond, bleek, dat de verdachte reeds verschillende veroordelingen achter de rug had. In zijn requisitoir achtte ae offi cier van justitie een lange straf de enige remedie, want verdachte ver zon steeds weer wat nieuws. Dan zou hij tenminste een tijdje uit de maatschappij zijn. Daarom eiste de off. van justitie een jaar gevange nisstraf. Uitspraak 20 September. Zilveren feest van pastoor W. Bende te Noordwijk kerkelijk gevierd Het zilveren priesterfeest van pastoor W. Bende, dat destijds we gens omstandigheden werd uitge steld, is gisteren in de parochie van „Maria ter Zee" te Noordwijk ker kelijk gevierd. Door een haag van bruidjes en voorafgegaan door een stoet misdie naars ging de jubilerende pastoor gisterochtend naar het altaar, waar hij een Plechtige Hoogmis opdroeg met assistentie van kapelaan Th. Plaat van de St. Petrusparochie te Leiden, als diaken, pater v. Gendt o.f.m. eveneens uit Leiden als sub diaken en pater Peterse als ceremo- niarius. Het parochiële zangkoor onder leiding van de heer H. J. v. Berghe en aan het orgel begeleid door de heer W. Vink zong de Missa in ho- norem S. Francisci Assisiatis van Jos de Klerk. Kapelaan Plaat, die de feestpredi katie hield, herinnerde aan de eerste apostel van Noordwijk, die om het geloof zoveel had moeten lijden, maar aan wiens pioniersarbeid het te danken is, dat het katholicisme in deze plaats aan de Noordzee tot zo grote bloe is gekomen Wanneer wij dit overwegen treedt de betekenis van de priesterlijke ar beid duidelijk in het licht en voelen wij ons .gelukkig bij het zilveren jubileum van de parochieherder Uitvoerig schetste spr. vervolgens het priesterschap en besloot zijn predicatie met een persoonlijk woord tot de pastoor, die kort geleden zijn moeder verloor, maar wiens oude vader op deze mooie feestdag aan wezig mocht zijn. Om zeven uur 's avonds droeg de zilveren jubilaris een plechtig danklof op met de zelfde assisten- wrlog in het Verre Oosten onder-1 tie als in de Hoogmis. In een kort - riot"ilr«rr>m"ri riphttf» rif» nastflOr Zich hield de toen bestaande Koninklijke Nederlandsch Indische Luchtvaart maatschappij, de KNILM, van Ba tavia uit een dienst op Sydney. De gehele lijn Amsterdam—Sydney werd toen door KLM en KNILM ge zamenlijk uitgevoerd. dankwoord richtte de pastoor zich tot zijn parochianen naar aanleiding van de tekst: „Laat ons God dank zeggen". Spr. getuigde, dat hij op deze dag vervuld was van dank baarheid jegens God, die hem had uitverkoren om als priester de lief de van Christus te mogen uitdragen. Het vervulde spr. met blijdschap, dat hij in Noordwijk een kerk had mogen bouwen en dat er straks ook een nieuwe school gereed zal AARDSCHOK IN LIMBURG. Om 6 minuten over twaalf heden- nacht is in een zeer groot deel van j zijn. Limburg een aardschok waargeno- De pastoor eindigde zijn toespraak men. De schok duurde minstens een i met dank te brengen aan de paro- minuut lang. In geheel Zuid- en i chianen voor de grote steun, welke Midden Limburg en in de nabij ge- hij van hen had mogen ondervin- legen grensgebieden werd hij ge- j den. voeld. De seismograaf van het geolo gisch bureau te Heerlen heeft de aardschok geregistreerd. Op de trom- Blijkens de curve werden eerst cn- Huize St. Jeroen ^udute herdacht kele lichte schokjes gevoeld, die ge- iesslefeest ven Zr volgd werden door een flinke beving, te n«re e nnppdraeen in die ruim 1 minuut duurde. Het epi- een plecht.ge H. Mis opgedragen In centrum van de aardschok kon ^t de kapel door deken Bnnkman ge nu toe nog niet worden medegedeeld. I assisteerd door P»toorJansen en J geregfs'treerd'erd !Ch°k eVenee"Soïïdufe ook is toch kon zij er niet ge; L. de Vries en W. v. d. Berg. Met een plechtig „Te Deum" werd deze feestdag besloten. Gouden professiefeest Zr. Gudule. aan ontkomen, aan de belangstelling, die er van buiten af voor haar gou den feest was. En hoe kan het ook anders als wij bedenken, dat Zr. Gu dule als de eerste wijkzuster 15 jaar al lopende met haar verplegingstas- je dag aan dag Noordwijks straten doorkruiste en bij menige zieke hulp en vertroosting heeft gebracht. Tij dens een druk bezochte receptie werd haar hiervoor dank gebracht en ook mocht zij vele bloemstukken ontvan gen. Na de receptie werd de jubila- resse een cadeau aangeboden be stemd voor de kapel, 's Avonds te 8 uur bracht het Fanfarecorps nog een serenade, waarna het feest in huise lijke kring op intieme wijze werd besloten. Verbreding Nieuwe Zeeweg. Ten behoeve van de verbreding van de Nieuwe Zeeweg, waarvoor reeds meerdere percelen zijn aangekocht, stellen B. en W. thans aan de raad voor over te gaan tot aankoop van enige percelen behorende aan de heer G. B. van Rhijn, waarbij een gedeelte van de bestaande bollen schuur over een lengte van 6.65 M. moet worden afgebroken. De aan koop van grond, herbouw van de schuur, het verplaatsen van een in- rijhek en het aanbrengen van raster werk enz. op de nieuwe scheidings lijn zal aan kosten meebrengen 19917.50, vermeerderd met de kos ten van overdracht en levering van de grond. Benoeming armmeesters. Tot armmeesters van de parochie Mari ad Mare zijn benoemd de heren A. van Kan, H. J, v. d. Berghe en J. Kap- tein. Nieuwe tegelvoetpaden. Door B. en W. is bij de raad een voorstel in gediend voor een verhoogd crediet voor vervanging geteerde- door te gelvoetpaden. Bij goedkeuring van dit voorstel zullen deze tegelvoetpaden worden aangebracht in de De Ruyterstraat, Piet Heinstraat en IJmuiderstraat, Deze voorgestelde verbetering zal ze ker ten goede komen aan de ver fraaiing van ons dorp. HILLEGOM Schip gelicht. Het schip, dat door het breken van de laadsteiger in de Nieuwe Haven zonk. is doo-r Gebr. v. d. Akker gelicht. Het wrak werd met kettingen ondergord en tussen 2 motorschepen werden opgehaadl Het werk heeft twee volle dagen ge- eist De publieke belangstelling was voor dit alledaags gebeuren groot De reparatie zal op de scheepswerf ge schieden. Geboren- zoon van H. G. Duwel en P. A. Westgeest; z. van C. Peters en T. M. H. Bow; d. van K. P. den Hartogh en A. Holleman; d. van J. W Rüigrok en M. H. Vrolijk. Ondertrouwd: L. H. Wijnbergen en N. M. H. Spaan: J. J. van der Leeden en C. de Gier; J. van Heusden en A. J. de Jong. Getrouwd: A. Weijers en I. de Lan- Tijdelijk aan de Haagsche Schouw In het Montfortanen-klooster aan de Haagsche Schouw hebben zich de zer dagen grote veranderingen vol trokken, doordat in het gebouw een Apostolische School gevestigd werd, een klein seminarie, als dépendance van de Apost. School in Schimmert (L.). Reeds lange tijd werd de be hoefte gevoeld aan een Apost. School in het Westen des lands, zodat vorig jaar in Heiloo begonnen werd met een voorbereidende en een eerste klasse. Gebrek aan medewerking van de Gemeente, ten aanzien van uitbrei ding der school, noopte de paters echter de Apost. School te verplaat sen. Als nood-oplossing is toen het klooster aan de Haagsche Schouw als zodanig ingericht. In de loop van morgen zullen de jongens. 22 in getal, arriveren. Van hen zullen er 6 de voorbereidende klas gaan volgen, 12 de eerste en 4 de 2de klas. Vier paters-leraren zullen hun les geven. In verband hiermede zijn alle as- sistentie-paters naar elders overge- BOUW TWEEDE GYMNASTIEK LOKAAL. Tengevolge van de vrij aanzienlij ke toeneming van de bevolking ge durende de laatste jaren achten B. en W. de bouw van een tweede gym nastieklokaal uiterst noodzakelijk. De urgentie van dit geval is vooral tot uitdrukking gekomen in het rap port van het hoofd van de openbare school i.v.m. de jaarlijkse verdeling van het aantal beschikbare gymnas- I tiekuren tussen de openbare school, I de School met de Bijbel, de R.K. I Jongensschool en de beide Hervorm- j de scholen. Vooral het feit, dat voor het cursusjaar 19511952 ook de tweede Herv. School in het aantal gymnastiekuren moet delen, bracht grote moeilijkheden mede. Reeds het afgelopen jaar had men met een tekort aan gymnastiekruimte te kampen, om welke reden aan de eerste twee klassen van iedere school geen gymnastiekondei'wijs kon worden gegeven. Een alleron gelukkigste oplossing is thans weer gevonden door het aantal gymnas tiekuren van iedere «chool met 3/4 uur te verminderen en overigens de klassen zoveel mogelijk te combine ren. Zal het aantal leerlingen in 1952 aanzienlijk toenemen, dan zal waarschijnlijk ook voor de derde klassen het gymnastiekonderwijs vervallen. Weliswaar heeft het Rijk wederom een bouwstop voor gym nastieklokalen afgekondigd, maar B. en W. achten voldoende grond aanwezig om de minister te verzoe ken voor dit geval een uitzondering te maken. Alvorens pogingen in het werk te stellen om de nodige toe stemmingen voor de uitvoering van een dergelijke bouw te verkrijgen, is het nodig een ontwerpplan ter beschikking te hebben. Met het ont werpen van dit plan zal het archi tectenbureau Laurentius worden be last, terwijl het tweede gymnastiek lokaal geprojecteerd zal worden langs de in het verlengde van de Prinses Margrietlaan aan te leggen nieuwe straat. Voor het ontwerpen en besteksklaar maken van het plan vragen B. en W. een crediet van 3.000. Agenda gemeenteraad. Woens dag 12 September om 8 uur komt de raad van Voorschoten in openbare vergadering bijeen. De agenda bevat de navolgende voorstelen: beschik baar stellen van een crediet van 3000 voor het ontwerpen en be steksklaar maken van een plan tot de bouw van een tweede gemeente lijk gymnastieklokaal. Voorstellen tot het geven van subsidies van ■ƒ200 aan het Cotuva en 1.538.90 aan het bestuur van de Stichting Tuberculosebestrijding te Leiden. Aanbieding van de Bedrijfsrekenin- gen en Gemeenterekening 1950. Aan bieding van de bedrijfsbegrotingen en gemeente-begroting 1952. Benoe ming van de heer A. Oosterbaan tot 2e bezoldigd ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Benoeming van de heer A. W. C. van Dongen tot lid van de pl. commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. Verho ging van de gastarieven. Het aan gaan van een vaste lening ad 125.000. plaatst; slechts de parochie-geeste lijken, pastoor C. Holthuizen en ka pelaan A. van Heusden, zijn ge bleven. Pastoor Holthuizen, die overste en econoom van het huis blijft, is bovendien benoemd tot econoom van de school, terwijl pa ter Chr. Polder overste van de school geworden is. Het ligt niet in de bedoeling de Apost. School aan de Haagsche Schouw te houden. Wel zijn er plan nen om binnen afzienbare tijd, mo gelijk binnen een jaar, een geheel nieuwe Apostolische School elders in de gemeente Voorschoten te bou wen. Hiervoor dienen echter eerst nog enige moeilijkheden uit de weg geruimd te worden, terwijl ook het uitbreidingsplan van de Gemeente dan wijziging behoeft. Schaakavond, Ter opening van het winterseizoen speelde de heer W. H. v. d. Nat een simultaanwed- strond tegen enkele schakers van de Voorschotense Schaakvereniging, waarbij zich enkele belangstellende jongeren gevoegd hadden. Het was voor de organiserende vereniging wel enigszins een teleurstelling, dat er slechts 13 borden klaargezet behoefden te worden. Er werd aar dig gespeeld, maar de heer v. d. Nat zag toch kans in een uur alle partijen uit te maken. Het gelukte dokter Vermet remise te maken met deze bekende hoofdklassespeler, maar de andere tegenstanders moes ten allen in deze schaker hun meer dere erkennen. Een mooi succes voor de simutaanspeler. LISSE Eerste lustrum van „St Hubertus". Het 5-jarig bestaan van „St. Hu bertus" werd gisteren door leden en talrijke vrienden van deze sympa- tieke ruitervereniging op waardige wijze gevierd. Na de plechtige Hoog mis, door de nieuwe aalmoezenier, de kapelaan P. Huibers tot intentie van de feestvierendei opgedragen, kwamen leden en genodigden in het verenigingsgebouw aan de Beekbrug bijeen, voor het feestontbi.it, waaron- cer o.m. de heer J. Wijsman, als secr. een overzicht van het wel en V'»-e der ver. gaf en de heer P. de Ecer, de bcndsinstructeuiwees op hel belang en de plichten van de R K. rijverenigingen. Daarna trok men in een keurige stoet» door de gemeente naar het ter rein van de heer Rotteveel, gelegen bij de ruïne van Dever, om door demonstratie en onderlinge wedstrij den, een groot publiek te laten mee genieten van deze edele sport. In een paar woorden heette de heer W. Duinenveld, voorz. en com mandant van St Hubertus, allen welkom en gaf het woord aan de heer P. de Boer. die onderhoudend en humoristisch aan de toeschouwers van de verschillende nummers uit leg gaf en waardoor zelfs bij de niet-ingewijden een enthousiast mee lever en een juiste waardering op wekte voor de kranmge prestaties van de leden, die in de afgelopen jaren zeer grote vorderingen ble ken gemaakt te hebben D?t bewees niet alleen het 8-tal rijders, dat zeer verdienstelijk de dressuurnummers van het jaarprogramma te zien gaf en de individuele dressuur o.a. van C Duinenveld. maar ook de pyra- mide gevormd door 4 leden op de paarden Jos en Geldia. De spannende prijs wedstrijden waren voor het publiek en de leden even aantrekkelijk; de heren C. Duinenveld C. van Noort en Th v. Noort, resp. winnaars van de spring wedstrijd, poppenrace en eierenrace, werden dan ook luide toegejuicht. Ter afwisseling trad de R.K. gymn.ver. „Olympia" op, die o.l.v. de heer Halfscheoel o.a. met rhyth- mische gymn. en brugeef grote luister bijzette aan deze geslaagde middag. Een gezellige balavond be sloot dit welverdiende feest. WASSENAAR Geboren: Nico zn van J. Varkevis- ser en M. van Gorsel; Theodora M. T. dr van A. A. Nieuwlaat en D. J. T. Kortekaas; Willem zn van T. Goor en J. P. van Det; Bernard P. zn van H. A. Jongeneel en J. C. Tes- ke; Alberta E. dr van M. Werkhoven en M. C. Schouten. Haar ogen straalden, toen zij be vestigend "knikte en ze»i: „Graag, met het grootste genoegen." Dankbaar drukte hij haar hand en hun ogen ontmoetten elkaar in een liefdevolle blik. De toestand van Milan verergerde met de dag. Het was een ernstige vorm van roodvonk. Men had Hen- riette een verpleegster ter assisten tie toegevoegd en de beide jonge meisjes bleven met Milan geïsoleerd. Senta wrong zich weliswaar in uiterlijke zorg om het kind de han den, maar zij durfde niet in de zie kenkamer te komen. Sigmund liet zich elke dag volledig over het ver loop van de ziekte inlichten. In het belang van de andere huisgenoten, vermeed hij het, bij Senta te ko men. Op zekere avond, toen Henriette enige ogenblikken in het park een luchtje wilde gaan scheppen, wacht te Westphal haar daar op. „Ik wilde qiet op reis gaan, alvo rens afscheid van u genomen te heb ben. Morgen vertrek ik. Maar ik moet van te voren een belofte van u meenemen. Eer u mij die gegeven heeft, raakt u mij niet kwijt." „Een belofte?" Henriette glim lachte. „Ja, u weet, waar ik tc vinden ben. Indien u ooit een vriend nodig mocht hebben, dan moet u bij mij aankloppen. Die belofte wil ik mee nemen." „U meent het goed met mij. Maar ik geloof niet, dat ik u behoef te roepen. Ik heb o-p het slot Robben nog een vriend gevonden." „Dat doet mij genoegen, juffrouw Grape, maar het lot is wispelturig. Wanneer u mij niet roept, dan weet ik dus, dat het u goed gaat. Hoe meer u mij uw vertrouwen schenkt, des te trouwer zult u mij bereid vinden. Deze gunst vraag ik u bij het af scheid." Zij stak hem beide handen toe. „Indien het nodig mocht zijn, zal ik u roepen. Ik beloof het u." Hij drukte een kus op haar hand. „Opdat ik u werkelijk gelukkig mag wederzien." Dan verweiderde hij zich vlug. Op de dag. dat de crisis voorbij was en de dokter verklaarde, dat bij een zorgvuldige verpleging elk levens gevaar voor Milan geweken was, op die dag verzocht von Paxweiten een onderhoud met Senta. Hij had die morgen een brief uit Hamburg ontvangen,waarop hij reeds lang wachtte en die hem een machtig wa pen in de hand gaf. „Wat heb ik u in lange tijd niet gezien, mevrouw. Waarom vermijdt u mijn gezelschap?" „De zorgen voor mijn kind." Sen ta schreide zacht in haar zakdoek. „U wilde voor spion spelen," stoof zij op. „Wat heeft intplaats daarvan uitgericht? Mijn gouvernante zal hier als meesteres haar intrede doen." „Dat zal nooit gebeuren, me vrouw". „Kunt u het verhinderen?" „Ja". „Maar wat zal het dan verhinde ren?" „Dat baron Sigmund von Robben nooit een dame zal trouwen, die zich aan het eigendom van een an der heeft vergrepen en wier zuster geen onbevlekte naam bezit." Senta sprong op. „Wat zegt u daar?" „De waarheid, mevrouw. Bij toe val heb ik gehoord, dat juffrouw Grape vroeger bij de officier van justitie Lübcke te Hamburg in be-1 trekking is geweest. Een van mijn kennissen is bevriend met die fami lie en hem heb ik gevraagd, te in- j formeren, hoe juffrouw Grape zich daar heeft gedragen. Wilt u deze brief eens lezen?" Haastig las Senta het schrij ven, I dat hij haar ter hand stelde. Dan zonk zij in haar stoel terug. „Wat een schaamteloos schepsel! Een die vegge! En haar vertrouwde ik mijn kind toe. Geld te stelen! En niet weinig ook! Uit een portefeuille ontvreemd!" Senta kon van opwinding niet ver der spreken. „Dat is nog niet alles, mevrouw." „Nog niet alles" Senta kreeg een kleur van drift. „Heeft dat schepsel nog meer op haar geweten?" „Zoals ik u reeds mededeelde, staat haar familie niet gunstig be kend. Juffrouw Grape heeft een oudere zuster, die een allesbehalve eerzaam leven leidt". „Toch niet „Ja". „En dan waagt zo iemand het in ons huis te komen? Nog heden laat i ik haar door de honden op straat jagen. Sigmund heeft de hand van dat meisje gevraagd!" Schaterlachend leunde zij achter- J over in haar stoel. „Ik moet Sigmund spreken ik moet Sigmund spreken onmiddel lijk." Woest trok zij aan de schel. Het meisje kwam haastig aangelopen. „Vraag onmiddellijk, of baron Sigmund hier wil komen." VIII „Zijn deze beschuldigingen de beloning voor de opofferende ver pleging, die juffrouw Grape je zoon gedurende zijn ziekte heeft gegeven? Heb je bewijzen voor dergelijke be schuldigingen?" „Ja, Paxweiten heeft inlichtingen ingewonnen, voor hij mij alles mede deelde." „Je schijnt niet te weten, dat men beschuldigingen, welk elk bewijs missen, negeert." „Vraag het haar dan!" „Dat zal ik doen in jouw tegen woordigheid." Hij trad op Senta toe. „Indien echter dat alles, wat je me zoeven van haar hebt verteld, leu gen is, dan reken ik met je af, voor je schaamteloze lasterpraat. Neem je dus in acht, Senta!" Sigmund schelde een huisknecht, die hij beval, juffrouw Grape te verzoeken, hier te komen. Henriette stond in haar kamer en ademde met volle teugen de frisse lucht in. Zij had haar kleren ver wisseld om elk besmettingsgevaar te voorkomen. Een klop op de deur wekte haar uit haar gedachte. De be diende bracht haar de boodschap van de baron over. Haar hart klopte snel, toen zij het boudoir binnenkwam. „Wij hebben u veel te danken, juffrouw. De jongen heeft aan uw trouwe verpleging zijn leven te dan ken." „Waartoe dient die inleiding?" klonk het vanaf het venster. „Laat juffrouw Grape liever antwoord ge ven op f brandt." Enigszins onzeker keek Henriette even op. De gelaatsuitdrukking van Senta voorspelde niets goeds. „Geef mij antwoord," viel zij hef tig uit. „Is u in betrekking geweest bij de familie Lübcke, ik bedoel de officier van justitie te Hamburg?" Henriette kneep haar vingers ze nuwachtig samen. „Ja mevrouw", zei ze zaoht. Een hatelijke lach van Senta. „Als ik u aanzie, juffrouw, dan lijkt het mij bijna overbodig de vol gende vraag te stellen. Vind je ook niet, Sigmund?" Een onwillige beweging met zijn hoofd was zijn enig antwoord.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2