Pardon, zei U gans? Annexatieplan Rijnstreek weer actueel door heengaan van burgemeester P. Hoogenboom Inbrekers stuurden telegram VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1951 ÜE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Hoop op behoud van zelfstandigheid is bij Zwammerdammers niet groot Zo zien de Zwammerdammers aan de Provincialeweg Bodegraven liggen. ll/IE EEN BEZOEK aan Zwammer- dam brengt, zal moeilijk kunnen uitmaken op welk moment hij deze gemeente binnenkomt. Van Bode graven uit is de toestand al heel ver ward, maar ook aan de Alphense kant is het niet zo eenvoudig. Men zou Zwammerdam kiunnen vergelij ken met een operettedécor, waar van lange, slingerende linten afhan gen, die door Bodegraven en Al phen a .d. Rijn en door enkele an dere plaatsjes losjes worden vastge houden. Van de week hebben wij weer eens gepoogd om voor onszelf enig licht in deze grenskwestie te bren gen. We fietsten Alphen ad. Rijn door en op het moment, dat we be gonnen te twijfelen, zijn we afge stapt en hebben zolang gedacht tot er een politieagent kwam. „Ja", verzekerde deze ordehand haver ons, „hier bent u in Zwammer dam". Terwijl wij met hem meere den, vroegen we, waar de gemeente grens nu eigenlijk precies was. Dat was een moeilijke vraag; zelfs voor een politeman. Hij maakte derhalve een vaag gebaar en mompelde zo iets van:- „Daarginds". Een lang le ven Was deze duistere theorie niet beschoren, want nauwelijks was zij geuit, of we passeerden een woon wagenkamp, dat onze metgezel de uitroep ontlokte: „Wel verdraaid, dat kamp behoort nog onder Alphen aan den Rijn!" Das Drei Madclhaus. De dorpskern van Zwammerdam is daarentegen voor iedereen gemak kelijk te herkennen. De meeste dor pen bestaan uit een paar straten, die op een of andere manier bij el kaar gebracht zijn en met Zwam merdam is dat niet anders. Het heeft echter een uitzonderlijk eigen sfeer. Vooral het dorpspleintje heeft iets, dat men slechts zelden aantreft. Als men van het raadhuis de ge meentelijke aankondigingen wegfan- taseert en zich niet laat afleiden door de twee stenen, awarin Neder- hemert zijn dank heeft gegrift voor de hulp tijdens de laatste oorlog en een groep kanonniers getuigt van de prettige tijd, die ze daar in '14 '18 heeft gehad, dan krijgt men het idee, dat over enkele ogenblikken een opvoering van „Das Dreimadel- haus" gaat beginnen. Wij betwijfelen echter, of zich ach ter het artistieke geveltje van het raadhuis drie charmante meisjes be- En kwamen voor belastingcontrole Een telegram uit Brussel, waarin gesein werd, dat vader ernstig ziek was, deed het echt paar Ploum uit Eygelshoven onmiddellijk naar de Belgische hoofdstad afreizen. Daar aan gekomen bleek Pa nog in een blakende welstand te verkeren en daar er aan een vergissing van de P.T.T gedacht werd, bleef men een dagje gezellig bij elkaar. Teruggekeerd in hun woonplaats kwamen de h^fer en mevr. Ploum echter tot de ont stellende ontdekking, dat in brekers van hun afwezigheid gebruik hadden gemaakt, om voor enkele duizenden guldens aan tafelzilver, juwelen, siera den en kostbare boeken tb ont- veemden. Na enig nadenken, herinnerde mevr. Ploum zich, dat enige dagen geleden een paar „inspecteurs" van de per sonele belasting" tijdens de af wezigheid van haar man waren bomen controleren Mevr. Ploum die niet met belastingzaken op de hoogte is, had hen desge vraagd alle waardevolle bezittin gen getoond en hen zo onbe wust een inventarislijst gege ven van hun toekomstige buit. vinden. Van buiten af zijn er slechts mannenhoofden te zien, die zich ne- derbuigen over de gemeente-admini stratie. Als zij zingen, is het ver moedelijk „Hoe lang nog", een lied, waaraan Schubert part noch deel heeft. Wel is het een „Unvolendete", maar met dit verschil, dat het vast en zeker eens klaar zal komen. De componist heet Ged. Staten. Een slechte critiek. Het is alweer twee jaar geleden, dat deze compositie met zang van mr. Schilthuis onder leiding van de commissaris van de Koningin, mr. Kesper, in het Provinciehuis te Den Haag haar première beleefde. Zwammerdam zou ophouden een zelfstandige gemeente te zijn; Alphen a. d. Rijn raakte de Vinkenbuurt kwijt en Hazerswoude moest 40 H.A. polderland offeren aan Bos koop. Reeuwijk en de andere omlig gende plaatsen zouden er met ge ven en nemen afkomen, terwijl al leen Bodegraven er wat men noemt wijzer van werd. Toen het liedje uit was, keek mr. Kesper hoopvol naar de critici, welke uitsluitend burgemeesters van de betrokken plaatsen waren. Veel enthousiasme was er niet. Alleen mr. Croles, de burgemeester van Bode graven klapte, maar de overige aan wezigen vonden er niets aan. Burgemeester P. Hoogenboom van Zwammerdam pleitte voor het be houd van de zelfstandigheid zijner gemeente en voegde daaraan toe, dat indien zijn wens niet te vervullen werd hij meer heil zag in een aan sluiting bij Alphen aan den Rijn, waar de Zwammerdammers in de opkomende industrie gemakkelijker hun brood zouden kunnen verdie nen dan elders. Na deze bijeenkomst is er niets meer van het annexatie plan vernomen. Weer actueel. Iedereen was er natuurlijk vai. overtuigd, dat vroeg of laat een be slissing in deze kwestie zou worden genomen en men rekende er op, dat iets dergelijks onverwachts kon ge beuren. Op het ogenblik is de kwestie echter weer actueel geworden. Nu burgemeester Hoogenboom op 1 Oc tober zijn functie gaat neerleggen, moet wel enigszins aan het licht ko men, wat men op het Provinciehuis van plan is. Zal er gewoon een nieu we burgemeester benoemd worden? Het algemene gevoelen is dit niet. Men verwacht een tijdelijke functio naris met de opdracht het zelfstan dige Zwammerdam te liquideren. Het is ons opgevallen, dat de dor pelingen hun hoop op zelfstandig heid al voor een groot deel hebben laten varen. De grote vraag, die men zich stelt is: „Zal het oude plan worden doorgevoerd, waardoor wij bij Bodegraven komen of zal de cri tiek, die hierop is uitgeoefend, aan leiding gegeven hebben tot een her ziening. In dat geval zou Alphn a. d. Rijn aanmerkelijk worden uitge breid. De groenteman bleef in zijn vak termen. „Zal me een biet zijn", zei hij. „Als de mensen maar spruitjes en sla blijven eten". Deze onverschilligheid is een uit- zondering. De meeste mensen kijken hoopvol in de richting Alphen a. d. Rijn. In elkaar gegroeid. Na het dorp met zijn leuke door kijkjes zijn we op de grote weg be land, die geflankeerd wordt door welvarende boerenbedrijven. Op een gegeven ogenblik kijkt men over de Rijn en ziet in de verte de toren en molen van Bodegraven liggen. Die molen stond met zijn rug naar Zwammerdam, maar wy geloven niet. dat deze stand symbolisch is voor de belangstelling van het kaasdorp voor dat gebied. De innigheid, waarmede beide plaatsen hier hand in hand staan, is bepaald treffend. Als men de Brug straat in Bodegraven doorloopt, be vindt men zich eensklaps in Zwam merdam. Zelfs de R.K. kerk ligt buiten de eigen gemeente. Bij de uitvoering van een of an der annexatieplan zal dit gedeelte de Overtocht, vermoedelijk aan Bo degraven ten deel vallen. De bewo ners zijn er reeds sinds jaar en dag kind in huis en als men hier de me ningen peilt, '.ijn er slechts weinige, die geen uitgesproken voorkeur heb ben voor de Bodegraven In de komende maanden zal de belangstelling van vele Rijnstreek bewoners gericht zijn op het Provin ciehuis in Den Haag. Alle gemeenten hebben winst- en verlieskansen, be halve Zwammerdam. Of zou dan toch Als een „Unvollendete" afgemaakt wordt, is er tenslotte alles mo gelijk! De heer C. A. W de Paauw, jarenlang voorzitter van de Bond van Werkgevers in het Houtbedrijf, zal zijn functie neerleggen. Een 3-jarig jongetje uit Woensel is gistermiddag in het openlucht zwembad „De IJzeren man" aldaar in het diepe gedeelte geraakt en ver dronken. Volkomen T.B.C.-vrij was de rundveemarkt, die gisteren in Zwolle gehouden werd. Ter voorkoming van besmetting zal voortaan twee. maal per maand op Donderdag een T.B.C.- vrye markt gehouden worden, ter wijl de gewone markt normaal Vrij dags doorgang vindt. De bekende cabaretier Chiel de Boer, zal deze maand zijn zilveren artistenjubilé vieren. Sinds de bevrij ding treedt Chiel veelvuldig op in radioprogramma's. 30 Kg. margarine had de Zaan- dijkse arbeider uit de margarinefa- briek, waar hij werkzaam was, pond je voor pondje naar huis genomen. Deze 30 kg. wilde hij aan een bakker verkopen. Deze vond het maar een merkwaardig geval en waarschuwde de politie. Doorkijkje in het dorp. De met groenten beteelde opper vlakte in W.-Duitsland is van 126.000 hectare in 1948 teruggelopen tot 54.000 hectaren op het ogenblik, al dus heeft de president van het Cen trale Verbond voor Groenten en Fruitteelt medegedeeld. De president schreef deze teruggang toe aan „overmatige invoer". Deze invoer was volgens hem ook oorzaak van de stijgende groenteprijzen omdat Duitsland door de daling van zijn eigen productie thans in stijgende mate op invoer van groenten was aangewezen. EERBETOON ajp "pAinifeidag, ning van de zitting der Staten neraal door H. M. de Koningin op Dinsdag 18 September, zal bestaan uit een deta .'nemen. Kon Mare chaussee, de Kon. Militaire Kapel met de grenadiers drumband, een ere-compagnie van het garde-rege- ment Prinses Irene met vaandel- j wacht en een ere-escorte van de rijkspolitie te paard. Voor het paleis I Noordeinde zullen cadetten van de Kon. Militaire Academie ter sterkte van 100 man een erewacht betrek ken. Hierbij is tevens ingedeeld met muziekcorps van het regiment infan terie Johan Willem Friso. De ere wacht aan de Ridderzaal wordt ge leverd door het corps mariniers ter sterkte van 70 man. Hierbij is inge deeld de mariniers-kapel. De volgende troepen zijn bestemd voor de afzetting langs de door de Koninklijke stoet te volgen weg: een detachement ter sterkte van 400 man van het regiment zware luchtdoel artillerie „Rhenen", een detache ment van 400 man luchtvaarttroepen een detachement van 200 man van de Kon. Marechaussee en een deta chement van omstreeks 100 man van het regiment infanterie Oranje-Gel derland. Behalive de reeds genoemde muziekcorpsen zullen zich doen ho ren: in de bocht Lange Voorhout de Luchtmacht-kapel, op het plein de drumband van de Kon. Marechaus- De bedrijfsleider F. A. K. uit Eindhoven hoorde voor de Amster damse rechtbank bevestiging eisen van de door de kantonrechter opge legde boete van 150, omdat hij enige maanden geleden met zijn auto op de Weesperzijde te Amster dam tegen een lijkwagen aanreed, die met een volgwagen op weg was naar een begrafenis. De president, mr. J. Meihuizen, noemde het gebrek aan eerbied, dat sommige automobilisten voor een begrafenisstoet tonen, ontstellend. ,Dat mensen zelfs op hun laatste tocht niet eens rust hebben op onze wegen, is toch wel het topppunt", aldus mr. Meihuizen. Als gevolg van de aanrijding werd de lijkwagen beschadigd, waardoor de kist vastraakte in de bekleding van de wagen, zodat er voor de be grafenisondernemer niets anders overbleef dan de familieleden naar de begraafplaats te rijden om een uur later het stoffelijk overschot in een andere lijkwagen verder te ver voeren. De bedrijfsleider verklaar de, de begrafenisstoet pas op het laatste ogenblik te hebben opge merkt. Hij remde krachtige de auto begon te slippen en botste toen te gen de lijkwagen. De officier, mr. W. B. J. Aberson, vroeg bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. Uitspraak 20 September. ,.Tel." Vacantie voor werklozen Ongeveer 150 werklozen, velen vergezeld van hun vrouw en kinde ren, zijn voor één week vacantie naar Well in Limburg vertrokken, waar zij gehuisvest zullen worden in een leegstaand kamp van de D.U.W. Een primeur voor ons land, meldt het „Alg. Dgbld." Reeds enkele jaren kende men in Amsterdam het spaarsysteem voor vacantie-dagtochten, doch tot een volle week vacantie was het nog niet eerder gekomen. De deelnemers, over het algemeen oudere werklo zen, hebben voor dit doel een jaar met dubbeltjes en kwartjes gespaard, totdat zij 12.50 per hoofd bijeen hadden. Dit bedrag is uiteraard on toereikend, maar er is voor dit doel van vele kanten steun verleend. Bedragen van enkele gulden soms. afgestaan door mannen, die weer werk hadden gevonden en die hun minder gelukkige makkers nog niet waren vergeten. Met de prijs voor het vervoer van de in totaal 225 mensen met vijf autobussen kwam Maarsse en Kroon de organisatoren ook nog een eind tegemoet en zo hebben deze werklozen met hun gezinnen een goede week in Limburg in het ver schiet. Gedurende de maand Augustus steeg het aantal bij de arbeidsbeurs ingeschreven mannelijke werklozen van 62.056 tot 71.339, te weten 53.727 geheel werklozen (vorige maand 45.262), 17.280 arbeiders bij de D.U.W. (16.477) en 332 personen met volledig wachtgeld (317). De beperking van het bouwvolu me en de financieringsmoeilijkheden waarin verschillende gemeenten ver keren, hadden een belangrijke in vloed op de werkloosheid in de bouwbedrijven, welke van 7.390 tot 9.684 toenam. Het aatal werkloze vrouwen steeg van 5883 tot 7688. De jacht op de „straatganzen'', waarmede de scherpzinnige Hagenees momenteel 2.50 kan verdienen, heeft de statige stedelingen volkomen in haar ban. Liepen in het begin van de actie de „straatganzen" verdrietig door de straten, omdat ze met het begaan van de meest idiote blunders nog geen aandacht wisten te trekken, op het ogenblik gaan zij schuw rond en wagen het bijna niet, om een overtreding te begaan, daar de enthou siaste reactie van het meelevèhde publiek hun zo nu en dan fataal dreigt te worden. Kon het de eerste dag van de actie gebeuren, dat een der straatgan zen met zyn volle boekje waardebonnen 's avonds mistroostig naar „het ganzenhok" terugkeerde, nu moeten de ganzen oppassen, niet een uur na de aanvang van hun tochten, reeds uitverkocht te zijn. Om nog even op de bedroefde gans terug te komen, men kon hem moeilijk verwijten, dat hij niet gansachtig genoeg gedaan had. Hij par keerde eerst een auto onder een bordje „verboden parkeren", maar zelfs politie-agenten liepen dood-gemoedereerd door en na een uurtje had de gans een meer opzienbarende ganzenstreek uitgedacht. Hij klom' op een fiets en ging door de Passage toeren. De mensen weken mis noegd ter zijde, maar nog maakte niemand een aanmerking. Toen de avond daalde en hij nog steeds met zijn volle bonboekje liep, besloot hij in samenwerking met een collega-gans het uiterste te wagen. Op het spitsuur, toen de wegen verstopt dreigden te geraken met overtollig verkeer, gingen ze samen midden op een druk kruispunt, in het hartje van Den Haag, een gemoedelijk praatje houden. Auto's remden, fietsers wisten met waarlijk acrobatische toeren een aanrijding te voorkomen en er dreigde een complete ravage. Ook deze poging leed schipbreuk. Wel kregen ze menig krachtdadig woordje naar hun hoofd geslingerd, maar op de gedachte, dat het straatganzen zouden zijn, kwam niemand. Totdat Den Haag ontwaakte. Hoe gaat dat in een stad, die eens de woonstede van koningen was en waar ernstige mannen nog heden ten dage het juk van het staatsbe stuur schragen, men heeft er gevoel voor stijl. In de vroege ochtenduren van Dinsdag voelde men de spanning. Iedereen liep weliswaar rond met een gezicht van ik-wcet-van-niks, maar ondertussen was men waakzaam. Te waakzaam zelfs zo nu en dan. Hoe pijnlijk moet het voor dat keurige heertje geweest zijn, die jaren lang de achting van zyn collega's, de eerbied van zijn ondergeschikten en de liefde van zijn vrouw en kinderen gesmaakt had, ttoen hem plot seling beminnelijk gevraagd werd, of hij wellicht een gans was. „Par don meneer" antwoordde hij, met gekrenkte trots, „zei U gans?" „Ja, ch, ik bedoel, eh... en met een blos van schaamte liep de initiatief nemer door, het heertje in verbijstering en vol verontwaardiging ach terlatend. Eerst op kantoor, terwijl hij langzaam aan het bijkomen was, van de knak, die zijn gevoel voor eigenwaarde opgelopen had, hoorde het heertje van de ..straatganzen" en vanaf dat moment kan men hem de weg naar huis speurend zien afleggen, met een verwachtingsvolle blik in de ogen. Per slot van rekening zijn het dure tijden (ook voor een ministerieële ambtenaar) en een ganzenrijksdaalder betekent toch nog altijd een extra doosje sigaren. Vuurwapenwet 41 maal overtreden Wegens overtreding van de vuur wapenwet, 41 maal gepleegd, eiste de auditeur-militaire bij de krijgsraad te velde West 41 geldboeten van tien gulden elk tegen de sergeant K. H. uit Dordrecht. Deze onderofficier hoorde verder nog een gevangenis straf van vier maanden tegen zich eisen wegens belediging van zijn commandant alsmede verlagtoig tot de stand van soldaat laagste klasse. Sergt. H. is verbonden geweest aan de vaar- en duikschool der ge nie te Dordrecht. Enige maanden geleden reeds de verdenking, dat hij legergoederen zou hebben verduis terd. Een in zijn woning ingesteld onderzoek bracht echter een com pleet „wapenarsenaal" aan het licht, bestaande o.m. uit machinegeweren, geweren, handgranaten en patronen. H., die zich in de jaren van de bezet ting zeer goed heeft gedragen, ver klaarde, dat hij deze wapens uit de illegaliteit had bewaard, omdat hij meende, dat ze onder een eventuele volgende bezetting van pas zouden kunnen komen. De krijgsraad zal over 14 dagen uitspraak doen. De slachtoffers van het ongeluk op de Rijksweg Rotterdam-Den Haag waren de negentien-jarige F. Vergouwe en de zestien-jarige F. Vergouwe, twee broers van de Maas kade te Rotterdam. De jongste was op slag dood. De oudste, die de mo tor heeft bestuurd, zal waarschijn- lijn in leven blijven. Gebleken is, dat Vergouwe mid den op de weg heeft gereden. Dit gevoegd bij het feit, dat het achter licht ontbrak, zal vermoedelijk de oorzaak zijn geweest, dat de achter- oprijdende auto van de heer W. S. uit Rotterdam het motorrijwiel heeft gegrepen. BEURS - O VERZICHT WEIFELENDE MARKT. De iets gunstiger ondertoon van Woensdag was gisteren geheel ver dwenen en het koersverloop bleek min of meer weifelend te zijn. De koersvorming op de Staatsfondsen- markt blijft niet alleen de aandacht trekken, maar is een voortdurende bron van vele veronderstellingen. Voor het merendeel meent men, dat van regeringszijde grote steun wordt verleend na de recente opzienba rende daling. Gisteren konden onder behoorlijke omzetten dc prijzen van Woensdag behouden blijven. In ver band met ruilorders werden wat meer staatspapieren in open hoek verhandeld, zoals inschrijvingen en obligaties Grootboek 1946 en de le ning 196264 zonder belastingfaci liteit. Een tweede belangrijk verschijn sel was de styging van het agio-per centage voor Amerikaanse shars tot lS*/3 procent. Ook hier verschillen de opinies omtrent de mogelijke oorzaak. De meest geuite veronder stelling is wel, dat het Philipscon- cern ter dekking van zijn obligatie lening van 20 milliocn dollar, nog niet genoeg Amerikaanse waarden heeft verworven en hiervoor dus nog dagelijks grote belangstelling toont. De hier genoteerde dollarobligatics waren over het algemeen fractionecl hoger. De overige hoeken zijn min of meer in hun oude lusteloosheid te ruggevallen. De internationale waar den noteerden zo goed als onveran derd, waarbij Kon. Olie op 285 K (284^) sloot. De minder courante soorten waren prijshoudend. Op de Scheepvaartafdeling ging dc Woens dag behaalde winst grotendeels ver loren. Cultuurwaarden stil doch vrij «goed op peil, waarbij Amsterdam Rubber in verband met de vaste tendenz op de internationale rubber- markten van 100 tot 101 y steeg. Aandelen Algemene Exploratie zorg den weer eens voor een verrassing, door in open hoek te noteren, waar bij de koers ruim drie punten steeg tot 78 Prolongatie 3 y pet. Yitëdiqinq, u-an. tweede. Cuitenanti toc.Pdm.ac.hb Op de vliegbasis Socsterberg zijn Donderdagmorgen dertien nieuw be noemde 2de luitenants van de luchtmacht beëdigd. Het was de eerste keer, dat de beëdiging van officieren, die hun opleiding aan dc K.M.A. ge noten, hier geschiedde. Acht hunner behoorden tot de verbindingsdienst, vijf tot de technische dienst. Foto toont 't moment, waarop de 2de lui tenant A. Mostert (geheel rechts) de eed aflegt in handen van generaal- majoor S. Mante, chef personeel luchtmachtstaf. Verder van rechts naar links: J. L. de Ruyter van Steveninck, A. van Lent, E. J. L. Steenbergen (gezicht bedekt door de hand van generaal-majoor Mante); A, Hidma, J. P. den Engelsman, A. J. E. Poulussen, B. Mus, P. Smit, A. C Sjoers- ma, J. H. M. Bokercn, A. van Ernst, P. J. Cornelissen. Geheel links d commanderende officier.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5