3)e CcidóeSoii^oitt Kalme dag te San Francisco Instemming en weinig critiek Nederlandse verklaring over Japans vredesverdrag £eveiaticie%A uan urnen en dam. Een reusachtige oliebrand te Avonmouth Geen overleg met Teheran Met Mossadeq is niet te praten Joy's antv/oord „onbevredigend'' Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1951 42ste JAARGANG No. 12378 Londen wacht geen ultimatum af Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.:,15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 TWEE GEZANTEN C*EN gezantschap voor zijn vader- land bekleden, is een ambt even eervol als verantwoordelijk. Degene, die tot zulk een hoog ambt wordt aangewezen, geniet het volle dig vertrouwen van de regering en van het land, welker belangen hij voor dient te staan. In hem worden een aanleg en begaafdheid veron dersteld, om op hoofse wijze sterke aandrang te kunnen uitoefenen, om in een fluwelen handschoen een ijzeren hand te kunnen geven. Ge zant te zijn bij een buitenlandse mogendheid en dan nog wel bij zulk een machtige mogendheid als de Ver. Staten van Noord-Amerika vereist grote diplomatieke ont wikkeling, gepaard aan diplomatieke tact. Over het ambt van gezant wordt wel eens lichtvaardig geoordeeld, alsof het uit vrijwel niets anders zou bestaan dan het geven van cocktail- parties en het aantrekken van een onberispelijk jacquet. Wil men ech ter het onderscheid leren tussen een ware gezant, die zijn ambt verstaat, en een, die voor diplomaatje wil spelen en er niets van begrijpt, dan kan men uit het optreden van de heren, dr. J. H. van Royen en Koos Vorrink veel nut en voordeel trek ken! De echte gezant, dr. J. H. van Royen, heeft bij zijn terugkeer in de Ver. Staten verklaard, in Ne derland te hebben opgemerkt, dat hier te lande grote vorderingen wa ren gemaakt met de herbewapening krachtens het Noord-Atlantische Pact. Zeer terecht heeft hij er even wel de Amerikanen op gewezen, dat in Nederland bezorgdheid bestaat, dat te snel van het economische naar het militaire program zou wor den gedreven, met als gevolg infla tie en werkloosheid. Besnoeiing van het Amerikaanse hulpprogram op economisch gebied zou onvermijde lijk een ongunstige invloed hebben. De gezant vertolkte de Nederlandse mening, dat men hier te lande het maximum presteert. Meer te doen zou onrust op maatschappelijk ter rein kunnen veroorzaken- en wij zouden het risico lopen, dat het communisme door de achterdeur zou binnenkomen. De gezant benadrukte hiermede de mening van de Nederlandse re gering, welke onlangs de van Ame rikaanse zijde uitgeoefende druk had weerstaan, om het bedrag van 1500 millioen, voor de verdediging uitgetrokken, te verhogen tot 2 milliard. Een bedrag van V/2 mil liard was, volgens de Nederlandse regering, het „uiterste maximum", dat ons land kan opbrengen, zonder dat zijn volkshuishouding ontwricht zou worden. .Doch hoort nu, wat de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer Koos Vorrink die op 'zijn manier gezantje wilde spelen is gaan vertellen aan het (lang niet onbe langrijke) blad „Christian Science Monitor". De Ned. Regering, aldus de heer Vorrink in het interview, heeft ver klaard, dat gewapende strijdkrach ten van grotere omvang dan nu is vastgesteld, niet gefinancierd kun nen worden zonder grootscheepse Amerikaanse hulp. „Onze (socialis tische) opvatting is echter, dat Ne derland zijn bereidheid moet tonen zijn strijdkrachten op te bouwen, zonder af te wachten wat de Ver. Staten zullen beslissen. Wij in Europa moeten meer van ons zelf eisen, wil len wij de Ver. Staten niet dwin gen tot het stellen van eisen." Het vroeger standpunt: „geen man en geen cent" heeft de P. v. d. A.-voorzitter volledig opgegeven, en omgezet in het tegendeel. De heer Vorrink ziet wel in, dat een nóg zwaarder offer aan defensie-uitga- ven, een aantasting van de levens standaard zal meebrengen. „De P. v. d. A." verklaarde hij in het interview „is echter bereid zo nodig een lagere levensstandaard te aanvaarden." Dit op voorwaarde, dat de lasten rechtvaardig zullen worden verdeeld over arbeiders en welgestelden. De heer Vorrink ver klaarde zich voorstander van een strenge soberheid voor allen. „We believe in dusterity" zo verklaar de hij aan de Amerikaanse journa list: „Wij geloven aan versobering"... Ook wij geloven in versobering, doch in een dusdanige, dat Neder landers, die een belangrijke plaats in onze vaderlandse gemeenschap in nemen wat een voorzitter van de Partij van de Arbeid ongetwijfeld doet zichzelf versobering zullen opleggen in hun uitlatingen tegen over het buitenland. In P. v. d. A.- kringen heeft men wel meer neiging op eigen houtje gezantje te gaan spe len dwars tegen de vaderlandse regering in. Een dergelijk optreden dient zeer scherp gelaakt te worden als diplomatieke beunhazerij. De diplomatie late men over aan de ware gezanten van ons volk. j^E tweede zittingsdag van de vredesconferentie te San Francisco is na de rumoerige tonelen en het eerste optreden van Gromyko, welke Woensdag de aandacht gespannen hielden, een kalme dag gewor den. Een reeks van landen heeft hel woord gevoerd, waarvan sommige zelfs niet in de verte betrokken zijn geweest bij de oorlog in de Stille Oceaan. De afgevaardigden betuigden merendeels hun instemming met het verdrag of oefenden slechts critiek op details. Slaagt Gromyko er niet in zijn amendementen op het verdrag in debat te brengen, dan lijkt het er dus op, dat men zich aan het oor spronkelijke plan zal kunnen hou den en de vrede met Japan Zater dag zal worden getekend. De afgevaardigde van Ceylon achtte de Russische amendementen onaanvaardbaar, omdat zij Japan in zijn souvereiniteit zouden beperken. Ook van de overige afgevaardigden, die gisteren aan het woord kwamen,, kreeg Gromyko geen steun. Alleen Egypte maakte bezwaren tegen de Internuntius uit gewezen Ch ina De uitwijzing van de Apostolisch Internuntius in China, Mgr. Antonio Riberi, die sinds 26 Juni in zijn re sidentie te Nanking wordt vastge houden met zijn beide secretarissen, zal naar „II Quotidiano" het dagblad van de Katholieke Actie in Italië, dat gistermorgen te Roiwe is versche nen, is thans een feit geworden. De Internuntius wordt ervan beschul digd spionnage te hebben bedreven, de bevolking van China tot oproer te hebben aangezet en weigerachtig te hebben gestaan tegenover maatrege len, welke de Chinese regering heeft getroffen. Binnen enkele dagen ver wacht m'en hem te Hongkong. Zoals reeds eerder is gemeld, was de Apostolische Internuntius na zijn arrestatie op 26 Juni in zijn ambts woning te Nanking opgesloten. Ge wapende wachtposten stonden bij zijn huis opgesteld en beletten ieder binnen te gaan of het huis te verla ten. De Internuntius was volledig van de buitenwereld afgesloten. Mgr. Riberi is sinds 6 Juni als Internun tius in China gedetacheerd. Tegelijkertijd maakt de Agenzia Fides in Rome bekend, dat het aan tal gearresteerde bisschoppen in Chi na op het ogenblik 13 bedraagt. Bo vendien vertoeven ongeveer 200 priesters in de gevangenissen alsme de 300 kloosterzusters. Onder hen bevinden zich 50 buitenlandse priesters en 15 kloosterzusters. De situatie is nu zo ernstig geworden, dat de Katholieke Kerk in China in feite van al Haar grote liefdewerken is beroofd. Amerikaans-Japans verdedigingsverdrag De Amerikaanse republikeinse se nator Styles Bridges heeft aan Reu ter meegedeeld, dat Amerika ver wacht tegen Maandag een verdedi- ingsverdrag met Japan te tekenen. De besprekingen duurden nog voort, maar volledige overeenstemming over de algemene bepalingen van zo'n verdrag was reeds bereikt. Men was het eens over de volgende punten: 1. Amerika mag bases in Japan heb ben. 2. Amerika kan deze bases gebrui ken om weerstand te bieden aan een aanval. 3. De omvang van de in Japan ge- stationneerde troepen wordt niet be perkt. voogdijschap door Amerika over de aan Japan ontnomen gebieden en had er de voorkeur aan gegeven deze kwestie door de Verenigde Na ties te doen regelen. Als afgevaar digde van een land, dat „eveneens vreemde troepen op eigen bodem heeft", maakt hij bovendien bezwaar tegen de legering van Amerikaanse eenheden in Japan. De overige af gevaardigden maakten het allen kort, maar de beknopste rede was die van de gedelegeerde van Irak. Hij deelde mee, dat zijn regering hem niet had opgedragen commen taar te leveren en ging weer zitten. De Nederlandse afgevaardigde, minister Stikker, sprak eveneens gisteravond. Zijn verklaring vindt men elders op deze pagina in ex- tenso. Yled. yiw-eZpAoduclen. op „JAanH^wdeA, ïïlelle In de afdeling zuivelproducten in het Nederlandse paviljoen op de jaar beurs van Frankfort stellen de bezoekers zich proefondervindelijk op de hoogte van de kwaliteit van de voortbrengselen der Nederlandse zuivelindustrie. MIN. STIKKER SPRAK TE SAN FRANCISCO ^E Nederlandse minister van bui tenlandse zaken mr. Stikker heeft gisteren op de conferentie te San Francisco over het vredesverdrag met Japan verklaard, dat de Nederlandse delegatie het verdrag in zijn voorgestelde vorm zal ondertekenen. Hij zeide het te betreuren, dat met bepaalde Nederlandse wensen niet ten volle rekening is gehouden. Hij voegde hieraan toe: „Deze onvolkomenheden kunnen door middel van bilaterale overeenkomsten tussen Japan en Nederland worden goedge maakt, nadat het vredesverdrag van kracht is geworden. Wij vertrou wen dat deze oplossing wordt ver weMatijkt". Nederland niet tevreden Minister Stikker zeide, dat .„de Amerikaanse methode om het ver drag door diplomatieke onderhande lingen op te stellen niet geheel doel treffend was gebleken en dat de Nederlandse delegatie niet geheel tevreden was over de wijze waarop het overleg tussen de initiatief nemers en andere deelnemende lan den was gevoerd. Minister Stikker verklaarde evenwel met nadruk, dat het hoofddoel van het verdrag het sluiten van een eerlijke en on partijdige vrede met Japan de onvoorwaardelijke goedkeuring weg droeg van het Nederlandse volk. Minister Stikker sprak uitvoerig over de zeer ernstige gevolgen van de oorlog in de Pacific voor het Ne derlandse volk en bracht in herin nering, dat Nederlandse functiona rissen en Nederlandse particulieren en gezinnen toen op hun post waren gebleven, teneinde de gehele bevol king van Indonesië de bereidheid van de Nederlanders te tonen om het gemeenschappelijke lot te delen. Hij herinnerde zijn gehoor er aan, dat Nederland, voordat het aange vallen werd, zijn bondgenoten te hulp snelde, deelnam aan de strijd te land, ter zee en in de lucht en ernstige verliezen leed zowel op mi litair als civiel gebied, terwijl het bestaan van duizenden Nederlan ders werd geruineerd of ernstig schade ondervond. Minister Stikker stelde de totale financiële schade, De Bossche rechtbank heeft de Eindhovense hoofdcommissaris van politie, B. van der W., wegens een voudige mishandeling veroordeeld tot een geldboete van 50 gulden of 10 dagen. De eis luidde: 100 gulden of 30 dagen. die de Nederlandse bevolkingsgroep werd toegebracht op bijna 2 milliard Amerikaanse dollars op vooroor logse basis. Dit cijfer dekte slechts de schade aan particulier bezit van Nederlandse burgers. Minister Stik ker vroeg zich derhalve af, of het niet logisch was, dat sommige voor zieningen van de voorgestelde rege ling, „die feitelijk neerkomen op een onvoorwaardelijke verzoening met Japan", van Nederlandse zijde geen spontane instemming ontvin gen. VRIJWILLIG? De Nederlandse regering is echter van mening, dat het artikel in kwestie bij een juiste interpretatie geen betrekking heeft op onteige ning door de geallieerde regeringen van particuliere vorderingen aannemen, gaarne vrijwillig door de Japanse regering zullen worden voldaan". De zaak van deze mensen staat moreel sterk en verdient ernstige overweging door Japan. Hij sprak de hoop uit, dat Nederland bij be sprekingen over deze kwestie aan de zijde van de regering en het volk van Japan de bereidheid zal vinden om aan die morele verplichting te voldoen. Niettegenstaande de Ne derlandse bezwaren besloot minister Stikker zijn rede met het uitspreken van de hoop, dat de ondertekening van het verdrag het begin van een nieuw tijdperk zou inluiden, een tijdperk waarin een vredelievend en economisch stabiel Japan een van de belangrijke factoren zou vormen in de gemeenschap van de vrije vol ken in Azië en zodoende zou bijdra gen tot het behoud van de vrede en gerechtigheid in de wereld. tJ PLOTSELINGE GENEZING VAN KANKER. Op 13 Juni 1951 begon Luigia No va, arbeidster te Milaan, een novene om van O.L. Vrouw der Armen, die te Banneux wordt vereerd, haar ge- nezing af te smeken. Zy leed aan I verscheidene maagwonden en werd tweemaal geopereerd aan maagzwe ren. Vervolgens werd zij door het Kanker-Instituut opgegeven wegens uitbreiding van kanker tot de rug- gegraat. De toestand van de zieke was deerniswekkend. Zij kon niet meer eten of gaan en had maar één ver langen, te sterven. De negende dag meende zij in haar kamer een dame te zien, die zich over haar heen- boog en zeide: „Luigia, gij zijt gene zen, sta op en wandel". En waar lijk, zij stond op en wandelde en vroeg een goede maaltijd. Luigia Nova was werkelijk genezen, zo be vestigde haar geneeheer, dr. Mantc- gazza d'Arluno, schriftelijk op 23 Juni 1951. Op 2 September is Luigia Nova op bedevaart naar Banneux gekomen. Zij is wonderlijk hersteld zonder nog één symptoom van haar oude ziekte over te houden en is daaren boven in twee maanden elf kilo aangekomen. De Italiaanse bedevaart, die te de zer gelegenheid naar Banneux werd georganiseerd, woonde de H. Mis bij, die Mgr. Louis-Jozef Kerkhofs, bis schip van Luik, in de kleine kapel heeft opgedragen. Luigia Nova heeft de H .Communie ontvangen uit de handen van de bisschop van Luik, die haar na de H. Mis lange tijd on dervroeg en de getuigenissen inwon van de begeleidende priesters, pater Rainero en Kan Mandfredine van Milaan. Het aartsbisdom heeft de publicatie van deze genezing toege staan met het gebruikelijke voorbe houd. Het aantal zeebaden te Scheve- ningen liep dit seizoen in het luxe- bad terug van 150.000 tot 116.000, in het gemeentelijk zeebad van 110.000 tot 85.000 en in Kijkduin van 17.500 tot 15.000. De grote amusements-in- richtingen hadden het echter bizon der druk. Tanks in vlammen Alle brandweerkorpsen in een groot gebied rond Bristol hebben op dracht gekregen, zich ijlings naar het havenplaatsje Avonmouth te spoe den, waar men met man en macht tracht een reusachtige brand van veertien grote en verscheidene klci- haar burgers. „Er zijn bepaalde nere olietanks te bedwingen soorten particuliere vorderingen van Meer dan 200 brandweerlieden en geallieerde onderdanen die, naar wij 100 soldaten bestrijden het vuur. De ENGELAND heeft gisteravond een eind gemaakt aan het overleg met Perzië over de olie-kwestie. Deze drastische stap is een rechtstreeks gevolg van het ultimatum, dat premier Mossadeq in zijn verklaring tot de Senaat te Teheran, stelde Engeland geeft er blijk van vastbesloten te zijn niet onder dwang met de Perzische regering te onderhandelen of te zwichten voor bedreigingen dan wel afpersingen van welke aard ook. Het ultimatum, dat Londen nog niet bereikt heeft, stelt Engeland voor de keus de onderhandeling te hervatten of de uitwijzing van de overge bleven Engelse staf onder ogen te zien. Het vertrouwen, dat er met de hui dige Perzische regering nog iets te bereiken valt, is volkomen geschokt. De jongste redevoering van Mossadeq toont onomstotelijk aan, dat verdere onderhandelingen zinloos zijn, aldus een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken. De regering stelt zich derhalve op het standpunt, dat de onderhandelingen, welke de lord-zegelbewaarder, Ri chard Stokes, heeft geopend, niet meer opgeschort, maar afgebroken zijn. Intussen zal Mossadeq een zware dobber hebben met de oppositie in het Perzische parlement. Zoals ge meld, kon gisteren de vergadering niet doorgaan omdat het vereiste aantal afgevaardigden niet aanwezig was. Het blad „Kehan" schrijft, dat de afgevaardigden van de oppositie de Kamervoorzitter hebben meegedeeld, De veren en het dons van de gans z ijn zeer gewild voor het vervaardi gen van bedden. Op de ganzenboer derij worden de jonge dieren drie maal per jaar geplukt; de eerste ke er als ze tien weken oud zijn. De ve ren zijn bijzonder licht en één gans kan gemiddeld 300 gram leveren. Ganzenplukkers aan het werk op e en boerderij te Spanbroek (N.H.) Het moet binnenshuis en met geslot en deuren geschieden, daar de minste tocht het uiterst lichte materiaal do et wegwaaien. WETHOUDER MAAKTE MISBRUIK VAN ZIJN POSITIE. Na een besloten zitting die ander half uur duurde, heeft de gemeente raad van West-Dongeradeel (Fr.) met 75 stemmen een motie van wantrouwen aangenomen tegen wet houder A. G. B. Deze zou misbruik hebben gemaakt van zijn wethou derspositie bij de toewijzingen van woningen en daarbij zichzelf hebben bevoordeeld. dat zij de vergaderingen niet zullen bijwonen zolang „de atmosfeer van intimidatie" duurt. brandende olicmassa's dwingen ech ter de brandweerlieden tot wijken. Gisteravond laat is officieel be kend gemaakt, dat twee mannen worden vermist. Zij verrichtten werkzaamheden op het terrein waar de brand woedt. De vlammen stijgen honderden meters hoog de lucht in, en het vuur is op 160 km afstand zichtbaar, maar in Avonmouth werd het gisteravond vroegtijdig donker door een enorme rookwolk, die boven het stadje hing. Een schip met hout heeft de ha ven verlaten en werd op een veili ger plaats gemeerd, terwijl twee tankschepen de oliepij plcidingen hebben ontkoppeld en gereed liggen, eveneens naar een veiliger plaats te vertrekken. Dertig brandweerlieden riskeerden hun leven toen een tank explodeerde en de olie een meter hoog op het om liggende terrein kwam te staan. On versaagd bleven zij doorgaan met het spuiten van water en schuim over een 15 cm dikke stenen muur, die de olie tegenhield. Steeds meer scheuren kwamen er in de muur, maar ondanks het feit, dat zij wisten dat zij in de branden de olie zouden omkomen, wanneer de muur zou bezwijken, bleven de brandweerlieden doorvechten tot het gevaar geweken was. VERGROTE ACTIVITEIT Radio-Peking heeft Vrijdagmorgen het antwoord van vice-admiraal Joy van 4 September „absoluut onbevre digend" genoemd. Admiraal Joy, de leider van de de legatie der V.N., heeft op 4 Septem ber drie korte boodschappen aan de communisten te Kaesong gezonden. Daarin herhaalde hij zijn vroegere verklaringen, dat de verbondenen niets te maken hebben met de door de communisten gemelde neutrali- teitsschendingen op 19, 29 en 30 Augustus. Joy beantwoordde toen drie mededelingen, die de communis tische bevelhebber Nam II dezelfde dag per radio had verzonden. UIT OMSINGELING BEVRIJD. Een eenheid van de geallieerden is ten Westen van Jontsjon door een communistische omsingeling heen ge broken en veilig teruggekeerd, zo wordt in een communiqué van het achtste leger gemeld. De eenheid, die een vooruitge schoven positie bezette, werd door een strijdmacht van ongeveer 1.000 Chinezen, gesteund door een onbe kend aantal tanks van Russische ma kelij, verrast. Het jongste communiqué van het achtste leger gewaagt van vergrote communistische activiteit langs het Westelijke front en zwaar communis tisch artillerie- en mortiervuur ten Noorden en Noord-westen van Jontsjon. Ten Noorden van Seoel on dernamen de communisten zware proefaanvallen met pantserwagens. Aan het Oostelijke en centrale front gingen de verbondenen op som mige plaatsen tot tegenaanvallen over, waarbij zij drie heuvels ten Noord-oosten van Janggoe bezetten. Zij ondervonden lichte tegenstand. Ten Noorden van Janggoe rukten de verbondenen op, ondanks tegen stand van twee communistische com pagnieën. KoAïeHfe... In het vuur wordt het ijzer be proefd, in de verzoeking de mens.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1