De positie van de UNO De Duitse oorlogsschulden Het eerste atoomvliegtuig Alphens gemeentebestuur neemt maatregelen inzake 't gasbedrijf Geen medewerking verleend aan stichting van Nutsschool DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1951 OE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Gunstig rapport van Lie Woensdagavond is het jaarlijkse rapport van de algemene secretaris der V.N., Trygve Lie, aan de Alge mene Vergadering gepubliceerd. Men is algemeen van oordeel, dat de positie van de V.N., na de proef, die deze organisatie in 1950 door staan heeft, steviger is geworden, al dus het rapport. De wereldvrede is versterkt. Lie vestigde er de aan dacht op, dat een deel van het Ame rikaanse publiek klaagt, dat de V.S. een onevenredig zware last in Korea op zich hebben moeten nemen. „Dit heeft ten gevolge gehad, dat men in sommige Amerikaanse kringen een beetje ongeduldig is over de V.N.", aldus Lie. Ook was in West-Europa enige critiek geuit, in het bijzonder op maatregelen, die met betrekking tot de communistische regering in China werden genomen. Lie uitte de waarschuwing, dat, wanneer de we reldeconomie de volle last van de oorlog in Korea en van de bewape ning zou gaan voelen, dit tot een ernstige inflatie zou kunnen leiden. Volgens de schatting van Lie zou den de V.N. in het komende jaar 46.568.300 dollar nodig hebben, het geen 1.230.300 dollar minder is dan het bedrag van de vorige begroting. Deze bezuiniging is vooral mogelijk gemaakt, doordat in 1951 alle grote bijeenkomsten der V.N. in het cen trum te New York zullen worden gehouden. De Duitse vertegenwoordiger bij de aanstaande schuldconferentie te Londen, dr. Hermann Abs, heeft tij dens een lunch der buitenlandse persvereniging te Bonn de hoop uit gesproken, dat na de conficatie van het Duitse vermogen in het buiten land het vraagstuk van de Duitse oorlogsschulden als afgedaan zoü worden beschouwd; met andere woorden dat van Duitsland geen verdere herstelbetalingen meer zou den worden geëist, Hij meende ge gronde redenen te hebben voor de verwachting, dat de geallieerden de periode der herstelbetalingen hier mede als afgedaan zouden beschou wen. NOG AANGEWEZEN OP STEUN. Voor radio Muenchen heeft de Westduise minister voor economische zaken, Erhard, gisteravond ver klaard, dat West-Duitsland zonder Westelijke steun thans nog niet weer op eigen benen zou kunnen staan. Erhard zeide „ondanks enige twijfel over beslissingen van de bezettende mogendheden, moeten wij eerlijk ge noeg zijn om te erkennen, dat zonder de steun, het begrip en de samen werking van andere landen, vooral van de Verenigde Staten, het Duitse volk niet door eigen kracht de basis voor zijn economisch bestaan zou kunnen hebben herwinnen". De Amerikaanse luchtmacht heeft met de „Consolidated Vultee Air craft Corporation" te San Diego (Californië) een contract afgesloten voor de bouw van een door atoom kracht voortbewogen vliegtuig. De order geldt voor het toestel zonder motor, die reeds in aanbouw is bij de „General Electric Company." De aankondiging dat de lucht macht het vliegtuig heeft besteld, wordt opgevat als een uiting van vertrouwen, dat de kernsplitsings motor samengesteld kan worden. De Amerikaanse marine heeft vo rige maand een contract afgesloten voor het vervaardigen van een door atoomkracht voortbewogen onder zeeër. „De Aanbidding van het Lam'' weer terug Een dezer dagen zal het beroemde schilderij van dc gebroeders Van Eyck „De Aanbidding van het Lam' weer worden geplaatst in een zijka pel van de kathedraal van Gent. Het meesterwerk heeft een „grondi ge kuur" ondergaan in een „sanato rium voor oude schilderijen" te Brussel. Tijdens en na de tweede wereld oorlog heeft dit schilderstuk een wisselend lot beleefd. Toen de oor log uitbrak en de Duitse horden de Belgische grenzen overstroomden, werd dit grote drieluik weggenomen van zijn oorspronkelijke plaats en er gens in Frankrijk verborgen. In 1942 werd het door de Duitsers ont dekt in het kasteel van Henri IV te Pau en meegenomen. In 1945 vonden de Amerikaanse troepen het wereld beroemde werk in een zoutmijn te Alt Aussee in Beieren en stuurden het terug naar Gent. Drie jaar later constateerde men, dat het vernis be schadigd was en vocht de kleuren aantastte. Het werd overgebracht naar een werkplaats in Brussel, waar het op kosten van de Belgische re gering door de meest bekwame res- staurateurs onder handen werd geno men. Door een bewerking met bijen was werd niet alleen toekomstige schade voorkomen, maar kregen de kleuren ook weer hun oorspronke lijke intensiteit en glans. In 1939 werd een van de panelen gestolen: de dader stierf zonder be kend te maken, waar het paneel was. Dit paneel is nog steeds vervangen door een copie. Nieuwe kracht met de leiding belast In de raadsvergadering van 3 Sep tember werden voor de zoveelste maal sombere en krasse woorden gesproken met betrekking tot de economische resultaten van het gas bedrijf. Het tekort over 1950 be droeg niet minder dan 146.000, terwyl het de jaren daarvoor even min rooskleurig is geweest. Feite lijk lijdt het bedrijf sedert een twintigtal jaren aan een ernstige ziekte. De heer Ruijssenaars (KVP) die al eerder getracht heeft het mes erin te zetten, stelde het college plotseling voor het feit, om voor October a.s. te komen met een af gerond voorstel tot aansluiting bij Leiden of te investeren. Deze toe stand kon niet langer worden afge zien daar men ook over 1951 reeds een zeer groot tekort verwachten kan. De raad heeft in zijn geheimÊ zit ting het college gemachtigd om alle maatregelen te treffen die nodig zijn om klaarheid te krijgen. Voor een algemeen onderzoek stelde de raad een crediet van 1500,dis ponibel. Voorts heeft de raad het college gemachtigd om ter opvoering van de gasproductie de oude ovens buiten dienst te stellen en andere apparaten daarvoor in de plaats te stellen. Hiervoor is een crediet van 30.000,beschikbaar gesteld. Deze opdracht heeft het col lege blijkens de feiten zeer serieus opgevat. Het heeft de directeur, de heer F. H. Kemp kers met ingang van heden ziekteverlof verleend en de Technisch ambtenaar, de heer Mulder per zelfde datum ge schorst. Met de leiding van het bedrijf is tijdelijk belast de heer Jac. Ploeger, oud-dir. van de gemeentelijke gasbedrijven te Apeldoorn. De heer Ploeger heeft hedenmorgen zijn functie aanvaard. Hij heeft de opdracht in de kortst mogelijke tijd het college van voorlichting te die- De gang van zaken bij de bedrij ven wordt thans met belangstelling tegemoet gezien. R.K. Avondcursus Algem. ontwik keling. In samenwerking van K.A., R.K. Middenstand, K.A.B., L.T.B., N.K.J.B. en de parochiële raad van overleg is in de Sint-Boni- facius parochie opgericht een R K. Cursus „Algemene ontwikkeling". Deze cursus vangt 21 Sept. aan, duurt 30 weken, wordt geleid door de heer J. J. M. v. Gils (Conrad- straat 35) en gegeven in de R K. Jongensschool Paradijslaan 11 van half acht tot half tien. Ze is toegan kelijk voor jong en oud van alle maatschappelijke rangen. NIEUWKOOP Geboren: Nicolaas Johannes zn van A. M. Leliveld en E. W. Pietersen. Ondertrouwd: C. van den Berg 27 jr te Vleuten en A. Vermeij 25 jr WOUBRUGGE GAAT EEN DER WETHOUDERS HEEN? De door de prot. chr. fractie aange vraagde openbare vergadering van de raad- zal niet op 10 Sept. doch reeds op de 6e gehouden worden. Het be treft slechts een korte agenda. Bui ten de vaste punten staat er slechts één punt op de agenda n.l. de be handeling van het voorstel tot toe passing van art. 87a van de gemeen tewet. Zoals ieder weet, is door de Prot. chr. fractie op de vorige vergadering een motie van wantrouwen ingediend tegen de beide wethouders. Art. 87a behelst de mogelijkheid tot ontslag van één der wethouders. De bespre king hiervan is het hoofddoel dezer openbare raadsvergadering. Gemeenteraad Wassenaar ZANDER VOORZITTERSCHAP va n de loco-burgemeester, mr. A. J. M. van Moorsel kwam gisteravo nd de gemeenteraad van Wassenaar bijeen. Er was een vrij lange agenda maar de meeste punten werden in een vlot tempo afgehandeld. Bij fcwe e onderwerpen werd wat langer stil gestaan; nl. bjj de aanvrage tot het stichten van een Nutschool voor vemieuwingsonderwijs en bij een brief van de plaatselijke L.T.B. over de plantsoenaanleg rond de nieuwe huizenblokken bij het Domine'slaan- tje. L.T.B. klaagt over plantsoenaanleg Wat de kwestie van de Nutschool betreft: het was de tweede keer dat deze zaak ter sprake kwam. In de vergadering van de raad in Juli werd voorgesteld de gevraagde me dewerking aan het Stichtingsbestuur te verlenen, omdat de aanvrage vol- deed aan de eisen, die de wet stelt, nen omtrent de vraag op wel.ïe gr was o m een ouderverklaring, on- wyzf dertekend door de ouders van 57 leerlingen, die de nieuwe schooi zou den gaan bezoeken. De raad stelde de beslissing in deze kwestie uit tot September. kunnen worden voorkomen ot althans aanmerkelijk vermin derd. Hij heeft machtiging ge kregen alle mogelijke maatrege len te treffen welke hij noodza kelijk acht voor het redelijk functionneren van het bedrijf De personeelsaangelegenheden wer den door het college hedenmorgen in een algemene bijeenkomst gere geld. Uiteraard zijn al deze maat regelen getroffen in het belang van het bedrijf. BOSKOOP Boskoop wordt gas-grossier. Door de raad van Waddinxvecn is in haar laatste vergadering besloten in het vervolg gas te betrekken van Boskoop. De gasfabriek tc Wad- dinxveen is zeer verouderd en al leen met grote kosten in een toe stand te brengen om aan de toege nomen behoefte te kunnen voldoen. Reeds geruime tijd bestond het voornemen de gasproductie te sta ken en samenwerking met naburige gemeenten te zoeken. Aanbiedingen waren gedaan door Gouda en Bos koop. Na overleg met een deskun dige besloten B. en W. een voorstel te doen tot het betrekken van gas van de gemeente Boskoop. Dit voor stel werd aangenomen. Dahlia-tentoonstelling. Naar wij vernemen zal deze reeds eerder aangekondigde tentoonstelling ge houden worden op Zaterdag 15 Sep tember a.s. in het gebouw van de Boskoopse veiling. De tentoonstel ling wordt georganiseerd door de ver. van oud-leerlingen van do tuin- bouwcursus. Het is de bedoeling een zeer uitgebreid sortiment te geven. Het bloemwerk zal worden verzorgd door oud-cursisten van de cursus bloemschikken en -binden. Als at tractie zal iedere 50e bezoeker een bouquet bloemen ontvangen, terwijl enkele mooie bloemwerken zullen worden verloot. RIJNSATERWOUDE PATER SILVANUS VAN DER MEER O.F.M. Op 7 September a.s. zal een leraar van het Gymnasium te Venray de dag herdenken, dat hij voor 25 jaar het kleed van Vader Franciscus ont ving in het Minderbroedersklooster te Beyerhcide. Het is Pater Silvanus van der Meer. Hij werd geboren 19 Januari 1907 te Rijnsaterwoude. Na zijn H. Priesterwijding op 26 Maart 1933 te Weert, werd hij door zijn overheid aangewezen om de klas sieke studie te maken aan de Uni versiteit te Amsterdam. Na tooing daarvan werd hij benoemd tot leraar aan het Gymnasium te Rotterdam. In dezelfde hoedanig heden werd hy 8 April 1947 ge plaatst te Venray. Naast het geven van zijn lessen ontplooide hij hier een stille, maar weldoende activiteit voor het cultu rele en geestelijk welzijn van d< studenten. Hij werd moderator van de z.g. soos, waar de studenten ge legenheid hebben zich te ontwikke len door het houden van lezingen enz. Als Pater spiritualis en biecht vader was hij de aangewezen man om hun zielsaangelegenheden met veel toewijding te behartigen. Reeds eerder in het bestuur van het klooster opgenomen, werd hij in 1950 benoemd tot conrector van het Gymnasium. De begaafde, eenvou dige, hartelijke, oprechte en echte Minderbroeder, die zeer gezien is bij zijn confraters en de studenten, bie den wij gaarne onze gelukwensen aan. Wij vernamen, dat zijn zilveren feest plechtig zal herdacht worden op 23 September a.s. Iets niet in orde Intussen kwam vast te staan, dat er met de ouderverklaring iets niet in orde was. want de ouders van 9 kinderen, die op de lijst voorkwa men, lieten weten dat zij niet van plan waren hun kinderen de nieu we school te laten bezoeken. Zij had den wel de lijst getekend omdat de gene, die hun deze lijst ter tekening aanbood verteld had, dat men dat gerust kon doen zonder van plan te zijn, zijn kinderen naar de nieuwe school te sturen. In werkelijkheid bedroeg het aantal kinderen, waar van de ouders hadden getekend dus 48 en dat is te weinig volgens de wet. De gevraagde medewerking kon dus niet worden verleend en aan de raad werd nu voorgesteld die medewerking te weigeren. De heer J.L.F.C. van der Vis (V.V.D.) was de eerste spreker over deze kwestie en ook de enige, die het stichten van de Nutschool bleef verdedigen. Hij betoogde dat de raad bij de behandeling van dergelijke aanvragen slechts een formele func tie heeft, dat de stukken de vorige keer in orde waren bevonden en dat de gevraagde medewerking dan ook reeds had kunnen zijn toegezegd. De juridische waarde van de nadere verklaringen der ouders trok hij in twijfel. Hij las een brief voor van een der leden van het Stichtingsbe stuur, waarin deze verklaarde be reid te zijn onder, ede te bevestigen dat hij twee van deze ouders wel degelijk heeft gewezen op de conse quenties van het plaatsen van hun handtekening. En tenslotte verklaar de de heer van der Vis, dat toen hij met de heer R.C. de Borst zitting kreeg in het Stichtingsbestuur als gedelegeerde van het Nutsdepar- tement Wassenaar hij, zowel als dit medelid, in de veronderstelling was, dat de aanvrage in alle opzich ten in orde was. Er werd door enkele andere spre kers nog iets over deze kwestie ge zegd. Wethouder K. Huibregtse on derstreepte nogmaals het standpunt van B. en W., n.l. dat de gevraagde medewerking niet kan worden ver leend omdat de aanvrage niet aan de eisen voldoet en het voorstel van B. en W. n.l. om die gev medewerking te weigeren wérd in stemming gebracht en aangeno men met alleen de stem van de heer van der Vis tegen. Crediet op Plantsoenaanleg De brief van de plaatselijke afde ling der R.K. L.T.B. had betrekking op het nieuwe plantsoen bij de 119 woningwetwoningen nabij het Domi- ne'slaantje, waarvan de aanleg werd gegund aan de plaatselijke hoveniers Deze heeft zich naar de mening van de L.T.B. op onvoldoende wijze van zijn taak gekweten. De L.T.B. be treurt het,dat door een plaatselijke hovenier zulk werk werd afgeleverd. De heer A.C. Duyvestijn (KVP) zei- de, dat deze brief voor hem aanlei ding was geweest een nader onder zoek in te stellen. He was inderdaad gebleken, ook uit het oordeel vakmensen, dat het werk niet vol gens de voorwaarden van het bestek is uitgevoerd. Spr. noemde diverse voorbeelden waaruit blijkt, dat bij voorbeeld het grondwerk en het planten van bomen en struiken op ondeskundige wijze is geschied. Wethouder mr. dr. J. Hazenberg, die deze spreker en enkele andere beantwoordde, stelde vast, dat uit de rapporten van de betrokken hoof den van Dienst blijkt, dat geregelde controle op het werk is uitgeoefend en dat volgens deze rapporten het werk wel geheel in overeenstem ming met het bestek is volbracht. Bovendien: na afloop van de onder houdstermijn van 7 maanden moet het werk ten tweede male worden opgelevend en dode planten en strui ken moeten dan door nieuwe zijn vervangen. Een definitief oordeel kan dan ook pas worden geveld, na dat ook in tweede instantie door de heer Duyvestijn over deze kwestie was gesproken, kreeg hij van de wethouder de toestemming, dat een nader onderzoek zal worden inge steld en dat daarna rapport zal worden uitgebracht aan de commis sie voor de openbare werken. Het resultaat van dit onderzoek zal wor den afgewacht, voordat de brief van de L.T.B. zal worden beantwoord. Diverse besluiten Zoals reeds werd gezegd werden de andere agendapunten in een zeer vlot tempo afgewerkt. De leden van de huisvestings- en van de vorde ringscommissie werden herbenoemd voor de tijd van 1 jaar. Mr. P. J. M. Aal'berse (KVP) vroeg zich af, of het wellicht beter zou zijn enige roulatie toe te passen bij de samen stelling van deze commissies, om verstarring tc voorkomen. Spr. stel de uitdrukkelijk vast, dat deze sug gestie niet bedoeld was als critiek op een of meer leden van de com missie. Afgewezen werd het verzoek schrift van de Algemene Bond van Ouden van Dagen om vrijstelling van de reinigingsrechten voor de Ouden van Dagen, die een uitkering genieten krachtens de noodwet Drees De betreffende verordening kent n.l. niet de mogelijkheid van gehele of gedeeltelijke vrijstelling. Tot be stuurslid van de Gemeentelijke in stelling voor Maatschappelijk hulp betoon werd herbenoemd de heer J. Hoogeveen. Er werd besloten de geldlening die werd gesloten ten behoeve van de financiering van de stichting van de 23 woningwetwoningen aan de Kasstraat definitiefu vast te stellen op /304.955.dat is 8700.hoger dan de aanvankelijke raming als ge volg van de gestegen stiohtingskos- ten. Het verlenen van de jaarlijkse garantie aan de veetentoonstelling Vebo te Leiden werd stilzwijgend goedgekeurd alsmede het beschik baar stellen van gelden voor de uit breiding van de speelplaats der St. Jan Baptistschool, voor een betere afrastering van deze speelplaats voor het plaatsen van een fietsenbewaar- plaats. En alle andere agendapunten pas seerden als hamerslagen de revue, zodat na ongeveer 11/2 uur loco burgemeester van Moorsel de open bare vergadering kon besluiten. .,De Gevleugelde Vrienden" (Was senaar). Tweede liefdadigheids- vlucht, thans vanuit Roozendaal met oude en jonge duiven. Winnaar werd J. H. M. Brouwer, hij klokte de eerste van de 345 ingekorfde vo gels om 10.26.48 uur en snelheid 1019.22 m. Uitslag: J H. M. Brou wer 1, 52; J. M. Brederode 2, 36, 45; J. F. v. d. Lely 3, 32, 40, 49; J. H. Groeneveld 4, 5, 6, 8, 13, 15, 18, 23, 24, 37, 54, 57; J. M- Wiegel 7, 17, 27, 66; A. Groeneveld 9, 22, 25, 30, W. C v. Eek 10, 31. Op beide vluchten werd door de leden in totaal extra betaald 114,75 welk bedrag kan worden afgedragen voor de plaatselijke TBC-bestrijding. Wedvlucht vanaf Roozendaal, af stand 68 km, om 9.20 uur in vrijheid gesteld; eerste duif 10.29.30 uur, snel heid 986.48 m. Uitslag: K. Groene- wegen 1, 8; G. G. Boer 2, 7, 12 de Wit 3; M. Baars 4, 5; Ch. Theil 6; J. Aarts 9, 10, 14, 15, 19, 20. HILLEGOM Meester La Feber in het zilver. Woensdag was het 25 jaar geleden, dat de heer E. A. La Feber als on derwijzer in functie trad aan de R.K. Jongensschool der St. Joseph-paro chie. De dag werd begonnen met een gezongen H. Mis, opgedragen door mgr. B. v. Leeuwen, tot intentie van de jubilaris. Het knapenkoor zong onder leiding van de heer L. de Vreeze Te rond 9 uur had op het School plein de huldiging plaats door alle jongens en het gehele personeel. Het hoofd der school, de heer De Vreeze, wenste de heer La Feber geluk, dankte voor het gegeven onderwijs en sprak de wens uit van „nog vele jaren". Te 11 uur kwam mgr. Van Leeu wen met het kerkbestuur de jubila ris gelukwensen te zijnen huize aan in Meerbeekstraat. Door de heer P. Klaver werd namens het kerkbestuur een enveloppe met in houd overhandigd. De heer La Feber dankte hartelijk voor hetgeen in de kerk had plaats gehad, voor de goede wensen en de cadeaux. Te 12 uur begon de receptie; het was een komen en gaan tot half 2 toe. O.m. kwamen persoonlijk de heren kapelaans, de onderwijzers van de St. Joannesschool, vele ouders van leerlingen en oud-leerlingen; het be stuur van het C.C.N.F. (Centraal Co mité Nationale Feesten) waarvan de jubilaris bestuurslid is. Velen deden hun gelukwensen vergezeld gaan van blijvende souvenirs. De wo ning aan de Van Meerbeekstr. was in een bloemhof herschapen. Des avonds kwam het voltallig personeel der school ten huize van de heer La Fe ber. waardoor de vriendschapsband weder werd verstevigd. KATWIJK Wederopbouw Oude Kerk. Dezer dagen wordt bij alle Katwijkse ge zinnen de circulaire van het Co mité wederopbouw Oude Kerk thuis bezorgd. Intussen zijn bij de firma Begeer te Voorschoten reeds 13.500 speldjes of broches in de maak. 't Is n.l. de bedoeling aan alle le den van een gezin, dat aan de nu begonnen actie daadwerkelijk mee wil doen, een passend draagspeldje uit te reiken. Wie echter 't insigne, voorstellende de Oude Kerk met her bouwde toren, liever in broche-vorm ontvangt, krijgt hiervoor alle gele genheid. Tegen bijbetaling van resp. 0.40, 1.of 2.50 kan ieder een in gepatineerd brons, verzilverd brons of zilver uitgevoerde broche ontvan gen. Voorop staat hierbij de gedach te, dat 't penningske der weduwe evenzeer als de ruimere bijdrage van de beter met aardse goederen be deelde dient te worden gewaardeerd. NOORD WIJK Gemeentepersoneel voetbalde. Het gemeentepersoneel speelde een voetbalwedstrijd tegen de collega's uit Voorschoten, die versterkt waren met leden van de rijkspolitie. De Noordwij'kers bleken echter toch de sterksten en wonnen met 63. NOORD WIJKERHOUT De burgemeester reikte ere-teke- nen uit In een bijeenkomst'ten gemeentehuize heeft de bugemeester aan militairen die in Indonesië hun dienstplicht vervulden het ere-teken voor orde en vrede uitgereikt. De burgemeester feliciteerde de jongens met deze onderscheiding en sprak een apart woord tot een moeder van een der jongens, die wegens het ver toeven in het buitenland niet bij de plechtige uitreiking kon tegenwoor dig zijn. Nadat de plechtigheid was afgelopen bleef de burgemeester met de oud-militairen nog een uurtje ge zellig bijeen. Aan de volgende mili tairen werd het ere-teken uitgereikt: L. J. van Berkel; S. Bouwmeester; J. A. van Denzen, H. C. Duivenvoor den; P. G. J. van der Eist; W. Freke: C. J. Geerlings, C. A. Looijestijn, N. Marijnus; H. J. van der Voort; W. J. G'. Warmerdam; J. J. T. Zandbergen, P. H. Zethof. De Oranjefeesten Nog enige gen en Noordwijkerhout staat weer in het teken van de Volksfeesten en van de kerm'is. Aan het trainen van drommen fietsers en jongens mef zeepkisten van allerlei model kan men reeds bemerken dat het feest nadert. De inwoners hebben reeds in de etalage van de Rijwielhandel van Dam kunnen zien, dat de Oranje- Vereniging ook dit jaar haar beste beentje heeft voorgezet wat betreft het aankopen van prijzen voor de verschillende volksspelen. Een keur van schitterende prijzen prijkt in de ze ruime etalage met op de achter grond de twee prachtige fietsen, be schikbaar gesteld als extra premie voor de beide wielerwedstrijden op Woensdagmiddag 12 Sept. door de Balako en Vestingrijwielfabrieken. A.s. Zaterdag van 710 uur 's avonds heeft de inschrijving plaats voor de diverse volksspelen. Deze inschrijving wordt gehouden in het café „De Zwaan" Dorpsstraat 26, al hier. Tijdens de ronde van Noordwijker hout zal de politie er streng op letten dat de toeschouwers op het trottoir blijven staan in de Dorpsstraat en in de Zeestraat. De kinderspelen beginnen Woens dag reeds om half negen en evenals andere jaren worden de kinderen van de Voorzienigheid 's morgens met muziek van school gehaald. Geboren: Leonardus M. J. zn van J. J. Heemskerkde Jong; Cornelia dr van C. J. Duivenvoordenvan Werkhoven; Adrianus P. M. zn van A. C. SchoutenRuiter; Cornelis P- G. zn van P. C. Borstvan der Meer; Johannes C. zn van A. W. C. Heems kerkvan der Holst: Petronella C. C. dr van P. C. van den Berg—Geer lings; Theodorus L. zn van Th. van der Voortvan der Geer; Wilhelmus M. zn van N. W. Meeuwenoord—van Dijk; Antonius J. zn van Th. M. Ba derMeeuwissen; Theodora C- F. dr van J. VrolijkTurenhout; Petrus C. zn van P. Th. van Steijn—Bartels. Overleden: J. Kraats 80 jr, echt genoot van P. W. Kuijpers: J. M. Saabeel 83 jr, echtgenoot van J. Vrij; J. A. van Staelen 45 jr, echtgen^t J. Smit; C. Schuurm'ans 71 jr; H. Warmerdam 82 jr wedn. van C. Dui. ven voorden: J. W. Burgemeester 70 jr; E. N. Klarenbeek 55 jr, echtge noot van H. Schuitema. Ondertrouwd: L. J. Pijpers 28 jr en C. M. van Paridon 31 jr; C. Klein- veld 23 jr en H. C. v. d. Nieuwen- dijk 22 jr; N. S. van Zutphen 26 jr en A. W. Turenhout 19 jr; J. Bakker 23 jr en C. M. Hachmang 22 jr; Th. Oostdam 31 jr en W. C. Geerlings 28 BIOSCOPEN De films van de komende week zy'n door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Wie het laatst kust alle leeftijden Lido: „Bomba", 14 jaar. Luxor: „Korea, een helden-epos". 14 jaar. Trianon: „Francis weet het beter", alle leeftijden. Rex: „The sleeping city", 18 jaar. jr; P. C. van Leeuwen 33 jr en H. C. den Elzen 31 jr. Gehuwd: N. Doornberg en A. van der Aart; P. C. Romijn en J. C. Möl- lers; A. Th. Waaijer en G. T. T. van Haaster; P. Duivenvoorden en P. J. J. P. Duivenvoorden en M. M. Dofferhoff; N. J. Duindam en A. M. van Dam; L. Ouweneel en A. Gort. OEGSTGEEST ERNSTIGE AANRIJDING. Gistermiddag te half zes werd de 39-jarige wielrijder E. v. M. uit Leiden bij het oversteken van de Geverstraat nabij de halte Endegeest gegrepen door een uit de richting Oegstgeest komende personenauto bestuurd door A. K. uit Leiden. De wielrijder, aan wiens onvoorzichtig heid het ongeval te wijten was werd tegen de grond gesmakt, waar hij hevig bloedend bleef liggen. Zijn toestand liet zich aanvankelijk ern stig aanzien. Hij werd naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd, waarbij bleek, dat hij behalve snij wonden in 't gelaat een ernstige hersenschud ding had opgelopen. Het rijwiel werd vernield. SASSENHEIM Oranjefeesten Op 19 en 20 Sep tember zullen in Sassenheim de Ko- ninginnefeesten gevierd worden. Het programma ziet er zeer aantrekke lijk uit. Als voornaamste attracties noemen wij de bromfietsenrallye op de eerste dag en de behendigheids- rit voor luxe auto's en bestelwagens op de tweede dag. Deze rit zal wor den verreden op de Parklaan. Ver der is er natuurlijk de traditionele wedstrijd in het touwtrekken voor ploegen van vier, die in dienst zijn van een Sassenheimse firma, instel ling of vereniging. Ook is er dit jaar weer een wedstrijd touwtrekken voor dames. Het ringsteken met til bury's vormt een der verdere attrac ties naast de vele' volksspelen zoals koekhappen, tobbesteken. enz. De feestelijkheden worden besloten m'et een groot vuurwerk op het terrein aan de Rusthoflaan op de avond van de tweede dag. Een volledig programma geven wij in de loop van de volgende week Aan de volksspelen kunnen alle le den van de Oranjevereniging deel nemen. Zaterdagavond tussen 8 en 9 uur bestaat er gelegenheid om zich op te geven in „Het Bruine Paard" VOORHOUT K. A. V. ging uit. Begunstigd dooi* fraai zomerweer trokken de moeders, leden der K. A. V., er met twee bussen op uit voor hun jaarlijk se uitgaansdag. Allereerst ging de tocht via Wassenaar naar Den Haag naar Scala, waar genoten werd van de prachtige ijsrevue. Vervolgens ging het naar de Maas tunnel in Rotterdam, waar men uit stapte om alles eens rustig te bekij ken. Voor de meeste K. A. V.-leden was dit een ware attractie. Na de koffietafel brak de thuisreis aan en zeer \oldaan keerde men in Voorhout terug. VOORSCHOTEN N.K.J.B. opende winterseizoen De NKJB zette het winterprogram in met een druk bezochte algemene ledenvergadering. Na de opening en voorlezing der notulen werd er overgegaan tot de verkiezing van drie bestuursleden. De heren v. d. Post, v. d. Assem en Duivenvoorde zouden krachtens het reglement af treden, doch allen stelden zich her kiesbaar. Na de verkiezing bleek, dat de heer André van Leeuwen de taak van dhr. Duivenvoorde zou overnemen. Daarna werd het pro gramma voor het a.s. jaarfeest be kend gemaakt. Op die dag zal er nl. om acht uur een H. Mis worden op gedragen tot intentie van de leden der NKJB gevolgd door 'n gemeen schappelijk ontbijt met gezellig sa menzijn. Op 24 en 25 November a.s. zal het NKJB-toneelgezelschap de opvoering brengen van het geestige toneelstuk „De tante van Charlev". Tevens werd nog medegedeeld, dat de vereniging de naant zou ontvan gen van de zalig verklaarde Domini- cus Salvo, een leerling van Don Bos- co. Na een geanimeerde rondvraag, waarin o.m nog iets omtrent het aantrekkelijke winterseizoen werd verteld en waarin de aalmoezenier nog een kort speechje afstak, tenein de de aanwezigen nog eens het eigenlijke doel der vereniging ken baar te maken, werd de vergadering gesloten. ZOETERMEER INWIJDING VAN NIEUWE ST. NICOLAASSCHOOL. Zaterdagmiddag om 2 uur zal de plechtige inwijding van de nieuwe scholen plaats vinden. De meisjes afó. was reeds in gebruik genomen en de jongens zullen nu op 10 September ook in hun nieuwe lokalen trekken. Na de inzegening is de school van 4 tot 6 uur voor belangstellenden te bezichtigen. Aanrijding. Gisteravond om streeks 9 uur had op de Stationsstraat een aanrijding plaats tussen een brom fiets en een motorrijder. De brom fietsberijder, komende van het fiets pad uit de richting 's Gravenhage, moest de Stationsstraat oversteken, doch sloeg blijkbaar geen acht op het verkeer in de Stationsstraat met het .gevolg, dat hij werd aangereden. Bei de voertuigen werden hierbij flink be schadigd, terwijl de bromfietsberijder zich aan hec been bezeerde. De poli tie maakte van en ander proces-ver baal op.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2