btaeit de mittia&a Gemeente Apeldoorn in beklaagdenbankje Voor clandestiene schoolbouw een ton boete geëist Heggen aan g*aotóie gaó/zin&et te* iveteid begonnen Beveland verbonden met Zeeuws-Vlaanderen „De remmen zijn slecht, maar als je voorzichtig rijdt Ook de onderverhuurder heeft rechten ffio-uiu Si. Jlia*tinuóta*en te ilenta WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 (Van onze correspondent in Australië) Wanneer de harde berg^wind felle stoten geeft tegen m'n cottage op de top van een hill, de Jarra- en Karri-bomen diep in het dal het ge luid van het ruisen der altijd groe ne bladeren laat meevoeren, dan wuiven de mimosa-'bomen, die hoog boven de sinaasappel- en citroenbo men uitsteken, met hun goud-gele bloemendos. Het is dan een kleurenspel, dat je telkens weer de ogen op die gewel dige bomen doet richten, welke als rijkaards uitsteken boven al hetgeen beneden hen in alle bescheidenheid bloeit of vruchten draagt. Het feest van de Mimosa is in Australië begonnen. Gij, die straks voor veel geld uw bescheiden tuiltje van deze geurige bloempjes koopt, weet dat ik die hier bij armen vol pluk van de bomen en de school jeugd langs de wegen ermede iede re morgen kleur aan hun blijde op tocht geeft. Ze plukken de bloemen van de laaghangende takken der nog jonge bomen; op de wegen vindt men non chalant de in Holland zo waardevol le gele bolletjes overal verspreid. Waarom „mimosa'' hier „wattle" heet In Eurpa noemt men deze bloem „mimosa", volgens de botanicus heet zij „acacia", maar hier in het vader land van de mimosa, is haar naam .ywattle". En de wattle is een natio nale bloem. Komt zij niet voor in het wapen van het Australische geme nebest? Het zijn de Austraalnegers, die aan de wattle haar naam hebben gege ven. Zij gebruikten namenlijk de wattle (Engels woord voor „twijg") om hun hutten te bouwen. Dat de wattle een nationale bete kenis heeft, mag ook worden afge leid uit het feit, dat men een specia le „Wattle-day" heeft. Hoewel deze niet van grote betekenis is, wordt op de scholen door de onderwijzers dan bijzondere aandacht aan deze bloem besteed. Omdat de bloeitijden in dit uitge strekte land verschillen, is in New South Wales b.v. de Wattle-day op 1 Augustus gehouden, terwijl West Australië op 1 Sept. deze bijzondere dag heeft. Lente in de winter! Weet ge, het is hier nog volop „winter". Ja, ik schrijf dit „winter" tussen aanhalingstékens, want het geen men hier als zodanig aanmerkt doet ons Nederlanders aan een drie maandse Mei-maand denken. Wanneer zich des nachts beschei- denlijk een heel licht laagje rijp over het gras heeft gelegd, zeggen de Australiërs, dat het immers „jwinter" is. Maar overdag wordt het me in de cottage te benauwd en een kistje als „schrijftafelt" benuttend, kan ik me koesteren in de zon die in dit land recht boven ons staat en ook daarom des winlers een milde natuur schenkt. Behalve de enkele regendagen, (weken kunnen dat soms zijn) kan men in Australië genieten van een royaliteit van de zon, die ons Neder landers het schrikbeeld van verre gende vaeanties spoedig doet verge ten. En bijna iedere morgen zou hier Gorters „Mei" of Jan Prins, „De Bruid" door de natuur gezegd kun nen worden. Mimosa" als medicijn Uw mimosa, ónze wattle heeft méér te betekenen dan een lieflij ke versiering van de huiskamer. De wattle boom levert n.l. een waarde vol medicijn tegen dysentrie en buikloop. Niet alle wattlebomen kunnen daarvoor worden gebruikt. Maar wist u, dat er minstens een zeshonderd wattle soorten zijn? Daar zijn de kleine struikjes en de soms dertig meter hoge bomen met de goud-gele; de witte- de crème, de oranje-kleurige, de grijze de blauiwe- en de groen gekleurde bladeren. Ze zijn te vinden temidden van de Aus tralische eucallyptus wouden, tegen de hellingen van de bergen, in de voortuintjes van de huizen, maar ook in de droogste streken van het land en in de woestijngebieden. In deze laatste gebieden heeft zij de glanzende bladen verwisseld voor grauwe stekels. Wel, ik heb menig land van Euro pa mogen doorkruisen dooh nergens zal men een weelderige berg-natuur mogen aantreffen als in Australië. En onze wattle heeft daarin een waardige plaats. Mulgas, schilden en meubilair Dc negers maakten van de wattle- boom eertijds een dankbaar gebruik om hun mulgas en schilden te ver vaardigen; de moderne mens weet er het fraaiste en duurste meubilair van te fabriceren. De bas levert prima looistof aan de industrie, men die ook wel in Zuid-Afrika vindt. Vanuit haar bakermat Australië, heeft de wattle haar weg gevonden naar vele landen. Californië, Italië, Zuid-Frankrijk, Zuid-Afrika. De legende wil, dat Australië geen geurende bloemen kent, de wattle vertelt het u anders. En ook de „glo ry pea", de bloem in rood of zwart, of de prachtige „waratah", de bloem in toorts-vorm met de talloze kar mozijn rode bloempjes. We hebben hier de verwilderde Oost-Indische kers en de elf soorten van de Kan- garo-pa/w. De Australische flora brengt u telkens verrassingen bij een wandeling door the bush. Daar vindt men de vele soorten varens, vanaf het „maidehair" tot de boom varens van wel twintig meter hoog; de talrijke palmen waaronder de prachtige III awarra. Dezer dagen zag ik in de biosco pen bij het wereldjournaal, een re portage van het bollen festijn dit voorjaar in de .Hollandse bollen streek rond Lisse en Hillegom g®- houden. Maar straks staan ook in Austra lië de vroege narcissen, de hyacinten tulpen en Yslandse papavers te bloeien. In Holland gaat de zomer aan scheiden denken, hier is over een maand onze „spring-time". Over enkele maanden koopt gij voor goed geld uw bosje mimosa bij de koopman of bij uw bloemist. Dan hebt ge iets van de weelde, welke wij thans hier in de natuur bezitten en in overvloed langs de wegen te vinden is. Want in Australië bloeien alijd de bloemen. Zelfs in het hartje van de winter „Wat er in Apeldoorn gebeurd is", aldus de directeur van de gemeente werken van deze stad voor de Zut- fense rechtbank gisteren, „kan ik niet als iets abnormaals zien/' Vrouwe Justitia, in de persoon van de Off. van Justitie kon zich echter met deze simpele lezing van het ge val niet verenigingen en noemde het in tegendeel zeer ernstig. Ook Deze veeleisende man hoorde het van zijn itouw. Alkaliirij betekent vooral niet: ge schikt voor alles en nog wat. Veilig wast U, indien U speciaal alkalivrij toast. Speciaal alkalivrij voor wol is Echfalon en speciaal alkalivrij voor zijde is Vivalon. Vuurwerk ontbrandde ontijdig Een ernstig gewonde IJmuiden viert feest, omdat het Noordzeekanaal 75 jaar bestaat, waaraan deze stad aan de zee haar ontstaan te danken heeft. Doch gistermiddag werd tussen de feestgeluiden een wanklank ge hoord. In een oud fabrieksperceel aan de j Duinstraat klonk een hevige explo sie, waardoor vele ruiten braken. Het bleek, dat een hoeveelheid springstof, waarvan in een werk- plattsje klappertjes en ander vuur werk werden gemaakt, tot ontplof fing was gekomen. De eigenaar van het clandestiene fabriekje is met ernstige verwondingen aan de armen en het gezicht in het Antoniuszie- kenhuis opgenomen. Gevreeesd wordt, dat hij beide armen zal moe ten missen. De Velsense politie heeft de zaak onmiddellijk in onderzoek genomen. de verdediger, die sprak over een formele overtreding, kon weinig in stemming bij de rechtbank vinden. Deze rechtzaak, waar ten slotte een ton boete tegen de gemeente Apeldoorn en 2000 gulden boete subs. 3 maanden hechtenis alsmede een voorwaardelijke gevangenisstraf van 3 maanden met een proeftijd van drie jaar tegen de directeur der gemeentewerken werd geëist, was het gevolg van de clandestiene bouw van een openbare lagere school. Reeds lang was er formeel toe stemming tot de bouw van deze school gegeven, maar ten gevolge van de ongunstige financiële ont wikkeling werd er per 22 Mei j 1. een nieuwe regeling getroffen, waar door in dergelijke gevallen niet al len het betrokken ministerie, doch de gehele ministerraad heeft te be slissen. Daar echter reeds de toestemming voor de bouw verkregen was van de bouwinspecteur van het onder wijs en de betrokken inspecteur van het lager onderwijs, had men, af gaande op de praktijk, gemeend, dat niets de rijksgoedkeuring meer in de weg stond. Om de zaak te bespoe digen, is men toen maar met de bouw begonnen, met het minder prettige resultaat van een plaatsje in de beklaagdenbank. De Off. van Justitie nam de zaak erg hoog op, vertelde het een en an der over Apeldoorns verleden, waar in al eens meer bouwovertredingen te vinden zijn en eiste ten slotte bovenstaande straf. Vooral de direc teur van de gemeentewerken van Apeldoorn, ir. Th. Ruijgh had blijk baar het misnoegen van de recht bank opgewekt, want de Off. van Justitie noemde hem volkomen on geschikt om een overheidsfunctie te bekleden. De uitspraak is op 18 Sep tember a.s. bepaald. r müL. ',ül "*L- j Gisteren heeft men een begin gemaakt met het leggen van de grootste gaszinker ter wereld door de Wester - schelde ten behoeve van de voorziening met cokesovengas uit Sluiskil van Zuid-Beveland en Walcheren. Twee grote en drie kleine sleepboten en 140 man van de wal hebben een stalen gaspijp van 1250 meter leng te in ongeveer 1 y2 uur tijds van de wal in de Westerschelde bij Baarland richting Zeeuws Vlaanderen ge sleept. Dit was de eerste keer, dat een dergelijk werk over de bodem van de zee werd uitgevoerd. Foto toont een overzicht tijdens de eerste „trek". Op de voorgrond de pijp, welke in zee wordt gesleept. Op de achtergrond de sleepboten. DOOR MIDDEL VAN GASBUIZEN BOTSING MET DODELIJK GEVOLG. Maandagavond had op de Amers- foortse weg tussen Oud- en Nieuw Millingen door nog niet opgehelder de oorzaak een botsing plaats tus sen de motorrijder J. C. V., wonen de op de Stadhouderskader te Am sterdam, en een uit tegenovergestel de richting komende auto bestuurd door C J. B. uit Apeldoorn. V. werd ernstig gewond naar het Prinses Julianaziekenhuis te Apeldoorn overgebracht, waar hij gisteravond is overleden. Het was wel een beetje zonderling gezicht gistermorgen op de kruin van de zeedijk van Baarland op Z.- Beveland, waar in de gierende wind een leunstoel opgesteld werd, om Prof. dr. K. Th. Itterson, voorzitter van de cmimissie voor centrale gas- voorziening in Nederland, een zit plaats aan te bieden. De professor, die slecht ter been is, wilde de kruin niet verlaten omdat hij lichelijk op gewonden was wat de uitslag zou zijn van het experiment, om een stalen buis van 1250 meter in zijn geheel in zee te laten. Twee zware en drie, lichte sleep boten waren aan de kop van het sta len gevaarte, dat „verpakt" was in een houten omhulsel, bevestigd en „De remmen zijn slecht, maar als je voorzichtig rijdt gaat het wel", had men in een garage te Nijmegen gezegd tegen de chauffeur J. S. uit Nijmegen, die met zijn vrachtauto 2 y: ton kunstmest moest vervoe ren. S. waagde het er op en zonder deugdelijke remmen reed hij in de Gas en stroom mag men niet afsluiten De bouw van een nieuwe monumentale toren volgens de plannen van ir. Jules Kayser aan de St. Martinuskerk te Venlo, de hoofdkerk van de stad, is reeds ver gevorderd. De vroegere toren werd in November 1944 zwaar gehavend en stortte tijdens een stormachtige nacht na de bevrijding in. Men heeft goedkeuring ontvangen de toren voorlopig tot een hoogte van 24 meter op te bouwen. De metselaars aan het werk 22 meter boven de begane grond. Op de achtergrond de Maas en een ge deelte van de stad. De president der Amsterdamse rechtbank, mr. G. W. Thöne, heeft gisteren terstond vonnis wijzend in een kort geding, een verhuurder be volen het zijn onderhuurder niet langer lastig te maken op straffe van betaling ener dwangsom van 100voor ieder geval, waarin dit bevel wordt overtreden. Bovendien werd de verhuurder veroordeeld tot betaling der kosten van het geding, begroot op ƒ70. Inwoner zelfs bedreigd. Een echtpaar met baby van vijf maanden had in de Valeriusstraat een kamer gehuurd met gebruik van keuken inclusief gas en electriciteit voor 55.per maand en 10 per maand voor gebruik, van telefoon. Met ingang van 15 Juli had de ver huurder de onderhuurder opgezegd. Maar deze kon er niet in slagen elders onderdak te vinden. Wel wa ren hem voor 120 en 150 elders kamers aangeboden, maar deze prijs kon hij niet betalen. Dus bleef de man wonen. Maar volgens het be kende recept trachtte de verhuur der zijn onderhuurder, zoals dat in de volksmond heet, „weg te pesten". Hij sloot gas en electriciteit af, wat de onderhuurder dwong buitenshuis te gaan eten en vooral met het oog op de baby vele bezwaren met zich bracht. Wanneer er voor de onder huurder werd opgebeld, zei de huis baas: „dat meneer al vertrokken was". Als er post kwam, werd deze niet afgedragen. Maar de plagerij bereikte haar toppunt toen op 26 Augustus de ver huurder onder de invloed van al cohol des nachts thuis kwam en hij zijn onderhuurder bedreigde, waar door deze gedwongen was r.aar een hotel te vluchten. Het gesar moede nam de onder huurder mr. B. Stoppelsteen in de arm, die een kort geding aanhan gig maakte bij de president van de rechtbank, waarin verzocht werd, dat de verhuurder zou worden ge- .'ast zijn onderhuurder in het onge stoorde genot van het door hem ge- nuurde te laten. Zwak verweer. Gisteren werd dit korte geding gevoerd. Nadat mr Stoppelsteen door schriftelijke getuigenissen had aangetoond, dat alle öezwaren door zhn cliënt naar voren gebracht op waarheid berustten moch de ver huurder, die niet werd hngeotaan acoi een procureur, verweer voe ren. Dat kwam hierop neer, dat de onderhuurder te veel gas en electri citeit gebruikte en er zelfs twee maal brand was ontstaan. De ver huurder kon m^t ontkennen, dat zijn echtgenote de onderhuurder had toegevoegd ,Als u op 1 Augustus niet wei? is, dan pest ik u weg". De president wees er de verhuur der op, dat het nu eenmaal niet aan ging, dat hij op eigen houtje gas en electriciteit afsneed. „U is", aldus de president, „gedoemd samen in één huis te zitten. U heeft u behoor lijk te gedragen en uw vrouw ook. Ik zal u dan ook verbieden daarmee door te gaan." Terstond uitspraak doende heeft de president bevolen, dat zolang de samenwoning nog voortduurt, de verhuurder heeft te zorgen, dat er gas en electriciteit is en de onder huurder van de telefoon gebruik kan maken. Bovendien moet hij uit scheiden met bedreigingen en zal hij voor iedere keer, dat hij in strijd (handelt met deze uitspraak een dwangsom van 100 hebben te be talen. >,Tel." dei-de versnelling van een steile weg te Beek. De vaart werd te groot zo dat S. probeerde af te remmen door tegen de berm te rijden. De wagen kantelde, waardoor de mede-inzit tende, de 40-jarige T. V., om het le ven kwam en S. wegens dood door schuld Dinsdag voor de Arnhemse rechtbank moest terechtstaan. De officier van Justitie zei het te betreuren, dat hij voor dit feit geen intrekking van het rijbewijs kon vragen. Daarom vroeg hij wegens dood door schuld negen maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk, met als bijzondere voorwaarde, dat verdach te gedurende de drie jaren proef tijd zijn rijbewijs bij de provinciale griffie zal deponeren. De raadsman wees op de even gro te verantwoordelijkheid, die bij de garagehouder ligt. „De wet voorziet hierin helaas niet, maar wanneer men in een garage, bij een wagen die daar in onderhoud is, eenvou dig de rem onklaar maakt, omdat het 't rechterwiel blokkeert, dan dient een dergelijke nonchalance aan de kaak te worden gesteld", al dus mr. Sassen. Militaire samenwerking in Benelux De ministers van landsverdediging van België, Nederland en Luxem burg hebben, blijkens een officieel communiqué overeenstemming be reikt over wederzijdse hulp bij het africhten van troepen, bundeling van grensbescherming en samen werking bij de luchtverdediging. De ministers waren gisteren iri Brussel bijeengekomen om te be raadslagen over verdere bundeling van de militaire inspanning der drie landen. Tevens kwamen zij overeen geza menlijke manoeuvres te houden in West-Duitsland, en werkten zij plan nen uit voor de inrichting van nieuwe oefenterreinen. Ook de chefs van staven van de drie landen namen aan de bespre kingen deel. Dit overleg is de voortzetting van soortgelijke besprekingen, die op 3 Juli in Den Haag werden gehouden. U nadert een beweegbar es brutf. trokken het meter voor meter lang zaam de zee in. Het doel van deze operatie was, om een gasleiding te leggen tussen Beveland en Zeeuws Vlaanderen, maar de manier, waarop die ge schiedde is nog nimmer geprobeerd. Vele ingenieurs hadden hoofdschud dend van de plannen gehoord en waren overtuigd, dat deze moesten mislukken, maar nadat meter na meter in Zee verdween en de man nen, die met touwen de staart be letten te „kwispelen" ook deze werkzaamheid te baas bleven, moes ten zij zich gewonnen geven. De buis, die een inwendige door snee heeft van 10 cm. werd naar een zandbank gesleept, waar zij een andere buis, die van Zeeuws Vlaan deren uit wordt neergelaten, zal ontmoeten. Beide buizen zullen dan aan elkaar gelast en ingegraven wor den en te samen zullen zij een ver binding tot stand brengen. In de ko mende dagen zullen telkens op hon derd meter afstand, nog twee even wijdige buizen van 2500 meter leng te naar de zandplaat worden geleid en als alles even goed verloopt, als tot nu te het geval is geweest, zal voor einde September de gasvoorzie- nng van Beveland en, Walcheren ver zekerd zijn. Ook Nanno keert terug De achtjarige Nanno Meinders zal naar zijn ouders in Assen terug keren. Zijn Duitse pleegmoeder, Gerda Ulmer te Bremen, die sinds 1943 voor de jongen heeft gezorgd, heeft gisteren voor een Amerikaanse dis trictsrechtbank verklaard, dat zij bereid was zich bij deze regeling neer te leggen. Tevoren, had zij steeds het standpunt ingenomen, dat zij tot het bittere einde om de jon gen zou blijven vechten. Na een langdurige zitting achter gesloten deuren slaagde de Ameri kaanse rechter L. P. Guthrie erin de beide vrouwen te overreden om hun geschil op vreedzame wijze te regelen. Toen de deuren geopend werden stapten de twee vrouwen naar bui ten. Met tranen in de ogen omhels den zij elkander. Daarna vertrokken zij samen naar de woning van Frau Ulmer om de kleine Nanno te vertellen dat hij spoedig naar zijn vaderland zou vertrekken, dat hij nog nooit gezien heeft. Burgemeester in toog Burgemeester J. J. G. Boot heeft zijn gemeente Dinsdagmiddag ver rast met een primeur ,die niet na liet zeer de aandacht te trekken. Bij de huwelijksvoltrekking van ds. G. Visser uit Avereest en mej. R. Haffmans uit Ede verscheen de heer Boot, bij deze gelegenheid fun gerend als ambtenaar van de burger lijke stand, niet gekleed in deftig zwart in de trouwzaal, doch in een fonkelnieuw, loodgrijze toga, gefes tonneerd met donker fluweel en versierd met het in goud en blauw geborduurde gemeentewapen. Deze „nieuwe mode" zal in Ede in de toekomst een onderdeel van het decorum blijven vormen. De belang stelling voor de huwelijksplechtig heid was als gevolg van een en an der buitengewoon groot.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6