Int. Congres voor Psychotherapie Hedenmorg Toespraak van Wat lezers schrijven en geopend Minister Rutten Nieuwe studenten ingeleid in het universitaire leven Uitbreiding van het Acad. Ziekenhuis met 140 bedden NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1951 DE LEID SE COURANI EERSTE BLAD PAGINA 3 PROMINENTE GELEERDEN IN LEIDEN In het Groot Auditorium van de Leidse Universiteit kwam heden morgen om elf uur een groot aantal prominente geleerden uit vele lan den bijeen, om de plechtige opening bij te wonen van het Internationaal Congres voor Psychotherapie, dat gedurende vier dagen in Leiden en Oegstgeest wordt gehouden. Leiden mag het zich tot een grote eer reke nen zo'n gezelschap binnen zijn mu ien te hebben en ook vooi de Uni versiteit is het een blijk van grote erkenning, dat zij werd uitverkoren als gastvrouwe op te treden. Het was de rector magnificus, prof. dr. S. T. Bok, die hierop wees, toen hij de congressisten verwelkomde. Nadien voerde ook prof. dr. F. Rut ten, Minister van O., K. en W., het woord, evenals dr. P. Muntendam, de Staatssecretaris voor Volksgezond heid. Onder de bijna 400 aanwezigen bevond zich ook burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot en vele ande re curatoren der Leidse Universiteit, namens wie de heer Bruins Slot een kort woord sprak. Tenslotte sprak prof. dr. E. Carp uit Leiden, voorzit ter van het Congres, die enige tech nische aanwijzingen gaf. De rector-magnificus van de Leid se universiteit, prof. dr. S. T. Bok zei, dat Leiden als centrum van be langrijke arbeid op geestelijk terrein verheugd is gastvrouw te mogen zijn van zoveel prominente figuren uit binnen- en buitenland, die zich bezig LEIDSCHENDAM Geboren: Hendrikus Bernardus Maria zn van B. J. Overvliet en M. G. van Heiningen; Antonius Hendri- cus Maria zn van Th. A. Willemse en A. M. N. uit het Broek; Johanna Wilhelmina Gerarda dr van J. J. Reeuwijk en A. M. Verhagen; Paulus Hendrikus Maria zn van C. J. Schee- naard en H. J. M. Meeuwisse; Joan na Maria dr van N. W. Tas en Th. C. Vieveen. VOORHOUT Geboren: Johanna M. F., d. v. J. Kortekaas en H. A. van den Berg; Antonius J. M. W., z. v. *L. B. van der Lans en J. A. M. Floor. Ondertrouwd; L. A. van Bemme- len, 25 j. te Naarden en Cornelia J Diemei, 20 j.; H. P. Standaert, 28 j. en C. P. M. C. Prins, 26 j.; W. T. J Pronk, 27 j te Schiedam en H. K. de Braak, 22 j.; N. W. van der Poe!, 32 j. te Noordwijkerhout en A. Th. de Ridder 23 j.; H. P. van Werkho ven, 29 j. en A. P. A. Braun, 27 j. Getrouwd: J. C. Noort, 26 j. te Sassenheim en E. D Lubbert, 24 j.; J Kamps, 27 j. en J. J. van der Meer, 25 j.; J. J. van der Schrier, 31 j. te Sassenheim en A. Roskam, 28 j.; J. W. Turenhout, 25 j. en P. A. Th. Berkhout, 22 j. Overleden: Catharina R. Dijker, wed. van L. Jansen, 65 j. WARMOND Personalia. De heer J. Westerop, wachtmeester der rijkspolitie,, is aangewezen tot het volgen van een verkeerscursus te Bilthoven, zodat hij zijn functie in deze gemeente niet langer zal uitoefenen. Binnen kort wordt voor hem een opvolger aangewezen. E.H.B.O.-cursus. Wie voor 1 Mei 1952 de leeftijd van 18 jaar bereikt, kan deelnemen aan de E.H.B.O.-cur sus, waarvan de aanmeldingstermijn sluit op 10 September. Men kan zich opgeven bij mevr. G. Koppers van Rooden, Dorpsstraat; de heer W. Meskers, Burgemeester Schölvinck- straat en de heer J. v. d. Berg, Bur gemeester Ketelaarstraat. WARMOND Geboren: Geertruida A. M., d. v. A. M de Vroomen en G. Kortekaas; Liduina A. M., d. v. J. v. Stijn en A C. Hekker; Leonardus B. J. z. v. P. Blikman en A. C. v. d. Kerkhof; Walthera W., d. v. A. W. Kymell en J. C. Sprangers. DE VLIEGDEMONSTRATIES IN ROELOFARENDSVEEN J.l. Zondag zouden er, zoals u weet, vliegdemonstraties worden ge houden op het voetbalterrein te Roelofarendsveen en naar aanleiding hiervan wilden wij even iets recht zetten. Deze demonstratie is n.l. ach ter de rug van het bestuur van de Aalsmeerse Luchtvaart Club om ge organiseerd, zodat genoemd bestuur niet geheel verantwoordelijk kan zijn voor het gebeurde, toch willen wij trachten deze zaak zo goed mo gelijk in het reine te brengen, daar het voor velen van u 'n grote teleur stelling moet zijn geweest dat nie mand van ons op het vastgestelde uur aanwezig was. Wij vragen dan ook hiervoor beleefd onze excuses en zullen er voor waken, dat zoiets in le toekomst niet meer voor zal ko men. Om u toch nog gelegenheid te ge- ven een demonstratie met model vliegtuigen bij te wonen, zullen wij i.s. Zondag 9 September aanwezig zijn op het voetbalterrein te Roelof- irendfveen. tijdens of na de voet- oalwedstryd. Wy hopen, dat u hier veer aanwezig zult zijn, zodat wij >nze fout kunnen herstellen. HET BESTUUR VAN DE AALSMEERSE LUCHTVAART CLUB houden met het bestrijden van gees telijke oneven-wichtigheid. Deze gast vrijheid kan zodoende bijdragen tot genezing van de tallozen, die in de huidige wereld gebukt gaan onder geestelijke stoornisssn. Veel leed, veroorzaakt door oorlog en onder drukking, is terug te voeren tot geestelijke onevenwichtigheid en in dat verband kan dit congres van zeer grote waarde zijn. Spr. herin nerde aan het ontstaan van de Leid se Universiteit uit de vrijheidsstrijd en aan de belevenissen van de Aca demie tijdens de jongste oorlog. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen prof. dr. F. J. Th. Rutten noemde het een bijzonder voorrecht speciaal de deelnemers aan dit congres te mogen verwelkomen, die een onderwerp behandelen, dat zijn zeer persoon lijke belangstelling heeft. „Het ini tiatief tot het houden van dit con gres en het denkbeeld, om het af fectief contact tot voornaamste the ma van uw besprekingen te maken, danken wij aan dr. van der Hoop, de overleden Nederlandse psychia ter, die door zijn wetenschappelijke arbeid in korte tijd een wereldnaam verworven heeft", aldus de minister „Gezamenlijk zult u trachten de tussenmenselijke verhouding scherp te tekenen: in het bijzonder in de psychotherapeutische situatie, dus in de verhouding patiënt-medicus. De psychatherapeut helpt de patiënt om zich zelve te vinden. Dit kan zijn ge zondmaking betekenen. Geholpen door de psychotherapeut geneest de patiënt zichzelf. De psychotherapie wijst daarvoor de wegen aan en zij kan dat doen, wijl de psychothera pie als wetenschap zich beweegt op het gebied der verhouding tussen lichaam en geest." „De persoonlijke belangstelling voor het onderwerp zou mij er top kunnen verleiden, de aard van het contact, dat ik ambtelijk hier met u heb, te vergeten, zo vervolgde prof. Rutten. Dit ambtelijk contact be treft niet alleen het onderwerp van uw congres, maar ook u zelf, die ik hier om dit onderwerp verenigd mag begroeten. Ik moge daarbij de hoop uitspreken, dat tussen u onder ling dit contact van die aard zal zijn, dat het zal blijken te zijn ge weest een „affectief contact" tof vreugde van u zelf, ter bevordering van de wetenschap en tot heil der mensheid." De Staatssecretaris van sociale Za- zen («volksgezondheid), dr. P. Mun tendam, zei o.m.: „In dit land con centreert zich de overheid bij de uit oefening van haar taak ten aanzien van de volksgezondheid op het sti muleren, coördineren en steunen van de activiteiten der particuliere or ganisaties. Zij kent echter ook eigen activiteiten op dit terrein, maar zij heeft bij deze arbeid leren beseffen, dat van een goede zorg voor de ge zondheid van het volk eerst kan worden gesproken, wanneer ook de zorg voor zijn geestelijk welzijn overeenkomstig de stand der weten schap wordt behartigd". Spr. verklaarde, dat hij en zijn medewerkers op het gebied van de volksgezondheid er van doordrongen zijn, dat zij goed doen naar de uit slag van de besprekingen te luiste ren en er bij de te nemen maatrege len zoveel mogelijk rekening mede te houden; REDE VAN PROF. DR. S. T. BOK Teneinde de nieuw-aangekomen studenten in te wijden in het uni versitaire leven, organiseerde de Vergadering van Leidse Studenten- faculteiten gisterenmorgen even als vorig jaar (voor de eerste maal) geschiedde een bijeenkomst in de Pieterskerk, tijdens welke het woord gevoerd werd door prof. dr S. T. Bok, rector magnificus van de Leid se Universiteit. Prof. Bok ging terug tot 1575, toen in dezelfde kerk de Leidse Universi teit geopend werd. Sedertdien heb ben vele generaties van studenten de Universiteit betreden, vervuld van idealen, die hen door hun niet geringe moeilijkheden heen hielpen. Zij werden steunpilaren van ons kleine land, goede staatsburgers, ge lukkige mensen, Spr. veronderstelde, dat ook zij, die nu het universitaire leven binnengaan, vervuld zijn van idealen, die eenvoudig of hooggrij- pend mogen zijn, maar hopelijk steeds zó sterk, dat zij de drager zullen voorstuwen door de jaren van grotere vrijheid en verantwoorde lijkheid. Het is uitermate belangrijk, aldus prof. Bok, dat ge deze idealen be waart, ondanks ae rauwe ontnuchte ringen, die de studentenmaatschap pij U zal brengen, opdat die idealen richtend zullen blijven in Uw op treden. Ik hoop, dat Uw nu misschien nog wat vaag geformuleerde idealen in de komende jaren gelouterd zul len worden en dat ge zult proberen deze idealen ook werkelijk te bena deren. Wie zó de Universiteit bin nenkomt, kan er zeker van zijn. dat hij er een instrument in vindt, om in zijn ideële richting geholpen te wor den. Ontdekt zelf de waarheid. Spr. weidde uit over het karakter, dat dit „helpen" heeft, geheel anders dan op de school, die de eerste jaars zojuist verlaten hebben. Daar von den zij leraren, die zich voor de leer ling persoonlijk interesseerden. Zo'n hand ontbreekt op de Universiteit. Hier is geen groep van docenten, die de student zo dolgraag willen zien als een geslaagde discipel De Uni versiteit biedt slechts gelegenheid, zij het een goede, aan de student, om zichzelf te brengen naar het einde van zijn studie. Aan het schoolse on derwijs is een einde gekomen. Er wordt niet meer geleerd: „Zo is het". Aan de Universiteit wordt in hoofd zaak afgeleerd te weten hoe het is. Men wordt er in aanraking gc-bracht de universiteit niet alleen met ken nis en inzicht te verlaten, maar ook als een goed mens met een hoog staand karakter, bereid om het mensdom tot steun te zijn, uitgerust om het eigen ideaal te gaan verwe zenlijken. Dat is een ruimere taak dan men uit colleges en boeken putten kan. De vorming van de persoonlijkheid kan niet geschieden zonder leven dige aanraking met tijdgenoten, hoe wel helaas vele studenten (de spoor studenten) zich wel tot colleges en boeken beperken. „Begint daarom" aldus spr., „met een levendig con tact met Uw tijdgenoten, ook al kan het hard zijn. Ontdoet U van uw iso lement." Prof. Bok ontzenuwde eni ge motieven, die vaak worden aan gevoerd om niet aan het studenten leven deel te nemen, zoals b.v. het gebrek aan tijd. Iedere goede student komt tijd tekort, maar wie niet mee kan, doet beter te verdwijnen, Er zullen er zyn, die niet geschikt zijn voor de studie. Wanneer dat blijkt, is het beter af te zwaaien dan door te gaan en later toch niet in staat blijken te zijn een taak goed te ver vullen. „Een ideaal wordt nooit geheel be reikt", besloot de rector magnificus. „Ik hoop slechts, dat U na afloop van Uw studie kunt zeggen: Ik heb het zo goed mogelijk gedaan." LEIDSE SPAARBANK In de maand Augustus 1951 werd er bij de Leidse Spaarbank ingelegd 636.200,60 en terugbet. 503.034.75. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 268 en het aantal afbetaalde boekjes 172. Op de 4.342 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd 59.780.75 bijgeschreven, werden 315 busjes ter lediging aan geboden met een gezamenlijke houd van f 5.898.36. Het bij de Jeugd, spaardienst gespaarde bedrag was 13.05. Het tegoed der 29.815 inleg gers bedroeg aan het einde der maand 15.694.885,21. TRAWLER MET DERTIG JONGENS AAN BOORD ZONDER KOLEN Het Nederlandse schip „Venus" heeft een radiobericht uitgezonden waarin wordt medegedeeld, dat ter hoogte van boei GH 7 in de Noord zee (Oostelijk van het lichtschip Goeree) een trawler is gepasseerd die geen kolen meer had. De trawler 88 heeft dertig jongens aan boord en met het onbekende en de student zal I heeft om hulp verzocht, er zichzelf moeten oriënteren Het is de rijkdom in het veld van de we tenschap. Een eigen visie op de we reld en op de vraagstukken van het menselijk bestaan, kan niet gegeven worden door een ander. De diepge voelde waarheid moet men zelf ont dekken, ook al is het dezelfde waar heid, die reeds lang door velen ont dekt was. Zo is de universitaire studie een kwestie van eigen activiteit, sponta neïteit, initiatief, doorzettingsver mogen en verantwoordelijkheid. Het is een kwestie van eigen persoon en karakter. Persoonlijkheidsvorming De universitaire studie grijpt die per in het eigen bestaan dan alleen een les van vakgeleerdheid. Het is geen nieuw jasje, maar een vervor ming van de persoon, een ontwikke ling van de geest en een openstaan voor critiek op de eigen overtuiging. Dit legt een zware verplichting op de stuaent. Hy dient na enige jaren HONDJE SPRONG OP ZIJN FIETSENDE BAAS. Toen H. P. M. zich giste-r met zijn fiets in de Vaillantlaan te 's Graven- hage bevond, was zijn hondje op een lage muur in deze straat gesprongen. Van dit muurtje sprong het op zijn baas. die met zijn fiets kwam te val len en een bekkenbreuk opliep. M. werd naar het ziekenhuis aan het Westeinde gebracht. GASSLANG GEBARSTEN. Een vierjarig meisje E F. M„ aan de Nieuwe Sluisstraat te 's Gravenha- ge, sliep in een naast de keuken ge legen kamertje. Zij werd bewusteloos aangetroffen en naar een kinderzie kenhuis vervoerd. Bij onderzoek bleek, dat het slangetje van het gas- toestel in de keuken gebarsten was, terwijl de hoofdkraan niet was afge sloten. De toestand van het meisje is redelijk goet (Bovenstaande reeds geplaatst in gedeelte van vorige oplage) ZWEMDIPLOMA. Aan de dames en heren werden de volgende diverse diploma's uitgereikt: Meisjes, diploma A: Annie Koore man; Jikke Schouten; Anneke Hoo- genboom; Truus Arts; Leny Dijkstra Gerda Bostelaar; Joke Stokhuijzen; Corrie Prins; Leny Schrijer; Nellie Aniba; Diny v. Assen; Janny Brou wer; Miep Bakker; Miep v. Oosten; Tineke Kwestro; Meia Burgerjon; Ria Montanus; Ria v. Kordelaar; Gétje Schutte; Rietje v. Leeuwen; Rietje Steenbergen; Ankie Wyben- ga; Tineke Klarenberg; Hannie Riet veld; Greetje Beekman; Judith Ar- noldus; Leny Langezaal; Tiny Voge laar; Loes Bremmer; Agnes Corne- lisse; Mary Selier; Tiny Sira; Ineke v. Brecht; Dora Bellekom'; Mientje v. Loef; Maartje Bakker; Johanna Hanno; Henny Cornelisse; Marianne v. d. Poel; Bep Heuzen; Leny Schou ten; Nelleke Krekelaar; Nellie Col- Pa. Meisjes, diploma B: Elly Stijgcr; Rietje Dieleman; Marja Hanson; Ali Hensen; Stientje v. 't Zelfde; Willy v. Rossen; Annie Kluijvers; Cisca de Graaff; Tiny Heuzen; Ineke Lager- man; Elly v. Leeuwen; Willy Roe- landse; Nora Hameter; Joyce Rovers; Franke Lampo; Ria Vermond; Nel- He Kruidenier; Corrie Janssen; Jan- nie v. d. Post; Jetty Piersma; Toos Guley; Anneke Naves; Nel Prins; Leny Pennenburg; Corrie Hoogen- boom; Trudie de Goey; Jopie v. Houten. Heren, diploma A: W. F. Buys; A. J. Bekooy. Jongense diploma A: K. C. Boef; A. v. Hove; H. v. d. Molen;' I. v. Hove; H. Snel; A. Kooien; Th. v. d. Water; F. Maryt; A. Hak; L. v. Gie- zen; J. v. Giezen; L. de Jong; M. v. d. Ende; J. v. d. Koet; R. Selier; J. de Haas; H. Korswagen; H. Over- vliet; J. Kranenburg; H. Bakker; H. J. v. d. Weerthof; J. Kramp; B. Gor dijn; P. Heymans; H. Frank; D. Key J. v. d. Klauw; K. de Vogel; B. Vlas veld. Heren, diploma B: G. Mulder; H. Plomp; M. Guldemond; P. Bekooy; K. Kanbier; L. Rodenburg; A. de Houter; H. A. Koppen; H. Schouten; G. v. Dorp; N. Schouten; B. Steen bergen; A. de Jong; D. Bey; L. L. de Vries. Gistermiddag werd door de rijksbouwmeester te 'sGravenhagc aan besteed het verbouwen van gebouw nr. 10 van het complex van het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Dit is een van de twee gebouwen, die nog nagenoeg leeg staan. In gebouw 10 zal worden ingericht een afdeling Neurologie en Röntgenologie, terwijl in dit gebouw ook een afdeling van de tweede hoogleraar voor Inwendige Geneeskunde zal worden ondergebracht. De ingebruikneming van dit gebouw zal'dan tot gevolg hebben, dat de thans bereikbare ziekenhuisruimtc, die overbe last is, met in totaal 140 bedden zal worden uitgebreid. Het ligt in de bedoeling om het andere leegstaande gebouw, zodra hiervoor toestem ming is afgekomen, in te richten voor de afdeling Experimentele His tologie van prof. dr. P. J. Gaillard. Voor de hierboven genoemde aanbesteding waren 54 inschrijvingen binnengekomen. De hoogste inschrijving was die van de firma B. van der Zaal uit Lisse voor f 1.782.000, de laagste van de firma Deerenberg en Gebroeders van Wijk te Alphen aan den Rijn voor f 1.394.886. De gunning is aangehouden. ALPHEN AAN DEN RIJN ERGERLIJKE BALDADIGHEID. De 14-jarige A. v. Z. en de 16-ja- rige J. v. E. hebben omstreeks tien uur gisteravond bij de familie A. M. S. in de Hugo de Grootstraat een boekje brandende lucifers in de brie venbus gedaan. Gelukkig werd deze ergerlijke baldadigheid die zeer ern stige gevolgen had kunnen hebben, bijtijds opgemerkt. De politie heeft de knapen flink onderhanden geno men. Lcöenvergadcring Alph. Boys. In de drukbezochte ledenvergadering, Dinsdagavond in Hotel „Centraal", herdacht de voorz.. de heer C. J. Winninghoff, wijlen Henk de Bruin, die op tragische wijze door verdrin king om het leven is gekomen. Er werd voor zijn zielerust gebeden. Vervolgens besprak de voorz. de a.s. competitie, nadat gereleveerd werd wat is gepasseerd sedert de jaarvergadering. Het eerste elftal is op de 5e plaats terechtgekomen; het tweede op de 2e pl., het derde en het vierde eerden kampioen, de junio ren A bezetten de 3e pl., de B's de 4e pl. en C kwam nr. 5 te staan. De adspiranten zitten op de onderste plaats. De voorgenomen feestavond i.v.m. het kampioenschap moest ver vallen wegens het overlijden van het lid de Bruin. De voorz. overhandigde nu de L.V.B.-medailles aan de be treffende aanvoerders. Het junioren- tournooi is geslaagd. De voorz. wees op het belang van de training, spoor de de leden aan hieraan trouw deel te nemen en dankte de'héren Schou ten, Beerepoot, Sluis en de Bruin voor hun activiteit. De heer Verhaar had zich als junioren-leider beschik baar gesteld, terwijl de heer P. Don- gelmans opnieuw als voorz. van de junioren-comm. zal optreden. Een dankwoord werd gericht aan het kerkbestuur, dat royaal geweest is ten aanzien van de Boys-financiën. Met waardering werd gewezen op de werkzaamheden van de bouw-com- missie, die erin geslaagd is enkele zit-plaatsen op het terrein aan te brengen. Aan de verdere verbetering van de accommodatie wordt gewerkt, evenals aan de verbetering en het onderhoud der terreinen. Direct na de competitie van het le elftal zal de P. Schouten-beker worden ver speeld. Alph. Boys kampt met tekort aan reserve-spelers. Een beroep werd gedaan op de leden om slechts in uiterste noodzaak zich af te melden, opdat de elftallen compleet in het veld kunnen komen. De junioren hebben dit keer slechts 2 elftallen. De adspiranten brengen niet vol doende aanvulling op voor de junio ren. De voorz. attendeerde de leden op de nieuwe spelregels en voor schriften ten aanzien van het schoei sel. Over aanstelling van leiders voor de lagere elftallen zal het bestuur in overleg treden met de keuze-com missie. Afkeurings-berichten van wedstrij den in de a.s. competitie worden voortaan in hotel „Centraal" bekend gemaakt. De eigenaar, de heer J. G. Verhoef zal hiervan ook aan de bui tenzijde van het bedrijf melding ma ken. Dit geldt voor alle Alpnense voetbalclubs. De leden worden in de gelegenheid gesteld vrijwillige wekelijkse bijdra gen van minstens 5 ct. te geven voor het trainingsfonds. De aanvoerders worden met de ontvangstnamc be last. Voor de niet spelende leden worden een viertal personen hierme de belast. Na het woordje van de g.a., kape laan Duym, volgde een langdurige rondvraag. Ledenvergadering „Alphia". Onder leiding van de voorz., de heer C. Mulder, heeft Alphia in de grote zaal van hotel Toor haar ledenver gadering gehouden, waarvoor grote belangstelling bestond. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter o.m., dat de toename van het ledental steeds groter wordt, vooral wat de jeugd betreft, waar door ook dit jaar weer met een flink aantal jeugdelftallen aan de compe tities zal worden deel genomen. Ten aanzien van de a.s. competitie sprak spr. nog de hoop uit, dat het eerste elftal dit keer zou promoveren naar de 3de klasse K.N.V.B. Een jeugdcommissie werd be noemd welke zal bestaan uit de he ren A. Sampimnn, D. dc Jong, J. Koopman, G. Lagerweij en Jè Nie- meyer. HAZERSWOUDE Geboren: Nelis, zn van P. Noordam en W. P. Hofman; Geertje Johanna, dr van C. Buitenhuis en A. Langhout Ondertrouwd: Adrlanus Wilhel mus de Korte 27 jr en Wilhelmina Hillegonda Marcelis, 21 jr. Getrouwd: L. A. v. d. Heuvel en D. van Aalst; P. Mets en L. M. Ver kerk; P. S. Hoogervorst en E. H. Heijker; J. M. van Koert en M. M. v. d. Poel. NIEUWKOOP Gistermorgen werd een H. Mis aan God opgedragen tot intentie van de heer J. G. Vroonhof, die zijn 25-jarig ambtsjubileum herdacht. In de school vond de huldiging plaats door de schoolkinderen. On der leiding van het onderwijzend per soneel werden diverse huldigingslie deren gezongen en aardige samen spraken uitgevoerd. De kinderen werden getracteerd door de jubilaris. De jongens boden hun meester ver- verschillende geschenken aan, waar onder een prachtig Mariabeeld. Bij deze huldiging waren ook aanwezig de zusters-onderwijzeressen van de meisjesschool. Des avonds om zeven uur verza melden zich in de school het school bestuur en andere afvaardigingen ter officiële felicitatie van de jubileren de onderwijzer. De rij van sprekers werd geopend door de voorz. van het schoolbestuur, pastoor S. A. J. Vloothuis. In een gloedvol betoog prees spr. het werk van dc heer Vroonhof en hoopte dat hij nog vele jaren zou mogen onder wijzen, tot heil van de schooljeugd van Nieuwkoop, maar ook tot be vestiging van het katholiek geloof en de trouw aan de Kerk. Namens het schoolbestuur bood dc pastoor een enveloppe met inhoud aan. Achtereenvolgens spraken de heer Teunissen en mevrouw Valkenet resp. als patroon en collega van de jubilaris hun waarderende woorden, waaruit bleek dat dc heer Vroon hof van zijn ondcrwijzersschap een waar ideaal maakt. Namens alle oud-leerlingen bood de heer van Koert met een paar woorden van felicitatie en dank de jubilaris enkele geschenken aan. De heer van Groeningen, voorzit ter van de R. K. Onderwijzersbond afd. „Aar- en Amstolstreck" sprak zijn gelukwensen uit en schonk de heer Vroonhof een schitterend dag missaal. Hierna nam dc heer Vroonhof zelf het woord en dankte allen voor de huldiging en de geschenken. Spr. be trok in deze hulde ook zijn moeder en zijn echtgenote, die beiden zo'n grote steun voor hem zijn geweest en nog zijn. Na dit dankwoord kwamen de oud militairen binnenstappen en schon ken de heer Vroonhof een gedenk- schild met het opschrift: „Uit dank baarheid van Uw correspondentie vrienden in Indonesië". Van de gelegenheid tot feliciteren, welke hierna werd geboden, maak ten zeer velen gebruik. De avond werd bijgewoond door burg. v. d. Weijden en echtgenote. Een nat pak. Dc heer J. B. fietste met zijn zoontje samen in de richting van het dorp cn moest plot seling uitwijken, ter hoogte van de jongensschool, waar het op dat mo ment wat druk was, vanwege de receptie van de lieer Vroonhof. Vader en zoon kwamen met elkaar in aanraking, verloren de macht over hun stuur en kwamen beiden in de Wetering terecht, zodat ze met een nat pak naar huis moesten. OUD-ADE Vergadering VVOA. VVOA hield haar ledenvergadering, die goed bezocht werd. Vooral de jun. cn asp. gaven blijk van belangstel ling. Mede namens de NKI en LVB waren aanwezig de heren Hooger vorst cn v. d. Berg. In zijn openings woord sprak de voorz., de heer v. d. Tits de hoop uit, dat ieder zijn hart zou uitspreken over dat onaange name voorval ,dat in verband met de Oranjefeesten heeft plaats ge had. Ruim werd van gedachten ge wisseld en de voorzitter beant woordde ieder naar genoegen. Toen sprak de heer Hoogervorst en zette uiteen, hoe de zaak was verlopen en hoe alles nu was bijge legd. Hij gaf de verzekering, dat die bewuste fout niet meer gemaakt zou worden. Toen werd van dc leden goedkeuring gevraagd en verkregen cn werd er dikke streep onder de kwestie geplaatst. Na nog enkele dingen besproken te hebben in ver band met de competitie werd de vergadering besloten. TER AAR Geitenkeuring. De geitenfok- vereniging „Eensgezindheid" heeft een geitenkeuring gehouden. Er wer den 19 geiten ter keuring aange voerd, met dc volgende uitslag: Lammeren 4 stuks. N. J. Hooger vorst lc prijs, M. v. d. Tol 2e prijs; J. Hoogervorst eerv. verm. 2 jarige geiten: 2 stuks: J. Zcvcn- geiten 10 stuks. M. v. Tol. le prijs, hoven le prijs; 3-jarige cn oudere J. van Eyk Lz. 2e prijs. M. van Tol 3e prijs. Bonte gehoornde geiten 3 stuks. N. J. Hoogervorst le prijs. Geboren: Jacobus J. C. M zn van C. J. Mank en J. W. v. d. Pijl; Johan nes A., zn van C. A. J. Koeleman en G. Hogendijk; Arie Fr., zn van Th. Rietveld en E. E. Boogaard; Nelly, dr. van L. Fr. Balvers en A. M. van Leeuwen. Getrouwd: M. C. van Kempen 29 jr en Th. P. A. Sassen 22 jr; A. P, Bos 23 jr cn J. KI. Hoogervorst 24 jr. Overleden: Adriana Touw 45 jr. e. v. C. J. Keijzer. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 5 September. Kaas. Aangevoerd 324 partijen. Prijzen' 1e soort 2.302.36, 2e soort 2.22 2.28 en extra 2.55 per kg. Handel traag. TER AAR. 4 Sept Groente. Augurken: Fyn I f 1.13, idem II 71 cent, fijnbasterd 63 cent, basterd 63 cent, grof A 00 cent, grof 53 cent, CD 41 cent, E 20 cent, CD met stippel 26 cent, E met stippel 12 cent, allés per kilogram. 2T R. K. Meisje biedt zich aan voor de Huishouding, ook genegen in winkel behulpzaam te zijn. Leiden en omgeving. Ër. agent Hazerswoude (Dorp). 7371 2* R- K. Meisje biedt zich aan, zelfst. kunnende wer ken. Liefst intern Leiden of omgeving. Br. onder no. 3843 bureau van dit blad. 2* Net R. K. Burgermeisje biedt zich aan als hulp in de huishouding met huise lijk verkeer. Br. onder no. 3836 bur. van dit blad. 2' Biedt zich aan net R.K. meisje voor Dinsd., Woens dag, Donderdag als hulp in de huishouding. Niet voor het ruwe werk. Goed met kinderen kunnende omgaan. Br. onder no. 3838 bureau van dit blad. 21 Gevraagd nette R. K. werkster voor 2 halve da gen per week. Mevr. Dries sen, Dc Sitterlaan 114. 3844 <2* Net meisje gevraagd in gezin met schoolgaande kinderen v. d. Holst. Jan- vossensteeg 50. Leiden. 2* Coupeuse heeft nog enkele dagen per week over om aan huis te naaien of thuiswerk aan te ne men. Miening 5. Zoeter- woude Tel. K 1715-260. 3? Granaathuizen, Alumi nium. Wij betalen voor granaathulzen 2.50 p. kg. aluminium 1.001.50 p. kg., aluminium zuigers 1.40 p. kg. Alle nikkel- afvallen. Grote partijen even praten. Technische Handelsondern. Bredero- straat 46. b. d. Lage Mors- weg Leiden. Tel. 24662. 16 of 17 iaar, in bezit van fiets. Br. onder no. 7363 bur. van dit blad. kleurenpotlood met reser ve-stiften en gummi slechts 3.75. Reclame prysl Schoolvulpen f 3.75 met gouden pen f 6.50. Ball points vanaf 95 cent. H.H. winkeliers extra korting. Verhoog. Papierhandel, Haarl.straat 29. 3833 2* Tafeltennis spelen od Kaaij's wedstrijdtafels is een genot, zij zijn anders. zij zijn beter. Voor wed- striidtafels, huiskamerta fels bats, ballen enz, in Leiden's enig gespeciali seerd tafeltennishuis. Speel gelegenheid van 211 uur. Hogewoerd 103, Tel. 'no. 2253^ 3818 2* Zolders afscheiden of tochtvrij maken is eenvou dig, met hout, triplex, board of cartonplatcn van „Dc Houthal". Wii helpen de knutselaars met onze vakkundige voorlichting en de juiste materialen. „De Houthal Hogewoerd 99 Tel. 22536. 3819 2" Billijke condities, zon der vooruitbetaling Radio's fietsen, kinderwagens, was machines, haarden, stofzui gers. complete bedstellen enz. eigen financiering en strikte geheimhouding. Br. onder no. 3782 bureau van dit blad. "2 f 59.Is de eerste be taling voor een losse Be rin i motor en 99.voor een Bcrlni met speciaal rijwiel. Betaling in 6 of 12 maanden. Rijwiel, en mo torhandel Van Zyp, Haar lemmerstraat 295. 7349

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3