De wereldkampioenschappen op de weg De eerste klaplandskam pioene PSV begon met een nedérlaag Finse postbode won Twentse^ Marathon MAANDAG 3 SEPTEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Ghendini wint bij de amateurs, Kubler bij de profs LIET WERELDKAMPIOENSCHAP OP DE WEG voor amateurs ging over 7 ronden van ruim 24 km., een totaalafstand van 172 km. Na dat drie onzer landgenoten, van Roon, van Breenen en Jöris in de eerste ronde tot de leidende groep behoorden, zakten zij in de volgende ronden af of hadden met pech te kampen. Door het dalen van het gemid delde, dat in de eerste twee ronden ruim 37 km. per uur bedroeg, ver anderde de onderlinge positie sterk. In de vierde ronde lag een peloton van ongeveer 22 renners, waarin van Roon, Jöris en Plantaz zich bevon den, aan kop. In de tweede groep, die op anderhalve minuut volgde, reed Donker. Van Breenen, die een nieuwe band had moeten omleggen, en Peters, die bij een valpartij betrokken was, speelden geen rol meer. Tijdens de vijfde ronde gelukte het de Italiaan Nencini uit de kopgroep te ontsnappen en op de helft van deze ronde had hij een ruime voor sprong verkregen. Zijn achtervolgers, onder wie Plantaz, Jöris en van Roon zetten de aanval in en spoedig ver minderde de achterstand. De tweede groep met Donker volgde met ruim 4 min. achterstand. In de een na laatste ronde handhaafde Nencini zich aan kop. In de zevende en laat ste ronde werd de jacht op Nencini nog feller ingezet, waardoor zijn voorsprong steeds kleiner werd. Met nog 4 km. te rijden werd de leidende Italiaan door de Zwitser Wyss en de Italiaan Ghendini gepasseerd. Een felle sprint volgde, onze landgenoot Plantaz, Ghendini en Benedetti la gen enkele honderden meters voor de finish vlak bij elkaar en een dezer renners zou het eerst over de eind streep gaan. Het was de Italiaan Ghendini, die winnaar werd. Op de tweede plaats volgde op een lengte zijn landgenoot Benedetti, terwijl Planaz op fraaie wijze op de derde plaats beslag legde. De uitslag luidt: 1. Ghendini (It.) 172.200 km. in 4 uur 44 min. 22 sec. gemiddelde snelheid 36.633 km. per uur; 2. Bendetti (It.) op een lengte; 3. Plantaz (Ned. op \y2 lengte; 4. Pianezi (Zwits.);5. een aequi van de Voorde (B.), van Roon (Ned.), Jöris (Ned.), Noyelle (B.), Dacquay (Afr.), Bastinelli (Fr.), Zagers (B.), Ciancola (It.), Schellenberg (Zwits.), Winterberg (Zwit.), Schamer (Zwits.). Pedersen (Denemakern), Lundh (Zweden), Rasmussen (Dene marken), Hutmacher (Zwits.) en Martensson (Zweden) allen in de zelfde tijd als de winnaar; 21. Nencini (It.) op 35 sec.; 22. Mouradian (Liba- nen) op 3 min. 20 sec.; 23. Lo Glu- dice (Fr.) z.t.; 24. Thomas (G.-B.) z.t.; 25. Donker (Ned.) z.t. DE WEDSTRIJD DER PROFS. Voor het wegkampioenschap profs, dat gisteren op het 24.6 kilometer lange circuit der valleien verreden werd, kon de belangstelling overwel digend heten. Ongeveer 900.000 kij kers hadden een plaatsje langs het parcours gezocht en gevonden. Zesenveertig renners verschenen aan de start, en de strijd ontbrandde, na een kalm begin, al in de derde ronde. Negen deelnemers losten het peloton, en de voldoening in het Ne derlandse kamp was groot toen be kend werd, dat er drie landgenoten bij waren, t.w. Faanhof, Voorting en Wagtmans. De Fransman Redolfi, de Belg de Feyter, de Zwitser Kubler, de Italianen Bevilacqua en Minardi, en de Duitser Schwarzer maakten het negental vol. Na drie ronden was hun voorsprong reeds 2 minuten. In de hoofdgroep roerden zich de favorieten voorlopig niet, met uit zondering van Geminiani, die met de Zwitsers Corci Torti, Schaer en Ros si, van Kerkhoven (B.) en Bintz (Lux.) achter' de vluchtelingen aan ging. Na vier ronden had dit groepje 2 min. 25 sec. achterstand, en het grote peloton lag op meer dan 4 mi nuten. Koblet reeds in de hoofdgroep vaak aan kop, waarvan hij gebruik maakte om het tempo te drukken. Het gevolg was, dat het verschil met de koplopers steeds aangroeide. Het tweede groepje, van zes man, kon zich niet handhaven en werd door het grote peloton geabsorbeerd. De eerste zes ronden, d.w.z de helft van de afstand, wafen door de leiders in 4 uur 5 min. 41 sec. afgelegd, gem. snelheid 36.046 km. per uur. Toen kwam de Italiaan Magni aan het woord. Hij zette met Croci Totti de achtervolging in, en dat in zo'n vervaarlijk tempo, dat zijn achter stand zienderogen slonk en halver wege de 8e ronde, toen hij zich al van de Zwitser had ontdaan, nog slechts iets meer dan een minuut be droeg. Het was toen al duidelijk, dat Magni aansluiting zou krijgen met de leiders, hetgeen dan ook spoedig ge schiedde. IntujKsen waren Faanhof en Redolfi teruggevallen uit deze groep, en Faanhof zagen we niet meer voorbij komen. Jammer, want hij behoorde tot degenen, die mede kleur hadden gegeven aan de wed strijd. Zo was er dus een leidend pe loton van acht man gevormd: de Fey ter, Minardi, Bevilgcqua, Magni, Kubler, Voorting, Wagtmans en Schwarzer. En tot het einde toe zou den deze acht renners zich aan de kop kunnen handhaven. Het peloton deed overigens geen moeite om bij te komen, lag na 6 ronden ruim vijf minuten achter, en na 9 ronden zes en een halve minuut. Alleen de Fransman Varnajo waagde een kans en spurtte achter de leiders aan, maar het was een wanhoopspoging die na een aanvankelijk succes toch mislukte, want hij viel ver terug. Van de drie Nederlanders, die in de hoofddroep zaten, staakte Gerard Pe ters de strijd in de tiende ronde; van Est en Dekkers reden de wedstrijd uit. Na de elfde ronde was de positie als volgt: op kop de acht bovenge noemde renners, op 4 minuten Koblet 'en Bartali, op 4 min. 55 sec. een groep van 17 renners met van Est en Dek kers. Koblet kreeg een lekke hand en gaf na het ingaan van de twaalfde ronde op, Bartali zette de achtervol ging voort, onder de oorverdovende aanmoedigingen van de honderddui zenden geestdriftige Italianen langs het parcours, en liep in tot ruim een minuut, en de kleine Dekkers demar reerde plotseling samen met Diede- rich, zo scherp, dat hij zich volkomen de kopgroep losreden. Dekkers kwam zowaar nog gelijk met Bartali, maar liet de Italiaan gaan toen deze er opnieuw een spurt inzette. Bar tali kon de kopgroep echter niet meer te pakken krijgen. De strijd werd in de eindspurt be slist ten voordele van de snelle Kubler, die Magni met twee lengten klopte. Voorting werd vijfde en Wagtmans zevende, in dezelfde tijd als de winnaar. Dekkers bezette een uitstekende tiende plaats, met 1 min. 35 sec. achterstand, en van Est kwam binnen met een groep waartoe ook Bobet, van Steenbergen, Scholte, Kirchen en De Santi behoorden. 6 min. 17 sec. na de eerste groep. Als geheel heeft onze ploeg een voortref felijke prestatie geleverd, wat ook in het klassement tot uitdrukking is gekomen. De uitslag luidt: 1. Kubler (Zwits.) in 8 uur 22 min. 28 sec., gem. snelheid 34.802 km. per uur; 2. Magni (It.) op 2 lengten; 3. Bevi lacqua (It.); 4. de Feyter (B.); 5. Voorting (Ned.); 6. Schwarzer (Did.); 7. Wagtmans (Ned.); 8. Minardi (It.), allen in dezelfde tijd als Kubler. Op 1 min. 5 sec.: 9. Bartali (It.); 10. Dekkers (Ned.) op 1 min 35; 17. van Est (Ned.). De Nederl. wielrenners die hebben deelgenomen aan de wereldkam pioenschappen op de weg te Varese gaven de voorkeur aan kamperen boven een verblijf in een hotel. Op de foto zien we tweede van links G. Voorting, derde van links G Peters (beiden profs). Geheel rechts Piet Peters en tweede van rechts P. van Roon (beiden amateurs). Overwinningen van Lugdunum en ASC Dc eerste resultaten van de nieuwe competitie zijn binnen en natuurlijk bleven verrassingen niet uit. Grote en kleine verrassingen waren er na tuurlijk, waarvan in Afdeling A der eerste klasse de kostbare 10 Elinkwijk-zegc op De Volcwijckers wel de grootste verrassing was. Dc andere debutant Theole verloor met 41 van Ensch. Boys. Een verras sing was ook de 31 zege van Hee renveen op EDO in Haarlem alle sombere voorspellingen over de beroeringen bij Heex-enveen ten spijt. Dat DWS slechts een gelijk spel behaalde bij Frisia valt ons van de Amsterdammers tegen, maar uit eindelijk mochten zij er nog blij mee zijn. De Clubkampioenschappen der Swift-combinatie J. v. d. Fits, De Leidse Wielervereniging „Swift" heeft gisteren het clubkampioenschap verreden op de terreinen van de St. Bavostichting te Noordwijkerhout. Het bestuur van Swift kent dit par cours van de Ronde van St. Bavo, welke reeds enige jaren achtereen is verreden en het is geen wonder, dat de Leidenaars hun oog op dit parcours hebben laten vallen voor hun eigen kampioenschappen. Om even twaalf uur verschenen 27 renners aan de start. Swift telt welis waar 47 leden, maar vooral van de jongeren is er een gïoot aantal in militaire dienst en van de ouderen hebben er enigen verstek laten gaan, zodat bijv. het kampioenschap van de A-klasse moest verreden worden tus- andere 100 km. ofwel 80 ronden. Al len startten tegelijk. Bij de start was het J. v. d. Fits, die resoluut de kop nam, maar Koos Duindam en Jan Duivenvoorde. 2 Noord wij kerhoutse leden van de Leidse vereniging, wil den niet voor v. d. Fits onderdoen. Riethoven sprak ook een duchtig woordje mee, zodat wij een snel ja gend peleton te zien kregen met ge- WÊÊÊÊÊÊMIHHHI noemde renners beurtelings op kop. sen de renners J. v. d. Fits en R. j Na 16 ronden kreeg Riethoven echter Riethoven. Ondanks dit wegblijven j een lekke band. Hij verwisselde vrij is de wedstrijd een volledig succes snel van fiets met een collega, J. Duivenvoorde en Zoet kampioenen geworden. Voor het publiek leek een en ander wel een beetje vreemd, om dat tijdens de course het merendeel van de renners opgaf, zodat uiteinde lijk slechts 3 renners de 100 km. vol maakten. Hiervan gaf de voorzitter van Swift de heer Veldhuizen echter een verklaring bij de prijsuitreiking Hij vertelde n.l.. dat het bij het ver rijden van clubkampioenschappen re gel is, dat de renners, die merken dat zij niet volledig meekunnen, opgeven, zodat alleen de sterksten uiteindelijk ongehinderd hun onderlinge strijd kunnen uitvechten. En dat hebben de ze sterksten deze middag dan ook stevig gedaan. Er werd gereden in een A, B en C-klasse. De laatste klas reed 40 km. ofwel 40 ronden en de beide En op zijn sloffen We zien de winnaar hier tijdens de tocht te Haaksbergen; achter hem gedeeltelijk zichtbaar, de Fransman Charles Cerou. Op de voorgrond een aantal toeschouwers in de oude klederdracht van „Olicslaegers" reeds tever achter was geraakt om nog kans te maken, doch het kostte hem toch te veel tijd, zodat hij een ronde achter raakte. Duivenvoorde en v. d. Fits rijden enige tijd voor het peleton uit, maar als na 18 ronden eerstgenoemde pech heeft en v. d. Fits even aarzelt namen M. Zoef en D. Nieuwenburg hun kans waar en 8 ronden lang rijden zij vooi het pelo ton uit. Als ze echter ingelopen zijn door v. d. Fits en Duivenvoorden is het kampioenschap voor Zoet in de C.-klas zeker In het 2e peloton on der aanvoering van J Slingerland, wordt duchtig gejaagd om bij te ko men maar het mag niet baten. Als de bel luidt ten teken, dat de laatste ron de voor de C-klasse ingaat, is de stand nog hetzelfde en Zoet wordt kam pioen van die klasse met J Boschman en P. v. d. Mey resp. als 2c en 3e, Van de B-klasse is alleen Duiven voorde nog in de strijd gebleven en hii bood de A-klasscrs v d. Fits en Riethoven goed partij Riethoven spant alle krachten in om zijn ronde op v. d. Fits terug te nemen maar het lukt hem niet Voor dit sportieve vol houden krijgt hij na afloop van de voorzitter een apart woord van hulde te horen. Tenslotte gaat Duivenvoorde enige meters voor v d. Fits over de finish lijn. J v. d. Fits is dus kampioen van de A-klasse en J. Duivenvoorde van de B's. Het publiek, grotendeels uit Noordwijkerhout zelf, was natuurlijk erg enthousiast over de prestatie van zijn plaatsgenoot. Voorzitter Veldhuizen reikt ten slotte aan de prijswinnaars bloemen over en dankt de directie van de St. Bavostichting zeer hartelijk voor de genoten gastvrijheid. DAMMEN TWEEKAMP ROOZENBURG—KELLER. De eerste partij van de tweekamp om de wereldtitel tussen Roozen- burg en Keiler, te Utrecht gespeeld, is in remise geëindigd. Roozenbui-g heeft de tweede der 18 partijen in de tweekamp van Keiler gewonnen. De wedstrijd, die in restaurant „De Kroon" te Am sterdam gespeeld is, werd na 49 zet ten door Keiler gewonnen gege ven. In Afdeling B zorgde Blauw Wit voor de verrassing zij het voor de Amsterdammers een onaange name door met 21 van Leeu warden te verliezen. Dc nieuwelin gen in deze klasse Oostei-parkers, verloren met 4I van Zwolse Boys. Ajax won op het nippertje van DOS. In Afdeling C volop verrassingen: de a*f delingskampioen Willem II verloor van Feijenoord met 4—2 en de nieuwelingen DHC, Quick en Juliana verloren alle drie. In Afdeling D zorgde dc lands kampioen PSV voor de grootste ver rassing van de dag. Emma slaagde er nl. in met 10 in Eindhoven te winnen. Emma liep hierbij twee gewonde spelers op, die waarschijn lijk voor de volgende wedstrijd niet van de partij kunen zijn. In de vierde klasse A zorgde de debutant Warmunda voor de ver rassing door een 11 gelijk spel tegen SJC in Noordwijk. Waarlijk geen slecht begin voor de Warmon gers. Lugdunum werd topscorer met een 50 zege op Rouwkoop, terwijl ook Wilhelmus een goede beurt maakte: 51 op DCO. ASC won op het nippertje van Lisse (32) en THB van Concordia met dezelfde cijfers. Eerste Klasse A: ElinkwykVole- wijekers 1—C; "t Gooi—Haarlem 34; TheoleEnschedese Boys 14; EDO Heerenveen 1—3; Go Ahead—Velo- citas 3—1; GVAV—AGOVV 0—1; Frisia—DWS 2—2. Eerste klasse B: Blauw Wit Leeuwarden 12; Zwolse BoysOos- terparkers 41; Be Quick—Wage- ningen 01. VitesseSneek 31, Enschede—Achilles 2—0: RCH—VSV 4—2; Ajax—DOS 3—2. Eerste klasse C: BlcijerheidcDHC 21; FeijenoordWillem II 42: Quick (N.)—ADO 1—2; SVV—NAC 02; SittardiaRBC 4—3; Juliana BW 0—1. Eerste klasse D: VVVChèvremont 40; BrabamiaMaurits 05; Longa Hermes DVS 17; Limburgia— Xerxes 3—1; HBS—NEC 2—0; PSV Emma 01. 4e klasse A: DCOWilhelmus 1—5; Gr. Willem II—VVSB afgelast; ASCLisse 32; RouwkoopLug dunum 05; SJCWarmunda 11; ConcordiaTHB 23. De bekende Engelse vuetöalex- pert Bernard Jov, die jaren lang ais amateur de spilpjaats van Arsenal bezette, heeft in het Londensc avendblad „The Star' een ranglijst /ai de Europese voetballanden ge publiceerd. Deze lijst ziet er als Volgt uit: 1. Groot-Brittannië; 2. Hongarije; 3. Oostenrijk; 4. Italië; 5. Schotland; 6. Spanje; 7. Zuid-Sla- vië; 8. Zweden; 9. Frankrijk; 10. De nemarken; 11. België; 12. Tsjecho- Slowakije; 13. Duitsland; 14. Por tugal; 15. Zwitserland; 16. Neder land; 17. Noorwegen; 18. Finland; 19. Ierland 20. Wales. Tot opvolger van de onlangs over leden voorzitter van de Kon. Bel gische Voetbalbond, kanunnik Des- sain, is de heer Georges Hermesse benoemd. ZUID-SLAVIë—ZWEDEN 2—1. In de Zuid-Slavische hoofdstad, Belgrado, werd een interland voet balwedstrijd gespeeld tussen Zuid- Slavië en Zweden. De Zuid-Slaven wonnen de ontmoeting met 21, na dat dc rust met gelijke stand, 1—1, was ingegaan. had aangetrokken en de traditionele zoen in ontvangst had genomen, met de krans om zijn hals nog een ere- De 24-jarige Finse postbeambte I ronde liep en opnieuw de finish pas-1 ,T t v Veiko Karvonen heeft op schitteren- seerde zonder dat er nog een andere j Y Nederland, die op het K. de wijze de derde internationale ma- athleet op het terrein was versche- -V.V.L.-zweefcentrum Ter.et werd rathon Enschede gewonnen. Hoe nen. Karvonen heeft een prachtigege"Ouden, kampioen geworden. On groot de superioriteit van deze jonge evenwichtige race gelopen en geen j danks matige zweefvliegweer loper, die op 3 Augustus j.l. tijdens ogenblik werd hij bedreigd Toen de w*sl hij toch met een vlucht van de Scandinavische kampioenschappen eerste helft er op zat, had de Fin Teriet naar Raalte een afstand van de wereld verbaasde met een tijd reeds een solide voorsprong op zijn 45 km. af te leggen. Bij de eerste van 2 uur 28 min. 4 sec., was, blijkt rivaal, de Franse kampioen Cerou. ronde van de wedstrijden op 18 wel uit het feit, dat toen hij de race I Nadat er 35 km was afgelegd leek Augustus jl. vloog Ordelman van had uitgelopen, zijn trainingspak VOLLEYBAL ZaterdagTrtiddag waren de Neder landse dames- en herenzestallen op bezoek bij Professorenwijk aan de Burggravenlaan. Het dames zestal speelde tegen Professorenwijk II heren. Deze wed strijd werd een aardige strijd waar bij beide ploegen elkaar niet veel toegaven. De eerste set was voor de Ned. dames met 1512, doch daarna kwamen de gastheren er beter in, het werd 1015. De beurt was weer aan de Ned. dames 156, maar met dezelfde cijfers dienden de Professo renwij kers van repliek 615 en in de beslissende set won Prof. wijk met 7—15. De strijd tussen het Ned. heren zestal en Professorenwijk I was een ongelijke strijd. De zes uitverkore- ren staken met hoofd en schouders boven de Leidenaars uit. De score zegt het duidelijk: 156, 151. 15 8, 156, 1512, doch de laatste cij fers laten duidelijk zien. dat d< Leidenaars lang niet uitgespeeld wa het of de 33-jarige Cerou stil stond. Teriet naar Emmen, een afstand van De Fin vergrootte zijn voorsprong 104 km. Tweede in het eindeklasse- tot bijna IK km. Onbedreigd liep hij ment werd zijn clubgenoot Hoppe- de laatste afstand naar hte volkspark ner cn derde Vrielink, eveneens van en langs de wegen juichten duizen-1 de vliegclub Teuge. den hem toe. Volkomen fris kwam I De vliegclub Teuge werd onlangs hij de eindstreep over, waar alle ook winnaar van het Ned. ploeg- toeschouwers oprezen om hem een kampioenschap. Het waren toen Or- geweldige ovatie te brengen delman en Vrielink, die deze eer De uitslag luidt: 1. Karvonen voor hun club in de wacht sleepten. (Finland) 2 uur 29 min. 02; 2 Verou (Frankrijk) 2.35.31.4; 3. Richards ROLSCHAATSEN (G.B.) 2.39; 4. Josset (Fr.) 2.42.21.1; 5. Systad (Noorw.) 2.42.17; 6. Iden (GB) 2.42.34.4; 7. Overdijk (AAC. A'dam) 2.43.42 (nieuw Ned. record); 10. Vanderzande (Olympia, Halste ren) 2.51.39; 11. Moons (PSV., Eind hoven) 12. Van Poelgeest (Blauw Op een circuit van 500 meter zijn Wit, A'dam); 13. van Rijn (Trekvo- te Montfalconc de wereldkampioen- gels, Den Haag); 14. dc Koning schappen hardrijden begonnen. De (Olympia. Halsteren); Ï5. de Groot Italiaan Venanzi won de 5.000 meter DE WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN HARDRIJDEN TE MONTFALCONE. (SVV, Schiedam). ZWEEFVLIEGEN ORDELMAN KAMPIOEN VAN NEDERLAND. G. J. Ordelman van de vliegclub R Teuge is Zaterdag tijdens de tweede ren. In ieder geval was het een uit-1 en laatste ronde van de wedstrijd stekende oefenwedstrijd. om het persoonlijk zweefkamioen- in 10 min. 21.3 sec., gemiddelde snel heid 28.957 km per uur en zijn land genoot Lazzari de 20.000 meter in 43 minuten 51.4 sec. met een gemid delde snelheid van 27.362 km. per J uur. De Deense en Nederlandse deel nemers konden het tempo niet vol gen en gaven na enkele kilometers j op. De Nederlandse ploeg welke aan deze kampioenschappen deel- neemt bestaat uit Joordaans, Ottink en van Ommen (allen Den Haag). S.V.V.N.A.C. 02. Een aanval op het doel van SVV: doelman van der Poel (geheel rechts) onderschept een der vele aanvallen van de te genpartij. Links van Meerwijk en midden van den Langenherg (NAC)

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5