Röntgen-installatie voor massa-onderzoek Burgerlijke Stand „Mathesis" opent technische dagschool Nieuwkoop vierde feest 10 NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK MAANDAG 3 SEPTEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Kleinbeeldfoto met zelfde scherpte enig ter wereld Toen het vorig jaar het nieuwe fabriekgebouwencomplex van Smit's Röntgenapparatenfabriek in de Waard (achter de Zijlsingel) in ge bruik werd genomen (het terrein van de vroegere Kalkzandsteenfa briek), is dii in alle stilte geschied, omdat men de officiële opening wil de laten samenvallen met het gereed komen van een geheel nieuw en vol ledig in Nederland gefabriceerde Röntgen-installatie voor massabevol kingsonderzoek. Deze schermbeeld winst is inmiddels gereed gekomen en reeds sinds enkele weken in gebruik. Zaterdag zijn een aantal daartoe door de firma Smit uitgenodigde longartsen en vertegenwoordigers van de pers kennis komen nemen van deze geheimnisvolle Röntgen- installatie en we geloven, dat ieder der aanwezigen verwonderd heeft gestaan over het foto-product, dat hiermede wordt verkregen. Na een ontvangst in het kantoor en de toonzalen Herengracht 34, werden de aanwezigen naar de Waard gebracht, alwaar met veel be langstelling van de productie der verschillende onderdelen van het nieuwe Röntgen- en andere appara ten werd kennis genomen. In de middag, na een gezamenlijke lunch in de Vergulden Turk, volgde een demonstratie met de schermbeeld installatie in de toonzaal aan de He rengracht door het team van de Stichting „Betudo" te Dordrecht, on der leiding van dr. D. P. van Kam men. De installatie, geheel transportabel uitgevoerd en daardoor zeer geschikt voor massa-onderzoek in al die plaat sen, waar men waarde heoht aan gro te en snelle verplaatsbaarheid, wordt in haar geheel door drie personen in 'n kwartier uit de auto gehaald en in de toonzaal gemonteerd. Het to tale gewicht van de installatie be draagt ongeveer 620 kg. De opstel ling, inbedrijfstelling en bediening van de installatie zijn zo eenvoudig, dat hiervoor geen personeel met een gespecialiseerde opleiding nodig is. De grote voordelen van deze instal latie zijn, dat de spiegelcamera op klein formaat een beeld geeft met dezelfde informatie als de grote fo to's, Welke men tot heden op dit ge bied kent, d.w.z., dat de kleine foto's dezelfde scherpte over het gehele op pervlak vertonen. Voorts geschiedt de opname zo snel, dat 120 tot 150 op namen per uur, dus aan de lopende band, kunnen geschieden. De beeld grootte is slechts 7x7 cm., de normale foto 40x40, hetgeen een aanmerkelij ke besparing betekent op het filmma teriaal, wat zeer duur is. Bovendien is de gehele installatie van Neder lands fabrikaat, terwijl de productie voor 80 pet. op export is aangewe zen, hetgeen een belangrijke devie- zenbron voor Nederland betekent. KATWIJK AAN DEN RIJN De heer A. de Kreek is bij K. B. benoemd tot officier bij het Wapen van de verbindingsdienst, na 3-jarige studie aan de Koninklijke Academie te Breda. NOORD WIJKERHOUT Geslaagde fancyfair St. Victor. De S.P.E. fancy-fair in het patronaats gebouw van de St. Victor parochie is een succes geworden. Kapelaan Nijman had er weliswaar een zwaar hoofd in toen hij Vrijdagavond een kort openingswoord sprak, terwijl het buiten hevig regende, doch de dames en heren in stands zowel als het publiek hebben aan zijn opwek king om zich niet door het slechte weer te laten weerhouden gehoor ge geven. Men moet namelijk weten dat een gedeelte der stands naast het patronaat in de open lucht was ge plaatst dat er bovendien een openlucht dansvloer was. Reeds Vrijdagsavond lieten nog de mensen in-- als de mensen buiten de stands zioh door de regen verja gen. Zaterdag en Zondag was het weer gelukkig iets béter al viel er nog menig buitje. Het was een gezel lige boel met aardige stands en wij geloven dat zowel het Studie- en beth vereniging aan hun trek zijn gehouden. STOMPWIJK Vergadering Stompw. Boys. De vergadering van de Stomp. Boys mocht zich verheugen in een groot aantal aanwezige junioren, terwijl de senioren daarentegen zeer slecht vertegenwoordigd waren, een feit, dat voorz. Luiten bij zijn openings woord de hoop deed uitspreken, dat in de toekomst dezelfde jongens als senioren trouw zullen blijven. Bij de mededelingen werd er nog eens op gewezen, welke voorwaarden ge steld worden aan de voetbalschoe nen, waarna de gewijzigde spelregels werden besproken. Tevens werd er de leden op gewezen, dat wanneer een elftal 2 maal niet opgekomen is, het elftal uit de competitie wordt genomen, een reden dus om trouw te komen bij wedstrijden en niet op het laatste nippertje af te schrijven. Uitvoerig werd nog gesproken over de sportkeuring. Nog niet alle leden hebben zich daarvoor opgegeven. Het is nu de hoogste tijd. Een ander belangrijk punt was de verkiezing van een elftal-commissie, die ditmaal gekozen werd door de leden zelf. Het resultaat is, dat nu gekezen zijn voor de a.s. competitie de heren J. Havik, Jac. Scheffers, Jac. Kappetein, Piet v. Leeuwen en Jan Caspers. Tijdens de rondvraag kwam ook de indoortraining ter sprake, welke training indien enigszins mogelijk weer aal worden gehouden. Wij menen dan ook, dat Smit's Ap- paratenfabriek, die tezamen met „de Oude Delft" dit product vervaardigt, hier een belangrijk werk tot stand heeft gebracht, dat spoedig een we reldnaam zal krijgen. Wassenaarse weg hier ter stede, die vroeger als geneesheer in het Sana torium „Berg en Bosch" reeds met deze vinding van het nieuwe Rönt- genapparaat had kennis gemaakt, gaf ons als volgt zijn oordeel over deze nieuwe installatie: „De Röntgeninstallatie, welke hier werd gedemonstreerd, betekent een grote vooruitgang op het gebied van het bevolkingsvraagstuk. Door de ge lukkige samenwerking van twee Ne derlandse fabrieken is dit apparaat ontstaan. De camera is een z.g. spiegelcame ra, ontworpen door prof. dr. Bou- wens te Delft en vervaardigd door de N.V. „De Oude Delft". Het is de beste camera op dit ge bied ter wereld met een lichtsterkte van 1 0.75. Het Röntgenapparaat zelf en het statief zijn van de fa. Smit, Apparatenfabriek bier ter stede. De manier van plaatsen en op hanging van Röntgenbuis en camera is hier goed opgelost. De uitrusting met een „photo-timer", een vernuf tige verbetering in het filmtransport en nog enkele andere „snufjes", maken dit product zeer begerens waardig. De kwaliteit van de met dit appa raat vervaardigde foto's is uitste kend, opvallend is het goede con trast en de goede zwarting en dat met een voor opname van bevol kingsonderzoek zeer korte belich tingstijd. Dr. D. P. van Kammen, districts- tuberculose-arts te Dordrecht, had ter vergelijking van enkele onder zochte personen, tevens normale grote foto's vervaardigd, docht het verschil met de schermbeeldfoto's was onbeduidend. Voor mij persoonlijk was deze demonstratie van groot belang. Over 6 a 8 weken hoopt ook het Districts consultatiebureau te Leiden in het bezit van de bovengenoemde camera te zijn gecombineerd met de reeds aanwezige Smits Röntgeappara- tuur, hopen wij dan van elk in on derzoek zijnd persoon een scherm beeld-foto te maken". OVERDRACHT EERSTE ZENDING LEVENSMIDDELEN VOOR HONGEREND INDIA „In aanwezigheid van vele be langstellenden werd vorige week in de Merwedehaven van Rotterdam de eerste zending levensmiddelen offi ciéél overgedragen aan de Regering van India. Het jachtig bedrijf van lossen en laden stond een ogenblik stil voor een korte plechtigheid. De loods met honderden kisten gecon denseerde melk, melkpoeder, baby voeding enz. was feestelijk versierd. Prof. dr F. D. K. Bosch, voorzitter van de Vereniging „NederlandIn dia" gewaagde met vreugde van deze eerste resultaten. Jan Peters, secre taris van dc „Nederlandse Jeugd Ge- eenschap'' gaf een kort overzi< n de tot dusver gevoerde actie. Een fleurig geklede deputatie van de Nederlandse Jeugdorganisaties met vlaggen en vaandels bood de wnd. gezant van India ter symboli sering van de overdracht een kist melkpoeder aan. De wnd. Gezant sprak namens zijn Regering zijn gro te erkentelijkheid uit voor dit Neder landse blijk van daadwerkelijk hulp betoon. Onmiddellijk daarop werd met de inlading begonnen. Dc grote 'hijskranen gingen weer aan het werk. In de late avond vertrok dit eerste schip: de „India Endeavour" maar Calcutta met 45 ton levensmid delen aan boord bestemd voor de hongergebieden in India. Maar er is nog méér nodig! De Nederlandse Jeugd Gemeen schap geeft als motto uit: nog in September een tweede schip uit Ne derland! Koopt daarom voedselbonnen bij het plaatselijk comité: De „Leidse Jeugd Actie" stadhuis kamer 3 tus sen 12 en 3 uur, telefoon 20041 of stort op giroberekening 558510 t.n.v. Stichting Leidse Jeugd Actie. Doe het direct want snelle hulp is dubbele hulp!!!" Geboren: Johannes Theodorus Hermanus zn van J. A. Huigsloot en M. Collé; Willibrordus Joseph zn van D. B. Gaijkema en J. F M. van Berge Henegouwen; Onje, dr van L. T. Broers en O. van Essen; Aad Pe ter Rebanus Sip, zn van A. Penders en P. van Leeuwen; Theodorus Hen- drikus Gerardus zn van C. H. van der Lans en M. Opstal; Antonia dr van W. Prook en A. F. Meeuwenoord Cornelis zn van C. van Duijvenvoor- de en J. Guijt; Albertus Jacobus zn van H. Brander en N. Honcoop; Ba rend zn van P. L. de Bock en W. Keijser; Willem zn van J. V. Ellert en F. Neuteboom; Maria, dr van A. Maaskant en H. M. Jonker. Overleden: J. J. Louwrier, huisvr. van Stokkermans, 45 jr. Het Koninklijk Genootschap „Ma thesis Scientiarum Genitrix", dat reeds van September 1785 af in de Sleutelstad is gevestigd, geelt er door de opening van een dagschool voor Uitgebreid Technisch Onder wijs blijk van, dat het ondanks deze „hoge ouderdom" een modern ge nootschap is, dat met zijn tijd weet mede te gaan. De voorzitter van M.S.G., de heer ir.' M. C. de Jong, heette allen wel kom en sprak er zijn vreugde over uit, dat M.S.G. als één der eerste in richtingen van onderwijs in ons land tot de opening van een dergelijke dagschool kon overgaan. Zeer in het bijzonder dankte hij allen, die aan de verwezenlijking der plannen hun beste krachten hebben gegeven, met name de heren A. v. d. Hoogt, direc teur van M.S.G. en de directeur leraar van de nieuwe school, ir. W. F. Engels. Het deed spreker genoe gen, dat zich direct al 28 leerlingen voor de school hebben aangemeld, meld. De inspecteur van het N. O., de heer J. P. J. v. d. Bergh, die in de opening van de school en prachtig initiatief van M.S.G. zag, aan de verwezenlijking waarvan hij gaarne JUBILEUM-OPTOCHT 3 OCTOBER. Ofschoon de Septembermaand nau welijks is aangebroken, nadert 3 Oc tober, de Leidse feestdag bij uitne mendheid, reeds met rasse schreden. Wij zijn daarom eens ons licht gaan opsteken bij de optochtcommissie van de 3 October-Vereniging, die ons me dedeelde, dat zij er in geslaagd is aan de grote Jubileumoptocht „Leidse Hutspot", ter gelegenheid van het 65- jarig bestaan dezer populaire vereni ging te houden wij hebben daar over reeds een en ander eerder in ons blad opgenomen een zeer be langrijke uitbreiding te geven. Hiertoe in staat gesteld door de enthousiaste medewerking van de costumiers, konden nog vele rollen, waaronder zeer voorname herenrol- len, in de optocht worden opgeno men. Wij noemen b.v. de Tsaar Alexander II van Rusland, de Prins van Oranje (later Willem II), de Graaf van Bohna Adriaan van Bor- selen enz. enz. Wij menen een dringende oproep te, mogen richten tot hen, die als goede Leidenaars aan het welslagen van dit belangrijke feestonderdeel willen medewerken. Gaarne verwij zen wij naar de betreffende adver tentie in ons blad van hedenavond. De oude traditie, dat aan de deel nemers een feestavond zal worden aangeboden, wordt, zoals de optocht commissie ons verklapte, dit jaar weer in ere hersteld. De juiste da tum van deze avond, waaraan deel nemers uit vroegere jaren nog wel de aangenaamste herinneringen bewa ren, zal nader aan hen worden be kendgemaakt. zijn medewerking had gegeven, zag in deze U.T.S. een nieuwe vorm van onderwijs. Heben wij ons reeds tientallen jaren bezig gehouden met een M.T.S.-opleiding en één voor hogere technici, voor het z.g. lagere kader, d.w.z. zij, die in de bedrijven een plaats kunnen innemen tussen de geschoolde arbeiders en zij, die in deze bedrijven de leiding geven, ontbrak ten enenmale een opleiding; zij werden aan het toeval overgela ten. Met de opening van deze dag school, welke wel is waar in som mige opzichten nog in een experi menteel stadium verkeert, wordt hen een kans gegeven, aldus spre ker, die vervolgens nog uitweidde over het peil van het te geven on derwijs en de toelatingseisen der school. De heer v. d. Bergh was er van overtuigd, dat Leiden, centrum van onderwijs en industrie, een prachtkans heeft om van deze U.T.S iets te maken. Wethouder Van Schaik, die van mening was, dat deze dagschool een hiaat in de opleiding van technici kan opvullen, zeide, dat het Ge meentebestuur de opening van deze dagschool van harte toejuicht en wenste het bestuur veel succes toe. Nadat ook de directeur van de Am bachtschool, de heer Brilman, zijn gelukwensen had aangeboden, heeft de directeur van M.S.G., de heer v d. Hoogt, nog stilgestaan bij de wor dingsgeschiedenis der school en de toekomstige leerlingen gewezen op de kans, welke hen in deze school geboden wordt. Tenslotte richtte spreker zich tot de nieuwe direc teur-leraar, ir. Engels, die hij veel succes toewenste. AFSCHEID BIJ HET KANTONGERECHT. Kon. onderscheiding voor dc heer J. Mulder. In een bijzonder „zitting", welke gepresideerd werd door mr. J. Lig- tenberg en bijgewoond door tal van juristen en collega's, heeft het kan tongerecht alhier Zaterdagmorgen af scheid genomen van de heren J. Mulder en Ph. de Vries, resp. admi nistratief ambtenaar le klasse ter Griffie en congierge van het kan tongerecht. Beide heren verlaten, zoals wij in ons blad van gisteren reeds meldden, de dienst van het Rijk met pensioen. Mr. Ligtenberg, de kantonrechter, zeide in zijn toespraak Mulder te hebben leren kennen als een be kwaam, uiterst ijverig medewerker, wien niets te veel was. De Vries noemde hij een trouwe hulp, onder wiens leiding het gebouw er immer onberispelijk uitzag. Het verheugde spreker dan ook zeer te mogen mededelen, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd de heer Mulder te onderscheiden met de eremedaille in zilver van de Orde van Oranje Nassau. Tenlotte bood mr. Ligtenberg bei de afscheidnemenden een blijvende herinnering aan deze dag aan en een geschenk in geld onder couvert. Verder werd nog het woord ge voerd door mr. De Koning, grifffier, door mr. De Clercq namens de Leid se advocaten en door mr. Goudsmit namens de Voogdijraad. Alle spre kers spraken met veel waardering over het werk van beide scheidende ambtenaren. AFSCHEID H. v. d. LINGEN BIJ Fa. CLOS LEEMBRUGGEN. In verband met zijn pensionnering nam Zaterdag de heer H van der Lingen, sinds meer dan 30 jaar chef machinist bij de N.V. Sajetfabrieken P. Clos Leembruggen, alhier, af scheid van directie en personeel. Er was voor dit afscheid een zeer warme belangstelling, terwijl door verschillende sprekers het woord gevoerd werd. Als eerste spreker wees de heer mr. C. J. Leembruggen er op, dat de heer van der Lingen steeds met buitengewone plichtsbe trachting, kennis en ijver zijn ge hele sympathieke persoonlijkheid had ingezet in 't belang van de firma. Het was hem dan ook een genoe gen namens de aanwezigen de ver trekkende als afscheidsgeschenk een „bromfiets" te kunnen aanbie den, waarvoor de gelden met zeer veel spontaneïteit bijeen gebracht waren. Verder werd nog het woord ge voerd door de heer H. J. M. Tim mer, opvolger van de heer van der Lingen en door de heer A. van Ros sen in zijn functie als kernvoorzit ter. De heer van der Lingen was zeer erkentelijk voor deze welgemeende woorden van afscheid en het hem gebodene, hetgeen hij in zijn dank woord dan ook tot uiting bracht. Het is aller wiens, dat de heer van der Lingen nog vele jaren in goede gezondheid van zijn Solex zal mogen genieten. De jaarlijkse feesten in het Zuid einde (bruggebuurt) zijn, ondanks liet ongunstige weer, tot aller genoe gen en vermaak verlopen. Vrijdagmiddag was gereserveerd voor de jeugdige buurtbewoners en in de grote consumptietent onthaal de mr. Lawoe hen op een verrukke lijke poppenkast- en goochelvopr- stelling. Met grote spanning volgde de kinderschaar de avonturen van de onsterfelijke Jan Klaassen en Katrijn. Tussen de bedrijven door vond een tractatie plaats en werden nationale liedjes gezongen. Des avonds kwam de gehele buurt gemeenschap boven 16 jaar in de tent bijeen om hun „poppenkast" te gaan zien. Het programma werd ge opend door de heer Vroonhof, die voorstelde te beginnen met het ge zamenlijk zingen van het volkslied. „Mr. Lawoe's Cabaret" uit Haarlem presenteerde een bont programma, hetwelk bij het publiek zeer in de smaak viel. Ruim twaalf uur was het, toen men zich ter ruste begaf om kracht te verzamelen voor de tweede dag. Zaterdagmorgen begon men met een hengelwedstrijd, waarbij de eerste prijs werd behaald door de heer J. Verhage. Voor de meest ori ginele costumering was ook een prijs beschikbaar gesteld; deze werd ge wonnen door het koppel Mevr. v. d. Voorn en mevr. Bal vort. Om twee uur kwamen de kinde ren weer aan de beurt, om zich volop te vermaken met diverse spe len, waarvan de uitslagen waren: Meisjes 1214 jr.: Uit winkelen: 1. Ina van Koert, 2. Geertje van Veen, 3. Ciska Verhage, 4. Annie Verhage. Jongens 1214 jr.: Voddenraper van Parijs: 1. Piet Kuyf, 2. Joop Schellingerhout, 3. Huub Kuyf, 4. Klaas van Veen. Jongens 911 jr.: Boogschieten: 1. Frans Steenbeek, 2. Gert Kuyf, 3. Nico Vroonhof. Meisjes 911 jr.: Ringwerpcn; 1. Tini Vroonhof, 2. Willy Kuyf, 3. belangrijke bepalingen uit het wegenverkeers reglement l Houdt steeds zoveel mogelijk rechts. Hoe sneller U rijdt, des te meer is het verantwoord, naar het midden van de weg te gaan. U mag niet „snijden", noch „afsnijden". i Stopt nooit aan de linkerzijde van de weg. 1 De volgende voorrangsbepalin gen moet U kennen, waarbij a voor b, b voor c, c voor d. en d voor e gaat: a politie en brandweer (met sirene of bel), begrafenisstoe ten, militaire colonnes en trams hebben steeds voor rang. b voorrangswegverkeer heeft voorrang op verkeer uit een zijweg. c. rechtuitgaand verkeer heeft voorrang op afslaand ver keer. d. snelverkeer heeft voorrang op langzaam verkeer. i Bij links afslaan: a. laat U inhalend verkeer pas seren; b. geeft U tijdig en duidelijk richting aan en vermindert vaart; c. gaat U naar het midden van de weg; d. laat U tegemoetkomend ver keer voorgaan; e. slaat U linksaf. 6 Bij rechts afslaan: a geeft U tydig en duidelijk richting aan; b. gaat U naar de rechterzijde van de weg en vermindert vaart; c. drukt U geen door U inge haald wordend verkeer van de weg af; d. snijdt U het rechtuitgaand en door U ingehaald verkeer niet af; e. laat U tegemoetkomend ver keer (b.v. fietsers op een voor hen iinks liggend rijwielpad) voorgaan. 7 U mag een stilstaande file niet voorbijrijden, maar U moet aan sluiten. 8 Trams moet U rechts inhalen; denkt aan uit- en instappende passagiers 9 Als U gaat inhalen, overtuigt U c'an, dat U niet zelf wordt inge haald, maar let ook op, dat het \oertuig, dat U wilt inhalen, niet zelf op het punt staat, een ander in te nalen. 10 Rijdt steeds zo, dat U kunt stop pen binnen de afstand, waarover U de weg voor U kunt afzien en en waarover deze vrij is. (Dit is theorie, doch ook voorschrift; tTacht eraan te voldoen, in elk geval de situatie zo te beheer sen, dat U een plotseling opko mende hindernis eventueel kunt ontwijken, als stoppen onmo gelijk is). Toont U een goed K. N. M. V.-er door op de weg een voorbeeld voor anderen te zijn! ALPHEN AAN DEN RIJN Zilveren jubileum. De heer C. Boef vierde Zaterdag zijn zilveren jubileum als besteller bij de Zaad- handel Fa. F. de Vries en Zoon. Bij de huldiging voerde de huidige fir mant, de heer E. de Vries het woord, die een radiotoestel aanbod. Mevr. Boef kreeg een taart. De oude patroon, de heer F. de Vries sprak ook en de echtgenote vr- de heer E. de Vries hield een toespraak op rijm. Voor het kan toorpersoneel sprak de boekhouder, de heer J. Groot en namens het personeel van het magazijn de heer Schouwenburg, die een wandsche- merlamp aanbood, 's Avonds was er feest in een der bedrijfsruimten. Aanvulling raadsagenda. De agenda voor dc hedenavond te hou den raadsvergadering is nog aange vuld met een voorstel inzake het September tot en met 31 December vaststellen van het in het tijdvak 1 1951 ten hoogste in rekening cou rant op te nemen bedrag bij de N.V. Bank voor de Nederlandse gemeen ten. Het totaalbedrag is 3.567.000. BODEGRAVEN Hengelaars actief. De heer J. Joustra, die onlangs een karper ving van c.a. 5000 gram, had nu het geluk een monsterkarper van maar liefst 8500 gram te vangen. Deze vis is aangekocht door de plaatselijke hen gelsportvereniging en zwemt reeds in de Goudse Vaart. De snoek-wedstrijd, die Zaterdag middag in de Rijn werd gehouden was maar een matige vertoning. Slechts enkele snoeken lieten zich verschalken. Merkwaardige vondst. Bij de werkzaamheden in Oud-Bodegraven in verband met het leggen van het riool vond een der grondarbeiders een massief gouden munt met de beeltenis van Keizer Hadrianus. Het gewicht bedraagt ca. 25 gram, dikte en diameter resp. 2 mm. en 3% cm. Geboren: Pancras zn van J. van 't Hoogh-van Leeuwen; Dirk zn van R. de Wit-Bode; Pleun, zn van J. Mostert-Wasink; Cornelis zn van J. Angenent-Schouten. DE KWAKEL Geboren; Wilhelmina Cornelia Ma ria dr van C. G. van Tol en W. M. Hogerwerf; Siebren Ale zn van W. van Doorn en S. Jongstra; Antonius Hendrikus Maria zn van P. C. Woer den en C. A. den Haan; Hendrik zn van T. D. Knol en H. Noordman. Gehuwd: A. C. van Doorn en H. M. de Kuijer. LEIMUIDEN Kind dronk petroleum. Voor de tweede keer in enkele weken kwam het voor, dat een klein kind petro leum dronk. Zaterdagmorgen was het een lH-jarig kindje van de wed. C VerhoevenOosterman aan dc Vriezeweg. Het kind moest direct naar het ziekenhuis worden overge bracht. ROELOFARENDSVEEN Demonstratie Luchtvaartclub Aals meer vond geen doorgang. Velen waren Zondagmiddag naar het D.O. S.R. terrein getogen om dc aange kondigde demonstratie van de Lucht vaartclub Aalsmeer, een reclame voor het a.s. bloemencorso, te gaan zien. Maar de 2000 toeschouwers wachtten tevergeefs, aangezien op het aangekondigde uur nog niets tc zien was. Er was dan ook een klein misverstand, want doordat de weers omstandigheden niet geheel gunstig waren voor deze demonstratie was men zonder kennisgeving niet op komen dagen. Om zes uur waren de weersomstandigheden gunstiger en toen kwamen de leden van de Luoht- vaartclub alsnog opdagen. Het pu bliek was intussen natuurlijk reeds huiswaarts en het was ook onmoge lijk om op dit meer ongunstige tijd stip nog mensen bij elkaar te krij gen. Toegezegd werd daarom dat deze demonstratie op een nader aan te kondigen tijdstip gehouden zal worden. Annic Kuyf, 4. Tony Koster. Jongens 68 jr.: Hoepelen: 1. Hans Steenbeek, 2. Emile Koster, 3. Jan Kuyf, 4. Jan Kranenburg. Meisjes 68 jr.: Bloemen voor prinses Wilhelmina: 1. Rietje Wan- sinck, 2. Cobi van Koert, 3. Ria Kuyf. De volksspelen bestonden uit zak- lopen en driebcenlopen. Zoals ieder jaar was de gehele buurt versierd cn 's avonds gaf het geheel, door de feestelijke verlich ting, een schitterend schouwspel van kleuren. Om nu vast tc stellen welk huis het mooist was versierd cn verlicht, had men de gehele buurt ingescha keld. Zaterdagavond om. tien uur werden de stembriefjes opgehaald en op deze originele methode kende de buurt de volgende prijzen toe: Ver lichting: 1. A Bon op de gevel een bloemcnmozaiek, het wapen van Nieuwkoop, verlicht door schijn werpers en ccn verlichte fontein. 2. Schcllingerhout met een fraaie gevelverlichting. 3. C. Leliveld met een sprookjesachtige illuminatie van de bloementuin. Versiering: 1. J. Verhage met een grote zwaan, 2. D. Kranenburg rpet gevelversiering en 3. P. SchcHin- gerhout ook met een gevclversierjng- Zaterdagavond werd tot besluit een dansje gemaakt in dc tent. Receptio van jubilerende onder wijzer. Hedenavond om zeven uur in de jongensschool officiële fe licitatie van de heer J. G. Vroonhof en van 89 uur gelegenheid voor ouders cn oud-leerlingen en andere belangstellenden om le feliciteren. „De Vooruitgang" (Nieuwkoop). Wedvlucht vanaf Roosendaal met oude en jongt duiven op Zondag 2 concours 80 duiven. Eerste duif 10.24 uur. Uitslag: J. Tijsterman 1 cn 17; H. v. d. Neut 2; D. van der Helm 3 en 10; J. W. Woerdc 4,9,11,15,18,19 en 20; P. Oosterman 5,8,12,en 14; A. C. van Koert 6,7 en 13; A. van Leeu wen 16. DE KWAKEL MOTORRIJDER BIJ AANRIJDING GEDOOD. Omstreeks half elf vanmorgen is de 42-jarige motorrijder C. M. van Zaal, een bekend chrysantenkweker uit de Kwakel bij Aalsmeer, in volle vaart tegen een vrachtauto, die van af een lichte oprijlaan van een boer derij aan de Vuurlijn de openbare weg opreed, gebotst. Dc man va der van tien kinderen was op slag dood. ZEVENHOVEN PASTOOR J. TH. V. M. ZANDVLIET f In Utrecht overleed gisteren pas toor J. F. V. M. Zandvliet, die sinds 17 April 1948 rustend was. De overledene werd 3 Nov. 1877 geboren en 15 Aug. 1903 priester ge wijd. Na in twee verschillende paro chies te Amsterdam al» kapelaan tc hebben gewerkt, werd de thans ont slapene pasfoor te Zevenhoven. Zijn laatste pastoraat vervulde hij te Pijnacker. ZOETERWOUDE Sint Jansfanfare. In een feeste lijke bijeenkomst op Donderdag 6 September, uitsluitend voor geno digden toegankelijk, zal het bestuur van de R.K. Bond van Muziekgezel schappen de wisselbeker door de St. Jansfanfare, op het concours te Ber- kel gehouden, behaald voor het hoogst aantal punten, komen uitrei ken. Op die bijeenkomst zullen de nummers waarmede de beker is ge wonnen en ook die welke de St. Jansfanfare uitvoerde op het con cours te Moerkapclle waar de le prijs van de le afdeling werd be haald, gespeeld worden. Met de R.K. Rederijkerskamer „In Liefde Bloeiende" is een samenwer king tot stand gekomen en op nader aan te kondigen datum zullen dc beide verenigingen een uitvoering geven, waarop de concoursnummers uitgevoerd worden en J.L.B op zal voeren „Emigranten." De collecten bij de muzikale rond gangen door de gemeente brachten totaal 366.— op. ZWAMMERDAM BURGEMEESTER GAAT HEEN. Bij K.B. is aan P. Hoogenboom, op zijn verzoek, met ingang van 1 October 1951, eervol ontslag ver leend als burgemeester der ge meente Zwammerdara, met dankbe tuiging voor dc langdurige diensten door hem als zodanig bewezen. Geboren: Johanna P. d. v. J. A. N. van Leijnen en J. G. van Wijk. Ondertrouwd: Joh. van der Heiden 21 jaar tc Woerden on Cor. M. Broe- re 23 jaar; W. van Harselaar 46 jaar te Alphen a. d. Rijn en E. Horstman 31 jaar. Getrouwd: Jac. Steenpoortc 29 j. en W. Bloos 21 jaar. Overleden: E. van Muiswinkel 75 jaar ephtg. van K. Ruting. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 3 Sept Vee. Aanvoer 1304 totaal waarvan 868 vet te koeien en ossen, en 436 varkens. Prijzen: vette koeien f 2.602.80, 2.30—2.50, 1.95—2.10; varkens 2.18. 2.15 en 2.12 per kg. levend gewicht. Vette koeien aanvoer groot, handel langzaam afloop traak, prij zen vooral niet hoger; varkens aan voer kort, handel vlot, prijzen aan merkelijk hoger, zware varkens bo ven notering.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3