Hoe de arrestatie verliep Duizenden hebben recht maar melden zich niet Er loopt veel tuberculeus vee rond in Zuid-Holland Twee vrouwen mishandeld Boesman's ballon landde in Leiderdorp en op de Kagerplassen MAANDAG 3 SEPTEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 1 HET GEVAL „PIET" „Zeg Piet, wordt eens wakker, je moet naar Amsterdam" ^ATERDAG heeft de heer W. Posthuma, inspecteur van de Amster- damse recherche die Pieter Bruin in het Zuid-Franse vissersplaats je Ciotat gearresteerd heeft, op verzoek van de Off. v. Justitie een pers conferentie belegd, waarop hü zo het een en ander verteld heeft over de arrestatie van Piet. Aan al hetgeen er in de eerste dagen na de ar restatie van officiële, doorgaans goed ingelichte en vrij goede bronnen vernomen is, wist hij niet zo heel veel nieuws toe te voegen, want over de punten, waarover men nog niets weet, kon hij weer niets ver tellen. Zo was de eerste vraag, die men de ijverige politieman stelde: „Waar zijn de centen". Het speet de inspecteur, maar op die vraag kon hij hangende het onderzoek niets vertellen. Om de journalisten toch niet helemaal zonder iets naar huis te sturen, vertelde hij hen toen maar hoe de arrestatie precies verlopen was. Vier der vele tips, die in de loop der tyd waren binnengekomen, wezen in de richting van Zuid- Frankrijk. Twee er van stemden overeen. Daarom werd besloten ter plaatse eens poolshoogte te gaan nemen. Zo vertrokken op Vrijdag morgen 24 Augustus de beide inspec teurs met een chauffeur in een wa gen van de Amsterdamse politie naar Parijs. Hier arriveerden zij in dc namiddag en stelden zich in ver binding met de Surêté Nationale. Zuid-Frankrijk valt echter onder de Surêté in Marseille en van het bu reau in Parijs verzond men een te lexbericht naar Marseille om de komst van de beide Nederlandse in specteurs aan te kondigen. De po litiemannen trokken die dag nog 120 km. in Zuidelijke richting en lo geerden in Sens. Zaterdag tegen het invallen van de duisternis reed de politie-auto de havenstad Marseille binnen, waar men zich met de Su- rete in verbinding stelde. Het was inmiddels te laat geworden om nog op onderzoek uit te gaan. Zondag morgen, 26 Augustus, ging de tocht verder naar de jeugdherberg in Cas sis, ten Zuid-Oosten van Marseille. Het gezelschap was nu uitgebreid met een inspecteur van de Surêté uit Marseille, Dominique Nicoli. In de jeugdherberg had men nog nooit van Piet Bruin gehoord. De volgen de etappe leidde naar La Ciotat. Deze tocht was niet bepaald een plezierritje. De route liep over smal le landwegen met steenslag en langs ravijnen. Zou hij hier in deze jeugdherberg zijn? Neen, Pieter Jan Bruin, nooit van gehoord, zei de jeugdherbergmoeder. Inspecteur Pos thuma beschreef hoe de gezochte er uit moest zien: „Lang met ver van het hoofd staande oren. Voor alle zekerheid werden de papieren van de jeugdherberggasten er bij gehaald. Tot grote verbazing kwam er een jeugdherbergkaart te voor schijn met de foto van de gezochte. Er stond echter de naam „Bonnier" op. „Waar is die meneer?" „Juist gisteravond weggegaan met medeneming van zijn kam peeruitrusting". Zou hij toch nog ontglipt zijn? De veronderstelling werd geuit, dat Piet wel ergens in de buurt op een van de strandjes in de inhammen van de rotsige Middellandse "Zeekust zou zijn gaan kamperen. De men sen van de jeugdherberg dachten, dat de jongeman wel op het strand bij het plaatsje La Figulrolle te vin den zou zijn. Voor alle zekerheid be sloot men de groep in tweeën te splitsen. Inspecteur Wooning en de chauffeur bleven met de wagen Dij de jeugdherberg achter en inspec teur Posthuma en zijn Franse colle ga togen te voet verder, over paad jes door het prachtigs rotsachtige Zuid-Franse kustgebied. Ten slotte kwam men aan een klein stukje strand, waar men een tentje en een slapende jongen aantrof. Onmiddel lijk herkende inspecteur Posthuma in deze slapende figuur de gezoch te. Hij boog zich over de slaper heen, maakte hem wakker er. sprak: „Zeg Piet, wordt eens wakker, je moet mee naar Amsterdam". Deze woorden waren meer dan voldoen de om Piet te doen ontwaken. Toen Piet zag, wie hem gewekt had, zei hij: „Ik heb gespeeld, ik heb verloren". De heer Posthuma liet Piet zij-n kampeeruitrusting bij elkaar pakken en omdoen en zo keerde het drietal naar de wachtende auto, waar de beide achterblijvers hogelijk ver baasd waren over de snelle terug komst van hun collega's, maar nog groter was hun verwondering, dat Piet de derde man van het gezel schap was. In Marseille nam de Su rêté Piet in ontvangst en werd hij opgesloten. Met de nodige aandacht hadden de aanwezigen naar deze detective- story geluisterd. „En waar is Piet nu?" werd er gevraagd Nog steeds in Frankrijk, maar het verzoek om uitlevering zal ingewil ligd worden. De inspecteur vertelde voorts nog, dat Piet inderdaad in Tunis is ge weest. Of hij daar geld kwijt geraakt is, kon de inspecteur niet medede len. Ook omtrent het toekennen van de premie was de inspecteur zeer vaag. Degenen, die haar stellig ver wachten zullen haar niet krijgen, want al hebben zij belangrijke aan wijzingen gegeven, de ware tip, die ons op het spoor van Piet gebracht heeft, is verstrekt, door iemand, wiens naam nog niet gepubliceerd is. Het is echter de vraag zo ein digde de politieman geheimzinnig, of deze persoon de beloning zal accepteren. Wacht dutte in Schip uitgebrand In de nacht van Zaterdag op Zon dag is op dc Sch 112, die in de ha ven van Scheveningen lag, brand uitgebroken. Het schip is van de boeg tot aan de machinekamer toe. uitgebrand. De brandweer van den Haag was spoedig ter plaatse. Met gasmaskers drongen zy het vooronder binnen en vond daar de wacht van het schip de heer J. van der Toorn uit Scheve ningen in deerniswekkende toestand. De man is onmiddellijk naar het zie kenhuis overgebracht. Men vreest voor zijn leven. De oorzaak van de brand is ver moedelijk dat de wacht in slaap is gevallen met een brandende sigaret tussen de vingers, waardoor zijn kle ren en de naaste omgeving vlam zouden hebben gevat. De eigenaar van dc Sch 112 is de heer C. Zuur mond uit Scheveningen. ZITDAGEN EMIGRATIE-DIENST L.T.B. HERVAT. Na een onderbreking van 2 maan den, zal de Emigratie-Dienst van de L.T.B. wederom maandelijkse zitda gen houden om de adspirant-emi- granten en allen, die met emigratie plannen rondlopen of over dit onder werp nadere gegevens wensen te hebben, van dienst te zijn. In Delft wordt de zitdag gehouden in Café v. d. MeydenKoot, Beesten markt 26, en wel iedere eerste Don derdag van de maand vanaf pl.m. 10 uur v.m. en in Leiden in Lunchroom Bisiót, Steenstraat 55, iedere tweede Vrijdag van iedere maand, eveens vanaf pl.m. 10 uur. Alle zitdagen uitsluitend in de och tenduren. ONGEVAL BIJ DEMONTEREN SEINGRANAAT De sergear.t-majoor K. van G die met verlof thuis was, was vanmor gen in het schuurtje achter zijn huis te Zeist bezig aan een mortier sein- granaat uit elkaar te halen, zulks ter voorbereiding van zijn instructie. Bij het demonteren maakte hy ge bruik van bankschroef en schroe vendraaier. Op een gegeven ogenblik ont brandde de kardoes. De sergeant- majoor liep verwondingen op en ge zicht en handen en werd in het mi litair hospitaal te Utrecht opgeno men. De C.P.N. stelt vragen De heer Schoonenberg (CPN) lid der Eerste Kamer, heeft aan de mi nister van Oorlog de volgende schrif telijke vragen gesteld: 1. Is het waar, dat tijdens de militaire oefening „Mars" vier mi litairen, behorende tot de 1ste Re gimentsgevechtsgroep, dodelijk zijn verongelukt en twintig anderen ernstig werden gewond? 2. Is het waar, dat tijdens deze oefening tanks over de schutters- putten hebben gereden en dat dientengevolge van een militair een hand werd afgekneld en van een ander een been? 3. Indien het antwoord op vo renstaande vragen bevestigend luidt: a. is de minister dan niet van mening, dat dit verlies zeer hoog is; b. welke maatregelen denkt de minister te nemen om deze onge vallen bij militaire oefeningen in de toekomst te voorkomen; c. is de minister bereid maatre gelen te nemen, opdat de namen van de bij deze oefeningen veron gelukte militairen in de toekomst door de legerleiding worden be kend gemaakt? Naar wy vernemen, bestaat er in Amerika een officieel toegestaan verlies percentage voor manoeuvres in groot verband. Hier in Nederland bfestaat dit, voor zover ons bekend, niet. Trots de grote zorg, waarme de de legerleiding te werk gaat, zijn ongelukken, zoals deze tijdens de re cente oefening „Mars" voorgekomen zyn, niet altyd te voorkomen. KINDERTOESLAG Volkomen onbekendheid met de l drie kinderen hebben dan weer recht Nederlandse wet is er oorzaak van op 12.70 per maand en de volgende dat duizenden weduwen met kinde- op 16.70 per maand. Als enige voor ren niet weten dat zij niet alleen waarde hiervoor geldt dat er op de recht hebben op z.g. wezenrente maar j rentekaart 150 zegels zijn geplakt, ook op kindertoeslag. Zij weten niet j Mochten deze 150 zegels niet zijn ge- dat het om vrij aanzienlijke bedragen i plakt dan kan men het nog ontbre- gaat die, gerekend van het tijdstip 1 kende aantal daaraan toevoegen, waarop recht ontstond op deze uit- i kering, vaak in de honderden guldens j lopen. Het merkwaardige van deze i zaak is aldus het Alg. Dgbl. dat de Raad van Arbeid eerst dan tot uitkering van deze bedragen over gaat, wanneer de rechthebbende re clameert. Dan is de Raad van Arbeid zelfs bereid met grote voortvarend heid de nodige stukken in orde te maken en met terugwerkende kracht de sommen uit te betalen waarop men recht heeft. 'e rechten van deze weduwen spruiten voort uit het feit, dat de rentekaarten van deze vrouwen vroe ger werden beplakt met rentezegels. Er moeten minstens 40 rentezegels in het verleden zijn geplakt om aan spraak te maken op de wezenrente voor de kinderen. Sinds October 1948 hebben deze weduwen niet alleen recht op wezen rente doch ook nog recht op kinder bijslag. Voor de eerste drie kinderen beneden de leeftijd van 16 jaar, of schoolgaand tot en met 20 jaar heeft men recht op 12.70 per maand. Voor de volgende kinderen heeft men recht op wezenrente plus 16.70 per maand. Weduwen, die nog werken en in loondienst zijn, krijgen het haar toe komende geld wel, omdat dit door gaands in orde wordt gemaakt door de werkgevers. Er zijn echter dui zenden vrouwen die vroeger in loon dienst waren en voor wie rentezegels werden geplakt, maar die later gin gen trouwen en er bij de dood van haar man nimmer aan dachten, dat zij. zo zij kinderen tot haar last hebben, recht hebbe' op deze vrij be langrijke bedragen. De Raad van Arbeid noemt dit soort gevallen (en dat zijn er dui zenden) heel laconiek slapende ver zekeringen. Wie niet reclameert, blijft in administratie van de Raad van Arbeid slapen en behoort dus tot de categorie van die slapende verzeke ringen. Men weet van deze oude klanten, waarvoor vroeger werd ge plakt, weinig af, indien deze mensen in de loop der jaren naar een ander deel van ons land verhuisden en dan weer onder een andere Raad van Ar beid horen. Weliswaar staat op iedere rentekaart te lezen, waartoe het bezit van een rentekaart kan leiden, maar het is helaas een algemeen verschijn sel dat het publiek slecht leest en het liefst de kleine lettertjes overslaat. Grote onwetendheid bestaat ook op het gebied der invaliditeitsrente. Wanneer men door een ongeval bij voorbeeld voor twee derde invalide wordt, dan heeft men als men ge huwd is, recht op invaliditeitsrente met huwelykstoeslag en zo er kin deren zyn op kinderbijslag. De eerste „Ik zal geen blad voor de mond nemen en fris van de lever spreken", zo begon de Commissaris van de Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, toen hij de eerste Goveka (Goudse Vee- en Kaas Ten toonstelling) opende. De Zuid-Hol landse boer is niet gewend om ergens om heen te draaien, zo zeide mr. Kes per verder o.m., ik zal het ook niet doen. Er is met de Zuid-Hollandse veeteelt iets niet in orde. Er loopt hier veel tuberculeus vee rond, ter wijl er geen enkele tuberculeuze koe had moeten zijn. Er zijn provincies waar de boer deze ellendige ziekte volkomen onder de knie heeft. De Zuid-Hollandse veeteelt moet op een veel hoger plan komen te staan. Mr. Kesper vond het een gelukkig verschijnsel, dat nu ook in het Ooste lijke deel van deze provincie een vee tentoonstelling wordt gehouden, die toegevoegd kan worden aan de jaar- Benoeming Bisdom Haarlem Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot Conrector van het St. Elisabeth-Ziekenhuis te Lei den, de weleerw. heer P. J. van Ba- kel, die Rector was te Noordwijk (Huize St. Jeroen). SLACHTOFFER MOORDAANSLAG OVERLEDEN. De 55-jarige toonkunstenaar P. Zwager uit Den Haag, die Woens dagavond jl. door een vroegere vriend van zijn zoon in zijn woning aan de Den Helderstraat werd neer geschoten, is hedenmorgen om half tien in het ziekenhuis Zuidwal aan de bekomen verwondingen overle den. lijkse tentoonstellingen in Leiden, Delft en Dordrecht. Daardoor kunnen de boeren van het hele platteland van Zuid-Holland eikaars fokresulta- ten zien en kunnen ze veel leren om trent beweiding, voeding en verzor ging van hun vee. Daardoor kan er een gezonde wedijver ontstaan om tot de beste resultaten te komen. Met deze woorden opende de commissa ris deze tentoonstelling, nadat hij door de burgemeester van Gouda, mr. dr. K. F. O. James welkom was ge heten. Dc feestweek ter viering van het 75-jarige bestaan van IJmuiden in het Noordzeekanaal is begonnen met een kranslegging bij de gedenk naald op het Sluiseiland. De Horecaf houdt op 18, 19 en 29 September te Rotterdam zijn jaar lijkse congres. De scholierencursussen geduren de deze zomervacantie op het zweef- vliegcentrum Teriet gehouden heb ben 72 nieuwe zweefvliegers afgele verd. De automatische telefooncentra les van Harfsen, Lochem en Ruurlo zullen op 12 September in dienst worden gesteld; tevens zullen dan de abonne's van de centrales Laren (G.) en Barchem volledig locaal en inter- locaal automatisch verkeer krijgen. Op de Hofweg te Den Haag zal generaal H. G. Winkelman in Octo ber een gedenkteken voor de geval len Grenadiers en Jagers onthullen. De gemeente Ubbergen—Beek heeft besloten de wegen van Mooi Nederland, het heuvelachtige toeris tenoord tussen Berg en Dal en Beek, van particulieren over te nemen en deze wegen te moderniseren. Voor de verbetering van het wegdek is be reids een halve ton uitgetrokken. 4 Sept.: zon op 5.54 en onder 19.23; maan op 9.25 en onde? 19.59 uur. St Willibrordusparochie te Wassenaar begroette haar vierde priesterzoon in dit jaar DE PRIJS VOOR SPIJSOLIëN. Verwacht wordt, dat het wegval len van de omzetbelasting op spijs oliën invloed zal hebben op de prijs voor dit qrtikel. Naar wij uit de kringen van hot bedrijfsleven vernemen, is het over leg nog gaande en kan men in de loop van volgende week een nadere mededeling ovei de nieuwe prijs voor spijsoliën tegemoet zien. In een portiek aan de Nieuweweg te Groningen werden Zondagmor gen in alle vroegde twee vrouwen aangetroffen, te weten de 33-jarige S. V. en de eveneens 33-jarige M. B. uit de Oudeweg, die door een kostganger, de 61-jarige E. M. met een bijl waren mishandeld. Hevig gillend waren zy uit het huis gevlogen, terwijl de kostganger schreeuwde: „Ik zal jullie vermoor den". De vrouwen moesten onmiddellijk naar een ziekenhuis worden overge bracht. Eerstgenoemde had een kaakfractuur opgelopen. De andere had een schedelbasisfractuur en kon nog niet worden verhoord. De kost ganger, die waarschijnlijk onder de invloed van sterke drank verkeer de ,is door de recherche gearres teerd. Voor de vierde maal dit jaar heeft de parochie van St. Willibrordus een welkom mogen toeroepen aan een jeugdige mcde-parochiaan die tot het H. Priesterschap werd geroepen. Het was pater Adriaan de Smit S.J. die op het feest van het Onbevlekt Hart van Maria priester werd gewijd in de St. Servaas te Maastricht en die gisterenmorgen zijn Plechtige Eerste H. Mis opdroeg. De Keïk was stijlvol versierd met blqementoeven, linten en vaantjes. Plechtig klonk het welkomstlied dat de parochianen de nieuwe priester toezongen, toen hij uit een met witte anjers versierde auto stapte en langs twee hagen van bruidjes, met palm takken, de kerk werd binnengeleid. Pater de Smit werd bij het opdra gen van zijn eerste Plechtige H Mis geassisteerd door pastoor J. P. Buys als presbyter-assistens en door een broer, die op eerste Paasdag zijn eer ste H. Mis opdroeg en door Pater v. d. Kley, eveneens een priesterzoon van de parochie. De broer van de neomist hield een korte feestpredikatie naar aanleiding van de tekst uit Psalm 43' „Ik zal tot Gods Altaar mogen opgaan, tot de God mijner jubelende vreugde." De predikant herinnerde eraan, dat WERK HERVATTEN OF ANDERS ONTSLAG Het laat zich aanzien dat de sta king bij de Gerofabriek te Nieuw- Weerdingen ernstige gevolgen zal hebben voor de 110 personen die hierbij zijn betrokken. De directie van de Gero overweegt namelijk om de stakers te berichten dat op korte termijn het werk dient te worden hervat daar zij anders geacht zullen wórden ontslag te hebben genomen meldt het Alg. Dgbl. De werkbaas wiens overplaatsing naar Zeist aanleiding is geweest tot deze wilde staking, heeft inmiddels ontslag genomen. De vakorganisaties streven er naar het conflict zo spoe dig mogelijk bij te leggen. LEIDSCHENDAM De schoolarts is tevreden De schoolartsendienst constateert in het dezer dagen verschenen jaarrapport met grote voldoening, dat de school arts niet alleen volledige medewer king ondervindt van de zijde van het onderwijzend personeel maar ook waardering heeft geoogst uit de kringen der ouders. Bijzondere vol doening wordt uitgesproken ten op zichte van het belangrijke feit dat thans de katholieke scholen van LeidschendamVeur weer bij de schoolartsendienst zijn aangesloten Geheel onderzocht werden 86 kleuters en 280 leerlingen van de lagere scholen. Gedeeltelijk onder zocht werden 818 leerlingen van la gere scholen en 69 van de nijver heidsschool. Het overzicht van het onderzoek op TBC vermeldt dat van de 58 kleuters in Stompwijk er 9 positief reageerden of 15.5%. Voor Leid schendamVeur waren de cijfers 189 onderzocht met 12 reageerders of 6.2%. Voor de lagere scholen waren de cijfers Stompwijk onderzocht 246 po sitief 93 is 37.8%, Leidschendam— Veur onderzocht 908 positief 191 is 21%. Van de ULO school zijn alle 74 leerlingen onderzocht. 32 waren po sitief of 43 3 Besmettelijke huidziekten liepen weer verder in frequentie terug. Slechts sporadisch werd nog een du bieus geval van scabies geconsta teerd. In het rapport wordt verder ver meld dat het telkens weer opvalt dat de kinderen die geregeld onder controle staan zoveel betere gebit ten hebben dan de kinderen die niet geregeld gecontroleerd worden. Ondertrouwd: J. W. Vreeburg en M. A. M. Kulker; M. Kroon en F. Th. A. Bolleboom. Getrouwd: C- H. Ammerlaan en M. C. Hooijmans; J. W. de Jong en H. J. P. Belt; G. J. Dobbe en E. M. Th. Lexmond; P Topsvoort en J. E. Hartveldt; C. H. de Ruijter en C. Groenevelt. Overleden: G. J. Schoonakker jr echtg. van J. van Felius; A. J. El- derhorst 51 jr echtgen. van W. H. Schellevis; C. J. de Konink 38 jr. echtgenote van A. M. P. van der Zalm; G. L. J. Uding 78 jr. echtgen. van D. Borredach. de voornaamste taak van de priester is het opdragen van het H. Offer. Maar behalve Offeraar is de priester zelf ook offer. Vooral in deze tijd, waarin in vele landen de priesters vervolgd worden is de priester ook in deze de navolger van Christtus. De predikant wenste de ouders en familieleden geluk met deze hoogtij dag, en ook de parochie, waaruit God zovele priesters roept Aan de paro chianen vroeg hij, hun priesters trouw te blijven. 's Middags was er in het R K. Ver enigingsgebouw gelegenheid de neo mist en zijn familieleden geluk te wensen. De feestdag werd besloten met een plechtig danklof in de parocchiekerk. Twee Swallows openen nieuw sei zoen. De R.K. Tafeltennisvereni ging The Swallows gaat het nieuwe seizoen beginnen. Woensdagavond September wordt het nieuwe speel seizoen feestelijk ingezet. Om 7 uur komen de leden bijeen in het R. K Verenigingsgebouw in de Kerkstraat voor een korte jaarvergadering, waar in o. m. ook de belangrijke plannen voor het nieuwe seizoen zullen wor den bekend gemaakt. Na deze verga dering om ongeveer kwart over acht begint in de foyer een gezellig samen zijn met diverse attracties en gele- genht id tot dansen. Een band, een guitaris en een accordeonist zullen voor de stemming en voor de muziek zorgen. Deze avond is ook toeganke lijk voor donateurs, die op vertoon van hun kaart vrije toegang hebben. HILLEGOM Voor het vakdiploma bloem schikken en binden slaagden t< Aalsmeer mej D. van Til en de heer C. Veldhuis. Geboren: d. van A. Jansen en D. Oudshoorn; z van J. T. Welsink en J. C. Hekker; d. van W. B. War merdam en A. A. van der Veek; d, van P. Engel en F. Verkuyl; z. van J. Imanse en C. van der Luibbe; z. van J. van der Aar en C. M. van der Zande; z. van T. H. van Haastrecht en M. Jansen d. van J. Berkhout en S. C. van Deursen; z. van J. Aangeen- brug en C. Tibboel. Ondertrouwd: F. M. P. Angevaare en J. G. Fransen. Getrouwd: L. Frederiks en A. J. Hoogervorst- W. A. G. Ellenbroek en C. A. Bakker; A. Berkhout en N. E. W. C. Paling; A. de Keizer en A. S. Fijma. WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur.) iets hogere temperaturen. Vanavond en vannacht weinig bewolking, zwakke wind en in de vroege ochtend plaatselijk mist. Morgen overdag half tot zwaar bewolkt met hier en daar wat motregen. Matige wind tus sen Zuid-West en Zuid. Iets ho gere temperaturen. NOORDWIJK GOUDEN PROFESSIEFEEST Het is deze week feest in Huize St. Jeroen, want Zuster Gudula viert thans haar gouden Professiefeest. Welke Noordwijker zou deze zuster, die nu reeds 43 jaar in Noordwijk werkt, niet kennen. Velen zullen ze ker nog met dankbaarheid terugden ken aan de tijd, waarin deze goede zuster als wijkzuster door het dorp trok om de zieken, die hulp nodig hadden, te verplegen. Van 1910 tot 1925, dus 15 jaren heeft zij deze arbeid vol opoffering en liefde verricht en wij verwachten, dat velen dit gouden feest, hetwelk op Zondag 9 Sept. a.s. zal worden herdacht, zullen aangrijpen op Zuster Gudule met haar gouden feest geluk te wensen. De receptie is vastgesteld uitsluitend Zondag van 11.30 tot 12.30 uur. Paardenrennen. Reeds meer dere jaren kennen wij de reeds po pulair geworden rennen voor boe renpaarden, welke steeds op het strand werden gehouden. Dit jaar werd besloten om deze rennen on der auspiciën van de Oranjevereni ging Noordwijk Binnen te doen plaats hebben op de mooie grasbaan achter het landgoed „Offem" aan de Nachtegaalslaan. Op dit experi ment kunnen de organisatoren met genoegen terugzien, want deze ren nen waaraan ook een nationaal tintje was gegeven en boeren- en bloedpaarden van buiten de ge meente deelnamen, zijn Zaterdag middag uitstekend geslaagd. Ons inziens zit in deze opzet veel pers pectief voor de toekomst op deze alleszins ideale baan. De uitslag van deze spannende rennen zijn: Boerenpaarden: 1. As- tra, berijder C. Zandbergen (Rijns burg), 2. Corrie, berijder H. van Leeuwen (Noordwijk) (winnaar Dr. Kruijt wisselbeker), 3. Oscar, berij- der'W. v. d. Kwaak Rijnsburg), 4. Indus, ber. A. Zandbergen (Noord wijk). Bloedpaarden: 1. Radjka, berijder A. Meeuwenoord (Noordwijk), 2. Kolonel Deters, berijder C. Schal- kers (Katwijk), 3. King Charles, be rijder W. Wulfinghoff (Noordwijk). Met deze rennen zijn de komende feesten van de Oranjevereniging bijzonder goed ingezet. De loop door Noordwijk Zater dagmiddag is wederom de traditio nele loop door Noordwijk gehouden, uitgeschreven door de Noordwijkse Politiesportvereniging. Het parcours was vanaf de Koningin Wilhelmina Boulevard, Hoofdstraat, Zeestiaat, Molenstraat, IJmuiderstraat, v. Pan- huysweg, Q. v. Uffordstraat en eind punt bij „De Landbouw" op de Ko ningin Wilhelmina Boulevard. Ingeschreven hadden 29 deelne mers, waarvan er 27 aan de start verschenen. De uitslag van deze uiterst span nende loop, welke door de organisa toren tot in de puntjes was verzorgd is: 1. J. de Tonkelaar 15 min. 34 sec. waarmede deze loper voor de 2e maal beslag op de wisselbeker wist te leggen; 2. J. v. d. Berg 15.45; 3. C. Noordermeer 16.04; 4. P. Plug 16.16; 5. L. G. v. d. Put 16.33. De verenigingsbeker werd voor de tweede maal gewonnen door SJC, die thans definitief eigenaar van de ze beker werd. VOORSCHOTEN R.K. E.H.B.O. De R.K. E H.B.O. gaat haar activiteit voor het komen de seizoen weer ontplooien. Woens dagavond 5 September a.s. 's avonds om 8 uur beginnen de brigadelessen. Deze worden gegeven in het Am bachtshuis op de Voorstraat. Tevens bestaat er thans weer de gelegenheid om zich op te geven voor de nieuwe cursus. Deze cursus begint 10 October a.s. Men kan zich opge ven bij één van de bestuursleden t.w. bij mevr. G. Soeters, W de Zwijger laan 40, mej. A. v. d. Burg, Leidse- weg 24 en bij de heer H. Bakker, Leidseweg 533. De Nederlandse ballonvaarder Boes man heeft met Simon Carmiggelt van „Het Parool" en de heer P. j. Yperlaan, algemeen secretaris van de Kon. Ned. vereniging voor lucht vaart als passagiers, een tochtje ge maakt van de stad van de klare naar een woonwagenkamp in Beverwijk. In Schiedam is een vacantiekin- derfeest en een „feest van het glas" (met daaraan verbonden een ten toonstelling van Leerdams glas werk) aan de gang. Ter opluistering van deze feesten steeg de „Henri Dunant" Zaterdagmiddag op, nage staard door ongeveer twaalfduizend kinderen en grote mensen. De opstijging Verliep vlot. De ballon dreef naar Leiderdorp waar een tussenlanding werd gemaakt. Na een praatje met de Leiderdor pers stegen de ballonvaarders weer op en nu kwamen ze terecht boven de Kagerplassen. Haagse waterver kenners, die daar met een motor boot voeren, achtervolgden de bal lon, palmden de sleepkabel in en kregen de ballon op het dek van hun boot. Van dit tweede oponthoud werd gebruik gemaakt om van een juist voorbijvarende parlevinker wat bananen te kopen en vervolgens ging men weer de lucht in, harte lijk nagewuifd door de watersport beoefenaren, die zelfs onder de hui dige weersomstandigheden nog op de Kagerplassen blijken te zijn. Een woonwagenkamp bij Bever wijk werd het eindpunt van de tocht. Om kwart over acht Zaterdag avond maakte de „Henri Dunant" daar een vlotte landing, waarbij de woonwagenbewoners, die in het da gelijks leven textielhandelaren zijn, volgens het getuigenis van de heer Boesman voortreffelijk assisteerden. De heer Boesman ging met zijn ballon direct op de trein, want Zon dags werd hij reeds in Mainx in Duitsland verwacht, waar hij om 2 uur 's middags moest opstijgen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2