S)e CeidóeSoti/fccwtt BIIfflillffli PRINSES WILHELMINA VERJAARDE DE EUROPESE KOLENPOSITIE Amerika's hulp aan het buitenland VCieyfrcióió Sae&texftesu} g.eapend De dood in het brood De Kloet weer in werking Incidenten aan de lopende band Waar misdaad en omkoperij hoogtij vieren Nederlandse „Seafury" neergestort JAPANSE SCHIMMEN D ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1954 42ste JAARGANG No. 1»T3 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN mcipr oe bisschop l rkïïrken bovwehf 1 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f RUSTIGE DAG IN FAMILIEKRING Apeldoorn had zich gisteren feestelijk in rood, wit, blauw en oranje gestoken ter ere van Prinses Wilhelmina, die hier gisteren haar 71ste verjaardag vierde. De prinses deed dat in alle stilte en de talrijke hon derden, die zich in de loop van de dag ophielden in de omgeving van het paleis in de stille hoop een glimp van de jarige op te vangen, wer den daarin teleurgesteld. Zij moesten volstaan met tekenen van het felicitatieregister, wat dan ook velen deden. Namens het gemeentebe stuur van Apeldoorn werd door mej. J. van Cleeff een veldbouquet bezorgd, dat door de gemeentelijke plantsoendienst was samengesteld. Ook het personeel, dat de voorliefde van de prinses voor deze eeruvou- dige flora's kinderen kent, had een ruiker veldbloemen gezonden. Voorts gaven nog enkele meisjes uit de omgeving van het paleis bloemen uit eigen tuin bij de portier af. In de namiddag was er voor het voltallige personeel van paleis en houtvesterij, alles bijeen ruim 400 personen, een feestelijke bijeenkomst in de bioscoopzaal van het paleis, waar de muziekvereniging „Wilhel- mina;' uit Gortel-Niersen onder leiding van de heer W. J. Wensink, be drijfsleider van de koninklijke boerderij, een achttal nummers blies en de Christelijke Gemengde Zangvereniging „Zingt den Heere" uit Hoog- soeren onder leiding van de heer H. M. van Gogh vijf liederen ten gehore bracht. Voorts werd het Polygoon journaal vertoond dat destijds op de reis van prins Bernhard naar Zuid Amerika is vervaardigd. Een gedeelte van de middag werd door de gehele koninklijke familie bijgewoond. Na afloop maakten Koningin Julianaprins Bernhard en de vier prinsesjes per auto een rijtoer door de bossen in de omgeving. Het was intussen gaan regenen, zodat de publieke belangstelling vrijwel was verdwenen. Ue'iliee'ii'ieg.eCing. pe.h. luidófiiedeA. Bij het hoofdstation te München werd een proef genomen met het aanbrengen van een luidsprekers- installatie op de verkeersverhoging, ten bate van de agent, die ter plaatse het verkeer moet regelen. Hij beeft daardoor de mogelijkheid per luid spreker de verkeerszondaren tot de orde te roepen, op de manier, zoals dit bij ons in de grote steden met de luidsprekers-auto's van de verkeers politie gebeurde. De proef is zeer goed geslaagd en de dienstdoende agent wordt veel heen en weer lo pen bespaard. Waarschijnlijk zullen in de toekomst meer van deze instal laties worden gebouwd. Nieuwe arrestaties in Indonesië Op verscheidene plaatsen in In donesië zijn weer arrestaties ver richt. Er is een aantal bestuursamb tenaren en leden van de voorlich tingsdienst aangehouden. Onder de gearresteerden zijn de regenten van Cheribon en Indramajoe. In de re sidentie Preanger zijn tachtig men sen in arrest gesteld. Bij razzia's in de hoofdstad van Atjeh, Kota Radja zijn vuurwapenen en springstoffen gevonden. In Djakarta zijn drie amb tenaren in hechtenis genomen, ver dacht van medeplichtigheid aan een rampokpartij Bovendien is een in specteur van politie gearresteerd. ENKELE GUERILLASTRIJDERS MELDEN ZICH Alle groepen van de Makassaarse gemeenschap hopen, dat Kahar Moezakar en zijn volgelingen de in het regeringsultimatum geopende gelegenheid zullen aangrijpen, om ernstiger gebeurtenissen te voorko men, aldus meldt Aneta. De ver wachting, dat zij zich in groten ge tale zullen aanmelden is echter niet groot. Intussen worden uit Pare Pare en Pinrang berichten ontvar# Chinese communistische „bevrij dingstroepen" die thans West-Tibet hebben bezet, hebben langs de berg wegen tussen Tibet en India controle posten betrokken, zo wordt van ge woonlijk welingelichte zijde verno men. Het „bevrijdingsleger" in West-Ti- bet bestaat uit ongeveer 10.000 man. De economische commissie voor Europa van de Verenigde Naties heeft Vrijdag bekend gemaakt, dat Europa zich het volgend jaar geplaatst zal zien voor een kolen- en cokes-tekort van 17 millioen ton. De kolencommis- sie deelde mede, dat uit de voorlopige cijfers blijkt, dat er ruw genomen een tekort van 12 rrillioen ton kolen en van 5 millioen ton cokes zal zijn. De commissie deed een dringend be roep op de Europese kolenuitvoeren- de landen om hun productie voor het laatste kwartaal var dit jaar te ver groten. De Europese koleninvoerende landen in de commissie zeiden, dat zij hun behoeften niet nog meer zou den kunnen inkrimpen. Aan de ko- lenuitvoerende landen is verzocht om tegen 15 September te antwoorden. Op die datum zal de Europese kolen- positie voor het laatste kwartaal van 1951 opnieuw onder ogen worden ge zien. Men voegde aar de mededelin gen nog toe, dat het gebrek aan mijn- hout mogelijk voorgenomen produc tievergrotingen voor kolen zou kun nen verhinderen. De Amerikaanse Senaat heeft met 61 tegen 5 stemmen het wetsontwerp tot miliaire en economische hulp aan het buitenland aangenomen met deze wijziging, dat 7.286.250.000 dollar be schikbaar zou worden gesteld, dat i; 1.213.750.000 dollar minder dan Tru man had verzocht. De Senaatscom missie voor de buitenlandse betrek kingen en die voor de strijdkrachten hadden een som aanbevolen van 7.535.750.000 dollar. Het Huis van Af gevaardigden nam het wetsontwerp twee weken geleden aan op een be drag van 7.498.750.000 dollar. Het ontwerp gaat thans naar een Onder grote belangstelling is het militaire vliegveld Soésterberg geopend als vliegbasis van de Nederlandse Luchtmacht. Als commandant van dc vliegbasis zal optreden Luitenant-kolonel A. P. M. van Rooij. terwijl het hoogste gezag zal berusten bij kolonel J. van der Werff. Foto toont het plechtig moment waarop de Nederlandse driekleur en de luchtmacht vlag gehesen worden. gen, dat voormalige guerillastrijders gecombineerde zitting van het Huis zich daar hebben gemeld. en Senaat. Bakker en molenaar in staat van beschuldiging Een bakker en een molenaar zul len in staat van beschuldiging worden gesteld wegens doodslag na het over lijden van vier bewoners van het Franse dorp Pont Saint Esprit in het dal van de Rhön'e, aan broodvergifti ging. De molenaar en de bakker wo nen bijna 500 kilometer van het dorp, waar meer dan 20 mensen, die het vergiftigde brood hadden gegeten, aan vlagen van waanzin hebben gele den. De politie is tot de ontdekking gekomen, dat het brood gemaakt was van tarwemeel, dat gemalen was te Saint-Martin-la-Rivière nabij Poi tiers. De bakker had besmette rogge be trokken van boeren, die de politie nu opspoort, en geleverd aan de 40-jarige molenaar, zonder deze transacties in zijn boekhouding te vermelden. Het graan kan slecht geweest zijn tijdens de oogst, maar het was tevens ver mengd met vuil van graanzolders. De molenaar maalde de rogge en verkocht het met een verafgelegen bestemming om klachten van vaste klanten te ontgaan. De politie deelde mede, dat het raadsel van het vergiftigde brood op gelost is. De molenaar is gearres teerd, nadat zijn 45-jarige knecht had toegegeven vuile rogge van een boer te hebben gekocht. Hij had echter niet vermoed, dat het graan met moe derkoren besmet zou zijn. De boeren zijn soms bereid hun koren onders hands te verkopen om de belasting van 20 francs per kilogram te ont duiken. De regeringscontróle op zui verheid en kwaliteit blijft dan ach terwege. Drie boeren zijn met de bakker en de molenaar in hechtenis genomen. De molenaarsknechts is voorlopig op vrije voeten gesteld. In de Nationale Vergadering te Pa rijs is een motie ingediend strekken de tot een verscherpt toezicht op de voedingsmiddelen. Plantage-arbeider gedood DE VULKAAN DE KLOET of Keloet op Oost-Java, tussen Kediri cn Malang, is gistermorgen op zeer ernstige wijze gaan werken. De vulkaan stootte met ontzagwekkend geweld een vurige massa uit, die gevolgd werd door enorme rookkolommen. Piloten van de Indonesi sche Luchtvaartmaatschappij de „Garoeda" meldden, dat er een grote wolk in de vorm van een bloemkool boven de krater hangt tot op een hoogte van 6000 meter. Zij schatten de doorsnee van de wolk aan de top op ongeveer 320 km. Volgens voorlopige berichten werd een arbeider die op een plantage in de omgeving van de vulkaan aan het werk was, door vallend gesteente gedood. kwamen bij een uitbarsting meer dan 5000 mensen om het leven door dat enorme massa's water uit het kratermeer, dat zich bij de krater had gevormd, werden geworpen. Het water stroomde met grote kracht door de ravijnen en veranderde in een modderstroom, die grote ver woestingen aanrichtte. Na deze ramp in 1919 werd het meer door de Dienst van Mijnbouw droogge legd, een werk dat bijna tien jaar heeft geduurd en met veel kosten gepaard ging. De bevolking van twee dessa's in de omgeving van Blitar trok reeds Donderdagavond naar het Westen, toen bleek dat het in de buurt van de vulkaan gevaarlijk begon te wor den. Radio-Djakarta meldde gisteren avond, dat het meer op de top van de berg in de lucht is gevlogen. Vier stromen kokende modder zochten hun weg langs de berghellingen, al les verschroeiend wat op hun weg kwam. De uitbarsting kwam niet onver wacht. De vulkaan toonde n.l. twee weken geleden reeds tekenen van activiteit. In de onmiddellijke nabij heid werd een observatiepost inge richt, waarmede de verbindingen echter thans zijn verbroken. Djogjakarta was gistermiddag om 12 uur door een dichte asregen in het duister gehuld. Alle winkels en kantoren werden onmiddellijk ge sloten. Angst heerste alom. Het vlieg veld Djogjakarta werd voor alle ver keer gesloten. In Soerabaja werd een enorme aswolk waargenomen. Volgens de nog schaarse berich ten, die in Djakarta binnenkomen, ging de uitbarsting vergezeld van vier explosies. Onmiddellijk daarop regende het stenen en as. De Kloet heeft in het verleden veel slachtoffers gemaakt. In 1919 Een bosbrand, die enkele dagen ge leden in het Zuiden van de Brazi liaanse staat Santa Catalina is uitge broken, neemt een geweldige om vang aan. Alleen al in de buurt van Aragua staat ruim tweehonderd vierkante kilometer bos in brand. Veertig huizen zijn verwoest. In de staat Rio Grande do Sul zijn ruim hondervijftig boerenhofsteden een prooi der vlammen geworden. Te Rio da Vaca zijn de-verkoolde lijken van een vrouw en acht kinderen ge vonden. Radio Peking vindt telkens nieuwe jrt ADIO-PEKING lanceert voortdurend nieuwe beschuldigingen aan het adres van de verbonden legers op Korea over het schenden van dc neutrale zóne van Kaesong. De jongste beschuldiging beweert, dat een Amerikaans vliegtuig vanmorgen in alle vroegte twee bommen boven Kaesong had uitgeworpen, die op 5a 600 m. van de verblijfplaats van generaal Nam II, leider der Noordelijke wapenstilstandsdelegatie, zou den zijn gevallen. De roden verzochten UNO-waarnemers om een onder zoek te komen instellen. Gisteren kwam radio-Peking met het nieuws, dat elf Zuidkoreaansc mi litairen een aanval zouden hebben gedaan op een Chinese patrouille van drie man, van wie er twee zouden zijn gedood, terwijl de derde, zij het gewond, zou hebben kunnen ontsnap pen. De leider der Noordelijke wapen stilstandsdelegatie, generaal Nam II, eiste in een krachtig protest, voorge lezen door radio-Peking, een strenge bestraffing van de „schuldigen" en garanties tegen „het aanhoudend schenden van neutraal Kaesong door UNO-vliegtuigen". Een andere beschuldiging zegt, dat volgens communistische verslagge vers gewapende Zuid-Koreanen tot binnen 5 km. van Kaesong waren op gerukt, alvorens zij door „politietroe- pen" tot een halt werden gedwongen. „De gevechten duren nog voort", al dus radio-Peking. Voorts is in een uitzending van deze radio verband gelegd tussen de wa penstilstandsonderhandelingen en de komende conferentie te San Francis co over het Japanse vredesverdrag. Dit heeft de mening van welingelich te militaire kringen te Tokio ver sterkt, dat de communisten de be- EEN ONTSTELLEND COMMISSIE-RAPPORT I^LEINE OPLICHTERTJES op het platteland zowel als grote misdadi- gers in de steden hebben zich bescherming gekocht door de plaatse lijke autoriteiten om te kopen, zegt een rapport van de senaatscommis sie welke zich bezig houdt met een onderzoek naar de misdadigheid in de Verenigde Staten. De zogenaamde commissie-Kefauver heeft gisteren haar laatste rapport ingediend en heeft zichzelf, nu haar werk dat mil- lioenen Amerikanen door de radio en via de televisie hebben gevolgd, is geëindigd, ontbonden. Wat zij aan het daglicht heeft gebracht is ver bluffend, zelfs voor het Amerikaanse publiek, dat heel wat gewend is op het gebied van de misdaad. In haar rapport zegt de commissie, dat het Amerikaanse volk verlangt dat de politie en de officieren van justitie een grotere waakzaamheid aan de dag leggen en harder optre den tegen misdadigers die werken onder de bescherming van officiële corruptie. Er wordt lang niet voldoende ge bruik gemaakt, zegt de commissie, van de gegevens welke grote misda digers geven bij het betalen van hun zeer hoge belastingen. Goedgetrainde lieden moeten nagaan waarmee be paalde misdadigers het geld hebben verdiend, waarover zij zoveel belas ting betalen. Het rapport spreekt over steden welke geheel zijn overgeleverd aan de willekeur van bandieten die het politieke leven beheersen en daar door kunnen doen cn laten wat zij willen. In dergelijke gemeenten komt een eerlijk mens niet aan bod. De democratie delft er spoedig het onderspit, omdat de behoorlijke bur gers niet aan de politiek kunnen deelnemen. Terwijl de commissie het resultaat van haar werk publiceerde, maakte de politie van New York bekend, dat zij erin was geslaagd, in Harlem, de negerwijk van New York, een centra le van de handel in verdovende mid delen te bezetten. Van daaruit wer den narcotica verschaft aan duizen den Amerikanen in het gehele land. De razzia duurde elf uur en leverde zeven arrestaties op, alsmede voor een grote waarde aan verdovende middelen. sprekingen in Kaesong zijn begonnen met het oog op deze conferentie. Men meent n.l.. dat de Noordelij ken geen volslagen mislukking van het wapenstilstandoverleg wensen, voordat de conferentie te San Fran cisco begonnen is. Komt er dan een mislukking, dan zou die door de Rus sische delegatie in San Francisco met propagandistische bedoelingen kun nen worden uitgebuit. Eva Peron toch geen vice-presidente In politieke kringen te Buenos Aires verwacht men dat Eva Perron, de echtgenote van de president, het Argentijnse volk in het komende weekeinde zal mededelen dat zij met het oog op „in de grondwet veran kerde bezwaren", zich geen candi date zal stellen voor het vice-presi- dentschap. Men verwacht, dat zij er op zal wijzen, dat de vice-presidente tenminste dertig jaar oud moet zijn, terwijl zij 29 is en dat zij gewag zal maken van de grondwettige bepaling, dat de vice-president minstens tien jaar in het volledige genot van het Argentijnse burgerschap moet zijn, terwijl de Argentijnse vrouwen eerst vier jaar geleden stemrecht verwier ven. Een bus met 36 Duitse toeristen uit Stuttgart is op de weg naar de Grossglockner bij Ferleiten van een helling naar beneden gestort. Vier inzittenden kwamen om het leven. Vlieger kon zich redden Een „Seafury" van de Nederlandse marine is gisteren boven Engeland omlaag gestort. De vlieger wist zich met zijn valscherm te redden. De vlieger, die voor een oefen- vlucht van de luchtbasis van St. Me- ryn in Cornwall was vertrokken, geraakte in moeilijkheden. Hij zette koers naar zee en verliet het toestel met zijn valscherm. Hij viel een hon derdtal meters van het strand in zee en wist zwemmend de vaste wal te bereiken. Het verlaten toestel maakte in de lucht een bocht, vloog terug naar het land en stortte neer, waarbij een landhuisje geheel werd vernield en een ander zwaar beschadigd. Er zijn geen slachtoffers. nagaan, zoals deze ons op school geleerd is, dan zijn niet alleen oor logen maar ook de daarop volgende vredesverdragen dc hoogtepunten ki het leven der mensheid. Is deze kijk op de historie juiat, dan zullen wij volgende week opt- nieuw zo'n hoogtepunt beleven, al zullen de meesten van ons er weinig van merken. Op 4 Sept. a.s. zal i*l. de conferentie te San Francisco be ginnen, waar het vredesverdrag met Japan zal worden ondertekend. Niet minder dan 51 landen ne men aan deze conferentie deel (Ja pen inbegrepen) al zullen waar schijnlijk niet alle het vre- 0 desverdrag inderdaad onder tekenen. Drie landen heb ben geweigerd te komen nl. India, Birma en Joego-Slavië. De aSvczig- heid van India is een teleurstelling, daar men dit land door zijn voor aanstaande positie in Azië gaarne tot de mede-ondertekenaars had ge rekend. Van de andere kant mag men zich „verheugen" in de aanwe zigheid van een grote Sovjet-delega tie, die blijkbaar heel wat van plan is. Ook Nederland zal vertegenwoor digd zijn an het zal ook wel tekenen, al gaat het niet van harte. Zoals be kend heeft de Nederlandse regering nogal wat bezwaren tegen het ont- werp-verdrag, welke bezwaren zij evenwel zal moeten inslikken, daar zij zich de weelde niet kan permitte ren om met dj Russen in dc oppo sitie te gaan. Het is speciaal de wei gering om het recht op schadever goeding van de burger-gcinternccr- den in het verdrag op te nemen, dat de Nederlandse regering hoog zit. De niet-militairen, die in Ne- derlands-Indië jarenlang van de Ja panse bezetting te lijden hebben ge had en vaak al hun bezittingen heb ben verloren worden op die manier achtergesteld, terwijl het moeilijk valt in te zien, waarom zij geen recht op schadeloosstelling zouden hebben, alleen omdat Amerika een royaal gebaar tegenover Japan wil maken. Er zal evenwel weinig meer aan te doen zijn, daar de conferentie van San Francisco niet bedoeld is als een gelegenheid om nog eens allcrei veranderingen in dc tekst aan te brengen. Het is aanvaarden of wei geren en daarmee basta. E AANWEZIGHEID van een zware Sovjet-delegatie onder leiding van Gromyko is een aanwij zing, dat er desondanks toch wel een hartig woordje vallen zal. Al gemeen vraagt men zich af, wat de Russen daar eigenlijk willen in San Francisco. Zij hebben dit vredesver drag altijd onwettig genoemd, om dat het naar hun mening had moe ten zijn opgesteld door dc raad van ministers van buitenlandse zaken, en dc veronderstelling ligt dus voor dc hand, dat Moskou niet opeens van opinie is veranderd maar inte gendeel een delegatie naar San Francisco heeft gezonden om de on dertekening van dit „onwettige" verdrag zoveel mogelijk te sabote ren. Ook wordt verband gelegd tus sen de aanwezigheid der Russen te San Francisco cn het afbreken der onderhandelingen te Kaesong. De Chinezen en Noord-Korcanen zijn daar in Kaesong bezig steeds nieuwe incidenten te kweken, blijkbaar met geen andere bedoeling dan het her stel van de breuk te rekken en Gromyko in San Francisco dc gele genheid te geven de vrede in Korea uit te spelen tegen de een of andere politieke concessie. Hoe de Russen dat in elkaar zullen draaien, is thans nog niet duidelijk, maar dat zij van alle mogelijkheden, welke de situatie cowel te San Francisco als te Kaesong biedt, gebruik zul len maken, is buiten elke twijfel. In dien zij al geen bepaalde concessies kunnen bereiken, kan hun optre den toch reeds voordelen afwerpen als demonstratie tegen het vredes verdrag, waarbij San Francisco een uitstekend klankbord is om Moskou's woorden te doen weerklinken over geheel Azië. Daarentegen kan slechts een hechte eensgezindheid worden ge steld aan de andere kant. Een om standigheid, welke Nederland te vens belet om al te veel van zijn misnoegen klijk te geven, daar elke uiting van onenigheid direct in de kaart van Moskou speelt. Het zal Gromyko niet moeilijk vallen om over Japan in het algemeen en het vredesverdrag in het bijzonder din gen te zeggen, die in Azië weer klank vinden, daar men dc Japanse heerszucht en expansiedrang nog lang niet is vergeten. In elk geval behoeft men niet bang te zijn, dat de conferentie daar in San Francisco een dooie boel zal worden. Zodra een mens iets zondigs be geert, wordt hy dadelijk onrustig van geest, de eerzuchtige en heb zuchtige heeft nooit rust.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1