De Leidse Voetbalbond hield geanimeerde Jaarvergadering Het polotournooi op de Olympische Spelen a.s. De „witte" achterspatborden der rijwielen 3eurs Overzicht DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I jaarvergadering van de Leidse Voetbalbond kon gisteravond onge twijfeld op een record bogen, want in goed twee uur was de agenda afgewerkt. Wel een bewijs, hoe er in de afdeling Leiden gewerkt wordt en daarvan zijn alle verenigingsbesturen ongetwijfeld wel overtuigd, 'n Ekele uitzondering daargelaten, heerste er een milde stemming in deze vergadering endit is wel eens anders geweest. Het gaat goed in de L.V.B. De voorz., de heer W. Caro, open de de vergadering met een woord van welkom en gewaagde opnieuw van de groei van de bond, al gaat het niet zo snel meer als de laatste jaren. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat in nagenoeg elke plaats van het Leids district thans een vereni ging bestaat. Groei is dus voorshands alleen nog mogelijk door groei van de verenigingen zelf. Bij het 25- jarig jubileum van de afdeling thans 23 jaar geleden telde de bond 850 leden. Thans bedraagt dit 8500. Ook finantieel staat de bond er goed voor. Het afgelopen seizoen was zeer ongunstig, zulks vanwege het abnor maal slechte weer. Weinig optimisme kon spr. laten horen ten aanzien van de KNVB- verenigingen. Slechts één vereniging, Ter Leede nl., slaagde er in een plaatsje hoger te komen. Het deed spr. genoegen, dat de geest tussen de diverse verenigingen onderling uitstekend genoemd mag worden. Een moeilijk vraagstuk is dat van de kwestie der terreinen, vooral in Leiden, hetgeen oorzaak is, dat de competitie dikwijls een zeer onregel matig verloop heeft. De verenigingen werken er ook niet altijd toe mee om de terreinen in goede conditie te houden doordat er van Augustus tot Augustus gevoetbald wordt, zodat de terreinen geen rust krijgen. Spr. deelde in verband hiermede mede, dat de Sportstichting in Leiden in het vervolg geen terreinen van Juni tot Augustus zal beschikbaar stellen voor het spelen van wedstrijden, er zal dan alleen getraind mogen wor den. Spr. memoreerde voorts het succes van de wedstrijd NederlandBelgië Zaterdagmiddagelftallen. Men kwam zelfs plaatsen te kort, zodat de KNVB er ernstig over denkt deze wedstrijd voortaan voor Leiden te reserveren. De notulen en de jaarverslagen werden na enkele opmerkingen goed gekeurd. De verkiezingen. De aftredende bestuursleden, de heren G. A. Brokaar, C. A. Burg graaf en Chr. W. Nieuwenhuizen werden zonder tegencandidaten her kozen tot bestuursleden. De leden van de Commissie van Beroep, de heren mr. K. E. Eriks, Prof. C. Kauling en Th. J. v. d. Meer, werden eveneens herkozen. In de financiële commissie werden herkozen de heren L. A. Mooij en H. Boom, gekozen werd de heer P. M. v. d. Voort. Tot plaatsvervangers de heren P. de Vrind en C. P. Mul der (Alphia). Nadat de voorzitter vervolgens aan de kampioenselftallen de verworven kampioensmedailles had uitgereikt was de rondvraag aan de orde. De heer v. d. Klugt (LDWS) uitte bezwaren tegen het stopzetten van de veteranencompetitie. Dit is een zeer goede vorm van genoeglijk heidsvoetbal. Wanneer er zich bij enkele verenigingen onregelmatighe den voordoen, dan dient het bestuur die verenigingen uit te sluiten en niet de goedwillenden te duperen. De heer Van Kempen (Hazers- woudse Boys) uitte de teleurstelling dezer vereniging over de toegepaste degradatie dezer vereniging. Num mer laatst (T. en D.) trok zich terug. Desondanks plaatste het bestuur de Hazerwoudse Boys een klasse lager. ~e heer Hijdra (Altior) becriti- seerde de houding van het bestuur inzake de wedstrijd VNAAltior. De heer v. Winninghof (Alph. Boys) vroeg of er enige Bjn zat in de indeling van de elftallen in de com petitie. De heer v. Egmond (LDWS) vroeg het bestuur van de LVB in verband met de maatregelen van de Sport stichting om niet in de maanden Juni en Juli te laten spelen, bij deze stichting er op aan te dringen, de terreinen (spr. doelde op die aan het Zwarte Pad) dan ook niet voor de zomervacantiejeugd beschikbaar te stellen, omdat dan weer verknoeid wordt wat door de leden aan het ter rein wordt opgeknapt. De heer Caro beantwoordde hierna de sprekers, uit welk antwoord we het^ volgende memoreren. "Be kwestie Hazerswoudse Boys zal nader onder ogen worden gezien. Ten aanzien van de terreinen aan het Zwarte Pad merkte de voorz. op, dat deze terreinen met andere ge meenteterreinen zijn, welke ook voor de vacantiebezigheden moeten wor den gebruikt. Overigens kan aan deze terreinen weinig gedaan wor den, omdat de gemeente deze ter reinen elk ogenblik voor andere doeleinden nodig kan hebben. Aan het slot van de vergadering bracht de heer Koopmans dank aan de voorzitter en het bestuur voor het in het afgelopen jaar verrichte werk. LFC—FORTUNA I—1. Op het LFC-terrein werd gister avond onder begunstiging van goed weer de laatste oefenwedstrijd ge speeld. Ditmaal was Fortuna de te genpartij en de Vlaardingss gasten hadden er blijkbaar zin in. Vanwege het slechte weer had men Dinsdag avond reeds gepraat over het niet laten doorgaan van deze wedstrijd, doch van Fortuna-zijde had men verzocht de beslissing uit te stellen tot Woensdag en na een slecht begin werd de dag van gisteren uiteinde lijk toch goed. Het LFC-elftal had twee wijzigin gen ondergaan, waarvan een was, dat Sinteur in de voorhoede vervangen was door Nagtegeller. Dit was on getwijfeld een verbetering, temeer nog wijl deze speler LFC aan het enige punt van de wedstrijd hielp. Voor de rust was LFC in de meer derheid en door Nagtegeller werd het 10, doch nog voor de rust slaagden de gasten er in gelijk te maken. In de tweede helft waren zij zelfs veel sterker, doch Pij naken c.s. ga ven geen ogenblik kamp en met ge lijke stand kwam het einde. TRAINERS KWESTIE BIJ HEERENVEEN OPGELOST In de jaarvergadering van de V.V. Heerenveen oefende ere-voorzitter burgemeester Huisman opbouwende critiek uit op het bestuursbeleid, waarbij ook de plotselinge trainers wisseling ter sprake kwam. Door het bestuur werd toegegeven, dat een tactisch foutje is gemaakt door de oude trainer v. d. Munnik niet direct in kennis te stellen van de benoeming van Robert Kelly. Ver der kon de vergadering het bestuurs beleid volkomen goedkeuren en al gemeen werd het in dienst nemen van een Engelse trainer toegejuicht. Het laat zich aanzien ,dat alle moeilijkheden thans van de baan zijn en Heerenveen Zondag a.s, Haarlem tegen EDO in de sterkste formatie, dus ook met Abe Lenstra, in het veld komt. TORINO BETAALT RECORD BEDRAG VOOR ARGENTIJNSE SPELER José Floria, midvoor van Lanus Athletic, zal in Novem'ber, na afloop van het Argentijnse seizoen; naar Italië vertrekken om voor Torino te spelen. Met zijn transfer is een be drag van meer dan 300.000 gulden gemoeid, wat een record betekent in de geschiedenis van het Argentijnse voetbal. DE ENGELSE LEAGUE De uitslagen van de gisteravond gespeelde leaguewedstrijden luiden: Eerste divisie: ArsenalChelsea 21. Charlton AthleticPreston North End 42; Derby County— Wolverhampton Wanderers 13 FulhamTottenham? Hotspur 12; LiverpoolBurnley 31; Manchester CityHuddersfield Towrf 3—0; New castle UnitedBolton Wanderers 01; West Bromwich AlbionStoke City 1—0; MiddlesbroughManches ter United 14. Tweede divisie: BuryWest Ham United 40; Leeds UnitedBir mingham City 11; Luton Town- Sheffield United 2—1; Southampton Nottingham Forest 52. In de Finse hoofdstad hield het bestuur van de Fina, de internatio nale zwemfederatie, een vergade ring, waarin talrijke belangrijke be slissingen werden genomen. In be handeling kwamen o.m. de aanvra gen van enkele landen om als lid tot de Fina te kunnen toetreden. Boli- Hongkong, Barbados, Indonesië en Venezuela werden als nieuwe le den aangenomen. Oost-Duitsland, dat eveneens een verzoek om tot de internationale federatie te worden toegelaten had ingediend, werd niet geaccepteerd. Ten aanzien van dit land, dat twee toehoorders had ge zonden, werd bepaald, dat het een vergunning zal krijgen tegen bij de Fina aangesloten landen in wed strijden uit te komen en dat de sec tie zwemmen van het Oost-Duitse sportverband tevens het recht zal krijgen voor de Olympische kam pioenschappen zwemmen, waterpolo en schoonspringen in te schrijven. Wanneer het internationaal Olym pisch comité deze inschrijvingen ac cepteert zal Oost-Duitsland dus op de Olympische Spelen 1952 te Hel sinki vertegenwoordigd zijn. Het Fina-bestuur zal zich dan nader be raden over het aannemen van Oost- Duitsland als lid van de federatie. Dit zal echter niet vóór de Olympi sche Spelen te Helsinki gebeuren. 67 landen zijn thans bij de federatie aangesloten. Over de organisatie van het Olym pisch waterpolotournooi werd het volgende bepaald: Indien het aantal inschrijvingen beneden de 16 blijft, zullen de groepjes van vier en drie teams halve competities worden ge speeld. De winnaars van deze pou les komen tenslotte in de finale- groep. Hetzelfde systeem dus, dat in 1948 te Londen werd toegepast. Melden zich echter 16 of meer lan den, dan zal een dag voor het offi ciële begin van de Olympische zwem- en waterpolowedstrijden een voorronde worden gespeeld, waarbij onmiddellijk de helft van het aantal landen wordt uitgeschakeld. Om te voorkomen, dat bij dit z.g. knock out-systeem sterke landen afvallen, heeft het Fina-bestuur een aantal landen „geplaatst". Het zijn (alpha- betisch) Argentinië, België, Egypte, Groot-Brittannië, Nederland, Hon garije, Italië, Zuid-Slavië en Zwe den. Deze geplaatste landen zullen dus niet in de eliminatie-ronde te gen elkaar uitkomen. Indien meer dan 18 landen inschrijven, zal ook Spanje worden geplaatst. Men houdt rekening met een maximum aantal inschrijvingen van 30 zeventallen. In volgorde heeft het bestuur van de Fina daartoe een aantal landen aangewezen, welke alsnog tot de ge- plaatsen zullen gaan behoren indien het aantal inschrijvingen dat ver langt. Het zijn resp. Frankrijk, W. Duitsland, Brazilië, Ver. Staten en Oostenrijk. De teams, die de voorronde over leven, worden in groepjes onderge bracht, waarna elke groep een hal ve competitie speelt. Voorts werd besloten het num mer 3 x 100 meter wisselslag per soonlijk als wereldrecord te gaan in voeren. Bij de besprekingen inzake de re glementen van het waterpolo en het schoonspringen werd besloten het „coachen" voortaan te verbieden. De redactie van de reglementswijzi gingen zal nog worden vastgesteld, doch de bedoeling is om te voorko men, dat bijvoorbeeld een trainer of coach zich tijdens een waterpolo- wedstrijd achter het doel of aan de zijlijn opstelt met het doel zijn ploeg van aanwijzingen en raadgevingen tijdens het spel te kunnen voorzien Tenslotte besloot het Fina-bestuur, mits ook andere internationale sport federaties in dit opzicht willen mee werken, het IOC tegemoet te komen in haar veringen tot inkrimping van het Olympisch programma, door het Internationaal Olympisch Co mité voor te stellen, het aantal in schrijvingen per land, per nummer van 3 op 2 te brengen. In dezelfde geest werd gehandeld toen werd be sloten de halve finales bij de num mers 400 m. en 1500 m. vrije slag tijdens de Olympische Spelen te doen vervallen. De heer Jan de Vries, voorzitter van de Kon. Ned. Zwembond, heeft de bestuursvergadering te Helsinki in zijn kwaliteit van bestuurslid van internationale federatie bijge woond. Tegenover een redacteur van het ANP toonde de heer de Vries zich zeer enthousiast over de ont vangst in de Finse hoofdstad. „Er wordt hard aan de voorbereidingen voor de spelen gewerkt, verklaarde hij, doch er moet nog zeer veel ge beuren. Voor één ding ben ik erg bang, vervolgde de KNZB-voorzit- ter, en dat zijn de geweldige hoge kosten, die een verblijf in Helsinki met zich mee zal brengen. Het le ven is er zeer duur en voor een Ne derlandse beurs nauwelijks te beta len. Op veel supporters zullen' onze sportmensen dan ook niet kunnen rekenen", aldus de heer De Vries. Europese en wereld records erkend De volgende Europese records werden door het Fina-bestuur er kend: heren: 400 m. vrije slag: Boiteux (Fr.) 4.33.3, Marseille (10 Juli 1951). 500 m. vrije slag: Boiteux (Fr.) 5.58.4, Toulouse (11 Mei 19513. 800 m. vrije slag: Sordas (Hong.), 9.50.2, Boedapest (10 Juni 1951). 3 x 100 m. wisselslag estafette: Rusland 3.11.1,. Moskou (15 Mei 1951). 4 x 100 m. vrije slag estafette: Rusland, 3.53, Moskou (10 Mei 1951). 4 x 200 m. vrije slag estafette: Rusland, 8.46.9, Moskou (11 Mei 1951). Als nieuwe wereldrecords werden erkend: 400 m. vrije slag: Marshall (Austr.) 4.26.9, New Haven (25 Maart 1951). 440 yards vrije slag: Marshall (Ausctr.) 4.28.1, New. Haven (25 Maart 1951). 440 yards vrije slag: Marshall (Austr.) 4.30, Bermuda (8 Augustus 1951). 500 m. vrije slag: Marshall (Austr.) 5.43.7, New Haven (18 Febr. 1951). 4 x 100 m. vrije slag estafette: Ver. Staten (Yale Univ.) 3.47.9 New Haven (20 Maart 1951). 4 x 200 m. vrije slag estafette: (Frankrijk (Jany, Boiteux, Bernar do Blioch) 8.33, Marseille (2 Augus tus 1951). 100 m. schoolslag: Meshkov (Rus land) 1.05.6, Moskou (8 Jan. 1951). 200 m. schoolslag: klein (Duitsl.) 2.27.3, Munchen (9 Juni 1951). De laatste drie records betekenen tegelijkertijd nieuwe Europese re cords dames: 100 m. schoolslag: Eva Szekely (Hong). 1.16.9, Moskou, (12 Mei 1951). 200 yards schoolslag: Eva Novak (Hong.) 2.34. OZD (30 Dec. 1950). 200 m. schoolslag: Eva Novak (Hong.) 2.48.8, Boedapest (22 Octo ber 1950). 200 m. schoolslag: Eva Novak (Hong.) 2.48.5, Moskou (6 Mei 1951). 150 yards rugslag: Geertje Wiele- ma (Ned.) 1.40.4, Hilversum (15 April 1951). 3 x 100 yards wisselslag estafette: Rotterd. Dames Zwemclub (Ria van der Horst, Nel Garritsen en Irma Schuhmacher) 3.19.4, Wallasey (9 Juni 1951). 3 x 100 m. wisselslag estafette: Hongarije (va Novak, Ava Szekely, Judith Ternes) 3.41.2 Boedapest (15 Oct. 1950). 3 x 100 m. wissellag estafette: Nederland (Geertje Wielema, Nel Garritsen en Irma Schuhmacher) 3.35.9, Rotterdam (2 Dec. 1950). Bovenstaande dames-records gel den tevens als nieuwe Europese re cords met uitzondering van 200 yards schoolslag, 150 yards rugslag en de 3 x 100 yards wissellag esta- ifette. ATHLETIEK NIEUW JEUGDRECORD KOGEL STOTEN Tijdens athletiekwedstrijden, die op de sintel ba an te Amsterdam ge organiseerd door „Sagitta" en AAC heeft Demmink van Hellas een nieuw jeugdrecord kogelstoten ge vestigd met een worp van 14.78 me ter. Vijf van zijn zes worpen waren boven het oude record. Het oude re cord stond op zijn naam met 14.09 meter en werd 15 Juli van dit jaar te Hilversum gemaakt. Op de 4 maal 800 meter vestigde de junioren ploeg van AV 23 een nieuw record in de tijd van 8.18.4. een oud record was niet ganoteerd op deze afstand. SCHAKEN MEVR. HEEMSKERK GEHULDIGD In hotel Monopole te Amersfoort vond gisteravond een intieme huldi ging plaats van de Nederlandse da mes schaakkampioene mevr. Fenny Heemskerk. Dit in verband met haar prestatie in het internationale dames schaaktournooi te Venetië, waar zij drie weken geleden ongeslagen als eerste eindigde. Behalve het voltalli ge bestuur van het schaakgenoot schap Amersfoort; de club waarvan mevr. Heemskerk lid is, gaven een aantal schaakofficials van de Kon. Ned. Schaakbond blijk van hun be langstelling o.a. merkten wij op bondsvoorzitter ir H. J. van Steenis alsmede de tijdschrift commissaris van de KNSB de heer D. W. J. Zit- tersteyn. Nadat tal van waarderende woor den waren gesproken, werden vele bloemstukken en cadeaux aangebo den door de KNSB, de Amsterdamse Schaakbond en diverse verenigingen Fenny, omringd door de vele stoffe lijke huldeblijken, dankte de aanwe zigen en daarmede geheel schakend Nederland voor de spontaniteit en waardering ten opzichte van haar schaaksuccessen. Zoals bekend, zal mevr. Heemskerk uitkomen in het candidaten tournooi voor dames, dat 'op een nader aan te wijzen tijdstip zal worden gehouden. De winnares van dit tournooi zal volgend jaar de wereldkampioene Rudenko (Rus land) voor een tweekamp om het wereldkampioenschap mogen uitda gen. POSTDUIVEN. Gevleugelde vrienden. Zondag hield de postduivenvereniging Ge vleugelde Viienden te Wassenaar een wedvlucht met jonge duiven vanuit Marbehan, over een afstand van 270 km. In concours waren 221 vogels, die om 7 uur werden gelost. I De eerste prijswinnende vogel be reikte het hok om 10 uur 3 min 32 sec. en maakte een gemiddelde snel heid van 1532.60 meter per minuut. De uitslag was: J. H. Groeneveld 1, 3, 4; J. P. Brederode 2, 6, 20, 23; J. F. v.,d. Lely 5; C. J. Raaphorst 7; J. van Eyk 8; A. Visser 9; J. M. Bre derode 10, 11. 15; K. Scheffer 12. 14: J. van Kleef 13, 17, 18; J. M. Wiegel 16; W. C. van Eek 19; A. Stok 21; A. Smabers 22. Kampioen jonge duiven werd W. van Eek met 8648.66 pt., gevolgd door J. P. Brederode met 8581.47 pt. en A. Smabers met 8534.03 pt. Vliegende vleugels. Wassenaar. Wedvlucht vanuit Marbehan, afst. ongeveer 282 km. De eerste duif be reikte het hok om 10 uur 4 min. 27 sec. met een gemiddelde snelheid van 1311.12 meter per minuut. Uit slag: J. Aarts 1; K. Groenewegen 2; H. Bosboom 3, 9; W. Konijn 4; J. H. de Ruijter 5, 7; W. Remmerswaal De Blauwband (Alphen a. d. Rijn) Wedvlucht met 66 jonge duiven vanaf Marbehan. Afstand plm. 275 km. Los 7 uur, Z.Z.W.-v/ind. Aan komst eerste duif 9.57.1, snelheid 1542.38 m. Laatste 10.12.16, snelheid 1419.14 p. p. m. H. W. Martens 1, 4; G. M. de Wit 2; J. Verkade 3, 6; C. Martens 5, 14; J. A. Mens 7; H. S. Mens 8, 11; G. Arnoldussen 9; P. H. Goedhart 10, 12; H. v. Vegten 13. OINDS 1935 is in Nederland het witte achterspatbord, dat tot doel heeft de wielrijders bij duister nis een betere zichtbaarheid te ver lenen, verplicht gesteld, een maatregel die door Frankrijk, Engeland en Zweden is overgenomen. De ervaringen van vele automobilisten, die tot de ontdekking waren gekomen, dat fietsende dames bij duis ternis gemakkelijk te onderscheiden waren door hun lichte kousen, heb ben in wezen tot het instellen van deze beveiligingsmaatregel, die zeer zeker niet overbodig is gebleken, geleid. verschillende lagen oplichtend ma teriaal, zijn bestand tegen weer en wind en blijven volledig hun wer king behouden. Door deze strips, waarmede men in Amerika reeds uitstekende ervaringen heeft opge daan, in ons land te introduceren, hoopt de A.N.W.B. te bereiken dat de talloze Nederlandse wielrijders bij duisternis een betere bescher ming zullen verkrijgen. Een betere zichtbaarheid van de fietsers is op de vele wegen met ge mengd verkeer een klemmende eis, een zaak waarmede leven en dood gemoeid kunnen zijn. Oplichtende stroken uit plastic materiaal Op practische gronden is de Toe ristenbond A.N.W.B. er echter van overtuigd geraakt, dat de wettelijk voorgeschreven beveiligingen aan het rijwiel nog niet voldoende zijn en nog niet tot de maximaal-moge- lijke zichtbaarheid hebben geleid. Velen nemen het met dat witte spatbord niet zo nauw: vaak is de verf geheel of gedeeltelijk verdwe nen of vervaagd en de witheid is daarmee problematisch geworden. Daarenboven heeft de ervaring ge leerd, dat het eveneens verplicht ge- steldo achterlichtje een uitermate kwetsbaar onderdeel vormt, vaak defect is en daardoor de berijder aan grote risico's blootstelt. Hoewel vrijwel iedere fietser van oordeel is, dat het achterop komende verkeer hém ook op een donkere weg ge makkelijk in het licht van de kop lampen waarneeemt, is dit in de praktijk helaas geenszins het geval. Het is dan ook duidelijk, dat de verkeersveiligheid er ten zeerste mee gebaat zal zijn, wanneer de fietser bij-avond nog beter zichtbaar kan worden gemaakt. De plastic-industrie heeft reeds geruime tijd aan dit probleem aan dacht besteed en getracht materiaal te vinden dat zich bij avond witter toont dan witte verf, aangezien in de praktijk gebleken is, dat zelfs pas-aangebrachte witte verf in het licht van koplampen een enigszins grijs effect oplevert. Ook de A.N.W.B. heeft bij ver schillende reflectie-proeven geëxpe rimenteerd met oplichtend mate riaal op rijwielachterspatborden, proefnemingen die in verkeerskrin- gen sterk de aandacht hebben ge trokken. In het „transferlight" heeft de Bond thans een materiaal gevonden, dat zowel overdag als bij avond hel der wit is en daarbij tevens nog wit oplicht, wanneer het door autolam pen wordt beschenen. Deze „transferlight" stroken 4 cm breed en 10 cm lang welke zonder enige moeilijkheid op het schoongemaakte achterspatbord kun nen worden aangebracht, gaat de A.N.W.B. in het belang van de ver keersveiligheid thans krachtig pro pageren. De strips bestaan uit een achttal •.Vachtverbod voor alle voertuigen. Er mag al- een stil gestaan wor- !en voor het onmidde! ijk in- en uitladen van ?ersonen of het onmid delliik laden en losse" van poederen. EXTRA-TOERISTENDEVIEZEN VOOR MOTORRIJTUIG. Ter verkrijging van extra-toeris tendeviezen bij gebruik van een auto- of motor, gold tot dusverre de voorwaarde, dat de aanvrager eige naar van het motorrijtuig moest zijn, aldus deelt de ANWB ons mede. Daar deze bepaling in de praktijk tot moeilijkheden en teleurstelling aanleiding gaf, is thans op aandrin gen van de ANWB tot wijziging be sloten. Extra-deviezen zullen voor taan verstrekt worden aan de reizi ger op wiens naam het grensdocu- ment is gesteld. Een soepeler rege ling is daarmede verkregen. Indien het grensdocument niet ten name van een persoon is gesteld, hetgeen o.a. het geval is met het nationali- teitsbewijs dat voor een reis naar België immers voldoende is zal men'een wegenbelastingkaart dienen te overleggen, die wel op naam is gesteld. Extra-deviezen voor gebruik van een motorrijtuig worden verstrekt ten behoeve van reizen naar alle lan den waarvoor ook toeristendeviezen verkrijgbaar zijn, aldus de ANWB. Voor een auto kan maximaal 200,per jaar extra worden opge nomen, voor een motorrijwiel f 50, Voor bromfietsen worden geen extra-deviezen verstrekt. EeWte. mmiitfi, u-an TAailand ifieelt Pibul Songgram, eerste minister van Thailand, speelt golf op de terreinen nabij het zomerpaleis van de koning van Thailand, in Bangkok. Hij doet dit echter niet zonder een flinke lijfwacht mee te nemen. Zijn ervarin gen van de laatste tijd hebben de minister hiertoe gebracht. Wanneer men door personeel van de marine is ontvoerd en daarna gevangen ge zet op een oorlogsschip, om eerst na een beschieting van het schip door het leger weer te kunnen ontsnappen, zou men ook werkelijk tot der gelijke krasse veiligheidsmaatregelen overgaan. Foto toont minister Pi- bul Songgram (links) met zijn lijfwacht. Aetherklanken VRIJDAG HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 NATIONAAL PROGRAMMA TER GELEGENHEID VAN DE VERJAARDAG VAN H.K.H. PRINSES WILHELMINA VARA: 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 Nieuws, en weerberichten. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. (9.309.35 Waterstanden.) Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. VPRO: 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Gram. 11.05 Voordracht. 11.25 Gevarieerd programma. AVRO; 12.00 Musette- orkest. 12.30 Land- en tuinbouwme- dedelingen. 12.33 Gram. 12.45 Sport- praatje. 13.00 Nieuws. 13.15 Medede lingen of gram. 13.20 Orkestconcert. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Kameror kest. 15.00 .„Wereldsensaties. De brandkast van Madame Humbert", hoorspel. 15.30 Gram. VARA: 16.00 Orgel en zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Vocaal dubbelkwartet. 17.20 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicita ties. 18.45 „Denk om de bocht'. 19.00 Pianospel. 19.15 Buitenlands over zicht. VPRO: 19.30 „Het geweten", causerie. 19.45 Berichten. NATIO NAAL PROGRAMMA: 20.00 Nieuws 20.05 Nederlandse volksliederen. 20.40 „Voor moed, beleid en trouw" klankbeeld over de Militaire Wil lemsorde. 21.00 „Drie kwartier ver tier in 't Oranjek warier." 21.45 „Marijke Meu", hoorspel. 22.25 Gra- mofoonmuziek. 22.30 Radio Philhar- monisoh Orkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Bezoek aan de tentoonstelling ,,'T Oranjehuis" te Gouda. 23.2024.00 Lichte Nederlandse gram., HILVERSUM II. 298 M. 7.00 KRO. 20.00—24.00 NATIONAAL PROGRAMMA KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 10.15 Symphonette orkest en soliste. 10.45 Pianorecital. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Klarinetrecital. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole or kest en soliste. (12.30—12.33 Land en tuinbouwmededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Ka- holiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Orgelspel. 13.45 Voor de vrouiw 14.00 Zang en orgel. 14.20 Gram. 15.0'0 Gram. 16.00 Voor de zieken. 1700 Voor de jeugd 17.15 Gram. 17.30 Omroeporkest en soliste. 18.18 Ka tholiek signaal, commentaar uit de Benelux en West-Indisch commen taar. 18.30 Amusementsmuziek. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending: „Verklaring en toelichting". 19.35 Lichte muziek. 19.48 Katholiek signaal en buiten lands overzicht. 19.56 Gram. 20.00— 24.00 Nationaal programma, (zie Hilversum I). WEINIG PERSPECTIEF Een beurs zonder veel perspectief. Dat was het oordeel, hetwelk giste ren werd uitgesproken over het ver loop van de effectenmarkt. Invloe den van buiten waren er vrijwel niet of het moest zijn de jongste week staat van de Nederlandse Bank, die op een stabieler ontwikkeling van de deviezensituatie wijst. Overigens wordt de markt beheerst door on zekerheid over tal van factoren, niet het minst over de betalingsbalans en andere financiële aspecten. Op de aandelenmarkt wordt de grootste omzet nog steeds gemaakt in de aandelen Van de Bergh-Jur- gens. In de andere prominente fondsen is de handel maar heel po ver. Met belangstelling wordt het stij gende agiopercentage voor Ameri kaanse fondsen gadegeslagen, dat zich vandaag wist te handhaven op het gisteren tot 17 1/4 procent ver hoogde peil. In Television Electro nics wordt nog iedere dag behoorlijk wat omgezet. De 4 pet. dollar Philips was 1 procent in reactie. Ook de 31/2 procent lening lag iets lager, maar de Nederlandse dollarleningen bleven goed gehandhaafd en de 3 procent dollar Nederland wist zelfs een vol punt te verbeteren.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6