Viva wri Zieken uit; Beauraing weer thuis Textielindustrie verlangt nakoming van gesloten overeenkomsten De moord te Rotterdam Derde medeplichtige ook in arrest DE ZAAK „PIET" Wie moet men betalen Liet zich onschuldig veroordelen r {dwaze hard DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Het grootste deel van de Neder- Nederlandse Rode Kruis het zieken landse zieken, die hebben deelgeno-t i -~i men aan de grote Nationale Zieken bedevaart van „Pro Maria" naar Beauraing, zijn Dinsdagavond laat nog behouden en in goede stemming in hun woonsteden teruggekeerd. Overige zieken, die een tijdelijk on derdak in Den Haag hadden gevon den. zijn in de loop van gisteren door de ambulances van het Rode Kruis verder vervoerd. Maandagmiddag heeft de bisschop van Namen, mgr. A. M. Charue, een plechtig Lof willen celebreren voor de Nederlandse zieken in Beauraing. Hij werd daarbij geassisteerd door deken Kuiper van Wognum en kape laan Velzeboer uit Den Haag. Tijdens dit Lof hield mgr. Charue een toe spraak in het Nederlands tot de pel grims, waarin hij allen begroette. „In het bijzonder willen wij hier ver melden" aldus de bisschop, .,de toe wijding van het Nederlandse Rode Kruis, van het Nederlandse Comité „Pro Maria" en van het darr/eszang- koor Dozile uit Den Haag". Na het Te Deum gaf mgr. Charue iedere zie ke afzonderlijk de zegen met het Al lerheiligste. Ontvangst bij het Belgische Rode Kruis Tijdens de terugreis van Dinsdag hebben vier autobussen van de co lonne een tegenbezoek gebracht aan het hoofdbureau van het Belgische Rode Kruis te Brussel. De directeur- generaal van het Belgische Rode Kruis inspecteerde de NederlandBe wagens en interesseerde zich vooral voor de eenvoudige wijze waarop het Veehandelaren jubileerden „De ontwikkeling van de laatste jaren, het werken met tegenslagen en het marktregelend optreden van de overheid, maakt de organisatie niet alleen voor de leden, maar ook voor de overheid van grote betekenis. De overheid neemt met toenemende belangstelling kennis van het stand punt van de organisatie. Het is onze taak de regering te steunen, waar wij kunnen".. Met deze woorden be sloot d heer J. P -v. d. Stoel, de ju bileumrede die hij als algemeen voorzitter uitsprak ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de Ned, Bond van Veehandelaren. Mr. J. Th. Bonnerman, de secre taris-generaal van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening bracht namens de regering de oprechte gelukwensen over aan de bond en wees er op. dat de 1 handel maar zijn taak als schakel in het economisch proces ook een taak heeft bij het nemen van allerlei maatregelen, zoals bij de bestrijding van T.B.C. en van mond en klauw zeer. Het beroep van de regering op de veehandel is nooit vergeefs geweest. Dat de veehandel in de jaren 1932 tot 1934 toen de melkproductie moest worden ingekrompen, bemiddeling heeft verleend om 450.000 koeien uit de markt te nemen, herinnert de re gering zich nog steeds met dank baarheid. De hoofdredacteur van „De Vee- en Vleeshandel", de heer Th. Oui- per, zeide dat het beroep van vee handelaar een van de oudste, één van de mooiste en wellicht ook één van de gevaarlijkste beroepen is. Meer dan eens is een veehandelaar neergeschoten of neergeslagen wan neer het om zijn portefeuille te doen was De betekenis van veemarkten in het Westen cn Zuiden illustreerde de heer Cuiper met enige cijfers, waarvan wij noteerden, dat de weekmarkt van Rotterdam soms een omzet van 3 millioen en die van Den Bosch 1,9 millioen haalt. vervoer per autobus had opgelost. De directeur-generaal overhandigde de commandant van het Nederlandse transport, dokter de Ruiter een grote legpenning met de beeldenaar van koning Boudewijn. Deken Kuiper uitte namens allen tegenover het Belgische Rode Kruis de dankbaarheid van de zieke pel grims voor de ontvangst in België en vooral de charmante wijze, waar op het Belgische Rode Kruis het Ne derlandse heeft bijgestaan. De Ne derlandse zieken en de bestuursle den zijn vooral getroffen, omdat tot de hoogste regionen van het Bel gische Rode Kruis gebleken is, dat niet alleen bekwaamheid van hoofd en hand aanwezig is, maar ook de liefde van het hart. Het is vooral in deze daadwerkelijke naastenliefde, dat het internationale, doch liever nog het supernationale karakter van het Rode Kruis tot uiting komt. Koffiebonnen aangewezen Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten te 's Graven- liagc heeft bon 507 algemeen (A- en B- kaarten) en bon 515 algemeen (D-kaart) aangewezen voor het ko pen van 125 gram koffie. Deze bon nen kunnen met ingang van Vrijdag, 31 Augustus a.s. worden gebruikt en blijven geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 15 September a.s. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerst volgende bonaan wijzing zal op 11 October 1951 ge schieden. Een rechtstreekse busdienst AkenHeerlen is met ingang van Maandag 27 Augustus geopend door de Akense trammaatschappij. De rit naar Aken duurt precies een half uur. Men schryft ons: Gezien de re cente sterke prijsdaling van textiel- grondstoffen, vooral van wol en wol len garens, menen bepaalde groepen van afnemers van de textielindustrie, dat de gevolgen hiervan moeten worden afgewenteld op de industrie. Naar aanleiding hiervan wordt er van de zijde van de Nederlandse Textiel Conventie te Arnhem en van de Nederlandse Wollenstoffen Con ventie te Tilburg, waarin practisch de gehele Nederlandse textielindus trie is georganiseerd, uitdrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat onder geen voorwaarde wijzigingen in ge sloten koopovereenkomsten zullen worden aanvaard. Gesloten koop overeenkomsten zullen worden uit gevoerd en moeten worden afgeno men op de overeengekomen voor waarden. Van gehele of gedeelte lijke annulering van contracten of van verlaging van gecontracteerde prijzen kan geen sprake zijn. Naar de mening van de textiel industrie is het volkomen zakelijk en logisch dat degenen, die bepaalde overeenkomsten hebben aangegaan, daarvan, ook bij wijziging van de marktverhoudingen, de consequen ties aanvaarden. De industrie meent dit standpunt te meer te moeten blijven innemen omdat ook zij ge houden is de verplichtingen, die uit gesloten koopovereenkomsten voor de levering van grondstoffen en halffabrikaten voortvloeien, na te komen, zulks op straffe van zware sancties. Meldden wij gisteren, dat 2 van de drie daders van de roofmoord te Rotterdam zich bij de politie gemeld hadden, heden wordt bericht, dat de derde man, de schilder F. de J. gis teren door de politie in een woning in het Noordelijke stadsdeel van Rot terdam is gearresteerd. De daders zijn geen onbekenden voor de justitie en hebben zich in het verleden meerdere malen schul dig gemaakt aan diefstal en braak. Moord kwam echter op hun straflijst nog niet voor. Zoals uit de verkla ringen van de schuldigen blijkt, is de dramatische dood van de café houder dan ook meer aan een tra gische samenloop van omstandig heden te wijten, dan aan opzet. Het edele drietal hield namelijk van „stunts" en onder bedreiging van een revolver hadden zy reeds eerder met succes geld weten af te persen. Steeds ging alles erg vlot. Wanneer zij met maskers en revol ver binnenkwamen, vonden zij slechts willige slachtoffers en dit heeft hen wellicht overmoedig ge maakt. Maandagavond echter ging alles niet volgens programma. De omstan ders dachten aan 'n grap en niemand scheen genegen het geëiste geld te geven. Hierdoor is een van de ro vers, n.l. degene, die het wapen droeg, zenuwachtig geworden en heeft in het wilde weg geschoten. Zoals bekend trof het schot de café houder onder de neus en doorboorde zijn hersenen. De mannen vluchtten op fietsen NEDERLANDSE ADELBORSTEN GAAN OP ENGELSE SCHEPEN OEFENEN Zaterdag 1 September a.s. zullen 37 zo juist afgestudeerde adelbor-1 Bij zijn arrestatie had Piet nog sten der eerste klasse van de Ko-1 voor een waarde van 11.000 aan ll/IE zou denken, dat met de arrestatie van de Amsterdamse jongen Piet Bruin, de moeilijkheden van deze zaak zijn opgelost, geeft blijk een totale verkeerde indruk te hebben van dit ingewikkelde probleem. Sterker nog, met de arrestatie van Piet schijnen de moeilijkheden pas te voorschijn gekomep. Ten eerste breekt de Nederlandse justitie en met haar wellicht de Amsterdamse gemeente-in-zorgen (haar pas ge publiceerde begroting is nu niet direct een aanleiding tot overdadig optimisme!) zich het hoofd over de vraag waar Piet het geld gelaten heeft. De eerste berichten, die ons land zijn binnengedruppeld, vertel len nu niet direct, dat Piet een overdreven luxe leven geleid heeft en alhoewel Piet zelf verklaarde, dat hij voor een millioen francs bestolen is (omgerekend in Nederlandse valuta 10.000,dan rest toch nog de vraag: Waar is het „restje"? Waar is het geld j en hielden zich schuil in het huis van een van hen. De volgende morgen vernamen zy, dat hun slacht offer overleden was, waardoor hun geweten dermate gekweld werd, dat twee hunner zich bij de politie aan gaven. Ze verklaarden veel spijt te hebben van hun daad en niet de minste bedoeling te hebben gehad, de caféhouder te vermoorden. De derde dader voelde er blijkbaar min der voor, om zich bij de politie te melden en hield zich schuil. Toen hij gearresteerd werd. ontkende hij eerst alle schuld, doch viel spoedig door de mand. De drie overvallers zullen zich moeten verantwoorden voor het in onderling overleg plegen van dief stal met geweldpleging, de dood ten gevolge hebbend. MOORDAANSLAG TE DEN HAAG Op de 55-jarige toonkunstenaar P. Z. een bekende koorleider in Den Haag, is gisteravond om kwart over elf in zijn woning aan de Den Hel- derstraat te Den Haag een moord aanslag gepleegd door een vroegere vriend van zijn zoon. De heer Z. was met zijn vrouw cn 16-jarige zoon H. Z. naar de bioscoop geweest. Op weg naar huis werden zij gevolgd door de 31-jarige electri- cien J. B. uit Den Haag. Deze B. was lange tijd omgegaan met de 16-jari- ge zoon van de heer Z.. een vriend schap waaraan de jongen op bevel van zijn vader een einde had ge maakt. Toen de familie Z. de wo ning in de Den Helderstraat binnen ging, drong ook B. naar binnen. In de gang trok hij een revolver en met een „Nu gaan jullie beiden er aan" loste hij vier schoten op het echtpaar. Mevr. Z. werd niet geraakt, de heer Z. echter werd door enige schoten in zijn buik en been getroffen. In zorgwekkende toestand is hij naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht De dader B. is onmiddellijk na zijn daad gevlucht naar het Westland. In een schuurtje aan de weg langs de spoorbaan bij Nootdorp vonden hc den morgen enkele arbeiders zijn stoffelijk overschot. Met een revol schot heeft hij een einde aan zijn le ven gemaakt. De revolver lag naast het lijk. Met ingang van 15 September zal het ministerie van sociale zaken een andere naam krjjgen. Bij een giste ren verschenen Koninklijk Besluit zal het dan zijn: Ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid. Tweéde groep gewonden terug Omstreeks half vijf is gistermid dag op het vliegveld Valkenburg de tweede groep gewonde militairen uit Korea per vliegtuig uit Liver pool aangekomen. Deze groep be stond uit de eerste luitenant T. Oos tendorp uit Wageningen; soldaat J. A. Bakker uit Aalsmeer; sergeant H. Bremer uit Den Haag; sergeant C. W. Gieles uit Overveen; sergeant K. Stoevelaar uit Den Haag; soldaat B. N. Vrij vogel uit Rotterdam; soldaat F. Werson uit Eindhoven. VARKENS ZAKTEN DOOR VLOER VAN EEN VEE-AUTO. De Haagse politie heeft Dinsdag een veewagen aangehouden met 35 varkens, waarvan er twee tijdens het transport waren gedood, terwijl een derde varken stervende was. Dc wagen had twee verdiepingen, doch onderweg was het vloertje van de bovenverdieping ingezakt, waardoor de daarop staande varkens op dc overige dieren waren gevallen. De wagen was op weg van Leiden naar het openbaar slachthuis in Den Haag Tegen de bestuurder is proces-ver baal opgemaakt. BEJAARDE BROMFIETS BERIJDSTER MAAKTE ERNSTIGE VAL. Toen de 73-jarige mevr. A. V. uit de Bilderdykstraat Woensdagmid dag een bezoek wilde gaan brengen aan haar dochter te Ter Aar per bromfiets, kwam zij bij het oprijden van het erf aldaar zo ongelukkig te vallen, dat zij bewusteoos was. Dr. Quartel constateerde verschijdene verwondingen aan het hoofd cn een hersenschudding. De toestand van de ongelukkige bromfietsberijdster werd zeer zorgwekkend geacht. SPECIAAL ALKALIVRIJ ninklijke Marine naar Engeland vertrekken voor een oefenperiode van drie maanden bij de Engelse marine. De adelborsten worden ge plaatst aan boord van Engelse oor logsschepen variërende van mijnen vegers tot torpedoboot jagers. In Ne derland zijn alle opleidingscentra met inbegrip van het varende ge deelte der vloot tot op de laatste plaats bezet. ,heid van talrijke autoriteiten werd gistermorgen in het Staargebouw te Maastricht de tweeda internationale kleermakers tentoonstelling annex beurs geopend; georganiseerd door de technische commissie der afd. St. Martinus van de R.K. Kleermakersbond. De internationale jury, welke on geveer 200 inzendingen heeft beoor deeld, bestond uit: Leo Hanf, Keu len; Johann Frank, Aken; Gerhard Roeben, Keulen, J. Heijkers, Ant werpen, M. Flipsen, Breda. B. F. Miltenburg, Rotterdam, T. Levik, Groningen, H. van Dijk, vakgroep kleermakerij, Den Haag en G. Mil tenburg. Den-Haag. Op het Utrechtse stadhuis hebben vertegenwoordigers van de „Stich ting het doen van Slachtingen", de stakende loonslachters, wethouder H. Ploeg jr en de directeur van de gemeentelijke slachtplaats, dr C. de Graaf, de moeilijkheden over de slachtregeling besproken. Beide par tijen bleven op hun standpunt staan, zodat men onverrichterzake uiteen ging. Of de Rijksbemiddelaai deze kwestie ter hand zal nemen is nog niet met zekerheid bekend. Het werk op de slachtplaatsen wordt verricht door personeel van de grossiers en de vleesvoorziening. geldmiddelen op zak en waar is resterende ƒ90.000 gebleven? Voorlopig zal dat raadsel wel niet worden opgelost, want Piet geniet Hij sprak er over met een Rotter dams echtpaar, dat eveneens in Zuid Frankrijk vertoefde, en dit lachte hem midden in zijn gezicht uit. Ten slotte stapelden de bewijzen zich op. Piet vertelde zijn tochtgenoot vrij fantastische verhalen over een reis naar Z Amerika en wist verbazend goed met vreemde koersen om te nog steeds gastvrijheid in Frankrijk, springen. Ten slotte heeft de Arn- waar een verbolgen politie uitzoekt, hoe het zaakje met de valse indenti- teitsbewijzen in elkaar zit. Daarna gaat Piet naar Nederland en in ge spannen verwachting ziet de Neder landse recherche naar hem uit. Op de dag, dat Piet weer voet op va derlandse bodem zet, zal zij hem verwelkomen met een stel goed voorbereide verhoren; ze heeft er alle tijd voor deze nu al vast op haar gemak uit te stippelen. Of Piet zelf dit welkom erg op prijs zal stel len, zal wel geen betoog behoeven en of hij in staat zal zijn, de justitie een bevredigende verklaring te ge ven, is een vraag, die de toekomst zal beantwoorden. Een andere moeilijkheid, die met de arrestatie van Piet gerezen is, is het probleem van de beloning. Royaal heeft de justitie op alle hoeken en pleinen, een ieder, die inlichtingen en aanwijzingen kon verschaffen over Piet, duizend gulden beloning toegezegd. Nu is Piet er en komen plotseling overal mensen opduiken, die beweren, de justitie aan de gou den tip geholpen te hebben. Een van de candidaten, die het meeste kans maakt op de beloning is de Arn hemse P.T.T. monteur, H. A. J. Roo sendaal, die op eer tourreis door Zuid Frankrijk Piet ontmoette en met hem in dezelfde herberg logeer de. Hij kreeg argwaan, toen Piet hem aan een kampkaart hielp, waarop de naam Bruin voorkwam. Dit was blijkbaar een test, om te zien, of de monteur op de hoogfe was, van „het geval Piet", want terwijl hem de kaart overhandigd werd, begluurde de Amsterdamse jongen scherp de gelaatsexpressie van zijn Arnhemse tochtgenoot. Roosendaal vond het idee eerst een beetje te fantastisch. hemse jongen een relaas van zyn be vindingen aan de Amsterdamse re cherche gestuurd cn deze brief moet het eerste aanknopingspunt geweest zijn van het spoor, dat leidde naar de arrestatie. Niet alleen naar de politie schreef Roosendaal een brief, ook naar „El- seviers-weekblad". Dit orgaan had nl. een prijsvraag uitgeschreven, waarin gevraagd werd. wat de lezer dacht over „het geval Piet", hoe hij zou leven en waar hij zich zou op houden. Roosendaal had echter bij deze prijsvraag geen succes, want zyn inzending werd ter zijde gelegd, als zijnde niet aannemelijk. Na al deze tegenslagen want ook de justitie is blijkbaar niet overtuigd van de waarde van Roosendaals aan wijzing heeft de Arnhemmer in ieder geval iets in het vooruitzicht. „Elsevier" had n.l. in haar prijsvraag bepaald, aan degene, die bleek ach teraf de juiste lezing van „de zaak Piet" te hebben gegeven, een extra prijs toe te kennen Wij hebben zo het vermoeden, dat „het geval Piet" dc gemoederen van velen in Neder land nog wel enige tijd in beweging zal houden. In het kleine dorp Kamperland op Noord-Beveland staan acht arbei derswoningen leeg zonder dat er ge gadigden voor komen opdagen. Ze zijn wat buitenaf gelegen, maar de meeste verkeren in behoorlijke staat en de huur, met inbegrip van een aardige tuin, bedraagt een rijksdaal der per week. Onlangs werd een der huizen in het openbaar geveild. Maar ook dat haalde niets uit, er waren geen liefhebbers. Alg Dgbl.) OM NAAR HUIS TE KUNNEN veertien dagen geleden door de Haarlemse rechtbank onschuldig te zijn veroordeeld, na 'n voorarrest van drie weken. De man, die goed bekend staat, had daar zelf schuid aan, doordat hij tot elke prils naar huis wilde. Het valse getuigenis van de dieven sprak hij daarom niet tegen en hij bekende een heling waar hij part noch deel aan had. Daar de vrouw van een der dieven het betrof hier een inbraak bij de Avis te Westzaan haar wetenschap niet langer voor zich kon houden, heeft de politie de zaak opnieuw onderzocht. Soldaten in een wijnkelder Een groep militairen van ongeveer zeventig man, die zich bij de tien daagse oefening „Mars" in de buurt van Hummelo bevond, zocht tijdens een hevige regenbui een schuilplaats in de ruines van kasteel Enghuizen. Zij stootten op een kelderdeur die afgesloten bleek tc zijn. Enkele sol daten forceerden de deur en deden een merkwaardige ontdekking: Zij bleken zich in een welgevulde wijn kelder te bevinden. Voor velen van de door de regen en vermoeienis verkleumde militairen was de beko ring te sterk. Zij deden zich te goed aan de wijnen en andere dianken. De legerleiding is onmiddellijk te gen deze groep opgetreden. De twaalf grootste belhamels zijn in voorlopig arrest opgesloten in het depót voor discipline der Koninklijke Landmacht, het kamp Nieuwersluis te Loenen aan de Vecht. Tegen de o andere wijnliefhebbers is proces-ver- f schadigd werd. Een treeplank baal opgemaakt. Verscheidene mili- tairen zullen in verband hiermee te recht moeten staan voor de krijgs raad te velde te Arnhem. De ware schuldige, een andere op koper te Zaandam, is nu gearres teerd. De zaak blijkt een tragische affaire van angst, vergissingen en blunders te zijn geweest. Blunders ook van de advocaat, die wist dat de opkoper op 22 Juli nooit de goederen had kunnen aannemen, omdat hij die dag met zijn familie te Amstelveen had doorgebracht. Hij verzuimde dit mee te delen aan zijn collega, die la ter pro deo de zaak van hem over nam. En de verdachte zelf was zo de kluts kwijt, dat hy dit bewijs van zijn onsehuid niet eens aanvoerde. HIJSKRAAN REED VAN DE KADE AF. Gistermiddag om half een is in de Vulcaanhaven te Vlaardingcn een portaal-kraan met een hefvermogen van vijf ton blyven doorlopen, van de kade gereden er op de zceboot Vewvalley getuimeld, waarop de arm bleef hangen. De kraanmachinist kon zich tijdig in veiligheid brengen, zo dat er geen persoonlijke ongelukken zijn gebeurd. De materiële schade is echter groot en wordt op ruim een ton geschat. Het stoomschip liep slechts lichte schade aan de railing op. TREIN SCHUURDE AUTO. Vier militairen uit Harskamp zijn gisteren op het nippertje ontsnapt aan een ongeluk.' Met een personen wagens, die door soldaat G. G. Man- ders bestuurd werd, passeerden zij dc onbewaakte spoorweg op dc Maan- derbuurtweg te Ede. Midden op dc overweg sloeg de motor van de auto plotseling af. Op hetzelfde moment naderde de boottrein uit Hoek van Holland. De trein schuurde met grote snelheid de wagen, die ernstig be de trein brak af. De militairen kwamen met de schrik vrij. De D-trein had ongeveer twintig minuten vertraging. HET Roman van Magda Trott 13) Toen begon Senta te zingen. Met schrille, niet geheel zuivere stem, galmde het lied door de muziekzaal. Sigmund, die bij het begin van het lied bij de deur stond, kwam lang zaam naderbij. Nu stond hij vlak bij de vleugel en keek op Henriette neer. Toen het jonge meisje een se conde opkeek, ontmoetten hun blik ken elkaar. Henriette geraakte ge heel van streek. De noten dwarrel den voor haar ogen. Zij greep mis en zag dat de barones zich ergerde. Waarom 'ging Sigmund niet weg, waarom bleef hij bij de vleugel staan, waarom keek hij zo belang stellend naar de handen van de gouvernante? Henriette voelde zijn blik; haar spel werd hoe langer hoe onzekerder en ze maakte fout op fout. Nadat Senta het lied had gezon gen, stond Henriette vlug op. „Ja, ja, u heeft gelijk dat u weg gaat, bij zo'n begeleiding kan geen enkele stem tot haar recht komen." Dan wendde zy zich met een sui kerzoet glimlachje tot Sigmund. „Is je smachtend verlangen naar muziek nu bevredigd?" Hij hoorde absoluut niet wat ze zei. Zyn sombere blik volgde het meisje, dat zich naar de achter grond van de zaal terugtrok. „Het zal wel beter gaan, als ik mijzelf bij het volgende lied accom pagneer. Wat wil je nog horen, bes te Sigmund?" Aangezien hij nog steeds geen ant woord gaf, begon zij me inspanning van al haar krachten de aria van Elisabeth uit de Tannhauser. Het was werkelijk geen genot, want de stem van Senta was niet toereikend voor deze machtige com- posiie. Sigmund had zich reeds lang van de vleugel verweiderd, en slen terde nu naar de hoek waar Hen riette stond. „Wanneer denkt u enige liederen voor mij te zingen?" Zij kromp ineen en wees mét haar vinger naar de zangeres. „Stil, wij storen,'' fluisterde zij. Als antwoord keerde hij haar i bruusk de rug toe en ging naar de vleugel terug. De hele avond sprak hij niet meer tegen de gouvernante Veel vroeger dan hij gewoon was trok hij zich in zijn kamer terug. „Kom je me nog een tijdje gezel schap houden, Detlev?" „Graag." Zwijgend en rokend zaten de twee heren tegenover elkaar. Op een gegeven ogenblik stond Wesphal op en legde zijn hand op de schouder van zijn vriend. „Beste kerel," zei hij, „je gedrag tegenover juffrouw Grape is bij het onbe leefde af." „Zo heeft ze bij jouw haar nood geklaagd?" „Dan ken je die jonge dame slecht. Ze zou liever een stuk van haar tong afbijten, dan haar hart tegenover een vreemde uitstorten." „Maar ik heb toch ogen en oren." „En een zeer gevoelig gemoed." „Je werpt je de laatste tijd merk waardig dikwijls als verdediger van deze dame op." Detlev blies kalm enige rookwolk jes voor zich uit. „Erg genoeg dat ze in jouw huis een beschermer nodig heeft." ..Waarom weigert ze mij alleS zo botweg; ik schijn haar in hoge mate onsympathiek te zijn." „Nu, baron Robben, je zult er toch niet om beledigd zijn, als jc geen in druk op een gouvernante maakt, wel?" „Zeg, laten wij eindelijk van dit onderwerp afstappen. Me dunkt, wij kunnen toch over interessanter din gen praten dan over de gouvernante van mijn neefje." De volgende dag bracht een ge beurtenis een hevige opwinding te weeg. Milan had op het voorplein gespeeld en Henriette had hem eni ge ogenblikken alleen moeten laten. Een vreselijke gil deed haar naar he* voorplein terug vliegen. Zij zag het vijfjarig dochtertje van de koetsier met een bloedende hoofdwond op de grond liggen. Op enige afstand stgnd Milan met zijn gewone trot se onhebbelijke gelaatsuitdrukking toe te kijken. „Wat is er gebeurd?"Henriette nam het bloedende kind in haar ar men. Een van de aanwezige kinde ren vertelde haar de toedracht van het gebeurde: Milan had met de kleine Anna gespeeld en er was ru zie ontstaan. Milan had een steen opgeraapt en naar het meisje gewor pen. De steen had het kind zo onge lukkig getroffen, dat het bewuste loos in elkaar was gezakt. Handig en vlug droeg Henriette het kind in het huis van het perso neel. In vliegende haast vertelde zij de moeder, wat er was voorgevallen. De kleine Anna werd naar bed ge bracht en men stelde pogingen in het werk om het gewonde kind weer tot bewustzijn te brengen Doch toen zich spoedig daarna een koorts openbaarde, riep Henriette, dat men een dokter moest waarschu wen, opdat men zich later niets te verwijten zou hebben. De angstige moeder smeekte Hen riette, bij het kindje te blijven, ter wijl zij dc dokter ging halen. Hen riette voldeed gaarne aan dit rede lijk verzoek. De dokter kwam, Hij trok een bedenkelijk gezicht en schreef een recept, terwijl hij zei, dat het onmiddellijk klaargemaakt moest worden, opdat men haar het drankje, indien gedurende de nacht dc temperatuur opliep, zou kunnen ingeven. De moeder van het patiën tje ging met het recept naar dc stad, nadat Henriette haar had beloofd, tot haar terugkomst bij de kleine te zullen blijven cn dc compressen te geven, die de dokter had voorge schreven. Eindelijk keerde de moeder terug. Henriette legde haar nog eens dui delijk uit, hoe zij het kind moest be handelen en haastte zich dan het huis van het personeel. Tot haar schrik liep zij in haar haast bijna tegen baron Sigmund aan, die juist zijn gewone avondinspectie dooi- rlc stallen ging doen. „Ik begrijp uw haast zeer goed, juffrouw." „O, pardon mijnheer!" Als oen schuldige stond zij voor hem. De ba ron liet haar zonder meer staan. Zou Senta toch gelijk hebben? Zou de gouvernante al haar vrije ogen blikken uitbuiten om zijn opzichter te bezoeken? Vergat zij voor die bij eenkomsten zelfs haar plichten? Óp het slot barstte een hevig onweer over Henriette los. Senta dreigde haar zelfs met onmiddellijk ontslag, indien dergelijke onregelmatigheden zich nog eens herhaalden. „Waar is u geweest?" „In het gebouw van het rerso- neel." „Zo is u daar geweest. Waarom zegt u niet direct, bij de opzichter?" „Het ene kind van de koetsier is ernstig ziek," beweerde Henriette bevend. „Is u in dienst van de koetsier of van mij?" Rustig en zakelijk trachtte Hen riette de barones de noodzakelijk heid van haar aanwezigheid duide lijk te maken, doch Senta liet het meisje niet a3n het voord komen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5