S)e CetebeSou/ïa/nt West-Duitsland en het ian-Schuman Verdraaiing der feiten, zegt Pek ing Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EIN OMSTREKEN DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1951 42ste JAARGANG No. 12371 Het Schuman-plan is er nog niet Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., t 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Met einde aan 'n freuccfite aaeuaey In Eindhoven worden op het ogenblik grote spoorwegwerken uitgevoerd. De gehele spoorlijn zal omhoog gebracht worden om een einde te ma ken aan de ellende van de gesloten overwegen. Hier is de beruchte Woenselse overweg, die een paar honderd keer per dag open en dicht gaat. op het spitsuur, als iedereen tracht zo spoedig mogelijk naar huis te komen. Pl< Opheffing van beperkende bepalingen geëist Euler, leider der parlementaire fractie der Vrije Democraten (libera len), die vertegenwoordigd zijn ir Adenauers coalitieregering, heeft Woensdag te Bonn verklaard, dat zijn partij niet zal instemmen met be krachtiging -loor West-Duitsland van het plan-Schuman, voordat de „Wes terse Drie*' en de andere betrokken Europese landen officieel er mede nebben ingestemd, dat alle nog voor de West-Duitse industrie geldende be perkende bepalingen teniet zullen worden gedaan De fractie is 53 man Merk, zij heeft ruim een kwart van de aanhangers der regering achter zich. Euler heeft, tezamen met andere partijleiders, Dinsdag en Woensdag met Adenauer beraadslaagd, hij zeide aat de bondskanselier „zijn stand punt deelde" De Vrije Democraten wensen, dat de Westerse verbondenen niet slechts het internationale Ruhrstatuut, doch ook de in 1949 gesloten overeenkomst van Londen betreffende het verbie den en beperken van Duitse indus trieën zullen opheffen, evenals de overeenkomstige beperkende bepa lingen van de overeenkomst van Potsdam, dit zou schriftelijk aan de West-Duitse regering moeten worden medegedeeld. Aan de Sovjet-Unie die een der ondertekenaren van de overeenkomst van Potsdam was, zal niet worden verzocht desgelijks te handelen. Euler besloot met te zeggen dat de Vrije Democraten er van overtuigd zijn, dat West-Duitsland moet deel nemen aan de verdediging van West- Europa. doch dat de (Westerse) ver bondenen eerst moeten blijk geven „van een nieuwe geest jegens Duits land te zijn bezield". Hij ontkende dat er enige waarheid school in be- Snelle genezing van prins Talal Prins Talal, de oudste zoon van koning Abdoellah, zal naar ver wacht wordt, omstreeks 6 Septem ber in Amman, de hoofdstad Jordanië arriveren. Hij werd tot dusver „voor nerveuse storingen behandeld in een kliniek aan het meer van Genève. De Jordaanse minister van gezondheid heeft vo rige week een bezoek aan prins Ta lal gebracht en later een verklaring gepubliceerd, waarin gezegd werd, dat de behandeling van de prins vol tooid was en dat hij na een korte herstelperiode naar Jordanië zou vertrekken om zijn toekomstige plichten in het Jordaanse koninkrijk te aanvaarden. Op het ogenblik treedt Abdoellah's tweede zoon, prins Naif, als regent op. In de dagen vlak na de moord op Abdoellah waren verscheidene Brit se kranten van mening, dat Talal niet de pro-Britse inzichten van zijn vader en broer deelde De Observer meldde echter kort geleden, dat Ta lal de Britse regering een schrifte lijke garantie had gegeven, dat hij van plan was zijn vaders politiek van vriendschap en bondgenoot schap met Engeland voort te zetten. Inmiddels publiceert het Zwitserse dagblad Die Tat een fel artikel over het geval-Talal, waarin het eist, dat de Zwitserse regering een onder zoek instelt naar de omstandighe den van de „internering van de prins in de psychiatrische kliniek bij Genève". Het blad verklaart zonder omwegen, dat de prins hier door zijn vader is opgeborgen om politieke redenen. Enkele uren na dat het nieuws van de moord op zijn vader bekend was geworden, pro- hoerde Talal uit de kliniek te vluch ten. Hij werd gegrepen en met ge weld naar de kliniek teruggebracht. Die Tat eist nu een grondig onder- ~oek door de regering. „Men mag aiet toestaan, dat de grote mogend heden hun spel van intriges spelen op Zwitsers grondgebied". richten, welke kortgeleden de ronde hebben gedaan, en die wilden dat een West-Duitse regeringscrisis zou kunnen worden verwacht FELLE AANVAL VAN SCHUMACHER. Dr. Kurt Schumacher de West Duitse oppositieleider en leider der sociaal-democraten, heefi gisteren in een rede voor radio-München de ge allieerden gebrandmerkt als uitvoer, ders van een „onmeedogende over- winnaarspolitiek" en het bewind van bondskanselier Adenauer uitgemaakt voor „lijdelijk en negatief". Ade nauer's bewering dat zijn politiek jegens de geallieerden vruchtdragend was geweest, kenschetste hij als .ge heel onverantwoordelijk" De geal lieerde politiek in Duitsland noemde hij het voornaamste struikelblok voor de Europese wederopbouw. VUURGEVECHT OP DE ZONE-GRENS De West-Bcrlijnse politie wilde gisteren een zich in West-Berlijn be vindende Oost-Berlijner arresteren, die werd gezocht wegens „het ont- overleveren van zijn slachtoffers voeren van West-Berlijner en het aan de Sovjet-autoriteiten" De Oost- Berlijner verzette zich tegen zijn ar restatie, trok een revolver en rende al schietend in de richting van de naburige sectorgrens. De West-Ber- lijnse politiemannen beantwoordden het vuur en losten zeven schoten op de Oost-Berlijner. ,Wij menen hem gewond te hebben, al slaagde hij er in Oost-Berlijn te bereiken", ver klaarden zij na afloop, hieraan toe voegend dat de gezochte deel uit maakt van de Oostduitse veiligheids politie. Oostduitsers naar! Polen Volgens de correspondent te Bonn van de .Manchester Guardian" (li beraal) hebben de Poolse en Oost duitse presidenten Beirut en Pieck een geheime overeenkomst gesloten, welke voorziet in het verplaatsen van honderdduizend Oostduitse ar beiders naar Polen en andere Oost- Europese volksdemocratieën. Het doel hiervan zou tweeledig zijn: be strijding van de werkeloosheid in Oost-Duitsland en vermindering van het tekort aan geschoolde arbeiders in de Oost-Europese staten. De ge zinsleden der betrokken arbeiders zouden later volgen. In totaal zou den de Sovjets op deze wijze een kwart millioen mensen uit Oost- Duitsland naar de Russische satel lietstaten willen overbrengen. Er zouden, in het kader van deze over eenkomst, reeds 4500 Oostduitse ar beiders naar Polen zijn overgebracht. Vermiste diploma ten gevonden Volgens de „Daily Herald" is de Engelse inlichtingendienst op de hoogte van de verblijfplaats der ver miste diplomaten Burgess en Mac Lean. Leden van de militaire inlich tingendienst hebben het Engelse mi nisterie van buitenlandse zaken Woensdag gemeld: „Wij weten, waar zij zijn en wat geschied is na hun aankomst te St. Malo", aldus dit blad. Mevrouw Mac Lean zou be richt ontvangen hebben van haar echtgenoot. gen te Kaesong schijnt niet meer de belofte van een maand geleden in te houden, dat overeenstemming over het staken van het vuren mo gelijk zou zijn". GEWONDEN UIT KOREA IN PORT SAID Het Deense hospitaalschip „Jut- landia" is nvet gewonde militairen uit Korea in Port Said aangekomen. Het schip heeft 206 gewonden aan boord, onder wie vier Nederlanders. AANVAL OP GENERAAL RIDGWAY Radio Peking, die tevoren „een belangrijke bekendmaking" over Kaesong in het vooruitzicht had gesteld, heeft een uitzending van een kwartier ge wijd aan een aanval op generaal Ridgway. De radio beschuldigt de opperbevelhebber der verbondenen van „verdraaiing der feiten, en een poging leugens te verzinnen ten einde het onwettig bombarderen van Kae song te camoufleren." Generaal Ridgway's antwoord, waar „Een hervatting van de besprekin- in het verzoek om een nieuw onder- zoek dei* verbondenen naar „het in cident van Kaesong" werd afgewezen, was „vol tegenstrijdigheden". „Waar om is Ridgway zo bang voor een nieuw onderzoek als een misdadiger voor het eind-proces?" aldus radio- Peking. De mededeling van de generaal, dat de communisten eerder hadden geweigerd de verbondenen toe te staan bij daglicht een onderzoek in te stellen was „een zuivere leugen van A tot Z". Volgens een communiqué van het achtste legei zetten Zuid-Koreaanse troepen hun aanvallen ten Noord- Westen van Kansong vooït. Zij ver overden twee heuvel na hevige te genstand te hebben ontmoet. Ten Westen van Kansong boden de com munisten verwoede tegenstand tegen de aanvallen der verbondenen. Ten Noorden van Jonggoe werden de communisten teruggeslagen. Ten Noord-Oosten van deze stad worden hevige gevechten gemeld De actie op het centrale en Weste lijke front beperkt zich tot scher mutselingen tussen patrouilles. De Noordelijken hebben Woens dagnacht, toen het door zwfere wol ken zeer donker was, getracht ten Noorden en Noordwesten van Jang- goe door infiltratietactiek eenheden van het achtste leger te omsingelen, maar zij zijn met zware verliezen teruggeslagen, aldus hebben voor lichtingsofficieren van het Ameri kaanse achtste leger verklaard. In een uitzending van de voor lichtingsafdeling van het opperbevel der V. N. naar Korea wordt gezega: De zaak Bertha Hertogh BEROEP AFGEWEZEN Het oppergercchtshof van Malak- ka heeft het beroep van de Maleise onderwijzer Mansoer Adabi tegen de nietig-verklaring door het Hoge Ge rechtshof van zijn Mohammedaanse huwelijk met Bertha Hertogh afge wezen. De gehele politiemacht van Sin gapore was paraat, voor het geval de uitspraak tot nieuwe ongeregeld heden aanleiding zou geven. Ultimatum aan guerilla's Dr. Soekiman, de Indonesische mi nister-president, heeft gisteren rebellerende guerilla-troepen in Z.- Celebes een ultimatum gesteld, zich binnen vijf etmalen bij de bevoegde autoriteiten te melden. Gezeten in de werkkamer van president Soekarno sprak Soekiman zijn waarschuwing, vervat in een radio-boodschap, uit. „Indien de re hellerende troepen, die onder leiding staan van Kahar Moezakkar, aan deze laatste oproep geen gehoor ge ven, zal de regering, gesteund door het Indonesische volk, tot krachtige actie overgaan", aldus premier Soe kiman. „In een rechtstaat kan nu een maal geen particulier leger worden getolereerd". Liever dictatuur, zegt burgemeester „Ik ben voorstander van een dic tatuur althans een krachtig een hoofdig bestuur", verklaarde Doel Arnowo, de burgemeester van Soe- rabaja, tegenover P.-Aneta. „Die zal dan het volk van Indonesië moeten voorbereiden op invoering van een ware democratie." Deze opvatting is oorzaak, dat burgemeester Doel Arnowo geen traan laat over het feit, dat het ge meentebestuur van Soerabaia niet meer bijeenkomt. „De raadsleden doen niets anders dan elkaar het leven zuur maken, men heeft niets aan hen," zei hij. Op gevaar af van ondemocratische Volgens Brazilaanse journalisten, die een bezoek brengen aan Argen tinië, heeft president Peron hun in een vraaggesprek medegedeeld, dat zijn echtgenote beslist geen candi date zal zijn voor het viee-president- schap bij de op 11 November te houden verkiezingen. De partij van Peron heeft me vrouw Peron verleden week officieel candidaat gesteld. Zij aanvaardde toen de candidatuur. President Peron zei, dat hij zich zelf zijn grondwettelijke recht voor behoudt om 30 dagen voor dc verkie zingen te beslissen, of hij zijn can- didaatstelling aanvaarden zal of niet. De conferentie te San Francisco Eventueel samenwerking Nederland-lndonesië Woensdag is in Washington beves tigd, dat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië aan het begin van de conferentie te San Francisco over een Japans vredesverdrag een stem ming over procedurekwesties zullen vragen om de spreektijd van iedere delegatie tot een uur te beperken. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken en voorzitter van de delegatie voor de vredesconferentie betreffende Japan, die te San Fran cisco zal worden gehouden, mr. Su- bardjo, is gisteravond in gezelschap van de heer Yamin en het hoofd van de Japanse aideling van het departe ment van buitenlandse zaken te Dja karta, de heer Nurdin, op Schiphol aangekomen op doorreis naar de Ver enigde Staten. Hij deelde mede. dat het feit, dat Indonesië naar San Fran, cisco gaat, niet zonder meer betekent dat het ook het verdrag zal onderte kenen. De beslissing daaromtrent hangt af van het verloop van de con ferentie. Op een desbetreffende vraag deelde minister Subardjo mede, dat het wel in zijn bedoeling ligt met minister Stikker overleg te plegen omtrent de standpunten der delega ties en een eventuele samenwerking tussen de Nederlandse en Indonesi sche delegaties voor te staan. DAPPERE PnXJO'i De piloot van een Amerikaanse straaljager, die gisteren in het En gelse dorp Beck Row is neergestort, was er tijdens z'n laatste ogenblikken uitsluitend op bedacht, hot vredige plaatsje voor een ramp te behoeden. Terwijl zijn brandende vliegtuig op het dorp afraasdc, gelukte het hem, het toestel in het midden van dc hoofdstraat te houden tussen de rijen huizen. Hij liet een spoor ach ter van verzengende deuren en ge barsten ruiten, maar redde de vijf tig bewoners van de straat het leven Tenslotte -kwam het brandende vliegtuig terecht in een stuk land. £anny, „SaeA" pianist xytaf-ani&t Tommy „Tocs" noemen dc Engelsen hem. Wij zouden gewoon zeggen „Tenen". Het lijkt nogal een eigenaardige naam, zo op het eerste ge zicht, maar wanneer men Tommy wiens eigenlijke naar Tommy Jacob- sen is), in levenden lijve heeft gezien, is die naam helemaal niet vreemd meer, doch eerder buitengewoon veelzeggend. Deze Tommy „Toes" Ja- cobsen is nl. zonder armen geboren en is er door volhardend oefenen in geslaagd, met zijn tenen verschillende bezigheden te verrichten, die an deren met hun handen doen Hij doet deze dingen even goed, ja zelfs beter dan normale mensen in vele gevallen. Hij kan zichzelf scheren, schilderen en schrijven en. en dat is eigenlijk het belangrijkste, hij kan met zijn tenen zijn beroep uitoefenen, nl. dat van musicus. Hij is vier jaar op tournee geweest met een show en zal binnenkort voor de B. B.C. spelen in het programma „In town to-night." Op de foto links zien we Tommy achter de piano, rechts speelt hij xylofoon. Vermist in het Poolgebied Vier Britse marineofficieren, die een expeditie van een maand in het poolgebied van Noord-Oost Groen land zouden ondernemen, zijn niet op tijd teruggekeerd. Van hun lot weet men absoluut niets. Zondag zou het viertal op een afgesproken plaats aan de Groenlandse kust verschijnen om vandaar met een vliegboot naar de beschaving te worden terugge- liracht. De vliegboot ligt op dc afgespro- uitlatingen te worden beschuldigd I ken plaats, maar de bemanning wilde hij zeggen, dat Indonesië met heeft geen teken van leven van de de huidige vorm van democratie expeditie ontvangen, stellig niet gediend is. I Een maand geleden zyn de offi- fZ)e ótad Vent a hevsteit zich aan o-pg.etap.en aa*.tagó.ae>aoandUigen eieren naar Groenland gevlogen om een grote Britse expeditie, welke men het volgende jaar wil houden, voor te bereiden. Het voornaamste doel van de gro te expeditie zou zijn een onderzoek in te stellen naar de weersomstan digheden, welke van grote invloed zijn op het weer boven de Britse eilanden. De vier onderzoekers trokken de vorige maand vergezeld van een Groenlandse gids het binnenland in. Hun leeftocht en andere benodigd heden vervoerden zij op hondcnsle- den. Zij waren van plan een nog niet in kaart getrachte bergreeks welke 160 km. lang en 65 km. breed is, door te trekken, dc toppen van het gebergte steken ruim tweeduizend meter uit boven de ijswoestijn. Venlo, de nijvere stad in de provincie Limburg, aan de Oostelijke Maasoever, heeft in de oorlog verschrikkelijk geleden. Vooral de haven en het aangrenzende stadskwartier werden zwaar geteisterd. Energiek toog men echter onmiddellijk na de bevrijding aan de slag en veel van wat verwoest of beschadigd werd, is thans weer opgebouwd of hersteld. Op de foto zien we links op de voorgrond de geheel herstelde haven; links op de achtergrond het kwartier Maaskade. Rechts: Het kwartier havenkade met de oude Markt, het gerestaureerde Roomhuis en de Wijngaard straat. Op de voorgrond de nieuw aangelegde mooie verkeersweg. Den Haag in de duisternis Het electriciteitsverbruik in Den Haag steeg hedenmorgen tijdens de duisternis van de onweersbui zo ge weldig, dat door dc directie van het gemeentelijk elcetriciteitsbcdrijf voor een be.langrijk gedeelte van de stad liggende in de omgeving van het Hobbemaplein, Escamplaan Re- gentesselaan. Loosduinse weg, Val- kenboslaan, Weimarstraat, Veiuwe- plein en Boerenstraat, de stroomtoe voer moest worden afgesloten. De centrales waren overbelast Ook in andere delen van Zuid-Hol land en in sommige plaatsen van Bra bant en Limburg, moest men we gens de overbelasting stroom uitscha kel* n. in Den Haag duurde dc uitschake ling van 11.10 tot 11.40 uur. KoJiAe.it je..,. Het meest overtuigend bewijs van de grootheid van een mens is, dat hij met zyn wil het hoofd bied aan lij den en dood.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1