Vrouwen achter het IJzeren Gordi jn BEURS - O VERZICHT Qe£y.&4te£CUig. imede utwfleCykfïeid Ac goud gele VIRGINIA shap De „dictatuur gesalarieerde van het secretariaat!" Boskoper leefde goed van andermans geld WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 I"\E COMMUNISTISCHE MAATS CHAPPIJ biedt de vrouw mogelijk- heden, die zij in de kapitalistische lande nooit heeft gekend". Met deze ironische uitspraak brengen de Sovjets een aantal argeloze dwazen in het Westen het hoofd op hol en zeggen zij. wat heel zelden voorkomt, tórh de waarheid. Het Sovjet-paradijs biedt de vrouw inderdaad vele mo gelijkheden, zij kan zich zo maar, zonder bemoeing van de overheid, aanmelden als mijnwerker, kruier, dokwerkster, vuilnisophaler of stra- tenmaakstcr. Heeft de vrouw in de Westerse landen ooit een dergelijke kans gehad? In Rusland en de satellietstaten heeft men geen suffraget tes meer nodig; de vrouw is er volledig geëmancipeerd. Zelfs bestaat er, althans theoretisch, in de communistische staten geen verschil meer in lichaamskracht tussen de man en de vrouw. „ONWETTIG VERKLAARD. Lening heeft verkondigd: „Ik wil, dat iedere werkende vrouw de kans heeft om mede het land te regeren". Onder werken verstond hij alleen de arbeid buitenshuis; het werk van de huisvrouw, de zorg voor man en kin. deren, werd toen reeds onproductief cn onbelangrijk geacht. De staat zou immers wel voor de kinderen zorgen en de mannen konden tezamen met hun werkende vrouwen in de fa- briclcscantines hun maaltijden krij gen. Dit systeem van de communisten om de gezinnen uit elkaar te rukken en de kinderen volkomen onder de invloed van de staat te brengen, werkt al verscheidene generaties en het wordt steeds volmaakter in toe passing gebracht. Thans zijn alle moeders, wier kin deren ouder zijn dan tien jaar. ver plicht te gaan werken op door de staat aangewezen plaatsen. Op de dag, dat het jongste kind deze leef tijd heeft bereikt, wordt moeder „on wettig" verklaard en ontvangt, in dien zij tóch haar huisvrouwelijke arbeid blijft verrichten, voortaan slechts een pak zout en een doosje lucifers op haar wekelijkse rantsoen- kaart. Door het gebrek aan levens middelen is zij dan genoodzaakt spoe dig een werkkring te zoeken. Ook de gehuwde vrouwen zonder kinderen en de kinderen ouder dan zestien jaar worden door een „onwettigheidsver klaring" gedwongen te gaan werken. „Wettig" zijn slechts: arbeiders, kin deren tot 16 jaar, invaliden en ouden van dagen. Gewoon straatbeeld In Rusland was de invoering van de gedwongen vrouwenarbeid niet zo catastrophaal, daar deze geschiedde in een primitieve maatschappij, waar in de vrouwen vooral op het plat teland altijd zeer hard moesten werken. In de satellietstaten echter, die deel uitmaakten van de Westerse beschaving, zijn de vrouwen voor het eerst in de geschiedenis van hun land verplicht dergelijke zware arbeid te verrichten. In de primitieve Russische maat schappij van het begin dezer eeuw heeft Lenin's leuze „Iedere vrouw moet de kans hebben op medezeg gingschap in het staatbestuur" een fascinerende invloed uitgeoefend op de Russische vrouw.' Velen van haar traden onmiddellijk in de rijen der Bolsjewistische Partij. Duizen den analphabetische vrouwen gingen naar de scholen, begerig om te leren lezen en schrijven, de eerste voor waarde voor een emancipatie van de vrouw. Tegelijkertijd lokte de bolsjewisti sche propaganda hen naar mijnen en fabrieken, op dc steigers en naar de havens. Langzamerhand is het in Rusland een gewoon straatbeeld ge worden, vrouwen onder toezicht van grove schreeuwende opzichters bezig te zien met het aanleggen van we gen of het lossen van een schip. Voor de bemanningen van de buitenland se koopvaarders, die de havens van de U.S.S.R. binnenstoomden. was het vaak pijnlijk als de vrouwelijke stu wadoors en dekwerkers aan boord kwamen om de lading over te nemen. Het harde en verpauperde uiterlijk van deze vrouwen, die gekleed gaan in lompen, maakt een schrijnende in druk op de vreemdeling, die gewend is aan Westerse toestanden. Deze af gebeulde arbeidsters schijnen haast geen vrouwen meer; doodvermoeid en ondervoed lopen zij op in jute gewik kelde voeten en stoppen zij hun on verzorgde haar onder haar overoude mutsen en hoofddoeken weg, opdat het hun geen last kan veroorzaken bij het sjouwen van de zware vracht. Sovjet economie berust op „norm"-systeem. Hoewel het duidelijk en natuurlijk is, dat een vrouw niet dezelfde last kan dragen of een even grote hoe veelheid steenkool vermag'los te hak ken als dc gemiddelde mannelijke ar beider, wordt van haar toch dezelfde prestatie en arbeidsopbrengst ge vergd. Zij moet derhalve óf minder verdienen óf langer werken. Men be grijpt. dat de meeste vrouwen het laat ste kiezen om hun kinderen te kun nen kleden en voeden, vooral sedert de invoering van het basisloon-sys- teem. Dit: systeem vormt het funda ment. van de industriële productie in de Sovjet-Unie. Het berust op de be paling van een norm, d.w.z. de pro ductiekwantiteit, die iedere arbeider, man of vrouw, moet behalen om een basisloon te verdienen. Blijft de per soonlijke productie beneden deze norm. dan krijgt de arbeider niets uitbetaald. De norm moet worden be haald, zelfs als dat van een vrouw 70 zware werkuren vereist. Vijfjarenplan niet zonder vrouwenarbeid. Ook in de satellietstaten worden sinds de laatste jaren de vrouwen ge dwongen zware arbeid te verrichten. De communistische leiders, als Ra- kosi in Hongarije. Bierut in Polen en Gottwald in Tsjechoslowakije, leggen er steeds weer de nadruk op, dat 1 der deze vrouwenarbeid het natio nale vijf- (of zes-) jarenplan niet kan worden verwezenlijkt. Ouders, artsen, zelfs plaatselijke autoriteiten kanten zich ten zeerste tegen deze tewerk stelling van vrouwen inzonderheid van jonge meisejs in de mijnen, steengroeven, havens enz. In Öost- Duitsland en Tsjechoslowakije wer ken veel vrouwen in de uranium- mijnen, hoewel dit zeer zware arbeid is, die bovendien ernstige schade toe brengt aan de gezondheid. In de sa tellietstaten worden, evenals in de U.S.S.R., jonge meisjes van 15 en 16 jaar als leerlingen naar de mijnen ge zonden. In de communistische pers steekt men de loftrompet over de nieuwe arbeidsregeling, die bepaalt, dat deze jonge kinderen naast een 10- urige werkdag in de mijn, nog een drietal uren onderwijs per etmaal moeten ontvangen. De arbeid is in de Sovjet-Unie hei lig verklaard. Werklieden, die voor de derde maal te laat komen, slecht werk afleveren of iets terugzeggen op een aanmerking, worden op staande voet naar een der talrijke Sovjet-con centratiekampen gezonden, waar zij gedurende 12 tot 14 uur per dag zon der betaling en voor een minimale hoeveelheid voedsel als dwangarbei ders moeten werken. Men begrijpt, dat een dergelijke strafbepaling juist voor de vrouw een vreselijke bedreiging zijn. Zij im mers moet haar huishouden en kinde ren verzorgen vóór zij naar de fa briek, mijn of werkplaats vertrekt en kan dus licht een paar minuten te laat komen. Leidende vrouwen zonder mededogen. Helaas vindt zij bij de vrouwelijke bestuurders van fabrieken en werk plaatsen geen medeleven of hulp, slechts het tegenovergestelde. De vrouwen, die leidende functies in het bedrijfsleven van de Sovjet-Unie be kleden, hebben goede salarissen. Fraaie japonnen kunnen echter de meedogenloze uitdrukking op haar gezicht niet doen verdwijnen. Zij deinzen voor geen middel terug om hun doel, een steeds hogere positie, te bereiken. Zij jagen de arbeidsters, over wie zij gesteld zijn, tot onmen selijke prestatie en uitputting op. De staat keurt hun wreedste besluiten goed als het er om gaat een moeder te straffen voor de enkele minuten, dat zij door haar zieke kindje te laat op het werk is verschenen. De medaille van de gelijkstelling der vrouw heeft voor de Russische vrouw geen glanzende kant; noch de maatschappelijke, noch de politieke gelijkstelling. De politieke gelijkstel ling is in een dictatoriale staat als de Sovjet-Unie van nul en gene waar de, het stemrecht een belachelijke aantijging van de meningsvrijheid.Wel geniet de vrouw onder communistisch bewind gelijkheid voor het gerecht van aansprakelijkheid. Voor elke critiek op de regering of het regime, voor iedere daad, gekenschetst als .sabotage", wordt zij „vijand van het volk" en ontvangt dezelfde meedo genloze vonnissen als de mannelijke beklaagden. Het grootste deel van de dwangarbeiderskampen bestaat dan ook uit vrouwen, uitgeputte en onder voede wezens, die zelfs geen kam be zitten. Ook worden de vrouwen gestraft voor hun relatie met iemand, die op een zeker ogenblik „volksvijand" is geworden. Zo zitten thans alle drie de echtgenoten van Maarschalk Tuk- hachevsky in hetzelfde concentratie kamp, hoewel de oudste van hen haar vroegere echtgenoot zelfs in geen zes tien jaar heeft gezien. Ook worden de vrouwen mèt hun echtgenoot aansprakelijk gesteld voor de misdaden, die deze laatste heeft begaan. Bij de deportatie van gehele volksklassen of -groepen, zoals de Koelaks, de Wolga-Duitsers, de Tar taren, de Kalmuks, in de laatste maanden de Grieken en Turken uit de Kaukasus en de Joden uit West- Rusland, lijden de vrouwen het meest. Zij dragen het leed van de inbeslag neming van huis en bezittingen, het wrede verlies van alles, wat hun in de loop der jaren zo lief is geworden. Deze vrouwen moeten in het onbarm hartige, hete woestijnklimaat van het Zuiden tot in de ijzige koude van het uiterste Noorden van Rusland maar zien, hoe zij weer een „thuis" voor haar kinderen scheppen. Dat zij to taal onbekend zijn met de misdaden van haar echtgenoot speelt in de KOSTEN VAN VERBOUWING TWEEDE KAMER STEGEN. De kosten van de verbouwing van de Tweede Kamer waren aanvanke lijk geraamd op 430.000 gulden. In de loop van 1950 moesten echter aan de Rijksgebouwendienst credieten een totaal van 691.000 gulden worden verstrekt, omdat er wijzigingen in de plannen kwamen. Bestaande con structies vielen tegen; de vloer van de vergaderzaal moest worden ver laagd, de aan- en afvoerkanalen van de verwarming werden vernieuwd, er kwam een gang van de grote verga derzaal naar de kamer van de steno grafen en de ministerst-rap werd door getrokken van de eerste naar de twee de verdieping. Met het oog op deze verhoogde kos ten heeft de Regering nu een wets ontwerp tot wijziging van de begro ting 1950 bij de Thveede Kamer inge diend. Sovjet-wetgeving geen rol. Gelijkheid betekent hier, dat de vrouw in alles met de man mee moet boeten, ook al berust de aanklacht tegen hen slechts op zijn „klasse-vreemde" ras of na tionaliteit. In Rusland heerst thans nog de toestand, zoals men die in de 19e eeuw in Engeland kende. Soms zelfs schijnen deze ergelijke uitbuitingen van de toenmalige fabrieks- en mijn- directeuren kinderspel, als men ze stelt naast hetgeen in 1951 door de Sovjetstaten wordt misdaan. De ge middelde levensstandaard van de ar beider in de U.S.S.R. is daarom dan ook zeer veel lager dan die van de arbeider in het Westen. Maar zelfs die miserabele levensstandaard moet nog worden opgehouden door de on betaalde dwangarbeid van 15.000.000 menselijke wrakken in de Sovjet-con centratiekampen, van wie er velen zeer velen vrouwen en moeders zijn. NA DE OVERVAL IN PURMEREND De Rijkspolitie van het district Amsterdam heeft Zondagmiddag de 50-jarige koopman R. D. uit Koedijk gearresteerd, die er van wordt ver dacht, betrokken te zijn geweest bij de geruchtmakende roofoverval op de drie bejaarde Van der Laans aan de Oosterweg te Purmerend, De man, die geen goed alibi kan opge ven voor de nacht van 7 op 8 Augus tus, waarin de overval gebeurde, ontkent hardnekkig alle schuld. De oudste der beide zusters van de bij deze overval dodelijk gewonde 79-jarige Jan van der Laan, heeft D. pertinent als één der overvallers herkend. Deze oude vrouw, de 76- jarige Suzanna v. d. Laan, is nage noeg van haar hoofdwonden hersteld en verblijft thans op een rusthoeve te Purmerend. Haar zuster, de 74-jarige Neeltje, die er in slaagde ongedeerd uit het huis te ontsnappen en de buren te waarschuwen, is vrijwel genezen van de shock, welke het gebeurde bij haar teweeg bracht. (N. v. d D.") Bestuurs-moeilijkheden in 'n pluimveevereniging De jaarvergadering van de Alg. Ned. Pluimveeteelt-vereniging, gis teren in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht gehouden, was buitengewoon druk bezocht en droeg het kenmerk van inwendige moeilijkheden. De voorzitter ,de heer W. van Asperen van Vervenne en de vice-voorzitter, de heer J. H. Poulis werden bij stem ming door anderen vervangen, nl door resp. de heren H, H. Knoop en J. M. Verkuil, waarna de secretares se, mevrouw Bekink-Nieuwenhuis, zelf haar ontslag indiende. Naar aanleiding van een voorstel van het district „De Veluwe", waar in het dagelijks bestuur werd uitge nodigd tot aftreden, hadden de leden van het dagelijks bestuur besloten hun functies neer te leggen, maar zich weer herkiesbaar te stellen. De voorzitter van het district „De Veluwe", die het voorstel van zijn district toelichtte, vond dat de voor zitter organisatorische talenten mis te en tevens de kracht om zich te verzetten tegen „de dictatuur van het gesalarieerde secretariaat", in Gewonde Korea- vrijwillers terug Met een speciaal vliegtuig van de luchtstrijdkrachten zijn gisteravond om ongeveer 7 uur op het vliegveld Valkenburg tien gewonde Neder landse Korea-vrijwilligers aangeko men. Het waren de militairen: ser geant M. J. Fontijn uit Den Haag, korporaal H. A. Jorink uit Zwolle en de soldaten P. de Boer uit Amster dam, J. de Jager uit Den Haag, B. Herber uit Den Haag, J. Heutz uit Maastricht. J. Mulder uit Djakarta, C. Sok uit Zuidwolde, P. van dei- Pol uit Dordrecht en A. van Kam pen uit Winssen. De tweede groep van zeven militairen wordt vandaag verwacht. Ter begroeting was aanwezig, na mens de chef generale staf, diens adjudant, de ritmeester Broertjes. De patiënten zijn naar de hospitalen te Utrecht of Den Haag vervoerd. VIER GEWONDEN RU ONTPLOFFING OP TANKSCHIP Vermoedelijk doordat een arbeider op onvoorzichtige wijze met vuur omsprong, ontstond er gistermiddag om half vijf aan boord van de bij de Amsterdamse droogdok maat schappij liggende Engelse tanker „Ranella" een ontploffing waarbij vier personen werden gewond. De arbeider bevond zioh in een lege tank, die waarschijnlijk olie bevatte, overgelopen uit een volle tank. Bij de ontploffing liepen de Engelse chef-machinist alsmede een wachts- man, een monteur en een. timmer man brandwonden aan gezicht en handen op. De timmerman moest in een zie kenhuis worden opgenomen, De an deren konden, na te zijn verbonden, weer naar huis. handen van mevr. A. Bekink-Nieu wenhuis. Voor- en tegenstanders van het zittende dagelijks bestuur wis selden elkaar in de onrustige verga dering af of spraken door elkaar heen. De voorzitter en de vice-voor zitter verklaarden zich slechts op aandringen van het algemeen be stuur herkiesbaar te stellen, maar liever heen te gaan. Eventueel zou den zij zich goede verliezers tonen en het niemand kwalijk nemen wan neer anderen door de vergadering beter werden geacht hun functies te bekleden. Het resultaat der stemming was, dat de heren H. H. Knoop (172 stem men) tot voorzitter en J. M. Verkuil (163 stemmen) tot vice-voorz. wer den gekozen in de plaatsen van de heren W. van Asperen van Vervenne (146) en J. H. Poulis (112). De pen ningmeester M. Hoekstra op wie 181 stemmen waren uitgebracht, blijft zijn functie waarnemen. Bestelauto geschept door autobus 2 DODEN Bij een verkeersongeluk op het kruispunt Quatre Bras onder de ge meente Woudenberg, zijn gisteravond twee inzittenden van een bestelauto gedood. Een autobus van de firma De Haas, die van Utrecht naar Veenen- daal reed, botste omstreeks zes uur tegen een bestelauto, die uit de rich ting Amersfoort kwam. De bus kwam van rechts en verwachtte voorrang te zullen krijgen. De andere wagen verleende deze voorrang niet en het gevolg was, dat de bestelauto werd geschept en ondersteboven vijftien meter verder tussen de autobus en een boom in elkaar werd gedrukt. De bestuurder, de 48-jarige aanne mer B. J. van Eldik uit Ochten, werd uit de auto geslingerd. Hij overleed ter plaatse. De naast hem in de wa gen zittende 28-jarige mejuffrouw A. C. Spiers raakte bekneld en moet op slag zijn gedood. Van de inzitten den van de bus werd niemand ge wond. Het stoffelijk overschot van de beide slachtoffers is naar de begraaf plaats Rusthof te Amersfoort over gebracht. Burgemeester Hosang van Woudenberg en mr. Bouma, Officier van justitie te Utrecht, stelden ter plaatse een onderzoek in. LIMBURGSE BOEREN SCHENKEN VIJFTIEN MILLE AAN PRIESTERSTUDENTEN Tijden de feestelijke opening van de groots opgezette tentoonstelling die de Limburgse Land- en Tuin- bouwibond ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan in Roermond orga niseert, heeft de bondsvoorzitter, de heer G. Mertens bekend gemaakt, dat het bestuur gemeend heeft bij dit gouden jubileum een daad van dankbaarheid te moeten stellen ten opzichte van het kerkelijk gezag in Limburg, dat aan de oprichting en de groei van de bond zo grote steun heeft verleend. Daarom heeft de L.L.T.B. de bisschop een bedrag van 15.000.ter beschikking gesteld, welke som Mgr. Lemmens zal ge bruiken als welkome aanvulling voor zijn geliefd Priesterstudiefonds Op de Peti'oleumweg te Rotterdam is Dinsdagmorgen omstreeks halfacht een autobus, waarin zich arbeiders bevonden, aangereden, ten gevolge waarvan vijf mensen naar Rotter damse ziekenhuizen moesten worden gebracht. Het ongeluk geschiedde terwijl de bus stilstond voor de poort van de Standaard APC en de werklieden zich naar buiten begaven. Op dat moment naderde een auto met een snelheid van ongeveer 60 km. Deze moest plotseling remmen voor een arbeider, die per rijwiel overstak. Het motregende en door de gladheid slipte de wagen tegen de achterkant van de stilstaande bus aan. Vijf ar beiders raakten daardoor bekneld en moesten met gebroken ledematen ter verpleging worden opgenomen. LOTERIJPRIJS WERD HEM NOODLOTTIG. De 45-jarige vertegenwoordiger J. C. J. in dienst van een grossier in toiletartikelen had in Utrecht en Amersfoort in een bui van dronken schap, ten einde geld te hebben om zijn verteringen te betalen, de geu- Dat doe ik beter Het gebeurde in Friesland bij een springconcours van de landelijke ruitervereniging. De paarden waren kennelijk geen van alle in conditie, zij brachten er bij de hindernissen niets van terecht en werden stuk voor stuk gedisqualificeerd. „Ik kan het nog beter dan die paarden" liet een van de notabelen onder 'net publiek zich ontvallen en zoals dat in de paardensport gaat, er werd gewed. „Maak uw bewering maar eens waar", liet het bestuur weten via de luidsprekers. Welaan, de dieren arts maakte het waar. Samen met een vrouwelijke sportliefhebber draafde hij het parcours „op eigen benen" en nagenoeg zonder fout nam hij de hindernissen De race was de topic of the day. Het pu bliek was niet te houden. Wie het meest glunderde was wel de con courspenningmeester, want de die renarts die de paarden de loef af stak stortte het totale bedrag van de gewonnen weddenschappen in de kas. In een week 170 gulden bij de banketbakker besteed Een Boskoopse commissionnair leefde de laatste jaren als een vorst. Per week besteedde hij 170 bij een banketbakker, hij betaalde vlot gro te rekeningen voor sigaren enz. Het was een man die eer en achting ge- nooit. Had hij niet geknoeid met onjuiste belastingaangiften, wellicht was dit leven zo nog een tijd door gegaan. Nu kwam de fiscale recher che een onderzoek instellen en daar bij kwam een reeks feiten naar vo ren, die er toe geleid hebben, dat de commissionnair in het verdachten bankje zat bij de Haage Rechtbank. In totaal had verd. 182.000 we ten te bemachtigen door verduiste ring en oplichterij. Om de zaak niai te ingewikkeld te maken had de off. van justitie hem behalve de belas tingknoeierijen slechts een drietal feiten ten laste gelegd. De verd. zou bijv. voor zijn huis naaister, mej. V. uit Leiden, effec ten kopen, teneinde haar spaar duitjes goed te beleggen. Hij kreeg hiervoor 3900 gulden, doch de effec ten kwamen nimmer. Wel vertelde hij de naaister later een verward verhaal, waaruit bleek, dat de stuk ken in beslag waren genomen. Ter zitting van de Haagse Recht bank, waar zij als getuige werd ge hoord, werd de naaister eerst de ware toedracht gewaar. Met het ver haal dat een betrouwbare vriend geld nodig had, waarvoor verd. ef fecten in onderpand zou geven, wist verd. van iemand anders ƒ20.000 los te krijgen. De in onderpand ge geven effecten waren waardeloos. Ter zitting bleek verd. vroeger reeds eenmaal failliet te zijn ver klaard, doch de thans 60-jarige rige inhoud van ziju monsterkoffer, parfums, eau de cologne en diverse zeepsoorten, tegen een zacht prijsje verkocht. Wegens verduistering hoorde hij voor de rechtbank 9 maanden gevan genisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk, tegen zich eisen. Naar zijn verdediger mede deelde, was zijn cliënt aan de drank geraakt nadat hij een prijs uit de lo terij had getrokken. En toen het geld eenmaal verbrast was, kon hij deze slechte gewoonte niet afwennen. Von nis: 11 September. AANDELENMARKT STATIONNAIR Het verloop van de staatsfondsen- markt blijft een der voornaamste ele menten van de effectenmarkt. Nu in feite het 4 procent renteniveau is bereikt, schommelt de markt wat heen en weer. Waren staffellening en in vesteringscertificaten eerst flauw ge. stemd, gister vertoonde ze een tech nische verbetering, zonder dat echter van een herstel gesproken kon wor den. De gehele markt was trouwens duidelijk ongeanimeerd en bood to taal geen nieuwe aspecten. De be langstelling voor de dollarwaarden duurt onverminderd voort. De ge hele middag werd vrij druk gehan deld in de Philips dollarleningen en de 4 procent Philips kwam boven de 107 uit. Ook de 3% procent dollar- lening Philips was aan de vaste kant op 104. De aandelenmarkt kon sta- tionnair genoemd worden en inter nationale fondsen deden nauwelijks van zich spreken. was nog nimmer met de strafrechter in aanraking geweest. In de oor log dreef hij een handel in zwarte effecten. De off. van justitie wees er op, dat verd. zo'n overtuigende wijze van optreden heeft, dat zelfs nu nog eerste klas autoriteiten in Boskoop in hun verklaringen vergoelijkend over hem spreken. Gezien de ernst van de feiten eiste de officier drie jaren gevangenisstraf. De verdediger, mr. S. Groen, zag de aanleiding in de oorlogomstan digheden. Toen de inkomsten min der werden leefde zijn cliënt op de zelfde voet voort met een grenzeloos optimisme, hopend dat door geslaag de transacties de tekorten gedekt konden worden. De transacties lie pen echter telkens mis. De raadsman vroeg zijn cliënt, die destijds nk het faillissement al zijn schulden had afbetaald, nog een levenskans te ge ven en bepleitte een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. De rechtbank zal 11 September a.s. uitspraak doen. ƒ1.000.boete geëist tegen Bos- koops veehouder. De officier van justitie bij de Haagse Rechtbank eiste tegen een veehouder uit Boskoop een boete van 1000. te vervangen door 50 dagen hechte nis, wegens het doen van onjuiste belastingaangiften. De veehouder had zijn effecten niet opgegeven ómdat hij dacht zo betoogde hij ter zitting dat ze waardeloos wa ren. Het waren effecten die hij in de oorlog zwart had gekocht. De rechtbank zal 11 September a.s. uit spraak doen. BINNENLAND Korporaal gedood. In Ap- pingedam is de daar gelegerde kor poraal van de luchtstrijdkrachten E. J. Evers met een electrische stroom leiding in aanraking gekomen en ge dood. De traverse van de Rijksweg ZutphenHengelo door Delden is bij regenachtig weer spiegelglad. In twee weken zijn er drie auto's en vier motoren geslipt. Rijkswater staat zal het wegdek, dat zo glad is geworden door olie en rubber, bin nenkort chemisch doen reinigen. Aan jhr. ir. A. G. Beelaerts van Blokland in den Haag is op zijn ver- roek, wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, eervol ontslag verleend als hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat. Het Aalsmeerse bloemencorso te Amsterdam zal dit jaar op Zater dag 8 September worden gehouden. BUITENLAND. Het Chileense motorschip „In ca", dat negentien passagiers en zeven bemanningsleden aan boord heeft, wordt sinds drie dagen ver mist. In Zuid-West Columbia is een autobus tijdens een nachtelijke rit verongelukt. Acht passagiers kwa men om het leven, vijf werden ern stig en zeven licht gewond. Sonja Henie, die zestien jaar lang deel heeft uitgemaakt van de „Hollywood Ice Revue", zal dit jaar haar contract niet verlengen. „Ik wil verder bij mijn man in New York blijven. Overigens bezit ik meer geld dan ik ooit zal kunnen gebruiken", verklaarde zij. Op de Hawaii-eilanden zijn zeven personen gearresteerd, die be schouwd worden als communistische leiders. Men beschouwt deze arresta ties als uitzonderlijk belangrijk we gens het strategische belang van de Hawaii-eilanden in de strijd tegen het communisme in de Stille Oceaan. In de nabijheid van Blanc- Mesnil (Noord-Parijs) zijn twee goe derentreinen met elkaar in botsing gekomen. De machinist en de stoker van een der treinen kwamen om het leven. Twee spoorwegbeambten wer den gewond. De laatste Britse vrouwen uit de Perzische oliegebieden zijn Dins dag per vliegtuig naar Londen te- teruggekeerd. Het zijn dertien ver pleegsters, die tot het laatste ogen blik op hun post gebleven waren. In Waterloo (Iowa) is de 20- jarige Owen Hindal om het leven gekomen, toen het verdovingsmid del, dat de tandarts hem toediende, ontplofte.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6