TALEN Apeldoorn De culturele uitwisseling LeidenGent NIEUWS UIT DE OMGEVING Man gedood na sprong uit vijfde verdieping D. J. MAST Met een autoband twee drenkelingen gered MAANDAG 27 AUGUSTUS 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 De CULTURELE- EN SPORTUIT WISSELING tussen Leiden en Gent in het afgelopen weekend droeg ditmaal een bijzonder karakter door het feit, dat de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kin schot, een bijzondere onderscheiding ten deel viel. De heer H. Verhaest, schepen van Gent, deelde n.l. bij de ontvangst ten stadhuize mede, dat het Z. M. Koning Boudewijn behaa gd had de burgemeester te bevorde ren tot Officier in de Kroonorde van België, welke mededeling begrijpe lijkerwyze met veel enthousiasme werd ontvangen. Burgemeester van Kinschot officier in de Kroonorde van België Te omstreeks half vijf verzamelden ae Belgische gasten, onder wie zien bevonden de heer H. Verhaest, sche pen van Gent, met zijn echtgenote en de heer Mast, de onafscheidelijke metgezel der Gentenaren. Van het gemeentebestuur waren ter ontvangst aanwezig burgemees ter van Kinschot, wethouder van Schaik en de gemeentesecretaris, mr. J. Bool. Jhr. van Kinschot richtte zich tot de Gentse vrienden met een harte lijk woord van welkom en wees er op, dat de uitwisseling van Leide- naars en Gentenaars meer is gewor den dan een treffen op cultureel en sportgebied, want het is uitgegroeid tot een vriendschapsontmoeting, waarbij het spr. vooral genoegen deed de heer Verhaest met zijn echt genote en de heer Mast als trouwe vrienden te mogen begroeten. In hun aanwezigheid zag spr. een verster king van de hechte banden, welke de laatste jaren zijn gelegd. Hartelijk dank bracht spr. aan de officiële personen, uit Gent zowel als uit Leiden, die deze samenwer king hebben tot stand gebracht. Spr. besloot met de wens, dat de ontmoe tingen in de toekomst nog verstevigd zouden worden. De heer H. Verhaest beaamde in zijn antwoord, dat deze ontmoetin gen vriendschapsbanden hebben gelegd en dat deze uitwisseling iets meer is geworden dan aanvankelijk was bedoeld. Sportief en cultureel werd hierbij veel bereikt, maar er is ook ware vriendschap gekweekt. Deze vriendschap wordt ook door het hoger landsbestuur zeer op prijs gesteld, hetgeen wel be wezen wordt door het feit, dat het Z. M. Koning Boudewijn heeft behaagd burgemeester van Kinschot te bevorderen tot Of ficier in de Kroonorde van Bel gië. De officiële onderscheiding met de versierselen daaraan verbonden, zullen nader op de Belgische am bassade aan de burgemeester wor den uitgereikt. Toch was het voor de Gentenaren een grote voldoening en een heel bijzondere gebeurtenis iets tot dit bijzonder feit te mogen bijdragen. Daarom hechtte spr. de kleine ver sierselen van deze hoge onderschei- VERKIEZINGEN BIJ HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND. Op 23 Augustus j.l. zijn in twee districten van het Hoogheemraad schap van Rijnland verkiezingen ge houden voor vertegenwoordigers van het ongebouwd onroerend goed. In het 4e district (gemeente Haar lemmermeer afd. Lynden) is in de vacature van hoofdingeland-plaats vervanger als zodanig verkozen M. Immink met 32 stemmen. Er waren 32 stemmen uitgebracht. In het 8e district (gemeenten Wou- brugge. Alkemade en Rijnsaterwou- de) zijn de aftredênden: J S. Pen- nings als hoofdingeland en A. H. Straathof als hoofdingeland-plaats vervanger herkozen. ding de burgemeester onder luid applaus op de borst. Spr. voegde hieraan toe, dat men hierdoor burgemeester van Kin schot heeft willen danken voor het vele, dat hij voor Gent heeft gedaan. Jhr. van Kinschot zeide in zijn dankwoord ten zeerste geroerd te zijn door de hem verleende onder scheiding, welke hij op bijzonder hoge prijs stelde. Niet alleen per soonlijk, maar ook voor de Leidena- ren, die hun krachten hebben ge geven, achtte spr. het verlenen van deze onderscheiding een blijk van waardering, maar een bijzonder groot genoegen deed het de burge- mester, dat de mededeling hem was gedaan door zijn vriend Verhaest. Namens de Gentse tonelisten werd het woord gevoerd door de heer A. E. De Frenne, algemeen voorz. van het Nationaal Toneelverbond, afde ling Oost-Vlaanderen, die namens allen dank zegde voor de hartelijke ontvangst van het gemeentebestuur, waarop tenslotte de heer M. van Vlaanderen namens de Belgische re gering een lans brak voor een gro tere internationale samenwerking op toneelgebied, in verband waarmede hij een pleidooi hield voor een in ternationale toneeluitwisseling tus sen de diverse landen. Met het aanbieden van de gebrui kelijke verversingen eindigde deze ontvangst. CORRESP. CONVERS. (Nederi., Frans, Duits, Engels, Spaans) Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 66 - TELEF. 26558 (Ingez. Med.) en omgeving op Zondag 2 September. Vertrek 9 uur Stadhuisplein. Bezoek Hoge Veluwe. Wandeltochten door de bossen. Leden 8,— kath. niet-leden 8,75. Aanm.: Boekhandel De Sleutelstad, Breestraat 123. NED. KATH REIS VERENIGING. HILLEGOM GOUDEN PROFESSIEFEEST VAN ZUSTER DAMIANA. Zaterdag en Zondag is het gouden professiefeest van zr. Damiana, moe der-overste van Huize Teresia, met grote luister en plechtigheid gevierd. Een rijk religieus leven heeft de ju- bilaresse achter zich. Zr Damiana, in de wereld mej Lucretia Maria Luch- tenberg, werd te Heino ir Overijsel geboren en trad op 20-jarige leeftijd in de congregatie van O L V. van Amersfoort. Te Enschede verbleef zij gedurende 16 jaar en was daarna als overste telkens 6 jaar werkzaam te Uithoorn, Amersfoort, Voorburg, Em- men (Dr.) en in de stad Groningen. Sinds drie en half jaar is zij te Hille- gom. Het feest begon Zaterdagmorgen met een gezongen H Mis uit dank baarheid in de rijk versierde kapel van het klooster, opgedragen door mgr. B. van Leeuwen, pastoor van de St. Josephkerk. Daarbij waren te genwoordig: alle zusters van de com muniteit. van Mariaoord van Haar lem en van Voorburg Voor de aan vang der H. Mis wijdde de celebrant de gouden kroon voor de feestelinge en plaatste die op haar hoofd; het knapenkoor van de St Joseph-paro- chie zong o. 1. v. de heer De Vreeze en met begeleiding van de heer J. Witteman meerstemming- Veni Spons Christe van een onbekende compo nist. Het koor zong verder de wisse lende gezangen van de Votiefmis van Maria op Zaterdag en de 4e Grego riaanse Mis; onder de Communio „Jesu dulsis" Na het evangelie hield mgr. Van Leeuwen een korte predicatie; de tekst was: „Kom, Bruid van Christus, Gij zult gekroond wordenMet woor den, uit het hart gergerpen, schetste pastoor de betekenis van dit feest de herinnering aan hetgeen 50 jaar te rug geschiedde en de plechtige kro ning van heden. Na de felicitatie met deze hoogtijdag, die moet beginnen als feestbiddag, eindigde pastoor met de bede, dat moeder-overste eens de gouden kroon beërve in de hemel Te 11 uur kwam het kerkbestuur met de pastoor zijn gelukwensen aan biedt n, waarbij de heer Klaver- het woord voerde hetgeen gepaard ging met het aanbieden van een ge- geschenk. Des namiddags te 5 uur werd door een neef van moeder-over ste een danklof in de kapel gecele breerd. Zondag, werd de Hoogmis on gedragen voor z. g. zr Agneta hoofd van de meisjesschool van de parochie, die op dezelfde dag als moeder-over ste geprofest was. Des middags werd in Huize Teresia een druk bezochte receptie gehouden. Wegens vacantie van de burgemeester bood weth. W. F van Dam, loco-burgemeester d« gelukwensen aan namens het ge meentebestuur Avondnijverheidsschool. De cur sus der nieuwe avond-nijverheids school vangt begin October aan. Hij eindigt in April. Tot 10 Sept. kan men zich schriftelijk ten raadhuize opgeven. De school leidt op voor timmerman, beton-timmerman en metselaar. Indien er voldoende cur sisten zich aanmelden, zal ook on derwijs worden gegeven in electro- techniek, metaalbewerking en op leiding tot schilder. Op 28 en 29 FELLE BRAND TE ZAANDAM Een hevige explosie klonk Zater dagmorgen op de vijfde verdieping van de N.\L Verf fabriek Pieter Schoen en Zoon, onmiddellijk ge volgd door een hevige brand, die in de zeer brandbare stoffen een gretig voedsel vond. Op dit tijdstip waren op de ver dieping verschillende arbeiders werkzaam, waarvan verscheidenen de brandladder wisten te bereiken en zich in veiligheid konden stellen. De 24-jarige ongehuwde employé W. Dijkstra werd echter ingesloten door het vuur en kon zijn collega's niet volgen. In zijn doodsangst sloeg hij een raam in en sprong van de vijfde verdieping op de binnen plaats. Met ernstige verwondingen werd hij opgenomen en is in de loop van de dag in het St. Jansziekenhuis overleden. Door de brand werd de electrici- teit uitgeschakeld, wat tot gevolg had, dat de dienstlift tot stilstand 1 kwam. In de dienstlift waren enige arbeiders, die toen het vuur hen na derde een raam insloegen en ter hoogte van de vierde verdieping luide om hulp riepen. De brandende verf trotserend snelde de hoofdclectricien C. Esser met enige arbeiders naar boven en slaagde erin de mannen uit hun be narde positie te bevrijden Beiden hadden ernstige brandwonden op gelopen en werden na een sensa tionele bevrijding over het dak ii het ziekenhuis opgenomen. Hun toe stand is ernstig doch niet levensge vaarlijk. De brand, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, was reeds na een half uur bedwongen. Toen de brand uitbrak waren tien arbeiders bezig met het reinigen van de vloer. Zij gebruikten daarvoor een zeer licht ontvlambare stof, „thinner" genaamd, die bij geringe tempera- tuursverhoging tot zelfontbranding komt. Men acht het niet uitgesloten, dat het slachtoffer Dijkstra, die be zig was met het hakken van een gat in een betonvloer, een vonk veroor zaakt heeft,, toen zijn' hamer tegen zijn beitel ketste. De politie heeft het onderzoek in handen. dezer zal het hoofd der School, de heer F. Belle, des avonds tussen 8 en 9 uur mondelinge inlichtingen aan ouders en toekomstige leerlin gen geven. Geboren: z. van P. P. Hulsebosch en A. Rijkelijkhuizen; d. v. P. L. G. van Lierop en M. van Saasen; z. v. M. W. Oostendorp en A. C. van der Lans; d. v. A. M. van der Burgh en A. van Lunteren; z. v. F. G. Dame en P. G. Goudsblom; z. v. J. van Horck en C. M. van Leeuwen; d. v. N. A. Koopman en P. M. T. v. Mil. Getrouwd: H. M. L. Herreur en A. T. van der Linden; C. W. Zuider duin en E. van der Veek; J. Ooms en J. Lang eer. Overleden: P. Langeveld, m. 79 j.; G. Kramer, m. 65 j.; J. Aangeen- brug, m. 67 j.; T. Visser, m. 64 j. LISSE - Te Zwolle slaagde voor de Acte M.O. Duits A de heer A. H. Hulten- berg. KATWIJK Gevestigd ten huize van wylen Tandarts L. Hueting, Drieplassenweg 32, Tel. 2537 Katwijk aan Zee TANDARTS Spreekuur iedere werkdag van 13; bovendien Maandag- en Vrijdagavond van 6.307.30 en volgens afspraak. Katwijk aan Zee, 27 Aug. 1951. 7080 (Ingez.) NOORDWIJK Windhondenrennen. Op de stal letjes van de „Bookmakers" na was het Zaterdagmiddag een echte Engel se middag bij de windhondenrennen. Er was vrij veel belangstelling, doch als men deze rennen populair wil maken, zal men toch moeten zorgen voor een grotere bezetting. Niette genstaande dit, hebben wij onder de goede leiding van de Windhonden- renvereniging Amsterdam", meer dere spannende races gezien, waar bij de loop met hindernissen wel een der interessantste was. De uitslag was: Whippets: 1. Kantilon 3 pnt., 2. Henk 16 pnt., 3. Rapid 18 pnt.; Af- ghanen: 1. Alai, 2. Edmundi, 3. Cedi; Greyhounds met hindernis: 1. Swift; Greyhounds: 1. Tabor welke tevens de snelste tijd maakte met 21 sec., 2. Sydia, 3. Frank v. Broekhorn, 4. Loeki. Plechtige Uitvaart Jan Doove. Jan Doove, die op 13 Febr. 1947 als dienstplichtig soldaat naar Indonesië vertrok, sneuvelde op 14 Dec. 1947 bij kampong Moeara-Koeang tijdens patrouilledienst. De groep van 7 mi litairen, waarbij hij behoorde, keerde niet terug. Hedenmorgen had in de parochiekerk van de H. Jeroen voor hem een plechtige Uitvaart met mi litaire eer plaats. De H. Mis werd door Deken Brinkman opgedragen, die geassisteerd werd door de kape laans Verhaar en v. d. Spek. SASSENHEIM Kapelaansbenoeming. Kape laan A. M. Vulsma, die sinds 1940 verbonden was aan de parochie van de H. Pancratius is benoemd tot ka pelaan in de parochie van het H. Hart van Jezus te Den Haag. Hij wordt opgevolgd door kapelaan N. P. Landman van de parochie van de H. Martinus te 't Veld. Kapelaan Landman werd in 1924 geboren en in 1949 priester gewijd, in welk jaar hij ook benoemd werd in 't Veld. VOORSCHOTEN Na 7 jaar terug. Een bewoner van de Willem de Zwijgerlaan was dezer dagen in zijn tuin aan het werk. Bij het spitten vond hij een gouden ring met diamant. Zeven jaar geleden was hij die ring kwijt geraakt en hij had de politie toen van het verlies op de hoogte ge steld. Men begrijpt, hoe gelukkig hij zich nu voelde, dat hij de politie kon mededelen, dat hij de ring weer terug had! WASSENAAR PRO ECCLESIA VOOR KOORZANGER TH. H. VOGELS Het was gisteren een dubbele ju beldag voor het echtpaar Th. H. Vo gels en B. Vogels-van Veen. Niet alleen werd het 40-jarig huwelijks feest gevierd maar bovendien her dacht de heer Vogels het feit, dat hij 45 jaar geleden als 20-jarige jon geman lid werd van het zang koor van de St. Willibrorduspa- rochie. In de parochiekerk werd gister- Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur was een 14-jarig meisje uit de Zand- hofse straat te Utrecht met de twee zoons van een familie uit Lisse, bij wie zij logeerde, bij het radiostation te Noordwijkerhout in zee aan het spelen met een bal. Bij een poging de wat ver in zee gegooide bal te pakken, raakte het meisje, dat de zwemkust niet machtig was, in diep water en werd door de stroom in zee getrokken. De 18-jarige zoon van de familie zwom haar direct achterna. De 43-jarige J. B. een technisch ambtenaar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, die juist met zijn dochter tje en een autoband aan het speleva ren was, ging hen met de band ach terna om zo nodig assistentie te ver lenen. De „redder" had hij al spoe dig ingehaald en toen hem bleek, dat deze ook slechts een matig zwem mer was, stuurde hij hem terug en, zelf doorzwemmend smaakte hij het genoegen het meisje, dat zich al die tijd door spartelen drijvende had we ten te houden, op de band te krijgen. Met het meisje de terugtocht aan vaardend, miste hij de „redder". Het bleek, dat deze bewusteloos in het water dreef. Met de ene hand de be wusteloze jongen boven water hou dende en met de andere hand het meisje op de band meevoerend, kon de heer B. slechts langzaam tegen de sterke stroom in, vorderen. Op het strand, waar men aanvankelijk niets bemerkt had, was men door het dochtertje van de heer B op het dreigende ongeluk opmerkzaam ge maakt. De heer K. uit Den Haag zwom direct het drietal tegemoet en assisteerde bij het aan wal brengen der drenkelingen. Het meisje kwam met de schrik vrij. De jongen werd door kunstmatige ademhaling weer tot bewustzijn gebracht. Op advies van de spoedig ter plaatse zijnde arts, zyn de drenkelingen vervolgens per auto naar huis gebracht morgen de Hoogmis opgedragen uit dankbaarheid. Daarna begaf de fa milie Vogels zich naar het R.K. Verenigingsgebouw voor een feeste lijk samenzijn. Daar ook had kort na het middaguur de huldiging van de jubilaris plaats door pastoor Buys en de overige leden van het kerk bestuur en door de leden van het koor. Pastoor Buys wenste het echtpaar Vogels allereerst geluk met het hu welijksfeest en sprak daarna over het jubileum als koorzanger. Hij dankte <lc jubilaris voor wat hij in de afgelopen 45 jaren ter opluiste ring van de eredienst aan God heeft gedaan. Niet alleen op de Zondagen was de heer Vogels steeds present, maak ook op werkdagen, als de Hu welijks of Requiemmissen moesten worden gezongen. De pastoor zeidc verheugd te zijn de jubilaris te kun nen mededelen, dat hem is toege kend de gouden eremedaille „Pro Ecclesia et Pontifice". De heer Vogels dankte voor de waarderende woorden en voor de Pauselijke onderscheiding, die hij echter wilde beschouwen, niet als een blijk van waardering voor eigen verdiensten maar als een huldeblijk voor het gehele koor, en met name voor de oude getrouwen. De heer Winnubst, vice-voorz. van het koor, wenste vervolgens de hr. Vogels geluk en overhandigde hem de draagmedaille van de Pauselijke onderscheiding.. Het koor zong ten slotte de ioibilaris het „Cantate Do mino" van Leo Hassler toe. Kerkelijke benoemingen. Rector A. A. M. Sanders is benoemd tot se cretaris van de vereniging van Ka tholieke Ziekenhuizen, waarmede samengaat zijn eervol ontslag als rector van de St. Jacobus Stichting en zijn benoeming tot Conrector van dezelfde stichting. Hij wordt opge volgd door de weleerwaarde heer C. A. de Wit, die kapelaan was in de parochie van het Allerheiligst Hart te Amsterdam. De nieuw benoemde rector werd in 1910 geboren en in 1936 priester gewijd. Sinds '46 was hij kapelaan te Amsterdam. Kapelaan E. A. M. Steins Bisschop gaat de parochie van De Goede Her der verlaten wegens zijn benoeming tot kapelaan van de parochie van de H. Bartholomeus te Poeldijk. Hij zal worden opgevolgd door neomyst A. M. E. Th. Vreeburg uit Leiden. Raadsvergadering. De eerstvol gende openbare vergadering van de gemeenteraad zal gehouden worden op Woensdag 5 September a.s. des avonds te kwart over 7 in het raad huis. Diefstallen. Een onbekende heeft zich door openstaande tuin deuren toegang verschaft tot een woning aan de Groot Hoefijzerlaan. Er werd een aantal zilveren lepels en vorken gestolen. Ten nadele van de heer v. D. werd een fiets gestolen, die stond op het erf van zijn woning aan de Prins van Wiedlaan. ZOETERMEER Oranjefeesten. Het programma van de feestelijkheden op Woensdag 5 en Donderdag 6 September a.s., ge organiseerd door de Oranjevereni ging „Wilhelmina'" ziet er als volgt uit: Woensdag, 5 September: 7.30 uur fakkel en lampion optocht met mu ziek van het Fanfarecorps „Kunst en Vriendschap" 8 uur opening étalage- wedstrijd, 9 uur volksdansen door de bcKfende volksdansers van D. O. K te De.ft (traden o.a. met veel succes op in Parijs en andere grote steden van Europa). Donderdag, 6 September: 9 uur kinderspelen georganiseefd door het kindercomité, 1.30 uur mars van „Kunst en Vriendschap" en de deel nemers aan de wedstrijden en spelen vanaf de Jukanalaan naar het feest- tcrri in, 2 uur grote demonstraties door de Gymnastiekvereniging Pro Fa ria'' te Zoetermeer, 2.15 uur wed strijden en demonstraties met land- bouwtractoren (geheel nieuw en in teressant); 3.15 uur volksspelen o.a. zeer komische hinderniswedstrijd cn boegsprietlopen, 4.30 uui Motorbe hendigheid wedstrijden te organiseren door de Motor- en Automobielclub te Zoetermeer. inleggeld voor leden 1. voor niet-leden 1.50, 7 30 uur feest- marr vanaf de „Centrumwinkels'' naai het feestterrein, 8.30 uur de tra ditionele bioscoopvoorstelling, 11.30 u-i Fantastisch vuurwerk bestaande uit 59 nummers. Op het feestterrein zijn verschillende vermakelijkheden aanwezig, welke op 5 September van af 's avonds 6 uur geopend zijn er Donderdag vanaf 1 uur nam. Deelne mers en deelneemsters aan de volks- jpeien kunnen zich om 3 uur opge ver, aan het bestuur op het terrein. van elke rechtgeaarde Nederlander wordt verwacht, dat op deze dagen van Nationaal feest de vlag wordt uitgestoken. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Getrouwd: Jan Blanken 28 j. en Dirkje Uithol, 25 j.; Willem Melsen, 32 j. en Trijntje W. van Luinen 28 j.; Gijsbert P. van Muijen, 30 j. en Lena A. Rijnsburger, 24 j.; Martinus de Graaf, 31 j. en Helena A Voskuilen, 23 jaar. ALKEMADE Geboren: Bernardus G. C zn van J. E. Verdel cn Th. J. van Beek; Jo hannes zn van J. Horsman en J. M. de Ridder; Cornelis M. zn van J. H. van der Ploeg en C. van der Steen; Maria C. S. dr van J. P. van Segge- len en H. C. Straver; Maria J. dr van A. van Veen en M. G, Akerboom. BOSKOOP De heer M. J. Kaashoek slaag de te Zwolle voor de acte M.O. Duits A. HAZERSWOUDE Schoolplein wordt opgeknapt. Men is eindelijk begonnen het plein van de St. Michael school in het Westeinde alhier in orde te bren gen. Bü slecht en nat weer was het één modderpoel. Omdat het plein %eer laag ligt, wordt het nu flink opgehoogd met aarde, op sommige plaatsen 1 a V/2 meter. De zeer oude en verwaarloosde doornenheg die als afscheiding diende, is ver wijderd. Langs de nieuwe en oude school, zomede langs het gymnas tieklokaal is men bezig een trottoir te leggen. Ook de oprit is verlegd vanaf de woning van de hoofd-on- derwljzer naar de kant van de R K. begraafplaats. Het grootste gedeelte van het schoolplein wordt betegeld. HAZERSWOUDE (H. R.) Sloopsters. Twee dames uit Utrecht, die langs de huizen gingen met koopwaar, zagen langs het Utrechtse Jaagpad een potkacheltje staan. Voor de grap trapten ze het ding in elkaar. Een brugwachter zag dit en waarschuwde de eigenaar De rijkspolitie kwam er aan te pas en maakte procesverbaal op wegens vernieling. Aan de Rijndijk is een comité opgericht voor het Koningin Wil- helminafonds voor dc Kankerbestrij ding, bestaande uit dc dames: mevr. C. M. de BoerKramer, mevr. G. M. Dorrepaal—de Bruin, mevr H. MenkenHeemskerk en mevr. A. van der Bijl de Bruin. Van 1 tot 8 Sept. zal de jaarlijkse huis-aan-huis collecte plaats heb ben. NIEUWVEEN Kapelaansbenoeming. Kapelaan J. P. M. van Adrichem, die sinds 1947 werkzaam was in dc parochie van de H. Nicolaas, is benoemd tot conrector aan de St. Wilibrordus- stichting te Heilo. In zijn plaats komt naar Nieuwveen de weleerw. heer L. C. van Paassen, neomyst. ROELOFARENDSVEEN Ledenvergadering DOSRIn café ,,'t Noorden kwam DOSR met een voltallig bestuur voor een goed be zochte ledenvergadering bijeen. Voor zitter C. Boeker opende met een woord van welkom. Daar de competi tie binnenkort weer gaat beginnen is aller medewerking noodzakelijk wil DOSR hierin goede resultaten beha len. Voorz. kondigde daarom, indien nodig, een strenger optreden van het bestuur aan, aangezien discipline ook in de sport 'n eerste vereiste is. Wegens emigratie was de heer E. Rodewijk als bestuurslid aftredend en werd hiervoor gekozen de heer Th. Hillebrand. Het secretariaat wordt nu waargenomen door J. de Koning, terwijl J. v. d. Meer Jacz. als pen ningmeester fungeert. De problemen voor de a.s. competitie vergden een zeer uitvoerige bespreking. Voorts werd de mogelijkheid besproken de junioren door oudere leden doen trainen. De medewerking van de leden werd gevraagd om het terrein in orde te houden. In een begeeste rende rede wekte de geestelijk advi seur kapelaan W. Wortel tenslotte bestuur en leden op om meer en beter aan te pakken en aldus te trachten de mooie sportvereniging weer een hoger niveau te brengen. ZOETERWOUDE (H. R.) Het Jeugdwerk. De zware zor gen van het Oudercomité van de ge- zamelijke Jeugdbeweging maakte het nodig, dat er maatregelen geno men moesten worden om slechts op bescheiden wijze het noodzakelijke jeugdwerk te kunnen voortzetten. Een voetbalwedstrijd en een lote rij met als hoofdprijs een bromfiets, waren de middelen waardoor die zorgen in enige mate verlicht moes ten. Gisterenmiddag speelde de RK SV Meerburg een welgeslaagde vriendschappelijke wedstrijd tegen WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond opgemaakt te 10 uur. IETS HOGERE TEMPERATUREN Aanvankelijk wisselende be wolking met vanavond nog en kele buien. Morgen later op de dag weer toenemende bewol king met een kans op regen. Matige tot vrij krachtige Zuid westelijke tot Zuidelijke wind. Iets hogere temperaturen. 28 Aug. zon op 5.43 en onder 19.39; maan op 0.33 en onder 18.33 uur. Docos welke met 72 door Meerburg werd gewonnen. Gisteravond was het vooral voor de jeugd een waar avondfeest, tal van aardigheden en versnaperingen werden verloot cn tot slot was er grote verloting. De gelukkige winnaar van dc eerste prijs een „Berini" was de bezitter van het lot no. 2311 zijnde de Fam. v. d. Voorn, Hoge Rijndijk, Leiden. Deze kan de Berini met de service van dc leverancier de heer van Zijp uit Lei den tegen inlevering van 'het lot in ontvangst nemen. Na afloop dankte de voorzitter van het onder-comité de heer Hoogeboom, allen, die aan deze jeugdwerk-actie hadden mede gewerkt. Een mooio prestatie. Op het zangers-concours te Strijen op Za terdag 25 Augustus heeft het Oost- hoeks mannenkoor onder de bekwa me leiding van dc heer J. P. v. d. Velde een lstc prijs behaald met 311 punten in de 1ste afdeling met de nummers „Die Nacht" van Fr. Schu bert cn „De Vesper" van L. v. Beet hoven. De uitnodiging om mede te doen in de erewedstrijd kon wegens tijd gebrek niet aangenomen worden. ZWAMMERDAM Gemeenteraad De raad van Zwammcrdam kwam in vergadering bijeen. Wegens ziekte van burgemeester P. Hoogenboom, fungeerde loco-burg. v. d. Poll als voorzitter. De Ver. van Ned. Gemeente deelde in een schrijven mede, dat de con tributie met 12% zal worden ver hoogd. Voor 1952 met max. 20%. Met alg. stemmen werd met de door Ged. Staten voorgestelde verho gingen van de salarissen van secre taris en ontvanger accoord gegaan. Voor wat de ambtenaren van de burgerlyke stand betreft werd aan Ged. St. verzocht in de toekomst alle ambtenaren die een huwelijk vol trekken 2.25 daarvoor uit te keren. Tot op heden ontving alleen de spe ciaal voor de voltrekxing van huwe lijken aangewezen ambtenaar dit be drag. De heer C. F. Blok werd daarna in zijn kwaliteit van weth. met 61 stemmen benoemd tot ambtenaar van de burgerlijke stand. Hij zal in het bijzonder burgemeester Hoogen boom, die binnenkort met pensioen gaat, vervangen. Dc benoeming van een onderwijze res a. d. O. L. Sch. was al meer in be handeling geweest. Het verloop bleek niet gelukkig te zijn geweest, want de benoemden bleken steeds tenslot te aan een andere gemeente de voor keur te geven. Thans wilden B. en W. mcj. P. J. Sloos te Leiden, tijde lijk benoemen met het vooruitzicht op een vaste benoeming na drie maanden. In verband met deze laat ste toezegging wilden zij de mening van de raad horen. De heer van Leeuwen vroeg of wel het advies van het hoofd der school is gevraagd. Dit blijkt het geval te zijn. daar deze zelf de oorspronkelij ke voordracht had ondertekend. Dc heer Staal informeerde waarom thans nummer 3 benoemd werd. Tenslotte werd mej. Sloos met alg. stemmen de toezegging gegeven van een mo gelijke vaste benoeming. Twee aanvragen, R.K. ULO school en R.K. Jongensschool, ingevolge art. 72 der Lager Onderwijswet om gelden beschikbaar tc stellen voor leermiddelen werden, nadat de voorz. had medegedeeld dat de insp. gun stig had geadviseerd, toegestaan. Het betrof een bedrag van 378.90 en ƒ690.— De heren W. van Beek, B 118 cn S. van Groeningen C 90 kregen een te gemoetkoming in de kosten van ver voer van hun kinderen naar de school voor Buitengewoon Lager On derwijs, resp. te Gouda en Bodegra ven. Het centrale Feestcomité te Reeuwijk organiseert evenals in 1949 weer een Kaas- en Fokveedag. an nex Middenstandstentoonstelling. Voor een medaille werd 20.be schikbaar gesteld. In het kohier voor dc hondenbelasting werden twee wijzigingen aangebracht. Daarna volgde een wijziging van het reglement voor het Burgerlijk Armbestuur. Secr.-Penn. zal nu burgemeester Hoogenboom deze functie niet meer vervult worden een der ambtenaren ter secretarie. Deze zal door de raad worden be noemd in overleg met het B.A. Bij de rondvraag was er weinig op te merken, behalve dat dc heer Staat nog eens informeerde, hoe het met de onteigeningen stond voor de gron den in het bouwplan. De voorz. zei. dat hij hetzelfde antwoord kan ge ven als de.vorige maal, n.l. dat de zaak vordert. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 27 Aug Vee. Aanvoer 1432 totaal, waarvan 859 vette koeien en ossen en 541 varkens en 32 schapen of lammeren. Prijzen: vette koeien 2.60—2.80, 2.30—2.50 en 1.95—2.20 varkens 2.12, 2.06 cn f 2.00. Vette koeien aanvoer ruim, handel kalm, afloop flauw prijzen van vorige week nog te handhaven; var kens aanvoer a)s vorige weck, handel kalm, prijzen niet hoger enkele zwa re exemplaren iets boven notering.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3