TED HEATH in AVIFAUNA Tot en met a.s. Zaterdag Het nieuwe Vaderland tegemoet Justitie herkent Haags spion als valsmunter Twee kinderen onder het zand bedolven Slachtoffers van IJsselmeer zeilongeval op gevonden Amerikaans-Russische wrijving te Oegstgeest MAANDAG 27 AUGUSTUS 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 i,Zuiderkruis" met 831 emigranten naar N. Zeeland Het vroegere hospitaalschip s.s. „Zuiderkruis", dat omgebouwd is tot emigrantenschip, is Zaterdag haar eerste reis begonnen met aan boord 831 emigranten, bestemd voor Nieuw Zeeland. Niet alleen was dit de eer ste reis van de „Zuiderkruis" in haar nieuwe gedaante, maar tevens was het de eerste maal, dat een speciaal schip met emigranten naar Nieuw Zeeland vaart. Tot nu toe waren de weinige emigranten voor Nieuw Zee land steeds via Australië gereisd. De H-oge Commissaris van Nieuw- Zeeland in Engeland, de heer W. J. Gordan, was speciaal per vliegtuig overgekomen, om de emigranten vaar wel toe te roepen. In zijn toespraak zeide hij o.m., dat Nieuw Zeeland trots zou zijn, op deze groep frisse ge zonde Nederlanders, terwijl hij de wens uitsprak, dat de emigranten in de toekomset* trots zouden zijn op hun nieuwe vaderland. Minstens de helft der opvarende emigranten is ongehuwd Voor een groep van 259 ongehuwde mannen en vrouwen worden de reiskosten ge dragen door de Nederlandse en Nieuw Zeelandse regeringen. Voor deze groep Aetherklanken HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gramo- foonmuziek. VPRO: 7.50 Dagope ning. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gra- mofoonmuziek. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Water standen. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Mevr. A. Surink—Groen: „De moeder, het kind en de muziek". 11.30 Voor de zieken. 12.00 Salonorkest. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Orgelcon cert. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen of gramofoonmuziek. 13.30 Dans muziek. 14.00 „Pension Zonneweel- de", hoorspel. 15.00 „Die Walküre", opera (2e bedrijf). 16.30 Amuse mentsmuziek. 16.50 Gramofoonmuz. 17.00 Theaterorkest en solisten. 17.30 Jazzmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U.: Prof. R. W. Broekman: „Het vraagteken achter de horizon van ons leven". 19.00 Orkestconcert. 19.35 Gramofoonmuz. 19.50 „Mankracht voor de Lucht macht", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd con cert. 21.15 Antwoordman. 21.30 Operamuziek. 22.15 Strijkkwartet. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gramofoonmuz. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender. 8.00 Nieuws en weerberich-. ten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 „Licht baken". 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de yrouw. 11.30 Gramofoonmuz. 12.00 Angelus. 12.03 Gramofoonmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin gen. 12.33 Pianospel. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsmuz. 14.00 Gevarieerd programma. 14.53 Zang en orgel. 15.15 Gramofoonmuziek. 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Prof. Dr. C G. G. J. van Steenis: „Kebun Raya Indonesia te Bogor". 18.00 Gra mofoonmuziek. 18.30 Orgelconcert. 18.45 Sport. 18.54 „Dit is leven", causerie. 19.00 Nieuws. 19.15 Actua liteiten. 19.23 „Hier is Europa", Vaudeville programma. 19.52 Poli tiek overzicht. 19.56 Gramofoonmuz. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Gramo foonmuziek. 20.15 Symphonie-orkest. 21.05 Gramofoonmuziek. 21.25 Ge sprek met mijn zoon. 21.35 Gramo foonmuziek. 22.10 Zang en orgel. 22.35 Sport. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoonmuziek. Waarom zij gaan. Jan Annegarn uit Den Haag, een 22-jarige voormalige klerk meent: „Geen perspectief hier meer, bo vendien te bekrompen. Ik ga het daar als ongeschoolde arbeider in de zui- vel-industrie proberen" Van zijn acht broers en zusters en van zijn ouders heeft hij in Den Haag afscheid geno men. Juist als verreweg de meeste andere „vrije jongens" heeft hij in de landmacht in Indonesië gediend, zo dat hij meent enig idee te hebben van de streek, waar hij naar toe gaat. „Ik heb meet' afscheid moeten nemen en ik weet wat het is. Zo is het beter." Maria Lowenthal uit Ulft, een 26- jarige steno-typiste, is een van de meisjes, voor wie de reis betaald wordt. „Ik werkte op een technisch bureau in Den Haag", vertelt ze, „maar ik wilde hier weg Zo heb ik er met mijn verloofde over gesproken. Nu reizen we samen naar een nieuw vaderland. Hij is timmerman, Tonnie Fels heet hij, net zo oüd als ik In Nieuw Zeeland kom ik in de huishou ding, hetzij in een hotel, hetzij in een ziekenhuis. Mijn verloofde zal gaan timmeren voor de House Building Trade. Of ik veel familie heb achter gelaten? „Schrik niet: 12 broers en zusjes, maar vader en moeder komen ons later na, hopen we". Popko en Okke v. d. Velde uit Sneek 2 broers van 26 en 24 jaar, betalen de reis zelf. „Wat het worden zal, weten we niet," zegt Popko, „maar ik weet wel zeker, dat ik er over 20 jaar geen berouw van zal hebben. Hier hebben wij geen perspectief meer". Beiden kennen de tropen, waar zij als mili tair gediend hebben. „Onze verloof des komen ons in December na", ver tellen ze nog. „We hebben ze net op de kade achter gelaten Over 2 jaar laten we moeder ook komen.'' Eind 1951 3700 Nederlanders in Nieuw Zeeland. In een redevoering, die de Staats secretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, aan boord van het „Zuidekruis" heeft gehouden, noemde hij de volgende emigratiecij- fers: in 1948 trokken 95 Nederlan ders naar Nieuw Zeeland, in 1949 wa ren het er 101. In 1950 steeg dit aan tal tot 503 en dit jaar zullen bijna 3000 emigranten naar Nieuw Zeeland kunnen vertrekken. Verzorgd door „Roode Kruis". Zaterdagmorgen is de Nationale Zieken-bedevaart naar Beauraing ge organiseerd door het Comité „Pro Maria", van den Haag uit vertrok ken. Onder leiding van het Neder landse Roode Kruis, met aan het hoofd de commandant, dr. de Ruyter, gingen 75 zieken in vier bussen naar het genade-oord. De organisatie was van meet af aan uitnemend verzorgd. Adjudant de Bruijn en vele verpleeg sters van het Roode Kruis maakten de tocht mede; daags te voren was reeds een keukenwagen met kwar tiermakers naar Beauraing gereisd om het „noodhospitaal" in te richten. Evenals met het zieken-triduum haalde het Roode Kruis de deelne mende zieken uit geheel de stad op; daarmede was het reeds om 6 uur in de morgen begonnen. De overige deelnemers kwamen op eigen gele genheid en namen piaats in een vijf de bus. Het waren de leden van het Katholieke Dameszangkoor „Dozilé" uit de Brandstraat, die overigens ge heel ten dienste van de zieken zouden staan. Zij toch hadden zich bereid verklaard de maaltijden voor de deel nemende zieken te verzorgen. Dins dagmorgen wordt de terugtocht aan vaard. Te weinig aandacht aan waarschuwing geschonken Omtrent het te Den Haag ont dekte ernstige geval van spionnage in een fabriek, waar landmijnen worden gemaakt in het kader van de Noordlatlantische oorlogproduc tie, wordt nader gemeld, dat de ver dachte, de 35-jarige J. D., reeds eer der met de justitie in aanraking is geweest. Hij heeft o.a. een vonnis onder gaan wegens medeplichtigheid aan een internationale valse balkbiljet- tenaffaire, waarvan hij verleden jaar vrijkwam. In het najaar van 1950 is hij bij de genoemde Haagse industrie aangesteld, waar men nog meer militaire opdrachten heeft lo pen. Blijkbaar is er naar zijn antece denten geen voldoende onderzoek ingesteld. Op waarschuwingen, die later aan bepaalde autoriteiten zou den zijn gegeven, in verband met de Twee kinderen uit Rotterdam, de 11-jarige G. Huisman en de 13-jarige J. Huisman, die met hun moeder bij familie in Nieuwenhagen (Limburg) logeerden, zijn Zaterdagmiddag bij het spelen in een zanderij door zand bedolven en om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde in het z.g. Eikenbosje aan de spoorlijn Schaes- bergEygelshoven. Terwijl de kinderen aan het spe len waren, stortte plotseling een grote hoeveelheid zand in van onge veer twintig meter hoogt. De twee Rotterdammertjes konden het ge vaar niet meer ontkomen en werden bedolven. Zij moeten onmiddellijk gestikt zijn. Nadat de andere kinderen het on- De stoffelijke overschotten van de drie slachtoffers van bet tragische zeilongeval op het IJsselmeer vorige week Zondag, zijn Zaterdag gevon den. Het lijk van de 35-jarige inge nieur N. L. Prinsen Geerlings uit Giethoorn werd in de morgenuren aangetroffen ongeveer één km. uit de plaats waar het jacht verging. In die omgeving „Bij de Kreupel" werd omstreeks twee uur nog een stoffelijk overschot geborgen, zeer vermoedelijk, dat van de 23-jarige medische student A. van Arkel uit Leiden. En tegen zes uur werd half weg EnkhuizenStavoren bij „De Hofstede" het lijk van de 54-jarige eigenaar van het jacht, dr. P. Brens uit Steenwijk uit het water gehaald. Het bergen van de slachtoffers ge schiedde door de reddingboot in sa menwerking met een vissersvaartuig. De rijkspolitie heeft de stoffelijke resten in beslag genomen. Dat van de ingenieur is inmiddels reeds vrij ge geven. TWEE KINDEREN IN ZEE VERDRONKEN. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur zijn op het strand buiten het badbe- drijf bij Terbeide, gemeente Monster, twee kinderen B. W. uit Ermelo en W. P. uit Naalwijk, beiden zeven jaar oud, waarschijnlijk door het trekken van de zee, in diep water terecht ge komen en verdronken. Nadat de kin deren uit het water zijn gehaald, is al het mogelijke gedaan om de le vensgeesten weer op te wekken, doch zonder resultaat. De bemanning van de Enkhuizense kotter EH 39, schipper J. Lub, heeft bij vissen in het IJsselmeer, onge veer op de plek waar Zondagmorgen het jacht „Exaio" is gezonken, een vier meter lange en 15 centimeter dikke boomstam in het kuilnet opge haald. Een der einden had klaarblij kelijk in het slik vastgezeten. De merkwaardige „vangst" wordt in verband gebracht met het vergaan van het jacht. Een onderzoek wordt ingesteld. Schatgraverij zonder schop Zondagmiddag waren meer dan dui zend mensen in zenuwachtige haast op het strand te Egmond aan Zee aan het schatgraven. Het merkwaardige van deze gra- verij was, dat er geen schoppen ge bruikt werden, doch dat de gehele onderneming met de hand moest geschieden. Dit was de voorwaarde, die de St. Vincentiusvereniging uit Eg- mond aan Zee, welke ter gelegen heid van haar 100-jarig bestaan in Januari 1952 deze schatgraverij ge organiseerd had, aan de deelnemers gesteld had. De schat bestond uit blikken en kisten met nummers, die tegen ge bruiksvoorwerpen konden worden ingewisseld. De grote schat, een polis inwissel baar tegen 100, werd na een uur en een kwartier gevonden door twee Egmondse jongens. geluk gemeld hadden, begon men met het uitgraven van de beide slachtoffertjes. Na anderhalf uur werken vond men de jongste; twee uur later de oudste. De oorzaak van de instorting is onbekend. Mogelijk hebben de re gens van de laatste tijd de steile helling in de zanderij, die een hoogte heeft van ongeveer twintig meter en vijf en twintig meter breed is, ondermijnd. Wederom auto rijderaangehouden Wegens poging tot „doogslag" De Haagse politie heeft Zaterdag de 48-jarige koopman J. W. B. uit het Westeinde aangehouden wegens po ging tot doodslag, subs, poging tot zware mishandeling. Op Zaterdag reed B. met zijn auto in de Fultonstraat. Voor hem reed een andere auto, bestuurd door een ze kere den B. Daarvoor bevofcd zich een hooiwagen. B. wilde passeren, maar „sneed" daarbij de wagen van den B., die door krachtig remmen een aanrijding wist te voorkomen. Toen men de hooiwagen gepasseerd was, sneed B. voor de tweede maal de wagen van Den B. Den B. stapte uit, ging vooi de auto van B. staan en vroeg wat er aan de hand was. B. reageerde daarop door gas te geven en Den B. kon door ijlings op zij te springen vooi komen dat hij overre den werd. Hij greep zich vast aan de kruk van het pox-tier van B.'s auto en werd een 150 meter meegesleurd. Ondertussen probeerde B, nog de man kwijt te raken door vlak langs een tegenligger te scheren. Den B. slaag de er in om B.'s auto tot stilstand te brengen. De politie heeft daarop B aangehouden en in verzekerde bewa ring gesteld. STUURMAN BAKTE AARDAPPELEN. Omstreeks halftien brak Zaterdag avond brand uit aan boord van de kustvaarder „Maystar" van de Rot terdamse Kustvaartcentrale, liggende in de haven van Vlaardingen. De brand lief zich ernstig aanzien doch kon vrij spoedig met schuimblussers en één waterstraal worden geblust. De stuurman had wat aardappelen opgezet om te bakken en was daarna in gesprek geraakt. Toen hij in het kombuis terugkeerde stond dit in lichterlaaie. gedragingen van D., die contacten zocht in internationale spionnage- kringen, zou niet voldoende acht zijn geslagen, zodat hij rustig door kon gaan met zijn gevaarlijke plan nen. Ten slotte is hij toch in de val gelopen en op het Regentesseplein door rechercheurs, die zich daar in een auto hadden opgesteld, gearres teerd. Hij had op dat moment een exemplaar van de gestolen landmijn bij zich en koesterde het plan deze aan een vreemde mogendheid te verkopen, waarvoor hem een groot bedrag in het vooruitzicht was ge steld. Contact met „het Oosten". De poging tot spionnage en uit levering van de landmijn is ge schied door 2 personen, die zich mo menteel beiden in arrest bevinden. Een van de twee gearresteerden, een zekere D. werkte als tekenaar in een Haagse industrie, waar een bepaald soort landmijn wordt ver vaardigd. Het proto-type van deze mijn is reeds in de laatste wereld oorlog in gebruik geweest. Het hui dige type is een verbetering ervan. D.- heeft door zijn positie in het be drijf kans gezien zich de tekeningen en een exemplaar van deze landmijn toe te eigenen met het doel een en ander aan een buitenlandse mogend heid te verkopen. Hij zag zelf ech ter geen kans om in contact te ko men met een agent van een buiten landse mogendheid en nam daarom een vriend van hem in de arm, een zekere G. Deze G. was croupier ge weest bij een speelclub in Den Haag. en kende daardoor tal van mensen. Ongeveer een maand geleden ont moette G. in een bar van een café restaurant in de Haagse binnenstad een kennis, waarvan hij aannam, dat deze hem het verlangde contact zou kunnen bezorgen. Dez<? 'kennis antwoordde bevestigend op de vraag van G. of hij hem in contact zou kunnen brengen met „iemand ui' het Oosten". De kennis waarschuwde echter on middellijk de Binnenlandse Veilig heidsdienst (B.V.D.). Na onderling overleg werd besloten dat hij zijn rol zou blijven spelen. Zodra de B. V.D. er zeker van was dat het hier inderdaad een geval van spionnage betrof, waarschuwde zij de Haagse recherche. De kennis berichtte enige tijd later aan G. en D., dat hij een „koper" voor de landmijn had ge vonden. G. en D. stemden er in toe deae „koper" te ontmoeten. De ont moeting werd gearrangeerd in een café aan de Laan van Meerdervoort te Den Haag. Haat en geldzucht. In het café en daarbuiten hadden zich rechercheurs opgesteld omdat verwacht werd, dat G. en D. niet tezamen naar de bespreking zouden komen. G. verscheen inderdaad al leen. D. bleef buiten het café rond slenteren. De kennis stelde G. voor aan de pseudo-koper en alles scheen volgens de (politie)plannen te ver lopen totdat de kennis plotseling aan de telefoon werd geroepen. Hij dacht, dat een rechercheur hem opbelde en zei daarom zoiets als „het gaat prach tig. Ze lopen in de val". Hij had ech ter D. aan de telefoon. Zonder iets te zeggen verbrak deze de verbinding. Zo snel als zijn benen hem dragen konden, verwijderde hij zich van het café. Gelukkig werd zijn plotselinge vlucht opgemerkt door de buiten het café opgestelde rechercheurs. Zij gin gen hem achterna en arresteerden hem. In een tas, die hij bij zich had bevond zich een landmijn. G. werd in het café gearresteerd. G. en D. hebben een volledige be kentenis afgelegd. Een andere mo gelijkheid hadden zij ook niet. G. heeft als motief voor zijn verraad aan de Nederlandse zaak opgegeven, dat hij een overweldigende haat koesterde tegen ons land, omdat zijn vader, een politiek-delinquent, na de bezetting ter dood veroordeeld en gefusilleerd is. D. is tot zijn daad gekomen uit geldzucht. Naar wij nog vernemen is het personeel, dat op de landmijnen- fabriek werkzaam is, 'niet op zijn antecedenten onderzocht. Het is niet onmogelijk dat dit na deze spionnagezaak alsnog zal gebeuren. RUIM 300.000 VACUUM LAMPEN ONTPLOFT. Zaterdagmorgen heeft brand ge woed in de electrotechnische appara- tenfabriek van de firma „Esco" te Amsterdam, aan de van Bijlandtstraat te Tilburg. Meer dan 300.000 vacuum- lampen, welke voor export lagen op geslagen, ontploften, wat een fantas tisch schouwspel te zien gaf. De schade wordt op 350.000 ge raamd. Oorzaak onbekend. Oegstgeest. i,c. de Rijksweg in de omgeving van de Haagse Straatweg ,is getuige geweest van enige wrijving tussen de Amerikaanse en Russische am bassades. Deze wrijving was echter van vrij onschuldige aard, daar zij plaats vond tussen een auto van de Rusische am bassade, bestuurd door P. P. en een auto van de Amerikaanse ambassade, bestuurd door A. L. De Rus remde namelijk plotse ling ongemotiveerd (hetgeen een eigenschap van Rusen is) en week toen naar links uit (wat tenslotte hun richting is) juist toen de Amerikaan de Rus trachtte te passeren (waarmee Amerikanen altijd doende zijn). Dit alles liep uit op een wrij ving, d.w.z. een botsing tussen beide wagens, hetgeen nijdige gezichten, vrij wat gefoeter en zeer lichte materiële schade tot gevolg had. Beide wagens kon den op eigen kracht de reis voortzetten. BINNENLAN Een spoorbio is er nu ook in Den Bosch op het station. Dit is de tweede in ons land. In Utrecht is er sedert lang een. De Bossche bioscoop geeft ook doorlopend voorstellin gen, die elk 25 minuten duren. Een vijftigjarige vrouw is Za terdagmiddag bij het oversteken van Leeuwardens Zuidelijke toegangs weg voor de ogen van haar doch tertje door een vrachtauto aangere den. Zij was onmiddellijk dood. In het gezin R. te Tégelen heeft men de drie maanden oude baby levenloos in het wiegje gevonden. Het kind was in het hoofdkussentje gestikt. BUITENLAND Zeven personen werden gedood bij een spoorwegongeluk in de Noord-Indische provincie Assam. Een sneltrein ontspoorde en de locomo tief, drie passagiersrij.tuigen en een goederenwagen sloegen om. In de „Nobel" fabrieken te Tu rijn, waar springstoffen worden ver vaardigd, heeft een ontploffing plaats gevoiuden, waardoor vier werklieden zijn gedood. De politie stelt een onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk in. Op het station te Ham (Rijnland) is het tot een botsing gekomen tus sen een 25-tal leden van de in West- Duitsland verboden „Freie Deutsche Jugend" en politiemannen. Drie agenten en twee jongelieden werden gewond. In de tengevolge van een dijk doorbraak overstroomde plaats Car denas (Mexico) zijn tot dusver 52 lij ken geborgen. Meer dan 2000 vluch telingen, die zich in de heuvels in de omgeving hebben teruggetrokken zijn geheel van de buitenwereld af gesloten. Men tracht hen met hef- schroefvliegtuigen te evacueren. HET Roman van Magda Trott 10) Ik heb als gouvernante van uw neefje 'het recht om met dezelfde achting' en eerbied bejegend te wor den, welke men tegenover elke da me in acht moet nemen, die men het vertrouwen schenkt om een kind op te voeden. Gelooft u, dat u gebieden de vragen geschikt zijn, vertrouwen in te boezemen?" Zij schrok van zichzelf, toen zij de laatste woorden had gezegd. Zij be greep niet, waar zij de moed van daan haalde om zo openhartig met de baron te spreken.Niettegenstaan- de dat, gevoelde zij een soort van opluchting, omdat zij gezegd had, wat zij op het hart had. Sigmund, die bij het begin van dit onderhoud in een clubfauteuil had plaats genomen, richtte zich op. I „Ik wist niet, dat men het u aan de nodige achting had laten ontbre ken, juffrouw." Zijn toon had alle scherpte verloren. Dat ontwapende Henriette wederom geheel. Zij richt te haar ogen op de vloer en het speet haar, zulke bittere woorden gezegd te hebben. „Ik weet zeer goed dat u bij Milan een zeer zware taak heeft, de jongen is stijfhoofdig en verwend. Eerst hedenmorgen he'b ik de juiste kijk op de toetand gekregen. De jongen heeft zijn straf gehad en ik hoop, dat deze les enig nut zal hebben. Waarom rapporeert u dergelijke on hebbelijkheden niet?" Nu was zijn stem weer minder mild. „Ik hoopte nog steeds, dat het mij zou gelukken, het met Milan zelf klaar te spelen." „Da is tot nu toe niet gelukt, om dat u van mijn schoonzuster geen medewerking ondervond. Ik beloof u echter, dat het van nu af aan anders zal worden en ik verzoek u nog maals, mij regelmatig over het ge drag van mijn neef in te liohten." „Ik geloof, dat ik het nie zal doen mijnheer." Hij stoof op. „Wat bedoelt u daar mede? Waarom zult u dat niet doen" „Ten eerste zou ik daardoor mijn betrekking nog moeilijker voor mij maken, misschien wel verliezen en nooit zal het mij gelukken, het ver-1 trouwen van de jongen tewinnen; en dan „Waarom spreekt u niet verder?" „De eerste reden moet u al vol doende zijn, mijnheer." „U wilde toch nog iets zeggen. Ik verzoek u dringend, verder te spre ken." „Goed dan," antwoordde Henriet- te, „ik zal u ook de tweede reden zeggen. Vandaag was ik er getuige van, op welke onwaardige wijze u de knaap heeft gestraft. Uw woede bestruurde uw hand. Ik weet niet, wat er zou gebeuren, wanneer de knaap dikwijls dergelijke tuchtigin gen moest ondergaan." Zenuwachtig trommelde Sigmund met zijn vingers op de tafel. „Geen man laat zich gaarne door een vrouw op zijn fouten wijzen. Maar u heeft gelijk. U heeft er een goede kijk op"; hij lachte zeer onge dwongen. „Misschien kunt u uw op voedkundig talent ook op mij pro beren. Verlangt u nu van mij, dat ik beloof, iets meer gematigd tegen Mi lan op te treden?" „Ik heb niets te verlangen, mijn heer." „Wees toch niet altijd zo stug, juffrouw.*' rie ph ijongeduldig. „Op uw leeftijd moet men de wereld van de zonnige kant bekijken. Kun u eigenlijk wel lachen juffrow?" „Ik geloof, dat men hier het lachen wel verleert." „Dat moogt u niet. Ik zou u zo graag vrolijk zien; is dat dan niet mogelijk?" „Ik zal mijn best doen, mijn plich ten als gouvernante volledig te ver vullen." „Belooft u mij tenminste dit. Zegt u het mij eerlijk misschien eerst na vele dagen, wanneer Milan het weer te bar heeft gemaakt. Ik zal dan mijn bést doen, hem rustig en ernstig op zijn gedrag te wijzen." „Afgesproken dan, wanneer het mij in het geheel niet meer mogelijk is, Milan tot reden te brengen, dan zal ik verklikster spelen." „Ik dank u juffrouw. Gaat u nu al weg? Waarom sohenkt u ons zo zelden de eer van uw gezelschap?" „Aangezien mevrouw niet aanwe zig is, acht ik het beter heen te gaan." Sigmund nam een witte roos uit een bouquet, dat op tafel stond, en bood Henriette de bloem aan. „Neemt u deze bloem van mjj aan. Ik heb u vandaag leed berokkend, vergeet dat, alsublieft." Zij deed een stap achteruit. „Het rosje zou treuren, wanneer het van zijn soortgenoten werd gescheiden. Ze u het maar weer in de vaas. Heeft u anders nog iets te bevelen"? „Neen, dank u,' zei hij somber. Zodra Henriette de kamer had ver laten, smeet hij de mooie bloem op de grond en vertrapte haar met zijn voet. „Altijd die trots." bromde hij, trwijl er diepe voren op zijn voor hoofd verschenen. Detlev Westphal kwam na enige minuten in de kleine salon en vond er zij-n vriend in sombere gemoeds stemming in een diepe clubfauteuil genesteld. „Is mijn adelijke vriend nog steeds uit zijn humeur?" „Laat me met rust.". „De Europese lucht schijnt je geen goed te doen, amico; willen we maar weer naar de inboorlingen terug gaan?" „Duizendmaal liever, dan me hier dood te ergeren. Eerst met die ben gel, dan met mijn sohoonzuster en nu weer met die guvernante." „Ha, beste kerel, no ben je weer een echte baron von Robben. Kun pe die mooie eigenaardigheid niet van je afschudden?" „Begin jij nu ook al over me te schoolmeesteren? Ik heb er meer dan genoeg van." „Als ik niet wist dat je zo'n prachtkerel was en als ik je niet zo door en door kende,, zu ik eigenlijk m'n koffers moeten pakken en zeg gen: in een huis waar een gast zo onvriendelijk wordt bejegend, blijft hij niet langer. Maar ik geloof, dat ik juist nu van enig nnt kan zijn en daarom, beste vriend, moet je mijn gezelschap nog enige tijd voor lief nemen." Onmiddellijk stond Sigmund uit izijn half liggende houding op en leg de zijn hand op de schouder van zijn vriend. I „Neem me niet kwalijk Detlev, jij kent mij het beste; dat is alles wat lik tot mijn rechtvaardiging kan zeg gen." IV In het slot Robben heerste nog steeds een gespannen atmosfeer. Senta kon het haar zwager niet ver geven, dat hij Milan zo geslagen had. Zij pruilde ook tegenover Detlev Westphal, die met haar klaagliede ren niet instemde. Het meest was zij echter verbolgen op de gouvernante die zij nog altijd voor het pak slaag van Milan verantwoordelijk stelde.. I (Wordt vervolgd».

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2