Qz£eidte(BoiVtaAÜ Felle taal van radio-Peking Het Perzische olieconflict Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 27 AUGUSTUS 1951 42ste JAARGANG No. 123«8 Mossadeq krijgt het te kwaad Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 ConfetentiegeOauu'eti Ut JCaeóxmg. ótaan teeg. De huizen te Kaesong, die gebruikt werden voor de conferenties over een wapenstilstand, in een typisch Chinese stijd gebouwd, zullen waarschijnlijk voorlopig leeg blijven. De conferenties zijn opgeschort, daar de communisten op 23 Augustus hebben meegedeeld, dat de besprekingen afgelopen zijn. Ze beschuldigen de strijdkrachten van de Verenigde Naties ervan, de neutrale conferentie- zóne te hebben gebombardeerd. Amerikaanse autoriteiten qualificeren deze uitlating als „in strijd met de waarheid en fantastisch" ENIGE OPLEVING VAN DE STRIJD nADIO PEKING heeft Zondagavond gedeelten uit een hoofdartikel in het te Peking verschijnende „Volksdagblad" geciteerd, waarin gezegd wordt, dat een hervatting van de wapenstilstandsbesprekingen „ondenkbaar" is, zolang de Amerikanen niet hun „verachtelijke en bar baarse gedrag" wijzigen. Dit was de krachtigste aanval, die de Noordelijken op de verbondenen hebben gelanceerd sinds het begin der onderhandelingen te Kaesong. NOORDELIJKEN ZIJN BOOS. De Noordelijken nemen het de ge allieerden buitengewoon kwalijk, dat zij het hebben gewaagd, de commu nisten er van te beschuldigen, dat zij incidenten ensceneren. Radio-Pe king heeft nog nooit sedert het be gin van de onderhandelingen over een wapenstilstand zulke felle taal gebruikt om de geallieerden terecht te wijzen. Toch rekenen velen in het gealli eerde hoofdkwartier er op, dat de Roden binnenkort de besprekingen zullen hervatten, omdat zij daaraan de voorkeur geven boven hervatting van de strijd. „Deze roekeloze schending van Chi na's souvereiniteit in de lucht is een nieuw bewijs, dat de Amerikaanse agressieve politiek er op uit is de na tionale veiligheid van China te be dreigen", aldus dit bericht. TWAALFDUIZEND MAN OMSINGELD. Volgens een door radio Pjongjang omgeroepen communiqué zijn op 26 Augustus twaalfduizend man der verbondenen bij een poging de com munistische linies binnen te dringen omsingeld. Volgens een bericht van het acht ste leger heeft een communistisch regiment ten Noorden van Janggoe lichte winst geboekt. De troepen der verbonden legers, die Zaterdag een tegenaanval deden, boekten Zondag avond een kleine winst. Ten Zuid- Oosten van Koemsong ontmoeten de verbondenen sterke tegenstand van eenheden in compagnie-sterkte. Ten Noord-Westen van Tsjorwon trok de tegenstander zich na een aanval in compagnie-sterkte terug. Het hoofdkwartier van de vloot in het Verre Oosten maakt bekend, dat de vloot zich gevoegd heeft bij de luchtstrijdkrachten, die aan de Oost kust van Korea dicht bij de Sow- jet-Russische grens aanvallen doen, Toen superforten Zaterdag Rasjin aanvielen, zorgden straaljagers van de vloot voor dekking in een gebied, dat buiten het bereik van de op het vaste land gebaseerde jagers lag. CHINESE BESCHULDIGINGEN. Volgens radioPeking heeft een groep Amerikaanse strijdkrachten 25 Augustus tevergeefs getracht de neutale zóne van Kaesong binnen te dringen. Op dezelfde dag schonden zeven Amerikaanse vliegtuigen het luchtruim boven de neutrale zóne, aldus dit bericht van Radio Peking. Voorts bericht het Chinese dag blad „Nieuw China", dat op 23 Aug. een Amerikaans vliegtuig aan de kustgebieden van Noord-Kiagnsoe, Singtao en het Djoengtsjeng- gebied van de provincie'Sjantoeng heeft ge vlogen. Twee dagen later bevonden Amerikaanse vliegtuigen zich boven Tsjenghai, Hangsjou en Sjanghai. DE EERSTE MOEILIJKHEDEN BEGINNEN AL ^ROEPEN EGYPTENAREN betoogden gisteren tegen het Brits- Egyptische verdrag van 1936, waarbij Engeland gerechtigd is troe pen op de been te houden ter bescherming van het Suez-kanaal, terwijl premier Nahas Pasja aan de Britten bekendmaakte, dat hij aan dit ver drag een einde zou maken. Politiemannen met stalen helmen patrouil leerden de gehele dag en er hadden enkele relletjes plaats. venson overhandigde, wordt gezegd, dat, tenzij Engeland ..een nieuwe en constructieve stap" zou doen Egypte de besprekingen over een herziening van het verdrag zou afbreken. Weer arrestaties op Java Vrijdagnacht zijn in West-Java ongeveer 40 personen gearresteerd, onder wie de Nederlanders Koops (die onwettig in het bezit van wa pens zou zijn), jhr. F. Alewijn, ad ministrateur van de onderneming Radjamandala, die echter Zaterdag ochtend weer op vrije voeten werd gesteld, en W. F. van de Woestijne, administrateur van de onderneming Goenoeng Susurum, voorts het par lementslid en de voorzitter van de Masjumi voor West-Java Isa Ansha- ry en 25 Chinezen. De arrestaties geschiedden in het raam van de veiligheidsaclie. DOODVONNISSEN TE PRAAG Te Praag zijn Zaterdag vijf vroe gere officieren van de Duitse SS en de Gestapo, die verantwoordelijk worden gesteld voor de masamoor- ien te Lidice ter dood veroordeeld. L+idice is, zoals bekend, na de moord op de Rijksprotector Rein- liardt Heydrich „als represaille" met de grond gelijk gemaakt. Een van de veroordeelden is het vroegere hoofd van de Duitse veilig heidsdienst, Max Rostock. De vroe gere gen.-majoor Richard Schmidt, '•ommandant van de 24ste Duitse nfanteriedivisie, werd beschuldigd van de verwoesting van het dorpje Banice in Februari 1945. Zo moest de politie gebruikmaken van traangas om enkele honderden mensen te verspreiden, die een afzet ting poogden te doorbreken en zich een weg wilden banen naar het stads kwartier waar de Britse en Ameri kaanse ambassades zijn gevestigd. Er vielen enkele gewonden. Oorzaak van deze relletjes was, dat het gisteren de verjaardag was van het verdrag dat voor twintig jaar werd getekend en waarvan Nahas Pasja onlangs heeft gezegd, dat het „zijn doel heeft overleefd". De regeringspartij (de Wafd) en de oppositiepartijen hadden ook de monstraties voorbereid in Alexandrië en bij voorbaat was reeds een alge mene noodtoestand afgekondigd. In een nota, die Nahas Pasja aan de Britse ambassadeur Sir Ralph Ste- De spoorwegramp bij Metz Signaal werkte niet Door het Franse ministerie van openbare werken is Zaterdagochtend naar aanleiding van het spoorweg- ongeval op de lijn Frankfort-Parijs in een communiqué verklaard, dat het aantal doden 21 en het aantal gewonden 35 bedraagt. Voorts wordt gezegd dat het ongeval te wijten schijnt aan de slechte werking van de kabel van een signaal en dat alle sabotage uitgesloten schijnt. In het verslag van de ambtenaar van openbare werken, die ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld, wordt gezegd, dat het waarschuwingssig naal 1200 m vóór de semafoor, niet gewerkt heeft en dat de machinist ingevolge de dikke mist, niet heeft kunnen zien of de baan vrij was. HACHELIJKE OVERTOCHT Een Frans jacht, de „Albatros", van de Parijse advocaat Emil De- mousseaux, die behalve twee Fran sen ook twee jeugdige Nederlanders uit Blaricum en Amsterdam, aan boord had, is na een gevaarlijke tocht behouden de haven van Rams- gate binnengesleept. Het jacht vertrok Vrijdag uit Oostende naar Le Havre. In de nacht van Zaterdag op Zondag werd het zwaar weer en het jacht kwam ge vaarlijk dicht bij de wrakken op de Goodwin Sands. De „Albatros" begon met vuur noodsignalen te geven, die door de kustwacht van Deal (Kent) werden waargenomen. Een redding boot uit Walmer moest het jacht vijf kilometer volgen, voordat het lukte een kabel uit te gooien. De eerste brak, doch nadat de tweede op de „Albatros" geworpen was, wist een van de opvarenden van de redding boot aan boord te springen. Eerst was een andere redder overboord gevallen, toen een grote golf beide schepen plotseling weer van elkaar sloeg. Doordat de man echter met zijn geoliede jas aan een van de uit steeksels van de railing bleef han gen, konden zijn makkers hem aan de banden van zijn reddingsgordel binnen boord halen. Ha rriman en Tito Trumans speciale qfgezant, Averell Harriman, die zijn bemiddeling ver leend heeft bij het Engels-Perzische oliegeschil,, is Zondag te Londen aangekomen. Harriman sprak de hoop uit, dat de besprekingen her vat zullen kunnen worden in om standigheden, die een practische be handeling van de nog onopgeloste vraagstukken mogelijk zullen ma ken. Het is verkeerd te denken, dat er geen vooruitgang is geboekt, al dus Harriman, doch er zijn nog een aantal vraagstukken onopgelost. Har riman zei met nadruk, dat de be sprekingen zijn opgeschort, ,niet af gebroken. Naar aanleiding van zijn bezoek bij Tito zei Harriman, dat hij zeer onder de indruk was gekomen van de vastbeslotenheid, waarmee Tito en zijn ministers de militaire kracht van Joegoslavië opbouwen. Tito's analyses van de toestand „komt aar dig met de mijne overeen", aldus Harriman. Tegen Brits-Egyptisch verdrag DEMONSTRATIES VAN EGYPTENAREN TTERWIJL DE LAATSTE ENGELSEN zich terugtrokken van de Perzi- sche olievelden en zich tc Abadan verzamelden, had gisteren in het ge bouw van het Perzische parlement een rumoerige vergadering plaats. Premier Mossadeq, op wiens onverzoenlijkheid de pogingen om tot een oplossing inzake de oliekwestie tc geraken, schipbreuk hebben geleden, werd heftig aangevallen door de oppositie. De oppositie verweet de pre mier, dat hij dc besprekingen met de Engelsen had afgebroken. De zitting moest tenslotte worden verdaagd, omdat vele parlementsleden de vergade ring opgewonden verlieten. EVACUATIE VOLTOOID. Geen Engelsman bevindt zich meer op de olievelden. De evacuatie is gis teren voltooid. Terwijl de employé's van de Anglo Iranian zich in Abadan installeerden in afwachting van hun verder transport, hield Hoesein Mak- ki, die de nationalisatie van de olie industrie leidt, een ophitsende rede voering, ter herdenking van de ge allieerde landing te Abadan in 1941, waarbij zeshonderd Perzen om het le ven kwamen. Hij waarschuwde de India niet naar San Francisco De minister-president van India, Nehroe, heeft vandaag in het parle ment bekend gemaakt, dat zijn re gering besloten heeft, het voorge stelde Japanse vredesverdrag niet te ondertekenen noch aan de conferen tie van San Francisco deel tc nemen. De regering van India was tot dit besluit gekomen, aldus Nehroe, om dat geen der door India ingediende voorstellen door de Amerikaanse re gering was aangenomen. Nehroe maakte tevens bekend, dat zijn re gering onmiddellijk nadat Japan een onafhankelijke status heeft ver kregen een verklaring zal afleggen, waarbij de staat van oorlog tussen beide landen wordt opgeheven, en later een bilateraal verdrag met Ja pan zal sluiten Acht-en-veertig landen hebben thans de V. S. bericht gezonden, dat zij de conferentie te San Francisco zullen bijwonen. Drie landen (India, Birma en Joegoslavië) hebben de uitnodiging officieel van de hand gewezen. Egypte, Syrië en de Liba non hebben nog niet kenbaar ge- maakt, wat zij zullen doen. Economisch perspectief voor West Europa NOG GEEN PRIJSDALING IN ZICHT UIT HET VERSLAG VAN de economische commissie voor Europa der Verenigde naties over het eerste kwartaal van dit jaar blijkt, dat deze commissie geen aanwijzingen ziet voor een komende daling der prijzen in West-Europa als geheel. Dit geldt vooral voor de prijzen van ingevoerd voedsel, welke waarschijnlijk in de toekomst nog meer zullen stijgen. De kosteninflatie in West-Europa hield onverminderd aan In het overzicht wordt ook het feit, dat West-Duitsland weer een van de voornaamste exportlanden van Europa is geworden, in het bij zonder naar voren gebracht. De West-Duitse uitvoer nam met onge veer 70 pet. toe en is op het ogen blik groter dan voor de oorlog. West Duitsland is weer een van de grote leveranciers van afgewerkte produc ten geworden. De ontwikkeling van West-Duitsland als exportland heeft zich na het eerste kwartaal van dit jaar voortgezet en naar in het overzicht wordt opgemerkt, zal de Duitse concurrentie een van de hoofd factoren van de internationale han del worden, wanneer de vraag op de wereldmarkt minder dringend zou worden. De industriële productie in de Sowjet Unie nam vergeleken met het eerste kwartaal van het vorige jaar met 18 pet. toe en die in de zes voornaamste Oost-Europese landen met 19 pet. Wat het tekort aan grondstoffen in Oost-Europa aan gaat zijn de voornaamste tekorten, die aan staal en nonferrometalen in Oost-Duitsland, Tjecho-Slowakije en Polen, aan kolen en Eleotrische krachtstroom in Hongarije en aan metalen en bouwmaterialen in de Sowjet-Unie. Vleót £wtapeóe u£ieg.e*a, Ut apCeidUtg Ut Clmetifia West-Europese vliegers worden op verschillende vliegscholen in Amerika opgeleid tot bestuurders van straaljagers. Meestal is het contact met de Amerikaanse bevolking zeer goed. Op de foto zien we hoe gasten en gastvrouwen een beetje uitrusten voor het diner, tijdens een „garden partij", die door een familie te San Angelo werd aangeboden aan Belgische en Nederlandse leerling-vliegers. Van links naar rechts zijn het H. T. J. de Jong (Den Haag), Janelle Luncan (San Angelo), R. de Koning (Lonneker), Rcenie Robertson en Harriet Traynman (San Angelo), G. JCastermans (Brussel), Gay Blanks San Angelo), H. H dc Roos (Warns) Perzen om zich niet bevreesd te to nen tegenover de Europeanen, ook al liggen er Britse oorlogsschepen voor de Perzische kust. „Wanneer de vreemdelingen een voet aan land zetten, zullen we hen in stukken scheuren", riep Makki. Radio-Teheran heeft gisteravond gemeld, dat de regering de Perzische gezant in Ankara, Mohammed Saycd, heeft teruggeroepen. Hij kreeg op dracht alle lopende zaken over te dragen aan dc kanselier van de lega tie en onmiddellijk naar Perzië terug te keren. Sayed, die o.a. in 1944 pre mier was, was toen een heftige tegen stander van het verlenen van olie concessies aan Rusland. HET BEëINDIGEN DER UNIE. Critiek van de „New York Times'1 De „New York Times" levert cri tiek op Indonesië voor het willen be ëindigen van de Nederlands-Indone sische Unie. „De tragedie in deze toe stand is niet zuiver de wrijving tus sen de Indonesiërs en de Nederlan ders, doch het beëindigen van wat misschien een waardevol experiment had kunnen zijn in de internationale betrekkingen, voordat dit een eerlij ke kans kreeg", aldus het blad. „Er leeft in dit land veel sympathie voor het vuur van jong nationalisme, zo als dat van Indonesië, doch er moet ook het gevoel bestaan, dat niet al zijn uitingen verstandig zijn". „De plannen voor een federatie werden van het begin af door de republiek gesaboteerd". „Ongelukkigerwijze zullen degenen, die op dit punt wer kelijk schade lijden, niet de Neder landers, doch de Indonesiërs zijn". „De jonge regering heeft op alle ge bied hulp nodig. Zij zou voordeel kunnen behalen van een nauwe ver bondenheid met de bronnen van wel vaart en bekwaamheid, die beschik baar zouden zijn in de Unie. Zij zou ook kunnen profiteren door een re putatie van gematigdheid en goed vertrouwen. Dergelijke zaken ver werpen terwille van een twijfelach tige eis inzake West-Nieuw-Guinea lijkt veel op het opgeven van de hoofdzaak terwille van bijzaken", aldus de „New York Times". Benoemingen Bisdom Haarlem Z. H. Exc. dc Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot Vicaris Ge neraal, de Hoogcerw. Heer Johannes Martinus Groot, die was Secretarius Delegatus ad tcmporalia. Vervolgens heeft Z.H. Excellentie de Bisschop van Haarlem aan de Zeereerw. Heer A. A. M. Sanders, die benoemd is tot Secretaris van dc Ver. van Kath. Ziekenhuizen, eer vol ontslag verleend als Rector van de St. Jacobus Stichting te Wasse naar en hem tevens benoemd tot Conrector van diezelfde Stichting. Tot Rector van de St. Jacobus Stich ting is benoemd, de Weleerw. Heer C. P. de Wit. Verder zijn benoemd tot kapelaan: te Amsterdam (H. Hart van Jezus), G. J. Groen; tc Heiloo tot Conrector van de St. Willibr. Stichting, J. P. M. van Adrichem; tot Kapelaan te Nieuwveen, L. C. van Paasson (Neom.). Tot Godsdienstleraar van het R.K. Lyc. voor Meisjes te Den Haag, de Weleerw. Heer W. Q. Grimbergen. Tot kapelaan te Haarlem (H. Li- duina), H. J. A. van Dijk- te Den Haag (H. Hart van Jezus). A. M. Vulsma; tc Sassenheim, N. P. Lands man; te in 't Veld, Chr. de Waard (Neom.); te Haarlem (St. Bavo Ka thedraal), W. J. F. de Lange; te 's-Gravcnhage (H. Jozef), J Tol; te Buitenveldert (H. Augustinus), -Th. P. G. Kloosterman; te Kethcl, J. Rood (Neom.); te Amsterdam (Christus Koning), J. Th. A. Goudt; te Rotter dam (H. Barbara), Th. J. M. Naaste- pad; te Noordwijkerhout (H. Jozef), M. J. van der Zwaan; te Tuitjenhorn, W. H. Suiker; te Zwaag, J H. M. Smit (Neom.); te Rotterdam (II. Jo zef), A. W. H. van den Heuvel; te Poeldijk, C. A. M. Steins Bisschop; te Wassenaar (de Goede Herder), A. M. E. Th. Vreeburg (Neom.). De nieuwe vicaris-generaal, de hoogeerw. heer J. M. Groot is gebo ren te Hillegom, 23 Juli 1906. Na zijn priesterwijding in 1930 was hij ach tereenvolgens kapelaan te Kromme nie en Rotterdam (H. Barbara). Op 3 Juli 1937 werd hij rector van het St. Veronicagesticht te Haarlem en tevens secretaris van de Vicaris- generaal. Eind 1950 werd hij be noemd tot secretarius delegatus ad temporalis. De Bisschop heeft persoonlijk de benoeming aan de benoemde mede gedeeld.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1