©e&zidaeSoti/fca/rvt 5)e pMtweytamp in de fruuti aan Jlletz Franse en Amerikaanse militairen onder de slachtoffers Vliegramp in Californië Vijftig slachtoffers Scherp antwoord van Ridgway Londen wacht 't nu maar af Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1951 42ste JAARGANG No. 13367 "C Lpr B/SSCHOP l KSKKBN Bcuwe#/ J Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f S.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f MO ---*4 Het is gebleken dat bij het ernsti ge spoorwegongeluk van Vrijdag morgen bij Metz de expres Amster damBazël niet betrokken is. De juiste toedracht is als volgt: De sneltrein FrankfortParijs, waarin zich Franse en Amerikaanse militai ren bevonden, werd door een signaal opgehouden. Spoorwegarbeiders pro- Een reusachtig viermotorig passa giersvliegtuig met 50 inzittenden 44 passagiers en een bemanning van 6 koppen is brandend neergestort bij Oakland, in de Amerikaanse staat Californië. De DC-6, die van Chicago kwam en op het vliegveld van Oak land moest landen, verongelukte bij het aanbreken van de dag. Het was een toestel van de „United Airlines". Vier stoffelijke overschotten konden geborgen worden. Er waren geen overlevenden. beerden met lichtseinen en met vuur werk de sneltrein BazelCalais, die achter de opgehouden sneltrein na derde, tot stilsiand te brengen. Zij slaagden hier echter niet in. Met een snelheid van 90 km. per uur reed de trein van Bazel naar Calais op het achterste gedeelte van de stil staande trein in. De bagagewagen en twee rijtuigen van de sneltrein FrankfortParijs werden totaal ver nield. Tot dusver is bekend, dat er 20 personen om het leven gekomen zijn en dat er 40 gewonden zijn. Ver scheidene personen liepen brandwon den op door ontsnappende stoom. Alle slachtoffers, merendeels Franse militairen, bevonden zich in de trein van Frankfort naar Parijs. Foto toont de ravage op de plaats van het onheil. Tele-Foto A.N.P. Ook vijf Amerikaanse militairen zijn omgekomen. Amerikaanse legerautoriteiten ter plaatse hebben bevel gegeven alle papieren behalve de persoonlijke identificatiedocumenten die in de vernielde wagons zijn gevonden, te verbranden. Zij deelden niets mee over het aantal Amerikaanse soldaten in de trein. Ook over hun bestemming werd niets gezegd. Men gelooft ech ter. dat het merendeel van hen op dienstreis was van Amerikaanse centra in Duitsland naar andere in Frankrijk. Vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht hebben een deel van de ongeveer veertig gewonden naar het grote hospitaal in Frankfort ge bracht. De in bliksem sloeg het kruit DERTIG PERSONEN GEDOOD. Vrijdagmiddag is de bliksem gesla gen in een kruitopslagplaats ten Wes ten van Boulder (Colorado), tenge volge waarvan ongeveer dertig perso nen om het leven kwamen, zo meldt de politie aldaar. De explosieven werden gebruikt bij de bouw van een dam, een project van de „Denver Water Board". Mbn verwacht, dat het enige tijd zal duren, voordat de reddingsploe gen het getroffen gebied zullen kun nen betreden, daar de weg naar de dam geblokkeerd is door puin. Ten gevolge van de ontploffing deed zich een grondverschuiving voor. Functionarissen bij de werkzaam heden deelden mee, dat de bliksem in de electrische draden sloeg, die met de ladingen in de rotsen verbonden waren. Hierdoor ontploften deze Ja- dingen te vroeg. Vele arbeiders wer den door de neerstortende stukken rots getroffen. TRIBUNE BEZWEEK. Bij een volksfeest te Mark Groe ningen in Württemberg is Vrijdag middag een houten tribune van on geveer honderd meter lengte en drie meter hoogte, waarop naar schatting 2.000 personen stonden, ingestort. Veertig personen zijn in het zieken huis opgenomen. Zestig tot 80 perso nen werden gewond. Een één-jarig meisje kwam om het leven. De toe schouwers keken naar de „Schaapher derswedren", een oud volksgebruik. De vertoning werd onmiddellijk ge staakt toen het ongeluk gebeurde. Naar men zegt stortte de tribune in, omdat de steunbalken niet op gelij ke grond stonden. Toen een van de balken het begaf knapte de rest af „als lucifershoutjes". „KWAADAARDIGE VALSHEDEN ZONDER GROND" ^ENERAAL RIDGWAY heeft de Noordelijken en de Chinezen Zater dag medegedeeld: „Als u bereid bent de schorsing van de wapenstil standsbesprekingen te beëindigen, zal ik mijn afgevaardigden last geven uw afgevaardigden te ontmoeten". Tezelfder tijd verwierp Ridgway de communistische klachten en eisen over schending van de neutrale zóne. De verklaring, gericht aan de Chinese en Noord-Koreaanse opperbe- velhebbers, zegt, dat de laatste beweerde schending (het z.g. bombar- dement van 22 Augustus) nog meer dan voorgaande beweringen bedoeld i is als propaganda. De beschuldigingen worden als „kwaadaardige valsheden, geheel zon der feitelijke grond", verworpen. De bevelhebbers van het leger, de marine en de luchtmacht hadden hem ieder afzonderlijk schriftelijk medegedeeld, dat geen van hun on derdelen de neutrale zóne van Kaesong heeft geschonden of mogelijk geschonden zou kunnen hebben. nies zouden kunnen binnendringen, maar ze zullen de UNO-troepen niet zo ver kunnen terugdringen als in April, verklaarde hij. Front rustiger Intussen is na een week van bloe dige gevechten de toestand aan het Oostelijke front in Korea wat rusti ger geworden. Zaterdagmorgen meld de het communiqué van het achtste leger slechts aanvallen van Noorde lijke strijdkrachten, die compagnie sterkte niet te boven gingen. De aan vallen werden afgeslagen. Voorts wordt van het Oostelijke front slechts patrouille-activiteit ge meld. Vliegers van nachtbommenwerpers hebben Zaterdag gemeld, dat zij bijna 400 bevoorradingsvoertuigen hebben vernietigd of beschadigd op Noord- Koreaanse wegen. Een Amerikaanse piloot vertelde, dat de wegen „vol waren met vracht auto's, die met hun lichten aan reden". „ACHTSTE LEGER NIET TE VERSLAAN". Generaal Van Fleet, de opperbevel hebber van de grondstrijdkrachten in Korea, heeft gisteren verklaard, dat de UNO-troepen opgewassen zullen zijn tegen elk offensief, dat de com munisten zouden willen ontketenen. Zelfs indien de roden meer manschap pen, meer tanks, meer kanonnen en meer vliegtuigen zou'den gebruiken dan ooit eerder in Korea, zouden zij volgens generaal Van Fleet het acht ste leger niet kunnen verslaan. De geallieerde strijdkrachten heb ben de betrekkelijke rust, die 61 da gen onderhandelingen hun toestond, gebruikt voor grondige oefeningen. Generaal Van Fleet wilde niet be weren, dat de communisten misschien niet op één plaats de geallieerde li- Ha rriman naar Belgrado De Amerikaanse bemiddelaar in het Perzische oliegeschil Harriman, is gister per speciale Constellation uit Teheran naar Belgrado vertrok ken. Na een verblijf daar van enkele dagen zal hij, op weg naar Amerika, Londen aandoen. Hij vertelde geen nieuwe voorstellen te hebben voor de Britse regering, en ook niet van plan te zijn nieuwe stappen te onderne men in het olie-conflict behalve wan neer een der betrokken partijen hem daarom vraagt. Hij is van mening dat de Perzische regering nu tijd moet hebben om zich de moeilijkheden te realiseren die bij de nationalisatie van de olie-industrie ongetwijfeld te voorschijn zullen tre den. In afwachting van het bezoek van Harriman heeft de Zuidslavische on derminister van buitenlandse zaken zich lovend uitgelaten over de zen dingen oorlogsmaterialen, die in Zuid-Slavië aankwamen. Deze zen dingen worden met dollars betaald, maar worden behalve uit de Ver enigde Staten betrokken uit West- Duitsland, Frankrijk en Nederland. De Sovjet-Unie heeft, na de uitlatin gen van Moltof in Warschau, haar bedreigingen tegen Zuid-Slavië her nieuwd bij monde van de Russische vice-premier maarschalk Worosjilof, die de „bevrijdingsfeesten" in de Roe meense hoofdstad Boekarest bijwoont. De „Honkong Standard" meldt uit Shanghai, dat de bisschop van Nan king, mgr. Melendro-Gutierrez, vijf andere Spaanse geestelijken en een non China moeten verlaten. Zij zou den beschuldigd zijn van „het in ge vaar brengen van de belangen van de staat en van het volk". Men ge looft, dat de bisschop en de geeste lijken zes maanden geleden zijn ge- arrsteerd. Zij worden volgens de „Hongkong Standard" beschreven als „hardnek kige anti-communistische imperialis ten", die in het geheim pro-Kwomin- tang pamfletten drukten en samen spanden tegen de communistische re. gering. Nu ook mevrouw Maclean zoek De mysterieuze affaire van de „vermiste Britse diplomaten" kreeg gisteren een nieuwe wending, toen bekend werd, dat de echtgenote van één hunner, mevrouw Melinda Mac lean, sinds 48 uur verdwenen is. Zij was vorige week Vrijdag met haar vier kinderen te Sainte Maxi me in Zuid-Frankrijk met vacantie gekomen, vergezeld van haar moe der cn Maclean s zuster, mevrouw Terrell. De dames hadden een vleu gel van de grote villa ,.La Sauvagc- onne" gehuurd. Sinds 48 uur blijkt nu mevroqw Maclean niet aanwezig te zijn. Donderdag werd een brief voor haar bezorgd uit Chicago. Maar de politie, die de villa in het oog houdt stond niet toe, dat hij werd afgele verd. Zij bracht hem naar Hotel du Golfe, anderhalve kilometer verder, waar mevrouw Maclean hem zou kunnen afhalen. Tot gisteravond was dit niet gebeurd. Toen een verslaggever Woensdag een bezoek aan de villa wilde bren gen, antwoordde de eigenaar dat me vrouw Maclean er niet was. en dat hij ook niet wist, waar zij wel kon zijn. De kinderen van Maclean zijn nog wel in het huis. Men kon ze horen spelen achter de hoge muur. die de villa omgeeft. De politie verbood de pers, de villa te bezoeken. STOKES BRACHT VERSLAG UIT jpREMIER ATTLEE van Groot-Brittannië en zijn voornaamste ministers hebben gisteravond besloten geen verdere maatregelen in het oliege schil te nemen, in afwachting van een beslissende stap van de Perzische regering. Dit besluit viel na een kabinetszitting waarop minister Richard Stokes een verslag uitbracht over zijn bevindingen in Teheran. Stokes, die gisteren per vliegtuig in Londen terugkeerde na het vastlopen van de onderhandelingen op Woensdag, is van mening, dat de grens van de En gelse toegeeflijkheid bereikt is. Zijn standpunt, dat de beslissing nu in handen van de Perzen ligt, werd gedeeld door premier Attlee en de uitgelezen groep ministers en des kundigen, die hij voortdurend over de oliecrisis raadpleegt, zo verluidt het verder. Minister Stokes heeft uitdrukkelijk verklaard, dat hij de onderhandelin gen met Perzië wil hervatten, zodra een voorstel gedaan wordt, waarbij de veilgheid van het Engelse per soneel wordt gewaarborgd. Het blij ven van de technische Engelse staf in Abadan wordt beschouwd als een ge meenschappelijk belang zowel voor de Perzen als voor de Engelsen. Men verwacht niet dat Engeland de eerste dagen nieuwe toenaderingspogingen zal ondernemen. De weigering om de huidige schorsing van de besprekin gen als definitief te beschouwen hangt samen met de overtuiging, dat op den langen duin in Teheran de geest van samenwerking de overhand zal krijgen. Er staat voor beide par tijen te veel op het spel, hoewel het niet bekend is hoever de Perzische plannen om zich zonder Engelse hulp te redden, zijn gevorderd. Zonder een overeenkomst met de mogendheden, die de tankvloten bezitten, kunnen de Perzen hun olie niet op de wereld markt brengen. Om het Unie statuut Besprekingen begonnen Wij vernemen van officiële zijde, dat prof. Supomo gistermiddag door de Nederlandse minister van buiten landse zaken en de minister voor Uniezaken is ontvangen, teneinde een officiële boodschap van zijn rege ring over te brengen. Prof. Supomo deelde mede, dat de politiek van het kabinet-Sukiman er op gericht is de wijziging van het Uniestatuut door een verdrag tot stand te brengen op basis van zakelijke motieven met de bedoeling de verhouding tussen Ne derland en Indonesië gezond te ma ken. Namens de Indonesische regering sprak prof. Supomo de hoop uit, dat een oplossing zou kunnen worden ge vonden, los van sentimenten. Op grond van de door prof. Supo mo gegeven uiteenzetting zijn der halve thans de besprekingen begon nen, zo vernemen wij. EMIR TALAL KEERT TERUG. Emir Talal zal in de naaste toe komst uit Genève naar Amman ver trekken „om zijn toekomstige verant woordelijkheid in het Hasjemietisch koninkrijk van Jordanië op zich te nemen", aldus is te Genève bekend gemaakt. Emir Talal bevond zich onder be handeling in Zwitserland, toen zijn vader op 20 Juli vermoord werd. In zijn afwezigheid werd zijn Jongere broer, emir Nai£ regent. „RUSTKUUR" VOOR PIECK EN ULBRICHT. De Oostduitsc president, Wilhelm Pieck, is uit Berlijn vertrokken voor een „gezondheidskuur". Men neemt aan, dat hij naar Polen of Rusland op weg is. Enkele dagen geleden is de Oostduitse vice-president, Walter Ul- bricht, eveneens voor een rustkuur Oostwaarts vertrokken. Pieck's ge zondheidstoestand gaf de laatste tijd geen enkele reden tot ongerustheid. Aan het jeugdfestival in Berlijn heeft hij nog actief deelgenomen. W-ayett uaa% itilantciiötea In Amerika (natuurlijk) is een wagen ontworpen, die geschikt is voor het vervoer van infanteristen, om hen te beschermen tegen ko gels en granaatscherven, wanneer zij naar het front gaan. Het voertuig (20 ton), kan twaalf man tegelijk vervoeren en heeft de naam gekre gen van T18El. Het kan ook gebruikt worden voor het vervoer van vracht, afval, artillerie of post; dus wel een veelzijdig vehikel. Dubbele achterdeuren maken het de soldaten mogelijk snel uit te stappen. Het zal hetzelfde terrein kunnen „nemen" als tanks. Op de foto zien we de achterzijde van het voertuig. MASKERADE I JIT DIE NIEUWE rode maskerade kan ik niet wijs worden, heeft Truman gezegd, en de gehele demo cratische wereld zegt het hem na. Behalve voor de communisten is het voor iedereen duidelijk, dat het laatste „incident", hetwelk de aan leiding is geweest tot het afbreken van de wapenstilstandsbesprekingen te Kaesong, door de roden zelf in el kaar is gezet. Volgens de communis ten is de neutrale zóne door geal lieerde vliegtuigen gebombardeerd, o.a. een jeep zou getroffen zyn. Maar de bewijzen daarvan zijn zo erbar melijk, dat niemand in gemoede overtuigd is, dat inderdaad een „bombardement" heeft plaats gehad. Alle rapporten van verant- 0 woordelijke officieren zijn eenstemmig in hun consta tering, dat het incident niet door geallieerde vliegtuigen kan zijn ver oorzaakt en dat het hele geval hoogstwaarschijnlijk in scène is ge zet en nog tamelijk slecht ook. Maar als men van dat standpunt uitgaat, moet men ook aannemen, dat de rode heren bepaalde bedoe lingen hebben gehad met wat Tru man „deze maskerade" noemde. Dan zijn zij blijkbaar te kwader trouw. Wij hebben reeds direct als onze mening weergegeven, dat wij voors hands nog niet geloven aan plannen van Moskou om de wapenstilstands besprekingen definitief af te bre ken; veeleer geloven wij in een „offensief met beperkte strekking". Maar aangezien de rode heren hun bedoelingen gewoonlijk zeer goed weten te camoufleren en de deuren en ramen van de leidinggevende fi guren geen enkel geluid laten door- siepelen, blijft voor ons altijd slechts raden en gissen. Wij zijn er even wel niet slechter aan toe, dan de autoriteiten van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Die weten n.l. ook niets en toch ge loven ook zü, dat er aanwijzingen zijn voor de veronderstelling, dat de onderhandelingen binnenkort weer zullen worden hervat. Volgens radio-Peking zouden de besprekin gen inderdaad slechts geschorst zijn, niet afgebroken, en zouden zg kunnen worden hervat, zodra de Amerika nen een bevredigend antwoord heb ben gegeven het protest inzake het jongste incident. F\E BEDOELING van de vooraf bekokstoofde afbreking zou dan mogelijk kunnen zijn: de geallieer den ook eens te dwingen tot het maken van excuses, nadat de Noor delijken een vorige maal bakzijl hadden moeten halen, toen de Ame rikanen weigerden te komen. Dan zou het befaamde „redden van z'n gezicht" ook thans een rol gespeeld hebben. Degenen, die achter het hele geval een bedoeling van veel wijdere strekking zoeken, menen o.a. dat Moskou de leiding gevende factor achter de schermen is gaan in zien, dat voortzetting van de confe- rentie-comedie geen zin meer heeft. In die gedachtcngang zou Moskou van de veronderstelling zijn uitge gaan, dat er in Korea met praten enige voordelen zouden zijn te be halen, welke met vechten niet te bereiken waren. Met name zouden de roden tijdens de wapenstilstands onderhandelingen in de gelegen heid zijn om rustig hun gehavende troepenmacht te versterken het geen niet zo goed gelukt is, daar de geallieerden hen niet veel rust lie ten. Vervolgens zouden zij er op ge speculeerd hebben, dat het hun ge lukken zou, de 38c breedtegraad als demarcatielijn en daarna als defini tieve grens te herwinnen. Noch het één noch het ander is bereikt en daarom zou Moskou er maar een eind aan willen maken door het en sceneren van een incident, dat de h 1 vn de mislukking bij voor baat op de tegenpartij moet laden. Weer anderen menen, dat Mos kou een breuk te Kaesong heefc ge produceerd om deze te kunnen in ruilen tegen een concessie in San Francisco, waar straks het Japanse vredesverdrag moet worden gete kend. Wij zullen al deze veronderstel lingen laten voor wat ze zijn; de tijd zal het uitwijzen wat vermoedelijk de bedoeling is geweest. Maar in elk geval blijkt uit dit voorval eens te meer, dat men zeer voorzichtig moet zijn met alles, waarin Moskou de hand heeft. Met valt moeilijk te ge loven aan enige goede trouw van die zijde. INDONESIë EN SAN FRANCISCO. Na afloop van de vergadering van het Indonesische kabinet heeft de mi nister van voorlichting gisteren ver klaard, dat het kabinet heeft beslo ten een delegatie naar San Francisco te zenden onder leiding van de minis ter van buitenlandse zaken. Het al dan niet ondertekenen van het vre desverdrag met Japan zal afhankelijk zijn van de toestand te San Francisco. KxPiAdtj,e.... Er is geen hartstocht en geen in stinct, dait niet beteugeld kan wor den.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1