BEURS - O VERZICHT Een geslaagde oefening »Mars« ten einde Onderzoek goede bewerking tabak van eigen bodem Een millioen Amerikaanse sigaretten gesmokkeld De draak en St. Joris in de perikelen ,&caote>L6," uaat de Wegenwacht Doodstraf Gemeenteraad van Boskoop VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1951 DE LEID SE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Na een stroef begin uitstekende prestaties De oefening „Mars" is een uitste kende voorbereiding gebleken voor de intergeallieerde manoeuvres, wel ke de volgende maand in de Engel se en Franse zóne van Duitsland zullen worden gehouden. „Ik ben er van overtuigd, dat on ze mannen in Duitsland een goed figuur zullen slaan", verklaarde gis termiddag de chef—staf van de CSV (commandant strijdkrachten te vel- Ook de Amerikaanse kolonel R. i.. Hawkins, die als adviseur a*n de Nederlandse legerleiding is toe gevoegd was van oordeel, dat de 31ste Regiments gevechtstroep in Duitsland goed voor de dag zal ko men. Kolonel Hawkins verklaarde zeer getroffen te zijn door de bui tengewone voorzichtigheid, waarme de de soldaten gedurende de oefe- de), kolonel G. J.Le Fevre de Mon- """e particuliere eigendommen tigny, na afloop van de oefening I hebben ontzien. „Dat zie je niet al „Mars". I bij ander legers gebeuren" De 31ste Regimentsgroep, die aan i Verder es hij de democrati- de intergeallieerde manoeuvres in j sche w«ze. «aarop de Nederlandse West-Duitsland zal deelnemen is I officieren met de soldaten omgaan. Maandag 13 Augustus jl. nabij het! °P de vra*g wa* hlJ van de uit- Wilhelminakanaal in Noord-Bra-i rus1^nS van de gevechtstroep dacht bant aan deze 10 daagse oefening antwoordde hij, dat er nog nooit begonnen. Via Den Bosch, Grave, i een. commandant in de krijgsge- Nijmegen, Arnhem, Doesburg, Ruur- schiedenis is geweest, die ten volle lo, Lochem, Holten, Ommen en tevreden was over zijn uitrusting. Balkbrug zijn de mannen van de ge vechtsgroep, dag en nacht oefenend, tot de omgeving van Meppel opge rukt, waar zij gistermorgen als be sluit defileerden. „In het begin van de oefening ging alles nog wat stroef", zo zeide kolo nel Le Fevre de Montigny, „doch geleidelijk aan kwam er verbetering en de laatste drie dagen ging het werk uitstekend". De kolonel ver klaarde, dat ditmaal de keuze op een zeer beweeglijke ló dagen du rende oefening was gevallen, om de staven voortdurend in actie te hou den. „Bovendien", zo zeide hij, „heeft een korte oefening het na deel, dat men moet stoppen wanneer het juist goed begint te lopen". Raadszitting ging niet door Toen gistermiddag de Amsterdam se raad zou vergaderen door de burgemeester tussentijds bijeengeroe pen op verzoek van de communisten met als enig punt op de agenda.de bespreking van hulpverlening aan de slachtoffers van de wolkbreuk op 8 en 9 Augustus, bleek op het vastge stelde uur het quorum, het voor het houden van een zitting vereiste aan tal leden, niet aanwezig te zijn. Slechts 19 raadsleden van de 45 waren gekomen meldt de Volkskr. te weten 10 communisten, 4 Pro- testant-Christelijken, 3 liberalen en 2 wethouders. De waarnemend burge meester, wethouder B. C. Franke, constateerde toen, dat de vergadering geen doorgang kon vinden en wees de communist Gortzak, die tóch wilde redevoeren, erop, dat dit onmogelijk was, aangezien er niet werd verga derd. „U kunt ook anders beslissen." riep de heer Gortzak uit. „Het is een schandaal! Er zitten nog twee andere wethouders op hun kamer!" Ook op de publieke tribune, waar voor de communisten hun aanhang hadden opgetrommeld, ontstond enig tumult. De boden slaagden er even wel in de zaal zonder noemenswaar dige ordeverstoring te ontruimen. Buiten, voor het raadhuis, bleven de protesterenden nog korte tijd samen scholen. DE BROMFIETS: RUWIEL OF MOTORFIETS De K.N.A.C. heeft zich in een adres tot de minister van Verkeer en Waterstaat gewend met het drin gend verzoekt op korte termijn te willen aanwijzen welke rijwielen met hulpmotor met een rijwiel gelijk gesteld worden. Het toenemend aan tal ongevallen met de bromfietsers die niet weten waar ze zioh aan te houden hebben vereist naar de me ning van de K.N.A.C. een direct in grijpen. De toestand hierdoor zal al veel verbeteren, hoewel nadere maatregelen voor de bromfiets wel licht overwogen dienen te worden. Aansluiting bij de Belgische bepa ling, waar onlangs een cylinderin- houd van 50 cc. werd aangenomen, dient naar de mening van de K.NA.C. aanbeveling. Maar wat jullie hebben, gebruiken jullie goed". HOOFDCOMMISSARIS BEBOET. Tegen de hoofdcommissaris van po litie te Eindhoven B. v. d. W. is voor de Bossche rechtbank honderd gulden boete geëist wegens eenvou dige mishandeling. De hoofdcommis saris had de procuratiehouder van de Nutsspaarbank te Eindhoven in een opwelling van drift een bloedneus be zorgd omdat deze naar het zoontje van de hoofdcommissaris had gesla gen. Dat gebeurde nadat het zoontje met zijn fiets de procuratiehouder, die op de weg stond te kijken, in de rug had aangereden. DE ROBIJNEN DIENSTBODE De 25-jarige dienstbode die Dins dagmiddag bij een familie in de Van Eeghenstraat te Amsterdam voor 10.000 aan kostbaarheden stal en er daarna mee vandoor ging, is reeds een dag later gearresteerd. Het meisje, dat afkomstig is uit 's-Gra- venzande, had zich naar Den Haag begeven, waar zij trachtte een deel van de buit (een paarlencollier cn een met brillanten bezet dameshorlo ge) aan de man te brengen. Dat werd haar noodlottig. De buit had het meisje nog in zijn geheel bij zich. Slechts twee zakdoekjes wor den vermist. In de toekomst eigen teelt gelijk aan Virginia Het laboratorium voor technische gram. Hoewel dit allerminst vol doende is voor de binnenlandse be hoefte, bestaat de goede kans, dat dit volgend jaar aanmerkelijk zal kunnen worden opgevoerd. Er zijn nog enige moeilijkheden ten aanzien van de teelt en de bestrijding van de z.g. mozaiekziekte (een virusziekte), die zeer moeilijk te bestrijden is. Het vertrouwen is gewettigd, dat de ze teelt mettertijd een aanzienlijke besparing van deviezen zal beteke nen. De Utrechtse Kamer van Koop handel en minister van den Brink hebben reeds grote belangstelling aan de dag gelegd, zo deelde de heer Hengeveld mede. botanie te Delft, de heer F. Henge veld van de Deli-maatschappij en de groothandel in tabak Fa. W. Floes te Amsterdam zijn er in ge slaagd hier te lande, geteelde tabaks soorten zo te fermileren, dat een ta bak is verkregen, die met Ameri kaanse Virginia tabak kan wedijve ren. Naast het telen was het grote pro bleem de methode van fermiteren. Tot dusver deed men dit door op hanging in schuren of op stapels, maar het nadeel daarvan was, dat men de warmte- en vochtigheids graad, die van zo enorm groot be lang is om een goede tabak te ver krijgen, niet nauwkeurig kon rege len. Sinds 1820 geschiedt in Amerika het fermiteren met warmtebuizen, waardoor wel een nauwkeurige warmte- en vochtigheidsgraad kan worden bereikt. In Nederland zag men eohter geen heil in de tabaks culture, zodat men er niets in zag deze methode na te volgen. De les van de oorlog. Na de oorlog is men echter van gedachte veranderd. Na enige jaren van proefnemingen in de tuin van de technische botanie te Delft is men tot de ontdekking gekomen, dat er grote moeilijkheden liggen voor deze culture. In 's-Graveland en Monster zijn enige eesten gebouwd waar de tabak in enige dagen tijds kan wor den gefermiteerd. Voorheen had men daar enige weken voor nodig. Het resultaat is in vele opzichten zeer gunstig. Hoewel men nog in het experimentele stadium verkeerd, kon de heer Hengeveld ons reeds verzekeren, dat hij voor de toekomst grote verwachtingen heeft. In vier streken van ons land worden reeds proeven genomen met de teelt van verschillende tabakssoorten n.l. Westland, Kennermerland, Ameron- gen en het land van Maas en Waal. Tot dusver werd met de teelt in het f aers en ln beesel oewaarae men ae Westland -de beste resultaten be- i legendarische draak, die in de ge- reikt- schiedenis van beide dorpjes een grote rol gespeeld heeft. Verzegelbout met een afschroefbare kop De recherche van de Nijmeegse douane heeft met de arrestatie van de Rotterdamse koopman L. en de Twentse expediteur W. het voorlopig onderzoek geëindigd in een der groot ste smokkelzaken, die zich de laatste tijd in Nederland hebben voorgedaan. Niet minder dan een millioen Ame rikaanse sigaretten zijn ongebande- rolleerd en op geraffineerd eenvou dige wijze uit Zwitserland naar ons land gesmokkeld en hier op dg markt gebracht. L., W. en een nog onbekende smok kelaarscombinatie zouden aan deze affaire ieder tenminste 15.000 heb ben verdiend wanneer de Nijmeegse douanerecherche, die bij toeval lucht van deze zaak had gekregen, haar niet tot klaarheid had weten te bren gen. Enige tijd geleden arriveerde al dus het Alg. Dgbl. op het station te Rotterdam een wagon, die volgens de bijbehorende papieren kisten met aniline bevatten, die uit Bazel waren verzonden. Deze kisten werden onder toezicht van de douane ingeklaard, overgebracht in een grote transport auto van de firma W. uit Twente, waarna de autodeuren met een z.g. verzegelbout werden afgesloten en verzekerd. Deze zegelbout had echter een af schroefbare kop, hetgeen de inkla ringsambtenaren niet was opgeval len. Evenmin had men ontdekt, dat de kisten met sigaretten in plaats van met aniline varen gevuld. Nadat aan alle inklaringsformalitei ten was voldaan reeds de chauffeur de vrachtwagen naar een veilige plaats ergens in Rotterdam, waar de kop van de verzegelbout werd ver wijderd. De kisten sigaretten (in to taal vijftig) werden uitgeladen en vervangen door kisten met echte analine. Deze simpele wijze van smokkelen heeft bij de ontraadseling van het complot de grootste moeilijkheden veroorzaakt, omdat men aanvankelijk niet kon aannemen, dat smokkelaars een dergelijk groot risico zouden dur- GEMOEDFLIJKE STRIJD IN LIMBURGS DORP «Woensdagavond is de omgeving van Beesel en Reuver, twee kleine Limburgse dorpjes, die tcsamen een gemeente vormen, het toneel ge weest van een hevige, doch sportfeve strijd, met als strijdtromphee St. Joris en de draak. Nu was de hoofdoorzaak van het gevecht de draak, want St. Joris was er door de Beeselingen alleen maar bijgehaald, om de gemoederen van de Reuver-bewoners nog meer te prikkelen. Om het motief van deze landelijke strijd ten volle te begrijpen, dienen we even een duikje in de geschiede nis te nenven. In vroeger jaren, was Beesel het voornaamste gedeelte van de ge meente Beesel-Reuver. In Beesel hield men gemeenteraad, in Beesel woonde de burgemeester en wethou ders en in Beesel bewaarde men de In de toekomst deviezenbesparing Dit jaar verwacht men reeds een productie van vijftienduizend kilo- FOKVEEDAG WESTER 5 DELFT. Voor de derde achtereenvolgende maal zal in Delft op de terreinen van de Marlotshoeve achter de Raam straat de fokvee- en ruiterdag „Wes ter 5 Delft" worden gehouden. Als datum is vastgesteld Zaterdag 8 Sep tember. In de morgenuren zal in hoofdzaak de nadruk worden gelegd op het aangevoerde fokvee en 's mid dags wordt hei hippische gedeelte af gewerkt. Over enige dagen zullen de nieuwe „scooters" met zijspan, die in Neder land werden gebouwd, speciaal ten behoeve van de Wegenwacht van de A.N.W.B., op de wegen verschijnen.'s-Gravenhage heeft de primeur van dit nieuwe vervoermiddel der Wegenwachters, dat er zeer aantrek kelijk uitziet. Deze automobilist wil er wel iets meer van weten. Alles ging heen behalve de draak In de loop der tijden is Reu vel echter uitgegroeid tot een nijver in dustriestadje, terwijl Beesel zijn ver trouwde landelijkheid behield. Dit had tot gevolg, dat gaanderweg zowel burgemeester, als gemeen teraad en tenslote alle gemeentelijke instanties in Reuver een onderkomen zochten. Dit heeft Beesel zeer ver droten, doch als troost hield zij het dorpssymbool, de draak, onder haar beheer en trots de vele moeite die de Reuvelingen zich in de loop der jaren hebben getroost, bleef deze draak in Beesel. De Beeselingen hebben het be geerde draakje zelfs uitgebreid met een St. Joris en dit was de getergde Reuvelingen te veel. Als premiere in de grote wereld zou St. Joris met de draak optreden op de Roermondse tentoonstelling en dit te verhinderen werd het enige doel van de Reuvelingen. De Beeselingers, ook niet mis. bar ricadeerden het verblijf van St. Joris en de draak met balken en zware kettingen en een stootploeg stond dag en nacht klaar om een eventuele aanval af te slaan. Het meest moei lijke ogenblik zou komen wanneer de krijgshaftige heilige naar Roer mond zou worden overgebracht. Listig als de inwoners van Beesel nu eenmaal zijn, strooiden zij valse geruchten rond, waarin een verkeer de tijd vermeld werd en toen dan ook Woensdagavond te 8 uur het startsein gegeven werd, was dit voor de onthutste Beeselingen een vol komen verrassing. Doch niet lang. Een gevecht van man tegen man In allerijl werden er maatregelen genomen en St. Joris met de draak, trots gezeten op een grote boeren kar en omringd door strijdlustige speerdragers, was nog niet buiten het dorp, of een felle aanval werd ondernomen. Er ontstond een strijd van man tegen man, die slechts be slist kon worden door het optreden van een agent met gummiestok. Dat deze „agent" slechts een corrrediant was in het uniform van de plaatse lijke postbode, konden de Reuvelin gen niet weten Het was er te donker voor en -het ontzag in Limburg voor de uitvoerende macht is zo groot, dat alleen al de gedachte aan de oneer van een politiecel voldoen de was, om de verhitte gemoederen van de Reuvelingen te bekoelen. Momenteel troont St. Joris met zijn draak, als een levend bewijs van Reuvers macht in traditie-gevallen, op de Roermondse tentoonstelling. Dag en nacht wordt er bij hem ge waakt en met nog meer voorzichtig heid zal hij na afloop weer naar zijn eigen en enige woonplaats Reuver worden teruggevoerd. Soldaten-jool ging te ver Een deel der militairen uit de Wil lem Ui-kazerne te Amersfoort, die met groot verlof gaan, hebben gister avond op zeer luidruchtige wijze hun afscheid gevierd. Om elf uur maakten een 30-tal, die allen beschonken wa ren zoveel rumoer in de Langestraat, dat de bewoners de politic waar schuwden. Vooral het verkeer had van de baldadigheid der manschappen te lijden. Toen een tweetal agenten arriveer den en gemoedelijk de soldaten aan maande naar huis te gaan, sloeg de baldadigheid over in geweld, dat zich uitte in slaan en trappen der beide politiemannen, waarbij zich inmid dels een derde had gevoegd. De poli tiemannen werden gedwongen van zich af te slaan, maar zij werden al gauw teruggedreven. Een hunner meldt de correspon dent van de „Tel." werd zelfs voor een rijdende autobus geworpen, doch de chauffeur wist spoedig te stoppen. Toen bij de maréchaussee om as sistentie werd verzocht, kwam er één opdagen, die evenmin iets kon uit richten. Ook de wacht van de Willem III kazerne bleek de woestelingen niet baas te kunnen en de politie, die order heeft, niet te schieten, werd met de wacht totaal onder de voet gelopen. De officier van piket werd eveneens aan de kant gezet. Ten slotte gingen de dronkenman- nen naar hun slaapplaatsen. Er zal nu wellicht vanavond door de M. P. wor den gesurveilleerd. En Xat is wel zeer nodig, want reeds de vorige week werd een politie-agent door een mili tair gewond en mishandeld. Zolang de politie niet strenger mag optreden, vrezen velen, dat de onrust, vooral 's avonds in de binnenstad zal blij- VOOR ƒ7.50 TWEE FIETSEN GEKOCHT. De somma van 7.50 betaalde de 21-jarige koopman H. de V. op het Amsterdamse Waterlooplein voor twee in Haarlem gestolen fietsen. Hij werd Woensdag door de Haarlemse recherche, in samenwerking met de Amsterdamse politie, gearresteerd, nadat de dief van de fietsen, een ont vluchte uit het Rijksasyl te Avereest, in Halfweg werd aangehouden. ven nemen. Hoewel de sigaretten niet meer teachterhalen zijn, zullen de invoerrechten nog wel te vorderen en ook te incasseren zijn, zódat deze po ging tot oplichting van de Staat op niets is uitgelopen. EERSTE SCHIP MET LEVENSMIDDELEN VOOR INDIA Op Woensdag 29 Augustus ver trekt het ss „Indian Endeavour" van Rotterdam naar Calcutta. Aan boord zal zich een eerste zending gecon centreerde levensmiddelen bevinden door het Nederlandse volk bijeen gebracht ter leniging van de nood in de hongergebieden van India. Een deputatie der jeugdorganisaties zal de goederen die dag symbolisch overdragen aan de waarnemend ge zant van India in Nederland, die namens zijn regering dit eerste ge schenk zal aanvaarden. Vrouw schoot op ruziemakers De Oosterhoutse kermis vond in de nacht van Woensdag op Donderdag een rumoerig einde toen een veertig tal feestvierders spektakel maakte voor een reeds gesloten café op de Tilburgse weg. Toen er ruiten aan scherven gingen kreeg de kasteleines het dermate op haar zenuwen dat zij een revolver greep en daarmede eni ge schoten loste. Daarbij werd een vrouw in het rechterbovenbecn ge troffen. De politie herstelde de orde, bracht de gewonde naar het zieken huis en arresteerde de kasteleines, die niet in het bezit was van een wapen vergunning. VERDUISTERING BIJ AANNEMERSFIRMA. Naar het N. v. d. D. verneemt, zijn enige weken terug bij de aanne mingsfirma L. te den Haag grote ver duisteringen aan het licht gekomen met koper, zink en andere voorraden. Ten gevolge hierva.i is deze firma voor duizenden guldens benadeeld. Een vijftal leden van het personeel is gearresteerd. Deze verduisteringen zouden zich over '-en tijdsverloop van negen jaar uitstrekken. Hangende het onderzoek konden ons geen nadere mededelingen worden gedaan. Wederom 'n gevangene ontvlucht De Groninger G. S., die gedeti neerd was in een der noordelijke strafinrichtingen, heeft kans gezien op het moment, dat hij door twee gestichtswachten voor een voorlo pig verhoor naar de Groningse rechtbank werd gebracht, te ont vluchten. De beide gestichtswachten liepen met hun arrestant door de drukke Heerestraat, toen deze plot seling zijn kans schoon zag te ont komen. Onmiddellijk werd een achtervolging ingezet, evenwel zon der resultaat. Evenmin slaagde de Groningse politie er in de arrestant in de loop van ,de dag te vinden. Rustig prijshoudende markt In mindere mate dan Woensdag stond gisteren de beleggingsmarkt in het middelpunt der belangstel ling van de Amsterdamse beurs. De koersdaling is Woensdag zeer gevoe lig geweest en heeft algemeen de aandacht gevestigd op het zo actuele vraagstuk van de staffellening 1947, tot 41/2 pet. is gestegen. Gisteren zette de inzinking zich niet verder voort. Op het lage niveau kwamen dekkingsaankopen te voorschijn, zo dat Nederlandse Staatsfondsen licht in herstel waren en zich ook in het verdere verloop vrij goed wisten tc handhaven. De staffellening werd gedaan van 81 tot 81 5/8 en de in vesteringen van 85 3/8 tot 86 1/8. Dientengevolge traden de dollarle ningen, die ter beurze verhandeld worden, eveneens minder sterk op de voorgrond. Wel vormde zich weer een open hoek in de 4 pet. dollar lening Philips en was de stemming goed prijshoudend op 105 1/8 tot 105 5/8„ maar er scheen minder om te gaan dan op de vorige dagen. De 3 1/2 pet. dollars Philips liepen op tot 102 1/2. Nederlandse dollarlenin- gen prijshoudend. Het belangrijke internationale nieuws, zoals het afgebroken overleg inzake de Perzische Olie en het ver breken van do besprekingen over Korea, had op do beurs geen recht- streekse uitwerking. Internationale fondsen bldken tenslotte echter ietwat gedrukt, maar van belangrij ke verliezen was geen sprake. Zo wel Kon. Olie als Unilever cn Philips noteerden iets beneden het vorige niveau. De affaire was zeer dun ge zaaid. Hoezeer lichte vraag in deze markt reeds voldoende is om een koersverheffing tot stand tc bengen, bleek wel in de hoek van Amster dam Rubber, waar in de eerste tape op 104 pet. boven Woensdag geno teerd werd, een niveau dat later niet gehandhaafd kon blijven. Ook elders was het aanvankelijk iets hogere oeil voor Cultuurfondsen niet volaoende gefundeerd om zich volledig te handhaven. Overigens had de markt een weinig belang rijk verloop, Scheepvaartpapieren bleven ongewijzigd en het agio voor zioh op circa 16 1/4 procent. Er wer den 2100 Shares verhandeld van de Television Electronics op 171/8. Aandelen van Den Bergh Jungens werden vernomen op circa 274. Veel verandering kwam er tegen het sluiten van de markt niet meer, zo dat een zeer rustige, merendeels prijshoudende stemming, gehand haafd bleef. Prolongatie 3 1/4 pet. De negenjarige Indische olifant Rajah uit de Londense dierentuin mag niet in leven blijven; hij heeft drie maanden geleden een trap ge geven tegen een televisie-auto, twee maanden geleden de hoofd oppasser aangevallen en hem verwondingen aan de ribben toegebracht en kort geleden zijn eigen oppasser aan de borst verwond. Deze oppasser ligt in het ziekenhuis. De dierentuin durft Rajah, die op het ogenblik zo stil is als een muisje, en op wiens rug dui zenden kinderen een ritje hebben gemaakt, geen kans meer te geven en zal hem laten afmaken. De gemeenteraad van Boskoop kwam onder voorzittersschap van de burgemeester in openbare vergade ring bijeen. Bij de ingekomen stuk ken was een verzoek om subsidie van het „Katholieke Paedagogische Beroepskeuze Bureaux". Aangezien het verzoek in te vage termen was gehduden en niet is gebleken wat de eigenlijke bedoeling was, meenden B. en W. afwijzend op het verzoek te moeten beschikken, waarmede de raad, na een opmerking van de heer Mathot zich kon verenigen. Eenzelf de lot onderging het verzoek van de Gov^ka (Goudse vee- en kaasten toonstelling) tot 2 cent per inwoner. Hier besliste een stemming 8 tegen 5 voor over de afwijzing. De wijzi ging van de verordening keurings dienst voor vee en vlees vond men wel iets te ver gaan, doch na enke le besprekingen was de raad van me ning, dat men toch accoorö moest gaan met de voorgestelde wijzigin gen, welke een beperking van de huisslachtingen inhouden. Vervol gens werden de balansen en verlies- en winstrekeningen der gemeente bedrijven over het jaar 1950 voor lopig vastgesteld nadat aan enkele leden hierover inlichtingen waren verstrekt. Het voorstel tot goedkeuring van een besluit van het Burgerlijk Arm bestuur tot verkoop van het z.g. ar- menland ondervond geen bezwaren. Het is n.l. gebleken dat de huurop brengst niet opwoog tegen de lasten terwijl het vinden van een huurder niet altijd eenvoudig was. Aangezien de prijs van 3500.— alleszins aan vaardbaar kan worden geacht, werd tot verkoop besloten. De opbrengst van deze verkoop zal, volgens de be staande regelingen, worden belegd in 2lA%0 Inschrijvingen Grootboek N.W.S. Op het verzoek der ouders van een leerling, die een bijzondere school voor buitengewoon lager onderwijs te Alphen ad. Rijn bezoekt, om een tegemoetkoming in de aan het schoolbezoek verbonden reiskosten, werd besloten de helft die kosten, welke 6,40 per maand bedragen voor rekening van de gemeente te nemen. Tevens kreeg het schoolbestuur van de bijzondere school aan do Nieuwstraat de beschikking over 585.voor het aanschaffen van nieuwe gordijnen ter vervanging van de oude, welke totaal versleten Het thans aan de orde zijnde voor stel tot het nemen van verkeers maatregelen, ontlokte een zeer diep gaande en verwarrende discussie, waaraan alle leden deelnamen. Het ging om 't instellen van een wacht- verbod voor diverse straten, het tot voorrangsweg verklaren van enke le wegen, het tot B-wegen verklaren van enkele straten en het vaststellen van het totaal gewicht voor de stra ten en wegen. Tengevolge van ver schillende voorgestelde wijzigingen in het ontwerp der verordening zal deze opnieuw worden gesteld en na der worden uitgewerkt, waarna tot publicatie kan worden overgegaan. Het voorstel tot invoering van het instituut van erkende gas- en water- fitters en installateurs, ontlokte de heer Noest de vraag of de betrokke nen bij wie een leiding was aange legd door een erkende fitter of in stallateur, niet verplicht was deze te betalen, vóór de leiding is goedge keurd. De voorzitter was van mening dat dit door de practijk wel zal wor den uitgewezen. Het kan niet dwin gend worden voorgeschreven. Het voorstel tot verhoging der gas- en electriciteits tarieven werd met lede ogen aanvaard. De algemene opinie was dat dit noodzakelijk was. Op de bezwaren welke door enkele leden werden aangevoerd antwoord de de voorzitter, dat de verhoging ecomisch verantwoord is. Tenslotte werd het voorstel aangenomen met een stemmenverhouding 8 voor en 5 tegen. Het laatste voorstel van B. en W. betrof de wijziging der ge meentebegroting, in verband met verschillende besluiten waarbij dc uitgaven op verschillende posten werden verhoogd. Hiertegen kon dus geen enkel bezwaar worden ge maakt. Na de rondvraag werd de openbare vergadering gesloten en ging de raad nog even in besloten vergadering door.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5