t r;- mz katholiek dagblad voor leiden en omstreken Is de breuk te Kaesong ni BEDOELING VAN DEZE „MASKERADE" ONDUIDELIJK Officiële bevestiging afwachten Brits personeel verlaat de olievelden 3Cexte Cf<df. Harriman naar Tito Matroos en soldaat in Korea ZO'N SCHIP VAART MAAR N JiUideven aan furn tijd A B 11-^r A VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1951 M B //I »f 42ste JAARGANG No. 12366 /%^1^4k6^ Maskerade van Kaesong nog onduidelijk Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 I_IET IS NOG ALTUD niet duidelijk, wat de betekenis is van het ai- breken der wapenstilstandsond erhandelingen te Kaesong. Volgens radio-Peking zouden de onderhandelingen slechts „opgeschort" zijn, tot dat de geallieerden een bevredigende verklaring hebben gegeven voor de door hen bedreven schendingen van de neutrale zóne van Kaesong. Evenmin is duidelijk, wat de bedoe lingen van de roden geweest zyn In officiële Amerikaanse kringen n eemt men een afwachtende houding aan, totdat het afbreken der bespre kingen van officiële zijde wordt he vestigd. Truman zeide gisteren: „W ij kennen de bedoeling niet van de ze nieuwe maskerade der communisten". Slechts een kleine staf blijft te Abadan JLJET ENGELSE MINISTERIE van buitenlandse zaken laadt in een Don derdagavond uitgegeven verkla ring de verantwoordelijkheid voor de schorsing van de oliebesprekin gen te Teheran en het mislukken van de zending van Stokes op de schou ders van Perzië. Doch, aldus deze verklaring, Engeland is bereid de on derhandelingen met Perzië te her vatten, „wanneer ook maar van Perzische zijde enige bereidheid wordt getoond de betwiste kwestie in een geest van goede wil en redelijkheid te bespreken en in het licht van de onontkoombare feiten, waar tegen over Perzië zich in deze zaak gesteld ziet". De basis van een hervatting der besprekingen moet de „formule" zijn, die door Trumans bemiddelaar Harriman is voorgesteld en die steunt op de eerste wet op de nationali satie van de olie d.d. 20 Maart, aldus deze verklaring. TFHFRAN 300 man. Maandag zullen zij allen 1 IU-IXMI geëvacueerd zijn. De Engelsen vlie- VERANTWOORDELIJK gen DinsdaS en Woensdag door naar GEEN BOMBARDEMENT Truman verklaarde gisteren: „Er is natuurlijk geen waarheid in »-e communistische bewering, dat een vliegtuig der Verenigde Naties het gebied van Kaesong heeft gebom bardeerd. Er bevind zich zelfs geen vliegtuig der verbondenen in de na bijheid op het tijdstip, dai het bom bardement zou zijn uitgevoerd. Het is niet duidelijk of er enig vliegtuig van de tegenstander ter plaatse was. De onbeduidende aard van het aan de verbindingsofficieren van de ver bondenen getoonde zogenaamde be wijs maakt het uiterst twijfelachtig, dat er enig bombardement heeft plaats gevonden". Generaal Ridgway heeft gister avond verklaard, dat een grondig onderzoek naar aanleiding van „het bombardement van het neutrale ge bied van Kaesong" niet heeft aange toond, dat een aanval door vliegtui gen van de V. N. werd uitgevoerd. PROTEST DER COMMUNISTEN Unie en China hun strategische Ïilannen hebben gewijzigd en niet anger een snelle vrede in Korea na streven. Weer anderen zijn van mening, dat de Chinezen, die hun veront schuldigingen moesten aanbieden voor het schenden van neutrale zóne door een gewapende communistisch peloton, nu hun prestige willen her stellen door de Verenigde Naties van schendingen te beschuldigen. De strijd gaat voort Aanval en tegenaanval Gedurende de afgelopen 24 uur hebben de zware gevechten aan de Oostkust van Korea voortgeduurd, met aanvallen en tegenaanvallen van beide zijden. Donderdagavond veroverden Zuid- Koreanen ten Noord-Westen van Janggoe terrein, dat zij door een te genaanval van twee Noordelijke ba taljons Donderdagmorgen hadden moeten prijsgeven, doch na een communistische nachtaanval moesten de Zuid-Koreanen opnieuw wijken. Ten Zuidwesten van Kansong gol ven de gevechten eveneens heen en weer en volgens de laatste berichten trokken de Zuid-Koreanen hier door een zware tegenaanval van de com munisten gedwongen, terug. Donderdag hebben de communis-* ten de gehele dag aan het Oostelij ke zowel als het Westelijke front zwaar mortier- en artillerievuur on derhouden. Zware kruisers en torpedoboot ja gers van de verbondenen hebben, ter ondersteuning van de infanterie, Noordelijke mortierstellingen en troepenconcentraties tussen Kansong en Kosong beschoten. Door een tropische storm moest Donderdag de geallieerde oorlog voering in de lucht beperkt blijven tot minder dan 100 vluchten, doch vandaag (Vrijdag) werd beter vlieg weer verwacht. TYPHOON IN KOREA Een typhoon heeft Donderdag bo ven Zuid- en Midden-Korea een zware schade toegebracht aan hui zen en de oogst. Ruim 550 personen werden dakloos, toen de zware zeeën tegen de Zuidkust sloegen en vele houten huizen aan het strand van Poesan meesleurden of over stroomden. Een halve kilometer van de rails tussen Taedjon en de haven in het Zuid-Westen Yosoe werd weggespoeld. Volgens het weersta tion te Poesan kwam de typhoon in het begin van de dag West-Korea binnen tussen Makpo en Moensan. Hij bewoog zioh in Oostelijke rich ting en bereikte met de middag Tae- goe.. Tengevolge van verbindings moeilijkheden bereiken slechts on volledige berichten Poesan. Wie zou hier het meest in afwach ting zijn, de beide honden oi hun kleine baas, die de tijd bekort door zo lang een grappig boek te lezen. Straks zullen de twee boxers door het strenge oog van de jury worden gekeurd. Ze zijn hier op de tentoon stelling voor boxer-honden, die ter gelegenheid van het Festival of Bri tain in de Tuinbouwhal, Westminster in Londen wordt gehouden en ze zijn ernstige candidaten voor het kam pioenschap. Bazel-expres in botsing ACHT DODEN De expresse-treinen ParijsSaar- bruecken en BazelAmsterdam zijn nabij Metz, in Oost-Frankrijk, in bot sing gekomen. Acht passagiers zijn om het leven gekomen, terwijl veer tig anderen ernstig werden gewond. A.F P. meldt nader, dat de snel trein BrusselBazel, die te 20.45 uur van Brussel vertrekt om de vol gende ochtend te 7.25 uur te Bazel aan te komen, Vrijdagochtend vier uur tussen de stations Sarny-sur- Nied en Remilly is ontspoord. De sneltrein ParijsSaarbruecken, die te 22.50 uur van Parijs vertrek en de volgorde ochtend te 5.48 uur te Saarbruecken moet aankomen, reed op de ontspoorde trein in. De sneltrein, die te 0.45 uur uit Bazel naar Brussel vertrekt, waar hij te tien uur 's morgens moet aan komen, is wegens het ongeval om geleid en heeft drie uur vertraging, aldus Belga. De sneltrein BazelAmsterdam was, kort na het kruispunt Metz te zijn gepasseerd, door onbekende re denen uit de rails gelopen. De ex presse ParijsSaarbruecken reed met een tijdsverschil van drie minu ten, op hetzelfde traject achter de tot stilstand gekomen sneltrein aan. Het personeel van de stilstaande sneltrein deed wanhopige pogingen om nog tijdig de aandacht van de aanstormende expresse-trein te trek ken. Men poogde te telefoneren, doch de overblijvende tyd was te kort. Daarop werd geprobeerd met lichten en vuurwerk de aandacht van de bestuurder van de andere sneltrein te trekken, doch niets hielp Met een vaart van ruim negentig kilometer BINNENLAND Tot ambassadeur van India bij het Nederlandse Hof is benoemd de heer B. N. Chakravarty. De heer Chakravarty is opvolger van de heer M. 6. Mehta, de nieuwe Hoge Com missaris in Pakistan. De 24-jarige Tilburgse texticl- industrieel P. L. M. van Luyk heeft gistermorgen vroeg de dood gevonden toen de door hem bestuurde auto met grote snelheid tegen een tankauto van de Asfelat Express botste. Het ge beurde op de Rijksweg tossen Moer dijk en Dordrecht. De personenauto reed bij het passeren van de tank auto tegen het achterste stel dubbele wielen van de tankauto op en sloeg over de kop. Ten gevolge van het springen van een band reeds Donderdagmiddag een personenauto uit Losser tegen een boom aan de rijksweg Holten Deventer. De moeder van de bestuur der, de 77-jarige mevr. M. Heinink Vogelzang, werd ernstig gewond en is overleden. Zweden heeft een belangrijke exportorder bij de Ned. schoenenin dustrie geplaatst. Het betreft hier 60.000 paar damesschoenen die op korte termijn gefabriceerd en gele verd zullen worden. Drankzuchtigen. Ons land telt circa 25.000 drankzuchtigen, is op een jaarvergadering van de Nationale Christelijke Geheelonthouders Ver eniging meegedeeld. BUITENLAND Het Franse vreemdelingenle gioen bestaat voor 60 a 70 procent Volgens de verklaring van het mi nisterie wordt het Britse olicperso- neel thans van de olievelden terug geroepen, doch zal een kern van de leiding te Abadan blijven. De Perzi sche regering blijft verantwoordelijk volgens het internationale recht voor de veiligheid van deze mensen, even als voor die van alle buitenlanders in Perzië, aldus de verklaring. De Engelse regering zou zich genood zaakt zien de noodzakelijke maatre gelen te nemen om hen te bescher men mocht de Perzische regering in haar verplichting in dit opzicht tc kort schieten. BRIEF VAN ATTLEE. De Britse premier, Clement Attlee, heeft een brief gezonden aan dege nen van de staf van de Anglo Ira nian", die in Perzië zullen blijven. Hij zeide, dat sommige leden van de staf zullen blijven „om te tonen, dat de Britse olie-industrie Perzië niet verlaat, doch bereid blijft tot een overeenstemming, die voorziet in een efficiënte leiding van de Perzi sche olie-industrie, de veiligheid van de Britse technici en het voort doen vloeien van de Perzische olie naar de wereldmarkten". De premier verzoekt de achterblij vende hun moeilijkheden met ge duld te dragen „totdat de rede zege viert". „Het Perzische volk zal, naar ik hoop, spoedig inzien, welk kwaad zijn tegenwoordige regering Perzië berokkent." Het Britse, Indiase en Pakistaanse personeel, dat zich nog op de Perzi sche olievelden bevond, is naar Aba dan gedirigeerd. Dit geldt ongeveer per uur reed de expresse Parijs Saarbruecken op de andere snel trein in. De twee achterste wagons werden geheel versplinterd door de locomotief. Het dak van de achter ste wagon werd op dat van de één na laatste geslingerd, die dwars over het spoor kwam te staan en vervol gens ook geheel uiteen werd gesla gen. Vele pasagiers werden ernstig gewond door de ontsnappende stoom. Leden van politie en brandweer zoeken onder de wrakstukken koortsachtig naar mogelijke nog niet gevonden slachtoffers Een spoor wegbeambte, die het ongeluk zag gebeuren, sprak de vrees uit, dat het aantal slachtoffers hoger zal zijn dan aanvankelijk werd gemeld. uit Duitsers, meldt de „Süddeutsche Zeitung". De meeste Duitsers wer den in Franse krijsggevangenkam- pen na 1945 gerecruteerd. Bij het opstijgen is een Catalina vliegboot van de Amerikaanse ma rine bij Atlanta tegen een klip ge vlogen en brandend neergestort Acht Amerikaanse marinemannen kwamen om het leven. In Santiago (Chili) hebben on geveer 20.000 personen deelgenomen aan een „hongertocht'", georgani seerd door het communistische vak verbond uit protest tegen de steeds stijgende kosten van levensonder houd. In Alaska is een Amerikaanse militaire Dakota neergestort. Men vreest, dat alle inzittenden, negen in getal, omgekomen zijn. Dit is het zesde vliegtuigongeluk in twee maan den. Het aantal doden of vermisten is thans tot tachtig gestegen. Sovjetrussischc deskundigen onderzoeken de mogelijkheid van het „verankeren" van het drijfzand in de woeslijnsteppe Karakoem in Rus- sisch-Turkestan, dat het irrigatie stelsel en het kanaal voortdurend dreigt te verstikken, aldus radio Moskou. Men tracht een harde korst op het zand aan te brengen. Tengevolge van een botsing tussen twee treinen te Alcolea bij Dorcoba zün twaalf personen ge wond, van wie vier ernstig. De Franse „voddenmillionnair" Joseph Joanovici, die in 1949 tot vijf jaar gevangenistraf werd ver oordeeld „wegens collaboratie met d' Duitsers" is na twee jaar vrijge laten. Hij heeft dit te danken aan een clementie-maatregel en aan zijn goede gedrag. Bij zijn proces bleek, dat hij ook de ondergrondse ge steund had en verscheidene Joden vrijgekregen heeft. Zelf is hij een Russische Jood. Het Amerikaanse gezantschap in Teheran heeft bekendgemaakt, dat Harriman Vrijdagavond Teheran zal verlaten. Donderdagavond heeft hij een onderhoud van twee uur gehad met premier Mossadeq. Harriman zal Vrijdagavond naar Belgrado vliegen. Hij zou door maarschalk Tito persoonlijk zijn uit genodigd. Het Europese leger-plan Twintig divisies Een Europees leger van twintig divisies, waaronder vijf of zes Duit se, vormt de kern van het plan, dat gisteren door Hervé Alphand (voor zitter van de conferentie over het Europese leger) aan het Franse ka binet en de commissie voor Buiten landse Zaken uit de Nationale Ver gadering is voorgelegd. Dit leger zou onder contróle moe ten komen van een Europese defen siecommissaris, die gekozen zou moe ten worden om zijn bekwaamheid. Hij kan daarom ook een Duitser zijn. De beslissingen van deze commis saris zijn volgens het plan bindend. Zijn bevoegdheden zouden zich uit strekken over het gehele burgerlijke en militaire personeel van het leger, de opleiding, de wapenproductie, de standaarddisering van de wapens, de promoties en benoemingen, en de plaatsen, waar de troepen gelegerd zouden moeten worden. De voertaal in het leger moet En gels en Frans zijn. Waarnemers te Parijs voorzien, dat het plan ernstige tegenstand in de Franse Nationale Vergadering zal ontmoeten op grond van de overwe ging, dat het nationale leger in Frankrijk als onafhankelijke strijd macht zou verdwijnen en opgeno men zou worden in een organisatie, die niet direct aan de Franse rege ring verantwoordelijk zal zijn. ORKAAN OVER MEXICO UITGEWOED. De tropische orkaan, die eerst Ja: maica teisterde en vervolgens woed de over het schiereiland Yucaten en de Mexicaanse oliehaven Tampico, is in de bergen aan de buitenkant van deze stad uitgewoed. Het zal verscheidene maanden du ren, voordat alle schade in Tampico zal zijn hersteld. Volgens de jongste schattingen bedraagt de schade an derhalf a twee millioen gulden. Het ergste werd de woonwijk langs de kust getroffen, niet alleen door de orkaan, maar ook door de stortzeeën en zware regens. Faroeks leven bedreigd Twee Egyptenarcn hebben gezwo ren, dat zij koning Faroek zullen vermoorden. In Zuid-Frankrijk is de jacht op de beide mannen geopend. Faroek is op het ogenblik op huwe lijksreis in Cannes. De Franse politie zoekt alles ai naar de twee mannen die worden beschreven als twee gevaarlijke fa natiekelingen van middelbare leef tijd. Zij zijn leden van een moham medaanse secte, die fel gekant is tegen de politiek van Faroek. De koning heeft zijn plannen om Biarritz en Deauville te bezoeken opgegeven. Hij heeft opdracht gege ven zijn jacht terug naar Cannes te brengen. Hij gaat een zeereis maken. De wil van mensen opvoeden be staat op de eerste plaats uit het op voeden van hun oordeel en het ge nezen van hun morele gebreken. Radio Peking heeft een „ernstig protest" van de bevelhebbers in Ko rea, de generaals Kim II Soeng Noord-Korea) en Peng Teh-Haosai (China) aan generaal Ridgway uit gezonden. Hierin wordt gezegd, dat de Amerikanen de volledige verant woordelijkheid op zich moeten ne men voor de „reeks provocatieve in cidenten" te Kaesong. De Chinese en Noord-Koreaanse gedelegeerden te Kaesong hadden een „grote mate van geduld" op de voor gaande vergaderingen getoond. De Amerikanen hadden echter de onderhandelingen opzettelijk ver traagd en „gesaboteerd" door een reeks incidenten, welke duidelijk de onoprechtheid van de Amerika nen had getoond. Het protest eindigt met de woor den: ,Wij wachten op een bevredi gend antwoord van u". VERSCHILLENDE MENINGEN In diplomatieke "kringen in New York zijn verschillende meningen geuit over het afbreken der onder handelingen in Kaesong. Sommige diplomaten leggen ver band tussen het afbreken en de a.s. conferentie te San Francisco over een vredesverdrag met Japan. De Sovjet-Unie zou kunnen proberen vrede in Korea te gebruiken als „lokaas" of „ruilobject", om het vre desverdrag zodanig te veranderen, dat het voor de Sovjet-Unie en com munistisch China aanvaardbaar wordt, aldus deze diplomaten. Anderen menen, dat de .Sovjet- „Ik heb het grote voorrecht gehad in de afgelopen negen maanden af wisselend bij de vrijwilligers in Korea te mogen zijn en H.M.'s schepen te kunnen bezoeken en ik meen er goed aan te doen u eens een en ander te vertellen over het verschil tussen beide onderdelen, die onze Neder landse naam bij de United Nations zo hoog houden", aldus schrijft le luit. W. Dussel. Er is verschil, ja zelfs groot verschil tussen de levens van beide groe pen, het verschil is zelfs zo groot, dat op velerlei gebied een vergelijking nauwelijks mogelijk is. -In Korea hebben onze soldaten, na hun aankomst in November nimmer meer een stukje zee gezien. Op de „Van Galen" daarentegen heeft nog niemand ooit een voet op Koreaanse bodem gezet Op een schip weet men niet wat Korea is. Dat schip vaart maar en vaart maar. Het beveiligt een route, het vaart zijn patrouille gedurende een bepaald en veelal van te voren vastgesteld aantal dagen. Men weet precies, wanneer men op de basis Sasobo of Kure terug is Men weet echter ook, dat al „vaart en vaart dat schip maar" het de aan wezigheid van de „Van Galen" en al die andere zeestrijdkrachten is, die het leger te velde mogelijk maakt, zich van de zeezijde onbedreigd te voelen en dat die vloot daar op zee het mogelijk maakt, dat alle voorra den van wapens, munitie, uitrusting mensen, kortom alles wat een mo dem leger te velde nodig heeft, in een onafgebroken stroom, dat leger kan bereiken. Het zijn wel echt kinderen van hun tijd, de achtjarige Susan Byron Brown en de vierjarige John Richards, die reeds op zo jeugdige leeftijd een grote belangstelling aan de dag leggen voor een model van een su personische straaljager van de Marine. Het vliegtuigje is een onderdeel van de tentoonstelling voor techniek, die op het ogenblik in de Nieuwe Tuinbouwhal!, Westminster, in Londen wordt gehouden. Men weet eveneens, dat mocht er wat gebeuren, de zeemacht direct ter plaatse is om te zorgen, dat die stroom van goederen hen blijft be reiken. En tenslotte weet men, dat het wellicht wel eens de simpele aanwezigheid van die schepen zou kunnen zijn, die een torpedering van troepenschepen door een „onbekende onderzeeboot", zoals wij dat voor de afgelopen oorlog hebben gezien, heeft verhinderd, omdat alle schepen paraat zijn om ogenblikkelijk in te grijpen. 9P een schip heeft ieder zijn „eigen hoekje". Ze zitten er aan hun „bakstafels" en eten en drinken op tijd. Als je er een paar dagen bent, kun je, bij wijze van spreken, je vas te kennissen steeds op dezelfde plaats terug vinden. Op een schip heeft ieder z'n eigen ?en kooi z'n eigen kastje, ja, z'n eigen alles. Er zijn douches en er is stromend water, warm en koud nog wel. Er is electrisch licht en er is zelfs airconditioning al werkt die dan ook wel eens onvoldoende. In Korea is dat alles natuurlijk niet. We hebben er ons eigen bed, het gatindegrond, waarin we zitten, liggen en als het kan slapen. We eten er en we wassen ons er niet. Dat hebben we wel eens in vijf weken niet kunnen doen. We kregen er ook nooit bier, zoals op de schepen. Bier? Om je dood te lachen! De „Van Galen" heeft bier aan boord uit Holland nog wel en ieder krijgt twee tinnetjes per dag. Op de „Van Galen" hebben ze een paar keer per week film aan boord. Je stikt van de hitte als je er naar gaat kijken in een van de hete ver blijven. maar goed, je ziet dan toch een film. In Korea kregen wij onze eerste rolprent na vier maanden Natuurlijk moet u ook weer niet denken dat het leven aan boord ge lijk dat van Je befaamde luis is. He lemaal niet. De grootste ergernis is misschien wel het feit „dat er niks gebeurt". „We varen maar en we varen maar" zegt de bemanning. „En er gebeurt niets. We hadden gedacht dat het hier „oerlink" zou zijn. Maar het valt mee. Het valt zelfs zó erg mee, dat het tegenvalt". MEXICAANSE DAM BRAK. Door het breken van een dam te Cardenas, een stadje in de Mexicaan se staat San Luis Potosi, zijn ten minste 30 personen verdronken, al dus een in Mexico ontvangen bericht. Mogelijk is het aantal doden tot 50 mannen, vrouwen en kinderen gestegen; 20 personen zijn ernstig gewond, veertig huizen geheel ver nietigd. Een trein met arbeiders voor her stelwerkzaamheden en hulpverlening wordt naar het gebied gezonden.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1