TED HEATH AVIFAUNA (20 pers.) Dienstbode met robijnen op stap Ze zijn niet zo dom ah ze ex uitzien Pak maar an DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGIina I t/m I September dagelijks in De bereiding van mengvoeder Op vragen van het Tweede Kamer lid Van der Weijden (KVP) in ver band met de voorschriften van het Bedrijfschap voor Veevoeder in zake de bereiding van mengvoeder heeft de Minister van Landbouw het vol gende geantwoord: Het is de minister bekend, dat de arrondissementsrechtbank te Alk maar. rechtdoende in strafzaken, bij vonnis van 1 Juni 1951, een bereider van mengvoeders wegens het ontbre ken van alle schuld van rechtsver volging heeft ontslagen, niettegen staande de rechtbank verklaart, dat de verdachte het hem bij dagvaarding ten laste gelegde feit heeft begaan. Deze uitspraak betrof overtreding van de op het organisatiebesluit Voedselvoorziening 1941 berustende verordening veevoeder 1949 met het daarbij behorende raamsamenstel- lingsvoorschïift no. 8. De minister heeft niet de indruk, dat de rechtbank te Alkmaar op iedere overtreding van de raamsa- menstellingsvoorschriften tot ontslag van rechtsvervolging zal besluiten. Hoe dit zij, hij is van oordeel, dat er geen sprake van is, dat een meng- voederbereider nimmer in staat zou zijn tevoren vast te stellen, of een van de grondstoffen, welke hij bezigt, zodanig zal afwijken, dat het daar mee samengestelde mengvoeder niet aan de gestelde eisen zal voldoen. Integendeel mag van de ervaren mengvoederbereider worden ver wacht en in de organen van be langhebbenden deelt men deze me ning dat hij in het algemeen kan beoordelen, of de hoedanigheid van zijn te gebruiken grondstoffen af wijkt van de gemiddelde kwaliteit. Gebruikt een mengvoederbereider, die zijn vak verstaat, een grondstof van redelijke kwaliteit, dan kan hij voor zijn berekening van het daar mee samen te stellen mengvoeder uitgaan van de in de tabellen aange geven gemiddelde cijfers Een meng voederfabrikant. die, om welke rede nen dan ook, grondstoffen van twij felachtige kwaliteit verwerkt, zal hetzij deze partijen vooraf dienen te analyseren, hetzij een ruime veilig heidsmarge in acht dienen te nemen. Alleen abnormale, tevoren onbekende afwijkingen, door de mengvoederbe reider aannemelijk te maken, zullen Jiem kunnen verontschuldigen. Dat het huidige systeem van voor schriften een blijvend struikelblok zou vormen voor bereider van meng voeders. wijst de minister van de hand. Het georganiseerde bedrijfs leven heeft ook te kennen gegeven, dat dit geenszins het geval is. Welis waar zijn vele van dc grondstoffen voor de mengvoederindustrie natuur producten. welke in kwaliteit uiteen lopen doch de vakkennis van de fa brikant dient dusdanig te zijn, dat de samenstelling der producten door hem bij benadering kan worden be oordeeld. De minister is van mening, dat van de fabrikant gevraagd mag worden, dat hij bij het calculeren van de sa menstelling van de te fabriceren voeders de overtuiging dient te heb ben, dat hij binnen de gestelde gren zen blijft. Naar hem is gebleken, kan het georganiseerde bedrijfsleven deze mening volledig delen. Reeds voor de oorlog was het bij de mengvoeder industrie gebruikelijk om ten aanzien van b.v. een gegarandeerd minimum percentage ruw eiwit in het meng voeder een redelijke veiligheidsmarge in acht te nemen. De minister vindt geen aanleiding om de voorschriften van het be drijfschap te doen wijzigen. Het vee- houdersbelang vraagt naar zijn me ning, dat ten aanzien van de fabri cage van mengvoeders eisen worden gesteld. Weliswaar kunnen de voor- schriften"nog niet dusdanig zijn, dat een bevredigende garantie voor de kwaliteit kan worden verschaft, doch dit neemt niet weg, dat getracht moet worden, niet om het huidige stelsel van maatregelen te doen verdwijnen, doch om in samenwerking tussen de belanghebbende groepen te komen tot een grotere mate van kwaliteits garantie van de verschillende meng voederartikelen dan thans nog het geval is. Twee wegen staan open om verschil i rechtsbedeling te voorkomen. Enerzijds wordt aan de rechtbank voorlichting verstrekt omtrent bete kenis en doel der voorschriften, an derzijds kan een uitspraak van de Hoge Raad worden uitgelokt. ONS LIEVE HEER OP SOLDER ONTVANGT 5000STE BEZOEKSTER Met museum „Ons Lieve Heer op Solder" gelegen aan de Oude Zijds- Voorburgwal te Amsterdam werd enige maanden geleden ternauwer nood van de ondergang ge,red. Fi nanciële moeilijkheden immers noop ten het bestuur het museum te sluiten, de inventaris op de veiling te brengen, Te elfder ure werden de zaken echter ten goede gekeerd, de op de veiling gebraohte goederen konden voor het grootste gedeelte worden terugverkregen en op 1 Juni jl. werd het intieme museum weer voor het publiek opengesteld. Klaar blijkelijk tot vreugde van ieder want nauwelijks twee maanden en 22 dagen na de heropening kon gis termiddag de 5000ste bezoekster ge teld worden. Het was mej. Eugène Willemsen uit Maasniel, die haar vacantie in Amsterdam niet wilde laten voorbijgaan, zonder een bezoek te brengen aan „Ons Lieve Heer op Solder". Zij ontving ter herinne ring een boek. ZELDZAAM PRIESTERJUBILEUM IN SOCIËTEIT VAN JEZUS Op Zaterdag 25 Augustus zal in de Sociëteit van Jezus een zeldzaam feest worden gevierd. Dan hoopt na melijk Pater A Mulder S.J. in het Berchmanianum te Nijmegen zijn gouden priesterfeest te vieren. Een dergelijk jubileum komt bij de Je- zuieten niet veel voor, omdat zij, 'n verband met hun lange studietijd, de H. Priesterwijding meestal pas op latere leeftijd ontvangen. Pater Mulder is 79 jaar oud en afkomstig uit Amsterdam. Hij trad in 1889 in de Sociëteit van Jezus. In 's-Hertogenbosch werd de 15e alg. ledenvergadering gehouden van de Ned. Bond van Varkenshandela ren. In het eerste kwartaal van dit jaar, aldus voorz. J. Lok, zijn er per week 60.000 slachtingen geweest, waarvan 40.000 slachtingen niet spe ciaal voor de bacon-export waren bestemd. Wekelijks wordt 2000 ton vlees en vleeswaren uitgevoerd. Doordat veevoer moeilijk van het buitenland is te betrekken is de si tuatie op het ogenblik voor de var kenshouders niet zo gunstig Hij drong aan op een loyale sa menwerking en op meer overleg tus sen overheid en particuliere handel, GEDENKTEKEN VOOR DE SLAG BIJ WARNS. Ter herinnering aan de slag bij Warns op 26 September 1345, is men, zoals werd medegedeeld, bezig een gedenkteken van zwerfstenen op te richten op het Roode Klif bij Stave ren. Een flink aantal stenen is reeds op het Roode Klif aanwezig, maar er moeten er nog heel wat meer wor den vervoerd. Het ligt in de bedoeling een voor plein te vormen, waar volksdansen uitgevoerd kunnen worden en daar achter een kleiner pleintje, waar op een voetstuk een steen van naar schatting 15.000 kg., aangeboden door de heer Roorda uit Knijpe, geplaatst zal worden. Er zullen zo ongeveer 270.000 stenen, die eens Friesland tegen het zeewater beschermden, moeten worden verwerkt. WEGENWACHT-SCOOTER. Binnen enkele dagen zal men op dc Nederlandse wegen een geheel nieuwe verschijning haar entrée zien maken, nl. de Wegenwachtscooter. Dit in Nederland gebouwde mo torvoertuigje, is speciaal voor de A.N.W.B.-Wegenwacht vervaardigd. Het bezit een zwaardere motor dan bij scooters gebruikelijk, nl. een van 200 cc„ en is voorzien van een even eens speciaal ontworpen en gecon strueerde zijspanbak, waarin de be kende gereedschappen, een E.H.B. O.-kist, brandblusser enz. worden meegevoerd. Vanzelfsprekend heeft ook deze combinatie de vertrouwde gele kleur. De scooter er komt er voorlo pig slechts één zal van Dinsdag a.s. af de routes Den HaagRotter dam en Rotterdam-Gouda berijden. Men wil namelijk een keuze uit deze zeer drukke routes maken, voordat wordt vastgesteld welk traject de Wegenwacht-scooter definitief zal gaan rijden. Wanneer de ervaringen met dit nieuwe vervoermiddel gun stig blijken, zal wellicht tot aanschaf fing van meerdere exemplaren wor den overgegaan. Zaterdag en Zondag a.s. zal de ge le scooter-combinatie tezamen met enkele „gewone" Wegenwacht-mo toren zo nodig hulp bieden aan de bromfietsers, die deelnemen aan de tochten „met onbekende bestem ming" welke de A.N.W.B. op beide dagen voor deze toeristen heeft ge organiseerd. De route voert door ge deelten van de provincies Utrecht, Zuid- en Noord-Holland. UITBREIDING CORPS STEWARDS BIJ K.L.M. De zeer snelle uitbreiding van het luchtnet en de verhoogde frequentie op vele routes doen bij de K.L.M. een groeiende behoefte gevoelen aan be kwame stewards. In 1945 bestond dit corps uit vijftien man; thans telt het er 160. Volgend jaar zullen de eerste Su per-Constellations gaan vliegen met een bezetting van drie stewards en een stewardess. Nog voor het einde van dit jaar moet daarom het corps met ten minste veertig stewards wor den aangevuld. Aan sollicitanten worden niet ge ringe eisen gesteld: liefst middelbare schoolopleiding, beheersing van ten minste drie vreemde talen, een diplo ma van een vakschool voor het hotel- bedrijf en vlotte omgang met men sen. Het beroep biedt goede vooruit zichten: Na zes of zeven weken theo retische opleiding begint een tweede steward, wiens leeftijd ten minste 21 en ten hoogste 25 moet zijn, met 300 gulden per maand en voor een eer ste steward kan het salaris oplopen tot een maximum van 925 gulden. Sedert gistermiddag is de 25-jari- ge dienstbode van een familie in de Van Eeghenstraat te Amsterdam ver dwenen met medeneming van een aantal juwelen en kledingstukken ter waarde van ca. 10.000. De recherche van het bureau Over toom verzoekt, mede namens de ouders, opsporing van het meisje genaamd Catharina Jacoba Meijnders, geboren 26 Maart 1926 te 's-Graven- zande. Haar signalement luidt: lang ca. 1.75 meter, slank postuuh, bol ge laat, middelblond haar en blauw grijs-groene ogen. Zij heeft een slecht gebit. Onder de door haai' meegeno men juwelen bevinden zich een gou den ring met robijnen bezet, een gouden horloge met briljantjes, een zwaar gouden halsketting, een paar- len-halssnoer. drie gouden broches met robijnen en twee bezet met paar. len. Z.K.H. Prins Bernhard is naar Le Zoute (België) vertrokken, alwaar hij als chef d'equipe van de Neder landse ploeg zal deelnemen aan een driedaags internationaal concours hippique. H.M. Koningin Juliana vertoeft met de prinsesjes enige da gen op het paleis Het Loo. Vader en zoon verdronken Uit de Maas zijn Woensdagmorgen de stoffelijke overschotten opgevist van de 45-jarige gepensionneerde mijnwerker L. de W. en diens 13-jari- ge zoon L. de W. Vader en zoon waren Dinsdagmid dag gaan vissen, 's Avonds vond men het rijwiel langs de oever, twee hen gels en de pet van de mijnwerker, drijvende op het water. SCHIPPER SLOEG ZEEMAN NEER. Gisteravond om 6 uur is op de Binnenweg te Rotterdam een vecht partij op bijna tragische wijze geëin digd. De 24-jarige Nederlandse zeeman J. B. had met zijn broer enige ca- fé's bezocht. Ze liepen in vrolijke stemming op de Binnenweg, maar kregen he' daar aan de stok met eni ge burgers. Het conflict liep zo hoog, dat een vechtpartij ontstond. Toen er al menige klap was gevallen, pas seerde toevallig de 44-jarige schipper J. van der N. Deze schipper, die niets met de vechtpartij uitstaande had, maar al wandelend naar de vecht partij keek, zag ineens de zeeman J. B. met opgeheven vuist op zich toe lopen, hem de vraag stellend: „Moet je soms ook wat?" De passerende schipper, die zich bedreigd voelde, diende hierop van antwoord met een klap op de linkerwang van de zee man. Die klap kwam zo hevig aan, dat B. ineenzakte. Hij bleek een sche- delbasisfractuur te hebben opgelopen en moest in het ziekenhuis Coolsingel worden opgenomen. De schipper is in arrest gesteld. Liefdadigheid werd misbruikt De Edese politie - heeft drie Arn hemmers aangehouden, die leden wierven voor een organisatie voor blinden-geleidehonden, doch het geld in eigen zak staken. In Ede bezochten ze tientallen men sen. Wanneer men de organisatie steunde, dan konden, zo vertelden zij, weer heel wat blinde mensen in de gelegenheid worden gesteld om een geleidehond te krijgen. Velen waren bereid lid te worden en het lidmaat schapsgeld onmiddellijk te betalen. De namen en adressen werden dan op kaartjes gezet en men had daarna ook niet de minste moeite om nog aan de nieuwe leden een krantje voor de somma van een gulden te verkopen. Op deze wijze hebben ze in Ede en omstreken en zeer waarschijnlijk ook in andere delen van ons land ge opereerd. Toen de Edese politie achter deze zwendel kwam, greep ze direct in en spoedig had ze het drietal te pakken. Het zal binnenkort voor de Officier van justitie worden geleid. „O.nu-otvu-aa'idLq.en rwfflfi i in het hedix^ltemn D«>r de universiteit van Illinois wer d in Dixon Spring (Illinois) m de V erenigde Staten een zogenaamde „Ontsmettingsstal" ingericht voor koeien. Wanneer de dieren door deze stal lopen, komt een automatische s'puitinrichting in werking die hen zuivert van de paardenvlieg, hun e euwige kwelgeest. Op zichzelf is dit nog niet zo iets bizonders. Het bizon dere van deze inrichting is het feit, dat de „domme" koeien heel goeo weten, dat ze, door deze „stal" te lo pen, hun gevreesde vijanden kwijt raken. Ze wandelen er dan ook uit zichzelf netjes doorheen. Deze week heeft de A.V.O., de Nederlandse Vereniging tot bevordering van arbeid voor onvolwaardige arbeidskrachten, haar tienduizendste arbeider geplaatst. Deze plaatsing geschiedt óf in het normale bedrijf óf in eigen werkplaatsen van de A.V.O. De bovenste foto geeft een kijkje in de afdeling montage van de P.P.T. in de A.V.O.-werkplaatsen in Den Haag werkplaatsen zijn in verschillende steden van ons land geves tigd waar twaalf man werken, dié in het gewone bedrijfsleven niet geplaatst konden worden. Foto beneden toont de afdeling timmermans werkplaats van de A.V.Ó.-werkplaatsen in Den Haag, waar eveneens twaalf arbeiders werken, die in het gewone bedrijfsleven niet geplaatst konden worden. Bewoners van Terneuzen zijn van de week in hun nachtrust gestoord doordat hevig aan de huisbel werd getrokken - vertelt „Trouw". De een trok in goed vertrouwen de deur open, de ander, die een benedenhuis bewoont, schoof een voorkamerraam omhoog. Beiden werden verrast door iets zwaars, dat naar binnen werd geworpen en een onvaste stem riep uit het duister: Pak maar an, worst van Sinterklaas. Met hun aldus verkregen worst zijn die brave Terneuzelingen de vol gende dag naar het politiebureau ge stapt om opheldering te vragen. Die opheldering kon later op de dag worden gegeven. Iemand, die te diep in het glaasje had gekeken, had bij een slager zeven worsten gesto len en vervolgens toegegeven aan een innerlijke drang om voor Sinterklaas te spelen. Waartoe drankmisbruik al niet kan leiden! Tegen de goedmoe dige dronkaard is proces-verbaal op gemaakt. JONGEMAN DOOR TREIN GEDOOD. Bij de halte Hoogovens te Velsen is gistermorgen om half twaalf de 25- Jarige IJmuidenaar J. van Noort door een uit Berverwijk komende trein ge grepen. De jongeman, die in losse dienst was bij de Nederlandse Spoorwegen, was bezig met het ver versen van een olielamp aan een jseinpaal. Door een misstap er zijn geen ooggetuigen moet hij tegen de trein uit Beverwijk gevallen zijn, die hem een eindweegs meesleepte. Per locomotieftractie werd de jon geman, die zwaar aan het hoofd was gewond, naar het Rode Kruis-zieken- huis in Beverwijk overgebracht, waar hij in de loop van de dag is over leden. Het treinverkeer ondervond ongeveer een kwartier vertraging. Vijf boeren achter slot Een groot deel van de bevolking van het dorp Uddel op de Veluwe dat 500 zielen telt. heeft gewetensbe zwaren tegen verscheidene openbare gezondheidsmaatregelen. Een oproep voor het doorlichten der bevolking met het oog op t.b.c. leverde slechts de medewerking van de helft der bewoners op. Niet minder groot is de tegenstand tegen de verplichting voor de landbouwers zich aan te slui ten bij de gezondheidsdienst ter be strijding van de t.b.c. onder 't rund vee. Een aantal landbouwers weigerde hardnekkig daar gevolg aan te geven waarvoor de Kantonrechter hun een boete van tien gulden oplegde, welke zij weigerden te betalen aldus het Alg Dgbl. De landbouwers zon den een adres aan de Minister doch dit bleef zonder resultaat. Dezer da gen heeft het Openbaar Ministerie de halsstarrigen voor de keus gesteld de boete, verhoogd met twee gulden wegens wanbetaling, te voldoen of vijf dagen hechtenis te ondergaan. De meesten van hen kozen de wijste partij en betaalden de boete, maar een vijftal wist van geen wijken. De politie heeft deze vijf opgehaald om hun hechtenis uit te zitten. Om geen opzien te baren heeft zij hen 's nachts van hun bed gelicht en naar Zutphen overgebracht. Zij komen Zondag weer vrij doch zijn er niet over te spreken dat zij juist op Zon dag vrijgelaten worden, want nu worden zij genoodzaakt op Zondag te reizen en ook hiertegen hebben 2ij principiële bezwaren. Blijkens meldingen van de We genwacht hadden op de verbin dingsweg tussen het voorlopige eind punt van de nieuwe autosnelweg UtrechtArnhem en De Klomp, in één week tijds niet minder dan ze ven motorrijders een slipongeval. Deze ongevallen hadden plaats in de bocht ten noorden van de spoorweg overgang te Veenendaal. Het onderzoek wees uit, zo deelt de Toeristenbond A.N.W.B. mede, dat het slippen te wijten was aan de witte stenen, waarmede de as van de weg was gemarkeerd. Hier bleek dus vreemd genoeg een beveiligings maatregel een tegengestelde werking te hebben. Rijkswaterstaat heeft de gevaarlijke stenen thans met spoed door zng. kattenogen vervangen. De politie heeft deze week te Nij megen een jeugdige dievenbende in het nijverheidscentrum van West- Nijmegen ontmaskerd. Uit allerlei gebouwen, woonhui zen, clubtenten, kiosken enz. wer den bij herhaling geld, snuisterijen, kleding en snoeperijen gestolen. Ook looddiefstellen werden gepleegd. Tenslotte wist de Nijmeegse recher che een paar jongens op heeterdaad te betrappen. Het waren jongelui van 16 tot en met 20 jaar uit West- Nijmegen. De hele troep is inmiddels voor de officier van justitie te Arn hem geleid en na verhoor naar Nij megen teruggebracht, waar zij in verzekerde bewaring blijft. Men ver wacht nog meer aanhoudingen. DODELIJK ONGELUK IN LEGERPLAATS OIRSCHOT. Gistermorgen is in de legerplaats bij Oirschot de 25-jarige dienstplich tige soldaat F. P. C. Smits, onge huwd en wonende te Eindhoven, be kneld geraakt tussen een muur en een rijdende jeep. Hij werd zodanig gewond dat hij na enkele ogenblik ken is overleden. De marechaussee stelt een onderzoek in naar de oor zaak van dit ongeval. J^EURS- Overzicht De aspecten en gevolgen van de lage rentevoet maaken een belang rijk onderworp van gesprek uit ten Beurze, nu <fe Nederlandse guldens leningen door haar scherpe koers daling zo op de voorgrond treden. Wederom waren vooral in de staf- fellening en de investeringscertifi caten verkopers in de meerderheid. De eerstgenoemde lening zakte af tot 80 3/4, waarmede deze obliga- tiën zich snel bewogen in de rich ting van een rendement van 41/2 pet. De gehele middag vormden staats fondsen de belangrijkste hoek. Daarnaast bestond grote belang stelling voor dollarwaarden, met na me voor de 4 pet. dollarlenimg Phi lips, die opnieuw in open hoek ver handeld en gedaan werd van 105 tot 105 3/4. De markt was dientengevolge gekenmerkt door de heersende on zekerheid, ten aanzien van het toe komstige renteniveau, waarvan men ter beurze met stelligheid meent, dat het omhoog moet en zeker op het niveau van België gebracht moet worden. In beurskringen ziet men dan ook met de grootste be- lan^stpRmcr pa?- de verdere ont wikkeling van dit zo belangrijke onderdeel van onze financiële en monetaire politiek uit. De overige afdelingen van de effectenbeurs hadden vandaag een zeer traag verloop, maar het scheen wel alsof ook de aandelenmarkt niet kon ontkomen aan een ietwat gedeprimeerde tendens. Althans bleek 't verdere verloou, dat met na me wat de internationale fondsen be treft, de vorige koersen zich niet ge heel konden handhaven. Zowel Olie als Unilever en Philips brok kelden een kleinigheid af. De affai re was echter overal dun gezaaid en het verloop was dan ook ongeani meerd. Qok de Scheepvaartmarkt kon vandaag haar koersstijging der laatse dagen niet voortzetten. Cul tuurfondsen konden zich na prijs houdende opening slechts met moei te handhaven, maar evenals Dinsdag was hier weer zeer weinig te doen. Opmerkelijk was de vaste stem ming voor aandelen Indische gas. Voor de aandelen van den Bergh Jurgens kwam een notering tot stand van 276 1/2. De stijgende richting van de Arbusdollars zette zich voort en het agio op de Ameri kaanse markt kwam op 16 1/2 pet. Er was zeer grote vraag naar de certificaten Television Electronics, die to 17 1/4 opliepen. De markt sloot zonder sterke fluctuaties. Pro longatie 31/4 pet.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6