NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Besmettelijke ziekten in Leiden en Ömgeving Laatste Berichten DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 HILLEGOM GEMEENTEFOND S Extra uitkering. De extra uit kering uit het gemeentefonds be draagt voor Hillegom f 15.016.60. DE ZILK Programma school- en volksfees ten. Het feestprogramma voor de school en volksfeesten luidt: Woens dag 29 Aug. negen uur voormiddag Optocht voor alle schoolkinderen van af 't Schoolplein, langs de Beeklaan Pastorie, door de St. Jacobstraat, Regenvlieweg, langs Café de Groot naar het feestterrein. De gehele dag kinderspelen en wedstrijden voor de schoolkinderen. Donderdag 30 Aug.: 9 uur Tobbet je steken voor jongens vanaf 17 jaar en mannen; 9 uur Balwerpen voor meisjes vanaf 17 jaar; 9.45 uur Hard lopen met hindernissen voor jongens van 15 en 16 jaar; 9.45 Blaastrappen voor meisjes van 15 tot 16 jaar; 10 uur Keuring versierde fietsen; 10.30 uur Ringrijden per fiets voor dames en heren vanaf 17 jaar; 11.30 Spriet- lopen boven water voor jongens van af 17 jaar en mannen; 14.00 Keuring versierde tilbury's en dogcars; 14.15 uur Ringrijden paard en tilbury's en dogcars: 15.00 uur Keuring versierde auto's en ringrijden per auto: 16.00 uur Koppelkruien voor gehuwde paren; 17.00 uur Prijsuitreiking; 17.45 uur Grote wielerwedstrijd; Ronde van De Zilk;; 22.30 Groot Vuurwerk. LISSE Geboren: Petrus Adrianus Ma ria z. van J. C. Kortekaas en M. A. van Dijk; Jacobus Edmondus z. van J. Holeman en S. M. J. Blanckaert; Jacinta Jacoba Maria d. van J. C. van Rooijen en G. A. Beijk; Anto- nius Johannes z. van C. J. M. Ver haar en C. E. Duivenvoorden; Ag nes Margaretha d. van J. G. Vonk en C. A. van Blitterswijk; Johanna Cornelia Hendrika d. van L. v. d. Nieuwendijk en H. Hoogendoorn; Adrianus Ignatius z. van C. J. v. d. Wiel en C. C. Janson; Wilhelmina Maria Henriette d. van P. Weijers en C. Zonneveld; Elsje d. van K. de Groot en S. Kuipers; Marianne An na Maria d. van J. A. van Marwijf en M. J. Ammerlaan. Ondertrouwd: Paul Penning 25 j., te Eindhoven, en Johanna Jacoba Segers 24 j.; Aart Westerink 33 j en Adriana de Koning 26 j., te Haar lemmermeer; Wouterus van. Dronke- laar 32 j., te Utrecht, en Johanna Willemina van Helden 32 j.; Mari- nus Beider 27 j. en Janny Bonken- burg 20 j., te Heemstede; Maarten Schaddelee 26 j., te Werkendam, en Johanna Spaargaren 21 j. Getrouwd; N. P. Dool en T. Ger ritsen; H. v. d. Beek te Warmond en M. Faas; K. van Dijk, te Noordwij- kerhout, en E. Möhlmann; L. J Fortrie, te Leiden, en G. C. Vermeij; H. C. Geerlings, te Noordwijkerhout en Th. L. Kops. Overleden: Beata Petronella Ma ria Onderwater 1 j.; Petrus van Roode 85 j., wed. v. M. H. Ligthart; Leonardus Kapiteijn 75 j., wed. van J. Molenkamp. NOORDWIJKERHOUT Drie dagen is er gefeest in de St. Bavo Stichting om het heuglijke feit te herdenken dat broeder Othmarus 25 jaar geleden in de Congregatie van de broeders yan de liefde zijn intrede deed. Zaterdag begonnen de feesten met een muzikale middag, welke ver zorgd werd door „Crescendo" en „Vriendenkring" o.l.v. Cyriel Hoy- bergs. Er werd die middag een pro gramma afgewerkt, dat er zijn mocht.! Dinsdag begon het feest voor de patiënten met een feestmaaltijd. Om 1 uur arriveerde de jubilaris aan de poor van het hoofdgebouw, waar hij werd afgehaald door verkenners en voetballers. Om drie uur had die middag de huldiging plaats in de feestélijk ver sierde toneelzaal. Het woord werd gevoerd door de geneesheer directeur dr. de Vries, door de heer Beniers namens het personeel en door de heer Bosmans namens de patiënten. Ook rector van de Gendt sprak de jubilaris toe. De toneelvereniging „JAJA" voerde hierna op het blijspel: „Zoek het maar uit". Het Pieterkwartet maakte muziek tussen de verschillende bedrijven. Woensdag 22 Augustus was de hoog tijdag. Om 9 uur werd in de prachtig versierde kapel van de Stichting tot intentie van de jubilaris een plech tige H. Mis opgedragen door de rector Van de Gendt met assistentie van pater assistent kapelaan Keijer uit Vogelenzang. Na de H. Mis vond een druk be zochte receptie plaats, waarop ver schenen broeder provinciaal, de regent van het seminarie „Hage- veld", de burgemeester met de ge meentesecretaris, de geneesheer di recteur van „Sancta Maria" en vele anderen. Vele bloemstukken werden op de stichting bezorgd van beken den en vrienden van de jubilerende broeder. 's-Avonds bracht de harmo nie „St. Jeanne d' Ark'' een serena de. Het waren onvergetelijke dagen voor de jubilaris en zijn familie. „Duinklievers" (Noordwijkerhout) Concourscombinatie Noordwijker houtNoordwijkVoorhout hield wedvlucht vanuit Lebramont, af stand pl.m. 267 km. Gelost te 7 uur met Z.W. wind. Uitslag voor Noord wijkerhout: A. Franck 1, 5. 33, 36; J. Mens 4; G. C. Rotteveel 7; J. Duin dam 11, 31, 43. Geboren: Catharina P., d. v. A. P. KosterSlobbe; Maria P. Th., d v. P. W. Lommerse—Van der Meij; Ca- ihauna M. Ld. v. J. A. Appelman— Peeters; Hendricus M. A M., z. v. M. f. P. DuivenvoordeVan Steijn; Ig- ïatius P. M., z. v. L. Duivenvoorden —De Groot; Cornelia A., d. v. C. L. van BerkelFerdolage; Cornelis J., z. v. P. G. J. GeerlingsLangeveld; Petrus C. H., z. v. C. Th Witteman— Borst. Ondertrouwd: A. Th. Waaijer. 28 j. en G. Th. Th van Haastei, 23 j.; D. van Duijn, 26 j. en E. Duivenvoorde, 23 j.; N. J. Duijndam, 48 j. en A. M. van Dam, 31 j.; G. A. Ruigrok, 26 j. en A. P. van Haase, 28. j.; A. H. van Nobelen, 26 j. en C. C Geerlings, 26 j.; P. Duivenvoorden, 34 j. en P. Eoutr.oorn, 2o j. Getrouwd: A. L. van Egmond en C. Nederstigt. Overleden: Petrus J. Geerlings, 15 j.; W. van Beek, 71 j„ weduwnaar van A. Versteeg; F. P. M Tuïk, 9 d. VOORHOUT Gemeenteraad. Hedenavond 8 uur komt de raad in vergadering bijeen met op de agenda o.a.: On derzoek geloofsbrieven A. Eigen- brood; Verlenging geldigheidsduur tarieven waterleiding tot 1 Januari 1952; bezoldiging ambtenaren va^ de Burgerlijke Stand; bezwaarschrift Hondenbelasting. Geboren: Henriette d. van A. L. Bollebakker en H. Smeets; Jaco ba Josina d. van W. P. Pont en J. J. Teunissen. Ondertrouwd: Herman Klaas Chr. Holtus 23 j. en Maartje C. Bouw 25 jaar. Getrouwd: Gerardus van Trigt, te Zevenhoven en Antoinetta F. J. van den Hogen; Dirk Verboom en Hele na Wilh. Alers. Overleden: Jacobus Th. Knijnen- burg 47 j., echtg. van A. A. Koster. ZOETERMEER Bijeenkomst sportleiders. Op verzoek van de burgemeester Ver- nède komen Donderdagavond twee vertegenwoordigers van elke sport vereniging uit Zoetermeer bijeen voor een'bespreking. De heer H. A. M. Hermans, ambtenaar voor de lichamelijke opvoeding en sport te Delft zal deze avond het woord voe ren. De bijeenkomst vindt plaats op ihet gemeentehuis en is alleen toe gankelijk voor hen, die een uitno- I diging ontvingen. ALPHEN AAN DEN RIJN GEMEENTEWERKLIEDEN NAMEN AFSCHEID VAN IR SNIJDER In een gezellige bijeenkomst in het raadhuis nam Woensdagavond het personeel van de dienst van ge meentewerken afscheid van de di recteur ir J. Snijder. Hier sprak de heer F. Domburg enkele gevoelvolle wooden waarin de prettige omgang naar voren werd gebracht. Ter herinnering aan de Alphense periode overhandigde spr. aan de directeur een lederen schrijf- garnituur, terwijl mevr. Snijder, die hij dit afscheid tegenwoordig was, een mooie Delftsblauwe schemerlamp kreeg. Na het gezellig samenzijn sprak de •heer Snijder een dankwoord. Zondag a.s. Rijnstreekbekerwed strijden Op het Alphenterrein worden Zondag a.s. de jaarlijkse Rijnstreekbekerwedstrijden gehou den, waaraan deze keer zullen deel nemen de tweede klasser Rood-Wit uit St. Willebrord en de derde klas- sers Oldenzaal, Sportclub Bata te Best en Alphen. De wedstrijden van gen om 12 uur aan. Dit zal de eerste serie zijn om de door supporters en leden der vereni ging geschonken prachtige nieuwe beker. Het vorig jaar is het Utrecht se DOS definitief in het bezit geko men van de vorige, waarom vanaf 1928 gespeeld werd. Ondoordachte daad Woensdag avond waren een aantal kinderen op de Herenweg, bij de Kruising Rid- derbuurt aan het spelen met kiezel stenen. Telkens als er een auto aan kwam rijden, gooiden ze voor de auto een handvol kiezelstenen in de lucht met de bedoeling dat deze op het dak van de wagen terecht kwa men. Dit liep echter anders af dan ze meenden toen een luxe wagen in volle vaax*t passeerde en de stenen tegen de voorruit terecht, kwamen. Prompt werd deze geheel verbrij zeld. Gelukkig bekwam de bestuur der geen letsel en het geval veroor zaakte ook geen ongelukken. De po- itie vónd hierin aanleiding om de no dige stappen te ondernemen. HAZERSWOUDE (H. R.) De heer A. E. v. Bennekom slaagde te Amersfoort voor het staatsexamen A. KOUDEKERK Ondertrouwd: Albertus Heems kerk, 28 j. te Rijnsbutg en Jannetje Wassenburg, 23 j. Gétrouwd: Arie Hoogeveen, 23 j. en Maartje Dorrepaal, 21 j.: Cornelis M. van Leeuwen, 27 j. en Alida van Dam, 24 j ROELOFARENDSVEEN „De Vrije Vliegers" (Roelofarends veen). Wedvlucht vanaf Libra- mont, afstand pl.m. 259 km. Gelost om 7 uur. Aankomst eerste duif 9.35.15, snelheid 1671,60. Uitslag: C. v. Veen 1, 4, Castelijn 2, 3, A. v. Beek 5, Amsterdam 6, 13r J. Leune 7, 14, Verhaar 8, 16, J, J. Rietbroek 9, 18, P. v. Es 10, 12. Wedvlucht Ciney, pl.m. 214 km. Uitslag: J. v. Amsterdam 1, 8, C. v. Veen 2, 6, Castelijn 3. 4, A. v. Beek 5, Leune 7, 18, P. v. Es 9, 11. RIJP WETERING Oranjefeesten, Ook de tweede dag van de oranjefeesten begon met prachtig weer en al werd de lucht steeds dreigender het bleef droog, zodat het programma zonder haperen kon worden afgewerkt Als gewoonlijk werd begonnen met de keuring van de versierde wagens. De eerste prijs kreeg W Juffermans; L. P. Bisschop; 3. C v. d. Poel Jz. Daarna volgde het ringrijden Ook Oud Ade was hierbij goed vertegen woordigd en kwam dik in de prijzen. Voor de dames luiden de uitslagen: 1. A. v. d. Poel. Joh.d., Oud Ade; 2 Jo v. d. Poel D.d., Oud Ade; 3. Annie Pennings C.d., Oud Ade Bij de heren waren de prijswin naars: 1. Jaap v. d. Poel Jac.z., Oud Ade; 2. W. Kemp; 3. M de Graaf. In de namiddag trok het spriet- lopen veel belangstelling. De lopers kwamen eerst op de weegschaal, want er was een lichte en een zware klasse waarbij de grens getrokken werd bij 60 kg. Er kwamen heel wat natte pakjes voor het eind er was. Licht no. 1 werd Jan Bakker; 2. Cor v. d. Geest P.z.: 3. Jan Versteegen. Zwaar no. 1. Kees Borst C z.; 2. Ant .Koot; 3 Arie Versteegen. De dames-deelneemsters vochten om de prijs bij de behendigheidswed strijd. Resultaat: 1. Sien Ganzevles; 2. To Borst C.d.; 3. I. Vergeer. Het feestcomité trok daarna zelf aan het tonnetje-knuppelen, echter zonder" succes te boeken. Daarna ging ieder zijn eigen weg om de avonduren in vrolijkheid door te brengen. De organisatie en het tijdschema waren in orde en het feestcomité kan op een geslaagd feest terugzien wat een beloning vormt voor- de vele moeite die de voorberei ding van een feest nu eenmaal kost. ZOETERWOUDE Geboren:. Paulina J. M., d. v. L. J. Akker en M. P. Remmers waal; Joan na M. E., d. v. A. J. Berk en J. M. Ammerlaan; Petrus H. A z. v. N C. Voordouw en E. P. Vlasveld; Willi- brordus J, M. z. v. N. E Ammerlaan en A. M. Th. Smits; Petrus C. M„ z. v. C. J. van Leeuwen en M. G. van Meurs. Getrouwd. G. Windhorst, 26 j en P. Filippo, 28 j. Overleden: L. van der Valk, 80 j., wedr. van C. W. van der Velde. BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Singoalla, de zigeunerin", 14 jaar. Lido: „De held van Aimerika", alle leeftijden. Luxor: „Louise-Lotte", 14 jaar. Trianon: „Een heer in 't verkeer", alle leeftijden. Rex: „Het beste paard van stal", alle leeftijden. HAAGS GERECHTSHOF. Oneerlijke kleermaker. „Wat een mooie sokken heeft mijn vriend daar aan, het lijken wel de mijne", dacht een kamerbewoner. Het waren ook zijn sokken, want de kamerverhuur der tevens vriend had 'ze uit een la van een kast weggenomen met behulp van een valse selutel. Boven dien had de kamerverhuurder nog coupons stoffen verduisterd en thans stond hij terecht voor het Haagse .Gerechtshof, nadat de Haagse recht bank hem vroeger voor deze feiten tot een jaar gevangenisstraf m. a. had veroordeeld. Apellant, een 47-jarige kleermaker uit Leiden, gaf ter zitting de feiten toe. Hij moest lonen betalen en had daarom de stoffen verduisterd. Reeds vaker was hij veroordeeld. De proc.generaal memoreerde het zwarte strafblad van verdachte en zeide niet te begrijpen waarom verd. in hoger beroep was gekomen. Hij re- quireerde bevestiging van de straf. De verdediger, mr. A. R. Bloember gen, was van oordeel, dat verd geen eigen zaak kan behartigen. ,,Hij maakt overdreven plannen die dan weer mislopen". Verd. zou het thans in een ondergeschikte positie willen proberen en pleiter vroeg om verd. voor ditmaal een gedeeltelijk voor waardelijke straf te geven. Het Ge rechtshof zal 29 Augustus a.s. uit spraak doen. Gunstige cijfers Meermalen hebben wij een beeld gegeven van de gezond heidstoestand der Leidse bevol king zoals deze zich aftekent in de sterftecijfers. Het is duide lijk dat er meer facetten aan dit onderwerp zijn. Immers, een laag sterftecijfer behoeft nog niet uit te sluiten dat de bevol king van een streek of van een bepaalde gemeente te lijden heeft van onevenredig veel ziek ten, die al of niet van lange duur zijn. En ook het omgekeer de laat zich denken: bij relatief weinig ziektegevallen kan het sterftecijfer toch wel aan de hoge kant zijn. Nu bestaan er over het vóórkomen van de meeste ziekten geen statis- tisch-verantwoorde gegevens Wel is dit het geval met een aantal besmet telijke ziekten, tot de aangifte waar van de artsen verplicht zijn. Een vergelijking van de frequentie de zer ziekten in onze stad en de om liggende gemeenten, in vergelijking ook met ons land als geheel, kan het inzicht in de gezondheidstoestand van Leiden en omgeving verruimen De verreweg meest voorkomende besmettelijke ziekten in Nederland zijn thans de roodvonk en de rode hond. Van beide, maar vooral van laatstgenoemde is de frequentie in Leiden geringer dan het rijksgemiu- dede. Van 1 Januari tot half Augustus van dit jaar deden zich in Nederland rond 3600 gevallen van roodvonk voor. Gezien ons inwonertal kon verwacht worden dat daarvan 32 gevallen in Leiden zouden zijn voor gekomen. In werkelijkheid echter werden hier slechts 28 gevallen ge registreerd, wat dus ruim tien pro cent beneden het rijksgemiddelde is. Ook in de nabij liggende gemeenten bleef de roodvonk beperkt met uit zondering van Oegstgeest, waar tien gevallen voorkwamen. Voorts kwa men in Wassenaar 3, in Leiderdorp 1 en in Alphen a. d. Rijn 1 geval voor. Rode hond. Nog veel gunstiger is het beeld met betrekking tot de „rode hond". Daarvan kwamen in Nederliind tot nu toe rond vijfduizend gevallen se dert 1 Januari voor. Verhoudingsge wijze zouden er daarvan dus 45 in Leiden te verwachten zijn; in wer kelijkheid trad deze ziekte in onze stad dit jaar in slechts 17 gevallen op. De frequentie van rode hond lig: dit jaar in onze stad dus zestig pet beneden het rijksgemiddelde! Bovendien werd in géén van de om liggende gemeenten deze ziekte ge constateerd zodat het totaal-beeld van onze streek in dit opzicht dus wel buitengewoon gunstig is. Maar ook voor diphterie Maar ook voor de diphtherie zijn de Leidse cijfers dit jaar opmerkelijk gunstig. In totaal trad deze ziekte dit jaar in Nederland al 1360 maal op. Naar rato van het zielental konden daarvan 12 gevallen in Leiden ver wacht worden; het aantal beliep evenwel slechts vier! Ook dit cijfer blijft voor onze stad dus meer dan zestig procent beneden het rijksge middelde. Wat de omliggende gemeenten be treft werden in dit jaar tot nu toe 2 gevallen geconstateerd in Noord wijkerhout en in Leiderdorp en 1 geval in Noordwijk, in Alkemade en in Voorhout. Van de 83 typhusgevallen. die dit jaar in ons land voorkwamen, waren er 2 in Leiden en géén in de omlig gende gemeenten. Ook de paraty- phus kwam hier weinig voor: van de 176 Nederlandse gevallen werden er 3 in Leiden en 1 in Katwijk ge noteerd, Ten opzichte van een an dere, met de paratyphus verwante besmettelijke ziekte, medisch bekend onder de verzamelnaam Salmonel- losen, is de verhouding nog gunsti ger: op een totaal van 196 gevallen kwam er in Leiden slechts 1 en in' de omgeving geen enkel geval voor. Minder gunstig is het beeld met betrekking tot de besmette!! iKe geel zucht. Van deze ziekte werden dit jaar tot nu toe in ons land rond 1150 gevalen geregistreerd. Echter niet voor geelzucht. Op grond van ons zielental zouden er daarvan 10 in Leiden verwacht kunnen worden; in werkelijkheid waren er 16 gevallen, zodat van deze ziekte de frequentie hier heel wat hoger was dan het rijksgemiddeJde. Ook in Leiderdorp, in Oegstgeest en in Leidschendam kwam een geval van besmettelijke geelzucht voor. Een andere besmettelijke ziekte, de bacillaire dysenterie trad dit jaar in ons land 267 maal op. In Leiden kwam daarvan slechts één geval voor; in Noordwijk evenwel 20 i!). Alle overige gemeenten in de om geving bleven geheel vrij var. deze ziekte. Gevallen van besmettelijke .her senvlies-ontsteking kwamen in het verstreken jaargedeelte m ons land 216 maal voor. Hiervan waren 3 ge vallen in Leiden, 1 in Leiderdorp en 2 in Katwijk. Bovendien werdeii in Ter Aar twee gevallen van besmet telijke hersenontsteking aangetrof fen. Verder werd nog een geval van kinderverlamming geconstateerd in Leiden en in Katwijk. Van de 118 malaria-gevallen in Nederland was er geen enkele in Leiden, noch ook in de omliggende gemeenten. Over de verdere, minder vaak voorkomende besmettelijke ziekten vermelden wij tenslotte nog het vol gende: van de 5 gevallen van de ziekte van Weil, die dit jaar in ons land optraden, was er één in Leiden. Verder deed zich hier één geval van tetanus voor. In Noordwijk kwam een geval voor van een besmettelij ke ziekte, die in ons land slechts heel sporadisch voorkomt, namelijk van lepra. Alles bijeen genomen mogen bo venstaande cijfers, zowel voor Lei den als voor onze gehele omgeving, alleszins bevredigend worden ge noemd. Zij bevestigen de conclusies, die wij bij vorige gelegenheden uit de sterfte-statistieken trokken, deze namelijk dat de gezondheidstoestand van de bevolking van Leiden (en omgeving) in het algemeen tot te vredenheid kan stemmen. Het 1 Dags- Vacantiefonds Begunstigd door voortreffelijk zo merweer had Dinsdag j.I de tocht naar de Heilige Land Stichting plaats, die het Comité voor Katho lieke Actie in de Petrus Parochie, dank zij het dit jaar door haar ge sticht „1 Dags-Vacantie-Fonds" voor een vijftigtal „ouden van dagen" uit de parochie kon organiseren. Reeds lang voor 9 uur (de aange geven vertrektijd) stonden vele ge nodigden de aankomst van de autobus op het plein voor de St. Petruskerk op te wachten, waar kapelaan Van Ingen het gezelschap namens pastoor Beukers een afscheidsgroet kwam brengen. Jammer dat door een samenloop van omstandigheden niemand van de parochie-geestelijkheid gelegenheid had aan de reis deel te nemen. Eens te meer werd de attentie op prijs gesteld van pastoor Beuker^, zich te doen vertegenwoordigen door de weleerw. heer Vreeburg, die men als reisgenoot niet gaarne gemist zou hebben. Reeds nabij Alphen gaf het gezel schap van zijn opperbeste stemming blijk door een vrolijk lied. In Utrecht werd enige ogenblikken gepauseerd om. het ruiterstandbeeld van St. Willibro'rd te bewonderen. In Driebergen, waar enige reisge noten reeds te kennen gaven „zo ver nog nooit van huis geweest te zijn", werd het gezelschap met hartelijke gastvrijheid ontvangen door de Zus ters Ursulinen, en men liet er zich de koffietafel heerlijk smaken. Na een rustige wandeling door het won dermooie park rond het klooster werd dc autotocht hervat. Op de Heilige Landstichting was het een aangename verrassing dat de rondleiding werd verzorgd door een goede bekende. Onze medeparochiaan de eerw. heer Van der Steen gaf bij de verschillende taferelen zijn inte ressante uiteenzetting, waar allen geboeid naar luisterden. Hierna liet men zich het avondmaal in Hotel „Charlemagne" te Malden bij Nijmegen heerlijk smaken. De weleerw. heer Vreeburg en de voorzitter van het Comité zorgden voor een pittig woordje ter opluiste ring, en terwijl de zon langzaam aan ten ondergang daalde ging het op huis aan. Op de terugweg raakte men niet uitgepraat over al wat men gezien en genoten had, en toen men geen woorden genoeg kon vinden om van de opgetogen dankbaarheid blijk te geven, klonk het uit volle borst: „De Katholieke Actie gaat nooit verlo ren!" De leden van het Comité voor Ka tholieke Actie die ter begeleiding meegegaan waren, hoewel uiterst voldaan over het schitterend verloop van de tocht en de dankbare stem ming waarin hun gasten verkeerden, moesten toch ook nog even denken aan diegenen, die ook op een uitno diging gerekend hadden, maar die zij moesten teleurstellen omdat de kas niet toereikend was. Maar: alle begin is moeilijk en bij grotere be kendheid van dit liefdewerk hoopt het Comité op een toenemende be langstelling in de Parochie voor haar „1 Dags Vacantie-fonds". Zij, die gaarne bijgedragen had den, doch dit nog vergeten hebben, kunnen tot 1 September in het offer blok achter in de kerk hun plan nog ten uitvoer brengen. Want met de uitgaven heeft de penningmeester wel een beetje gere kend op „nagekomen giften". WIENER OPERN STUDIO Op zijn tournee door ons land, welke volgende maand plaats vindt, zal het Oostenrijkse opera gezel schap de „Wiener Opern Studio" op Dinsdag 11 Sept. een concert geven in de Leidse Schouwburg. Aan deze tournee wordt deelgenomen door de meest op dc voorgrond tredende jonge Wcense kunstenaars en enkele Nederlandse musici. BUITENLAND. De hoofdstad van Costa Rica en de hoogvlakte van het land zijn in de nacht van Dinsdag op Woens dag door een vrij krachtige en lang aanhoudende aardbeving getroffen. Uit de stad Oroso wordt zware schade gemeld. Tc Glasgow heeft aan boord van het in aanbouw zijnde schip „Cidudad Barquismeto" een ont ploffing plaats gehad; een man is om het leven gekomen en 30 liepen 'verwondingen op. Twee personen worden vermist. In dc heuvels van Simla (Voor- Indië) zijn tengevolge van grondver schuivingen acht personen om het leven gekomen. Het verkeer is door de hevige regenval ontwricht. Uit onderzoekingen na klach ten bij horlogemakers is gebleken, dat een televisietoestel een magne tische invloed uitoefent op het uur werk van een horloge, dat zich in de nabijheid bevindt. Gehele' staf van „Anglo-lranian" vertrekt uit Zuid-Perzië Dc „Anglo-lranian" heeft heden aan haar gehele staf (Britten, Voor- Indiërs en inwoners van Pakistan) in de Zuidperzische olievelden en in de oliehaven Bandar Masjoer opdracht tot vertrek gegeven. De strijd in Korea DE MENING IN AMERIKA Uit Washington wordt gemeld, dat Amerikaanse autoriteiten Donder dagochtend vroeg verklaarden, van mening te zijn, dat de communisten opzettelijk hebben besloten de wa-. penstilstandsbesprekingen door mid del van „bekokstoofde incidenten" te doen mislukken en dat de desbetref fende beslissing vermoedelijk door het Kremlin is genomen. Het Witte Huis en de ministeries van buitenlandse zaken en landsver dediging gaven voorlopig nog geen commentaar. Genoemde autoriteiten menen, dat de communisten besloten een einde te maken aan de besprekingen, toen WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vry dagavond. Opgemaakt te 10 uur). VEEL BEWOLKING Half tot zwaar bewolkt met morgen plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind hoofd zakelijk tussen Zuidwest en Zuidoost. Weinig verandering in temperatuur. 24 Aug.: zon op 5.37 en onder 19.48; maan op 22.05 en onder 15.01 uur. het bleek, dat de Verenigde Naties niet zouden zwichten, voor hun eis om bij een wapenstilstand de 38ste breedtegraad als militaire schei- oingslijn te nemen. Deze functiona rissen zijn van het begin af de me ning toegedaan geweest, dat de re geringen te Moskou en Peking de besprekingen te Kaesong zijn be gonnen met de voorop gezette be doeling, hun positie door onderhan delingen te verbeteren, nu dit langs de militaire weg was mislukt. BUS REED WEG EN VERGAT PASSAGIERS Een touringcar uit Krefeld (Duits land) bracht dezer dagen een gezel schap Duitse touristcn in Amsterdam In de bus zaten ook vier dames, die deden wat iedere rechtgeaarde vreemdeling in Amsterdam doet, zij maakten een rondvaart door de grachten. Na afloop gingen zij infor meren wanneer de bus de „thuisreis" zou aanvaarden rrraarhelaas de bus was weggereden zonder dc vier dames. Goede raad was duur en niet alleen goede raad. Het logies en het treinkaartje naar huis ook en dc dames hadden geen geld. In het hoofdbureau van politic is een dienst die met alle problemen van vreemde, lingen weg weet: de vreemdelingen politic. Daar kwamen de dames ten slotte terecht, voor nachtlogies niet in een cel maar in een tehuis voor vrouwen werd gezorgd en bovendien werd via het Duitse con sulaat-generaal geld gekregen voor de terugreis per trein. Vanmorgen ontving de chef van de vreemdelingendienst een vriende lijke briefkaart uit Krefeld met een hartelijk bedankje voor de goede zorgen. Een pluim op een uniform pet. (Reeds geplaatst in een gedeelte van onze vorige oplage). HUISVROUWEN PROTESTEERDEN TEGEN KOLENPRIJZEN. Vanmorgen omstreeks 11 uur trok langs de O.Z. Voorburgwal te Am sterdam een stoet van ongeveer 100 huisvrouwen van wie velen borden op borst en rug droegen. Daarop wa ren leuzen te zien met protesten te gen de naar de mening van dc de monstranten te hoge kolenprijzen. Dc vrouwen groepeerden zich voor het stadhuis en een deputatie ver zocht een onderhoud met de burge meester. Burgemeester d'Ailly was niet aanwezig en de loco-burgemeester, wethouder B. C. Franke, voelde er weinig voor dc vrouwen te ontvan gen. Aan dc deputatie werd mede gedeeld, dat zij zich schriftelijk tot de burgemeester kon wenden. MARKTBERICHTEN GOUDA, 23 Aug. Kaas Aange voerd 285 partijen. Ie lew met rijks- merk 2,202,30; 2e kw. met rijksmerk 2,152,21;' extra kwaliteit tot 2,48. Handel kalm. ROELOFARENDSVEEN, 22 Aug. Bloemen. Asters 0,020,19; Da hlia's 0,060,26; Gladiolen 0,06 0,22; Nieuw Europa 0,180,34; Mont- bretia 0,040,06; Scabiosa 0,120,15; Troschrysanthen 0,110,21; Rayo- anten wit 0,070,15; id. lila 0,06 0,16; id geel 0,050,15; Millersdijl 0,07—0,13; Arnhem 0,10—0,15 Golden Sweetheart 0,030,07; Pearl Sweet heart 0,030,06; Yellow Utopia 0,05 ,09; Lelie White Excelsior 0,07 per kelk. Groente. Aardbeien 0,50 per doosje; Bramen 0,22 per \'t pnd; Kropsla 2,0013,90; Andijvie 5,00 7,00; Breckpeen 22,0025,00; Aard appelen 10,00—12,00; Snijbonen 2,00 4,60; Kassnijbonen 5,20; Stek 1,00 1,50; Dubb. Stambonen 2.904,70; Prinseboncn 3,90—5,40; Pronkboncn I,201,75 per 10 kg; Augurken C II,50; Augurken D 11,2011,70; Augurken E 5,40; Augurken CD 8,00 per 25 kg. TER AAR 22 Augustus Groente. Snijbonen 2.90 4.20. idem B. 2.00 2.80. idem stek 1.00 1.10. Stamprincessen bonen 3.80 5.30. idem stek 2.20 2.50. Stokprinces- senbonen 3.80 6,60. idem B. 3.50. Spekbonen 3.20 3.60. Witte pron kers 1.80 2.30. idem B. 1.40 1.50 alles per 10 kg. Andijvie 005 0.11. Waspeen 0.22 idem B. 0.11 0.16 idem stek 0.04 0.08 Postelein 0.11 0.16. Groene kool 0.08 0.13. Uien 0.11 018: Rode kool 006 0.11. Kroten 0.07 0.10. Rabarber 0.06. Aardappelen 0.10. Zilveruicn 0.54. idem B. 0.08. Spinazie 0.07, To maten A 0.47 0.71. idem B 0.48 0.68 idem C 0.37 0.52 idem CC 0.25 0.34 idem bonken 0.43 0.45 idem ongesorteerd 0.23 0.53. alles per kg. Bloemkool 1 0.40 0.61. idem 2. 024 0.36. idem 3: 0.08 0.21 Komkommers 0.09 0.14, alles per stuk. Sla 1 7.00 11.00. idem 2 3.00 5.00 per 100 stuks. Bospeen 0.14 0.18. idem B 0.12. Boskroten 0.02. Radijs 0.02. Peterselie 0.01, al les per bos Augurken: Fijn 1,35. Fijn basterd 0.67. Basterd 0.53 0.61. Grof A 0.49 0.50. Grof. 0.42 CD 0,34. E 0.20 O.'pl. CD afw. 0,21 al les per kg. Meloenen 0.59 per stuk. Bloemen: Ohrysanthen 0.25. Gladio len 0.09 per bos.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3