Ia Uw vacantie dit pakje maar bij Uw shag alléén Alle motorrecords van het vorig jaar sneuvelden op Tubbergen De Belgische kampioen Goffin zegevierde in de zware klasse cc Wordt kanaalzwemmerij een politiek geval? Nationaal concourshippique te Den Haag MAANDAG 20 AUGUSTUS 1951 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 &p II belaas soms dat ...het bliuwe pakje bat 9 «en de 10 rollet» eisen ^^EER DAN 7 UUR hebben de ruim 40.000 toeschouwers bij prachtig zonnig weer op het fraaie Twentse circuit van Tubbergen geboeid toegezien naar de verrichtingen van ongeveer 200 motorrenners van 6 nationaliteiten onder wie tal van cracks van internationale klasse. Nog nooit te voren hebben de motorraces in Tubbergen, die ieder jaar aan be langrijkheid winnen, zoveel belangstelling getrokken en ook hebben de wedstrijden nog nooit een zo spannend en enerverend verloop ge had. Alles werkte ook mee tot het welslagen van dit motorfestijn. De weersomstandigheden waren ideaal, er was een zeer sterk veld van ren ners bijeengebracht en de organisatie was tot in de puntjes geregeld wijk uit Den Haag, die op fraaie wij ze de tweede plaats opeiste in de race van de 350 cc-klasse achter de Ier Matthews, die met zijn snelle Norton onbedreigd winnaar werd van deze wedstrijd. De Duitse renners traden niet op de voorgrond met uitzondering van Thorn Prikkel, die in de 250 cc-klas- se met zijn Guzzi 3 ronden lang wiet aan wiel reed met de Zwitser Musy, die ook een Guzzi bereed Dan lag de een dan weer de ander voor, maar in de laatste ronde werd de adembenemende strijd in het voordeel van de Zwitsei beslecht Sportief reden zij samen een ere rondje. In de eerste wedstrijden kwam J. Veening ujt Zuid-Laren, die met VR reed, in een der bochten te vallen Hij werd naar een ziekenhuis te Almelo overgebracht. Zijn verwon dingen zijn niet van ernstige aard. De snelheden, die op het circuit door de juniores weiden hereikt, la gen hoger dan die van het vorig jaar, zodat het verbeteren van ie ronderecords niet Kon uitblijven. In de 125 oc-klasse zag de Rotterdam mer J. Muylwijk met DKW kans het ronderecoru op 5 min 27,8 sec te brengen (oud record 5 minuten 30 sec.), hetgeen een gemiddelde van 101.36 km/h bptekende In de 250 cc-klasse was het F L. A Bakker uit Wassenaar, die op een DKW van Knijnenburg reed die het >ecord op 4 min. 44.9 sec. terugbracht, hetgeen een gemiddelde van 16.62 km/h was. De uitslagen luiden. Klasse 125 cc jaaio.es 5 ronden,; tctaalafstand 46.150 km 1 J. Muyl wijk Rotterdam met DKW tijd 27 minuten 29.8 sec Gem. uursnelheid iCö.69 km. 2. J Lvleterdres Amster dam met Eysin'.: 28 24.7. 3. L. W. Münninghof Deventer met E.N.R 2910.8. ij Klasse 250 cc juniores 6 ronden, toUalafrtand 55.38J km. 1. P. L. A Bakker Wassenaar mee OXW tijd 2 10.3. Gem. sne/ltéid 113.52 km/h. 2. W. Timmej Win te twijk met New Tir.p 29 28.2 3. W. Plet Groningen met Excelsior 29.39. lilasse 350 cc-iuniores luidt. 1. P. van Aalst Rotterdam met AJS in 26.45.9 over 6 ronden van 9.230 km., gem. uursnelheid 124.14 km. 2. A. Herlbersen, Soesterberg met Ve- locette in 26.47.5. 3. T. F. T. Kre- mer, Emmen met Excelsior in 27.11.6. Klasse 500 cc juniore over 6 ron den. 1. P. Bakker Bleiswijk met Norton 26.53.2. Gem. 125 km/h. 2. M Rozenberg, Kerkrade, met BSA 27.20.3. 3 W Schouten, Drumpt, met BWM 27.35.9. 250 cc klasse internationaal 8 ron den, afstand 33.840 km. 1. Musy, Zwit seriand met Guzzi tijd 34.1.8. 2. Thorn Prikker Duitsland mét Guzzi 34.7.4, 129.84 km/h. 3. Pike, Enge land met Rudge 36.11.6, 122.43 De strijd om de Ned. kampioenstitels Dat er buitengewoon snel gere den is, blijkt wel uit het feit, dat in alle klassen, zowel bij de junioren als de senioren, de records van vo rige jaren sneuvelden. In de inter nationale races, waarin tal van be kende rijders uit het buitenland voor het eerst na de oorlog ook Duit sers uitkwamen is met grote fel heid gestreden en het publiek heeft genoten van de grote» spanning en de vele sensaties. Wiel aan wiel raas den de motoren met snelheden van soms over de 160 km. pei uur over het gladde asphalt en met twee. ja dikwijls met drie man tegelijk ging het dan door de veelal lastige bochten van het ruim 9 km. lange circuit. Het was een strijd, waarin de Nederlandse favorieten als vai\. Rijswijk, Simons en Knijnenburg, die elkaar de nationale kampioens titels betwistten, ziel. kranig heb ben geweerd, doch wier machines het tenslotte toch moesten afleggen tegen de snelle gloednieuwe race- Nortons van de Belgische kampioen Goffin, die het vorig jaar ook zege vierde in de zware klasse te Tubber gen, en de Engelsen Pike en Oliver. Ook de Zwitser Musy met zijn razendsnelle Guzzi, die de snelste ronde maakte in de 500 cc-klasse met een gemiddelde van 142.31 km. per uur, speelde in net spel der groten mee. In de 350 cc-klasse werd hij onbe twist winnaar, doch bij de 500 cc werd hij na een tien ronden lange nek-aan-nek race met Goffin in de voorlaatste ronde door een pech uit geschakeld. De race in de zware klasse, die het hoogtepunt van de wedstrijd vormde, werd ten slotte een driedubbele Nortor.-zege met Goffin als winnaar en de Engel sen Pike en Oliver op de tweede en derde plaats. De eerste Nederlan der was Lous van Rijswijk op Velo- cette als vierde, gevolgd door Piet Knijnenburg op BMW, die aan deze plaats voldoende had om de natio nale kampioenstitel in de 500 cc- klasse te veroveren. De overige na tionale titels kwamen in het bezit van de Amsterdammer de Gree, die op zijn Grefa na een boeiende strijd met Wierda winnaar in de 25 cc- klasse, van Simons uit Rijswijk, die de vierde plaats bezette in de 250 cc-klasse met Excelsior en van Rijs- Geoffrey Duke ook wereldkam pioen in 500 Geoffrey Duke, wereldkampioen 1951 in de 350 cc-klasse, heeft ook de titel behaald in de 500 cc-klasse. Hij won de Grand Prix van Ulster op het Clady circuit bij Belfast. Du ke is eerste geworden van de TT op Man in Juni, hij won de Grote prijs van België in Juli, werd voorts eer ste te Assen en behaalde te Ulster zijn vierde overwinning in deze klasse. Ondanks het feit, dat op 9 September te Monza nog een race voor het wereldkampioenschap op het programma staat, heeft Duke reeds de titel door deze fraaie resul taten kunnen behalen. Het regende hard tijdens de wed strijd. Duke leidde vrijwel voortdu rend en hij legde de 250 mijl af met een gemiddelde snelheid van 153, 176 km/hz. De Australische motor renner Ken Mavanagh reed voor de eerste keer mee in de officiële Nor- ton-ploeg. Hij bezette de tweede plaats in een tijd, welke slechts 2 min. 30 sec. slechter was dan die van Geoffrey Duke. In de laatste ronde leverde hij een fel gevecht met de Italiaan Massetti, die op Gilera reed, welk duel hij won met een voor sprong van 20 seconden. De grootste concurrent van Duke in deze klasse. Milani, eveneens met Gilera. werd vierde. De tijd van Duke was 2 uur 36 min. 6.4 sec. De gemiddelde uur snelheid van Kavanagh bedroeg 150,456 km/h, terwijl Massetti een snelheid van 149,732 km/h bereikte. Milani noteerde de snelste ronde, waarbij hij een gemiddelde van 166.640 km/h bereikte. Het punten- aantal van Duke is thans gestegen tot 34, dat van Milani bedraagt 24. terwijl Massetti, de wereldkampioen van het vorig jaar slechts tot 15 is gekomen. km./h. 4. Le Simons, Rijswijk, met Excelsior 36.44.7. Gem. 120.56 km./h. Simons Nederlands kampioen. 350 cc-klasse over 12 ronden, af stand 100,760 km., luidt: 1. Mat thews (Ierl.) met Norton 49.08.4. gem. uursnelheid 135.24 km. 2. van Rijswijk (Ned.) met Velocette 49.34.4. Gem. uursnelheid 134.06 km. (Kampioen v. Nederland). 3. Simons (Ned.) met Velocette 49 35.2. Gem. uursnelheid 134.03 km. 4. Gerber (Zwits.) met AJS 49.34.6. De strijd in de 125 cc-klasse senio ren bracht een teleurstelling door het uitvallen van de favoriet Dick Renooy. De uitslag van deze race over 8 ronden, totaal 73.84 km., luidt: 1. De Greef (Amsterdam) met Grefa 42 min. 00.6 sec., gem. uursnelheid 305.47 km. (Kampioen van Neder land). 2. Wierda (Amsterdam) met Norman 42.32.7 (104.13 km/h.). 3. Heineman (Terschuur) met Eysink 42.55.5 (103.32 km/h). 4. Maessen (Etten' met Eysink 43.01.6. 5. La- gewey (Gouda) met Sparta 43.22.8. Het hoogtepunt van de races, die over het algemeen een zeer span nend verloop hadden vormde de wedstrijd in de 500 cc-klasse. De Belgische kampioen Goffin en de Zwitser Musy. die een snelle Guzzi bereed, leverden aan kop felle strijd en achter hem gaven Pike, Oliver, beiden op Norton, en Knijnenburg, van Rijswijk en de Duitser Hoske elkaar geen duimbreed toe. Het was een strijd vol spanning en sensatie, waarbij aan kop Goffin en Musy het tempo opjoegen Elke ronde ging het sneller, maar na tien ronden nam Goffin een voorsprong, die hij langzamerhand vergrootte De be slissing viel reeds in de voorlaatste ronde toen Musy wegens motorpech uitviel. De uitslag over 12 ronden (100.760 km.) luidt: 1. Goffin (Belg.) met Norton 47 min. 15.8 sec. (Gem. uur snelheid 140.62 km.). 2. Pike (GB) met Norton 47.58.5 (138.51 km/h). 3. Oliver (GB) met Norton 48.11.6 (137.93 km/h). 4. Van Rijswijk (Ned.) met Triumph 48.28.0. 5. Knij nenburg (Ned.) met BMW 48.40.8. (Kampioen van Nederlannd). Twee dodelijke ongelukken in de rit Luik-Rome-Luik De LuikRomeLuik-rit heeft twee slachtoffers geëist. Leon Michel, die vergezeld was van André Collard, had Zaterdag met zijn Singer een aanrijding in de nabij heid van Clairvaux. Met ernstige wonden was Michel naar een zieken huis overgebracht, waar hij is overle den. In de vroege morgen van Zondag is niet ver van Tournus in het de partement Saone en Loire een onge luk gebeurd, dat aan een andere deelnemer aan de rallye het leven ge kost heeft. De B.M.W. van de equipe CatulleDemesse (België) reed te gen de berm van de weg op en sloeg vervolgens om, waarbij de 24-jarige Demesse, die aan het stuur zat. zo ernstig werd gewond, dat hij in het hospitaal van Macon. waarheen hij vervoerd was, is overleden. De eigenaar van de auto, de heer Catulle, werd slechts licht gewond. Men veronderstelt, dat de heer De messe aan het stuur in slaap was ge- vallen. De Nat. tenniskampioenschappen Wilton wint drie titels De beslissing in het gemengd dub belspel is tijdens de voorlaatste dag van de nationale kampioenschappen reeds gevallen. Mevr. Schmier en Wilton waren in de finale tegen mej. Eggersman en Karsten zo overwegend sterker, dat van strijd eigenlijk geen sprake is geweest. Wilton joeg zijn harde forehand voortdurend lang zijn te genstanders en hoe Karsten ook probeerde dit gevaarlijke wapen te vermijden, telkens kwam Wilton weer naar voren om de rally met een scherpe en harde passeerslag af te maken. Pas in de tweede set slaagden mej. Eggersman en Kars ten er in de score enkele games lang gelijk op te doen gaan maar de combinatie mevr. Schmier Wilton had te veel vaart en te sterke aanval om deze tegenstand vol te kunnen houden. De uitslagen van Zaterdag luiden: Dames enkelspel, halve eindstrijden: Mevr. J. Roos sl. mevr. E. v. Ber- kel 62 61.; Mej. M._ Rollin cou- querque sl. mevr. Z. Schmier 61 6—2. Heren enkelspel, halve eindstrij den: Wilton sl. van Dalsum 61 63 26 61; van Meegeren sl. van Gasselt 6—1 6—2 64: Gemengd dubbelspel, halve eind strijd: Mevr. Z. Schmier en Wilton sl. mej. M. Rollin Couquerque en Dehnert 3 62. Eindstrijd: Mevr. Z. Schmier en Wilton sl. mej. I. Eggersman en Karsten 60 64. Dames dubbelspel, halve eindstrij den: Mej. M. Rollin Couquerque en mevr. E. van Berkel sl. mevr. J. Roos en mevr. G. Blaisse 64 79 64.; Mevr. Schmier en mevr. E. Sch'olten sl. mej. J. Schouten en mej. E. van der Torre 75 61. Heren dubbelspel, halve eind strijden: Krijt en Wilton sl. Karsten en D. Rinkel 62 63 60; v. Dal sum en Dehnert sl. Holst en Volk- maars 63 46 64 63. .Gisteren werden de wedstrijden be ëindigd. In de finale dames enkelspel sloeg mevrouw J. Roos mej. M. Rollin Couquerque met 62 61. De eind strijd van het heren enkelspel werd gewonnen door Wilton, die van Meegeren met 68 64 7—5 64 sloeg. Dames dubbelspel: Mej. Rollin Couquerque en mevr. E. v. Berkel sl. mevr. Z. Schmier en mevr. E. Scholten 3—6 7—5 6—3. Heren dubbelspel, finale: Wilton en Krijt sl. Dalsum en Dehnert 62 6—0 6—4. Op het HBS-terrein werd een Icricketwedstrijd gespeeld tussen het 'Nederlands jeugdelftal en een NCB- team die door het jeugdelftal met 1 wicket en 3 runs werd gewonnen. ACC speelde gisteren in de cricketwedstrijd tegen HCC II gelijk, waardoor de Amsterdamse Cricket Club voor de vierde maal het lands kampioenschap veroverden. A AN DE WINNAAR, MAREEN HASSAN HAMAD was gevraagd om aan tafel het woord te voeren, maar in plaats van Hamad stond Sa- bri Bey op, de trainer, die ongeveer het volgende zei: „Het komt mij een beetje vreemd voor, dat de „Dai ly Mail", beschikkend over een voortreffelijke organisatie, een blad uitgeeft van 4 pagina's, waarvan ei twee gespendeerd worden aan de sport en de twee andere blijkbaar uit sluitend dienen om onze koning te belasteren. Geen enkel blad heeft zofveel gedaan voor de Kanaalzwemmerij als de „Daily Mail", maar ook geen enkel ander blad heeft zo sterk er aan meegewerkt om de goede verstandhouding tussen twee volkeren te benadelen. als de winnaar maar een goed sol daat is van koning Faroek". De leider, van de Egyptische Ka naal-ploeg heeft later medegedeeld, dat koning Faroek zijn drie onder danen, die geweigerd hebben de prij zen van de Daily Mail in ontvangst te nemen, zal belonen met een be drag van in totaal 8 tot 10 millioen Franse francs, ongeveer het tien voudige van wat zij eerst zouden krijgen. Egyptenaren weigeren hun prijzen Als ik de „Daily Mail" opsla, lees ik op de ene bladzijde prachtige zinsneden over de verbazingwek kende en heldhaftige pogingen van de Egyptische zwemmers in de Ka naalrace. Ik sla de pagina om en vind beledigende en onware uitla tingen over onze koning. Bij deze gelegenheid wens ik openlijk te ver klaren en ik hoop", aldus Moham med Sabri Bcy, „dat het ook zal worden gepubliceerd, dat koning Faroek in Egypte even geliefd is door alle lagen van de samenleving als de Engelse koning hier Mijn zwemmers hebben mij ge vraagd. dit in verband met taalmoei lijkheden, hier mede te delen dat zij hun prijs niet aanvaarden uit protest tegen dc onophoudelijke aan vallen op hun koning. De Egyptische zwemmers zijn van mening, dat hun inspanningen tij dens de Kanaalrace nie tvoor niets zijn geweest, indien zij er :n slagen deze anti-propaganda te doen ver minderen. Ten slotte moge ik hier ronduit verklaren, dat ik de sport redacteuren van de „Daily Mail" als mijn vrienden beschouw en dat wat ik hier gezegd heb niet voor hen is bedoeld maar wel voor de redacteu ren die verantwoordelijk zijn voor de andere bladzijden van de „Daily Mail". Stuart MacLean, directeur van de „Daily Mail" verklaarde het zeer te betreuren, dat een sportgebeurtenis werd gebruikt voor een politiek doel. en onder geweldig applaus voegde hij er aan toe: „Ik drink op de grote sportman Roger le Morvan" De ova tie voor de Fransman, welke hier op volgde, duurde vijf minuten. Daarna werd de maaltijd voortgezet. Het verdient nog vermelding, dat de „Daily Mail" na de Kanaalrace in een artikel had geschreven: „zij (de Egyptenaren) zwemmen de Kanaal race voor koning Faroek". en in het artikel stond nog verder: „welk lid van de Egyptische ploeg als eerste arriveert doet er geen piaster toe, ENGELAND WINT VIJFDE TOETS WEDSTRIJD. Engeland heeft de vijfde toetswed- strijd tegen Zuid-Afrika gewonnen met vier wickets. Zuid-Afrika scoor de 202 en 154 runs en Engeland had geantwoord met 194 en 164 runs voor zes wickets. Van de vijf toets- wedstrijden, welke zijn gespeeld, heeft Engeland er 3 gewonnen, een verloren en een ontmoeting eindigde in een draw. KORFBAL Crescendo nam gisteren deel aan de seriewedstrijden, die door Dc Dem ping waren uitgeschreven. Zij heb ben hierbij de 2e prijs in de wacht gesleept. Het verloop was als volgt: CrescendoZuiderkwartier 02. Deze wedstrijd werd verloren, vooral door het slechte plaatsen, zodat dc aanval practisch niet aan het werk werd gezet. Zuiderkwartier profi teerde hiervan en al spoedig werd het 20 in het voordeel van Zuider kwartier. Crescendodc Algemene 20. In de 2de wedstrijd was de samen stelling van Crescendo gewijzigd. Dit bleek goed gezien te zijn. Zij speelden tegen De Algemene. De verdediging werkte prima. De bal werd goed weg gewerkt naar het middenvak en snel naar de aanval doorgegooid. Ondanks de regenval had Crescendo geluk en de stand was 10. Later werd de score nog opgevoerd tot 20. waar mede deze wedstrijd was beslist. Crescendodc Demping 31. De derde wedstrijd werd gespeeld te gen de organiserende vereniging De Demping. Deze werd een 31 over winning. Deze wedstrijd was zeer spannend. Cresc. nam de leiding door een prachtig schot (10), doch De Demping maakte er spoedig 1—1 van. Cresc. gaf zich echter niet gewonnen en het tempo werd opgevoerd. De aanval werd flink aan het werk ge zet. Deze liet het er niet bij zitten en nog twee doelpunten waren het re sultaat. CrescendoNoorderkwartier 20. Crescendo zag nu al een visioen van een prijs. De 2e prijs was voor hen nog bereikbaar wanneer ook de vierde wedstrijd tegen Noorderkwar tier werd gewonnen. In deze wed strijd werd er hard gespeeld. Cres cendo kwam met tweè mooie doel punten als winnaar uit de bus. Crescendo heeft nu haar eerste medaille ontvangen. Wij hopen, dat zij op het goede pad zullen blijven doorgaan, zodat spoedig meerdere prijzen zullen volgen. ZWEEFVLIEGEN OM HET NATIONAAL KAMPIOENSCHAP. Op Teriet werd gestart voor de eerste vluchten voor het persoonlijk nationaal kampioenschap zweefvlie gen. De 6 hoogstgeklasseerde zweef vliegers van de ploegkampioenschap- pen, welke enkele weken geleden te Venlo werden gehouden, waren ge rechtigd deel te nemen. Vrielink (Teuge) was echter verhinderd. Or- delman (Teuge) vloog van Tcrlet naar Emmen, een afstand van 100 km. Zijn clubgenoot Welsem bereikte Zwartsluis na een vlucht van 65 km. Brauckmann van Vcnlo vloot Ter- let—Wezep (44 km.), Hoppener (Teuge) maakte een vlucht van 32 km. naar Olst, terwijl Wormgoor 2 overlandvluchten maakte. De eerste van Tcrlet naar Wilp (21 km.), daarna van Wilp naar Teuge (22 km.). Kievit S won kampioen schap Ned. paarden Het is gisteren ondanks minder goed weer een uitstekende paarden sportmiddag op Duindigt geworden, waarbij het kampioenschap voor Nc derlandse paarden, een der voor naamste nummers vormde. Deze race is een fraaie zege ge worden van Kievit S met W. H Geersen als berijder. Nellie Grcgor was favoriet in deze ren, maar zijn berijder v. d. Veen liep het paard vast door op 'n gegeven ogenblik te trachten aan de binnenzijde tc pas seren, wat natuurlijk afgestraft werd. Edel Scott veroverde nu dc twee de plaats, waarbij dc toto de hoog ste koppclprijs noteerde. 't Was overigens een goede dag voor de totalisator, want de omzet overschreed de f 100.000. Dc uitslagen luiden: Tipperaryprijs: 1. Petulance K. (J P. F. v d. Broek) 3.10.7 (1.30; 2. Pe ter Spencer; 3. Patrick Duluth Z, Toto: w. 6.20; pl. 1.80, 1.40; 3; ge koppeld 3.70; covercal 4 80. Criterium der 3-jarigcnprijs: 1. Petite Casindra (W. H. Geersen) 3.42 (1.29.5); 2. Postduifje G.; 3. Per simmon. Toto: w. 2.10; pl. 1.30, 1.30; gekoppeld 2.50; covercal 2.90 Kampioenschap Nederlandse paar den: 1. Kievit S. (W. H. Geersen) 3.30 (1.24); 2. Edel Scott; 3. Leo Ax- kit. Toto: w. f 2.90; pl. 1.90, 2.50, 3.10; gekoppeld 23.90; covercal 8.30. Trianonprijs: lc afd.: 1. Mcnno Dynamic (W. H. Geersen) 3.11.2 (125.1); 2. Otella; 3. Nevada. Toto: w. f 2.50; pl. 1.20, 1.40, 1.60; gekop peld 4 20; covercal 4.40. 2e Afd.: 1. Oscar Major (J. Wage naar) 3.11 (1.26.8); 2. Nike van Hol lo; 3. Myrtilus. Toto: w. f 4.20; pl. 1.60, 1.70, 2.10; gekoppeld 29.70; co vercal 5.70. TrigoncMaprijs: 1 Notckraker S. (W. H. Geersen) 3.33.5 (1.24.1); 2 teruggesteld Little Axkit; 3. Lord Henny. Toto: w. 1.70; pl. 1.50, 2.60; gekoppeld 7.30; covercal 6.40. Trocaderoprijs: 1. Chibcrta (J. C Pex) 1.12.2; 2. Manola; 3. Nuit Blan che. Toto: w. f 1.80; pl. 1.30, 1.50: gekoppeld 5.30; covercal 3.50. De Haagse Ooievaafprijs: 1. Tosto (J. C. Pex) 2.22; 2 Prince Albert; 3 Flying Gal. Toto: w. f 2.60; pl. 1.60, 1.90, 3.gekoppeld 11.90; covercal 4.90. Traviataprijs: 1. Dicky (H. J. v. d. Kraats) 1.288: 2. Aman; 3. Fleur Demelissc. Toto: w. $.70; pl. 1.90, 2.gekoppeld 6.10; covercal 4.50. Totale omzet totalisator: 100.725.50 Baron van Lynden Nederlands kampioen Op dc tweede dag van het natio naal concours hippique tc Den Haag was er meer publiek dan daags te voren. Hiertoe werkte ook wel het zonnetje mee, dat aan het met vlag gen omzoomde veld een fleurige aanblik gaf. Onder dc toeschouwers bevond zich H.M. de Koningin, als mede de drie prinsessen Beatrix, Irene en Margriet. Het belangrijkste nummer van de dag was zonder twijfel het zware springconcours M-A, waarvoor een zestigtal ruiters, had ingeschreven. Vijftien combinaties legden het parcours zonder fouten af, zodat barrage op tijd moest uitmaken, wie winnaar werd. Dc beste prestatie in dit concours werd geleverd door J. Rijks jr. uit Rotterdam, die driemaal zonder fouten rond kwam, te weten met Jummy O'Dea, Romanichel en Master. Mej. E. Tak uit den Haag was dc enige amazone, die zich met Gigolo voor de barrage plaatste. Tot degenen, die de ring ook fout loos konden verlaten was de combi natie prins Bernhard met Pooka, waardoor- de prins zich eveneens voor de barrage plaatste. Winnaar werd tenslotte J Rijks, die niet al leen zonder fouten eindigde maar tevens nog de snelste tijd had ge maakt van alle combinaties, name lijk 23 3/5 sec. Hiermede kwam hij in het bezit van de wisselbeker, die hij ook in 1950 had gewonnen, toen echter met Romanichel. Het kampioenschap van Neder land, dressuur Z-A, werd gewonnen door mej. H. ten Bos uit Almelo met Mike. Zij verzamelde 207/j punt. Voor dc geschiktheidsproef voor rijpaarden waren twaalf inschrij vingen. Als eerste in dit onderdeel eindigde mevrouw J. Weyhenke uit Wassenaar met Pimpernel. Prins Bernhard, die ook tot dc deelnemers behoorde, werd vijfde geklasseerd In het springconcours h l'Améri- caine, voor teams van drie personen, werd winnend equipe: mevr. Rijks (Rotterdam) met Red Poppy, J. Rijks Jr. (Rotterdam) met Master en W. Hendrickx (Grathem) met Patrick. Dit team maakte in totaal 35 sprongen. Geen enkele ploeg maak te alle sprongen. Zodra de eerste ruiter een fout maakte, moest hij zijn parcours overgeven aan zijn teamgenoot, deze sprong dan het parcours uit van de eerste ruiter, daarna begon hij aan zijn eigen par cours totdat hij een fout maakte of het geheel uitreed, waarna de derde ruiter nog moest springen. Onder een grauwe hemel cn in een druilerige motregen begon men op de laatste dag van het nationaal concours hippique te den Haag met het zware springconcours M-B om het kampioenschap van Nederland. Het parcours had een lengte van 600 meter en moest met een mini mum tempo van 400 meter per mi nuut worden afgelegd, zodat de ma ximum toegestane rijtijd 90 sec. be droeg. Het hindernispark. bestaan de uit 13 hindernissen hoogte 1.30 meter was zeer zwaar. Dat bleek Prins Bernhard chef d'équipe Aan het internationaal concours hippique te Le Zoute (België), op Vrijdag 24. Zaterdag 25 en Zondag 26' Augustus a.s. te houden, zal ook een Nederlandse ruiter-équipe deel nemen. Als chef d'équipe zal voor dc eerste maal prins Bernhard funge ren. Do officiële ploeg zal bestaan uit: Prins Bernhard (Soestdijk) met Agenda en Pooka; J. Rijks Jr. (Rot terdam) met Master cn Romani chel; W. G. Hendrickx (Grathem) met Patrick cn Byou en T. Timmer tden Haag) met Zwarte Piet en Draufgangcr. Verder zullen voor Nederland nog uitkomen: ritm W. K. F. Bisohoff van Heemskcrck (Wassenaar) met Bento en Napoleon; kapt. van Zin- nicq Bergmann (Soestdijk) met To rero; majoor J. baron van Lynden (den Haag) met Competente cn kol A. E. Panschulidzew (Soestdijk) met Ramona. uit het feit, dat geen enkele equipe foutloos rond kwam; barrage op fou ten cn tijd moest uitmaken, wie eer ste prijswinnaar werd. Een felle strijd ontspon zich om de kam pioenstitel tussen baron van Lyn den, ritm. Gruppelaar en de heren Rijks en Hendrickx, die allen vier fouten in het eerste parcours had den genoteerd. Een verrassende, niettemin zeer verdiende, overwinning behaalde majoor van Lynden, die met „Com petente" als eerste werd geklas seerd. door bij de barrage het minst aantal fouten te maken. Deze rui ter, die het parcours zeer nauwge zet had bcstudeeerd, bracht volko men geconcentreerd cn in prachtige stijl zijn paard, dat in uitstekende vorm verkeerde, over dc moeilijkste hindernissen heen. Ritm. Gruppelaar eindigde als tweede, Rijks als derde en Hendrickx, die wegens een val vrijwillig het parcours verliet, werd vierde. Talrijke ruiters en paarden maak ten een buiteling, van wie dc heer D. Pasman wel de lelijkste val maakte. Gelukkig bleek het echter niet ernstig té zijn. De ruiter kon zonder hulp van de EHBO het veld verlaten. Het Parijs' springconcours was eveneens spannend. Van de 55 deel nemers maakten twintig het grootst aantal sprongen namelijk 5 cn be haalden daardoor 15 punten, waar mede zij zich voor de tweede ronde plaatsten. Na barrage, de hindernis sen waren van 1.20 tot 135 meter verhoogd, bleken er zes combina ties wederom met het hoogste aan tal punten te zijn geëindigd, zodat wederom barrage moest plaats vin den. De hindernissen werden op nieuw met 10 centimeter verhoogd. Slechts één ruiter behaalde nu het maximum aantal punten, namelijk 10 en werd daarmede winnaar. Dit was W. G. Hendrickx uit Grathem met „Byou". Prins Bernhard, die zich met „Pooka" eveneens voor de tweede ronde had geklasseerd, ver zamelde 14 punten en werd ex aequo 7/9 geklasseerd.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5