S)e ftzidseSou/ïcmt Communistisch China steunt poging tot een staatsgreep Mao moddert in Indonesië GRONDWETS HERZIENING Rede van president Sukarno op de onafhankelijkheidsdag Nieuwe arrestaties in Indonesië Roestan Effendi bevindt zich onder gearresteerden Cla&e aan w&t in de óteeniaeee>iy.nen aan yn ywat&tad Prof. Supomo komt Unie liquideren U kunt in San Francisco het vredesverdrag komen tekenen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOK LEIDEN EN OMSTREKEN 42ste JAARGANG No. 12360 VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1951 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 VOORUITZIEND naar de groeien de internationale betrekkingen heeft de Grondwetscommissie zich ook bezig gehouden met allerlei problemen, die straks een rol züllen gaan spelen in het buitenlands be leid van de regering al of niet in samenwerking met de Staten Gene raal. Door de groeiende samenwer king tussen de landen onderling, welke tot uiting komt in internatio nale organen en straks waarschijn lijk in supra-nationale organen is 't nu reeds nodig de Grondwet aan deze samenwerking aan te passen. Er reizen hier immers allerlei vra gen waarin de Grondwet niet voor ziet, vragen, welke jijzen op het terrein van de samenwerking inzake het buitenlands beleid tussen de Regering en de Staten Generaal. Daar is b.v. de kwestie van het opdragen van bevoegdheden aan volkenrechterlijke organen krach tens een overeenkomst. De Grond wetscommissie staat op het stand punt. dat er niet noodzakelijke grondwettelijke bepalingen behoe ven te zijn om bevoegdheden aan su pranationale organen te kunnen overdragen, maar toch stelt de Grondwetscommissie een dergelijke grondwettelijke bepaling en wel al leen om het nodige relief te geven aan een rechtsvorm, waarvan men gezien het toenemende streven naar internationale binding en in tegratie ma? aannamen, dat zii in de toekomst veelvuldig toeoas^mg zal vinden. Dit is goed gezien. Een verandering in het nationaal reehts- organisme, dat een stuk van haar betekenis zal moeten afstaan, mag immers wel f*en sterkere grondslag hebben dan de overtuieine. dat bet eicenlii'k "ren basis in de grondwet behoeft. Steunend op de grondwet zullen de "roeiende internationale organe^ mede aan betékenis en be- larvcdteiiincr winnen. Hierop sluit aan de hiridiscbe kwestie over de vraag of de natio nale wet voorrang heeft boven de internationale overeenkomst dan wel omgekeerd, een vraag welke bij de vele te verwachten internationa le overeenkomsten men denke slechts aan de Raad van Europa, het Atlantisch Pact. Benelux en andere o"e»-opr>t-'>rr.c+pv, welke nu reeds be staan of in de maak ziin van grote betekenis moet worden "eacht De Grondwetscommissie stelt nu in haar Interim ra nnort voor om voor alle internationalp overeenkomsten vast te leggen, dat. wanneer de na tionale wet met deze overeenkomst in striid is. de internationale wet voorrang te geven boven de natio nal o wet_ Een belangrijk gedeelte der wijzi gingen in dit artikel betreft de sa menwerking van de Regering en de Staten Generaal in de zaken van het buitenlands beleid.' Ter bestudering en uitwerking van deze samenwer king was reeds eerder een Staats commissie ingesteld onder voorzit terschap van prof. Eysinga, welke commissie een regeling ontwierp, waarin met enkele redelijke uit zonderingen de eis werd neerge legd, dat de goedkeuring van de Staten Generaal nodig was om het Koninkrijk aan de gesloten overeen komst te kunnen binden. Met deze régeling nu heeft de Grondwets commissie zich voor een groot deel aecoord verklaard. Volgens dit ont werp wordt dan artikel 60 van de Grondwet aldus gelezen: „Alle over eenkomsten met andere mogendhe den en met volkenrechtelijke orga nisaties worden door of met mach tiging van de Koning gesloten en aanvaard. De overeenkomsten wor den zo spoedig mogelijk aan de Sta ten Generaal overgelegd. De Koning verbindt het Koninkrijk niet alvo rens de Staten Generaal hun goed keuring hebben verleend." Artikel 60a stelt daarna, dat de goedkeuring wordt geacht te zijn verleend indien niet binnen dertig dagen na hel overleggen van de overeenkomst door of namens een der Kamers der Staten Generaal de wens te kennen wordt gegeven, dat de overeenkomst aan de uitspraak van de Staten Generaal zal worden onderworpen. In artikel 60 b worden dan enkele uitzonderingen gemaakt waarin die goedkeuring niet is vereist: a. Indien het een overeenkomst betreft, waarvoor dit bij de wet is bepaald. b. Indien de overeenkomst uit sluitend betreft de toepassing, uit voering of verlenging van een goed gekeurde overeenkomst voorzover de Staten Generaal bij de goedkeu ring geen voorbehoud ter zake heb ben gemaakt. c. Indien de overeenkomst geen belangrijke geldelijke verplichtin gen aan het Koninkrijk oplegt en voor ten hoogste 1 jaar is gesloten. d. Indien in buitengewone geval len van dringende aard het belang van het Koninkrijk eist, dat de ge sloten overeenkomst zonder verwijl van kracht wordt. In het algemeen hebben wij hier dus te maken met het systeem van de stilzwijgende goedkeuring, deze wordt immers geacht te zijn ver leend, indien niet binnen dertig da gen de wens te kennen wordt gege ven de overeenkomst aan een uit spraak van de Staten Generaal te onderwerpen. De inlichtingenplicht welke de commissie Eysinga voor stelde en waartoe de regering ook eigener beweging gebonden zou moeten zijn. is hier door de Grond wetcommissie niet overgenomen.. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat hierover nu al het laatste woord is gezegd. Een nauwe voeling met de Staten Generaal op het gebied der buitenlandse betrekkingen zal hier en daar wel als een dringende nood zakelijkheid worden gevoeld, maar men kan ook de vraag opwerpen of de ontwikkeling der internationale rechtsverhouding door een bepaalde gebondenheid aan de Staten Gene raal niet te zeer zal worden geremd en of deze zich met de door de Grondwetscommissie voorgestelde bepalingen niet vanzelf in de prak tijk zal kunnen ontwikkelen. WIJ HEBBEN ONZE EERSTE DOELEN BEREIKT", zo was de con clusie van het overzicht, dat president Sukarno inzake de zes jaar onafhankelijkheid gaf in 'n rede bij de herdenking van de uitroeping der onafhankelijkheid. Sprekend op de trappen van zijn paleis betoogde hij, dat de strijd nog niet geëindigd is, aangezien West Irian alsnog onder Nederlandse controle staat, terwijl de unie nog niet verdwenen is. De jongste handelingen verminderen de eerbied ten aanzien van Indonesië en tenzij wij deze fouten van geest herstellen en de daden verbeteren, vrees ik verlies van respect der wereld, aldus de president. Eenheid nog niet in practijk gebracht Hij ving zijn rede aan met een ovgyzicht van de gebeurtenissen in de jaren tussen de afkondiging van de onafhankelijkheid in 1945 en thans waarbij hij de nadruk legde op het „avontuur van de Zuid-Mo- lukken" en de kwestie van het KN IL, waarbij hij het vraagstuk van de Indonesiërs en het KNIL een trage die noemde. Deze tragedie ware voorkomen, indien de Nederlandse legerleiding van het begin af het vraagstuk van het KNIL had behan deld overeenkomstig de afspraken. ^AAR A.P. MEDEDEELT, heeft de Indonesische minister van voorlich- ting gisteren bekend gemaakt, dat in Djakarta ruim honderd per sonen zijn gearresteerd, die verdacht worden van een activiteit, welke er op gericht is de huidige Indonesische regering omver te werpen en een Sovjetregiem te vestigen. Er zijn aanwijzingen, dat communistisch Chi na de agitators van geld en wapens voorziet. Voorts is er in Indonesische een uitgebreide smokkel in opium en goud om de ondergrondse activi teit te financieren. Onder de gearresteerden bevindt zich o.a. de heer Roestam Effendi, het vroegere lid van de Tweede Kamer voor de C.P.N De minister van Voorlichting zin speelde op een regeringsverklaring van enkele weken geleden, waarin gezegd werd, dat geen enkel optre den dat ten doel heeft de regering met geweld omver te werpen, ge duld zou worden. Zijn verklaring hie^d in, dat een samenzwering te gen de regering was ontdekr. In zorgvuldig gekozen woorden heeft minister-president Soekiman later gezegd, dat de massa-arresta ties verricht zijn „op de veronder stelling dat degenen die gearresteerd werden een activiteit ontplooien die nadelig was voor de staat." Tien da gen geleden heeft de regering toe gegeven „dat een ondergrondse or ganisatie, die door een buitenlandse mogendheid gesteund werd" hier actief was. Van goed ingelichte zijde wordt verklaard, dat de communistische agitators in Indonesië wapens en geld ontvangen hadden van com munistisch China. Soekiman voegde er aan toe, dat de politie de bewij zen heeft dat opium en goud door de Chinezen in Indonesië gesmokkeld der de gearresteerden ook Rustam Effendi bevindt, een Indonesiër, die vóór de oorlog voor de communisti sche partij in de Tweede Kamer zit ting had. Anderen, die bij de razzia van de militaire politie werden op gehaald zijn Ang Jang Goan hoofd redacteur van het belangrijke Chi nese dagblad Sin Po en vier leden van de redactie. Een aantal andere Chinese journalisten werd, volgens de radiouitzending, eveneens gear resteerd. De arrestaties werden verricht in gevolge de uitzonderingstoestand, welke nog steeds in Djakarta en het grootste deel van Indonesië van kracht is. Hedenavond, de vooravond van de Indonesische onafhankelijk heidsdag, heeft de regering afgekon digd dat eenieder die onwettig in het bezit van wapens wordt aangetrof fen zich blootstelt aan de doodstraf. LINKERVLEUGEL PROTESTEERT. De leider van de linkervleugel in het parlement, Sakirman, die niet gearresteerd werd, heeft een bezoek gebracht aan het paleis van presi l" I w worden om de ondergrondse activi-1 dent Soekarno om te protesteren te- teit te financieren. 'N OUDE BEKENDE. In een officiële radiouitzending werd vandaag gezegd, dat zich on- gen de arrestaties. Vanmiddag twaalf uur stonden de kantoren van het communistische centrale comité en het rode vakverbond Sobsi onder bewaking van de militaire politie. Naar verluidt heeft de politie in bei- Wanneer het zomerzonnetje het as fait stooft en de warme lucht doet trillen boven de huizen met de vele verdiepingen, dan is het in de grote stad geen pretje. Dan is men het liefst buiten in de koelte van het bos of aan het strand. Maar degenen, die op een warme zomerdag in de grote stad moeten zijn, maken van de nood een deugd en trachten zichzelf ook nog een beetje landelijke rust te suggereren. Op de linkse foto zien we twee New-Yorkse jongetjes, die deelnemen aan een hengehvedstrijd in het Cen trale Park in het hart van Manhattan. Op de rechtse foto de reeds klassiek geworden Seine-vissers.in Parijs de kantoren documenten in beslag genomen. Aneta heeft voorts vernomen, dat ook gearresteerd zijn twee hoofd ambtenaren van het ministerie van arbeid, namelijk Abdoel Rachman en Soeprapto, benevens een der lei ders van de vereniging van de ar beiders in de ollebedrijven, „Per- boem", de heer Sitoemeang. De rege ring zal Donderdagavond in een be sloten zitting van het parlement een verklaring afleggen. Omstreeks het middaguur heeft een mobiele brigade het parlements gebouw, waar een vergadering gaan de was, afgezet. Een half uur later kregen de parlementsleden weer de gelegenheid naar buiten te gaan. Dit geschiedde nadat 't communistische parlementslid Sarwono verklaard had zich tegen de arrestatie niet te zullen verzetten. Vergezeld van zijn adviseur, ms. S Zain, is g>stermiddag om 18.30 u. op Schiphol gearriveerd prof. Dr. Raden Supomo,. die in Nederland informele besprekingen komt .voe ren over de omzetting der Unie in een normaal verdrag. Prof. Supomo werd verwelkomd door mr. N. .S. Blom, staatssecretaris van buiten landse zaken, mr. J. Kiveron, se- cretaris-geneaal en mr. Djumhana, waarnemend hoge commissaris van Iudonesië in Nederland. Tegenover de journalisten legde prof. Supomo de volgende verkla ring af: „Ik ben namr Nederland ge komen om besprekingen te voeren met de Nederlandse regering over de omvorming van de unie tot een gewoon internationaal verdrag. Ik stel er prijs op te verklaren, dat het niet in onze bedoeling ligt de sa menwerking met Nederland op te zeggen. Wij willen de gehele samen werking tussen beide landen zuive ren van de formaliteiten, die in de praktijk blijken koloniaal psycholo gische reacties bij het Indonesische volk te wekken, en de goede ver houdingen te verstoren. De unie im mers blijkt als vorm van samenwer king psychologisch voor het Indone sische volk moeilijk aanvaardbaar Daarom moet zij worden vervangen door een andere vorm van samen werking, die vrij is van psycholo gische gebreken en die aan de wer kelijkheid der samenwerking geen afbreuk zal doen. Ook de aan het uniestatuut gehechte overeenkom sten zullen om dezelfde reden aan de levende werkelijkheid moet wor den aangepast. Ik heb het volste ver trouwen, dat men in Nederland niet star zal blijven vasthouden aan de formeel-juridische inkleding waarin onze samenwerking is vervat. Het gaat bovenal om de fundamentele inhoud. Niet zozeer om de formele vormgeving. De vormen moeten worden aangepast aan de levende werkelijkheid, die in Indonesië zeer dynamisch is. Wij hebben verder nog onze nationale claim op West Irian. Wij kennen het Nederlandse standpunt en het Idonesische stand punt is in Nederland bekend. West- Irian vormd nog een serieus poli tiek probleem, dat beide volkeren gescheiden houdt. Als wij ook hier voor een oplossing kunnen vinden, geloof ik„ dat de laatste obstakels voor een goede samenwerking zijn weggenomen". Thans is Indonesië voor het eerst sinds eeuwen vrij van buitenlandse troepen, zo zei hij. Sprekend over Irian haalde Su karno de leuze „Van Sabang tot Me- rauke" aan. Hij vroeg zich af of een vriendschappelijk deelgenootschap mogelijk was, indien Nederland een deel van Indonesië nog koloniseert. Na aangedrongen te hebben op op heffing van de unie, merkte Sukarno op, dat het aftreden van het kabinet- Natsir gevolgd werd door een moei zame periode, waarin tenslotte het kabinet Sukiman werd gevormd. Hieruit trok hij de les, dat het licht vaardig scheppen van een kabinet crisis onjuist is. Sedert tientallen jaren, aldus Su karno, maken wij rumoer over de eenheid, maar wij hebben een en ander nog niet in practijk gebracht Vervolgens besprak hij de geeste lijke en morele schade, die door de jarenlange strijd werd toegebracht, waardoor de moeilijkheden van In donesië nog groter zijn dan normaal na de oorlog het geval zou kunnen zfjn. De president vroeg zich af, waarom er mensen zijn die voort durend onrust verwekken. Hierbij maakte hij onderscheid tuscn twee soorten van onruststokers: Degenen, bij wie dc misdaad drijfveer is en degenen, die handelen als conse quentie van de gevoerde strijd. „Sommige rustverstoorders echter handelen uit het subjectief verlan gen van sommige politieke groepen tot verstoring van de vrede". De re gering verklaart nadrukkelijk, dat tegen de verstoorders van orde en rust maatregelen genomen kunnen worden. Een andere keuze is er niet, want indien het volk de eigen vrede verstoort en tracht een staat in een staat te vormen, groeit het gevaar en daartegen is een straf optreden nodig. De positie van het leger bespre kend, zeide Sukarno, dat de strijd krachten alleen de verwerkelijking van de veiligheid wensen en alleen tot taak hebben de afkondiging van de onafhankelijkheid te beschermen tegen handelingen, die schade zou den kunnen toebrengen. Sukarno riep vervolgens alle In donesiërs op tot samenwerking tot herstel van de orde. Hierbij waar schuwde hij tegen het prediken van een denkbeeld, dat niet besloten ligt in de Pantja Sila (de grondbeginse len van de Indonesische staat) en dat het volk op een dwaalspoor brengt. Een ideologie, die inhoudt, dat welvaart bereikt kan worden zonder hard te werken, is een valse ideologie. De president besloot zijn rede met de dringende oproep om hard te werken. Mgr. N. L. A. Ammerlaan t In de leeftijd van 57 jaar is gister middag te 5 uur te Haarlem in de Mariastichting overleden mgr. Nlco- laas Leonardus Antonius Ammerlaan vicaris generaal van het Bisdom Haarlem. Mgr. Ammerlaan werd op 21 Mei 1894 te Den Haag geboren cn 15 Augustus 1917 priester gewijd. Na kapelaan te zijn geweest tc Schiedam en Zaandam, werd hij in 1921 be noemd tot leraar in de klassieke ta len van het Klein-sominarie „Hage- veld" te Voorhout. Zeven jaar later 13 Augustus 1928. volgde zijn benoe ming tot sub-regent- ,in welke kwa liteit hij de verhuizing van Voorhout naar Heemstede mcenvaakte. In 1934 volgde hij mgr. M. W. A. Wijtenburg op als regent. In deze functie was hij tevens voorzitter van het Dioc. Missie-comité en van het Genoot schap tot Voortplanting des Geloofs en directeur van het Apostolaat des Gebeds. Slechts 4 jaar bleef mgr. Ammer laan regent van „Hageveld". In 1938 werd hij benoemd tot vicaris-gene raal. de opvolger van mgr. Th, W. Piohot. Gedurende 11 jaar heeft mgr Ammerlaan deze post bekleed. Hij zag zich daarbij, in de oorlog en vooral na do oorlog, voor zeer grote problemen, in het bijzonder van de kerkenbouw, geplaatst. Mot al zijn krachter. heeft hij zich gegeven aan de oplossing van de talloze moeilijk heden, welke dc bouw van verwoes te en nieuwe kerken, en dc financie ring ervan, in de tegenwoordige tiid meebrengt, een onafgebroken "werk zaamheid. welke zijn stoere postel geweld heeft aangedaan en geschokt, en aanleiding werd tot zijn onver wacht sterven. DE AARDBEVING IN TURKIJE. Volgens de laatste gegevens zijn ten gevolge van de aardbeving van Maan dag in de provincie Cznkiri, Noord- Turkije, 74 doden gevallen Er zijn 160 ernstige gev/onden en 450 licht ge wonden. Ongeveer 9400 huizen zijn onbewoonbaar Amerika tot Rusland De V.S. hebben dc Sowjet-Unie Donderdag meegedeeld, dat de in houd van het Japanse vredesverdrag geen onderwerp voor besprekingen op de conferentie te San Francisco zal uitmaken. In een op het Russische ministerie van buitenlandse zaken overhandig de nota wordt de Russische regering er aan herinnerd, dat de uitnodiging tot bijwoning van de conferentie geldt voor „het sluiten en tekenen" van het ontwerpverdrag, dat reeds door de V.S. en Engeland is rondge zonden. Voorts wordt gezegd, dat de inhoud van het huidige ontwerp tot stand is gekomen door middel van bespre kingen. die elf maanden hebben ge duurd en waaraan door talrijke lan den is deelgenomen. Aan deze be sprekingen. zo zegt dc nota. heeft de Sowjet-Unie zowel mondeling als door het zenden van tien ontwerpen of memoranda deelgenomen. Hier door heeft Rusland een zelfde gele genheid als de andere betrokken lan den gehad bij te dragen tot de ver schillende herzieningen. Dc Amerikaanse regering zegt tenslotte, dat zij de gelegenheid zal aangrijpen om dc aard van het ver drag te San Francisco volledig uit een te zetten. Iedere delegatie zal de gelegenheid hebben voor een „uit eenzetting en een verklaring". ,.Wij zijn verheugd over dc deel neming van de Sowjet-Unie aan deze conferentie", aldus de Amerikaanse nota, die een antwoord vormt op de Russische nota var. 12 Augustus, waarin Rusland meedeelde dat het de Russische voorstellen inzake het vredesverdrag zou indienen op de conferentie te San Francisco. President Truman heeft Donder dag op zijn wekelijkse persconferen- tei verklaard, dat de regeling voor het ondertekenen van het Japanse kunde vredesverdrag te San Francisco door niemand zal kunnen worden ver stoord. Hij zei dit naar aanleiding van de vraag, of het verrassende besluit van de Sowjet-Unie om een delegatie naar San Francisco tc zenden enige wezenlijke schade zou kunnen berok kenen aan de getroffen regeling. Op de vraag of hij het hoofd van de Russische delegatie, Andrei Gro- myko, zou spreken, als deze via Washington zich naar de conferentie zou begeven, antwoordde Truman, dat „het hem, wanneer Gromyko dit wenst, een genoegen zal zijn". Toen een correspondent dc presi dent een vraag stelde over geruchten als zou dc vroegere opperbevelheb ber te Tokio, generaal MacArthur, zijn uitgenodigd o« dc conferentie het woord tc voeren, verklaarde Tru man hier niet van tc weten. Hij voeg de er echter aan toe, dat hij er geen bezwaar legen zou hebben, dat MacArthur door hc' ministerie van buitenlandse zaken zou worden uit genodigd. Later maakte het ministerie van buitenlandse zaken bekend, dat John Foster Dulles herhaaldelijk bespre kingen met generaal MacArthur heeft gevoerd over het vredesverdrag en aanverwante onderwerpen. Ver wacht werd, dat dergelijke bespre kingen voortgezet zouden worden. Het ministerie zeide, dat de vraag of generaal MacArthur uitgenodigd zou worden overwogen was. daar hij gedurende vijf en een half jaar op perbevelhebber in Japan was ge weest. Weelde is even gevaarlijk als on-

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1