Gouden luister rond pastoor Beukers' priesterfeest ÏD.ag aan (uilde, dank en dadelijke toewijding. DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1951 DE LEID SE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Tijdens de toespraak van pastoor Beukers in het St. Liduinahuis. Van links naar reehts: mgr. Bekkers, pastoor Beukers mgr. Van Deurscn en deken Homulle. Pastoor Beukers dankte hierop alle parochianen hartelijk voor de grote gave aan hem en de parochie voor de parochie geschonken. Spr. hoopte het gebouw nog af te zullen zien, maar dat hangt eigenlijk van de parochianen af. In ieder geval hoopte de jubilaris nog veel van dit parochiehuis te zien, dat de bouw van de kerk nog beter tot zijn recht zal doen komen, dat een goed hulp middel zal zijn om de jeugd te rege ren en in staat zal stellen in vele kleine zaken het parochie-werk veel beter te kunnen verrichten. EEN VOORBEELD. Deken Homulle hield vervolgens een speech, waarin hij zijn „goede en trouwe vriend" een voorbeeld noemde, een voorbeeld van ijver en toewijding, dat hij meermalen de jongere priesters had voorgehouden. Spr. wenste de jubilaris toe, dat deze dag nog vele jaren in zijn herinne ring moge blijven als een dag van vreugde en dankbaarheid jegens God. Moogt gij nog vele jaren het grote voorbeeld zijn voor de priesters. Pastoor Beukers beantwoordde de toespraak van de deken met enige woorden van hartelijke waardering. NAMENS HET GEMEENTE BESTUUR. Wethouder St. Menken sprak na mens het dagelijks bestuur der ge ver over de vastgestelde tyd beëin digd was. HET SLUITINGSLOF. Kerkelijk werd het feest gesloten, met een plechtig Lof. waarbij de ju bilaris werd geassisteerd ioo; kape laans der parochie. In het priester koor hadden o.m. plaats genomen de pastoors Annegarn en Ruhc en de professoren Van Laar en Smijers. Onder het Lof heeft pastoor een dankwoord gesproken, dat hij begon en eindigde met: „U zij lof, U zij eer, U zij dank in eeuwigheid, o Heilige Drievuldigheid". Dit lied mocht pastoor zingen op deze dag, want „heel mijn leven, mijn jeugd, mijn jongelingsjaren, mijn priestertijd, het is alles zo heel bijzonder gezegend door God" en dat hij nu zijn gouden priesterfeest mag vieren, „dat is het toppunt van Gods barmhartigheid". Pastoor herinnerde aan de dag, 50 jaar geleden, dat hij voor de bis schop op de grond lag uitgestrekt, opdat alle heiligen voor de wijde lingen zouden bidden; aan die dag, dat zijn handen dropen van de H. Wijdingsolie, om ze te reinigen, te heiligen en te sterken voor een grootse taak. Hem werd als uitver koren dienaar van Christus, als ..een andere Christus" de bovenmenselijke taak opgelegd om de mensen Gods glorie en grootheid te leren kennen, Zijn goedheid en barmhartigheid, op dat zij Hem zouden eren en bemin nen. Vijftig jaar lang heeft God al dus de jubilaris ons geduld om die taak te volbrengen. Er is, door de kracht van het Sacrament, veel goeds verricht, maar hij vroeg God om vergiffenis voor nalatigheden en ook degenen, die door fouten gees telijk nadeel mochten hebben onder vonden. In dit danklof wilde spr. heel zfjn ziel uitstorten jegens God, die hem al die jaren had bijgestaan, ondanks tekortkomingen. Dank ook bracht spr. aan zijn goede ouders „voor hun strenge, maar liefdevolle opvoeding", aan broers en zusters voor hun voor beeld, aan de priesters en de bis schop, die hem leidden en wijdden, en aan al de gelovigen in 's Heeren- hoek, Den Haag, Amsterdam, maar in 't bijzonder in Leiden. Gesticht was hij door hun deugd en gods vrucht, hun volgzaamheid en ge trouwheid. En tenslotte dankte hij voor alles, wat de parochianen gis teren en vandaag ^oov hem hebben gedaan en voor het geschenk. Een ding wilde pastoor van de pa rochianen nog vragen. Er wordt veel gebeden om te vragen en te klagen, maar te weinig om God te loven, te eren, te danken. Het Lof is voor de gelovigen een uitnodiging samen te komen om God te danken en te prij zen. Met het Lof te bezoeken, ver vult men spr.'s hartewens, want, zo eindigde hij: „U zij lof. U zij eer, U zij dank in eeuwigheid, o Heilige Drievuldigheid". Met een „Te Deum". door de gelo vigen met de klokken gezamenlijk gezongen, ging, om te beginnen deze dag, de wens van de jubilaris in ver vulling. De R.K. Harmonie zette in de avond de omgevinp van de St. Petrus- kerk in een feestelijk rep en roer, door aan het hoofd van geünifor- merde jeugdtroepen (door de vacan- tie gedund) met slaande trom naar de pastorie op te trekken en daar de pastoor te voorschijn te „blazen". De posten van het hek waren reeds lang te voren op levendige wijze versierd met erop geklauterde jongens. Er was ook bij de meer bedaarden grote belangstelling voor de serenade. De jubilaris hoorde op het bordes de muzikale hulde aan. De voorzitter van de Harmonie, de heer A. van Tienen, hield een toespraak, waarin hij pastoor dankte voor diens mede werking bij de voorspoedige tot standkoming van de Harmonie. Pastoor zegde zijnerzijds dank voor het welluidende eerbetoon en bood de harmonie tevens een waar dering „onder couvert" aan. De Harmonie gaf op het kerkplein nog <»en extraatje en met dit feeste lijk schallend koper verzwond in de bezonk- rust van deze zomer avond het gouden priesterfeest van pastoor Beukers tot een schone her innering Mgr N. L. A. Ammerlaan Kerkelijke plechtigheden het hoogtepunt en tot slot een vrolijke sere'nade J7EN „geschenk onder couvert" of minder sierlijk „een enveloppe-met- inhoud" (in de veronderstelling, dat men ook enveloppen zonder in houd cadeau zou kunnen krijgenzijn begerenswaardig en worden door jubilarissen op dezelfde prijs als de inhoud gesteld, doch zij ogen niet. Daarom trof het bijzonder goed en er is ook wel op aangestuurd, dat bij het gouden priesterfeest van pastoor Beukers te Leiden, behalve een som gelds als „fond" voor een fonds voor een parochiehuis, een ge schenk werd getoond, dat reeds vijftien jaar geleden was geschonken, doch eerst nu zijn voltooiing vond: het nieuwe Mariabeeld. De intrede van de beminde gouden pastoor tegelijk met die van de, op slag de harten veroverende, beeltenis van de Moeder Gods. benadrukte de dub bele pracht van dit met grote luister gevierde feest. Het werd altijd gevoeld als een ge mis, dat er, door velerlei tegenslag, nog geen waardig beeld was van Maria. Men kan zich, nu het er is, op eens niet meer indenken, wat de St. Petruskerk zou zijn zonder dit Mariabeeld, evenmin als men het zich kan indenken, wat de St. Pe- turskerk zou zijn zonder pastoor Beukers, doch in het kostbare bezit van beiden, beiden feestvierend, was deze „gedeelde" vreugde, aan leiding tot dubbele vreugde. DE „EERSTE VESPERS". Reeds op de vooravond was het kwintet der klokken daar de tolk van. Als herauten riepen, wenkten en lokten zij de feestvierende paro chie binnen de kerk, welke zij in een opgetogen stemming aantroffen. Want uitgelaten ruikers, in de Leidse kleuren, rode en witte gla diolen spetterend, lachten langs de grijze wanden en spoten als fontei nen óp aan weerszijden van het met een schuimende golfslag van witte anjers versierde altaar. In deze fees telijke kerk werden door de jubile rende herder de Vespers aan de vooravond van het dubbele „du- plex"-feest ingezet, bij welke plech tigheid de in het priesterschap ver grijsde feesteling werd geassisteerd door twee van zijn geestelijke zoons, de eerw. heren A. Vreeburg en R. van der Steen. De Vespers de meest liturgische inleiding op een kerkfeest zijn tegenwoordig in het gewone parochiële leven minder in gebruik, doch het zangkoor van mannen en knapen (dat straks nog meer hulde ontvangt) had zich met veel studie er op toegelegd, zich de kalme, vloeiende psalmodiëring eigen te maken. DE PLECHTIGE HOOGMIS. Op de ochtend van Maria Hemel vaart werd de viering van het gou den priesterfeest voortgezet met een plechtige Hoogmis, die werd op gedragen door de jubilaris, geassis teerd door de kapelaans J. F. Franse, diaken, C. W. Thomas, subdiaken, en P. H. L. van Ingen, ceremoniarius. In het priesterkoor hadden o.a. plaatsgenomen mgr. Th. M. P. Bek kers uit Voorschoten, mgr. H. J. v. Deursen, president van het Groot Seminarie te Warmond deken A. H. M. J. Homulle, pater De Goede o.f.m. en vele oud-kapelaans van de St. Petrusparochie, terwijl eveneens veel „priesterzonen van de paro chie" het feest van hun pastoor bij woonden. Het mannen- en jongenskoor, aan het orgel begeleid door de directeur, de heer H. Rijnbeek, en gedirigeerd door de heer A. Devilee. voerde de prachtige meerstemmigë „Messe en l'honneur de Saint Charles Borro- mée", gecomponeerd door L. Saint Requier uit. Na het Offertorium zong het koor het Ave Verum van Mo zart en na de H. Mis Jubilate Deo van J. Caspar Aiblinger. Het Gre goriaans werd voorgezongen door de schola. Pater A. Duindam, priesterzoon van de parochie hield de feestpre- dicatie naar aanleiding van de tekst van St. Paulus: „Ik, een geboeide in JezusChristus". Het feest, dat de pastoor vandaag viert, zo zeide spr., is te subtiel om met woorden te omschrijven. Het is een mystiek feest van zijn ziel, waarin Jezus en de priester elkaar ontmoeten. Bij de terugblik over zijn 50-jarig priesterleven zal de herder overweldigd worden door tal rijke gevoelens en indrukken, maar boven dat alles zal de juichende stem van zijn ziel de woorden her halen van de H. Maagd, wier feest wij vandaag vieren: „God heeft won dere dingen door mij, kleine mens. tot stand gebracht". Pater Duindam ging vervolgens in op de eenzaamheid van het priester leven. die hij de vreugde en tegelij kertijd ook de tragedie ervan noem de. Christus vernederde zich en daalde af tot de mensen. Maar on danks dat werd hij vaak niet begre pen, ja zelfs gehaat. „Gelijk men Mij vervolgt heeft, zal men u, vervolgen; gelijk men Mij gehaat heeft, zal men u haten. Maar uw vreugde zal volkomen zijn". Heel bijzonder rijn deze woorden van toepassing op de priester. De dienaar staat niet boven zijn Mees ter. Hij zal afstand moeten doen van zichzelf en de drang naar liefde, die in ieder mens leeft. De behoefte aan een levensgezellin en een gezin zal hij niet mogen verwezenlijken. De priester heeft een speciale taak van God gekregen en bij alles, wat daar buiten ligt, zal hij de ware vreugde niet vinden. Slechts indien hij het kruismysterie tot het zijne maakt, zal hij de vreugde van zijn roeping kunnen genieten en een her der zijn van de zielen. Als wij deze eisen, welke aan het priesterleven gesteld worden, over wegen. zo eindigde pater Duindam zijn toespraak, en wij denken daarbij aan onze pastoor, dan welt er in ons hart een gebed op: „God, wij dan- j ken U, dat U ons in onze parochie- herder een priester geschonken hebt, I in wien wij altijd Uw Zoon Jezus Christus hebben kunnen herkennen j en beminnen". AANBIEDING VAN HET j PAROCHIE-GESCHENK. Na de Hoogmis werd in het St. Lidwinahuis aan de Zoeterwoudse Singel ontbeten het was intussen middag geworden aan welk ont-1 bijt (door de eerw. zusters keurig verzorgd) mede aanzaten de familie van de pastoor en de „afspiegeling" van de gehele parochie, welke spie geling bestond uit de vertegenwoor digers van alle kerkelijke genoot schappen, bonden, bewegingen en clubs. Tijdens dat ontbijt heeft de secre taris van het kerkbestuur, de heer S. Wijtenburg, het geschenk der parochie aangeboden en daarbij de volgende toespraak gehouden: Met grote dankbaarheid en op rechte vreugde, vieren heden al uw parochianen uw gouden Priester feest. Met grote dankbaarheid aan God, Die ons in Pastoor Beukers een her der schonk, die met wegcijferen van zichzelf, alleen het zielenheil van de aan hem toevertrouwde kudde voor ogen hield. Met oprechte vreugde, omdat wij U bemind weten bij jong en oud. Op het feest van uw 25-jarig pas toraat zeiden wij dat het ondoenlijk De vicaris-generaal van het bisdom Haarlem, mgr. N. L. A. Ammerlaan, die in de Maria-stichting te Haarlem wordt verpleegd, is gisteravond op nieuw door een hartaanval getroffen. Trad daarna aanvankelijk een her stel in, vanmorgen herhaalde zich de aanval In zeer ernstige vorm. De Bisschop werd in aller ijl gewaar schuwd. en bad aan het ziekbed van de vicaris de Gebeden der Sterven den. meente en mede namens de burge- meester persoonlijk (die wegens uit- stedigheid tot zijn spijt verhinderd was). Spr. roemde in de jubilaris in j 't bijzonder zijn liefde voor de j jeugd, maar ook zijn kennis van za- j ken op onderwijsgebied en zijn tac- tisch optreden. Spr. was er verzekerd van te spreken namens de gehele j Leidse gemeenschap, wanneer hij de jubilaris dank zegde voor het gege- j ven voorbeeld, en wenste hem nog vele gezegende jaren in de Sleutel- stad toe. Gouden Priesterfeest Em. pastoor A. J. M. v. Meeuwen Zoals niet anders tc verwachten was, heeft de zeerecrw. heer A. J. M. van Meeuwen, em. pastoor van Boskoop, gisteren in Huize „Mariën- burg" te Soestdijk, op eenvoudige maar zeer hartelijk-intiemc wijze de dag van zijn gouden priesterfeest mogen herdenken. Voor de jubi laris was het een grote voldoening, dat de parochianen uit zijn vroe gere standplaatsenBoskoop, Anna Paulowna en Heiloo hem niet ver geten hadden. Daarop antwoordde pastoor, dat hij nog heel lang hoopte te genieten van de liefde en vriendschap, van de goedhartigheid en van de gulhartig heid van het gemeentebestuur van Leiden en van de stad. RECEPTIE ZONDER EIND. De jubilaris begaf zich daarop naar de Finse school aan de Lorentz- kade voor de openbare receptie. In de lokalen waren vele mooie en kos telijke geschenken van vrienden en kennissen uitgestald, evenals een maquette in kleuren van het paro chiehuis, zoals het worden moet! Namens het collectanten-college voerde cp deze receptie het woord de voorzitter, de heer C. Meerpoel, die met een vlotte, hoog-afgestemde, toespraak het geschenk van het col lege aanbood. Dit is een bel van ver guld messing, geheel door leden van het college ontworpen en vervaar digd, welke bel bestemd is om. de aanvang der diensten in de kerk af te kondigen. Een ander geschenk voor de kerk ontving pastoor Beukers van de ka pelaans en oud-kapelaans: een zit bank in de doopkapel, versierd met fraai houtsnijwerk. Daarover later meer. De receptie werd zeer druk be zocht. O.a. kwamen hun opwachting maken de geestelijkheid van stad en omgeving en de wethouder van on derwijs, de heer Van Schaik. Enige duizenden kwamen de jubilerende pastoor de hand drukken, zodat er een rij wachtenden zich vormde tot op de Lqrentzkade en de receptie Eenvoudige, doch stijlvolle herdenking Door de kwekers uit zijn Bos- koopso parochianen was de kapel van Huize „Mariënburg" op feeste lijke wijze versierd en de pastoor van Boskoop, de zeereerw. heer J. C'. de Moei met pastoor C. Vis uit Anna Paulowna waren met deputa ties aanwezig, terwijl ook een depu tatie uit Heiloo van de belangstel ling der oud-parochianen getuigde. Pastoor van Meeuwen droeg te 9 uur een gezongen H. Mis op, waar onder het koor der zusters de Missa „Mater nostrae Laetitiae" van Alb. de Klerk op stemmingsvolle wijze ten gehore bracht. Aan het einde van de H. Mis werd de Priestercan tate van v. d. Bildt op muziek van H. Strategier gezongen, hetgeen een .waardig besluit vormde van de de votievolle kerkelijke plechtigheid. Te half twaalf volgde een druk bezochte receptie, die een zeer ge animeerd verloop had. De verschillende deputaties ga ven daar natuurlijk ook blijk van hun belangstelling, waarbij pastoor Vis uit Anna Paulowna een schilde rij aanbood van het door de schil der Stikvoort vervaardigde exte rieur van de kerk dezer parochie, terwijl de deputatie uit Heiloo een schilderij van dezelfde schilder aan bood, voorstellend het interieur van de kerk te Heiloo. Namens de bewoners van Huize Mariënburg werd door de hoog- eerw. plebaan Batenburg een stel breviers aangeboden. Tal van bekenden van dc jubila ris kwamen pastoor van Meeuwen vervolgens complimenteren. Onder hen bevonden zich o.m. de gemeen tesecretaris en de wethouders der gemeente Soest. Het gehele feest was gezet in een stijlvolle omlijsting van geanimeer de sfeer, hetgeen hieraan een zeer bijzonder cachet verleende KONINKLIJK PAAR NAAR WAGENINGEN Ter gelegenheid van de viering van het 75-jarig jubileum van het Rijkslandbouwonderwijs te Wage- ningen is H.M. de Koningin voorne mens Vrijdagmiddag 14 September a.s. een bezoek van enige uren aan Wageningen te brengen en enige landbouwkundige instituten te be zichtigen. Prins Bernhard heeft het voorne men eveneens een bezoek aan de ju bilerende landbouwhogeschool te brengen en wel op Donderdag 13 September. Het ligt in de bedoeling, dat de Prins dan ook het capitulatiemonu ment voor hotel „De Wereld" zal onthullen. SCHIPPERSSCHOOL TE NIJMEGEN Het Kath. Internaat voor Schip perskinderen te Zevenaar zal wor den overgebracht naar Nijmegen. De broeders van Maastricht zullen daar bij het Maas-Waal-kanaal een school van zeven klassen laten bouwen, die 200.000 zal kosten. In 1952 hoopt men met de bouw te kunnen begin nen. zou zijn al het goede door U gedaan, de revue te laten passeren; slechts enkele van Uwe bijzondere gaven brachten wij naar voren n.l.: Uw grote liefde voor de kleinen; Uw bijzondere aandacht voor de rijpere jeugd; Uw grote zorg voor zieken en ar men; Het minder begaafde kind had Uw volle aandacht; Van Uw liefde voor Gods huis, getuige onze mooie St. Petruskerk. Sedert dit feest zijn jaren voorbij. Vier jaren, die ondanks het voort schrijden uwer jaren even rijk zijn geweest aan onvermoeide zorg voor Uw parochianen. Voor dit onnoem lijk vele goede zijn wij U van harte dankbaar. Was de eerste opzet, om als stof felijk blijk van onze oprechte dank ren in goede gezondheid te midden en erkentelijkheid voor al hetgeen wat U voor ons geweest zijt en ge daan hebt, gebrandschilderde ramen aan te bieden, dit plan werd veran derd door Uw eigen voorstel nl. het stichten van een fonds voor een toe komstig parochiehuis. Spontaan is Uw voorstel overgenomen, en wij ho pen dat het bedrag van o.g. ƒ11.000 hetgeen wij U heden mogen aanbie den, met de hulp Uwer parochianen moge uitgroeien tot het bedrag be nodigd voor de bouw van het paro chiehuis. Goede pastoor, geve U God, on danks Uw hoge leeftijd nog vele ja- Uwer dankbare parochianen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5