Ramp van de „Bess" NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 1 Het vraagstuk van de Europese overbevolking Volgens een heden gepubliceerd rapport van de V.N. moet het on waarschijnlijk worden geacht, dat het vraagstuk van de Europese over bevolking kan worden opgelost zon der aanzienlijke aanvullende finan ciële steun en planning. Dit rapport, dat is opgesteld door het secretariaat van de V.N. voor de economische en sociale raad, welke thans te Geneve bijeen is, wijst er op, dat in de eerstkomende 5 jaar een millioen mensen per jaar het continent van Europa moeten verla ten wanneer het vraagstuk alleen door emigratie wil worden opgelost. Deze raming is gebaseerd op de jaar lijkse gemiddelde emigratie uit West- Duitsland, Italië, Griekenland, Malta, Nederland, Oostenrijk en Triest, doch omvat niet potentiële emigranten uit Engeland. Wat een vereiste aanvullende fi nanciële steun betreft, wordt er in het rapport op gewezen, dat meer dan de helft der 600.000 emigranten uit Europa in 1949 bestond uit vluchtelingen, welke steun ondervin den uit internationale financiële bron. Van de overige 300.00C werd minstens 1/4 financieel gesteund door familieleden men kan niet verwachten, dat deze omstandighe den in de eerstkomende 5 of 10 jaar zullen blijven bestaan. Volgens een rapport zijn er veel landen in de we reld, die hun bevolking wensen te vergroten. Australië heeft zich een jaarlijks aantal immigranten voorge steld van 200.000 voornamelijk Brit ten, Nederlanders, Italianen en Duit sers, voor een periode van minstens 5 jaar. Canada heeft een plan be kend gemaakt van 150.000 immigran ten. Israël, dat in 1949 239.000 immi granten ontving tracht voor de eerst-komende 3 jaar een aantal van 200.000 immigranten per jaar te handhaven. Uit niet-officiële inlich tingen blijkt, dat Argentinië in 1948 154.000 immigranten toeliet, in 1949, 149.000 en dat vermoedelijk ver wacht kan worden, dat dit land 150.000 immigranten per jaar zal toelaten. Een van de negen overlevenden van het Noorse schip „Bess", dii met het Duitse schip „Meerkatze' Woensdagmofgen te Esbjerg zijn aangekomen, de Fransman Pierre Clemant, verhaalde, dat hij zijn ver loofde, met wie hij de reis naar Noorwegen op de „Bess" maakte, voor zijn ogen in de woeste golven had zien verdrinken. Terwijl hij zelf op het reddingsvlot was. Er was niets aan te doen geweest. Het lijk van de jonge vrouw, Denise Bill wud, werd opgepikt door de Deen se trawler „Lady" en ook door de „Meerkatze" aan boord genomen. Er zaten aanvankelijk dertien mensen ap het raddingvlot. Ret vlot kapseisde tweemaal en vier van de mensen op het reddingvlot. Het vlot weer te pakken te krijgen Zij ver dwenen in de diepte. Er was geen hulp te bieden. De stuurman van de „Bes" ver telde nog, dat zij reeds alle hoop op redding hadden opgegeven. Reeds tien uur hadden zij op het vlot rondgezwalkt, toen de Duitse traw ler hen vond. De hofmeesteres Elsa Rognes kon toen niet meer praten en was bijna bevroren van de kou. ARTHUR SCHNABEL OVERLEDEN De pianist Arthur Schnabel is le Axenstein in Zwitserland na een korte ziekte in de leeftijd van 69 jaar overleden. Arthur Schnabel werd geboren in 1882. Van 1926 tot 1931 doceerde hij pianoforte aan de staatsacademie voor muziek te Berlijn. Tot zijn vele composities behoorden een pia noconcert en twee symphonieën. Hij heeft ook liederen geschreven en muziek voor strijkkwartetten en kwintetten, alsmede vioolsonates en trio's. Voorts heeft hij werken uitgege ven van Brahms en Mozart en vrij wel alle composities van Beetho ven. In Juni van dit jaar zeide hij twee concerten in Londen af wegens zijn zwakke gezondheidstoestand. Hij be gaf zich naar Zwitserland voor een rustkuur. DE STAKING BIJ DE LAGO De besprekingen en bemiddelings pogingen inzake de staking bij de olieraffinaderijen van Lago zijn voortgezet. De politie verrichtte Dinsdag tien arrestaties. Er ontstond enig handgemeen tussen burgers en mariniers in San Nicolas. De directie van de Lago deelde mede, dat een nieuwe regeling op basis van een gemiddelde van ruim 16 pet. met te rugwerkende kracht tot Juni zou worden ingevoerd indien het werk onmiddellijK hervat zou worden. Er was over het algemeen een zekere „staklngmoeheid" te constateren. De partijleiders deden nogmaals een ernstig beroep op de arbeiders het werk te hervatten. Officieus is gemeld, dat Woensdagmorgen on geveer tachtig procent der stakers weer aan het werk waren. Vandaag zal de beslissing vallen over de uiteindelijke regeling door de direc tie. Algemeen verwacht men, dat de staking zal doodlopen. ZWARE AARDBEVING IN TURKYE Een zware aardbeving heeft het Noordwestelijk deel van Turkije ge teisterd en grote verwoestingen aan gericht. Tot nu toe zijn reeds 56 do den en 200 gewonden geborgen. Het juiste aantal slachtoffers zal pas over enkele dagen bekend worden gemaakt. De hoofdstad Ankara heeft bijna 'n minuut lang op haar grond vesten getrild. Onder de bevolking brak een paniek uit. Zij heeft de nacht buitenshuis doorgebracht uit vrees voor nieuwe schokken. Talrij ke dorpen zijn van ieder contact met de buitenwereld afgesneden als gevolg van beschadigde spoorlijnen en telefoon- en telegraafverbindin gen. De schommelende wolprijzen Een nieuw plan Engelland, Australië, Nieuw-Zee- land en Zuid-Afrika hebben bijzon derheden bekend gemaakt van een een gemeenschappelijk plan om een einde te maken aan heftige schom melingen in de wolprijs. Voordat het plan ten uitvoer zal kunnen ko men moet het in elk dier vier lan den tot wet worden verheven. Het werd gisteren bij het Engelse par lement ingediend in de vorm van een Witboek. Volgens het plan zal een organisa tie worden opgericht voor de aan koop van wol, wanneer de prijzen beneden een bepaald vastgesteld niveau zouden dalen. Deze wol zou dan worden verkocht wanneer de prijzen weer stijgen waardoor een stabiliserende invloed op de markt kan worden uitgeoefend. Een cen traal orgaan in Londen zou de al gemene politiek vaststellen, doch de werkzaamheden in elk der wol productie landen zouden worden verricht door de aldaar tot dit doel aan te wijzen autoriteiten. Met het plan wordt niet beoogd I de wolprijzen op een kunstmatig hoog niveau te handhaven of allej schommelingen uit te schakelen, al- dus wordt in het Witboek verklaard. Iedere regering met aanzienlijke be langstelling moet gelegenheid heb ben voor internationaal overleg wanneer kan worden aangenomen, dat aankopen op grote schaal te gen de minimumprijzen een aan zienlijke omvang aannemen. Het schema moet worden gefinancierd door overheidsmiddelen tot een to taalbedrag van 66 milioen pond sterling. Australië zal het plan ter goed keuring voorleggen aan de Austra lische wolproducenten alsmede aan het parlement. huis, terwijl haar 2-jarig zusje, al hoewel minder ernstig gewond, in het ziekenhuis moest worden opge nomen. De reddingspogingen van de verloofde van nvej. F. Mengel uit Zeisc, die gisteren tijdens het zwem men in zee bij Koog op Texel in de diepte verdween, mochten geen suc ces hebben. Toen het meisje op het droge gebracht werd, bleken de le vensgeesten te zijn geweken. Door instortingen in een mijn te Gelcen (Belg.) werden Dinsdagnacht 2 Nederlandse mijnwerkers, de 26- jarige H. Cornips en de 19-jarige C. Mons gedood. Het aantal woningzoekenden te Den Haag bedroeg op 1 Juli j.l. ruim 14.000. Dit getal toont een aanmerke lijke stijging aan sinds het laatste half jaar. BUITENLAND. Canada heeft een ambassadeur te Bonn benoemd; hiermede zijn de rechtstreekse diplomatieke betrek kingen tussen dit land en (West)- Duitsland hersteld. Ter gelegenheid der herden king van de zesde verjaardag van de bevrijding van Korea van de Japan ners heeft dc Zuid-Koreaanse mi nister van justitie 205 „bekeerde" politieke gevangenen op vrije voe ten doen stellen. De vrijgelatenen zijn communisten geweest of hebben met de vijand samengewerkt. Volgens „Internationale zaken" het orgaan van de bond van Joego slavische journalisten, valt thans elk acht uur een grensincident aan de Joego-Slavischo grenzen voor. Het aantal incidenten is vooral toe genomen na de breuk, in 1948, van Tito's regering met de Kominform. Met het Calancadal in Zwitser land, dat sinds 10 Augustus door overstromingen en aardverschuivin gen is geisoleerd, is een radio-tele grafische verbinding tot stand ge komen. Uit 29 inzendingen is het ont werp van de architect Basil Spence uit Edinburg gekozen voor de her bouw van de kathedraal van Coven try, die in November 1940 door Duitse bommen, op de toren na, ge heel verwoest werd. De nieuwe ka- thedraad zal uit steen, staal en beton worden opgetrokken. De kosten zul len ongeveer acht millioen gulden bedragen. Drie leden van de uit vijf kop pen bestaande bemanning van een Poolse schoener zijn in de Zweedse haven Karlshamn hun schip ont vlucht en hebben de Zweedse auto riteiten verlof gevraagd als poli tieke vluchtelingen in Zweden te mogen blijven. Hun aanvrage wordt bestudeerd door de commissie, die belast is met het toezicht op het land binnenkomende vreemdelin gen. ZOETERWOUDE GEMEENTERAAD. De Raad der gemeente Zoeterwou- de kwam Dinsdagavond voltallig bijeen. Bij de ingekomen stukken is o. m. een goedkeuring G. S. van een raadsbesluit tot vernieuwing van de waterleidingbuizen in de Nieuwe weg en in de Dorpsstraat. Tot de uitvoe ring mag echter eerst worden over gegaan als de Begroting 1951 is goed gekeurd. Van de heet- H. G. van Leeuwen is een schrijven ingekomen, waarbij ac- coord wordt gegaan met de schade vergoeding voor de overdracht van de laan waar de 16 huizen gebouwd zijn. Nadat aanvankelijk 4000. was gevraagd, wordt nu met 750. en enige voorwaarden genoegen ge nomen. De R. K. Vereniging voor E.H B.O. vraagt een subsidie, opdat het moge lijk zal zijn verbandposten te stichten en meer brandcards aan te schaffen en de taak van hulpverlening naast de Burgerlijke Verdediging opzichte nemen. Het adres wordt gerenvoyeerd naar B. en W. Tevredenheid over hooi-peiling. Dc voorz. deelt mede dat na lange strijd de gemeente voor de Burger lijke Verdediging is ingedeeld bij de kring Leiden en niet bij Alphen aan den Rijn. Waar de brand-blussing door Leiden wordt uitgevoerd is de indeling bij Leiden sterk verdedigd en ten slotte tot stand gekomen. In de volgende vergadering zal een voorstel van B. en W, omtrent de oude spuit- huizen aan de Raad gedaan worden. Ook is ingekomen een rapport van de Leidse Brandweer over de controle op de hooibroei. De voorz. spreekt zijn tevredenheid uit over deze nauw keurige wijze van toezicht tot voor koming van brand, Zeer uitvoerig licht de voorz. de raad in omtrent de schoolartsendienst Met slechts een school-arts voor 8000 schoolgaande kinderen is het niet mo gelijk elk jaar de kinderen te onder zoeken. Er wordt een systeem toege past waarbij gedurende de gehele school-periode elk kind 2 b 3 maal on derzocht wordt. Aanstelling van de tweede schoolarts zal op financiële bezwaren afstuiten. De wethouders-salarissen. Een circulaire van de minister van binnenlandse zaken heeft thans be paald, dat de salarissen van de wet houders kunnen verhoogd worden met 10en 5% met de restrictie dat de 200niet te boven mag wor den gegaan. De kath. raadsfractie had voorgesteld 20% te geven. De heer W. de Groot richt zich in een uitvoerig schrijven tot de raad betreffende de afwikkeling van de verkoop van grond voor de 16 wo ningen aan de H. Rijndijk Adressant meent, dat de gemeente niet bevoegd is een ander uitpad aan te wijzen en eievfaiezendew in 9$u&&um en £ap,ik zijn yeteed krantenkoning w. Hl overleden De bekende Amerikaanse kran tenkoning William Randolph Hearst is gisteren in de ouderdom van 88 jaar in Beverly Hills (Californië), overleden. Hearst die sinds enige jaren ziek was, was dc laatste dagen bewuseloos. Tot het laatst toe heeft hij aandeel gehad in de leiding van de vele kranten, die hij bezat. Zijn vrouw en vijf zonen en zijn zaken- menden waren bij het overlijden aanwezig. 1 1/2 millioen contant en het in komen van een trust zes millioen dollar zijn aan zfjn weduwe nagela- en. De inkomsten van zijn landgoed ■ïverley Hills, dat hij aanvankelijk i de voormalige filmspeelster Ma- i Davies had nagelaten, „omdat mij tijdens een financiële crisis de", welke clausule hij echter millioen dollar beschikbaar er weer heeft ingetrokken, heeft •rst bestemd voor een fonds ten hoeve van literaria, godsdienstige, opvoedkundige, liefdadigheids- en openbare instellingen. binnenlan u Het letterkundig tijdschrift „Po dium'", dat thans door De Bezige Bij wordt uitgegeven, zal naar het H. Dagblad verneemt ophouden aldaar te verschijnen wegens teleurstellen de financiële resultaten. De Utrechtse edelsmid Jan Eloy Brom hoopt volgende week Donder dag zijn zestigste verjaardag te vie ren. De blokbanden van dc Haagse taxi's zullen door minder opvallende kentekenen worden vervangen. Het grootste bezwaar tegen de blokband is, dat het publiek als het enigszins kan van een huurauto zonder ken teken gebruik maakt. De honderdduizendste bezoeker van het blijspel Potasch en Perle- moer, dat door het toneelgezel schap Johan Kaart wordt opgevoerd, wordt Vrijdag in de Kleine Komedie te Amsterdam verwacht. Tijdens een weekverblijf te Scheveningen maakte de 28-jarige M., bediende aan een Haagse socië teit 1800 op. Daar dit niet alleen geld was, maar 900 aan contanten en 900 aan „traveller-chèques" moet het feestnummer zich voor de offi- cier van justitie verantwoorden.. Hij bevindt zioh reeds in arrest. Een 17-jarige Haagse loopjongen werd gistermiddag terwijl hij met een tas inhoudende f 66.— liep,in het gezicht gestompt en z'n tas ont rukt. Dit vertelde hij aan de politie, waarna deze het onderzoek ter hand genomen heeft. Twee kleine meisjes uit Delft vielen Dinsdag uit het raam van een der huizen aan de Delftgauwse- weg, bewoond door de fam. Groene- wegen. Een 3-jarige meisjes overleed tijdens het vervoer naar het zieken- verwijt de gemeente hem verplich tingen op te leggen, terwijl verplich tingen ten zijnen opzichte niet nage komen worden. Omtrent de wateraf voer, die de gemeente op grond van niet vermeld zijn in de koopacte niet hersteld heeft beroept adres sant zich op oud-wethouder De Graaf, die gezegd zou hebben dat de ge meente moreel verplicht zou zijn de waterafvoer te herstellen. B. en W. stellen voor het verzoek af te wijzen, omdat er geen redenen tot inwilliging zijn. Het voorstel wordt zonder verdere bespreking z. h. s. aangenomen. De woningbouw aan de H. Rijndijk Het raadsbesluit d.d. 11 Aug. 1950 tot het beschikbaarstellen van gelden voor den bouw van 16 woningen aan de Hoge Rijndijk wordt op voorstel van B. en W. aangevuld met de be paling: dat de rentevoet zal worden verhoogd indien en zover de gemeen te voor de ter financiering van de voorschotten op te nemen gelden te eniger tijd een hogere rente moet be talen enz. var de woningbouwvereni ging zal worden teruggevorderd De heer Van der Ploeg informeert of dit besluit nog verder strekkende gevolgen kan hebben n.l. verhoging van de huurprijs. De voorz. zegt, dat eerst nog een volgend besluit moet komen doch ontkent het gevaar van huurverho ging niet. Hoopvol. Een zeer uitvoerige uiteenzetting van de financiële toestand rond de begroting 1951 geeft een beeld van de moeilijkheden, waarmede het ge meentebestuur te kampen heeft De hogere uitkeringen uit het gemeente fonds geven echter gunstiger cijfers waardoor het misschien mogelijk is de waterleiding Dorpsstraat en Nieu we weg te vernieuwen een verlich ting op de Dokter Kortmannstraat te maken, een sloot te dempen langs de Weiooortse weg enz.; werken die zeer noodzakelijk zijn. Op een vraag van de heer van der Ploeg zegt de voor zitter, dat de tweede wegwerker ook behouden blijft. De voorgestelde verordening, rege lende de controle van de gemeente ontvanger en andere comptabiele ambtenaren woi'dt z. h st. aangeno men. Tot leden van de waterleidingcom missie worden herkozen de heren J. van Vliet C. van Leeuwen en W Tijssen. Ingekomen is een verzoek van de heer P. C. Paardekooper om ontslag als lid van de Advies-commissie in zake woonruimte. Hoewel de taak hem zeer ter harte gaat en de samen werking in de commissie steeds zeer goed 's, moet hij tot zün sni.it ontslag aanvraeen omdat hij bij de vervulling van die taak in ziin particulier leven moeilijkheden ondervindt. De voorz. stelt voor de heer Paar dekooper dank te breneen voor de waardevolle diensten, aan de ge meente bewezen en het ontslae op de mopü' eervolle wijze te verlenen In de ontstane vacature is de heer H. J. M. S'everd'ng bereid gevonden een candidaatstelling te aanvaarden Een tweede persoon is niet gevon den. Bij stemming wordt de heer Siever- d:n<r met alg stemmen gekozen De telken iare op 1 October aftre dende commissieleden de heren A. M Schenkel, P. Koning, J H. v d Ploeg. J. P. v d. Velden en H J M Sieverding worden met alg stemmen herkozen. De VEBO krijgt een subsidie van 2y, cent per inwoner: alzo 5602 x 2'< rents is 140.05 Aan de Sini Jansfanfare wordt een subsidie van f 200 - verleend Het Kath, Paedagogisch Beroeps keuze Bureau wordt een subsidie ge. geven van 7.50 per geval. Het Chr. Lyceum te Alphen aan den Rijn wordt een subsidie van 28.14 per leerling toegestaan; voor 2 leerlingen B en W stellen voor de renteloze i lening van f 428.30 in 1936 berekend j a 0!l0 per inwoner verstrekt om te I zetten in een kapitaalbiidrage a fonds perdu, zulks in navolging van Leiden en de andere gemeenten Hierdoor wordt de credietwaardigheid van het fonds verhoogd en kan het maximum van 98 000— te verstrekken voor schotten tot f 150 000 worden opge voerd. Het voorstel wordt z. h. st aangenomen. De dorpstoren. Bij de rondvraag informeert de heer Dorrepaal naar de stand van de restauratie van de dorpstoren. De voorzitter zegt dat de financiering de aanbestedine heeft opgehouden Als dc subsidie van Rtik en Provincie binnen komen zal ook de gemeen te een bijdrage geven. FATHER J. REKELHOF Na vijf jaren missiearbeid Oeganda keert an ae sx. j verlof WEERSVERWACHTING (Geldig fvan Donderdagavond tot Vrijdagavond te 10 uur). Veranderlijke bewolking en droog weer. Aanvankelijk wei nig wind, later zwakke tot mati ge wind, hoofdzakelijk uit Zui delijke richtingen. Iets hogere temperaturen. 17 Aug.:' zon op 5.25 en onder 20.< maan op 20.19 en onder 5.31 uur. BIOSCOPEN. De films in de Leidse bioscopen voor de komende week zijn door de K.F.C. als volgt gekeurd: Casino: Vergeet mij niet. 14 jaar. Lido: My dream is yours. Alle leeftijden. Trianon: That Midnight kiss. Alle leeftijden. Rex. De Schat der Comanchen. 14 jaar. Luxor: Louise-Lotte (geprolon geerd). 14 jaar. De bovenste foto toont de televisie-zender te Bussum in een vroeger kerkje, dat 125 jaar geleden werd gebouwd en sinds lang voor andere doeleinden werd gebruikt dan voor kerkdiensten. We zien in deze door Philips-N.S.F. ingerichte ultra-moderne proefstudio; hoe de regisseur in het midden door een schuin geplaatst dubbel raam in de studio, waar de eigenlijke uitvoering geschiedt, kan kijken. Zowel door geba ren als door een microfoon kan hij zijn aanwijzingen geven. Aan zijn linkerzijde zit de technicus, die het beeld regelt en zo nodig de camera's omschakelt, terwijl rechts van hem de geluidstechnicus zijn belangrijk werk doet. Het beeld, dat door de camera's wordt opgenomen, kan hij controleren op ontvangers, welke boven het raam van de stu dio zijn aangebracht. Op de onderste foto de televisie-zender te Lopik. In de landelijke omgeving van IJsselstein verrijst op een weiland met grazende koeien de 200 meter hoge televisiemast. De eigenlijke zender, gebouwd door Phi lips N.S.F. staat te Lopik. Het interieur van deze zender bevat ver schillende kasten, waarin van links naar rechts: voortrappen en modu lator geluidszender, eindtrap geluidszender, voeding geluidszender, hoog spanning beeldzender, voeding beeld zender met gestabiliseerde plaat- spanningsapparatuur, diplexer en filters, eindtrap en modulatie beeld zender en voortrappen beeldzender. De bedieningslessenaar bevat drie panelen, nl. links controle geluid, in het midden het monitor-paneel en rechts controle beeld. HASSELMAN 4. PANDER BREESTRAAT 146 BOTERMARKT2I-22 TELEFOON 26662 ^LE I D E r Lid Fiuanc. Instituut Father J. Rekelhof i'issionaris van de St. Joseph J Congregatie Mill-Hill met terug. Hedenavond te zes uur zal de missionaris te Hoek van Holland arriveren en nog deze avond in de familiekring wederkeren. LANGERAAR Altior tournooi. Onder ideale weersomstandigheden is het Altior- tournooi gespeeld. Er werd deelge nomen door elftallen van Altior, DES, DOSR en Foreholte. Over het algemeen is er met weinig enthou siast gespeeld. Het vertoonde spel was matig en het elan wat een wed strijd zo aantrekkelijk kan maken, ontbrak. Als eerste speelde Altior een wedstrijd tegen DES. Deze werd gewonnen door DES met 10. Daar na volgde een wedstrijd tussen DOSR en Foreholte welke gewonnen werd door DOSR met 2—1. Hierdoor kwa men Altior en Foreholte tegen el kaar uit in de verliezersronde. Reeds direct vanaf de aftrap namen de Al tior voorwaartsen de bal mee en de poneerden hem in het vijandelijke doel. Gedurende vrijwel de gehele wedstrijd was er een overwicht van Altior. Voor de rust doelpuntte Al- toir nogmaals 20. De Altior mannen wonnen de wedstrijd tenslotte met 40. In de winnaarsronde kwamen DES en DOSR tegen elkaar ir. het veld. De ploegen wogen tegen elkaar op. De totale eindstand luidde: 1. DES, 2. DOSR, 3. Altior, 4. Foreholte. NIEUWKOOP GEMEENTERAAD. Dinsdagavond kwam de gemeen teraad van Nieuwkoop in een spoed eisende vergadering bijeen. Op een aanvraag om ontheffing wegbelasting en een bezwaarschrift tegen de aanslag hondenbelasting besluit de raad afwijzend te beslis sen. B. en W. komen hierna met een voorstel tot het aangaan van een onderhandse geldlening van 40.000 en een obligatielening ter grootte van 150.000 Beide leningen zou den een looptijd hebben van 30 jaar en geleend zou worden tegen een rente van 4 pet. per jaar. De aldus te verkrijgen bedragen zouden te bestemmen zijn voor dek king van de kosten van de voorge nomen uitbreidingen van de R.K. Meisjesschool en de Christelijke school; de bouw van een zestal ar beiderswoningen, alsmede de conso lidatie van de vlottende schuld ter zake van de kosten van de aan koop en het bouwrijp maken van de grond aan de Achterweg, de ver bouwing en de aanleg van de cen trale verwarming van het gemeente huis en zo mogelijk nog enkele an dere kleine kapitaals-uitgaven. De raad stemt volledig in met het plan en men hoopt, dat de obligaties geplaatst zullen worden opdat daar door spoedig woningen gebouwd zouden kunnen worden. Op zijn verzoek wordt op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan de heer P. Boer als onderwijzer aan de O.L. school alhier. De voorzitter memoreerde, dat de heer Boer bijna 40 jaren aan de school heeft ge werkt. Door bovenstaand eervol ontslag is er een vacature ontstaan, waarin moet worden voorzien. Na overleg met de inspecteur van het lager onderwijs en op advies van het hoofd der school wordt voorgedra gen de heer Th. Ineke, die reeds sinds 16 April jl. als tijdelijk onder wijzer aan de school verbonden is. De raad besluit de heer Ineke te be noemen. Tot onderwijzeres aan dezelfde school benoemt de raad mej. P. Poelder uit Apeldoorn. Rondvraag. De heer D. Pieterse vraagt, of het Kruiseinde te Noorden kan worden hersteld, aangezien de toestand ter plaatse gevaarlijk wordt Hierop vraagt de voorzitter of men op de hoogte is van de kosten die aan dat herstel zouden zijn verbon den. Het gaat over 800 meter en de kosten bedragen f 56.000. Vra gensteller dringt dan aan op een tij delijke voorziening. Wanneer in het a.s. seizoen de bieten van het ontginningsbedrijf worden gerooid, zag de heer Verhaar gaarne dat ze weer evenals vroe ger werden verkocht. De voorzit ter acht dit punt een dankbaar on derwerp voor de desbetreffende commissie. De heer A. van Dam vestigt de aandacht op de toestand van de Kolfbaan en de daarin liggende brug. Hierna sluiting.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2