BEURS - Q VERZICHT Belasting-ontwerpen door tweede zeef van critiek Een wandcontactdoos, die de veiligheid waarborgt De nieuwe Mis-gebeden van Maria's Hemelvaart DINSDAG 14 AUGUSTUS 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Eerste Kamer Vele bezwaren tegen minister Lieftincks compensatie-eis In de openbare vergadering van de Eerste Kamer is gisteravond be handeld de begroting van financiën en de zes belastingontwerpen om extra-defensieuitgaven mogelijk te maken. KASPOSITIK VAN HET RIJK BAART GROTE ZORGEN. De heer MOLENAAR (VVD) spreekt zijn teleurstelling uit over rie mededeling van de minister, dat hij om redenen van landsbelang niets naders kan meedelen over het rege ringsplan inzake de sanering van onze betalingsbalans. De Kamer kan hierdoor niet voldoende oordelen over de noodzaak van de onderhavige maatregelen. De kaspositic van het Rijk baar* grote zorgen aldus spreker. Op welke wijze denkt de minister in korte tijd hierin verbetering te brengen? Welke inflatoire tendenzen zijn er thans in onze monetaire positie werkzaam? Wordt nu het bedrag van 250 mil- lioen gebruikt ter dekking van het begrotingsdeficit? Spreker verklaart voorts met na druk, dat zijn partij volledig bereid is het extra-bedrag van 250 millioen te voteren. Indien hij dus bezwaren uit tegen bepaalde nieuwe belasting- ontwerpen. dan mag men dit niet zo uitleggen alsof zijn partij op de 250 millioen wil afdingen. De heer POLLEMA (CHU) meent, dat bij de huidige conjunctuur de zes onderwerpen aanmerkelijk meer opbrengen dan 245 millioen. Het is noodzakelijk een geheel nieuw be lastingsysteem te ontwerpen. Het geheel van belastingwetten is chaotisch, de onderdelen zijn niet harmonisch verbonden. Vele heffin gen overlappen elkaar en geven aan leiding tot dubbele heffingen. Wij hebben de vraag te stellen of de be staande belastingen wel beantwoor den aan de veranderde belasting doelstelling. Naast bezuinigingen is een zware belastingheffing het enige middel om aan de dreigende inflatie te ont komen. De zware belastingen hebben echter de spaarzin geheel bedorven. Wij zitten in een noodtoestand, hoofdzakelijk door de verkeerde re- geringspolitiek in het verleden. De huidige financiële politiek is geheel en al kabinetspolitiek en is in het verleden door de bankwereld wel willend aangezien. De gevraagde versterking van het militaire front zal het binnenlandse sociale en economische front zodanig verzwakken dat het een waagstuk moet genoemd worden. Z.i. had de regering dit waags«"k niet mogen ondernemen zonder zich tevoren te vergewissen van de buitenlandse steun, aldus spr. Hoe staat het hier mede? Monetair acht spreker deze ont werpen wenselijk, gezien vooral de slechte positie van onze betalings balans. Er moet hier snel ingegrepen worden. TE HOOG VAN DE TOREN GEBLAZEN. De heer REGOUT (KVP) betoog de, dat er teveel achterstand is ont staan in de vaststelling van de be lastingopbrengst. De lastenverdeling kan men niet op een goudschaaltje afwegen. Ver eenvoudiging in het belastingstelsel zou zeer gewenst zijn. Een algehele herziening zou zelfs nog beter zijn. Wat is. zo vraagt spreker in dit ver band. de opdracht die de minister ge geven heeft aan de vereenvoudigings commissie voor belastingen? Een wettelijke regeling voorspaar- premies zou spreker zeer toejuichen, de spaarzin onder de bevolking heeft veel geleden. In het bijzonder be pleit hij het verlenen van belasting faciliteiten 'aan de spaarders. Sparen leidt tot vermogensvorming en dit is sociaal zeer belangrijk. Sprekend over de zes belastingont werpen zeide de heer Regout, dat de sociale overwegingen uiteindelijk zwaarder wegen bii de beoordeling dan de financiële argumenten van de minister. Ernstige bedenkingen heeft spre ker echter tegen de gang van zaken met de compensaties. De minister heeft in de Tweede Kamer de porte feuille-kwestie gesteld. Hiertegen heeft spreker met zijn fractie bezwa ren. Het stellen van de portefeuille- kwestie mag niet lichtvaardig ge schieden. Er was hier niet sprake van een ernstige aantasting van het re geringsprogram. Het ging hier over een te klein bedrag. De minister blies te hoog van de toren toen hij zijn tegenstanders uitdaagde om te bewijzen dat hij die 16 millioen niet nodig had. Over 16 millioen meer of minder kan men nu eenmaal niet discussiëren, omdat de ramingen te zeer uiteenlopen en teveel afhanke lijk zijn van allerlei onzekere fac toren. De heer Regout betoogde dat een groot deel van zijn fractie bezwaren heeft tegen de compensatiepolitiek minister by het ontwerp ten van de staat veel te rijk geleefd. Hier zit de bron van onze zorgen. Spreker vraagt, wie ons gedecre teerd heeft dat we onze defensieuit gaven tot V/2 milliard moesten op voeren? Hebben de Staten Generaal hierin dan niets neer te vertellen? Spr. uitte ernstige bezwaren tegen de wijze van doen met de compen satie-eis in de Tweede Kamer. Spre kers grootste bezwaar gaat tegen het ontwerp verhoging vermogensbelas ting. Het spijt spreker, dat de geruchten over het eventuele heengaan van minister Lieftinck niet categorisch zijn tegengesproken. De heer LOUWES (VVD) hield een pleidooi voor herziening van de grondbelasting. De vergadering wordt daarna ver daagd tot Dinsdagmorgen. Nieuwe tavieren voor auto-vervoer Het bestuur van de Nationale Or ganisatie voor het Beroepsgoederen- vervoer Wegtransport heeft zich omdat de kosten voor het wegver- voerbcdrijf zijn blijven oplopen tot het ministerie van verkeer en waterstaat gewend met het verzoek een verdere verhoging van de maximum-vervoertarieven toe te staan. In de Staatscourant van 31 Juli nr. 148 zijn wijzigingsbeschik kingen afgekondigd, waardoor met ingang van 1 Augustus de toeslag van 15 procent is verhoogd tot 25 procent. Ten opzichte van de vrachtprijzen van 3 Februari 1950 betekent dit een verhoging van 8.7 procent. Hoewel inmiddels opnieuw ver scheidene kosten zijn gestegen en de verhoging van de motorrijtuigen belasting ondanks alle protesten Is aangenomen, meent het bestuur van de N.O.B. Wegtransport de verdere prijsontwikkeling te moeten afwach ten, alvorens verdere stappen te on dernemen. Het doet dit in het besef, dat de Nederlandse economie is ge baat bij een zo goedkoop mogelijk vervoer. verhoging belasting. van de vennootschaps- Een voorschrift van de arbeids inspectie eist by het gebruik van diverse verplaatsbare electrische apparaten een dubbele beveiliging. Een tweede zichtbare aardleiding moet worden aangebracht als zulk een apparaat wordt aangesloten. Deze op zich goede veiligheids maatregel wordt in de practijk nog en de klep de doos weer geheel heeft toegesloten. Niet alleen in de grote zowel als kleine industrie doch ook in het huishoudelijk gebruik aldus de directie van het veiligheidsmuseum biedt deze constructie volledige veiligheidswaarborg. Kinderen of onbevoegden kunnen Bijzondere postzegels in 1951 Naar het A.N.P. verneemt, zullen er in 1952 weer verschillende bijzon dere postzegels worden uitgegeven. Naast de bekende zomerzegcls cn kinderpostzegels zullen vermoedelijk nog de volgende zegels uitkomen: een zegel met toeslag ter gelegen heid van de Jan van Riebeek-her- denking (uitgifte half Maart-half April 1952); een „Mijnen"-postzegel zonder toeslag in verband met het 50-jarige bestaan van de Staats mijnen (uitgifte omstreeks Mei 1952) en een serie postzegels ter gelegen heid van het eeuwfeest van de eerste Nederlandse postzegel en van het eeuwfeest van de Rijkstele graaf. De Itep-postzegels (internatio nale tentoonstelling eeuwfeest post zegel) worden omstreeks Juni 1952 in vier waarden zonder toeslag uit gegeven. De Nederlandse padvinders, die in Wereld-jamboree in Bad-Ischl heb ben bijgewoond vertrekken. Dins dagavond om 19 uur uit dit Oos tenrijkse plaatsje. Woensdag om 15.55 uur zal de trein in Arnhem arriveren. In Utrecht komt de trein om 16.52 uur aan. Schatgraverij op strand te Egmond In de middaguren van Zondag 19 Augustus a.s. zal op het strand te Eg- mond „elkeen die daar een kleinig heid voor over heeft" kunnen graven naar een schat, die ..ergens" onder het zand begraven ligt. Dit schat bestaat uit een sierlijk gebeeldhouwde kist waarin honderd gulden en.eigenlijk moet worden gesproken van schatten.... nog 100 busjes, overal op het afgezette strandgebied ingegraven. waarin bonnen, die de gelukkige gravers recht geven op waardevolle prijzen. Mocht niemand er in slagen de „grote schat" te vinden dan zal zij worden opgegraven en onder alle deelnemers worden verloot. Deze naar Amerikaans voorbeeld nu voor het eerst ir ons land geor ganiseerde schatgraverij gaat ui-' van het bestuur der St. Vincentius vereniging te Alkmaar. 'Op 13 Januari 1952 bestaat deze vereniging 100 jaar en zij wil bij die gelegenheid allen, die haar geregel de steun genieten, bijzonder geden ken. Het Egmondsc strand wordt a.s. Zondag o.a. door vlaggen, versiering en muziek tot een feestterrein maakt. Het nieuwe Revalidatie-centrum „De Hoogstraat" al eens verwaarloosd, omdat zij ex- i van de contactdoos geen gebruik tra handeling (en)" vraagt van de ar-dus ook geen misbruik maken. Ge- beider, die als regel meer bedacht is bruik is slechts mogelijk met mede- op vlot cn gemakkelijk voortgaan werking van de houder van de sleu- dan op zijn eigen veiligheid. Het! tel. Voor huishoudelijk gebruik be- toezichthoudend personeel heeft ook hoeft dus niet geaard te zijn. niet altijd de gelegenheid op de na- leving van het voorschrift toe te j Reeds tientallen jaren wordt ge-j PriisreqelinQ tarwe zocht naar „iets" dat een einde; J s maakt aan de nog steeds veelvuldig i voorkomende niet zelden dodelijke f ongelukken bij het gebruik van zul ke electrische apparaten. De heer J. v. d. Buyser te Half weg is er thans in geslaagd een con tactdoos te construeren, die volledig de geëiste veiligheid biedt. Zowel de arbeidsinspectie als de directie van het veiligheids-museum hebben zich vol lof over deze vin ding uitgelaten. De eerste heeft er bovendien op aangedrongen dat de ze wanddoos (waarop octrooi is aan gevraagd) zo spoedig mogelijk in groten getale zal worden toegepast en voorts dat zo ruim mogelijk be kendheid aan deze uitvinding wordt gegeven. Het op het oog enige verschil tus sen de nieuwe en de tot nu toe ge bruikte contactdoos is een klep, die de doos toedekt en dus voor het stopcontact ontoegankelijk maakt. Eerst als een aardsleutel, die ver bonden is met de tweede aardleiding van de machine of het electrische apparaat, in de daarvoor terzijde van de doos uitgespaarde ruimte is ge stoken valt de klep naar beneden en kan de stekker in het stopcontact worden gestoken. De aardsleutel d.w.z. tweede aardleiding kan eerst worden ver wijderd als de stekker is verwijderd De heer DE WILDE (AR) vraagt zich af of de minister met zijn be- lastingpolitiek aan het dekken van uitgaven bezig is of aan herver delen. Ons volk heeft 6 jaar lang op kos- Ontsparing in Juli iets minder sterk Dc ontsparing in ons land heeft zich in Juli j.l. wederom in mindere mate voorgezet dan tot dusverre het geval was. Weliswaar werd er meer terugbetaald dan in elk van de twee voorafgaande maanden, doch er werd ook meer ingelegd. Bij de Rijkspostspaarbank werd in Juli f 25.443.903 ingelegd en f 31.445.973 terugbetaald. In Juni be liepen inleg en terugbetaling resp. f 22.386.421 en f 29.217.557. In Juli werd derhalve f 6.002.070 (6.831.136) meer terugbetaald dan ingelegd. In de eerste zeven maanden van dit jaar werd voor f 153,654.550 in gelegd en f 250.651.245 terugbetaald. Li dezelfde periode van 1950 waren inleg en terugbetaling respectievelijk f 185.767.971 (214.493.350). oogst 1951 De Stichting voor de Landbouw deelt mee, dat bij een richtprijs van 24.25 per 100 kg voor inlandse tarwe, oogst 1951, een oplopende prijsschaal zal worden ingevoerd, welke in Augustus 1951 aanvangt met 0.80 beneden genoemde richt prijs en in April 1952 eindigt met 0.80 per 100 kg daarboven. Dit betekent, dat het bedrijfschap er met de daarvoor ten dienste staande middelen nr.ar zal streven, dat de telers in de hierna te noemen maanden de daarbij genoemde prij-1 zen zullen kunnen maken voor tarwe j van gezonde doorsnee-kwaliteit met een vochtgehalte van 17 bij leve ring franco pakhuis handelaar. 1951: Augustus f 23,45; September 23,65; October 23.85; November 24,05; December 24,25. 1952: Januari 24,45; Februari 24,65; Maart 24,85; April 25,05; Mei 25,05. NIEUWE INVALLEN IN SPEELCLUBS De Haagse recherche heeft in het afgelopen weekeinde opnieuw inval len gedaan in zes speelclubs. Het vermoeden bestond, dat daar on danks de waarschuwing van de Offi cier van Justitie, roulette of bacca rat werd gespeeld. Dit bleek niet hét. geval te zijn. De politie trof slechts enkele mensen aan die zaten te praten of een kaar tje legden. Er zijn geen maatregelen genomen. JONGE POSTDUIF KWAM NA VIER WEKEN TERUG Een vijf maanden oude postduif van de heer W. van Weell te Alk maar, welke duif sinds de postdui ven vlucht van Zevenbergen af op 15 Juli, waarbij 80 pet. van de deel nemende duiven vermist werd, niet was teruggekeerd, is dezer dagen, dus na vier weken, op zijn hok te ruggekeerd. De heer P. van Well had juist van dc Ned. Posduiven-or ganisatie bericht onvangen, dat zijn duif terecht was gekomen bij mr. Jeffs. Downland Avenue, South- wich in Sussex (Eng.). Deze heer heeft de duif Vrijdag bij gunstig weer losgelaten; om 3 uur 's-mid- dags kwam de jonge postduif op zijn nest terug. Met dc houw van het nieuwe re validatie-centrum „De Hoogstraat" te Leersum worden de plannen van de Raad voor Herstel van Arbeids geschiktheid, het advies-college van de regering in zake revalidatie, voor een belangrijk deel verwezenlijkt. Wanneer de bouw is voltooid, zal „De Hoogstraat" het centrale in hoofd zaak medische centrum worden voor het gedeelte van ons land benoorden de rivieren, naast de „St. Maartens kliniek" te Nijmegen voor het Zui den des lands. „Dc Hoogstraat" is gelegen tussen Doorn en Leersum. Opname van de nieuwe vleugels van het gebouw, die hun voltooiing naderen. Rechts op de voorgrond nog een deel van het bestaande gebouw. DE WIELERKAMPIOENSCHAPPEN 1951. In het Olympisch Stadion te Am sterdam werden Maandagavond de wielerkampioenschappen op de baan 1951 verreden. Op de bovenste foto zien we Jan Hijzelendoorn, winnaar van de sprint amateurs over 1000 meter te midden van zijn bewonderaars. Op de tweede foto de winnaar van de „achtervolging amateurs", Visser, met zijn krans na de over winning. Op de derde foto de „gelauwerde" Gerrit Schulte, winnaar in het num mer „achtervolging professionals". Op de onderste foto de winnaar van de 100 km. met gangmaking, Jan Pronk (links) en zijn gangmaker Wiersma (rechts). INLEIDINGSZANG Boek der Openbaring 12: 1: Een machtig teken verscheen er aan de he mel: een vrouw met de zon als haar kleed, de maan onder haar voeten en een krans van twaalf sterren op haar hoofd. Psalm 97: Zingt de Heer een nieuw lied: want wondere dingen bracht Hij tot stand. Eer aan de Vader. Een machtig teken (als boven). GEBED Almachtige eeuwige God, die de Onbevlekte Maagd Maria, Moeder van Uw Zoon, met lichaam en ziel opgenomen hebt naar de hemelse heerlijk heid: wij bidden U, geef ons altijd naar het bovenaardse te streven en zo verdienen haar deelgenoot in heerlijkheid te worden. Door onze Heer Jezus Christus Uw Zoon, voornoemd: die met U leeft en heerst, één God tezamen ook met de H. Geest; door alle eeuwen heen. Amen. EPISTEL Lezing uit het Boek Judith 13e hoofdst. vers 2225 cn 15e hoofdst. vers 10: De Heer heeft u gezegend met Zijn kracht; want door u heeft Hij onze vyanden vernietigd. Gezegend zijt gij, dochter, door de Heer, de allerhoog ste God, meer dan de andere vrouwen op aarde. Gezegend zij de Heer, de Schepper van hemel en aarde, die u heeft gezonden, om de vorst van onze vijanden de kop te verwonden; heden heeft Hij uw naam zo hoog verhe ven, dat uw lof nooit zal wijken uit de mond van de mensen, die de macht van de Heer voor immer blijven gedenken. Om hunnentwil hebt gij uw leven niet gespaard, vanwege de nood en de ellende van uw volk. Maar gij hebt redding gebracht in hun ongeluk voor het aangezicht van onze God. Gij zijt de glorie van Jerusalem de vreugde van Israël het pronkju weel van ons volk GRADUALE Psalm 44: Luister, dochter, zie toe en leen uw oor, en de koning zal ver rukt zijn op uw schoonheid. In louter pracht doet de koningsdochter haar intree; uit goudbrokaat bestaat haar gewaad. Alleluja, alleluja. Opgenomen is Maria ten hemel: opgetogen is de en gelenschaar. Alleluja. EVANGELIE Lezing uit het heilig Evangelie volgens Lucas, le hoofdstuk, vers 4150: In die tijd werd Elisabeth vervuld van de Heilige Geest en zij riep met lui de stem: Gezegend zijt gij onder de vrouwen en gezegend is de vrucht van uw schoot. Waarom valt mij dit te beurt, dat de Moeder van de Heer tot mij komt? Want zie, zodra uw begroeting mij in de oren klonk, sprong het kind van blijdschap op in mijn schoot. Zalig gij, dat gij geloofd hebt, want hetgeen u door de Heer is aangekondigd, zal in vervulling gaan. Toen sprak Maria: Mijn ziel verheft de Heer en mijn geest is verblijd in God, mijn heil. Want Hij heeft genadig neergezien op Zijn geringe dienstmaagd; zie van nu af zullen alle geslachten mij zalig prijzen. Want groots is het wat de Almachtige met mij deed. Hij wiens naam heilig is, wiens barmhartig heid duurt van geslacht tot geslacht voor degenen die Hem vrezen. OFFERANDEZANG Boek der Schepping 3:15: Vijandschap zal ik wekken tussen u (de dui vel) en de Vrouw, tussen uw kroost en het Kind van haar. STILGEBED Dat tot U opstijge, o Heer, de gave, uit godsvrucht door ons geofferd, en dat op voorspraak van de Allerheiligste Maagd Maria, die ten hemel is op genomen, onze harten, in liefdevuur ontstoken, steeds naar U mogen ver zuchten. Door onze Heer Jezus Christus Uw Zoon; die met U leeft en heerst, en God tezamen ook met de H. Geest; door alle eeuwen heen. Amen. COMMUNIEZANG Alle geslachten zullen mij zalig prijzen, want groots is het, wat de Al machtige met mij deed. SLOTGEBED Na het ontvangen, Heer, van het heilig heilsmiddel, vragen wij U te ge ven, dat wij door de verdiensten en voorspraak van de H. Maagd Maria, die 'ten hemel is opgenomen, gebracht worden tot de heerlijkheid van de verrijzenis. Door onze Heer Jezus Christus. (De vertaling is die van de uitgave Latijn-Nederlands van het Misformu lier, verzorgd door de Uitg. Mij. Wed. J. R. van Rossum te Utrechte en verschenen op dundruk-papier ten gebruike in het volks-missaal). INBRAAK BIJ JUWELIER Aan de Ceintuurbaan te Amster dam hebben inbrekers in de nacht van Zondag op Maandag door mid del van openschuiven van het hek werk en vernieling van de etalage ruit bij een juwelier een groot aan tal zilveren en doublé voorwerpen gestolen. Dc gezamenlijke waarde van het gestolene bedraagt ruim' 2100. VADER-MUS EN ZWALUW WEESJES In Hierden nabij Harderwijk ver dween plotseling een zwaluw-ouder paar uit een nest met drie jonge zwaluwen. Een mannetjesmus merk te de hongerende kleintjes op en nam de zorg voor de zwaluw-weesjes op zich. Zij voelen zich best bij deze pleegvader, die regelmatig voedsel komt aandragen. MINDER FAILLISSEMENTEN IN JULI. Het aantal faillissementen in Juli heeft in vergelijking met de voorafgaande maand een niet on aanzienlijke daling ondergaan. Uit gesproken werden in Juli nl. 134 faillissementen, tegen 169 in Juni en 117 in Juli 1950. Het totaal aantal uitgesproken faillissementen in de periode 1 Jan. t/m 31 Juli 1951 be draagt hiermede 1084, tegen 973 in dezelfde periode van 1949. Volgens een opgave van Van der Graaf en Co. Bureaux voor den Handel beliep het aantal faillisse menten in Juli in de provincie Noord Holland (excl. Amsterdam) 12 (v.m. 16, v.j. 20). Amsterdam 31 (19, 18), Zd. Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 17 (15, 11), Den Haag 13 (15. 13), Rotterdam 7 (10, 10', Utrecht 17 (6, 9), Gelderland 13 (23, 2), Noord-Brabant 9 (17. 20), Limburg 5 (15. 7), Zeeland 2 (5, 0), Friesland 0 (6. 6), Groningen 6 (2. 0), Drente 2 (1, 0) en Overijsel 10 (8, 1). STAATSFONDSEN FLAUW, CULTURES VRIENDELIJKER. De nieuwe weck werd met weinig verandering ter beurze ingezet. Al leen op de Indonesische sector scheen de ondertoon wat vriendelijker te zijn. De Regeringsmaatregelen aan Sumatra's Oostkust vormden voor de beurs een indicatie, dat men de on regelmatigheden zoveel mogelijk wil tegengaan. Op dq-beleggingsmarkt heerste een flauwe stemming. Zowel de conver sielening als investeringscertificaten verloren ruim een halve punt. Men brengt dit in verband met een even tuele stijging van de rentevoet, waarbij een percentage van 4% pro cent als normaal wordt beschouwd. De dollarobligaties waren een fractie luier.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6