Communistische festival triomf voor het Westen Jongeman vertrok naar Frankrijk en verdween spoorloos DINSDAG 14 AUGUSTUS 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 1 De deelnemers aan het Oostberljjn- se festival hebben na de vermoeienis sen van de massale parade van Zon dag te boven te zijn gekomen, hun heimelijke uitstapjes naar de ver lokkingen van West-Berlijn voort gezet. Het Westen was daarop voor bereid en in West-Berlijn zijn nieu we tehuizen geopend er waren er al zestig waar de jeugdige deser teurs kunnen eten aldus het Alg. Dagbld. Het communistische feest moet nog een week duren en de organisa toren doen wat zij kunnen om de belangstelling wakker te houden met dozijnen „culturele program ma's", met openbare concerten en gratis circus-voorstellingen. West-Berlijn echter biedt meer. De winkels zijn er wei-voorzien en het eten is er beter. Bovendien zijn er tal van nieuwe attracties, die dc jonge communisten weglokken uit het Oosten van de stad. De bioscopen hebben van de Ame rikanen tientallen cowboy- en In- dianenfilms gekregen die onmiddel lijk in de programma's werden op genomen. Voor kinderen die nooit iets anders hebben gezien dan Rus sische en Chinese films met een po litieke strekking, betekent dat on eindig veel meer dan de redevoerin gen en de muziek in OostBerlijn, Verder is er een televisie-tentoon stelling geopend, waar uitzendin gen in kleuren en zwart en wit be keken kunnen worden. Zelfs voor de Westberlijners is dit iets geheel nieuws. Bijna 1600 jongens en meisjes hebben tot dusverre om asyl ge vraagd als politieke vluchtelingen. Vijftig zijn er tot dusverre gaccep- teerd. De massale excursie naar het Westen die Reuter, de burgemees ter van West-Berlijn, er toe bracht het communistische festival 'n groot succes voor de vrije wereld te noe men brengt de vraag naar voren of het Kremlin het zal aandurven, nogmaals een dergelijk groot festival in Oost-Berlijn op touw te zetten. 0 -bed is ook voor U ideaal! Lekker warm en volkomen geruisloze vering. De oliekwestie Perzen kunnen weer minzaam glimlachen Richard Stokes heeft gisteren, zo als wij reeds in het kort meldden, dc Perzen een plan tot beëindiging van 't oliegeschil overhandigd. Perzische afgevaardigden zeiden later: „Wij geloven dat een accoord mogelijk is". De Perzen glimlachten bij het verla ten van de vergadering, die 80 mi nuten geduurd had en haastten zich naar een gemeenschappelijke verga dering van het kabinet en de olie commissie, ten huize van premier Mossadeq. De Perzische minister van onder wijs Sandjabi, die deel uitmaakt van de oliedelegatie, verklaarde aan Reuter: „Na kennis te hebben geno men van Stokes' voorstel zijn wij nog steeds optimistisch. Stokes heeft in grote lijnen een mogelijke over eenkomst geschetst. Er hangt veel af van het invullen der details. Mis schien zal het nodig blijken Stokes om nadere bijzonderheden te vra gen", Ali Sjaygan, een lid van de olie commissie, zei na de vergadering van de afgevaardigden: „Overeen stemming moet mogelijk zijn op ba sis van Stokes' voorstellen," Stokes zei zelf: Ik heb een schip te water gelaten ik ben ver-; heugd". Aan verslaggevers deelde hij mede: Ik heb hen vandaag de basis van een mogelijk accoord gegeven. In het voorstel van Stokes erkent de Britse regering het principe der olie-nationalisatie. „Ir. de tweede plaats, aldus Stokes, zal de Anglo-Iranian in Perzie op houden te bestaan. Haar activa zul len tegen vergoeding aan de Perzi sche regering worden overgedragen". „In de derde plaats zien wij allen de noodzakelijkheid in van eerlijke samenwerking om tot een doelmati ge productie cn afzet te komen. Deze samenwerking zal berusten op het recht van de perzische staat om de exploratie en extractie van olie te beheren volgens de wet van 20 Maart." „In de vierde plaats, waarbij ik geen ogenblik toegeef, dat er in het verleden politieke interventie is ge weest, zullen door middel van een notawisseling tussen beide regerin gen regelingen moeten worden ge troffen om interventie in interne of politieke aangelegenheden van Per- zië door de op tc richten organisatie te voorkomen" aldus Stokes Stokes verklaarde verder: „Het gehele voorstel dat thans door de Perzische regering wordt bestudeerd, doet niets af aan de rechten van de Perzische regering, de Britse rege ring en de oliemaatschappij". Hij verwacht, dat de Perzen op de volgende vergadering nadere toe lichting zullen vragen, OLIE-OVEREENKOMST TUSSEN ENGELAND EN IRAK. Engeland en Irak hebben vandaag een nieuwe olie-overeenkomst gete kend, zo wordt officieel te Bagdad bekendgemaakt, Dc onderhandelin gen over de overeenkomst hebben drie maanden geduurd. Volgens de nieuwe overeenkomst zal Irak 50 procent ontvangen van de winsten der Iranian Petroleum Com pany, Basrah Petroleum Company en Mosul Petroleum Company. PROF. SUPOMO OP WEG NAAR NEDERLAND Prof. Supomo, de speciale ambas sadeur van de Republik Indonesia, is hedenochtend met mr. Zain, hoofdambtenaar van het Indone sische ministerie van buitenlandse zaken, als adviseur, naar Nederland vertrokken voor het voeren van in formele voorbereidende besprekin gen met de Nederlandse regering en Nederlandse politieke kringen over de wijze, waaroD de overeenkomsten van de rondetafelconferentie zouden kunnen worden opgeheven. Prof. Supomo, die op het vliegveld Kema- joran werd uitgeleid door dc plaats vervangend Nederlands hoge com missaris, deelde Aneta het volgende mede „Zoals bekend, zal ik voorbe reidende besprekingen voeren over de vervanging van het uniestatuut door een gewoon internationaal ver drag. Andere overeenkomsten van de R.T.C. betreffende de samenwer king tussen Indonesië en Nederland zullen eveneens in beschouwing worden genomen. Natuurlijk zal ik onze nationale eis inzake West-Irian niet vergeten. Ons doel is tussen Ne derland en Indonesië een werkelijke samenwerking tot stand te brengen, vrij van enige psygologische druk en voordelig voor beide partijien. De unie is een vorm van samenwerking die gebleken is niet „levend" te zijn en die de werkelijke samenwerking slechts heeft belemmerd. Zowel in Nederlandse als in Indonesische kringen beseft men dit feit tenvolle. Het uniestatuut moet vervangen worden. Over het algemeen dienen die aangelegenheden in de RTC- overeenkomsten, die gebleken zijn belemmeringen voor de samenwer king te vormen, te worden vervan gen. Ik ben er van overtuigd, dat Nederland de bedoeling van Indo nesië zal begrijpen. Het bereiken van een geest en vorm van samen werking. die werkelijk door het volk kunnen worden aanvaard, is niet slechts een zaak van Indonesië en Nederland, doch is in het belang van de gehele wereld", aldus prof. Supomo. Geen vorderingen te Kaesong Het optimisme dat door de be sprekingen te Kaesong van Zondag was gewekt, is gisteren niet ge- rechvaardigd gebleken. Er is giste ren weer geen enkele vordering ge maakt. Beide partijen bleven bij hun standpunt. Generaal Nam II. de voornaamste gedelegeerde van de Noordelijken, heeft via de Noord- Koreaanse zender gewaarschuwd, dat er geen enkele vordering zal worden gemaakt, tenzij de Uno haar standpunt inzake de bufferzone wij zigt. COMMANDANT NEDERLANDS DETACHEMENT IN KOREA. Het ligt in de bedoeling, zo verne men wij van officiële zijde, tot com mandant van het Nederlands deta chement in Korea te benoemen ma joor Christan, thans chef staf van de koninklijke landmacht op Nieuiv- Guinea. Majoor Christan is onderweg naar Nederland. DE WESTDUITSE UITVOER VAN STEENKOOL. Het internationale Ruhrorgaan heeft Zatel'dag het quotum voor de West-Duitse steenkoolexport voor het vierde kwartaal van 1951 vast gesteld op 6,2 millioen ton ondanks verzet van Duitse zijde. De Duitse delegatie had 5 millioen ton voorgesteld, Het vraagstuk van de prijzen voor de Duitse exportko len zal in de loop van de volgendr zitting van de raad van het Ruhror gaan, die waarschijnlijk begin Sep tember gehouden zal worden, be handeld worden. Op 14 Augustus zal het tien jaren geleden zijn. dat de Poolse Pater Maximiliaan Kolbe O.F.M. Conv. in dc gaskamers van het beruchte Duit se concentratiekamp Auschwitz in Polen om het leven kwam. Deze priester, die tijdens zijn leven uit muntte door grote heiligheid, had in Auschwitz vrijwillig de plaats inge nomen van een Poolse onderofficier, die vader was van een groot gezin nadat deze veroordeeld was om ver gast te worden. Het informatieproces voor zijn za ligverklaring is reeds tot een gunstig einde gebracht. Op 15 Juni werd het officiële proces van zijn zaligverkla ring ingeleid onder voorzitterschap van Kardinaal Micara. Een der bekendste personen, die op voorspraak van pater Kolbe werd geholpen, was Prof. Paul Takasji Nagai, hoogleraar in de geneeskunde aan een der Japanse Universiteiten, die tijdens de atoomaanval op Hi roshima getroffen werd door de atoomuitstralingen en door glas scherven, die hem de aderen onder zijn rechterslaap zo verwondden, dat het bloeden dagenlang niet op hield. Op 18 Augustus, negen dagen na dit ongeval, was de wond zo diep, dat men er zijn duim in kon leggen, Op 20 Augustus was Prof. Takasji Nagia stervende en werd hij van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. Op voorspraak van pater Kolbe. wiens vriend hij was, hield het bloe den plotseling op. Doch op 1 Mei van dit jaar is, zoals wij reeds hebben gemeld, deze geleerde vol overgave aan God overleden. Wanneer dit proces der zaligverklaring tot een goed einde komt, zal pater Kolbe de eerste zaligverklaarde zijn uit de Duitse vernietigingskampen. De nieuwe aartsbisschop van Edin burgh, Mgr. Gordon Gray, zal na zijn bisschopswijding onmiddellijk een onderzoek laten instellen naar het leven cn de heiligheid van Mar- garetha Sinclair, het fabrieksmeisje en later Clarisse van Edinburgh. Enige dagen geleden werd Mgr. Gray door de H. Stoel benoemd tot voorzitter van de Apostolische Com missie voor het onderzoek voor het zaligverklaringsproces. Volgens ca noniek recht moet binen drie maan den na de benoeming met het on derzoek worden begonnen. De bis schop zal vijf recht.ers benoemen, die in samenwerking met hemzelf 24 getuigen zullen ondervragen, die het meisje persoonlijk hebben gekend, alsmede 3 getuigen, die beweren op voorspraak van Margaretha Sinclair te zijn genezen, Margaretha Sinclair werd op 2E Maart 1900 in Edinburgh geboren, De omstandigheden, waarin het ge zin zich bevond, waren van die aard, dat zij al spoedig als politoerster op een meubelfabriek mee moest helpen de kost te verdienen. Later trad zij in bij de Arme Clarissen en nam d( naam aan van Zuster Maria Francis- ca. Op 25-jarige leeftijd stierf zij in het sanatorium Marillac House te Warley. Spoedig na haar dood werd zij over de gehele wereld vereerd als een in geur van heiligheid gestorven zuster. Dicht bij de Frans-Spaanse grens, bij de Pas Pierre Saint Martin ten Zuid-Westen van Pau, stelt een ex peditie onder leiding van de Belgi sche professor Cosyns en de Britse professor Chialini, een onderzoek in naar een nieuw ontdekte grot. Zondag is een lid van de expeditie, een horlogemaker uit de Pyreneën, Lepineux genaamd, als eerste in de grot afgedaald. Later gevolgd door drie anderen. Zij hebben een spe ciale kampeeruitrusting bij zich cn staan telefonisch in verbinding met professor Cosyns en de anderen. De vier onderzoekers bevinden zich op 382 meter diepte (de ingang van de grot ligt op 1800 meter boven de zeespiegel) en zij hebben mede gedeeld, dat de temperatuur min acht graden Celcius is. Maandagmorgen hebben zij een begin gemaakt met het onderzoek en prof. Cosyns mee gedeeld, dat zij aan de ingang van een grote galerij staan, 100 meter hoog en 75 meter breed, die bezaaid ligt met enorme keien. De vier man nen zetten hun onderzoekingen voort en over enige dagen zullen prof Co syns en prof Chialini zich bij hen voegen. AARDBEVING GEREGISTREERD I Een seismoloog te Engeland heeft Maandagavond om 19.39 Nederland se tijd zijn zwaarste aardbeving van het jaar geregistreerd. De plaats was moeilijk te bepalen, maar kon niet ver zijn. Ook de observatoria van Livorno en Faenza, in Italië, hebben aard schokken „van buitengewone hevig heid" geregistreerd. Volgens het ob servatorium van Livorno waren de schokken gedurende een periode van 35 minuten waar te nemen. Het epicentrum der beving zou mogelijk in Oost-Griekenland zijn gelegen. Het observatorium te Faenzak kon slechts de eerste schok registre ren. Deze was zo hevig, dat de in strumenten werden beschadigd waar door de graad van de volgende schokken niet meer kon worden ge meten. Autobus geraakte in Italiaans meer 37 Personen verdronken In het Venostadal in Noord-Italië is een autobus in een meer gereden. 37 personen zün omgekomen. Slechts en vrouw kon worden gered. Zij wist op het laatste ogenblik uit het raam te klimmen. Onder de omge komene bevinden zich Italianen en buitenlanders. De autobus verloor een wiel, reed daardoor de weg af en stortte 25 m. omlaag in het meertje. Politie en brandweer uit Bolzano (Bozen) en Merano snelden naar de plaats van het ongeluk. De bus ligt op de bo dem van het meer, op 13 meter diepte. Duikers zullen pogen het voertuigje te bereiken. Amsterdams eerste verkeers agent, de gepensionneerde brigadier G. Brinkman is ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag door de Amsterdamse politie gehuldigd. Dc heer A. Moerkerken te IJs- selmonde slachtte gisteren een kip, iets dat stellig niet zou worden ver meld, ware het niet, dat zich in die kip een ei bevond en in dat ei een kuiken. BUITENLAND Een driemotorige Junker van het Zwitserse leger heeft duizend kilogram brood uitgeworpen voor de dorpen Augio en Braggio in het overstroomde dal van Calanca ten Noorden van Lugano. Lenins sterfdag (22 Januari) die voorheen in de Sowjet-Unie als een officiële gedenkdag gold, zal voort aan als normale werkdag beschouwd worden. 100.000 kinderen zwerven door Venezuela Het aan grondstoffen zo rijke Ve nezuela telt 100.000 verlaten kinde ren, die dooi het land rondzwerven en aan zichzelf zijn overgelaten. Al dus deelt de Consejo del Nino, de Vcnezuelaanse commissie voor het kind, in een rapport mede. Deze commissie draagt zorg voor 30.000 van deze hulpbehoevende kin deren, doch zij heeft noch voldoende middelen, noch voldoende personeel om alle kinderen, die haar hulp be hoeven, onderdag te geven, te kle den en te voeden. Ofschoon deze 100.000 kinderen 2 pet vormen van de totale bevolking van Venezuela en bij deze 100 000 nog niet de kinderen zijn inbegrepen, die, ofschoon n og niet door hun ouders verlaten toen hulp behoeven krijgt de Consejo del Nino een subsidie, die slechts een half pet bedraagt van de totale Venez'ue- laanse begroting van meer dan 2 mil liard gulden De verlaten kinderen van wie er alleen in Caracas reeds 4000 leven, hebben geen vaste woonplaats. Zij slapen en eten. waar zij daartoe ge legenheid vinden. De gelukkigen on der hen hebben een baantje als schoenpoetser of als courantenverko per. Volgens de Consejo del Nino is het lot van deze kinderen op het plat teland nog erger dan in de steden. Het probleem van deze verlaten kinderen wordt mede in de hand ge werkt door het feit, dat de Venezue- laanse wetgeving geen vaderplicht kent. Daardoor is. het mogelijk dat voor het onderhoud van onechte kin deren niemand aansprakelijk kan worden gesteld. De vader van een onecht kind kan het erkennen of niet al naar gelieven. Et is wel het een en ander in deze richting gepoogd bereiken, maar tot een wet is het nimmer gekomen. Deze tekortkoming in de Venczuelaanse wetgeving heeft tot «evole. dat wanneer de vader zich van het kind niets aantrekt, de moe der dikwijls genoodzaakt is het kind aan zijn lot over te laten omdat zij niet in staat is het wegens de hoge kosten van levensonderhoud ner gens ter wereld zijn de kosten voor het levensonderhoud zo hoog als in Venezuela groot te brengen. De 70,000 kinderen die niet door de Consejo del Nino worden ver zorgd lopen zeer groot gevaar zede lijk" en lichamelijk ten onder te gaan. In een radiolezing schreef de voor zitter van de Consejo Dr Gustavo Machado. deze bedroevende toestand toe aan het gebrek aen verantwoor delijkheidsgevoel bii vaders en aan het onvermogen van de moeders om voldoende voor het levensonder houd van de kinderen te verdienen. Volgens dr. Machado zijn het buiten gewoon slecht onderwijs en de ge brekkige volksopvoeding in Venezue la in de meeste gevallen de oorzaak van het ontstellende gebrek aan ver antwoordelijkheidsgevoel bij vele va ders. INTERNATIONALE UITWISSELING VAN ARBEIDSKRACHTEN. De vijf landen van de Westelijke Unie hebben vandaag medegedeeld, dat zij hebben besloten over te gaan tot een internationale uitwisseling van arbeidskrachten. Door dit coöpe ratieve schema zal ieder land de te korten aan arbeidskrachten in de andere landen kunnen helpen verlich ten. De organisatie van het verdrag van Brussel heeft medegedeeld dat krachtens het nieuwe schema lijsten van vacante betrekkingen, die kun nen worden aangenomen door buiten landse arbeiders, zullen worden uit gewisseld tussen de vijf landen: Bel gië, Frankrijk, Luxemburg, Neder land en Engeland. De organisatie deelde mede, dat op het ogenblik de lijsten alleen be trekking hebben op die industriële en commerciële werkzaamheden, waarvoor voortdurend vraag is naar arbeidskrachten en waarvoor het ri sico voor werkloosheid vrijwel nihil is. Men voegde hieraan toe, dat deze regelingen voorlopig alleen op be perkte schaal zullen worden toege past. De internationale academie voor vreemdelingenverkeer, die op het ogenblik te Monte Carlo voor de eerste maal bijeen is, stelt zich ten doel een dictionnaire van in het vreemdelingenverkeer gebruikelijke termen uit te geven, welke uitgave in het Frans, Engels, Duits, Spaans en Italiaans zal verschijnen. Voor belangrijke bijdragen tot dit werk zijn prijzen beschikbaar ge steld. De eerste prijs bestaat uit een medaille met de beeltenis van vorsf Reinier de derde, die beschermheer is van het congres. Tevens ontvangt de winnaar 10.000 francs en is hij een week de gast van het vorsten dom Monaco. Leden van de academie zijn voor aanstaande personen op het gebied van het vreemdelingenverkeer. In de jury, die over de prijsvraag zal moeten beslissen, hebben bekende schryvers, zoals Marcel Pagnol en Somerset Maugham, zitting geno men. Negen leden van de Poolse de legatie op het communistische we- reldjeugdfestival te Berlijn, onder wie vier leden van het Poolse phil- harmonische orkest, hebben om po litiek aysl in West-Berlijn verzocht. Volgens de „Hongkong Stan dard" hebben de communisten te Pe king veertien buitenlandse rooms- katholieke priesters en achttien Chi nese rooms-katholieke leken gearres teerd. Naar verzoening in Kath. Standsorganisaties Reeds bij gelegenheid van de So ciale Studieweek te Rolduc is van verschillende zijden aangestuurd op verzoening tussen de leiders van de grote katholieke standsorganisaties, na de breuk, die dreigde sinds be paalde uitlatingen in vergadering en pers. Met name Roermonds coadju tor, Z.H.Exc. mgr. dr. A. Hanssen, sprak de hartgrondige wens uit, dat men spoedig weer zou staan in het teken van samenwerking. Tijdens de praatavonden is bij monde van ba ron van Voorst tot Voorst, voorzit- En wordt men toch dikwijl; teleurgesteld. Doch Tip van Bootz, die moet U Die zal U zeker wel behagen En bovendien, die kost maar weinig geld. Inz. de Hr. M. B. te Wassenaar ontv. fl.TIP WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WISSELEND BEWOLKT. Wisselend bewolkt met aan vankelijk enkele verspreid voor komende lichte buien. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Iets hogere tempe raturen. 16 Aug.: zon-op 5.24 en onder 20.04; maan op 20.03 en onder 3.57 uur. ter van de landelijke Sint Adelbert- vereniging, in alle oprechtheid die samenwerking begeerd; en tijdens het vrije uur tussen de verschillen de lessen werd menig vertrouwvol beraad gehouden, dat hoop schonk voor snelle verbroedering, en de hoofdaalmoezenier K. Roncken heeft met nadruk betoogd, dat uiterste bezinning niet moeilijk behoefde te zijn, waar toch hier, meer dan el ders, de pauselijke richtlijnen in practijk plegen te worden gebracht. Wij menen thans te weten, dat na de vruchtbare dagen van Rolduc een „vrij gesprek" tussen belangheb benden, onder leiding van een bo ven partijen staande figuur, is ge houden en dat men alle hoop koes tert op een bevredigend resultaat van de besprekingen. Ongeruste ouders vrezen een ongeluk De 21-jarige C. Binnendijk uit de Fuchsiastraat in Hilversum wordt sedert enige maanden vermist. Binnendijk, die, aldus „Trouw", bekend stond als een groot natuur liefhebber, kwam in April uit de militaire dienst (hij was gelegerd in Amersfoort), en reisde daarna naar Frankrijk. Enige dagen later hebben zij ouders nog een brief van hem gehad, doch sindsdien heeft men niets meer van hem vernomen. Zijn ouders, die aanvankelijk meenden dat hun zoon na verloop van tijd wel weer terug zou keren, verkeren thans in grote ongerust heid. Toen B. in April afzwaaide, schreef hij een brief naar huis, waarin hij mededeelde, dat hij in Frankrijk de natuur zou gaan be wonderen. Volgens geruchten maak te hij de reis naar Frankrijk in ge zelschap van een Franse legerkapi- tein. Na enige tijd niets van hem gehoord te hebben, stelden de ouders zich in verbinding met de politie, die op haar beurt via het ministerie van Buitenlandse Zaken en de Ne derlandse ambassadeur alsmede de Nederlandse consul-generaal in Pa rijs, en verder nog de consul-gene raal in Marseille, contact kreeg met de procureur van de Franse repu bliek te Digne (Zuid-Frankrijk), die kon melden, dat B. zich in het ho tel „Berrin" aldaar had bevonden en dat hij op 11 April zijn kamer had verlaten met achterlating van zijn bagage. Tegen de hotelier had hij gezegd een meer in de omgeving te gaan be zichtigen, doch hij is niet in het ho tel teruggekeerd. In de bagage be vonden zich enkele voorwerpen, een paspoort, enige militaire papie- Vooruitzichten van de wolmarkt Evenwicht van vraag en aanbod? In kringen van dc wolhandel te Londen is men van mening, dat vraag en aanbod voor wol op de wereldmarkten in de komende han delsperiode waarschijnlijk ongeveer in evenwicht zullen rijn Men kan daarom, aldus deze kringen, voor de naaste toekomst op een zekere sta biliteit van de wolprijzen op de we reldmarkten rekenen. Men raamt, dat het aanbod van wol 2.535 mil lioen lbs zal bedragen of 100 pet. meer dan in het jaar 1950-51. De vraag, die een jaar geleden 100 pet groter was dan het aanbod, is sedert 1951 in verband met het dalende verbruik aanzienlijk kleiner gewor den. Bij het begin van de veilingen te- .gen het einde van deze maand zul len de prijzen daarom misschien iets lager liggen dan in Juli doch over het algemeen zullen de noteringen zich naar verwacht wordt handha ven. Volgens de heersende mening zal het evenwicht tussen vraag cn aanbod zich op de lange duur stabi liseren, doch hierbij moet rekening worden gehouden met de volgende factoren. De particuliere Ameri kaanse kopers, die de laatste tijd ver van de wereldmarkten werden gehouden zullen spoedig weer aan de markt verschijnen ter vervanging van voorraden en een zekere stij ging van de prijzen veroorzaken Deze zal echter geen grote omvang aannemen. De Amerikaanse behoef te aan wol op militair gebied kan en moet zodanig worden gedekt, dat geen aanzienlijke verstoring van de markt veroorzaakt wordt. Wat ten slotte betreft de vorming van wol- voorraden door de Amerikaanse autoriteiten: de Ver Staten zouden de voorraadvorming stopzetten wan neer zij de verzekering zouden krij gen dat zij ook in oorlogstijd uit Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid- Afrika en Zuid-Amerika wol zou den kunnen verkrijgen. ren en een bedrag van 15.000 Fran se francs. Aangezien hij zijn ouders in een brief, gedateerd 10 April, had mede- deeld, op 14 April in Hilversum te rug te zullen zijn, wordt veronder steld, dat de jongeman in de omge ving van Digna het slachtoffer van een ongeluk geworden is. GEZIN VAN NEDERLANDER IN ZWITSERLAND OMGEKOMEN. Zondagmiddag is een auto met vijf personen te Soubey (gemeente Pruntrut) in de Doubs gereden. De bestuurder van de auto, de te Ba zel wonende Nederlander Van der Wolk, en een der passagiers konden de wal zwemmend bereiken. De echtgenote van de bestuurder en haar beide kinderen van 6 en 2 jaar verdronken. Het lijk van me vrouw v. d. W. is geborgen; de kin deren zijn nog' niet gevonden. AMBTENAAR VERDACHT VAN VERDUISTERING De 51-jarige E. J. ambtenaar van het bureau van sociale zaken te Ber gen op Zoom, is door de politie aan gehouden wegens verduistering van gelden. Deze ambtenaar zou op uitbeta- lingsstaten van gedemobiliseerden valse handtekeningen hebben ge plaatst en zodoende bedragen heb ben geïnd, die hij te eigen bate heeft aangewend. De grootte van het be drag, dat op deze manier is verduis terd, kon nog niet worden medege deeld. De recherche stelt een onder zoek in. De ambtenaar is ter be schikking van de justitie gesteld. INBREKER MET TIENDUIZEND GULDEN ERVAN DOOR Een inbreker, die vermoedelijk goed bekend is met de gang van za ken ter plaatse, heeft Zondagavond om kwart voor elf, toen het café Badhuis aan de Huizerweg te Bus- sum in vol bedrijf was, kans gezien aan de achterzijde een deur te for ceren en de achterkamer binnen te dringen. Hij brak een bureau open en nam een bedrag van tienduizend gulden weg. Van de dader ontbreekt ieder spoor. BRUTALE INBRAAK IN BUSSUMS CAFE. In het café Badhuis aan de Huizer- weg te Bussum is Zondagavond om- I streeks kwart voor elf een inbraak gepleegd. Onbekenden hebben kans gezien om, terwijl het café in vol ledig bedrijf was, een keukendeur aan de achterzijde van het gebouw te forceren en de woonkamer bin nen te dringen. In een bureau von den zij een bedrag van tienduizend gulden, dat zij meenamen. ESTLANDSE KATHOLIEKEN MOETEN DRIE MAANDEN LOON BETALEN BIJ DOOPSEL OF HUWELIJK. Belastingen- ten bedrage van 1000 tot 500 roebel voor elke bijwoning van een godsdienstplechtigheid heeft de communistische regering opge legd aan de katholieken van Eest- land. wanneer zij in hun kerken het H. Doopsel, het H. Vormsel of het H. Sacrament des Huwelijks willen ontvangen. Door deze belastingen hopen de Sowjets de beoefening van de godsdienst de Estlanders onmo gelijk te maken, aangezien het inko men van de gemiddelde Estlandse arbeider slechts 500 roebel per maand bedraagt. De katholieken, die voortgaan hun kinderen naar de godsdienstlessen te sturen, zien hun namen in de lijsten van sabo teurs in de communistische pers vet gepubliceerd.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2