Se Jamfawee te ffiad Zócht Kamerafgevaardigde strandde het zicht van de haven in De zeilkampioenschappen te Sneek Holland Weck II ZONDER SCHULD Nederlandse uitvinding MAANDAG 13 AUGUSTUS 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Van onze Jamboree-correspondent Een achterdochtig Padvindertje-kok Welke grote mensenkenner heeft ook weer eens beweerd: De weg naar het hart loopt over de maag' We kunnen er zo gauw niet opko men en heel eerlijk gezeg zijn we op het ogenblik niet in staat, om ons bijzonder in te spannen. Een goed gevulde maag heeft slechts een wens: een zalig niets doen totdat heel ongemerkt de weg naar het dromenland gevonden wordt. In ieder geval, hoe deze scherp zinnige man dan ook heten mag, vandaag heeft hij weer eens volko men gelijk gekregen, want nadat we te gast zijn geweest bij een der Ne derlandse troepen, voelen we ons een beetje bezwaard door de critiek, die we in ons vorig verslag op de kunstzinnige prestaties van de Ne derlanders gegeven hebben. Hij mag dan geen geboren toneelkunstenaar zyn, voor zijn kookkunst zijn we ge zwichten volledig! Het diner, dat we te verorberen hebben gekregen heeft ons totaal overrompeld. Toen we de uitnodi ging ontvingen, bedankten we uit bundig en gingen ons meteen zorg maken, of we na het padvinders diner nog een Wirtshaus open zou den treffen, waar op een normale manier onze maag zouden kunnen vullen Noch het insigne van „kookvaar- digheid", dat iedere Nederlandse verkenner hier draagt, noch de won derlijke houtsvuurtjes, waarop men de maaltijden hier pleegt te ver vaardigen, waren in staat geweest ons ook maar het minste vertrou wen in de kookkunst der volgelin gen van Baden Powell te geven. Immers zo redeneerden we Baden Powell liet wanneer we goed ingelicht zijn deze bezighe den óók aan mevr. Powell over en waarom zou de volgeling nu beter zijn, dan de meester? Hoe het met Lord Baden Powell precies in elkaar gezeten heeft, we ten we niet, maar als hij even goed met de keuken op de hoogte is ge weest, als zijn Nederlandse getrou wen, had mevr. Powell best eens een vrije dag kunnen nemen. En achteraf bezien, wie zegt, dat zij dit niet gedaan heeft? Toen wij dan met een gelegen heidsgezicht het Nederlandse kamp betraden en even later met opge schroefd enthousiasme ons bordje soep in ontvangst namen, hadden we ons tot in den treure gerepeteer de complimentje gereed. Na de eer ste lepel soep moeten we nogal ver baasd gekeken hebben, want het kleine padvindertje, dat de maal tijd bereid had en gedurende het eten van de soep zenuwachtig heen en weer drentelde, vroeg angstig of er iets aan de soep mankeerde. „Mankeerde?" vroegen wij, nog steeds in volle verbazing. „Joh, die 6oep is geweldig!" „En waarom trekt je dan zo'n gek gezicht?" klonk het achterdochtig. „Omdat zij zo goed is", antwoord den we onlogisch. Hij was door dit bescheid natuur lijk geenszins bevredigd en ggedu- rende de gehele maaltijd bleef hij ons met kennelijk wantrouwen be gluren. Na afloop het vlees, de wortel tjes en de frambozenvla overtroffen zo nu en dan zelfs de scep heb ben we eerlijk bij hem gebiecht. Toen we vertrokken lieten we een over gelukkig padvindertje achter. Broederschap met de daad. Wanneer men zo als bezoeker een vluchtige blik in het kamp werpt, krijgt men de indruk, dat de gehele Jamboree gevormd is uit knapen, die gezond van lijf en leden, ge traind en gestaald, in de volle kracht van hun jonge leven, een blij feest, van sport en spel vieren. Die blijheid en dat feest, heeft inderdaad bezit van hen allen ge nomen, maar niet iedere jamboree deelnemer smaakt het genoegen, als gezond mens dit feest te vieren. Onder de 17.000 padvinders be vinden zich een aantal invalide le den van de wereldgemeenschap, die vanuit alle delen van, de we reld door hun kameraadjes meege nomen zijn. Zij worden in iedere soort van vermaak betrokken met een liefde, die ontroert. We hebben ze zien weirekken de bergen in, de lachende, zingende jongemensen. Ieder duwde een inva lide-wagentje voort en dit geschied de zo spontaan, zó van zelf sprekend, dat de berijders van de wagentjes even hard zongen en even veel ple zier maakten, dan de rijders. Tijdens de kampvuren zitten deze padvinder op de „ere-tribune" en er zijn altijd handen te veel, om hen te helpen. Treffend zijn de 32 blinde padvinders uit Frankrijk, door een mensenvriend naar dit feest gebracht; zij voelen zich hier zo volkomen thuis, dat men soms eerst na een tijdje pas tot de ontdekking komt, dat zij invalide zijn. Wij zullen ons niet weer aan poli tiek wagen, maar toch dagen wij het misdadige comité van het „Jeugd- festival" in O.-Berlijn uit, om ook voor in hun groep een afdeling inva liden te plaatsen.... Het einde nadert. Nog enkele dagen en het einde van dit massale jeugdfeest is weer gekomen. Op het moment, dat u dit leest, zijn we aan het pakken, maar als we niet goed oppassen sleept onze onvriendelijke weergodin toch nog een overwinning uit de strijd. Niet dat de stemming dalende is, maar door de aanhoudende regen val dreigen de laaggelegen kampe menten te verdrinken Er zijn al plannen voor evacuatie gereed. Een volledige overwinning zal zij echter niet behalen, want de omliggende dorpjes hebben, bij het vernemen van dit bericht, onmid dellijk schoollokalen beschikbaat ge^ steld, om de verdreven padvinders te huisvesten. Maar met intense hoop vervuld wacht het bedreigde gebied af. Ieder zonnestraaltje wordt met een daverend gejuich begroet. Want was is een overigens zeer sympa thiek aangeboden schoolokaal in vergelijking met een tent? Een tent is voor de padvinder het symbool van zijn pionierszucht en zijn drang naar avontuur. Een tent is voor hem het bewijs van zijn levensdurf en het teken van zijn vrijheid. Mr. Burger veroorzaakte consternatie te Scheveningen Klaas Vrolijk, R. Mulder en R. Helder winnen de titels Georganiseerd door de Koninklijke Zeilvereniging Sneek", werden Zon dag op het Sneekermeer de eerste wedstrijden van de nationale zeil kampioenschappen in de Regenboog-, de Valken- en de 16 M2. eenheids klasse gehouden. Er stond een flinke wind en alle ingeschreven schepen verschenen aan de start. Er wei-den drie wedstrijden gezeild, waarvan de voornaamste uitslagen waren: Regenboogklasse: 1. Klaas Vrolijk (KZV Sneek) met Dolfijn; 2. D. Op penhuizen (KZV Sneek) met Hen- derika; 3. J. Alberda (KZV Sneek) met Algri; 4. J. Hofland (W. V. Ae- gir) met Bevenentum. Valkenklasse: 1. Ir. H. F. Zuider- baam (KZR en M. V. de Kaag) met Whippet; 2. R. Muldtr (KZV Sneek) met Rirette; 3. Th. van Helvert (KZR en M.V. de Kaag) met Lapsus. 16 M2. Eennheidsklasse: 1. Rieks Helder (NNWB) met Peerless; 2. Jaap Helder (NNWB) met Favonius; 3. Joop Helder (NNWB) met A2. Ondanks zware regens en krach tige wind werden toch de kam pioenswedstrijden op het Sneeker meer voortgezet. De windsterkte be droeg 8 en er kon van een storm worden gesproken; vele schepen liepen dan ook averij op. Het meer was woelig met witte schuimkoppen op de golven. Terstond na de start sloeg de valk „Anneke" van dc heer Jongeneel uit Boskoop om. Persoon lijke ongelukken deden zich hierbij gelukkig niet voor. Mulder eindigde ook deze dag als eerste en werd kampioen van Nederland in de Val kenklasse. In de 16 m2 eenheidsklasse werd Rieks Helder kampioen en bij de regenbogen Klaas Vrolijk. Toen Vrolijk door de finish ging, scheur de zijn zeil, maar liet kampioen schap had hij toen al behaald. Tij dens de wedstrijd kwam een 16 m2 in nood te verkeren. Een politieboot schoot te hulp en zorgde er voor, dat het vaartuig veilig kon meren. Als gevolg van het slechte weer startten er in de Valkenklasse 3, in de 16 m2 Eenheidsklasse 4 en in de Regenboogklasse slechts 5 vaartui gen. De uitslagen waren: Valkenklasse: 1. en kampioen R. Mulder (KZV Sneek) met Rirette; 2. S. M. Van der Meer (Alkmaarse R en ZV) met Trewes; 3 P. van Bu ren (WV de Schie) met Bufra. 16 m2 Eenheidsklasse: 1. en kam- HET EUROPEES KAMPIOEN SCHAP STER-KLASSE. De Italiaan Stralino heeft met ..Meropc" voor de vierde maal in suc cessie het Europees kampioenschap in de Ster-klasse gewonnen, welke wedstrijden te Napels werden gehou den. Na de vijfde en laatste race, welke gewonnen werd door de Zwitser Bruyner met „Ali Baba", luidt het eindklassement: 1. „Merope" (It.) 89 punten; 2. ,,Ali Baba", (Zwits.) 76 pnt.; 3. „Paka" (Did.) 74 pnt.; 4. „Babbiere" (It.) 72 pnt5. „Malin- do" (Port.) 70 pnt.; 6. Aloha" (N.- Afr.) 60 punten. pioen Rieks Helder (NNWB) met Peerless; 2. Jaap Helder (NNWB) met Favonius; 3. Joop Helder (NN WB) met A II. Regenboogklasse: 1. en kampioen Klaas Vrolijk (KZV Sneek) met Dolfijn; 2. D. Oppenhuizen (KZV Sneek) met Henderika; 3. dr. J. van der Zijpp (KZV Sneek) met Jan van Gent. Op de Zuiderzee werd Zaterdag begonnen met de wedstrijden voor het tweede deel van de Hollandweek. Het was ideaal zeilweer toen deelnemers van start gingen. Af en toe deed de zon flauwe pogingen om door het wolkendek heen te breken en er stond een flinke wind, die het water „hobbelig" maakte. In de Drakenklasse moest een van de favorieten, de heer G. van Wijk, na het ronden van de eerste boei op geven. Zijn boot, de Pueele II, sloeg lek, maar de bemanning wist het vaartuig drijvende te houden en in tussen het lek voorlopig te dichten. Behouden werd de haven van Muiden bereikt en met man en macht werd aan het werk gegaan om te trachten de boot voor de wedstrijden van gis ter weer gerepareerd te hebben. De uitslag van Zaterdag in de Dra kenklasse luidt: 1. ..Tholatta", W P. van Duyl; 2. „Baroeboe", J. Bier, 3. ,.Tijl Uilenspiegeldr. J R. Bliek- man; 4. „Windekind", S Bakker Gistermorgen bij de start voor de laatste dag van de Holland week was het op de Zuiderzee dik van de regen en er stond een harde wind Als men dan nog weet, dat het op het IJsselmeeer nog altijd aardig kan spoken, is het niet te verwonde ren, dat een groot aantal deelne mers er vanaf zag te starten. Het werd de dag van de platbodems, die, in tegenstelling tot de scherpe jach ten, bijna alle vertrokken. De dra ken, de Kruiserklasse IV en de Kruiserklasse II lieten geheel ver stek gaan. Ondanks het slechte weer liep geen der deelnemende jachten averij op. De voornaamste uitslagen luiden: Ronde en platbodem jachten: grote klasse: Zaterdag: 1. „Schollevaer", W. Bruynzeel; Zondag: 1. „Flevo", Doodenheefver. Kleine klasse: Zaterdag: 1. „Jean Bart", J. S. van Mesdag; 2. „Goet- zee", ir. J. Loeff; Zondag: 1. „Goet- zee", ir. J. Loeff. Kruiser jachten klasse IV: Open klasse: Zaterdag: 1. „Doki", J. M. Heinen; 2. „Dainty II", J. van Erven Dorens. Kruiserklasse: Zaterdag: 1. „Vrjj- heydt", K. H. Pott. Kruiser jachten klasse III: Kruiser klasse: Zaterdag: 1. „Vrijheid", E. H. J. v. d. Zeijden. Open klasse; Zaterdag: 1. „Trial". J. Vis Albz.; 2. „Starnakel", E. H Kaars Sijpesteyn; Zondag: 1. „Pam pus", H. Tingen; 2. „Orca", P. van Ulden. Kruiserjachten klasse II: Zater dag: 1. „Gooilander", F. Hamming. KANO NEDERLANDSE KANOPLOEG SLOEG BELGIë Te Mechelen werd een kano-lan- denwedstrijd gehouden tussen Bel gië en Nederland. De Nederlandse ploeg won deze ontmoeting met 40 tegen 31 punten. Hier zijn enige wrakstukken van Het I op de Noorderpier van de haven van zeiljacht „Caro", dat Zaterdagavond Scheveningen is stuk geslagen. LJET GESPREK VAN DE DAG gisteren in Den Haag en Scheveningen, was de schipbreuk en geheimzinnige verdwijning van de opvaren den van een zeilschip, da: Zaterdagavond voor het havenhoofd van Scheveningen tegen het Noorderhavenhoofd te pletter was geslagen. De ontknoping was, zoals bij veel mysterieus lijkende zaken, nogal ont nuchterend, maar de toedracht van het geval was dermate merkwaar dig. dat de verhalen, die op de dag de ronde deden, een gehele verzame ling spannende detective geschiedenissen vormden. I'er taxi verdwenen. Omstreeks elf uur ontdekten eni ge automobilisten, die op de pier van Scheveningen reden, bij het licht PAARDENSPORT. COURSES TE DUINDIGT. De uitslagen van de te Duindigt gehouden draverijen en rennen lui den: Siem Claudyprijs, afstand 2040 m., prijzendraverij voor paarden die nog geen 1000 hebben gewonnen: 1. Princess Nora (T. A. v. d. Veen), tijd 3.21.8, km. tijd 1.38.9; 2. Olga Axworthy (J. J. Knijnenburg 3.21.9 1.38.1; 3. Peter Spencer (E. G. in 't Veen) 3.22.8 1.39.4. Toto: win nend 3.—, plaats f 1,40, 1,70. 1,80, gekoppeld: 18,80, covercal 9,10. San Remoprijs, afstand 2100 m., prijzendraverij voor paarden die 1000, doch nog geen 2500 hebben gewonnen. 1. Nanco M (W. Leeu wenkamp). 3.14 1.30.7; 2. Nino Narvile (J. T. de Graaf) 3.14.4 1.31.7; 3. O Marijke (J. J. Knijnen burg) 3.14.4 1.32.6. Toto: winnend 45,40, plaats f 16,50, 3,90. 2,70, gekoppeld 23,10, covercal 13.20. Grote Prijs van de Kon. Ned. Harddraverij en Renvereniging, af stand 2500 m., prijzendraverij voor 4-, 5- en 6-jarige paarden die 2000 of meer hebben gewonnen. 1. Nel lie Gregor (T. A. v. d. Veen) 3.45.1 1.27.9; 2. Notekraker S (W. H. Geersen) 3.45.3 1.27.3; 3. Overste v. Fresena (H. C. ten Hagen) 3.48.4 1.31.4. Toto: winnend 2, plaats 1,20, 1,30, 2,80. gekop peld 4,—, coverca. 5,10. Santiagoprijs, afstand 2140 m., prijzendraverij voor paarden, die 2500, doch nog geen 7000 hebben gewonnen. 1. Maryanne (M. Ver gay) 3.05.5 1.26.7: 2. New Vla mingman (J. P. F. v. d. Broek) 3.06.8 1.26.5; 3. O Nelly Zora (J. Wagneaar3 9.07 1.27.4. Toto: win nend 10.20, plaats 5,10, 2,80, 6,80, gekoppeld 10,covercal 7,—. Sansovinoprijs, afstand 2100 m., prijzendraverij internationaal voor paarden, die 6000 of meer hebben gewonnen. 1. Kievit S (W. H. Geer sen) 3.00.2 1.25.8; 2. Kentucky's Queen B (J. M. v. d. Berg 3.01.2 1.26.3; 3. Lord Heny (J. de Vlieger) 3.03 1.28. Toto: winnend 1,80, plaats 1,40, 1,40, 2,10, gekop peld 5,10, covercal 3,40. Senatorprijs, afstand 1350 m. Handicap B voor paarden van 3 j. en ouder: 1. Etoile du Nord H. J. v. d. Kraats) 1.30; 2. Aman (L. Rance); 3. All Ablaze (J. Vóórhaar). Toto: winnend 2,90, plaats 2,30. 2,30, gekoppeld 11,30, covercal 4,60. Clingendaalren, afstand 1200 m., voor 2-jarige hengsten en merriën. 1. Willy II (G. W. Groos) 1.18.5; 2. Britoly (F. Delbrassinne)3. Chi- berta (J. C. Pex). Toto: winnend 10,40 (stal), plaats: 5.80, 1,80, 2,10, gekoppeld 324,40, covercal 4.20. Grote Prijs der KNH en RV, af stand 2000 m., voor paarden van 3 jaar en ouder. 1. Rivalité (A. Mon tane) 2.16.4; 2. Tosto (F. Delbras sinne); 3. Flying Gal (H. Pije). Toto: winnend 2,60, plaats f 1,20, f 1,20, gekoppeld 3,covercal 3, Totale omzet: 77.559,50. van hun koplampen een zeilboot, type „Hoogaars" die kennelijk in nood verkeerde. Het scheepje tracht te eerst het havenhuofd te ronden, vervolgens deed het pogingen de open zee te bereiken, maar het re sultaat van haar manouevres was, dat zij door een hoge golvenzee ge grepen werd en tegen het haven hoofd te pletter werd geslagen. On middellijk werd de havenmeester gewaarschuwd, die binnen enkele ogenblikken ter plaatse verscheen. In die tussentijd hadden twee drenkelingen kans gezien de wal te bereiken en stonden in druipen de kleren met pen automobilist te praten. Zij vroegen hem, waar een taxi standplaats was en het aanbod van de .automobilist, om hen iaar huis te rijden werd afgeslagen De havenpolitie, kreeg op zijn vraag slechts ten antwoord, dat «ie twee geredden de enigen waren, die z'ch op het scheepje bevonden. Hier na stapte het tweetal in een gereed staande taxi en verdween. Geruchten. Zo stonden de zaken, toen de po litie haar onderzoek begon. Zij beschikte slechts over het nummer van de taxi er alhoewel men de opvarenden van het veron gelukte zeilschip niet van enige on wettige handeling kon betichten, werd de aanhouding van de taxi verzocht. Inmiddels was men door de aan gespoelde wrakstukken, de naam van het scheepje te weten geko men. Het bleek „Caro" te heten. De taxi werd opgespoord, maar had na afgifte van haar vrachtje een ongeluk gekregen en de chauf feur was te overstuur, om inlichtin gen te kunnen verschaffen. Er gingen geruchten over gevon den adresboekjes, aangespoelde gym schoenen en om het geval nog ro mantischer te maken kwam er ook nog een damestasje aan te pas. Ontknoping. Het was Zondagavond, toen de nuchtere ontknoping volgde. De Kaanerafgevaardigde mr. Bur ger kwam Zondagavond na een va- cantie-uitstapje in zijn woonplaats Dordrecht aan en hoorde ook daar van de vele geruchten over het ver ongelukte zeilscheepje. Onmiddellijk heeft hij zich met de politie in verbinding gesteld en de volgende verklaring gegeven: Het zeilschip, een zeewaardige hoogaard, was door hem geleend van een Belgische kennis en Zater dagavond ter hoogte van 't Noorder havenhoofd te pletter geslagen. Om wilde verhalen te voorkomen, had hij zich niet bekend gemaakt, daar hij de totaal overstuur zijnde schipper, die in Groningen woonde, eerst thuis wilde brengen. Mr. Bur ger was bevreesd, dat de verhalen, die inmiddels zijn woonplaats zou den bereiken, te alarmerend zouden zijn en mogelijk zijn 80-jarige moe der te ernstig zouden verontrusten. En hiermede eindigde het roman tische drama. Politie-oproepen werden ingetrok ken en de inwoners van Den Haag en Scheveningen gingen en ander onderwerp voor hun conversatie op sporen. 48) „Mijne heren, wilt u de goedheid hebben met kapitein Wendt te spre ken," zei hij tot de aanwezigen, die achter in het vertrek stonden. Daarop verliet mr. Braudeis met rasse schreden de kamer. Meinert en Erich hadden dit schouwspel met diepe ontroering gevolgd. Nu ijlden zij naar de oude man en overlaadde hem met harte lijke gelukwensen. „Ik ben vrij, Meinert! Ik ben dus geen moordenaar stamelde hij als of hij het zelf nog niet geloofde. En dan in opwellende vreugde de ar- men om de jonge man slaande, drukte hij hem hartstoohtelijk aan zijn borst. „En jouw, mijn jongen, jouw dank ik mijn vrijheid mijn leven en mijn goede naam"! Ook Erich Thiessen drukte hij warm de handen en de oude Schwenkendieck, wien Meinert snel een paar goudstukken in dc eelte- rige handen had gestopt, ging heen daar hij zijn tegenwoordigheid niet meer noodzakelijk achtte. Over de bleke, ingevallen wangen van de oude kapitein rolden de tranen, toen Meinert en Erich hem in korte woorden het onderzoek in Fürstheim verhaalden. Het waren tranen van vreugde en dankbaar heid Na een halfuurtje was het formu lier zijner invrijheidsstelling gereed en steunende op Meinerts arm, ver- lie de onschuldige het paleis van justitie, waarin hij gedurende die lange dagen zovele bittere uren had doorgebracht. De avond was reeds gevallen, toen de drie heren langzaam door de stille straten der kleine stad naar Meinerts woning wandelden. De raad van de jonge arts om de eerste nacht in diens huis door te brengen, totdat hij de volgende morgen de zieke vrouw en Stina op zijn thuiskomst had voorbereid, h^id de kapitein met graagte aangeno men. Zwijgend, in gedachte verzonken, schreed de oude man tussen beide jonge mannen. Wat was er niet ge beurd sedert hij voor weinige we ken de enge straten had betreden! Hy trachtte de droeve gedachte te verzetten en vaster drukte hij de arm van Meinert, zijn redder, zijn zoon. Wel drong hem een boven natuurlijke macht huiswaarts om eindelijk weer zijn lieve dochter Stina aan het hart te drukken, maar hij wilde Meinerts raad opvolgen, al kostte hem het veel moeite. Hoe zou hij hen tegemoet treden? Men had de woning van Meinert Ellmers bereikt. De jonge genees heer ontsloot geruisloos de huisdeur en opende daarna de deur der voor kamer. Toen ging hij naar zijn stu deervertrek om de lamp aan te steken. Dit was echter onnodig, want tot zijn niet geringe verbazing brandde ze reeds. Verwonderd keek Meinert om zich heen, want het was niet de gewoonte zijner moeder, wanneer hij afwezig was, in zijn ka mer licht te laten branden. Toen verhief zich van het rustbed, dat in de hoek van de kamer stond, een donkere gestalte ,die wankelend op hem toetrad. „Meinert! Ben je er eindelijk!" riep een klagende stem. „Stina! Jij hier op deze tijd!?" antwoordde Meinert verschrikt. „Ik was de gehele dag uit de stad en ben nu eerst aangekomen. Ik wilde nog naar je toegaan. Hoe is het met je ma?" Als zocht zij steun viel het hoofd je op de schouder van haar ver loofde. „Ma is dood, Meinert!" zuchtte zij, terwijl tranen van grote droefheid in haar mooie ogen parelden. „Dood! Hoe is dat mogelijk! Waart gij bij haar? Heb je geen hulp ge haald?" „Ik was tot op het laatste ogen- blik bij haar, Meinert," fluisterde Stina. „Heden morgen, even nadat gij vertrokken waart, ontwaakte zij. Ze was bij volle kennis en scheen zich beter te bevinden dan anders. Maar tegen de middagzij brak in luidt snikken uit.... „Ze is zacht ingeslapen in het bijzijn van dr. Strube en dokter Helde ring." „Ze is gelukkkig, Stina," zei de BENOEMING BISDOM HAARLEM. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Rector te Den Helder (St. Liduina-Ziekenhuis) de Weleerw. Heer P. J. Roessen. Opvouwbare kisten Na jarenlang experimenteren blijkt een nieuwe Nederlandse vin ding op het gebied van opvouwbare verpakkingskisten in de practijk succes te hebben. De Voorburgse constructeur M. v. Capellen heeft diverse octrooien gekregen op een staalhouteonstructie, die door het verpakkingsinstituut T. N. O. bijzon der deuglijk is bevonden. In inge klapte toestand neemt deze kist een zevende deel van het normale volu me in. Gestreefd is naar een zoda nig hechte constructie, dat de kist in combinatie van staal en triplex, hoewel geheel ongespijkerd, gedu rende vele jaren een groot draag vermogen behoudt. Hoewel het eigen gewicht betrekkelijk gering is, is gezorgd voor een zo groot moge lijk beschermend vermogen ten be hoeve van de inhoud. Een bijzon derheid is, dat deze „Marvac"-kist, die in vele maten gemaakt wordt, geen losse noch uitstekende delen heeft. In opgevouwen toestand geven de Spoorwegen aanzienlijk reductie bij verzending. Grote bedrijven op het gebied van textiel aardewerk, elec- trotechnisch materiaal, televisie-ap paraten enz. experimenteren op het ogenblik voor spoor- en zeevracht met deze nieuwe Nederlandse con structie op het gebied van opvouw bare groot-verpakking. De „Marvac"-kisten worden door de N.V. Nationale Staalindustrie te Helmond in serie vervaardigd. „REDT MEVROUW VAN DUYNE!" Het dorp Blaricum wordt sinds enige tijd in beroering gebracht door een besluit van B. en W., waarbij dit college in afwijking van het ad vies van de woonruimte-commissie de woning van de 70-jarige weduwe •Van Duyne gevorderd heeft ten be hoeve van een ambtenaar ter ge meentesecretarie. De zaak is thans aanhangig gemaakt bij de rechtbank te Amsterdam, waar zij a.s. Donder dag zal dienen. Maar ook de burgerij beeft gemeend niet stil te moeten zitten. Er is een actie-comité ge vormd. dat telegrafisch aan de bur gemeester, mr. P. A. L. van Ogtrop. die met vacantie was, heeft medege deeld, dat het met alle oirbare mid delen wil trachten met betrekking tot deze kwestie tot een andere gang van zaken in Blaricum te komen ter wijl de burgemeester werd gevraagd zijn vacantie te onderbreken om te bemiddelen in het geschil. De burge meester is Zaterdag in de gemeente teruggekeerd. In het dorp zijn door de burgers biljetten opgehangen met het opschrift: „Redt mevr. Van Duyne". KNAAPJE OVERREDEN. In bet Schuttavaartje te Brunssum geraakte het 2-jarig zoontje van de familie van de W. onder een rijdende vrachtauto. De kleine had zich op de treeplank gezet toen de auto stil stond en sprong er. zodra het voer tuig begon te rijden, af. Hierbij kwam het kind te vallen en een wiel reed over zijn hoofdje, waar door het op slag gedood werd. BESTELWAGEN BOTST TEGEN WERKWAGEN WEGENWACHT. Een bestelwagen uit Lier (Z.H.) is Zondagmiddag in de bocht van de z.g. Ellecomse draai te Doesburg te gen een achter een boom geparkeer de werkwagen van de wegenwacht gebotst. De bestuurder van de be stelauto, de heer E. van S. en zijn echtgenote werden ernstig gewond naar het ziekenhuis in Velp ver voerd. De voertuigen werden be schadigd. BUIT BEDROEG SLECHTS DERTIG GULDEN. De overval op de familie Van Laan in de Purmer heeft de dader(s) slechts dertig gulden opgeleverd. De vijf duizend gulden, die vol gens zeggen van één der zusters, in de brandkast moesten zitten, bleken inderdaad nog aanwezig te zijn. Slechts een huishoud-portemonnaie met dertig gulden werd ontvreemd. Er zijn te Purmerend vele mensen aan een verhoor onderworpen, maar er is niemand in arrest gesteld. eerste troostend. „Ma is in de he mel". „Ja, Meinert. Wat zal het mijn vader treffen!" snikte zij. „Het was Gods wil. Zijn naam zij gezegend," klonk de zware stem van de kapitein, die met Erich Thiessen over de drempel der ka mer was getreden en van Stina alles hadden vernomen. „Vader!?" „Mijn lief, lief kind!" Hij spreidde de armen uit om zijn wenende dochter aan zijn borst te drukken. Wenend over de dood harer moe der, weenend over de vrijheid en onschuld van hare geliefde vader, aanschouwde de vrienden dit aan grijpend toneel, dat flauw belicht werd door de kleine lamp. W. B. EINDE

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6