AKKERTJES J Schatrijke dames haar millioenen stierven ondanks de hongerdood 3"Cwde OfaCp Overweldigende belangstelling bij 40-jarig priesterfeest van Oegstgeests pastoor De Groenten-uitvoer naar Duitsland weer vrij Voor hoe lang? Meer groenten naar Engeland MAANDAG 13 AUGUSTUS 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Indonesië en het communisme De Indonesische regering heeft nog geen toegang verleend aan 16 staf leden van de ambassade der Chinese volksrepubliek en consulaten in In donesië, zo deelt een correspondent van het Ilsin Hua Chinese commu nistische nieuwsagentschap heden in een bericht, dat in Londen werd ont vangen, mede. „De Indonesische regering gaat voort een onvriendschappelijke hou ding aan te nemen, ondanks het pro test van de regering der Volksrepu bliek na de weigering om deze per sonen in Indonesië binnen te laten op 22 Juli. Zij werden gedwongen naar China terug te keren, ofschoon zij van de Indonesische ambassade in China op 19 Juni visa hadden ont vangen. In genoemd bericht werd voorts gezegd, dat „het ministerie van buitenlandse zaken van de Chi nese volksrepubliek deze maatregel beschouwt als een schending van het internationaal gebruik en als uiting van een zeer onvriendschappelijke houding". Razzia's op Sumatra. In geheel Oost-Sumatra hebben gezegsinstellingen Zaterdag grote razzia's uitgevoerd, waarbij honder den personen werden gearresteerd. In Medan werden bij het aanbreken van de dag alle hoeken der straten bezet door militairen en politie, die iedereen, ook hoge ambtenaren en militairen zonder speciale opdracht, terugstuurden. Een uitzondering werd gemaakt voor artsen en voor personeel en van de gezondheids dienst en de radio. Het spoorweg-, telegraaf- en telefoonverkeer werd volledig stilgelegd. Door de straten patrouilleerden tanks en pantser auto's af en toe reden opgeeiste auto bussen voorbij, waarin de arrestan ten werd vervoerd. Radio Medan riep een bekendmaking om van de plaatselijke militaire commandant, waarin werd mecdegedeeJd, dat iedereen in huis moest blijven in verband met een oefening. De radio zond voorts de rede uit, die presi dent Sukarno uitsprak tijdens het bezoek, dat hij kort geleden aan Me dan bracht. Van officiële zijde was nog geen enkele inlichting over een en ander aangenomen kan echter worden, dat honderden personen werden gearres teerd. In doorgaans welingelichte kringen verklaarde men aan Aneta, dat de actie gericht was tegen georganiseer de en ongeorganiseerde verstoorders van orde en rust in welke vorm dan ook, waarbij de bevindingen bewe zen. dat de aanmoediging van be paalde zijde geschiedt, zoals ook vermoed werd naar aanleiding van de gebeurtenissen, die kort geleden op Java voorvielen. Het element van verrassing werd echter enigszins ver zwakt door krantenberichten, vol gens welke „arrestaties op grote schaal misschien verwacht konden worden", hierdoor gewaarschuwd, wisten sommige van de gevaarlijkste elementen zich Zaterdag aan de ge nomen maatregelen te onttrekken. Hoofdpijn Een „barstende" hoofdpijn, een tergende kiespijn, een slopende zenuwpijn overvallen U op het meest ongelegen ogen- blik. Neem dan één of twee L ...die helpen direct! RUSSISCHE ATOOMFABRIEK IN SINKIANG? Volgens een uit New Delhi afkom stig bericht in de New York Times hebben vluchtelingen uit de provin cie Sinkiang in Noord-West China meegedeeld, dat de Russen een atoomfabriek in het district Ili heb ben gebouwd, dicht bij de Russische grens. De vluchtelingen zouden voorts hebben gezegd, dat volgens berichten uit het genoemde district professor Bruno Pontecorvo, de Britse atoom geleerde die enige tijd geleden met zijn gezin verdween, in deze fabriek werkzaam was. Men zoekt verband tussen deze mededelingen en het bericht van de communistische Chinese radio op 5 Juli over een hevige vulkaan-uitbar sting in een afgelegen district van de provincie Sinkiang. In een van de hospitalen van Jer sey City tracht men het leven te redden van een 74-jarige dame, die Vrijdag bewusteloos en ziek in haar woning werd gevonden. Zij lag naast haar bed op de vloer en hield een dode raaf in haar rechterhand geklemd. De buren hadden reeds enige dagen geen teken van leven gehoord en tenslotte de politie ge roepen, die in het huis van de 74- jarige Marie Fafflock vreemde ont dekkingen deed. Op het bed, waarnaast Marie lag vond men het lijk van haar zuster Olara, 78 jaar. De eerste maatregel was Marie Fafflock naar het zieken huis te brengen, waar men consta teerde, dat de vrouw ernstig ziek was en leed aan uitputting door honger. De raaf bleek van honger gestorven te zijn. Intussen werd de woning verder doorzocht. Er was geen kruimel voedsel aanwezig, maar in de eetkamer stond een tafel gedekt voor vier personen. De poli tie kwam er achter, dat die tafel daar al jaren zo had gestaan, met een oranje hoes erover tegen het stof. Een van de couverts was be stemd voor de broer van de twee zusters, die vier jaar geleden is ge storven. Een tweede voor zuster Edith, die twee jaar geleden over leed. Uit niets bleek, wanneer Marie en Clara voor het laatst hadden ge geten. De twee dames hadden uiterst sober geleefd. Dag in dag uit koch ten zij staven ijs, omdat zij de extra negen gulden per maand niet wil den betalen voor het gebruik van een koelkast, zoals alle andere be woners van het flatgebouw deden, en karweitjes in huis tot het wit ten van de zoldering toe de'den zij steeds zelf. 24.000 dollars, voor een deel in gou den munt, in 'n prullemant cheque boeken, die een saldo van tiendui zenden dollars aangaven en steeds meer bundels aandelen in allerlei hoeken en gaten. Het totaal schat de politie op ruim een millioen dollar. De autopsie op Clara Faff locks lijk wees uit, dat zij ook volkomen was verhongerd voor zij stierf hoe wel zij uiteindelijk aan een ziekbed moet zijn overleden. Dat was onge veer vier dagen geleden gebeurt, maar Marie, zoals gewoonlijk, wei gerde ook van haar aan te nemen, dat zij dood was, en legde zich naast haar op het bed. Tenslotte was zij te zwak om de raaf te voeren, die de beide zusters onlangs uit een sneeuwstorm hadden gered. Toen het krassen niet meer werd gehoord waarschuwden de buren de politie. Alg. Dgbl. Ecuador en Peru in botsing Naar van bevoegde zijde verluidt, hebben Peruaanse troepen tot Za terdag twee uur aanvallen uitge voerd op de grensbewaking van Ecuador. Bij de regering van Peru is een protest ingediend. Hierin wordt verklaard, dat de landen, die het protocol van Rio de Janeiro hebben getekend, op de hoogte zijn ge bracht. Het ministerie van Buitenlandse Zaken te Quito deelde Zondag mede dat Peruviaanse troepen sinds Don derdag vier aanvallen hebben uit gevoerd op grenstroepen van Ecua dor. De jongste aanval gebeurde Zondagmorgen. De gevechten werden gevoerd in het gebied van Moreno en Gualingo in de provincies Santiago-Zamora (Zuid-Oost-Ecuador), aldus het mi nisterie. In officiële Amerikaanse kringen betreurt men de grensincidenten ernstig. Men herinnert er aan, da de president van Ecuador, Galo Plaza, bij zijn jongste bezoek aan de Ver. Staten de verzekering heeft gegeven dat ieder incident met vreedzame middelen zal worden bijgelegd. De minister van Defensie van Ecuador, Manuel Diaz Granados, on derbrak zijn vacantie en is Zondag in de hoofdstad teruggekeerd, even als president Galo Plaza Lasso. Zaterdagavond zijn in verscheide ne steden, waaronder Quito en Guayaquil,, demonstraties gehouden tegen de „Peruviaanse agressie" SABOTAGE BIJ DE ARGENTIJNSE SPOORWEGEN. Volgens politierapporten zijn in Argentinië honderd personen gear resteerd in verband met pogingen tot sabotage bij de spoorwegen in Augustus. Tachtig personen, onder wie zestig leden van het spoorweg personeel, zijn te Cordoba gearres teerd en twintig te Buenos Aires, Salta en Jujuy. De spoorwegarbeiders worden er van beschuldigd, geweigerd te heb ben zich op het werk te melden, ter wijl vele anderen worden beschul digd van vergrijpen tegen de staats veiligheid. Volgens een communique van het hoofdbureau van politie der provin cie Cordoba hebben de arrestaties grote spoorwegongelukken in de laatste dagen voorkomen, daar gro te stenen op de rails gevonden wer den en sabotage werd gepleegd bij het seinwezen. Eerder in Augustus werden op ge deelten van het spoorwegnet van Buenos Aires bommen gelegd. Ver leden week Woensdag verklaarde de minister van binnenlandse zaken, Gabriel Borlenghi, dat nog meer verzetsdaden verwacht moesten worden. De politie had toen opdracht gekregen zo nodig geweld te gebrui ken om deze te voorkomen. Steeds meer geld de Tot hun verbazing ontdekten rechercheurs onder een hoofdkussen een portefeuille met aandelen tot een waarde van duizenden dollars en veertig dollar in bankbiljetten. Na deze toevallige vondst begon de politie systematisch te zoeken en het resultaat was een geldkistje met Grote brand in Gent In de afgelopen nacht is de stad Gent in rep en roer gebracht door een brand van reusachtige omvang. De brand was uitgebroken in een fabriek, waar het vuur gretig voed sel vond in grote voorraden katoen- afval. Vier grote opslagloodsen vie len aan de vlammen ten prooi. Om het overslaan van de brand naar ver scheidene belendende gebouwen te verhinderen, moest de brandweer al haar materieel aanwenden. Vanoch tend was men de brand nog niet ge heel meester. Er zijn geen slachtof fers te betreuren. BUITENLAND. Na zes dagen van staking voor hoger loon zyn de boerenarbeiders in Hessen weer aan het werk ge gaan. Op vele boerderijen zal het loon thans verhoogd worden. Twee Mustangs van de Zwitser se luchtmacht zijn tijdens oefenin gen bij Freiburg tegen elkaar gevlo gen en neergestort. Beide piloten kwamen om het leven. De Zwitserse spoorwegen ma ken bekend, dat met ingang van Zaterdagavond de dienst door de St. Gotthard weer zal worden on derhouden Stephen Early, perssecretaris van president Roosevelt en enige tijd van president Truman na de dood van Charles Ross, is op 6-jari- ge leeftijd te Washington overleden tengevolge van een hartaanval. Het gerechtshof van Belgrado heeft twaalf personen, die van een staatsvijandig optreden cn spionna- ge voor de Sowjet-Unie aange klaagd zijn, veroordeeld tot gevan genisstraffen, die variëren van drie tot zestien jaar. De Chinese communisten willen in Tibet een vijfhonderd kilometer lange autoweg aanleggen, die de hoofdstad Lhasa met het handels centrum in West-Tibet, Taklabot, verbindt. De weg zou aan het eind van dit jaar gereed zijn. Volgens een uit Jannina (Grie kenland) ontvangen telegram heb ben Bulgaren de Griekse grens ge schonden en een oude man gedood. De Balkancommissie van de V.N. heeft een waarnemer naar de plaats van het gemelde incident gezonden. GOUDEN PRIESTERFEEST EM.-PASTOOR A. J. M. VAN MEEUWEN. Slechts dt'ie priesters uit het Haar lems diocees zullen Woensdag het voorrecht genieten hun gouden priesterfeest te mogen herdenken Tot deze drie behoort ook de zeer- cerw. heer A J. M. van Meeuwen, emeritus pastoor van Boskoop, sii 1 Aug. 1945 verblijf houdend in liefelijk gelegen „Mariënburg" te Soestdijk. Pastoor van Meeuwen werd in 1875 te Haarlem geboren en priester ge wijd in 1901. Geruime tijd was hij ka pelaan aan de Mon Père te Leiden. Na pastoor te zijn geweest te Anna Paulowna, volgde in 1923 zijn benoe ming *tot pastoor te Heiloo en op 31 October 1935 werd hij geïnstalleerd als pastoor te Boskoop, Op 30 Sep tember 1939 verkreeg hij wegens minder gunstige gezondheidstoestand eerst ontslag als zodanig en sindsdien geniet zijn eerw. een welverdiende rust Het gouden priesterfeest van pas toor van Meeuwen zal natuurlijk in Huize „Mariënburg" niet onopge merkt voorbijgaan. De oud-parochia nen van Boskoop, blijvend in hun „stiel" hebben toegezegd voor de ka pel te zullen zorg dragen terwijl ook de bewoners van Anna Paulowna en Heilco op dit feest niet zullen achter blijven. Woensdagmorgen te 9 uur zal de gouden jubilaris de gezongen Hoog mis opdragen waaronder een van zijn oud-kapelaans, de weleerw heer Niis uit Amsterdam, een korte predikatie zal houden. Te half twaalf wordt er een receptie gehouden, waar ook de putaties uit de vroegere pastoorsstand plaatsen van hun belangstelling zul len doen bikken. Vanzelfsprekend zullen ook de bewoners van Ma riënburg' niet in de hulde achter bleven. Geen ontslaq bij Jonqerius Oplossing gezocht in samenwerking met regering Kort geleden heef de directie van de NV. Jongerius contructiewerk- plaats te Utrecht bü het Geweste lijke Arbeidsbureau een ontslagaan vrage ingediend voor circa 700 ar beiders. vrijwel de gehele perso neelsbezetting. Dit hield verband met gebrek aan liquide middelen. Waai de contructiewerkplaats nog voor ja ren orders heeft lopen en eveneens werkt voor de Nederlandse regering zyn over deze ontslagaanvrage de partementale besprekingen gevoerd. Naar wij thans vernemen is de kans groot, dat deze besprekingen tot een oplossing van de bestaande moeilijk heden leiden. Het doorwerken van het bedrijf zal hiermede verzekerd zijn, zij het dat een geringe inkrim ping van de personeelsbezetting wel in de bedoeling ligt. Binnen enkele UET WAS REGEN en het bleef regen aan de vooravond van het 40- jarig priesterfeest van Kerkwerve's herder; en daarom kon er van de voorgenomen feestelijke ontvangst van de jubilerende pastoor niet zo heel veel komen. Desondanks hadden zich vele parochianen in en bui ten de kerk verzameld om hem te begroeten bij zijn intocht. Te kwart voor zeven arriveerde het met vier geel-wit-bepluimde paarden bespan nen open rijtuig aan de ingang der kerk. In dit rijtuig hadden behalve pastoor Looyaard nog plaats genomen kapelaan W. Keyzer en de he ren Homan en mr. Bolsius van het Kerkbestuur. Daaraan vooraf ging een rijtuig met als inzittenden mej. Jongepier alsmede de heren mr. J. Bergmeijer, C. Paardekooper en J. Verbaken. Met ingang van Maandag 13 Aug. zal de uitvoer van groenten naar Duitsland weer geheel vrij zijn. Van Nederlandse zijde opgelegde beperkingen zijn ingaande die da tum opgeheven aldus een commu niqué, dat de indruk zou kunnen wekken, dat de wolken van de agra rische hemel weggedreven zijn. Wij geioven niet aldus de „Tel." dat dit bepaald het geval 'is. Naar tot oordelen bevoegde krin gen menen, heeft dit bericht in we zen betrekking op het reeds Don derdag gepubliceerde, waarin mede deling werd gedaan van het feit, dat Nederland voorlopig voor ca 11 millioen groenten aan Duitsland zou kunnen leveren. Hiervan zou een bedrag van ca. 4 millioen worden afgeboekt op de overschrijding van het contingent over Juli en Augus tus. Indien de export in hetzelfde tem po thans zou worden hervat als eind Juli—begin Augustus het geval was, dan kan dit voor ten hoogste 14 da gen opluchting bieden. Aangezien dan echter de maand Augustus ten einde loopt, zou het topseizoen der verse groenten dan toch practisch tot het verleden be horen, zodat de export van deze groenten naar West-Duitsland vóór het uitvoerseizoen van de ver schillende soorten kool aanbreekt toch afloopt. Wat de tweede alinea van het communiqué betreft dit zal, voor wie de protesten gelezen heeft tegen de stopzetting door Duitsland van de Nederlandse groenteninvaer, ver warring kunnen stichten. In hoeverre immers kunnen nu van Nederlandse zijde opgelegde be perkingen in de uitvoersoorten worden opgeheven? In officiële kringen werd al gis teravond verklaard, dat een paar weken geleden van Nederlandse zij de aan de exporteurs was opgedra gen, speciale eisen aan de kwaliteit der te exporteren groenten te stel len. Het opheffen hiervan zou dus tor de conclusie aanleiding geven, dat hieraan voor de komende paar we ken geen grote waarde gehecht wordt. GRONDUITDROGING ROND HET IJSSELMEER. De verschijnselen van gronduitdro- ging als gevolg van de Zuiderzee- inpoldering hebben geen halt gehou den bij de zg. rode lijn, welke om de officieel erkende invloedssfeer van de diepere bemaling is getrok ken. In de ruim 500 ha. omvattende Barsbekerbinnenpolder tussen Zwart sluis en Vollenhove zijn thans ook uitdrogings verschijnselen gesigna leerd, welke reeds tot een onmis kenbare bodemverarming hebben geleid. Infiltratie-maatregelen wor den overwogen. De moeilijkheden bij de afzet van tuinbouwproducten naar West-Duits land en België doen Engeland als afzetgebied in betekenis groeien. In Nederlandse tuinbouwkringen is men reeds zeer tevreden over de uitvoer van groenten en fruit naar Engeland. De Engelse regering heeft dit jaar een veel soepeler houding aangeno men dan voorheen. Zowel vertra^ng van de Engelse oogsten als een zekere krapheid in de productie zijn in deze kwestie ongetwijfeld van belang. De voornaamste producten voor de Engelse markt zijn sla. bospeen. komkommers, tomaten, uien, appelen en peren. Aan sla werd 2800 ton ge ëxporteerd tegen 1600 ton in 1950. Voor bospeen en komkommers is het verschil niet zo groot. Aan tomaten werd echter al 3000 ton meer uitge voerd dan vorig jaar, ondanks het feit. dat de uitvoerperiode nog niet voorbij is. Voor peren heeft men met betrek king tot de Engelse markt hoge ver wachtingen. De appeloogst in Enge land is dit jaar vrij goed, zodat Ne derland uitziet naar andere afzetge bieden voor appelen. De Nederlandse tuinbouw wijst bij herhaling op het belang, dat de Engelse markt voor de Nederlandse tuinbouw heeft. Tijdens zijn tocht vanaf Warmond, door de gemeente waren de pastoor bloemen aangeboden door de fam. Gribnau en de fam. Devilé. Gidsen, Verkenners en Welpen stonden bij dc ingang van het Godshuis opge steld en spontaan werd het wel komstlied ingezet, uit volle borst meegezongen door een talrijke scha re parochianen. Na een driewerf hoera voor de feesteling en voor Kerkwervc trad pastoor Looyaard de feestelijk versierde kerk binnen, waar de nieuwe lichtkronen in volle glörie prijkten. Langs de pilaren eq rond het beeld van Sint Willibrord was een lijnversiering van donkerrode pom poendahlia's aangebracht, terwijl het hoogaltaar straalde in een zee 4 van licht met zijn versiering van j grote witte dahlia's en wuivende palmen. Voorafgegaan door een grote scha re van bruidjes begaf de pastoor zich naar de sacristie, waa" hij zich ging kleden voor het plechtig Lof, waarbij hij werd geassisteerd door de kapelaans W. Wüst en W. de Bot, Op het priesterkoor hadden plaats 1 genomen prof. v. d. Gaag, rector Sondaal en de weleerw. heer Jan sen. Na het Veni Creator sprak kape laan W. Keyzer het welkomstwoord, Een gouden glans, aldus spr., ligt over dit feestelijk versierde kerkgi bouw, waarin we een drievoudig feest herdenken. Evenals gij vóór veertig jaren uit Warmond zijt ver trokken, om te gaan werken in Gods Wijngaard, zo ook zijt gij vandaag wederom uit Warmond vertrokken, nu om hier uw 40-jarig priesterfeest te vieren, tegelijk met uw 12]^-ja- rig pastoraat en het gouden be- staansfeest van uw parochiekerk. En al die jaren zijt gij bedienaar weest van Gods Woord; op welke wijze, dat kunnen wij niet beoorde len, want de meest belangrijke din gen in een priesterleven gaan aan onze waarneming voorbij. Wij kun nen enkel vaststellen, dat gij u met uw ganse energie gegeven hebt voor het heil der zielen; dit is voorzeker geen gemakkelijke taak geweest. Ook de parochianen van Kerk- werve zijn u zeer veel dank ver schuldigd; en hoewel zij dit niet zo vaak uiten, zijn zij u toch zeer dank baar voor wat gij voor katholiek Oegstgee.t in die 12,'i jaar zijt weest. Hij heeft zich geuit in de spontane verwelkiming deze avond en vooral ook in het geschenk der parochie, het achttal lichtkronen, dat door alle parochianen is bijeen- Het is goed dat gij deze dagen af wezig zijt geweest, want het kerk gebouw heeft er uitgezien als tij dens de Beeldenstorm; maar prijkt het in volle luister en de nieuwe luchters zijn een symbool van Gods Licht, dat gij voor ons doet schijnen. De gehele parochie belooft u haar steun in de toekomst en haar trouw aan het vaderlijk ge zag; zij wil één zijn en blijven in een onderlinge geest van naasten liefde. Zij koestert tenslotte de op rechte wens, dat zij u nog vele jaren in gezondheid mag behouden. Na het Lof bleek nog steeds de re gen te vallen, zodat de muzikale rondgang met lampions en het de- filé der kinderen geen doorgang kon vinden. Dit zal nu plaats vinden op Woensdag 5 Augustus, des avonds te 8.30 uur. De plechtige Hoogmis. De Zondagmorgen zette in zoals de Zaterdag was geëindigd: met regen bui op vcgenbui. Dit was voor de pa rochianen echter geen belemmering om zich in groten getale naar het kerkgebouw te begeven voor de plechtige Hoogmis, welke door pas toor Looyaard werd gecelebreerd met assistentie van kapelaan W. Keyzer als diaken en kapelaan. W. de Bot als sub-diaken, terwijl prof v. d. Gaag als presbyter-assistent fungeerde. Op het priesterkoor hadden plaats geno men deken Homulle, p?ter R. Pans O.F.M., rector Sanders en pater L. Teepe O.F.M. Van de genodigden wa ren aanwezig burgemeester H. L. du Boeuff, de wethouders L de Neef en dr. W. Dijsselbloem, het bestuur der Oranje-Vereniging. Overste Focke van het Marine Electronisch Bedrijf, de professoren Barge, Carp en Chorus alsmede adjudant Koerten van de Rijkspolitie. Door het parochiëel zang koor o. 1. v. de heer J. van Schaik werd in samenwerking met de Schola Cantorum o. 1 v. mr. J. v d. Poel op uitstékende wijze de Missa Pcpuli van Hubert Cuypers uitgevoerd, ter wijl na de mis het ,,Haec Dies" weer klonk; met de heer H Goddijn achter het orgel en de Schola Cantorum voor de Gregoriaanse gezangen werd deze mis alzo muzikaal zeer verzorgd opgeluisterd. De receptie. En des namiddags bij de receptie was nagenoeg de hele parochie op de been, want toen de pastoor om 1 uur in het parochiehuis arriveerde had zich aldaar reeds een groot aantal personen verzameld. Kapelaan Key zer opende het officiële gedeelte met enige hartelijke woorden tot de fees teling. waarbij hij zich gesteund wist door de ganse schare van parochianen met het uitspreken van zijn geluk wensen. In U aldus spr eert de pa rochie niet alleen de priester, maar meer nog onze priester en bovenal onze pastoor. De dank van de paro chianen heeft zich geuit in het aan bieden van de acht kroonluchters in de kerk, met vele offers door- middel van de bertende zakjes bijeenge bracht. Als persoonlijk geschenk bood spr. namens de parochie nog een schrijfmachi'.ietafeitje aan. Toespraak van de burgemeester. Daarna volgde een lange rij van sprekers met als eerste burgemeester du Boeuff, die met enige hartelijke en warme woorden uit naam van het Gemeentebestuur pastoor Looyaard gelukwenste, hem kenschetste als een bemind en gezien mens in de gehele gemeente, overal geliefd door zijn eenvoud en beminnelijkheid, en hem nog vele jaren in gezondheid het her derschap ovei de parochie toewenste. Eveneens voerden het woord afge vaardigden en bestuursleden van Kerk- en Armbestuur, de Oranje-Ver- eniging. het Burgerlijk Armbestuur, de R. K. Raadsfractie de Kath. Vrou wenbeweging. het Collectantencollege het Kath. Thuisfront het zangkoor, Gezinszorg. St. Lidwina-verenieing, Gebedsactie. Maria-Congregatie, Der der Orde Kath. Actie, L T B., K A. B., Kath. Middenstandsbond. Tafel tennisclub voetbal ver „U. D. O.' Vriendenkring, gymnastiekvereni ging toneelgroep, P. J G en Bond voor het Gezin. En vele van deze sprekers lieten hun woorden verge zeld gaan van stoffelijke blijken van waardering. Er waren prachtige ge schenken bij. zoals een volledig stel misgewaden, compleet met koorkap en velum in zeer kostbare uitvoering, diverse paramenten een reiswekker, kostbare boekwerkenplus na tuurlijk een flink quantum sigaren! Dankwoord van de feesteling. Pastoor Looyaard sprak enige woorden van hartelijke dank. vooral voor het parochiegeschenk, dat hij zeer waardeerde en dat voor hem een symbool was daar de gothische bogen in de kerk door de kronen worden geaccentueerd in hun samenkomen in een top die wijst naar de hemel. Vol enthousiasme en vol idealen, aldus spr., gaan we nu weer verder met ons werk in Gods Wijngaard. En de stoet van parochianen en ge meentenaren, die hierna nog volgde met persoonlijke gelukwensen, zal, vermoeden wij. de stoutste verwach tingen van de jubilaris in ruime mate hebben overtroffen. We hebben niet gezien wie er allemaal geweest zijn; we hebben alleen opgemerkt dat de pastoor ze allen bii naam scheen te kennen en we hebben ook gezien, dat de klok half vier wees bij het wisselen van de allerlaatste hartelij ke handdruk. Dit kenschetst wel vol doende de overweldigende belang stelling, die Dastoor Looyaard mocht ten deel vallen iets wat hem zo zichtbaar goed deed. Wlat hem ook bijzonder verheugde was wel de belangstelling van het niet-katholieke deel van de gemeen te. Zo zagen we o.a ds Visser er de Kerkeraad der Ned Herv. Gemeente, die hun gelukwensen kwamen aanbie den, de heer C Oosterom als voorz. der Prot. Chr Raadsfractie en ver schillende notabelen waaronder oud- burcemeester J. C Baumann en dr F. W Hugenholtz. Bericht van ver hindering was gezonden door ds Brussaard, mr. van Krieken en ge meentesecretaris Jac de Visser De dag werd besloten met een door de pastoor gecelebreerd plechtie lof met assistentie van de eerw. heer Jansen en kapelaan Wüst. waarna deze buitengewoon geslaagde feest viering wederom tot het verleden be hoorde.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2