3)e C<2id6e(Soii4ant Eisenhower niet tevreden over de defensie van West Europa Eisenhower moppert Senatoren rapporteren SOLDATEN ONVOLDOENDE IN AANTAL TOEGENOMEN Communistische jeugd op mars door Oost-Berlijn Geheimzinnige brand te Leuth Conferentie te Kaesong Het voorstel van Stokes FRANSE KABINET ZWAK OP DE BENEN ACijmegen keutelt zich Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 13 AUGUSTUS 1951 42ste JAARGANG No. 12357 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 |"\E AMERIKAANSE sub-commissie voor de buitenlandse betrekkin- gen, bestaande uit negen senatoren, heeft kort geleden een reis door West Europa gemaakt, om de toestand aldaar te bestuderen. Vanzelf sprekend ging de aandacht van deze commissie uit naar de vorderingen, die West Europa maakt in verband met de defensie. Amerika, dat zich grote offers getroost om communistische agressie overal ter wereld het hoofd te kunnen bieden, ziet met leedwezen, dat landen die hier ten nauwste bij betrokken zijn zelf niet bereid zijn om het uiterste te geven. Ook over West Europa is men in Amerika niet tevreden. Het rapport van de negen senato ren, die West Europa bezochten, spreekt hier over een duidelijke taal, hetgeen uit de volgende punten o.a. blijkt. 1. De ontevredenheid van het hoofdkwartier van Eisenhower over het feit, dat, terwijl de V. S sinds het uitbreken van de Koreaanse oor log hun strijdkrachten te land ver dubbeld hebben, de West-Europese landen hun legers slechts met twin tig procent hebben uitgebreid. 2. Spanje en Joego-Slavië moeten worden betrokken in de defensie plannen voor Europa. De behoefte van Spanje aan militaire en econo mische hulp wordt geschat op 400 millioen dollar. 3. Een ontevredenheid onder hoofdofficieren te Washington ten aanzien van het politieke, economi sche en militaire beleid. Volgens enige senatoren wordt dit standpunt door Eisenhower gedeeld. 4. Het zal ongeveer een milliard dollar kosten om in Frankrijk vlieg velden voor jachttoestellen in te richten, benevens het verzorgen van de verbindingen en de bevoorrading voor operaties. Een gedeelte hiervan zouden de V. S. moeten bekostigen. 5. De economische hulp moet al lereerst gebruikt worden om be vriende naties te helpen bij het ver sterken van haar individuele en col lectieve defensies. 6. De handel tussen Oost en West mag niet leiden tot een versterking van het Russische oorlogspotentieel ten koste van Europa. Aan het eerste punt wordt toege voegd, dat de deelnemende landen aan het Noord-Atlantische verdrag zich hebben verbonden het aantal divisies, dat aan generaal Eisenho wer ter beschikking staat, in 1952 met 75 procent te verhogen. „SUNDAY EXPRESS" OVER BRITS LEGER OP HET VASTELAND. Volgens de militaire medewerker van de „Sunday Express" zal bijna het gehele Britse geregelde leger, uitgezonderd de eenheden, die in het Midden- of Verre Oosten nodig zijn, in de toekomst in Duitsland, België en Nederland zijn basis krijgen. Van deze verklaring kon geen be vestiging verkregen worden. Alle opslagplaatsen bevoorra dingscentra, herstelplaatsen en an dere diensten van het leger zouden eveneens in deze landen onderkomen vinden, aldus dit artikel. Zoveel eskaders jagers en bege leidingsvliegtuigen als de RAF aan de verdediging van Engeland zou kunnen onttrekken, zouden op het vasteland blijvend gestationneerd worden als versterkingen voor de bestaande luchtstrijdkrachten in Duitsland, zo voegde deze medewer ker er aantoe. Vooruitgeschoven vlootbases zouden worden geopend in Nederlandse en Belgische havens. Met de aanleg van een ge weldige nieuwe basis te Antwerpen en van 26 kampen in België was men reeds begonnen. De kosten zouden ongeveer honderd millioen gulden bedragen. Volgens deze nieuwe regeling, een onderdeel van de nieuwe politiek van het ministerie van defensie, al dus dit artikel, zou het geregelde le ger, dat in Engeland wordt gehou den. aan het eind van het jaar waar schijnlijk uit een divisie, een brigade infanterie, een paar onafhankelijke brigadegroepen en een luchtafweer- commando bestaan. Het blad vraagt zich verder in een redactioneel artikel af, of Engeland tot een dergelijke stap mag over gaan. Elke keer, dat Engeland een leger op het vasteland bracht, werd dit in de eerste stadia van een oor log direct van het vasteland verdre ven of bijna verdreven, aldus dit ar tikel. Het blad acht het wijzer, wan neer Engeland helemaal van het plan van een leger op het vasteland zou afzien. is Zondagavond de mars begonnen van ,.de jonge Duitse strijders voor vrede. Veel vuurwerkstukken lieten rode banen aan de hemel na en men liet rode en andere gekleurde vlaggen aan parachutes omlaag. President Pieck, premier Grotewohl, de voorzitter van de Sowjetrus- sische controlecommissie, Tsjoeikof, en andere Sowjet-officieren en Oost- duitse regeringsvertegenwoordigers, sloegen de optocht gade. Achter de officiële tribune waren meer dan levensgrote portretten van Stalin en Wilhelm Pieck aangebracht. Te gelijkertijd dwarrelden duizen- I kamp hebben verklaard niet over de den pamfletten neer. die met lucht ballons uit de Westelijke sectors wa ren verzonden. Hierop werd opge roepen tot „verzet tegen de Sowjet- terreur". Satirische afbeeldingen. Talrijke groepen ir de optocht der communisten droegen satirische af beeldingen over -ie Westduitse rege ring en spandoeken met dreigemen ten aan het adres van deze regering met zich mede. Een geïmproviseerde poppenkast stelde kanselier Aden auer, dr. Schumacher en een West duitse minister voor. Een wagen met een symbolische voorstelling van het eiland Helgoland droeg het op schrift „Helgoland voor de Duit sers". De aanwezige eregasten werden met steeds wisselende spreekkoren en rythmisch handgeklap begroet. De Westduitse communistische lei der Max Reimann werd een luid hoera toegeroepen. De communisten hebben dit keer hun activiteit strikt tot de Russische sector beperkt en alles gedaan om incidenten aan de demarcatielijn te voorkomen. De geallieerde troepen in West- Berlijn waren in hun kazernes ge consigneerd en op alle strategische punten was de Westberlijnse politie versterkt. Er deed zich echter geen, enkel incident voor. Zelfs geen steen werd geworpen. Typhus in Oost-Berlijn. Volgens functionarissen van de Oostduitse gezondheidsdienst is in een Oostduits jeugdkamp, waar en kele duizenden deelnemers aan het jeugdfestival zijn ondergebracht ty phus uitgebroken. Een negentigta' jongens en meis jes was reeds naar het ziekenhuis overgebracht. De Westberlijnse politie, die bo venstaande mededeelt, zegt, dat ge noemd kamp onder quarantaine ge plaatst is. Twee functionarissen van het Met duizendjarig- feeót aan fZkaw Thorn in Limburg viert deze week haar duizend jarig bestaan. De fees ten. in „het witte stadje" werden Zaterdag officieel geopend. Zondagmiddag werd een historische optocht gehouden, waarvoor on danks het zeer slechte weer duizenden inwoners uit Thorn en Omge ving waren opgekomen. „De bouw van de eerste Marine-kapel" in het stadje Thorn, zoals deze in de historische optocht was uitgebeeld. zaak te mogen spreken: een andere functionaris zeide. dat het bericht niet waar is. Westduitse functionarissen hebben verklaard rapporten over typhus ge vallen in Oost-Berlijn te hebben ontvangen. Men was echter niet van plan, „tenminste voorlopig" in West- Berlijn speciale maatregelen te treffen. Regerings-functionnaris in Frankrijk vermoord Pierre Chevallier, de Franse staatssecretaris voor technische op leiding, jeugd- en sportaangclegen- heden, is nauwelijks 24 uur na zijn benoeming vermoord. Hij was tot aan zijn dood burgemeester van Or leans. De laatste week had Chevallier te Parijs vertoefd in verband met de kabinetscrisis en gisterochtend be gaf hij zich naar de echtelijke wo ning te Orléans om zich te verkleden voor een plechtigheid te Chatillon sur Loire, waar hij in zijn nieuwe functie aanwezig moest zijn. Hij verzocht de chauffeur van zyn dienstauto buiten te wachten. Kort daarop klonken er vijf pistoolscho ten. Toen de politie belde, deed me vrouw Chevalllier open en zei kalm: Ik heb zo juist mijn man gedood. Later maakte de politie bekend, dat mevrouw Chevallier enige da gen geleden een klein pistool had gekocht en een verzoek had inge diend een vuurwapen in huis te mo gen hebben. Als reden had zij op gegeven, dat haar man gevaarlijke politieke vijanden had. De 42-jarige Pierre Chevallier was burgemeester van Orleans en kreeg Zaterdag voor het eerst zitting in de regering. Hij behoorde tot de links- radicale partij van Pleven en was in de oorlog een vooraanstaand strij der in de Franse verzetsbeweging. Het echtpaar zou reeds enige tijd echtscheiding hebben overwogen. Er zijn twee kinderen, jongens van acht en vier jaar. Noors schip in nood Het in nood verkerende 1116 ton metende Noorse s.s. „Bess" meldde Zondag radiografisch, dat de be manning het vaartuig in de red dingsboten had verlaten; het gaf een positie op in de Noordzee, nabij Dog- gersbank. „Verzoeke zo spoedig mogelijk hulp", aldus het te Den Haag en te Londen opgevangen noodsein,.waar in ook nog werd medegedeeld dat de „Bess aan stuurboord dertig graden slagzij maakte". De Duitse treiler „Barmbeck" meldde de „Bess" in zicht te heb ben. Het Deense schip „Samos" deelde mede zich op een afstand van vier mijl van de Noor te bevinden en een scherpe uitkijk te handhaven Het A.N.P. verneemt nog nader dat een „Washington"-bommenwer- per van Marham, in Engeland, is opgestegen, om naar de „Bess" te zoeken. Ook een Amerikaans schip, waarvan de naam nog niet bekend is, zoekt op de gemelde positie naar het Noorse vaartuig. 2 boerderijen en een kapitale schuur prooi der vlammen Zondagavond te omstreeks half tien is brand uitgebroken op de boerderij van landbouwer A. Jeuken te Leuth (gemeente Ubbergen bij Nijmegen) De brand, aangewakkerd door een vrij ste»e wind, nam spoedig een ern stig karakter aan. De brandweer uit Beek-Ubbcrgen was spoedig ter plaat se en waarschuwde de brandweer van Nijmegen, die onmiddellijk met groot materieel uitrukte. Ongeveer te 10 uur ontstond eveneens brand in de op pl.m. 500 meter verderop staande boerderij van een broer van de eerste landbouwer, de heer W. Jeuken. De boerderij, die door oorlogsgeweld vernietigd was en eerst kortgeleden weer opgebouwd is, ging, evenals de eerste, geheel in vlammen op. Enige tijd later werd eveneens brand ontdekt in de kapitale schuur van landbouwer Damen. Deze schuur ligt weer een kilometer van de laatste boerderij verwijderd. Omstreeks het middernachtelijk uur waren de geconcentreerde brand weren het vuur meester en kon met nablussen begonnen worden. De twee kapitale boerderijen en de kapitale schuur brandden geheel uit. Het vee kon worden gered, maar de oogst en vele landbouwwerktuigen zijn een prooi der vlammen geworden. De schade beloopt VA tot 2 ton. Omtrent de oorzaak van de brand wordt door de rijkspolitie een onder zoek ingesteld. Hoe het vuur zich van de eerste boerderij aan de andere heeft kunnen meedelen, zal ook een ander onderzoek moeten uitmaken. De drie boerderijen lagen in een grote driehoek, ongeveer 1 km van elkaar. In een communique van de V.N. over de bestandsbesprekingen van Zondag wordt gezegd, dat geen tast bare vorderingen zijn gemaakt, maar dat misschien een wederzijds aan vaardbaar terrein voor verdere be sprekingen is geopend. De communisten hebben een kaart aangeboden, aldus het communique, waarop de opvattingen van beide partijen over een demarcatielijn tot uiting komen. In zijn slotverklaring heeft admiraal Joy Zondag de com munisten verzocht hun opvatting van een gedemilitariseerde zóne op basis van de frontlijn ook op een kaart vast te leggen. Waarnemers te Tokio geloven dat er enige wijziging is gekomen in het noordelijke Standpunt ten aanzien van een demarcatielijn. Uit het commnique blijkt, zo zeg gen zij, dat de communisten zich voor de eerste maal bereid hebben ver klaard over iets anders te spreken, dan hun eis dat de 38e breedtegraad de demarcatielijn moet vormen. Duits tankscheepje vergaan 2 Koppige bemanning gered De uit twee koppen bestaande be manning van het 130 ton metende Duitse motorschip Anneline zal waarschijnlijk niet gedacht hebben er nog het leven af te brengen, toen eerst de kapitein in een zware storm overboord sloeg en de lichtmatroos het scheepje, dat 30 graden slagzij maakte, op zijn eentje trachtte bo ven water te houden. De Anneline was met hout geladen op weg van Zweden naar Keulen. Er waren slechts twee mannen aan boord, de kapitein Karl Kruse en de lichtmatroos Smit. Een derde be manningslid was in Zweden ziek achter gebleven. De reis verliep aanvankelijk gunstig, doch in de nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. begon het zwaar te stormen uit het Noordwesten. Des nachts om vier uur wilde de kapitein ter hoogte van het licht schip Wezer bijdraaien, doch de dek last hout ging bij deze manoeuvre schuiven en de Anneline maakte al spoedig dertig eraden slagzij. Kruse wilde ae deklast sjorringen doorkappen, doch viel bij deze po ging overboord. Gelukkig met *yn zwemvest aan. Matroos Smit deed wanhopige pogingen het scheepje drijvend te houden en tevens in de buurt van zijn kapitein te blijven Tot beider geluk passeerde na enige tijd het Deense s.s. Kentucky op korte afstand en Smit wist de Deen te beduiden, dat zijn kapitein in het water lag. De Kentucky draaide bij en slaagde erin Kruse, die toen reeds twee uur in het water had ge legen, op te pikken. Het scheepje was echter niet meer te redden en de bemanning van de Kentucky be duidde Smit over boord te springen Dit deed hij en kort daarop werd ook hij aan boord van de Kentucky gehesen. De Anneline was toen reeds een wrak en kreeg zware zeeën over De Kentucky heeft na de red ding een telegram gezonden naar de loodsboot van Hoek van Holland, die de twee schipbreukelingen over nam en hen in de Hoek aan wal bracht. Op 16 Augustus a.s. worden ter gelegenheid van de Franse nationale bedevaart naar Lourdes niet minder dan 200.000 Franse pelgrims uit alle delen van het land in het genadeoord verwacht. Uit Parijs alleen al zullen 23 extra treinen naar Lourdes ver trekken. Een ervan is de bekende witte trein, die 2000 zieken zal ver voeren. Drieduizend Franse en buiten landse artsen, onder wie vele specia listen met wereldnaam, zullen de tienduizenden zieken vergezellen. Gespannen verhouding India-Pakistan Pakistan heeft in een witboek In dia er van beschuldigd propaganda te maken met het doel aan de ver deling van Voor-Indië een einde te maken en de staat Pakistan te liqui deren. De Indische leiders hadden zich nooit kunnen verenigen met het denkbeeld der verdeling ,,en zij hoopten, dat dit slechts een tijdelij ke toestand zou zijn en India Paki stan zou absorberen." De premier van Pakistan, Liqquat Ali Khan, heeft wederom een tele gram aan de premier van India, Ne- hroe, gezonden waarin hij verklaart, dat „in plaats van de troepen op vre- debasis terug te trekken'Tndia zijn troepen aan de grens blijft verster ken. De Pakinstaanse premier eist voor de bevolking van Pakistan het recht op „onder leiding van de V. N." zelf over zijn toekomst te beslissen. De oliekwestie De Britse delegatieleider Stokes heeft een voorstel ingediend, waar van de kern is: Stichting van een Perzisch Britse Maatschappij waar in Perzië zijn olie inbrengt zn En geland voor de raffinaderij, de tank- vloot en de verkoop-organisatie zorgt. Bij het indienen van dit voorstel heerste er bij beide delegaties een optimistische stemming. De enige schaduw is de houding van de Per zische pers, die zich tegen een te grote toenadering tot Engeland kant. Dezelfde zienswijze werd ook door Hoessein Makki in het parlement naar voren gebracht. De mededeling van de Perzische j minister van financiën, dat nu dei olie niet meer vloeit de inkomsten LJET NIEUWE FRANSE kabinet is iets eerder geboren dan men verwachtte. Vrijdagochtend verkeer de men in Parijs nog in de mening, dat Pleven de nieuwe aanwinst het vijftiende kabinet sinds de be vrijding op zijn vroegst Zaterdag avond aan President Auriol zou kunnen aanbieden. Het feit dat deze aanbieding eer der plaats vond zou de schijn kunnen wekken van een plotselinge eensge zindheid der huidige regeerders. Het tegendeel is echter waar! Pleven, die zo'n groot geduld aan de dag legde tijdens de besprekin gen, vond het Vrijdagnacht blijk baar welletjes en forceerde de for matie var het kabinet op een ogen blik, dat de radicaal socialisten on republikeinse volkspartij nog druk aan het redetwisten waren over de betekenis van de „neutraliteit der regering" in de schoolkwestie, wel ke neutraliteit door alle partijen, die aan de regering deelnemen, was aanvaard. Volgens de republikeinse volks partij hield het begrip uitsluitend in dat het aan de orde stellen van de kwestie „steun voor het bijzonder onderwijs" overgelaten zou worden aan het parlementair initiatief. De interpretatie van de radicaal socialisten beperkte zich echter niet tot het overlaten van deze kwestie aan het parlementair initiatief, maar deze partij zag het zó, dat in ge val er binnen het kabinet menings verschil zou bestaan bij het aan de orde komen van de schoolkwes tie de ministers zich van stemmen moesten onthouden. Het meningsverschil is ondanks de formatie van het kabinet blijven bestaan en men kan dit moeilijk een bagatel noemen. De stand van zaken is zodanig, dat de voorstanders van steun aan het bijzonder onderwijs in de kamer vermoedelijk een kleine meerder heid kunnen behalen. In de nieuwe regering hebben de voorstanders echter een overwegende meerder heid en vanzelfsprekend wil de re publikeinse volkspartij dit gewicht in de schaal werpen. De radicaal socialisten zullen ze ker niet van hun standpunt afstap pen. Zij hebben uitgerekend, dat 'n neutralisatie van de stemmen der ministers juist voldoende is, om de voorstanders van steun aan het bij zonder onderwijs de nederlaag te doen lijden. Aangezien de schoolkwestie het tere punt is geweest tijdens de twee en dertig dagen durende kabinets crisis kan men onmogelijk beweren, dat het kabinet Pleven stevig op de benen staat. Te Parijs toont men zich verre van enthousiast en over 't algemeen is men de mening toege daan, dat het kabinet geen lang le ven beschoren is. En als Parijs niet enthousiast is, wie moet het dan zijn? De Fransen zijn tenslotte hee] wat gewend, want ze hebben na de bevrijding al vijf tien maal een kabinet van stapel zien lopen. van de regering sterk slinken, wij zen er op, dat de regering het nut in ziet van een Perzisch Britse samen werking. In Nijmegen wordt druk aan dc wederopbouw gewerkt. De St. Stevens- kerk begint steeds meer het Nijmeegse stadsbeeld te beheersen. De restauratie van de kerktoren, die tijdens de oorlog en vooral in dc strijd om de stad, ernstig werd beschadigd, vordert snel. De Duitse Noordzeekust wordt sinds Zaterdagochtend door een or kaan geteisterd, die een snelheid heeft van 100 km per uur. Er is gro te schade toegebracht aan de oogst. Ook huizen en vee zijn getroffen. Vooral op de Friese eilanden zou de schade aanzienlijk zijn. De kust vaart ligt volkomen stil. Bij Bremen geraakte een Brits vliegtuig in een wervelwind en stortte met gebroken vleugels omlaag. De piloot wist zich op het laatste ogenblik met een pa rachute in veiligheid te brengen. KoAAett^e... Wat betekent lijden als het ons, die sterk zijn, niet leert anderen er voor te behoeden.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1