Aan het Waardplein komt een grote „Rommelspeelplaats" voor de jeugd Tot vermindering van de baldadigheid EEN PRACHTIG PLAN, DAT MEDEWERKING VAN ALLE LEIDSE BURGERS VERDIENT I DOET UW PLICHT tegenover onze KATHOLIEKE SOLDATEN St. Willibrorduskerk verrijkt met prachtige kroonluchters K ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1951 OE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Er is vooral de laatste maanden i veel gesproken en geschreven over de baldadigheid van Leidens jeugd. Er werd geklaagd en gedreigd, er werden ideeën geopperd en verwor pen, er werd beraadslaagd, kortom de baldadigheid houdt de gemoederen bezig.. Gelukkig! Eindelijk! Nu de be langstelling voor dit probleem ge wekt is, bestaat er een kans, dat de hiervoor aangewezen instanties zich ook gaan beraden over de oorzaak van de baldadigheid en over de methode, die gevolgd zal worden om een oplossing te bereiken. Dankbaar mogen we daarom zijn voor het initiatief, dat twee clubhui zen, „De Sperwer" en „De Waard" (de laatste is een filiaal van het be kende „Lekke Dak"), genomen heb ben, om op het braakliggende terrein van de voormalige Katoen-fabriek aan het Waardplein een „Rommel speelplaats" in te richten. Enige be woners uit de naaste omgeving heb ben zich eveneens voor dit plan ge ïnteresseerd en samen met de beide clubhuizen zullen zij dit plan opzet ten en leiden. Gelukkig hebben de initiatief-ne mers bij de Gemeente een gewillig oor gevonden. Er werd vergunning verleend voor deze proef en wanneer na enige weken blijkt, dat het plan een goede kans van slagen heeft, zal de Leidse Jeugdactie een voorstel in dienen van meer definitieve strek king, waarbij ook aandacht besteed zal worden aan het stadsschoon LIEVER AUTOWRAKKEN. Het idee van „Rommelspeelplaat- sen" is niet nieuw. In 1941 kwam de Kopenhaagse architect I. Th. Sö- rensen, in samenwerking met de pae- dagoog Jonas Bertelsen, tot uitvoe ring van een plan, dat naar zijn me ning in een grote behoefte zou voor zien. Hij was er namelijk van over tuigd, dat een kind vooral de gro tere jongen van 9 tot 12 jaar zich minder aangetrokken voelt tot het gewone spelmateriaal van schommels, wippen, enz., dan tot schijnbaar waardeloze rommel als oude stenen, zand, palen, stangen, autowrakken en golfplaten, waarmee de jongens zelf iets kunnen maken volgens hun eigen verbeelding. Kinderen willen immers graag groot zijn; hen trekt vooral wat zij oudere mensen zien doen. Wanneer ergens een straat wordt aangelegd, is de jeugd er 's avonds bezig met zand graven en stenen sjouwen, wat veel interessanter is dan spelen met een speelgoedtreintje! Door de kin deren dergelijk materiaal te geven werden uitlaat-mogelijkheden gebo den aan de expansiedrang, die in elk kind ontwaakt, voor zover deze bin nen het maatschappelijk-toelaatbare liggen. Uit dezelfde expansiedrang komt de baldadigheid voort, wanneer er geen andere uitlaatmogelijkheden zijn. Logisch, dat de Deense architect tot de conclusie kwam: geef de jeugd een ..Rommelspeelplaats", dan zal de baldadigheid verminderen; VEEL NAVOLGING. Dit Kopenhaagse plan werd een groot succes en kreeg bekendheid over de hele wereld. Uit alle landen kwamen paedagogen, om dit experi ment te bestuderen en zij moesten wel tot de conclusie komen, dat men hiermede op de goede weg was. Zij zagen hoe kinderen altijd wel iets kunnen doen met rommel, die eigen lijk geen waarde meer heeft, hoe zij huizen bouwden, torens optrokken, kelders groeven, ondergrondse spoor lijnen aanlegden met rioleringsbui- Nee, het is nog niet zover, dat er op de „Rommelspeelplaats" al rioolbui zen liggen, waarin de jongens zo heerlijk verstoppertje kunnen spelen. Maar ze komen er! Want de rioolbuizen, die U op dit plaatje ziet, en nog veel meer beton-materiaal, vonden de initiatief-nemers op de afdeling „Ziekenhuis" van een Betonfabriek te Zoeterwoude. Wanneer er iets be schadigd wordt, kan het niet ver kocht worden, is dus waardeloos. Echter niet voor de „Rommelspeelplaats". Reden waarom de directie dit voor hen waardeloze materiaal gaarne afstond. We waren er getuige van, dat enige jongens alvast probeerden hoe leuk je in die buizen spelen kunt! (Foto's: „De Leidse Courant"). zen, enz. De stadskinderen vonden er iets van de rijke mogelijkheden, die buitenkinderen voor hun spel ter beschikking staan. Natuurlijk moet er enige leiding zijn, maar niet zó, dat de jeugd zich aan touwtjes gebonden voelt. Zij moeten vrij hun gang kunnen gaan, hun eigen fantasieën kunnen uitle ven, en pas wanneer er iets dreigt mis te lopen, moet de leiding corri gerend optreden. Vanzelfsprekend zal er wel eens een knaap zijn, die met een blauwe plek of een bult op z'n hoofd thuis komt, maar die loopt hij ook op straat op. Hij kan op de „Rommelspeelplaats" in ieder geval niet overreden worden of verdrinken. In het ergste geval kan zijn bouwsel instorten. Maar daarom moet er lei ding zijn, die al te fantastische plan nen tijdig de kop indrukt. In vele landen vond dit voorbeeld navolging, ook in Nederland. Thans kent met deze „Rommelsepelplatsen" ook in Rotterdam, Amsterdam en Utrecht. HULP GEVRAAGD. Nu gaat men het in Leiden ook proberen! Hoe het zal uitvallen, is natuurlijk nog niet te zeggen. Het is echter wel zeker, dat dit plan alleen kans van slagen heeft, wanneer de burgerij dit gaat zien als een werke lijk gemeenschapsbelang. In deze „Openlucht-opvoeding van de jeugd" ligt een kans om de straatschenderij te verminderen. En waar de opvoe ding van de „massajeugd" (om dit lelijke woord eenmaal te gebruiken) een zaak is die allen raakt, mag ver wacht worden, dat de burgerij de volle medewerking geeft. Die medewerking kan van velerlei soort zijn. Overheidsdiensten en par ticulieren kunnen materiaal beschik baar stellen: rioolbuizen, betonrin- gen, palen, golfplaten, graafgereed- Een oude auto, waaruit de sloper al les wat nog gebruikt kan worden, reeds verwijderd heeft, levert voor de jeugd nog genoeg op, om verrukt mee te spelen! Kan een jongen zich iets heerlijkers indenken, dan te mo gen „prutsen" aan zo'n oud vehikel, zonder dat er ooit iemand zal komen om hem weg te jagen? Dit genot kan de Leidse jeugd geschonken worden, wanneer de „Rommelspeelplaats" aan het Waardplein ruimschoots van dergelijk materiaal voorzien wordt. Een bekende autosloperij uit Voor schoten heeft reeds de gratis levering van dit materiaal toegezegd! schap, autowrakken, zand, stenen, enz. Niet iedereen is in staat tot derge lijke giften, maar wel kan iedereen geduld hebben. Er zullen fouten ge maakt worden in het begin, waarop klachten zullen komen, die niet di rect verholpen kunnen worden. Ge duld! Vooral van de omwonenden zal in de eerste weken veel goed begrip worden gevraagd voor dit belangrij ke experiment, dat zich voor hun huisdeuren en ramen gaat afspelen. Hun toch niet al te fraaie uitzicht zal er de eerste weken niet op vooruit gaan, maar als het plan slaagt, be staat er goede kans, dat ook aan het stadsschoon van deze plaats meer aandacht wordt besteed. Bovendien is er mankracht nodig! Reeds a.s. Maandag wordt de „Rom melspeelplaats" opengesteld, terwijl er dan nog practisch niets gereed zal zal zijn. Het materiaal moet gedeelte lijk nog aangevoerd worden en voor dit alles wordt een beroep gedaan op verkenners, padvinders, jongens van middelbare scholen, vaders uit de buurt (voor de avonduren), kortom, iedereen, die mee wil helpen en niets anders kan aanbieden dan zijn pezige armen! Op naar het werk! Hier moet ge sjouwd worden aan een prachtig ideaal, aan de opvoeding van onze stadsjeugd, een ideaal van werke lijke broederschap: van de jeugd- voor de jeugd! Iedereen, die helpen wil, is welkom. Van 's ochtends 9 uur tot 's avonds 9 uur zal er iemand op Naar aanleiding van een pers conferentie, door de burgemees ter van Leiden en enige andere autoriteiten gehouden, schreven wij twee maanden geleden over de baldadigheid van de Leidse jeugd. Wij meenden, dat het kwaad pas bestreden kon wor den, wanneer men de oorzaak kende, een oorzaak, die gelegen zou zijn in het grote gebrek aan speelruimte voor de jeugd. Wij pleitten toen voor vrije speel ruimten midden in de stad, zon der de gebruikelijke accomodatie van schommels, enz. Een idee, waartegen van verschillende zij den bezwaren werden geopperd. Het stemt ons thans tot grote vreugde, dat twee organisaties, die werkzaam zijn op het terrein van de „massa-jeugd", een plan hebben voorbereid, dat in op zet zelfs nog groter is dan het geen wij suggereerden. Mogen wij hiervoor grote belangstelling van onze lezers vragen? het terrein aanwezig zijn om leiding te geven aan de werkzaamheden. Be langstellenden mogen bovendien nog weten, dat de administratie van dit werk voorlopig gevestigd is op Langestraat 67, telefoon 30903. EEN NIEUWE KANS. Maandagmorgen reeds wordt de jeugd op deze „Rommelspeelplaats" verwacht om te ravotten. Hopelijk zullen de jongens er spoedig meer kunnen doen. Dit hangt af van de medewerking, die Leidens burgerij van jong tot oud aan dit plan wil geven. Hier ligt een nieuwe kans om daadwerkelijk mee te helpen aan de bestrijding van een steeds verder gaande baldadigheid, die voortkomt uit een gebrek aan ruimte om te spelen. Al wie het ernstig meent met de opvoeding van onze jeugd, dient nu zijn taak te begrijpen en te vol brengen. Het is heel gemakkelijk om het wijze hoofd te schudden over de hedendaagse verwording van de jeugd. Het is heel gemakkelijk om te zeggen, dat de Politie strenger toe zicht moet houden, dat de kanton rechter er aan te pas moet komen, dat er fikse straffen uitgedeeld moeten worden, dat de ouders financieel aan sprakelijk gesteld moeten worden voor de schade, die hun lieve sprui ten aanrichten. Het is heel gemak kelijk om aan de kant te blijven staan en niets anders te doen dan 1 mopperen. Maar daarmee komen we niet ver der. Hier moeten daden gesteld wor den. Daden, die getuigen van een werkelijke belangstelling voor het wel en wee van onze jeugd, die onze toekomst is. Daden, die getuigen van een goed begrip voor de huidige moeilijkheden. Daden, die getuigen, dat de Leidse bevolking enthousiast achter dit nieuwe plan staat en het van ganser harte «teunen wil. Dan kan deze „Rommelspeelplaats" aan de Herengracht een succes wor den. Dan kunnen de initiatiefnemers, inmiddels gesteund door de Leidse Jeugdactie, naar het Gemeentebestuur stappen en vragen om medewerking voor een definitief plan. Dan kan de baldadigheid van Leidens jeugd voor een groot deel verminderd worden. Moge het spoedig dank zij ve ler enthousiaste medewerking zo zijn! In deze tijd, nu de gehele wereld gonst van berichten en geruchten over bewapening, verdediging, pac ten en militaire verdragen, staat de soldaat in het middelpunt der be langstelling. Deze belangstelling is voor hem zelf niet altijd even prettig, want er zijn nog altijd (te veel) burgers, die de opofferingen, welke deze militair zich door onderbreking van studie en werkkring moet getroosten, klei neren en het nodig vinden hem de monstratief te laten merken, dat zij hem beschouwen, als de potverteer- der van hun belastingcentjes. Door alle tijden heen is de soldaat nooit bijzonder populair geweest. Alleen, wanneer de nood aan de man kwam, wanneer er direct gevaar dreigde wist men hem te loven en ontdekte men plotseling nooit vermoede en soms niet aanwezige deugden in hem. Er bestaat een oud soldaten- rijm'pje, dat wellicht te somber is, maar dat toch een kern van waar heid bevat: Wij wenden ons tot God en Jan Soldaat, Als bitt're nood en bange tijd ons wacht. De nood voorbij, het land in vredesstaat, Vergeten is de Heer en Jan Soldaat veracht. Moge dit voor de oorlog op vele buitenstaanders van toepassing zijn geweest, in de laatste jaren is in deze mentaliteit een grote verande ring ten goede gekomen. Men heeft meer contact met de soldaat gezocht en daardoor meer begrip voor hem, zijn moeilijkheden en zijn buitenis sigheden gekregen. Nu geschieden er zo nu en dan voorvalletjes, die de oorzaak kunnen algemeen nog niet al te sterke band, die de burger met Jan Soldaat bindt. We noemen b.v. de relletjes te Apel doorn met als nasleep het veel be sproken „gevaü Wittenberg" en df zeer recente gebeurtenissen te Eind hoven. Voordat men echter een al te scherp oordeel velt, dient men te bedenken, dat een soldaat met wei nig geld en perioden van veel vrije tijd, gemakkelijker tot een dergelijk gedrag verleid wordt, dan de burger. Gedurende een kortere of langere tijd mist hij de basis van zijn leven, zijn werkkring, zijn vrouw of meis je. zijn thuis en zijn studie, hij voelt zich zo'n beetje verloren in de vreemde omgeving, waarin men hem overgeplant heeft. Om het gemis van deze vertrouw de zaken zo goed mogelijk op te hef fen, om hem een beetje huiselijk heid te geven, hem een rustige stu diegelegenheid, een gezellige film of een goed toneelstuk te verschaffen, is er een paar jaar geleden, op zeer dringend aanraden van het Neder landse Episcopaat, hier te lande een Katholieke organisatie opgericht, die de naam draagt van ..Nationaal Ka tholiek Thuisfront" .Onder de bezie lende leiding van Aalmoezenier v. Croonenburg. die in de tropen een rijke ervaring had opgedaan, is zij begonnen met de militair overzee geestelijke en materieële hulp te verlenen. Nadien heeft zij haar ac tiviteiten. die behalve de bovenge noemde werkzaamheden van Katho lieke Militaire Tehuizen, ook o.m. het uitrusten van troepen aalmoeze niers, de verstrekking van ontspan ningsmateriaal en de uitgave van een keurig verzorgd weekblad om vatten, overgeschakeld op het bin nenlandse front. De enorm'e geeste lijke waarden, die met haar werk gemoeid zijn, behoeven geen ver zijn van een breuk in de over het" melding, maar eveneens zal het voor Stond ee« gouden Qodófuüó, EEN VAN DE KRONEN WORDT OPGEHESEN. (Foto: N. v. d Horst). ERKWERVE' VEERT FEEST deze dagen! Haar kerk staat een halve eeuw; haar pastoor herdenkt zij n veertigjarig priesterfeest en tevens zijn koperen pastoraat over deze pa rochie. Wat is meer vanzelfsprekend dan dat de parochianen deze unieke gelegenheid benutten om hun her der een passend feestgeschenk aan te bieden? Er is zwaar gedelibereerd omtrent de aard van dit geschenk, maar nu is het dan zover. En wan neer Zaterdagavond pastoor Ix>oyaard zijn kerkgebouw zal binnenschrij den. zullen zijn ogen vermoedelijk met welgevallen rondgaan langs de verfraaiing van het interieur. Acht grote klokken Want dan hangen ze er, de acht grote smeedijzeren kroonluchters, die uiting moeten geven aan de aan hankelijkheid van de Oegstgeester parochianen jegens hun pastoor. Vanuit de toppen der zijbeukbogen hangen ze omlaag, in de vorm van een grote klok. Ja, groot zijn ze in ieder geval met hun hoogte van an derhalve meter en hun doorsnede van 1.40 m\ Naar het ontwerp van ir. N. van der Laan te 's Hertogenbosch zijn ze vervaardigd in de smederij van de heer G. Koelman, die zelf ook voor een niet gering gedeelte de hand in de vervaardiging heeft ge had een ieder duidelijk zijn, dat met de ze werkzaamheden grote sommen gelds gemoeid zijn. U. die niet twee jaren van Uw le ven behoeft te geven in dienst van het Vaderland, die niet genoodzaakt bent Uw persoonlijk leven te onder breken. om in de holst van de nacht te excerceren, stormbaantjes te be klimmen. geforceerde marsen te lo pen en meerdaagse oefeningen mee te maken, U kunt zorgen, dat deze organisatie in staat is. om de mili tair de geestelijke steun, die hij niet kan ontberen en de onspanning, waarop hij recht heeft, te geven. Als morgen bij de uitgang der kerk U een speldje van het Nationaal Katho liek Thuisfront wordt aangeboden, geeft dan niet slechts mild, maar be paal uw gift, na de overweging, dat deze dient, om een organisatie te steunen en in stand te houden, die wellicht ook eens Uw zoon, broer of verloofde tot geestelijke steun en ontspanning zal dienen. Prachtig stuk werk Een prachtig stuk werk is elke kroonluchter overigens. Aan de bre de, platte onderrand met zijn een voudige versiering van uitgespaarde openingen hangen, juist waar bin nen- en buitenrand zich even uit buigen, de acht speciaal hiervoor in Leerdam vervaardigde glazen kelken. Aan die rand ontspringen ook de acht eerst naar binnen en dan weer naar buiten uitbuigende bovenarmen die op het punt, waar zij een hoek maken naar het midden om zich daar te verenigen, elk een kleine blinkende geelkoperen knop dragen. Als sluitstuk daarop een openge werkte bol, eveneens met eenvoudi ge geelkoperen ornamentiek, welke bol bekroond wordt door een open halve bol van kleiner formaat. Stuk voor stuk zijn deze luchters prachti ge staaltjes van smeedijzeren hand werk, die werkelijk een buitenge wone aanwinst zijn ter verfraaiing van het inwendige van de jubileren de kerk. Alzo is de vorm van het geschenk, dat de parochianen hun pastoor aan bieden, wel zeer doeltreffend geko zen. Immers het is niet alleen een geschenk aan de jubilerende herder, doch tevens aan de vijftigjarige kerk en bovendien is het, wanneer we het goed beschouwen, een geschenk var de parochianen aan zichzelf, want tenslotte zullen zij het meeste nut ondervinden van een goede verlich ting in het kerkgebouw. Wat er nu met de oude lampen gaat gebeuren? We weten het niet, rr/aar misschien mogen we een sug gestie aan te hand doen: er zijn waarschijnlijk meerdere noodkerken of kapellen, die om een beetje be hoorlijke verlichting zitten te sprin- i gen CfïiCeetióe ufaEiUóóenutangót De grote vraag naar olie heeft de Chileense walvisserij tot grote bloei gebracht. Acht schepen vangen ongeveer honderd walvissen per jaar, die ongeveer vijfduizend ton uitste kende machine-olie en duizend ton kunstmest opleveren met een totale waarde van vier millioen dollar. De Chineense walvisvaart duurt het gehele jaar. Van December tot Mei zomer in Chili geschiedt de va ngst op niet meer dan zeventig mijl afstand van de kust van Quintay (Chili), terwijl van Juni tot Novem her de schepen naar de Poolstreken gaan. Hier ligt op de kade van Quintay een walvis klaar om te worden stukgesneden.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 8