Groenten naar Duitsland Weer een treinontsporing Regering voor besprekingen met professor Soepomo VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1951 BE LEDDSE COURANT TWEEDE BLAD f AGINA 1 ROND EEN GOUDEN GODSHUIS Kerkwerve blijft Sint Wilberts erve' TERUGBLIK IN EEN LANGE PAROCHIEGESCHIEDENIS IN HET RANDSCHRIFT van het vignet, dat gebruikt wordt als kenteken voor de parochie van Sint Willibrord te Oegstgeest, lezen we de woor den: „KERKWERVE BLIJFT SINT WILBERTS ERVE" En deze woorden zijn niet louter een zinspreuk zonder betekenis; want op de eerste plaats wordt daarin uitgedrukt de belofte van trouw aan het geloof, dat Sint Wil- bert ons heeft gebracht. En vervolg *ns lezen we daarin, dat de par. kan bogen op een verleden, een verleden respectabel zowel in lengte als in be langrijkheid. Het leek ons derhalve dienstig, na de geschiedenis der laatste halve eeuw gememoreerd te hebben,^een blik terug te werpen op de daaraan voorafgaande geschiedenis. En deze terugblik reikt direct al over een vrij groot aantal eeuwen heen; immers de parochie beroemt zich er op, een van de door Sint Wil librord gestichte moederkerken langs de Hollandse westkust te zijn, evenals Vlaardingen, Velsen, Hei- loo en Petten. Alhoewel de histori sche juistheid hiervan niet boven al le twijfel vaststaat, is de waarschijn lijkheid toch zeer groot. In ieder geval weten we, dat Wil librord herhaaldelijk de duinstreek heeft bezocht en op verschillende plaatsen parochies heeft gesticht. Een zinrijke overlevering. Aangaande de stichting van de kerk te Oegstgeest bestaat een zin rijke overlevering, die verhaalt, dat bisschop Willibrord nog een bezoek bracht aan Oegstgeest kort voordat hij zich voorgoed in de abdij van Echternach terugtrok. Hij spoorde toen de christenen aan, een kerkje te bouwen en stelde er een geeste lijke over aan. Men was hiertoe gaar ne bereid, doch vroeg en verkreeg de belofte, dat Willibrord zelf dit kerkje zou komen inwijden. Maar nog vóór de bouw was voltooid, stierf de Heilige op 7 November 739. Het werk werd echter voortge zet en voltooid in 740; en op de dag der wijding stonden de gelovigen met hun herder in gebed verenigd rond het nieuwe kerkje. Plotseling daalde uit de onbewolkte hemel een fijne, geurige regen, die het ge bouw besprenkelde Tegelijkertijd werd uit de kerk een gezang als van Engelenstemmen vernomen en was dit dan ook niet meer het oor spronkelijke bouwwerk uit de 8ste eeuw. Oudste gegevens. In ieder geval wordt Oegstgeest zij het dan onder de naam van Kerkwerve reeds genoemd in de bekende Goederenlijst van het Stift van Sint Maarten te Utrecht, ver vaardigd tussen 777 en 866. In die tijd komen we ook de namen Osge- resgest, Osteresgest of anders spel lingen tegen. De parochie van Oegst geest was gedurende de eerste eeuwen van haar bestaan zeer be langrijk en vervulde een ho'.V cul turele roeping. Van hieruit werden kapellen gesticht te Warmond Rijns burg, Leimuiden, Rijnsater woud e en het nu verdwenen Esselijkerw oude. Graaf Dirk III (989—1939) heeft tijdens zijn regering de vijf Holland se moederkerken eenvoudig in bezit genomen; zij bleven aan de Hol landse graven, totdat de in 1132 ge stichte Abdij van Adellijke Benedic tinessen te Rijnsburg in het mid- boeken vermeld Gerardus de Kerk werve in 1213. Dan zijn hier en daar nog namen te vinden van en kele tientallen pastoors, totdat in 1568 Gerrit Willemszoon genoemd wordt als pastoor van Oegstgeest, waarschijnlijk de laatste herder vóór de Hervorming. Wat de kerk van Oegstgeest be treft, deze zal waarschijnlijk spronkelijk een houten gebouw op stenen grondvesten zijn geweest. Niet onmogelijk is zij opgetrokken uit materiaal van een voormalige heidense offerplaats. Volgens de overlevering werd zij in 856 door de Noormannen verwoest; daarna werd er een nieuw kerkje in Ro maanse stijl opgetrokken, waar schijnlijk van tufsteen, in ieder ge val de toren, die tot 1824 is blijven staan. Deze toren eiste in 1450 her stelwerkzaamheden en omstreeks diezelfde tijd werd ook het kerkje herbouwd, nu in Gothische stijl. Zeer waarschijnlijk ook heeft het daarna geleden onder de Beeldenstorm, als mede onder plund ;ringen en vernie lingen uit die tijd, want in 1574 is het nog slechts een ruïne, waarvan enkel de toren en doopkapel over eind stonden. In 1600 volgde een gedeeltelijk herstel ten behoeve van de Hervormden, terwijl pl.m. 1616 dit weer werd afgebroken en een geheel nieuwe Protestantse kerk aan de toren werd gebouwd. Deze toren, ondermijnd door het weghalen zijn fundamenten, stortte tij- toen men de deuren opende, zag j platteland allerlei beperkende bepa men het Griekse en Latijnse alpha- j lingen kreeg opgelegd ten voordele bet kruiselings op de vloer verschij- j van de steden, ontstond er een trex den der 13de eeuw het patrenaats een storen Jn de winter van recht over de Oegstgeester kerk ver- 10°J< kreeg, nadat in 1176 reeds ie dochterkapel Rijnsburg tot een af zonderlijke parochie verheven was. En ook de overige dochterxapellen werden op de duur "an Oegstgeest vervreemd. Het dorp Oegstgeest ging, nadat het een tijdperk xan bloei had ge kend, sinds de 14de eeuw econo misch hoe langer boe meer achter uit, vooral door de cpkomst van de stad Leiden; en mede doordat het nen, geschreven door een onzicht- de r,rad, zodat het zie ental bare hand, die daarna de muren met j sterk verminderde. Toch moest van water besprenkelde en me: chris-1 uit Oegstgeest een groot gebied ma de liturgische kruisen zalfde, al les gelijk de bisschop bij een kerk wijding pleegt te doen. Zo was men er van overtuigd, dat Sint Willibrord vanuit de hemel zijn woord ge stand had gedaan. En het is nog zeer lang een volksgeloof gebleven, dat telken jare omtrent de wijdings dag de muren van het Groene Kerkje vanzelf vochtig werden, al Het inwendige van het „Groene K erkje" worden gekerstend, een gebied van bijna ontoegankelijke moerassen en bos wildernissen, waartussen de ver schillende nederzettingen virscho len lagen. En dat dit ondanks alle ongunstige omstandigheden toch in ruime mate is geschied, danken wij aan de toenmalige herders der paro chie, die met stalen energie en hei lige geloofsijver vanuit Oegstgeest kans zagen, het Christelijk gi loof voort planten. Apostolische geest. Reeds in 1383 bestond er Oegstgeest een Broederschap van de Heilige Geest, die zich wijdde aan de liefdadigheid, alsmede een Broederschap van de H. Maagd en St. Willibrord ge sticht in 1450, die zich wijdde aan de ere dienst en devo tie tot O.L. Vrouw en de Heilige Bis schop. Van de kloosters in de omgeving on derhield enkel 't klooster Ma- riënpoel betrek kingen met Oegstgeest. Als eerste pas toor, die ons met name be leend is, vin den we in oude 1824 in, waarbij de westgevel van de kerk vernielend. Het volgend jaar werden Je to renfundamenten opgeruimd kerk hersteld in de staat, zoals wij haar nu kennen als het „Groene Kerkje". In de tijden van verwarring rond 1575 en later moest Oegstgeest hef dus zonder kerkgebouw stellen; toch bleven de meeste parochianen, ondanks de verdrukking door een kleine Protestantse minderheid, over het algemeen trouw aan de Katho lieke godsdienst, niet het minst als gevolg van het zelfopofferend werk van de zieleherders in die dagen, die onder de moeilijkste omstandighe den met steeds dreigend verraad in allerlei schuilplaatsen de H. Mis op droegen, doopten, in de echt verbon den, zieken en stervenden bijston den, tot grote ergernis van de anti papisten. Een tijdlang, rond 1650, had Oegstgeest geen pastoor en werd bediend vanuit Leiden. In 1656 werd er een nieuwe pastorie opge richt op de plaats van de huidi- Maria-school en kwam er ook wederom een pastoor. En bij deze pastorie heeft vermoedelijk, ver scholen tussen het geboomte, ook een klein kerkje gestaan, daar de statie Oegstgeest ook de dorpen Valkenburg, Rijnsburg en de beide Katwijken omvatte. Uitbreiding van zielental. Door uitbreiding van net zielen tal van al deze dorpen werd dit kerkje na een eeuw te bekrompen; toen ook langzamerhand de maatregelen van de overheid ten opzichte van de Katholieken steeds 'meer werden- verzacht, kon men weer naar buiten gaan optreden. In 1772 werd aan de bestaande pasto rie een nieuwe kers gebouwd, die ruim 100 jaar dienst heeft moeten doen. En in 1800 kwam er ook een nieuwe pastorie, bij de oudere pa rochianen bekend als „de oude pas torie", nu tijdelijk meisjesschool. Tijdens de bouw var. de kerk wer den de kerkdiensten gehouden m onlangs door brand vernielde boerderij „Ora et Labora" aan de Terweeweg. In 1821 kreeg het to ientje een nieuwe klok en werd een eigen begraafplaats ingewijd. En de oudere parochianen zullen zich dat aardige barok-kerkje, dat in 1901 buiten gebruik werd gesteld door de bouw van de nieuwe kerk, nog zeer goed herinneren. Als bijzonderheid valt nog te vermelden, dat het in Oegstgeest zeer lang de gewoonte is geweest, de H. 'Communie ondar beide ge daanten te nuttigen, alhoewel later bepprkt tot de Eerste H Communie. En ondanks dat in 1826 de verma ning afkwam, aan dit gebruik voor goed een einde te maken, hield men er hier nog zeer lang aan vast. Wij len pastoor de Rooij, die Oegstgees- tenaar van geboorte was. heeft me degedeeld, dat men in zijn jeugd 'bij de Eerste H. Communie nog aan 'dit gebruik vasthield. Dat was dus na I860. Belangrijk was ook, dat in 1834 mgr. De Wyckerslooth op de buiten plaats „Duinzigt" kwam wonen; aangezien dit huis echter uitge woond was, bouwde hij in 1835 een nieuw bisschoppelijk paleis. Voor de Anderhalf miilioen dollar voor nieuwe invoer Van de door West-Duitsland be schikbaar gestelde 2.9 miilioen dol lar voor de invoer van groenten uit Nederland, kan slechts anderhalf miilioen dollar worden gebruikt voor nieuwe invoer. Volgens een woordvoerder van het Westduitse ministerie voor de voedselvoorzie ning had Nederland het vorige quo tum voor invoer al met 1/4 miili oen overschreden. Van Duitse zijde zou er naar worden gestreefd de aankoop van Nederlandse groenten zodanig te regelen, dat de Duitse tuinders er geen nadelige gevolgen De Bruyn voorbarig en ongewenst. De heer ALGRA (A.R.) verklaar de, dat een verzoek als dit slechts bij hoge uitzondering geweigerd mag worden. Die uitzondering achtte hij hier aanwezig. De heer Branden burg heeft schriftelijke vragen ge steld en het zou niet correct zijn te genover de minister thans met mon delinge vragen te komen. De heer Brandenburg heeft zichzelf de pas afgesneden. De heer Algra ver klaarde, dat de onverwachte prijs verhoging, in strijd met gewekte ver wachtingen, grote bevreemding heeft gewekt bij zijn fractie. Bij het betoog van de heer Algra sloten zich aan de heren Van der Kieft (Arb.), Kolff (C.H.) en Mole naar (VVD). nieuw Dissuiiuppeiij^ wpprhart;tjpp parochie Oegstgeest was het een ^rbarstige voorrecht èn een voordeel, een bijzonder edelmoedig en milddadig prelaat onder zijn inwoners te tel len. Hij overleed in 1851. In 1846 werd de afscheiding van de beide Katwijken en Valkenburg een feit, terwijl enige jaren later ook nog een gedeelte van de Rijns- burgse Katholieken aan Katwijk werd toegewezen. Toen telde Oegst geest nog slechts pl.m. 700 Katholie ken, welk aantal onder de pastoors Mensing, Roozen, de Vetten en Looijaard is uitgegroeid tot het vier voudige. Moge Kerkwerve, als Sint Wilberts Erve steeds meer in groei en bloei toenemen! Scandinavië expres liep uit de rails Gisteravond om ongeveer half elf is een wagen van de Scandinavië - express, die op weg was naar Hoek van Holland, op de Ceintuurbaan na bij de Xerxeswcg te Rotterdam ont spoord. De Scandinavië-express was het viaduct aan de Bergweg gepasseerd en moest even voor de Xerxesweg van het rechte spoor afwijken en een wissel nemen. Zeven van de tien wagons hadden reeds de lichte kromming genomen, toen de achtste met de achtertruck de nu links van de trein gelegen rechte baan bleef volgen. Wonder boven wonder hoe dit mogelijk was zal het onderzoek nog moeten uitwijzen namen de laat ste twee wagons weer op correcte wijze de wissel en ontspoorden niet. Dit had echter tot gevolg, dat het weerbarstige wielenstel met zo'n kracht naar rechts werd getrokken, zouden vinden. Verwacht wordt dat de Duitsers onder nieuwe quo- voornamelijk tomaten zouden in voeren. Van Nederlandse zijde wordt voor lopig vastgehouden aan de beper kende bepalingen, die Maandag van kracht werden. Slechts bepaalde soorten bloemkool, tomaten en kom kommers zullen mogen worden uit gevoerd. Voor uien blijft het uit voerverbod gehandhaafd. In tuin- bouwkringen wordt verwacht, dat de nu beschikbare anderhalf miili oen dollar toereikend zal zijn voor do invoer van Augustus, mits de ex port met enige omzichtigheid ge schiedt. In Den Haag wordt ernstig over wogen om met ingang van Maan dag 13 Augustus de export van groenten naar Duitsland weer nor maal vrij te geven. Men wil echter de tegenwoordige gang van zaken nog even afzien. Vernomen wordt, dat het contin- pig kan de export van' dit product gent voor de export van tomaten naar Engeland uitgeput is. Voorlo- naar de Britse eilanden op normale voet worden voortgezet. De Ned. Kath. Middenstandsbond en de Ned. Kath. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden heb ben gezamenlijk het verzoek gericht tot de Katholieke ondernemers in de middengroot- en kleinbedrijven, in dien dit enigszins mogelijk is, hun zaak op 15 Augustus, het feest van Maria ten Hemelopneming, te sluiten, om deze dag als Zondag te kunnen vieren. Het publiek wordt verzocht bij het doen van inkopen en bestellingen daarmede rekening te houden. Gezins-korting voor gas en electriciteit te Roosendaal .De gemeenteraad van Roosendaal besloot met algemene stemmen de prijs van gas en electriciteit te ver hogen met een cent resp. per kubie ke meter en kilowatuur. Tegelijker tijd echter werd een doeltreffende wijziging in de reductieregeling voor grote gezinnen aangebracht. Gezin nen met drie kinderen krijgen 3 percent reductie, met vier kinderen 6 percent, met vijf kinderen 9 per cent, met zes kinderen 12 percent, met zeven kinderen 16 percent, met 8 en meer kinderen 20 percent. Deze reductie wordt alleen toege past op de tarieven voor huishoude- I dal de raiis geheel werden ontzet lijk verbruik en met inachtneming Eerste Kamer en er tenslotte een ontsporing volg de, waarbij de wielen diepe sporen in de weg trokken. De reizigers in deze wagon, een Duits rijtuig van het internationale type, afkomstig uit Bad Harzburg, werden danig door elkaar geschud, en kwamen al spoedig met ontdane gezichten door de ramen kijken. Niemand kreeg echter enig letsel. Gelukkig reed de trein hier met matige gang, zodat reeds na enige tientallen meters gestopt kon wor den. Behalve de ontspoorde wagon bleken van de laatste twee rijtui gen de buffers over elkaar gewron gen te zijn. Na ongeveer een kwar tier oponthoud konden de reizigers uit de achterste vier rijtuigen in de voorste zes overstappen en de reis voortzetten. Van een paniek was ge- ukkig geen sprake. van de volgende jaar-maxima: bij gas 1800 kubieke meter, bij electri citeit 600 kilowattuur voor verbruik over de lichtmeter en 3600 kilo wattuur voor verbruik over een af zonderlijke koopmeter, een en an der ter voorkoming 'van de reduc tieverlening voor verbruik anders dan voor zuive. huishoudelijke doel einden. Ter compensatie van het verlies hetwelk het gasbedrijf door deze verhoogde gezinsreductie zal lijden, worden de huren van munt gasmeters geheel gelijk getrokken met de huren van de gewone me ters onder deze voorwaarde dat voor de groep minst krachtige verbrui kers de lage installatiehuur van 2 gulden gehandhaafd blijft. Aan de besluiten wordt uitvoering gegeven met ingang van de meteropneming over October 1951. „Volkskr." JCleine „zanduCaed" in (Ztnótetdam De Regering is van oordeel, dat zij niet afwijzend moet staan tegen over een bespreking over de herzie ningen van de resultaten der Ronde Tafel-conferentie. Daarom heeft zij de Indonesische regering doen we ten, dat zij bereid is met dit doel informele besprekingen te voeren met prof. Soepomo. Ir. Peters, de minister van unieza ken en overzeese rijksdelen, heeft dit gisteren in de Eerste Kamer gezegd bij de verdediging van zijn begroting. Hij is van mening, dat Nederland voor moet gaan in het uitschakelen van sentimenten uit het verleden, die aan beide zijden nog te' sterk zijn. Het gaat er thans slechts om te zoe ken naar factoren, welke beide lan den binden, al zijn dan ook verleden en toekomst nauw met elkaar ver weven. Over het zelfbeschikkingsrecht zei de Minister, dat hij zich baserend op de politieke werkelijkheid van het ogenblik, niet kan inzien hoe Ne derland deze zaak opnieuw ter spra ke zou kunnen brengen. Over de Ambonezen in Nederland merkt de minister op, dat de Re gering met de grootste tact zal trachten deze zaak op te lossen, daarbij rekening houdend met de verdiensten van deze ex-K.N.I.L.- leden in het verleden. De noodzaak tot opheffing van het vrijgezellen- kamp te Middelburg ziet de Rege ring volledig in. Reeds is een aan tel vrijgezellen naar gezinskam pen overgebracht en de Regering heeft opdracht gegeven tot de bouw van gezinskampen. De Ambonezen kunnen niet als mi litairen worden gebruikt. Zij zijn In donesische staatsburgers en met In donesië is afgesproken, dat zij op geen enkele wijze operationeel zullen worden gebruikt. Over Nieuw-Guinea had minister Peters geen nadere mededelingen te doen. Binnenkort zal de Regering rapport over Nieuw-Guinea uitbren gen aan de Verenigde Naties. De Re gering zal dit rapport ter inzage aan bieden aan de Staten-Generaai. Rest nog uit de rede van minister Peters te vermelden, dat hij verze kerde, dat de Regering de arresta ties van Nederlanders in Indonesië zeer hoog opneemt en alles doet om hierin verandering te brengen. Staatssecretaris Götzen heeft ver zekerd, dat de Regering wel morele verplichtingen tegenover de Neder landse ambtenaren uit Indonesië er kent en hiernaar ook handelt. De begroting is aangenomen met aantekening, dat de communisten er tegen zijn. De Eerste Kamer zal Maandag avond weer bijeenkomen. Interpellatie over kolenprijzen afgewezen De Eerste Kamer heeft met 29 te gen 2 stemmen een verzoek van de heer Brandenburg (CPN) om de regering te mogen interpelleren over de verhoging van de kolenprijzen, afgewezen. De heer DE BRUYN (K.V.P.) wees er op dat het controleren van het loon- en prijsbeleid van de re gering in de eerste plaats de taak is van de Tweede Kamer. Er zijn reeds schriftelijke vragen gesteld en nu moet de Eerste Kamer met van het reces van de Tweede Kamer gebruik maken om mondelinge vragen te stellen. Wel achtte spr. het van be- jang te weten, waarom over de prijs verhoging geen overleg is ge pleegd, welke de financiële conse quenties zijn voor de minst draag- krachtigen en of de gestegen import- pryzen niet op andere wijze gecom penseerd hadden kunnen worden. De Staten-Generaai zullen echter het schriftelijke antwoord van de regering moeten afwachten. Het in- terpellatieverzoek noemde de heer Door de geweldige regenbuien, die zich 's nachts en gisterochtend in dc hoofdstad ontwikkelden, ontstond werkelijk een kleine zondvloed. Vooral het verkeer ondervond hier van veel nadeel. Op de bovenste foto zien we hoe de fietsers tot de knie ën door het water gaan. Foto bene den toont een ondergelopen apothee k. De apotheker moet pootjebaden om zijn potjes en flesjes weer bij elkaar te kunnen krijgen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6