S)e CcidóeSoii/ta/nt Wereldjeugdfestival blijkt geen onverdeeld succes te zijn De tomaat als apostel GRONDWETS HERZIENING Cetöte Jtataiifii&cfie Jinaafouiótattatie in £u*apa Verrassing voor de communisten De Nederlandse tomaten hebben een taak in bekeringswerk Piloot uit Voorschoten •tapte uit de vlammen £navme fiuizenütancl te Sin""no-te IMH mm Truman geeft zijn mening over Sovjet vredesvoorstel Directeur: G. M. v. BAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EN OMSTREKEN VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1951 42ste JAARGANG No. 12355 Wereldjeugdfestival Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 EEIf VAN DE wijzigingen, waar over men het in de Staatscom missie tot herziening van de Grond wet allerminst eens. was, is het weren van revolutionaire vertegen woordigers uit de volksvertegen woordiging. De commissie, dat wil zeggen de helft van het aantal leden der commissie, wil de in de grond wet de mogelijkheid zien opkomen der commissie, wilde in de Grond- genoemde vertegenwoordigende lichamen van hun lidmaatschap ver vallen te verklaren, indien zij een revolutionair streven tot uitdruk king brengen. Er kunnen zich, zo zegt de commissie in de Toelichting gevallen voordoen, waarin ontzet ting uit het passief kiesrecht door de rechter niet mogelijk is, terwijl het toch geboden is de nodige maat regelen te treffen tegen het lid, dat een revolutionair streven tot uit drukking brengt. De commissie zegt een open oog te hebben voor de be denkingen, die tegen de bevoegdheid tot vervallenverklaring kunnen wor den aangevoerd, niettemin acht zij het gewenst die mogelijkheid te openen en zij deed dit met het mo tief, dat van het vertegenwoordi gend stelsel geen gebruik mag wor den gemaakt, om met behulp van onwettige middelen onze rechtsorde aan te tasten. Artikel 30 van de Al gemene Verklaring van de Mense lijke rechten, waar geen enkel land tegen heeft gestemd en het is wel ironisch dat ook de Sowjet-Unie voor dit artikel heeft gestemd gaat ook van dit beginsel uit Of deze bevoegdheid aan het vertegenwoor digend lichaam of aan een commis sie ad hoe, zoals de Geer wenste in 1938, moet worden toegekend laten wij voorlopig buiten beschouwing. Een zestal leden nu der Staats commissie verzet zich tegen deze wijziging en wel op grond, dat zij het voorgestelde middel voor het be oogde doel volstrekt ondeugdelijk achten. De bestaande wetgeving, zo zeggen zij, maakt het, vooral sedert de wijziging, die de wet op de Vere niging en Vergadering in 1939 heeft ondergaan, zo nodig, zeer wel mo gelijk tegen revolutionaire partijen langs wettelijke weg op te treden. XXX IUIST OM DE cursivering van het woord partijen ook in de tekst van de Grondwetscommissie gaat het ons. In hetgeen hierop volgt gaat deze minderheid niet verder in op het onderscheid tussen het weren van revolutionaire vertegenwoordi gers en het weren van soortgelijke partijen, zij bestrijdt slechts het we ren van de eerste, zoals dat door de meerderheid der commissie werd voorgesteld. En toch gaat de kwestie o.i. in wezen veel dieper. Het gaat o.i. na melijk om de vraag: niet of men moet wachten totdat men een be paalde revolutionair, wiens gedra gingen daartoe aanleiding heeft ge geven, moet schrappen als lid der volksvertegenwoordiging. Ook naar onze mening heeft dat weinig waar de en zo goed als geen effect. Het gaat veel meer om de vraag of men in onze democratie een par tij kan toelaten, waarvan men weet dat zij op de allereerste plaats niet de eigen natie, maar een vreemde mogendheid aanhangt, een mogend heid, welke geregeerd wordt door één partij, die haar aanhangers over de gehele wereld in alle landen telt en die geen woorden van critiek van deze aanhangers duldt, maar al leen een zo slaafs mogelijke opvol ging van de bevelen, die zij uitvaar digt. Men behoeft slechts de Handelin gen der Tweede en Eerste Kamer na te gaan om de bewijzen te verzame len, dat de Communistische Partijle den deze bevelen volgen tot in de punten en komma's en deze mensen geven wij een plaats in het parle ment en bovendien het geld om on ze eigen democratie daarmee de doodsteek toe te brengen. Feitelijk gaat de kwestie dan nog dieper. De opvattingen zijn immers altijd nog zo, dat onze democratie „heilig" is, dit is een verworven bezit, dat on aantastbaar wordt geacht in die zin dat hiermede de juiste vorm gevon den is, waaronder een volk gelukkig en vrij kan leven. En als men dan wijst op de gevaren, die een dusda nige democratie bedreigen ei landen van Oost Europa hebben dit afdoende bewezen dan spreek* men vagelijk over de regenererende kracht van de democratie zelf. Maar men vergeet te denken aan volken als de Esten, de Letten en Litauers die ook een democratie kenden en die straks, als deze gru wel van het goddeloze en dictatoriale communisme van de aardbodem zal zijn verdwenen, zoals de gruwel van het heidense en dictatoriale Hitleris- me verdween, van de aardbodem verdwenen zullen blijken te zijn. Ook onze democratie speelt met dit vuur, omdat wij ons rustig blijven koesteren aan deze vorm van par lementaire democratie, die wij het hoogste en heiligste en meest on aantastbaar achten, wat er ooit nog in de wereld aan politieke systemen is uitgedacht. Men denkt er niet aan, dat er ook een iets andere vorm ^■an democratie zou kunnen bestaan 'ie sterker is en die niet de slang ^an de torst koestert, die haar zou •nnen verslinden. Intusrm heeft de regering bekend gemaakt, dat zij dit onderwerp tot Na een bouwtijd van bijna twee .aar p ac rai- nacierij van de Ba Rotterdam-Pernis een katalytische kraakinstalatie gereed gekomen met Deze raffinaderij is thans de eerste in Europa, die met dit technische doorloopt een proefperiode en zal waarschijnlijk in September a.s. of Met de bouw van deze katalytische kraakinstallatie is het grootste ge nieuwbouwprogramma voltooid. De B P.M.-raffinaderij i-_ thans de groot worden. De foto geeft een overzicht van de katalytische kraak installatie naar rechts: De schoorsteen van het fornuis (60 meter hoog), katalysat portinstallatie voor de katalysator. Op de voorgrond het compressorhui lifts'chacht en (weinig zichtbaar) de reactor. Op de achtergrond rechts laafsche Petroleum Maatschappij te een capaciteit van 3500 ton per dag snufje is uitgerust. De installatie ficieel in gebruik worden gesteld, deeltc van het na-oorlogse her- en ste van het Europese continent ge- te Rotterdam-Pernis. Van links or-hoppers met op de top de trans- s. Daarachter de regenerator met de fractionneerkolom. HET WERELDJEUGDFESTIVAL in Oost-Berlijn blijkt niet zo'n on verdeeld succes te worden voor de communisten als kort na de aan vang verwacht werd. De liefde van een jonge communist houdt voor een groot deel verband met zijn maag en om die reden heeft de ideologie het in "vele gevallen reeds moeten afleggen tegen de welstandsmoge lijkheden in West-Berlijn. Ook in de Sovjet-zóne van de stad heeft men echter het samenzijn van zoveel jongeren aangevat, om een stevige an ti-Russische propaganda te voeren Drukwerkjes worden verspreid, plakkaten met democratische leuzen verschijnen op de muren en com munistische verklikkers incasseren dagelijks hun rantsoen slaag. Dinsdag is deze onverwachte veld tocht tegen de communisten begon nen. Hoe de brochures en aanplak biljetten in de Sovjetzóne komen is een vraag, waarop begrijpelijkerwij ze geen antwoord gegeven wordt Wel is hét zeker, dat de organisato ren van het festival deze gang van zaken helemaal niet leuk vinden Evenmin stellen zij het op prijs, dat ze dagelijks brieven ontvangen met mededelingen als: „Vier maar pret tig feest. Als jullie binnenkort ver antwoording moeten afleggen, is daar geen reden meer voor. Pluk de dag!" WASPOEDER MET MEDEDELINGEN In de dorpen hebben de leden van de Eenheidspartij een soort burger wacht in het leven geroepen, om te waken tegen propaganda van het Westen. Heel gemakkelijk is dat niet. In sommgie plaatsen troffen de huismoeders in de pakjes waspoe- der circulaires aan, waarin de com munistische spionnen uit hun omge ving met naam en toenaam stonden genoemd. In de jeugdkwartieren van Oost- Berlijn zijn gisteren drukwerkjes afgeleverd, die op de voorpagina het embleem van het Wereldjeugd festival hadden en voor de rest een uiteenzetting bevatten van de ware doelstellingen der communistische organisatoren. Deze anti-communistische actie heeft ten doel, om enerzijds de be volking van Oost-Duitsland en an dere onder Sovjettoezicht staande gebieden te bemoedigen en ander wijziging van de Grondwet niet aan de orde wenst te stellen. Men be hoeft dit niet al te zeer te bereuren. Een wijziging, welke niets meer meebrengt dan een voorzichtig op treden tegen een of andere commu nistische vertegenwoordiger, maar het dodelijk gevaar zelf toch onaan getast laat, heeft weinig betekenis. De democratie zelf heeft een wijzi ging nodig, wélke dit dodelijke ge vaar onderkent en uitbant. Ondeug delijk is de geneeswijze, welke wel de gevolgen van een gezwel tracht te bestrijden, maar het gezwel zelf met voorbedachte rade laat bestaan. Er is daarom geen reden tot treurnis over het feit, dat de regering deze zaak niet aldus aan de orde wil stel len. Maar er o.i. wel reden en zeer ernstige reden om de vraag te stel len: Wat dan? zijds de verraders en spionnen in deze gebieden eraan te herinneren, dat hun spelletje eens afgelopen zal zijn. LANGS EEN OMWEG Ruim 800 Engelse, 45 Amerikaan se en 29 Spaanse jongeren, zijn Don derdag met een speciale trein in Oost-Berlijn aangekomen. Zij wa ren met het Poolse passagiersschip „Batory" van Duinkerken naar Gdy nia in Polen gereisd. De „Batory' onderhoudt, speciaal ter gelegenheid van het festival, deze dienst om de belemmeringen, die aan festivalgan gers in de Westelijke landen in de weg gelegd worden, te omzeilen. Westberlijnse functionarissen deel den Donderdagochtend mede, dat 647 jongens en 107 meisjes uit Oost- Straaljager verongelukt l'tvwij! gisteren op de militaire vliegbasis te Leeu warden nog grote verslagenheid heerste over het on geval met de Auster, waarbij een 25-jarige piloot en de 1'2-jarige dochter van de commandant het leven verloren, dreigde er een nieuwe ramp, toen een Glos- ♦er Meteor straaljaer enige minuten na zijn opstijging n moeilijkheden geraakte. De straaljager was te omstreeks half vijf opgestegen .•n ver4 bestuurd door de Voorschotense piloot, de js. tweede luitenant H. Stikvoort. Deze vertelt, hoe hij, na de start tot de ontdekking iwam, dat de kap boven zijn zitplaats los zat en door le enonno luchtdruk, die bij het vliegen met straal jagers ontstaan, werd het scherm naar achter geschc ven. De piloot maakte enige wijde bogen over het vliegveld heen en slaagde ei tenslotte in het toestel, dat hij in snelheid had weten terug te brengen tot 180 km., in een nabijgelegen weiland aan de grond te zetten. Nauwelijks had het toestel de grond bereikt, of het braK in tweeën en vloog in brand. Ondertussen wareri de bewoners van de boerderij op het enorme geraas van de straaljager het vlieg tuig scheerde practisch rakelings over hun dak heen naa: buiten gerend en groot was hun ontzetting, toen voer hun ogen het vliegtuig door midden brak en in vlammen verdween. Terwijl in de verte de brandweer en E.H.B.O. van hft vliegveld met groot materieel en loeiende sirenes uitrukten, om nog te redden, wat er te redden viel, stapte u'i de wrakstukken van het als een lier bran dende toestel de piloot practisch ongedeerd te voor schijn. De bewoners van de boerderij meenden een spook verschijning te zien, zoals die in lugubere sprookjes voorkomt en de boerin, mevr. Hylkema, was in de eerste minuten dan ook zo ontsteld, dat zij geen woord kon uitbrengen. Dc brandweer van de vliegba sis ontteimde zich na aankomst over het nog steeds fcl-brandrnde vliegtuigwrak en de piloot is voor een paa: dagen naar Voorschoten gestuurd, om thuis wat van de schrik te bekomen. Hedenmorgen is hij in zijn woonplaats aangekomen. Vele buitenlandse deelnemers aan het festival, vooral uit Zweden en Argentinië, die van plan waren veertien dagen in Oost-Bcrlijn tc blijven, zijn volgens de Noordwest- du itse radio reeds vertrokken. Zij beklaagden zich o.m. over „dc ge brekkigc organisatie en de slechte hygiënische toestanden in de dicht bevolkte wijken van Oost-Berlijn" De Oostberlijnse organisatoren zeggen, dat bijna 30.000 deelnemers uit meer dan 90 landen het festival bijwonen. GEEN UITZONDERINGEN Walter Donnelly, de Amerikaanse hoge commissaris in Oostenrijk, heeft zijn Russische collega, luite nant-generaal Vadin Swiridof, schriftelijk medegedeeld, geen uit zondering te kunnen maken voor enige honderden communistische jongeren uit het Westen om de Rus sische zóne binnen te gaan. Generaal Swiridof had bij de Amerikaanse hoge commissaris even eens schriftelijk geprotesteerd te gen het feit, dat de betrokkenen in Innsbruck werden vastgehouden Hij had daarbij toegezegd, dat zij Je Russiche zóne van Oostenrijk zou den kunnen binnengaan zonder de gebruikelijke documenten. In zijn antwoord verzoekt Don nelly, de gebruikelijke documenten helemaal en voor iedereen af te schaffen, zodat alle reizigers in het bezit van een paspoort en zo nodig een geldig visum, vrij door Oosten rijk kunnen reizen. Indien dit op het ogenblik niet goed zou uitkomen, zou het wellicht mogelijk zijn deze formaliteit tenminste voor dc hoofd routes af te schaffen. Een groep van 1200 communisti sche jongelui, die in Innsbruck (Franse zóne) op weg naar het fes tival in Oost-Berlijn waren opge houden, is er Donderdag in geslaagd de Britse en Amerikaanse zones binnen te gaan. De jongelieden wa ren bij de Frans-Amerikaanse zónc- grens teruggezonden, omdat zij niet in het bezit waren van kaarten voor de Russische zóne. 150 Engelsen be reikten de Britse zóne, nadat zij per trein van Innsbruck via Italië naar Liezen (Britse zóne) waren gereisd. Een klein groepje comunistische jongeren, ,dat Donderdagmiddag de Brits-Russische zónegrens probeerde te passeren, is door Britse functio narissen tegengehouden. NEDERLANDS TUINDERS STEU NEN DE „MAAGPROPAGANDA" Vijfduizend kilogram tomaten en kool zijn gisteravond uit Nederland naar West-Berlijn verzonden als ge schenk van de Nederlandse tuinbouw aan do West-Berlijnse jeugdherber gen, die op het ogenblik leden van het communistische jcugdcongres in Oost-Berlijn ontvangen. Deze zen ding zou eerst per vliegtuig gaan, doch om technische redenen heeft men de voorkeur aan verzending per spoor moeten geven. Zoals men weet slippen dagelijks tienduizenden deelnemers aan het communistische jeugdcongres in de Russische zóne van Berlijn geregeld naar het Westelijk deel der stad. Zij krijgen daar te eten in ruim vijftig jeugdtehuizen volgens het schema „operatie open tafel" dat inderhaast werd opgesteld. Omdat reeds meer dan honderdduizend maaltijden wer den verstrekt, deed men een beroep op do Westerse wereld om steun in natura of geld. Het centrale bureau voor de tuin bouwveilingen in Nederland heeft toen onmiddellijk twee vliegtuigla dingen tomaten en kool beschikbaar gesteld. Deze 5000 kilogram werden door twee grote exporteurs belange loos verpakt en een grote expeditie- firma nam het transport op zich. Verwacht wordt, dat de wagon Ne derlandse groente Zaterdagmorgen in Berlijn zal aankomen. Honderden hujzen werden verwoest bij een hevige brand, die in het ha vengebied van Singapore woedde. Geweldige rookwolken hingen over het schilderachtige deel van de stad langs het water. Ongeveer vierhon derd woonhuizen, een groot aantal rubberfabrieken, werkplaatsen en opslagplaatsen gingen verloren. President Truman las Donderdag op zijn wekelijkse persconferentie een verklaring voor, waarin hij comcntaar gaf op Sjverniks jongste schrijven aan hem. „Do president der Sovjet-Unie schreef mij", aldus Truman, „dat de Sovjet-Russische regering de uitwis seling van meningen en inlichtingen tussen het Sovjet-volk en andere volken niet belemmert. Doch dat is onjuist, althans wat betreft onze tot nu toe opgedane ervaringen. Het Kremlin heeft vergaande en strikt ten uitvoer gelegde verbods bepalingen uitgevaardigd voor het reizen van Sovjet-burgers in het buitenland en van vreemdelingen in de Sovjet-Unie. Overeenkomstige verbodsbepalingen bestaan voor het lezen door Sovjet-burgers van bui tenlandse kranten, tijdschriften en boeken en het luisteren naar niet- communistische radiozenders. De Sovjet-regering legt grote bedragen ten koste aan net storen van dc uit zendingen van „De stem van Ame rika" en van andere radio-stations der vrije wereld. Dc Russische vrou wen van buitenlandse burgers mo gen de Sovjet-Unie niet verlaten, om zich bij hun echtgenoten te voe gen. De Russische, regering heeft nog vele andere bepalingen in het leven geroepen, die even zovele be lemmeringen zijn voor een vrij reis verkeer, onbelemmerde verbindin gen en een ongestoorde uitwisseling van meningen en inlichtingen tussen de Sovjet-Unie en dc rest van de wereld. Wijziging politiek? Mijn belangstelling gaat er vooral naar uit of de Sovjet-Russische re gering hetgeen zij zegt meent en of zij thans voornemens is haar poli tiek te wijzigen", aldus Truman. In antwoord op vragen verklaarde Truman gaarne een vermindering van de internationale spanning te zien, „doch ik zie geen enkele aan wijzing daarvoor", hieraan toevoe gend: „Ik zou gaarne willen dat er een algehele en permanente wereld vrede tot stand kwam en dat be hoort niet tot dc onmogelijkheden". De president besloot met te zeg gen dat hij verheugd was, dat radio en pers der Sovjet-Unie het kortge leden voor millioenen Sovjet-bur gers mogelijk hadden gemaakt zelf te luisteren naar en konnis tc ne men van de inhoud van de „Resolu tie van vriendschap voor het Russi sche volk", die enige tijd geleden door het Amerikaanse congres is goedgekeurd. FRANSE MOTIE INZAKE CONFE RENTIE GROTE MOGENDHEDEN De commissie voor buitenlandse zaken van de Franse nationale ver gadering heeft Donderdag een motie goedgekeurd, waarin wordt aange drongen op het houden van een con ferentie van dc grote mogendheden, zonder dat hierdoor aan het gezag van de V. N afbreuk wordt gedaan. In dc motie, die door de nationale vergadering zal worden besproken, wordt ook gezegd, dat „dergelijke onderhandelingen eerst na het slui ten van een wapenstilstand in Ko rea met effect kunnen worden ge voerd". Tevoren had dc commissie een communistische motie verworpen, waarin werd aangedrongen op „het openen van besprekingen tussen vertegenwoordigers van dc vijf gro te mogendheden, met inbegrip van de Chinese Volksrepubliek, en het tekenen van een wereldvredesver drag tussen deze landen, waar alle staten zich bij kunnen aansluiten". KoAAettf&... Elk mens is in zijn kringloop van zorgen en droefheid opgesloten.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1