föe Jxun&wee te ffiad 3acM Geheimzinnige van een verdwijning notaris Claontuten aan Slim Hypnose onder nul Snelheid en ongevallen De roofoverval in de Purmer DONDERDAG 9 AUGUSTUS 195f DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Van onze Jamboree-correspondent FEEST VAN BROEDERSCHAP EN VREDE De jamboree is nu enkele dagen oud en dit stelt ons in staat, om naast een overzicht van de belang rijkste gebeurtenissen, een alge mene indruk te geven. Deze grote gemeenschap van jonge mensen, die allen gehoorzamen aan een wet, die allen gedreven worden naar een ideaal en die allen opgenomen zijn in een grote wereldorganisatie, is toch, na de eerste oppervlakkige beschouwing te verdelen in ver schillende groepen. Het feit, dat zij allen volgelingen zijn van de grote Amerikaanse jeugdvriend Baden Powell, heeft hen niet tot „massa producten" hervormd, want ook als padvinder is men in staat om zijn eigen leven te leven en de zeden en gewoonten van het vaderland trouw te blijven. Wanneer we het Amerikaanse kamp binnen wandelen worden we direct getroffen door de efficiency van hun organisatie, maar daar naast moeten wij helaas constateren, dat er door deze ver doorgevoerde rationalisatie weinig meer over blijft van het idee „kamperen". Op centrale punten hebben de Ameri kaanse scouts modelkieukens opge richt, die uitgerust zijn met moder ne technische hulpmiddelen Verder is hun kampement een volledig or kest rijk- Het geheel demonstreert de drukte en supertechnische we zouden er bijna aan toe willen voe gen blufferige levensstijl van de Amerikaan, die maar niet kan be grijpen, waarom zijn buurkampe- ment het nu zo leuk vindt, om het eten te koken op een houtsvuur en in primitieve pannetjes. Ook in de kleding herkent me de diverse nationaliteiten. Het is weer de Amerikaan, die er het potsier lijkste bij loopt. Hij heeft zich om hangen met grote ordetekens, klin kende medailles en andere uitmon steringen en zo nu en dan komt men zo'n Amerikaans „kerstmanne tje" tegen, die kennelijk er op uit is, om de bewondering en afgünst van zijn mede-kampgenoten af te dwingen. Een geheel ander beeld vormt het Zuid-Afrikaans kampement, waar de negerscout tijdens zijn werk al leen aan zijn hoed als padvinder te herkennen is. Zijn uniform heeft hij zuinig weggeborgen en de werk zaamheden verricht hij in het cos- tuum, dat moeder natuur hem ge schonken heeft. IEDERE DAG EEN GOEDE DAAD. Maar al lijken deze 17.000 jonge mensen in hun uiterlijke verschij ning en gedrag soms erg weinig op elkaar, in hun hart hebben zij het ene grote doel: Het scheppen van een hechte band onder de volkeren. Zij weten, dat zij dit doel kunnen bereiken door oplettend te zijn in het kleine en een van de middelen daartoe is hun goede daad per dag. Wij zijn eens op zoek gegaan naar die goede daden en hebben er bij een enkele soms tientallen per dag kun nen constateren. Een klein padvinderte kon op de openingsavond van de jamboree niet deelnemen aan het grote défilé, om dat hij wacht had. Het kereltje vond dit heel erg want toen al zijn ka meraadjes vertrokken waren, zat hij voor het kampement stilletjes te huilen. Niet zodra echter kwamen zijn vriendjes enthousiast van het défilé terug, of hjj had het zonnig ste gezicht, dat maar denkbaar is luisterde met intense belangstelling naar de verhalen, die zij over het défilé vertelden. En dan die groep Nieuw Zeeland- se padvinders, die ons uitgenodigd hadden, om een maaltijd bij hen te komen gebruiken. Toen wij aan kwamen. waren ze juist terug van een vermoeiende tocht door de ber gen en de honger stond hen op het gezicht te lezen. Toch waren ze zeer bescheiden in het nemen van hun porties, ze gaven eerst de schalen aan hun buurlui door en voordat ze begonnen, wilden ze eerst overtuigd zijn, dat iedereen voorzien was. Dit zijn zo van die kleine staaltjes van de echte padvindersgeest, een geest die wellicht in staat zal zijn, om de wereld te beinvloeden.We zouden kunnen vertellen van die Duitse verkenner, die zijn vrije avond op offerde, om een collega, die corvee had, te helpen met het pannenschu- ren, of van die Amerikaan, die het Simpele Italiaanse scoutje, in ruil voor een waardeloze medaille een pracht banjo gaf, omdat de Italiaan er zo prachtig op kon spelen, maar zoals hij vertelde geen had, om er een te kopen. Het zijn allemaal van die echte staaltjes van broederschap, dat het hoofddevies is van de organisatie van Baden Powell. DE RUILHANDEL TIERT WELIG. Daarnet schreven we over die Amerikaan, die een banjo ruilde voor een medaille. Dit was natuur lijk een sympathiek gebaar van die Amerikaanse verkenner, maar bui ten dergelijke transacties, wordt er ook en veel serieuse ruilhandel ge dreven. Vooral de Nederlandse klompen en klompjes zijn in trek. Velen van het Hollandse contin gent hebben dat zeker al voorzien want er zijn er, die een halve klom penwinkel meegenomen hebben. Er bestaat een ongeschreven kampwet, die het verkopen van souvenirs verbiedt. Niet altijd wordt daar de hand aan gehouden, want in een met Oosterse praal opgetrok ken tent, afkomstig uit Pakistan, staan een paar sierlijke, met goud bestike pantoffeltjes, die voor het zachte prijsje van 60 gulden te koop zijn. Maar over het algemeen houdt men deze kampwet in ere. Natuur lijk verhindert dit niemand, om toch in het bezit te geraken van bege renswaardige voorwerpen. Een scout uit Z.-Afrika loopt zo trots als een pauw rond in een vet-leren I'i- rolerbroekje en inplaats van zijn kunstig gesneden stok, versierd met totems en geheimzinnige te kens, die bij deze ruil van eigenaar is veranderd, gebruikt hij een ge wone stok van dennehout. De be woners van India willen hun ver halen thuis, als zij gaan vertellen over die grote voeten van de Hol landers, graag met bewijzen sta ven en daarom geven ze grif een kunstig bewerkte hoofddoek voor een paar houten Hollandse klompen en tenslotte zou de Amerikaan geen ware nazaat van Uncle Sam zijn, wanneer hij zijn blinkende dolk niet zou ruilen voor een echte Goudse pijp, om „de lui thuis" te kunnen vertellen, dat „alle" Nederlanders „alleen" maar uit zo'n merkwaardi ge pijp willen roken. EEN DAG IS SLECHTS EEN ZUCHT. Zo gaan de eerste dagen van dit wereldgebeuren in de beste harmo nie voorbij. De orkaan, die Maan dagavond boven het kampement los barstte, betekende slechts een spor tieve afwisseling, die niemand een kwade bui heeft kunnen bezorgen. We hebben nog niemand horen „kankeren" en in deze stemming van ware vreugde en broederschap vlie gen de dagen voorbij. Vroeg in de morgen staat men op, maar de vele belevenissen, die in onafgebroken regelmaat op je aanstormen, maken het avond, voordat je je realiseert, dat de morgen voorbij is. Dit kamp, is het kamp van de vrede. De Fransen hebben in een groots gebaar een uitnodiging gestuurd naar hun Duitse collega's. Deze zijn gekomen en onder de fonkelende sterrenhemel bij de gloed van het kampvuur is er begrip ontstaan, die vele veten verwijderd en wonden genezen heeft. In de loop van de Zondag zijn bij Oostenwind ballonnetjes opgelaten, om de jeugd in het Oosten, die he laas verstoken is van dit echte en waarachtige vredefeest te melden, dat er in het groene dal van Oosten rijk een wereldband gesmeed wordt, waarbij zij maar node gemist wor den. Deze jeugd van de vrije democra tische wereld beleeft hier een stuk van haar vorming voor de taak van straks. Mogen zij terug in het vader land door degenen, die achter ble ven, begrepen en aangemoedigd worden. Vermoedelijk onderweg naar Zuid-Amerika Ondanks nasporingen is men er nog niet in geslaagd de verblijf plaats van notaris Q., woonachtig Maastricht, die na een va- cantietrip plotseling met de noor derzon verdwenen is. te ontdekken. Vast staat nu, dat de oude notaris enige dagen voor zijn vertrek een huis verkocht heeft ter waarde van .000 gulden, terwijl hij een dag voor zijn vertrek een hypotheek heeft opgenomen op landerijen ter waarde van 250.000 gulden. Vermoed wordt aldus het Alg. Dgbl. dat de notaris deze gelden meegenomen heeft. Het gezelschap trok namelijk in Ostende sterk de aandacht van de politie door de gro te verteringen die men maakte, ter wijl ook de grote voorraden levens middelen welke door het jacht Pre sident Robert waarmede het gezel schap verdwenen is, werden inge slagen opvielen. Intussen heeft de president van de Maastrichtse rechtbank als voorzitter van de kamer van toezicht over no tarissen, de candidaat-notaris C. Smeets, uit Meersen, aangesteld als waarnemer. De deuren van het no tariaat te Maastricht staan dan ook wijd open. Van malversaties is tot op heden niets gebleken. De gelden die de notaris heeft opgenomen wa ren privé bezit van hem en zijn echtgenote. Volgens de waarnemer C. Smeets is er geen enkele reden tot ongerustheid voor de Clientèle van dc oude notaris, daar bij het voorlopig onderzoek alle zaken het notariaat betreffend in orde bevon den zijn. Liefdadigheid Men neemt nu aan dat het jacht President Robert, dat onder Libe riaanse vlag vaart, met bestemming Zuid-Amerika vertrokken is, daar Zuid-Amerika de hobby is vande wonderlijke vriend L. van de notaris Deze L. heeft indertijd een vereni ging gesticht genaamd Particulier Initiatief tot het doen van charita tieve werken. Daarbij waren nog enige leden van de familie L. betrok ken en ook de Maastrichtse notaris. In Mei 1948 is het hoofdbestuur van deze vereniging dat de mede werking van verscheidene goedgelo vige lieden o.w. een arts uit Rotter dam, de heer H. naar Curagao ver trokken. Daar had men echter wei nig vertrouwen in het charitatieve karakter van de vereniging en het gezelschap werd uitgewezen heer H. en anderen, die hun geld in de Cura^aose onderneming hadden gestoken de arts had er zijn prak tijk voor verkocht hebben na te rugkomst in Nederland een aan klacht ingediend tegen het hoofdbe woonde reeds enige tijd te Brussel. De jonge L. die een vreemde invloed op de notaris uitoefent, schijnt hem te hebben gewogen tot de avontuur lijke stap. Dit eigenaardige jong mens dat 28 jaar is en zich steeds in het zwart kleedt, trok reeds lang de aandacht door zijn fantastische ver halen waarbij hij voorgaf zeer goede relaties in hoge kerkelijke kringen in Rome te bezitten. De echtgenoot van de huishoudster bij de notaris heeft onlangs een an sichtkaart ontvangen, verstuurd uit een havenstad in Engeland. We ma ken het goed, stond er op. Ambonnese kwestie in Woerden Op vragen van het Eerste Kamer lid de heer Reijers (C.H.U.) met be trekking tot het vlag-incident, op 28 Juli 1951, in het Ambonnezenkamp te Woerden heeft de minister van Binnenlandse Zaken 't volgende ge antwoord: Het is niet juist, dat op Zaterdag, 28 Juli j.l., rijksambtenaren in het Ambonnezenkamp te Woerden officieel uitgestoken Nederlandse vlag, tegen de wens van de kamp bewoners in, hebben ingehaald. Juist is, dat vlaggen welke in strijd met de bevelen van de kamp leiding bij de ingang van het Am bonnezenkamp waren uitgestoken, door rijksambtenaren zijn inge haald. Het een en ander is geschied in uitdrukkelijke opdracht van de mi nister, die te dezen handelde ter uit voering van een door de regering be paalde gedragslijn. De regering bevoegd te bepalen, of vlaggen in de onder haar ressorterend kampen zullen worden uitgestoken, welke vlaggen dit zullen rijn en waar en wanneer zij zullen worden uitge stoken. De daartoe strekkende be velen moeten worden opgevolgd. Zou worden gedoogd, dat de kamp bewoners de betrekkelijke bevelen in de wind slaan, dan zou orde er tucht in de kampen niet langer kun nen worden gehandhaafd. In het Ambonnezenkamp, gele gen aan de Utrechtsestraatweg te Woerden, verblijven enkele zeer op de voorgrond tredende leden van de z.g. commissie rechtspositie Ambonnese militairen en schepelin gen (CRAMS). Sinds het vei'bod aan het bureau Zuid-Molukken de Am- j bonnezenkampen te bezoeken heeft stuur. Robert L. de president, is de CRAMS en in het bijzonder de toen gearresteerd. Hij heeft terecht-1 bovenvermelde leden daarvan de gestaan voor de Rotterdamse recht- j activiteit van dit bureau in de kam- bank doch werd vrijgesproken we- pen overgenomen. Van de zijde der gens gebrek aan bewijs. Na deze af- Ambonnezen zelf en van de leiding faire heeft de familie L. zich wat te- van enkele kampen bereikte de re gering klachten, dat deze activiteit ruggetrokken uit de openbaarheid. Midden Juli heeft de familie L. het huis, dat zij in een buitenwijk van Den Haag bewoonde, ontruimd. Er bestaat een sterk vermoeden, dat de gehele familie, vader, moeder, drie dochters en vier zoons, zich aan boord van de President Robert be vindt. Het mysterie De Maastrichtse notaris is na zijn mislukte reis naar de West terugge keerd naar Maastricht .hij heeft er zijn zaken op de oude voet voortge zet. De laatste tijd echter heeft hij herhaaldelijk gepoogd onroerende goederen te verkopen. De politie breekt zich intussen het hoofd wat de oude heer die 74 jaar is, bewogen kan hebben zijn zaken in Maas tricht en Limburg in de steek te la ten. Of mevrouw Q. zich bij het ge zelschap bevindt, Ï6 niet zeker. Zij gepaard gaat met pogingen tot inti midatie, zoals bedreiging, waarmede deze aanhangers van een bepaalde politieke stroming onder de Ambon nezen aan andersgezinde Ambonne zen hun wil trachten op te leggen. De minister acht het voor de hand liggend, dat miskenning van het gezag der overheid in de Ambon- nezenkampen zou kunnen leiden tot verstoring van de openbare orde en rust. Hoewel de minister voornemens is zo spoedig mogelijk te bevorde ren, datin de bestaande burgemees tersvacature te Woerden wordt voor zien, stelt hij er prijs op te verkla ren, dat de loco-brugemeester juist in deze aangelegenheid metterdaad getoond heeft, dat de handhaving van de openbare orde en rust bij hem in goede handen is. BIM EN MUGLI BASLI BELEVEN EEN AVONTUUR IN GROENLAND 41. Van alle vervoermiddelen tex zee is de ijsberg wel het minst gerie felijk. Bovendien bleek, dat de berg elk uur iets kleiner werd. „Het zal niet lang meer duren of onze berg is op," zei Bim somber. Dan zullen wij verder moeten zwemmen IJso schud de moedeloos met zijn hoofd. Basli hield zich nog het best. ,Ik zal de he ren iets voorlezen", kondigde hij aan. ,,Om op andere gedachten te ko men! Toevallig heb ik hier een boek bij mij dat ik steeds weer herlees.'* „Hoe heet het?" vroeg IJso, blij om wat afleiding. „Veertien dagen op een ijsschots", zil Basli stralend. Bij de passage, waarin de passagiers van de ijsschots er over gaan denken, elkaar op te eten, was het Bim die een kreet slaakte. „Waarom stoor je mij?" vroeg de detactive. „Wisten jullie", vroeg Bim verwonderd, „dat een ijsberg een geraamte heeft?" „Al licht". zei Basli. „Alle mensen, en ook de zoogdieren, hebben een ge raamte.' ,,Een ijsberg is toch geen zoogdier!" zei Bim verontwaardigd. Basli en Wittak moesten werkelijk toegeven: deze ijsberg had een zon derling geraamte. Twee houten pie ken staken er lp ven uit. Geen onrustbarende stijging Met argusogen ziet. het motorweg- verkeer uitzien naar de verkeerson gevallenstatistieken sinds 1 Januari jl. in vergelijking met vorige jaren. Vooral omdat de algemene maxi- munvsnellheidsbopalingen. behalve enkele uitzonderingen voor drukke (binnenstads)straten en voor enkele categorieën zware wagens, met in gang van die datum werden opge heven. De vooi'lopige resultaten sinds het begin van het jaar zijn naar de me ning van de KNAC niet ongunstig. Immers volgens officiële gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek was in het eerste kwar taal van dit jaar de verkeersintensi teit 13 procent groter dan in de zelfde periode van 1950. Weliswaar bleek het ongevallencijfer met 20 procent te zijn toegenomen, een verschijnsel dat zich al lange tijd hier te lande zowel als in het bui tenland openbaart, maar het aan tal doden en ernstig gewonden was nagenoeg onveranderd, het aantal lichtgewonden 7 procent hoger. Omtrent de roofoverval in Pur- merend op drie oude lieden wordt nog het volgende medegedeeld: Het gebeurde in de boerderij van J. van Laan aan de Oosterweg in de Purmer heeft in wijde omgeving grote ontsteltenis verwekt. Jan van Laan en zijn beide zusters, die ge drieën de boerderij bewoonden, stonden bekend als eenzelvige men sen, die zich weinig of niet met de omwonenden bemoeiden. Zij stonden bekend als mensen, die wel over enig geld beschikten. Het bedrijf en de boerderij waren goed onderhou den. Gewoonlijk gingen de drie oude mensen 's avonds tegen acht uur naar bed. Ook die avond schijnt dit gebeurd te zijn, zodat zij door de rover feitelijk in hun slaap moe ten zijn verrast. De dader of de daders, want hierover staat voor zo ver ons bekend nog niets vast heeft kans gezien door een raam pje achter in de stallen naar binnen te komen. Op zoek naar buit schijnt hij te recht te zijn gekomen in de kamer waar de drie mensen in bedsteden sliepen. Waarschijnlijk is de jong ste zuster, de 74-jarige Neeltje, wak ker gewoi*den, waarna de onverlaat haar heeft neergeslagen. Pas ruim een half uur later kwam zij weer bij. Zij heeft zich toen naar de op Vi km verwijderde boerderij van Hogendoorn begeven, waar zij wist. dat er telefoon was. Toen pas kon de politie gewaar schuwd worden, zodat de rover tijd en gelegenheid heeft gehad het huis te doorzoeken en de vlucht te ne men. Bij zijn speurtocht heeft hij o.m. getracht de brandkast te openen. De politie vond deze voorover lig gend. Of er iets vermist is kon niet worden medegedeeld, omdat het on derzoek nog steeds in volle gang is. Omtrent de toestand van de oude mensen kan gezegd worden, dat de 79-jarige Jan van Laan en zijn 76- jarige zuster Suzanne zich in ernstig levensgevaar bevinden. De verwon dingen van de 74-jarige Neeltje van Laan zijn hoewel van ernstige aard, niet levensgevaarlijk. Gisterochtend werden bewoners van de Molenstraat te Groningen op geschrikt door een luid gegil uit een der woningen. Enkele buurtbewoners snelden op het hulpgeroep toe. In een huis, dat bewoond wordt door de familie H. trof men de bejaarde vrouw H. met diepe hoofdwonden te bed aan. Zij verklaarde dat haar man, de handelaar in oude horloges, G. H., haar met een hamer op het hoofd had geslagen. De vrouw werd door de G.G.D. naar het ziekenhuis oveigebracht, terwijl de man, na verhoor, ter observatie in een zenuw gesticht werd opgenomen. De man staat bekend als een zonderling en men neemt aan, dat hij, in een vlaag van waanzin, zijn vrouw van het le ven heeft willen beroven. ZONDVLOEDJE OP AMSTERDAM Men krijgt enig beeld van de hoe veelheid regen, die in de loop van deze nacht en ochtend op Amsterdam en ruime omgeving, tijdens een urenlang durende onweersbui is gevallen, als men verneemt, dat van ochtend te 9 uur op Schiphol de re genmeter reeds 29 mm aanwees. Direct buiten dit gebied van he vige regen valt wel, doch aanzien lijk minder neerslag. In Den Helder bleef het droog, zo ook in Gronin gen, Friesland, Drente en Zuid- Limburg. Te half elf regende het in de hoofdstad nog gestaag doch minder hevig. WEINIG VERANDERING. In grote trekken was het marktver- loop gisteren vrijwel gelijk aan dat van Dinsdag, met deze uitzondering echter, dat de afdelingen, die Dinsdag lager waren, gister licht verbeterden en de internationale industriepapie ren, die zich Dinsdag gemakkelijk handhaafden, gister wat luie* waren. De beurs verkeert nog steeds in een vacantiestemming, waarbij de markt dagelijks een saai en lusteloos ver loop heeft. Ook de omzet varieert nauwelijks en blijft constant op ruim een millioen nominaal voor de aan delen. 25.000 ERUIT Bij de trekking in de 513e Staats loterij, 5e klas, 12e lijst viel op het nummer 19225 een prijs Van 25.000 Wilt U iets weten? Vraag: Verleden jaar heb ik bonen geweckt. Van iedere twee flessen was er een los. Nu ben ik aan het vruch ten wecken. Negen flessen van de tien zijn na een week al weer los. Weet u de oorzaak misschien? Antwoord. Het is moeilijk te zeg- geen waar de oorzaak precies ligt. Daarom lijkt het ons beter enkele aanwijzingen te geven die u een volgende keer ter harte moet nemen. De te gebruiken glazen deksels en gummiringen wassen in heet zeep sop of sodawater, in warm water na spoelen en op een schone doek laten uitdruipen. De gummiringen tussen de doek, die niet mag pluizen, even droogwrijven. De glazen zelf om spoelen met een scheutje water, waar in enige kristallen wijnsteenzuur zijn opgelost. De randen van glazen en deksels met een vochtige doek af wrijven. De gummiringen op de ran den der glazen leggen en daarop het deksel. Zorg dat de rand van het dek sel op het midden van de rubberring komt. De fles afsluiten met de knip pen. De knippen moeten de deksels stevig op de glazen drukken. U kunt zich overigens voor alle inlichtingen betreffende wecken wenden tot het Voorlichtingsbureau voor de Voe dingsraad, Koninginnegracht 42 te Den Haag. Vraag: Een bejaard echtpaar heeft •op de spaarbank een bedrag van bij na ƒ2000.als appeltje voor de dorst. Moet daarvan bij eventueel overlijden van een hunner successie recht betaald worden? Het boekje staat op naam van de vrouw. Antwoord: Wanneer de echtgeno ten in gemeenschap van goederen gehuwd zijn, wordt dus bij overlijden bijna 1000.nagelaten, welk bedrag vrij is van successierechten. LeidenEpe: Leiden, Alphen aan den Rijn, Utrecht, Amersfoort, Apel doorn, Vaassen, Ernst. F.pe, 1?3 km. LeidenVeghel: Leiden, Alphen aan den Rijn. Utrecht, Vianen, Zalt- bommel, 's Hertogenbosch, richting Helmond, linksaf Veghel 126 km. Hazerswoude—Nunspeet: Hazers- woude, Alphen aan den Rijn, Utrecht, Amersfoort, Nijkerk, Har derwijk, Nunspeet, 111 km. NoordwijkHeiloo: Noordwijk, Haarlem, Velzen, Castricum, Heiloo, 53 km. AarlanderveenAsten: Aarlander- veen, Bodegraven, Utrecht, Vianen Zaltbommel, 's Hertogenbosch, Hel- nvond, richting Roermond, linksaf Asten, 141 km. WarmondBaexsem: Warmond, Leiden, Alphen a. d. Rijn, Utrecht, Vianen, Zaltbommel, 's Hertogen bosch, Eindhoven, Weert, Baexsem, 177 km. Kath. Jeugdherbergen zijn georga niseerd in de Kath. Jeugdherbergen centrale. Stationsplein 15B, Utrecht, aan welk adres alle inlichtingen over prijzen, slaapgelegenheid e.d. ver kregen kunnen worden. VoorschotenWierssen. Voor schoten, Lelden, Alphen aan den SPORT MOTORSPORT Op 5 Augustus j.l. is te Oister- wijk een terreinwedstrijd gehouden, waarbij een der deelnemers het le ven verloor. Hierover zijn berichten verschenen, waarin niet tot uitdruk king kwam. dat deze wedstrijd niet onder auspiciën van de K.N.M.V. ver reden werd. De K.N.M.V. verzoekt ons thans mede te delen, dat dit eve nement niet onder auspiciën van de K.N.M.V. werd verreden: dat het ge organiseerd werd door de Motorclub te Oisterwijk, onder auspiciën van een organisatie, die zich noemt de Zuid-Nederlandse Motorbond; Dat de K.N.M.V. als leidinggevend lichaam voor de motorsport in Nederland, hiertoe aangewezen door de Minis teries van Verkeer en Waterstaat en Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen dit soort wedstrijden kwalifi ceert als „zwarte wedstrijden"; dat de Zuid-Nederlandse Motorbond vol komen buiten het georganiseerd na tionaal en internationaal motorsport leven' staat en dat dus ook niet in verband met dergelijke wedstrijden gesproken kan worden van de natio nale kampioen; dat dit soort evene menten naar de mening van de K. N.M.V. een anti-propaganda is voor de motorsport. ATHLETIEK. Tc Hilversum werden nationale militaire athletiek kampioenschap pen gehouden. De titels werden be haald door: 100 meter: sold, van Poorten (Luchtmacht Schevenirfgen) 11,3 sec. 200 meter: sold, van Poorten (Lucht macht Scheveningen) 23,1 sec. 400 m. 2e lt. de Jong (Off. Kader- schoolluchtm. Breda) 52,3 sec. 800 m. Ie It. Soomer (S.R.O.I., Érmelo) 2.04.-. 1500 m.: sergt. Roffel (Inf. School Harderwijk) 4.15.5; 5000 m: sergt. Bakker (A.A.T., Haarlem) 15.59.7. 110 m. horden: adelborst Kandu (Kon. Inst. Mar. Den Helder) 17.4. 400 m. horden: korp. Linssen (S.R. O.I., Ermelo) 62,8, 4 x 100 m. estafette: S.R.O.I. (Er melo) 46.1. Kogelstoten: sergt. Preusser (Luchtm. Huis ter Heide) 13,23 me ter. Discuswerpen: mar. Rebel (Kon. Mar. Den Haag) 41,41 meter. Polsstokhoogspringen: mar Wijn hoven (afd. mar. Doorn) 3,30 meter Hinkstapsprong: wachtm. de Jong (lste dev. Kon. Mar. Eindhoven) 13.765 meter. Hoogspringen: wachtm. Keizer (Mil. Herstellingsoord Doorn) 1,765. Verspringen: wachtm. Schilpzand (Dep. Mar. Amsterdam) 6,26 meter. Speerwerpen: korp. Fikkert (S.R. O.I., Ermelo) 54,29 meter. POSTDUIVEN. Dc Witpen (Zoetermeer). Con cours vanaf Maastricht, afstand 157 k.m. De duiven werden gelost om 8.30 uur. Er werd gevlogen met een snelheid van 1226.8 m. Eerste aan komende duif 10.38.3. Laatste aan komende duif 10.48.56. Uitslag: 1, 4, 6, 8, 15 M. Ponse, 2, 3, 7 C. v. d. Goes. 5. J. Caspers. 9, 12 A. Brusse, 10, 18 A. Hermus, 11 J. Hoogendoorn, 13 Th. v. Geylswijk, 14 J. Henneken 16, 17, 19 A. C. Switsar. A.s. Vrijdag van 7 tot 8 uur inkorven in het in- korflokaal bij de Wed. Heynen voor de bekervlucht vanaf Cinay, afstand 199 km. Van ieder wordt verwacht, dat voor deze bekervlucht een kleine bijdrage wordt gegeven. Klokken brengen a.s. Zaterdag van 5 tot 6 uur. De vereniging is van plan een autobus-tocht te maken met haar leden. Ieder die hieraan wenst deel te nemen, kan zich tot en met 12 Augustus opgeven bij P. Heynen, Dorpstraat 181 en Jac. N. v. d. Sman, Molenstraat 149. Wanneer en waarheen de reis gaat, zal nog na der worden bekendgemaakt Dc Vriendschap (Leidschendam). Duiven van de vereniging „De Vriendschap" hebben vanuit Bordeaux een vlucht uitgevoerd. Afstand was 885 k.m. De duiven werden gelost om 13 uur. De uitslag was: 1. J. van Geylswijk, 2. J. Scheffers, 3. J. van Heyningen, 4. P. van der Krogt. Rijn, Utrecht, Amersfoort, Apel doorn, Wierssen, 122 km. Over naaimachines e.d. merken, levertijd, afbetaling, enz. kunnen in deze rubriek geen vragen beant woord worden.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6