IÜHH Spellingkwestie begin volgend jaar geregeld Afschermapparaten en aardstraalbestrijding Rouletteclubs werken overal wettig of onwettig verder Min. Lieftinck omzeilt vragen Rechtszekerheid voor alle belastingplichtigen tcAfa^orv WOL Militair vliegtuig stortte neer Reductie schoolgeld voor grotere gezinnen Soldaat stal uit onbewaakte kas ZONDER SCHULD DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1931 DE LEID SE COURANT TWEEDE BLAD fAGINA 1 Eerste Kamer De Eerste Kamer heeft gistermor gen de begroting voor onderwijs, kunsten en wetenschappen zonder hoofdelijke stemming aangenomen Minister RUTTEN had bij de ver dediging er van geconstateerd, dat er op het gebied van het schoolwezen grote vooruitgang is, ook in verge lijking met voor de oorlog. Hij stelde de heer Van Walsum gerust, dat de uitbreiding van de technische hogeschool te Delft niet zal worden vertraagd door de stich ting van een tweede technische ho geschool. Overigens heeft de Rege ring nog niet besloten tot stichting van die tweede school, wel tot de voorbereiding daarvan. Maar daar mee wordt niet begonnen aleer de gelden er voor zijn toegestaan. De uitbreiding van Delft zal niet ver der gaan dan voor de accommodatie voor 3500 studenten nodig is. Minister Rutten verzekerde, dat hij de bouw van scholen met alle kracht zou bevorderen. Begin 1952 zal de spellingkwestie wellicht definitief geregeld zijp. De Nederlands-Belgische spellingscom missie is nog bezig met bepaalde onderdelen. De Minister achtte het onjuist op dit rapport vooruit te lo- pen. Minister Rutten hoopte zijn plan nen om een deel van de kosten van het kleuteronderwijs door het rijk te doen dragen, te kunnen handha ven. Hij deelde mee, dat een plan voor taakverdeling tussen de uni versiteiten in voorbereiding is. Het overleg hierover is in volle gang. De Minister is voorts in overleg getre den met de Minister voor sociale zaken over de sociale noden onder de studenten. Zender voor Wereldomroep Staatssecretaris mr. Cals 1 deelde mee, dat hij een beslissing over de bouw van een 100 kilowattzender voor de Wereldomroep zal trachten te bespoedigen. Hij toonde zich een grote voorstander van cultuursprei ding. Hij zal nagaan hoe het Con certgebouworkest in staat kan wor den gesteld in de provincie op te treden. Over de nieuwe beheers vorm voor het Concertgebouw te Amsterdam zijn onderhandelingen nog gaande. De staatssecretaris kon over de resultaten nog niets mee delen. 's Middags is de Eerste Kamer be gonnen met de behandeling van de begroting voor Uniezaken en over zeese rijksdelen. Binnenkort zijn enkele belangrijke benoemingen van burgemeesters te verwachten. Hilversum zal ook nu een katholieke burgemeester krijgen en in Hengelo wordt voor het eerst eveneens een katholiek gesteld. Naar we vernemen, zal te Groningen een bewindsman uit kringen van de Par tij van de Arbeid worden benoemd. OVERLEG OVER GROTE ORDER AAN ARGENTINIë Een Nederlandse delegatie van het ministerie van Economische Za ken, die gedurende enige weken oriënterende handelsbesprekingen voert in enkele landen van Zuid- Amerika, pleegt thans aldus „Trouw" in Argentinië overleg in zake de levering van telefoonappa- ratuur ter waarde van omstreeks 150 millioen gulden door Philips en de Ned. Seintoestellenfabriek. De mogelijkheid van deze order werd reeds aangekondigd door Prins Bernhard, toen hij van zijn reis naar Zuid-Amerika was teruggekeerd. Over het verloop van de bespre kingen zijn nog geen berichten ont vangen. Zuivere huid „Geen bewezen resultaten",zegt Min, v. Landbouw Door het Ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening is het volgende communiqué verstrekt: „Een in de dagbladen verschenen mededeling omtrent de invloed van aardstralen op het optreden van be paalde ziekten bij cultuurgewassen, vestigt de indruk, als zou deze in vloed inderdaad zijn bewezen en op grond van een wetenschappelijk on derzoek officieel zijn vastgesteld. In werkelijkheid staat het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel- Aetherklanken VRIJDAG HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24 00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. (9.309.35 Waterstanden.) VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen" causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.30 Reportage 10.45 Kamerkoor. 11.05 Voordracht. 11.25 Orgelspel. AVRO: 12.00 Dans muziek. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Gram. T2.45 Sport en prognose. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. 13.20 Filmmuziek. 14.00 Kookpraatje. 14,20 Strijkorkest. 15.10 „De drie vragen", hoorspel. 15.30 Orkestcon cert. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 171.00 Filmmuziek. 17.2>0 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.45 Voordracht. 19.00 Pia noduo. 19.15 Prijzenpraatje. VPRO: 19.30 „Amerika en Europa", cause rie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Gram. 20.30 „Benelux", causerie. 20.40 „De Godsdienstige ontwikkeling in de jeugdjaren", causerie. VARA: 21.00 Gram. 21.45 Buitenlands overzicht. 22.00 Lichte muziek. 22.25 Gespro ken portret. VPRO: 22.40 „Van daag", causerie. 22.45 Avondwijding VARA: 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voer de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gewijde muziek 8.45 Gram. 9.15 Voor de zieken. 9.30 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Fluit en piano. 11.30 Lichte muziek. 11.55 Gram. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 „Aardbeien in de tuin", cause rie. 14.15 Gram. 15.00 Boekbespre- ziek. 16.40 Voordracht. 17.00 Ver- zoekprogramma voor-de jeugd. 17.30 king. 15.20 Gram. 15.40 Kamermu- „In dienst van het Vaderland". 18.10 Fries programma. 17.45 Gram. 18.00 Bariton en piano. 18.30 „De NCRV, geen luxe maar noodzaak", causerie 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.1'5 Re geringsuitzending,: „Verfdaring en toelichting". 19.35 Gram. 19.40 Ra diokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Com mentaar over de werkzaamheden van de „International Convention of Evangelicals". 20.15 Salzburger Festspiele 1951: Domconcert. 21.30 Gram. 21.40 „Uithangtekens", cause rie. 22.00 Lichte muziek. 2230 Boek bespreking 2245 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. Hernieuwd optreden van de justitie Velen van de eigenaars en em ploye's der speelclubs, die tijdens de massale politie-inval van j.l. Vrij dagnacht zijn gearresteerd en zich sindsdien in arrest bevonden, zijn gisteren in vrijheid gesteld. Voor hun invrijheidstelling heb ben zij een verhoor moeten onder gaan, dat soms 4 tot 5 uur duurde. Een Amsterdamse inspecteur was aan de gewone dienst onttrokken, om van alle verhoren processen- verbaal op te maken. „Eureka" weer in actie De speelclub „Eureka" op het Thorbeckeplein te Amsterdam, houdt inmiddels haar poorten geopend. Al hoewel Vrijdagnacht enige van haar bestuursleden zijn gearres teerd, blijft het bestuur dier club op het standpunt staan, dat zij zich niet aan onwettige handelingen schuldig maakt. Onwettig Woensdagavond bleek aan vele particulieren, dat sommige betrok kenen bij de exploitatie van rou letteclubs in Den Haag hun bedrijf in eenvoudige vorm hebben hervat. De „clubs" die doorgaans door een Over zijn heengaan Minister Lieftinck kan de opvat ting van de Eerste Kamerleden, dat het een publiek belang zou zijn, dat hij persberichten over zijn heengaan pertinent zou tegenspreken, n»et tot de zijne maken. Aldus omzeilt de minister van Financiën de categorische vraag, hem in het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over de ingediende belastingwetten gesteld. Hij voegt eraan toe een verzoek, zich daarover uit te spreken los van persoonlijke bijkomstigheden, die j niet ter zake doen, omdat het hier j gaat om een stuk kabinetspolitiek, j dat bovendien reeds in de Tweede j Kamer een ruime meerderheid heeft gevonden en op zijn zakelijke, ver diensten moet worden beoordeeld. Dat zijn heengaan eventueel ver gaande politieke gevolgen zou heb ben, acht hij slechts dan waar schijnlijk, indien de oorzaak daar van zou liggen in de politieke sfeer. of twee man worden geëxploiteerd, huizen grotendeels op nieuwe adres sen. De exploitanten letten zeer streng op degenen die worden toe gelaten en zorgen er wel voor dat dit uitsluitend draagkrachtigen zijn. Men spreekt in Den Haag over „on dergedoken speelclubs". In sommige verenigingslokalen, waar tot aan de waarschuwing van justitie en politie roulette en baca- rat werd gespeeld, komen nog gere geld leden samen die zich thans be zig houden met schaken, dammen, domino of bridge. De animo voor deze spelen vermindert echter, ge zien het teruglopen van het aanta) bezoekers. Volgens niet-controleerbare bewe ringen, zouden Woensdagavond ech ter een dozijn of meer „ondergedo ken" rouletteclubs, die haar adres sen voor de politie verborgen hou den, te Den Haag hebben geope reerd. De politie zou echter met het be staan van deze clubs op de hoogte zijn en men neemt aan, dat er nieu we invallen zullen volgen. Weer groenten naar Duitsland Vandaag wordt de uitvoer van groenten naar West-Duitsland hervat. Dat is het gevolg van besprekingen, die te Berlijn zijn gehouden door vertegenwoordigers van Nederland en Duitsland. Voor de eerstkomende tijd is voor de import door West-Duitsland een bedrag van 2.9 millioen dollar be schikbaar. Een deel van dit bedrag zal eventueel moeten worden benut om al geleverde hoeveelheden te be talen. De overschrijding der beschik bare middelen was aanleiding tot het stilleggen van de import in Duits land. Naar verluidt, zal mgr. F. A. H. van de Loo om gezondheidsredenen binnenkort aftreden als Officiaal van het Aartsbisdom en worden opge volgd door mgr. dr J- A. Geerdinck, die thans evenals mgr. D. Huurdc- man, vicaris-generaal van Z.Em. Jo hannes Kardinaal de Jong is. IR EIINLE HOOFDDIRECTEUR VAN DE P.T.T. Ir. A. J. Ehnle is met ingang van 15 Augustus benoemd tot hoofddirec teur der P.T.T. In deze functie hij zich belasten met de leiding van de hoofddirectie telegrafie en telefor Bij de heer Rothscheid te Voor burg, heeft de veeartsenijkundige dienst pseudo-vogelpest geconsta teerd. Zeven kippen moesten wor den afgemaakt. De omgeving is be smet terrein. voorziening op het standpunt, dat, hoe interessant overigens het z.g. wichelroede-effect ook moge zijn, er geen enkel bewijs is geleverd, dat toepassing voor de practijk van de landbouw mogelijkheden biedt. Ze kere verwarring met betrekking tot het onderwerp is echter ontstaan, omdat aan ir. O. J. Cleveringa, als rijkslandbouwconsulent in algemene dienst de vrijheid is gelaten op dit gebied te experimenteren met de be doeling uitsluitend gegevens te ver zamelen en langs die weg een in zicht te krijgen in de juiste waarde van de in omloop zijnde „verhalen" met betrekking tot dit onderwerp. In dit licht moet dan ook de mededeling worden gezien, dat van de diensten van een wichelroedeloper en de op dit gebied in de handel zijnde z.g. ,afschermapparaten" gebruik wordt gemaakt. Een en ander heeft er echter toe geleid, dat men deze werkzaamheid van ir. Cleveringa uit legt als zou het verband tussen het wichelroede-effect en de gezond heidstoestand der gewassen ook in derdaad zyn bewezen. In verband met het bovenstaande is de opdracht aan deze rijkslandbouwconsulent in zoverre gewijzigd, dat hij zich voortaan uitsluitend zal bepalen tot het opstellen van zijn rapport over deze aangelegenheid". Minister Lieftinck streeft naar Minister Lieftinck heeft in de me morie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de wetsontwerpen tot belastingherziening o.m. medege deeld, dat het in zijn bedoeling ligt een zo groot mogelijke rechtszeker heid voor de belastingplichtigen na te streven. Met het oog daarop stelt de Minister zich voor, in overleg met zijn ambtgenoot van Econo mische zaken, over te gaan tot het doen uitgaan van een of meer alge meen geldende beschikkingen, wel ke de toepassing van de bevoegd- hetè nader omlijnen. VOOR Beide inzittenden gedood Boven Vlieland is gistermiddag een Auster-vliegtuig van de lucht macht neergestort. De beide inzitten den, de 25-jarige le It. vl. \V. A. M. Jansen uit Eindhoven en do 22-ja- rige mcj. S. Ficdeldij, dochter van dc commandant van het vliegveld Leeuwarden, kwamen hierbij om het leven. Het toestel was van het vliegveld Leeuwarden opgestegen cn de piloot wilde omstreeks 1 uur op dc air strip tc Vlieland landen. Op dat moment hingen boven het eiland zware regenbuien en woedde een onweer. Bij de landing is het toestel in een door dc weersomstandigheden op tredende, opwaartse luchtstroming geraakt, die zo sterk was, dat een vleugel van het vliegtuig afknapte. De Auster stortte daarop naar be neden en beide inzittenden kwamen om het leven. Lt „Bill" Jansen kwam in 1945 als oorlogsvrijwilliger bij de luchtmacht. Hij kreeg zijn vliegop- leiding in Engeland en vertrok daar na als militair naar Indonesië, waar hij een voortgezete training op Mit- chels op het eiland Biak kreeg. Na zijn terugkeer in Nederland kreeg hij een opleiding op straalja gers en werd daarna gestationncerd op het vliegveld Leeuwarden. Hij stond bekend als een bekwaam jacht vlieger. Met terugwerkende kracht tot 11 ger onderwijs en het hoger onder - September 1949 is volgens de me- wijs, voorzover het buiten de avond- dcdcling van de minister van On- uren wordt vrstrekt, verminderd derwijs een reductieregeling ontwor pen voor schoolgelden, verschul digd door grotere gezinnen. Het bedrag wordt voor het lager onderwijs, kweekschoolonderricht, nijverheidsonderwijs, u.l.o., middel baar onderwijs, voorbereidend ho- Aangezien een ieder duor kcnn's- neming van deze beschikkingen zich op de hoogte kan stellen van de grenzen waarbinnen van de. wette lijke bevoegdheid gebruik is ge maakt, zal de onzekerheid voor de belastingplichtige in belangrijke mate zijn weggenomen, en wel op een meer doeltreffende wijze dan mogelijk zou zijn door een uiteen zetting van dc Minister van Finan ciën in de Staten-Generaal.. De heer Lieftinck bracht nog eens in herinnering, dat hij er tijdens het debat in de Tweede Kamer de na druk op heeft gelegd, dat de voor gestelde belastingverhoging niet al leen in het licht van de budgetaire toestand moet worden gezien. De regering neemt het standpunt in, dat ook met het oog op het mone taire evenwicht èn de positie van de betalingsbalans van de voorgeno men extra-uitgaven voor de Defen sie ten minste een bedrag van ƒ245 millioen uit extra-belastingen moet worden verkregen. Zou het budget-beeld zich in de komende jaren in gunstiger zin ont wikkelen dan zich thans laat voor zien, dan zou inderdaad aanleiding bestaan om het dekkingsplan aan een nadere beschouwing te onder werpen. De Krijgsraad te Velde-West ver oordeelde gistermorgen de 22-jarige sergeant-majoor L. H A. van P. uit Laren cn de 21-jarige soldaat G. C B. uit Hilversum ieder tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek en ont slag uit de militaire dienst zonder ontzetting uit het recht om bij de gewapende macht te dienen. Ser geant-majoor Van P. werd bven- dien in rang verlaagd tot soldaat laagste klasse. De auditeur-militair had aan het begin van de zitting te gen ieder een gevangenisstraf van een jaar met aftrek geëist, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Sergeant-majoor Van P. was ad ministrateur in het kamp Djali Ba- toe te Djakarta. Op 22 Januari j.l. heeft hij de hem toevertrouwde kas met opzet enige tijd onbewaakt ge laten om B., een oude schoolvriend, de kans te geven een greep in de kas te doen. B. heeft deze gelegen heid benut en verdween met ruim fl. 10.000 (Ned.-Ind. courant), die hij naderhand met Van P. heeft ge deeld. De raadsman van B., mr. Ras uit Amsterdam, schetste zijn cliënt als een jongeman van goede huize, die door een verkeerde opvoeding een zwakkeling is geworden, die zon der luxe niet kan leven. De schuld van deze mislukking draagt, aldus de raadsman, een getrouwde vrouw, onder wier invloed B. zich vóór zijn uitzending naar Indonesië nog aan desertie heeft schuldig gemaakt. Mr. Ras bepleitte clementie. Ook de. raadsman van Van P., ka pitein Bakker, zag de onjuiste op voeding van zijn cliënt als een straf verlichtende omstandigheid. De moeder van Van P„ een weduwe, is uit werken gegaan, zo zei de raads man, opdat haar enige zoon geld genoeg zou hebben om in dc beste kringen te verkeren. Het gevolg is echter geweest, dat Van P. door zijn omgang met „dure" vriendjes in het Gooi in een verkeerd milieu is te rechtgekomen. met een vierde deel, indien twee of drie kinderen leerling zijn van een dier onderwijsinrichtingen. Het wordt met de helft verlaagd, indien vier of meer kinderen uit hetzelfde gezin by de aanvang van het tijd vak, waarover het schoolgeld ver schuldigd is, op één dezer scholen gingen. Voorts is het maximum-in komenbedrag, waarbij geen school geld verschuldigd is, met f 600 ver hoogd. Met ingang van het schooljaar 1950-51 wordt het schoolgeldtnrief bij het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs met 30 pet. en bij het nijverheidsonderwijs met 20 pet. verlaagd. Bij het u.l.o.-ondcrwijs is cr geen tariefsverlaging. Dc ge meenten worden vrij gelaten bij het vaststellen van de tarieven voor het lager onderwijs. MILITAIR SCHOOT OP MEDE MILITAIR De Krijgsraad tc vcldc-West heeft de soldaat 1ste klasse G. G. uit En schede, wegens poging tot doodslag veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf met aftrek, terugzetting in rang en ontslag uit het recht om bij de gewapende macht te dienen. G. heeft op 23 September 1950 tc Djakarta in beschonken toestand met een revolver geschoten op een mede-militair met wie hij ruzie had gehad. De kogel trof geen doel. SLAGERSCENTRALE STOND TERECHT Onder beschuldiging in het begin van dit jaar varkens cn runderen te hebben geslacht, alsmede spek en on-gesmolten dierlijk vet te hebben verkooht zonder vergunning, heeft de Coöperatieve Inkoop-, Productie- en risicovereniging „Arnhemse Sla gerscentrale" te Arnhem voor de Arnhemse Economische politierech ter terecht moeten staan. Dc politierechter achtte dc opzet niet bewezen maar wel het ten laste gelegde en vonniste met tweemaal een boete van ƒ275.-— (cis van het O.M. een boete van /275. De verdediger, mr. Plantinga voerde aan, dat men in deze niet kan spreken van tussenhandel. Ge kocht werden nl. runderen, ver kocht het vlees. Dc politierechter merkte op, dat zonder erkenning deze handel juridisch niet mogelijk is, al kon hij oog hebben voor dc gunstige werkwijze van de coópera- 45) De verdediger nam zijn woorden koel op. „Zouden de rechters het geloven?" vroeg Thiessen twijfelend. „Ik kan het bewijzen, Erich!" ant woordde de geneeheer met overtui ging. „Zie hier!" Hij nam wederom het zware mes in de handen en wees op de bruine plek, waarmee de punt was gekleurd. „Of dat bloed is, zal door deskundigen moeten onderzocht worden. Ik vermoed, neen, ik weet bijna zeker dat het mensenbloed is, want dat werkt zo op gepolijst staal en verderHij haalde uit zijn jas zak een doosje, waarin het bekende schedelstuk van de dode was gebor gen, nam er de deksel af en stak het mes in de opening van het been. Het paste er juist in. „Zie je wel, zo en niet anders is de man aan de wond gekomen. In deze richitng is het staal gevallen en zo meer van onderen naar boven loopt ook de wonde in de hersenpan. Ik heb een nauwkeurige tekening er van gemaakt en deze zal ongetwij feld aan dr. Strube bewijzen dat ik gelijk had en niet hij. Nog een bewijs Hier aan de randen van beide gaten in het papier zie je donkere vlekken. Dat is bloed De kapitein heeft, toen hij het bewustzijn herkreeg, het mes dat verrr.'oedelijk op de zitbank was gerold, opgeraapt en het, zonder het pak te openen, eenvoudig door het gat bij de andere mesen gevoegd. Vandaar de bloedsporen aan de ran den Een nog duidelijker bewijs is het dat het instrument ons tegenrol- de, vooraleer het pak geheel was los gemaakt. En eindelijk, dat kapitein Wendt dit mes als wapen niet ge bruikt heeft, wordt daardoor bewe zen dat het pak nog in zijn oorspron kelijke verpakking is. Hij moest het geopend hebben om de marlspieker eruit te nemen! on daarvoor was de tijd te beperkt: dit heeft hij immers zelf verteld, niet waar Erich?" De verdediger knikte bevéstigend. Hij gaf hem de hand en een ogenblik stonden beiden zwijgend en keken met strakke blikken naar het glinste rende mes. Het was alsof ze dachten Dit hebben de scherpzinnige ervaren commissaris Friedeberg, noch de rechters gedacht." Daar wekte de ruwe basstem van de oude Zchwenkendieck, die het ge beurde met de meeste gespannen op merkzaamheid zwijgend gevolgd had de vrienden uit hun gedachten. „Wanneer u een schriftelijk betvijs wilt klaarmaken, heren," zei hij, „dan denk ik, dat ik het wel op me durf nemen." „Met genoegen, Zchwenkendieck! Hartelijk dank!' antwoordde Meinert Ellmers ijverig. Maar de verdediger weerhield hem. toen dc jonge arts reeds zijn notitieboekje uit dc zak wilde nemen om het bewijs te schrij ven „Een ogenblik, Meinert," zei hij. „Het vinden van het pakje is van zeer groot belang. Het doet mii ge noegen dat Schwenkendieck bij het openen er van tegenwoordig was. Dit alles is zeer gewichtig en zal mijn pleiten vergemakkelijken. Ik zou gaarne willen dat Schwenken dieck ons naar Bruchholm vergezel de. „Je hebt gelijk, lieve vriend," ant woordde Meinert lachend over de goede gedachte van Erich1, en zich tot de oude zeerob wendend, zei hij: „U heeft gehoord waarover het gaat Schwenkendieck. Zou je ons willen vergezellen?" „Ja. dat zal wel gaan", antwoord de de oude verlegen, maar eerst moet ik de boot afwachten. Over een uur gaat de trein, of gaan de heren met de boot naar huis?" „Neen, neen, wij nemen in alle ge val de trein," zei Meinert snel, „want de boot komt eerst na zeven uur aan, terwijl dc trein reeds even na vijf uur te Bruchholm arriveert". De rechter van onderzoek mr. Braudeis had dezelfde middag weder om de gevangene, kapiein Wendt, bij zich ontboden om hem nogmaals alles te laten verhalen. De kapitein vertelde hem alles. De rech ter. die na de verklaringen van com missaris Friedeberg niet meer twij felde aan de schuld van de beklaag de, bestrafte de kapitein om zijn hardnekkig zwijgen, dat hem toch niets zou baten. Hij wijde hem dwin gen tot een volledige bekentenis. „Maar, mijnheer, dat is waarlijk alles wat ik van de zaak weet," ant woordde de oude man met bevende stem „ik zweer u dat ik niets heb ge daan, wat ik voor God en de men sen niet zou durven verantwoorden". „Nu, nu mijn waarde," hernam de rechter wrevelig, „wanneer wij alle reden verklaringen van beklaagden voor waarheid moesten aannemen, dan kon men gerust al de gevange nissen afbreken. Nee, nee, kapitein, daarmee moet het uit zijn. Ik verze ker u, dat u met u liegen en fanta seren geen stap vooruit komt. Zoals de zaak nu staat, is het zo helder als de dag dat u en slechts u alleen, de architect hebt kunnen doden. U spreekt niet tegen dat u rr'et hem gezeten was in de coupé waar enige uren later het lijk van Lenzmann is gevonden. Een tweede reiziger is tij dens de gehele route niet in de wa gon gestapt. Verder geeft u toe dat u met de architect gevochten hebt. En dan gaat u nog voort met liegen! Zeg mc nu eens, wat denkt u van deze onnozele verdediging te verkrij gen. Wendt?" De kapitein, die in elkaar gedoken op een stoel voor de schrijftafel van de rechter zat, antwoordde niet.. Zijn lippen waren op elkaar geperst en zijn voorhoofd was met diepe rimpels doorploegd. „Nu," drong de rechter aan, sproek. als u blieft!" „Ik heb aan hetgeen ik gezegd heb niets meer toe te voegen," antwoord de Wendt eindelijk en zuchtte diep. „Lenzman sloeg mij met de vuist op het hoofd, met gevolg dat ik het be wustzijn verloor. Toen ik uit mijn onmacht ontwaakte lag hij dood naast mij op de grond. Dat is de vol le waarheid: meer kan ik niet zeg gen." De rechter sloeg hopeloos, de nood zakelijkheid van geen vragen meer te stellen inziend, het voor hem liggend wetboek open en drukte op de knop der electrische schel om bevel te ge ven de gevangene weg te voeren. Maar nog voor hij dit kon volbren gen, klopte een vinger op dc deur en op zijn geroep „binnen" trad een die naar binnen en fluisterde de rechter enige woorden in het oor. „Vraag aan de heren of ze een ogenblik geduld willen hebben. Kom dan terug en breng de gevangene weg," antwoordde de rechter luid. „Wilt u de- goedheid hebben aan de gevangene het proces verbaal voor te lezen, rrhjnheer de refendaris," vroeg mr. Braudeis aan de naast hem zittende. Met eentonige stem las de jonge man het verbaal voor. „Heeft u nog iets te zeggen"? vroeg mr. Braudeis aan de kapitein toen de voorlezing geëindigd was. De oude man schudde het hoofd cn zette zijn handtekening op d.e plaats welke dc refendaris hem aanwees. Toen volgde hij in gebogen hou ding en met sloffende stappen de intussen weer binnengekomen poli tiedienaar. Dadelijk daaron betraden Meinert Ellmers, Erich Thiessen en de oude Schwenkendieck de kamer van de rechter. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5