Belgische „dame" huurde een kellner-moordenaar Veiligheidsraad stelt behandeling uit Zuivelinvoer in Amerika Een pastoor, die veel verstand van snoeien had dp. naai CLltika! - DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1951 •JE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Ze wilde haar man kwijt Brussel is op het ogenblik in rep en roer in verband met de vrijlating om gezondheidsredenen van Yvonne Qe Ligne. Yvonne was .ja renlang de charmante schaatskam pioene van België, die nergens kwaad kon doen. Toen zij echter een poging deed, om haar man uit de weg te ruimen, hadden de Belgen meteen genoeg van haar. Zij werd door de rechter ter dood veroor deeld, maar heeft desondanks thans haar vrijheid herkregen. In 1944 wen de misdaad voorbe reid en uitgevoerd. Het echtpaar De Ligne woonde in een landhuis je aan de rand van Brussel. Het huwelijk was niet- bepaald goed en de oorzaak daarvan school voor een groot gedeelte in de buitensporige geldsmijterij van Yvonne. Ten tijde van de misdaad was Yvonne ruim veertig jaar en onder hield relaties met een 30-jarige Ne derlander. Via de Duitse bezetting had de ex-schaatskampioene reeds meermalen getracht zich van haai man te ontdoen en daarvóór had zij een paar maal een beroep op de illegaliteit gedaan. Zij liep van het kastje naar de muur, loofde grote bedragen uit, maar in de politieke arena kon zij geen moordenaar te vinden. Tenslotte kwam Yvonne door be middeling van haar Nederlandse vriend in relatie met een zekere Ar- mand Michiels, kellner van beroep, die tegen betaling van 100.000 francs de echtgenoot wilde neerschieten. De Gasperi krijgt vertrouwensvotum De Gaspari heeft Woensdag in dc senaat het vertrouwensvotum gekre gen. De stemverhouding was 151 te gen 101 met acht onthoudingen van liberale zijde. Ongeveer 20 sociaal-democraten namen niet deel aan de stemming, Beide partijen, die geweigerd hebben aan de regering deel te nemen, heb ben besloten een politiek van af wachten te volgen. Hoofdpunten uit het regeringspro gramma, waarover de stemming ging, waren „hernieuwd vertrouwen in het Noord-Atlantisch Pact, het recht van Italië op hel lidmaatschap van de V. N. en de wens van de terugkeer' van Triest." Uit de mondelinge stemming bleek, dat de christelijk-democraten (de partij van de Gasperi) thans eensge zind zijn; Spanning binnen deze par tij veroorzaakten de kabinetscrisis op 16 Juli. In een rede verklaarde de premier, dat hij zijn krachtige politiek tegen inflatie zal voortzetten Deze kwestie was, zoals bekend, de onmiddellijke aanleiding tot het aftreden van het vorige kabinet. Een groot deel van zijn rede was gewijd aan het binnenlandse vraag stuk betreffende bestrijding van de uiterst links en rechts georienteerde groeperingen. „De democratie moet zichzelf verdedigen", aldus de Gas peri. In de kamer van afgevaardigden, waar men verwacht dat de meerder heid voor de regering ongeveer drie maal zo groot zal zijn, zal wellicht Donderdag de vertrouwenskwestie gesteld kunnen worden. Pleven kan kabinet vormen René Pleven (radicaal-gezind) is door de nationale vergadering tot premier van Frankrijk gekozen. Volgens de officiële cijfers is Ple ven met 391 tegen 102 stemmen ge kozen. Voor hem stemden de socialisten, de volksrepublikeinen (M.R.P.), de gematigde conservatieven, de radi caal-gezinden en het merendeel der radicalen. De communisten en com- munistisch-gezinden stemden tegen. De Gaullisten (ongeveer 130) en on geveer tien radicalen onthielden zich van stemming. Men verwacht, dat Pleven binnen twee dagen het kabinet zal hebben samengesteld. De socialisten, die vóór stemden hebben te kennen gegeven niet aan de regering te zullen deel nemen. De oliekwestie Toenadering tussen beide partijen Yvonne vond het wel wat prijzig, maar ze besloot met Armand in zee te gaan. Op de avond van de moord was het echtpaar De Ligne in zijn landhuisje. Op het afgesproken uur ging Yvonne een luchtje scheppen en van die gelegenheid maakte ze ge bruik de moordenaar door een ach terdeurtje binnen te laten. Ze ging vervolgens bij haar echtgenoot in de de kamer zitten en wachtte tot de moordenaar zijn werk had verricht. Zodra het schot gevallen was, liep zij luid wenend naar buiten en schreeuwde tegen iedereen, die het horen wilde: „Ze hebben mijn a man vermoord". Zelfs de politie-inspecteur, die de zaak te behandelen kreeg, had moei te om niet in huilen uit te barsten, toen hij de bedroefde Yvonne zag. Maar spoedig veranderde zijn me delijden in achterdocht. Hij ging het zaakje eens reconstrueren en bin nen enkele uren was de misdaad ont maskerd, de moordenaar gegrepen, terwijl ook Yvonne logies kreeg in een Brussele politiecel. Tijdens het proces bleef Yvonne halstarrig volhouden, dat zij ner gens iets van wist. Haar vliegertje ging echter niet op, want ze had zo veel moeite gedaan, om een moorde naar te vinden, dat alle zware jon gens van haar plannen op de hoogte waren. Er werden derhalve zoveel bezwarende feiten tegen haar inge bracht, dat de rechter die be weerde, dat het voor het eerst in de Belgische geschiedenis was, dat een vrouw een moordenaar huurde om haar echtgenoot om zeep te brengen Yvonne de doodstraf oplegde. De moordenaar kreeg 15 jaar gratis derdak en de Nederlander voor zijn bemiddeling 3 jaar. Thans wandelt Yvonne weer door de Brusselse straten. Om gezond heidsredenen! Want die spelen zelfs in het leven van een ter dood ver oordeelde een rol. Vraagstuk Suez-kanaal „Er zfjn vandaag enige vorderin gen gemaakt", zo wordt in een korte verklaring, die gisteren na de twee de bijeenkomst van de Britse en Penische delegatie over de olie- kwestie is nitgegeven, verklaard. De zolang de wet nog wordt bestudeerd, volgende bijeenkomst zal vandaag Men gelooft echter, dat de tekst van gehoaden worden. De voorzitter (voor Augustus) van dc Veiligheidsraad, de leider der Amerikaanse delegatie Warren Austin, heeft op verzoek van ver scheidene staten-leden van de raad, besloten de voor Donderdag bepaal de bijeenkomst ter behandeling van het vraagstuk van de Egyptische blokkade van het Suez-kanaal af te gelasten. Voorzitter Austin besloot, na de leiders der delegaties te hebben ge raadpleegd, de volgende bijeen komst van de Veiligheidsraad te stellen op Donderdag, 16 Augustus a.s. Het verluidt dat noch de V. S., noch Engeland of Frankrijk, die ge zamenlijk een resolutie hebben inge diend, waarin Egypte is verzocht de blokkade op te heffen, om uitstel van behandeling hebben gevraagd. In di plomatieke kringen is men van me ning dat de delegaties van enige andere raadsleden, zoals India, Joe- go-Slavie en Turkije, mogelijk heb ben verzocht het debat uit te stellen, opdat zij meer tijd zullen hebben om hun regeringen te raadplegen. Denemarken en Nieuw Zeeland hebben te kennen gegeven, dat zij minder in de V. S. zullen kunnen kopen, wanneer de Amerikaanse re gering op grond van de nieuwe wet op de economische controlemaatre gelen hun uitvoer van zuivelproduc ten naar Amerika beperkt. Zoals bekend heeft het congres aan deze wet de bepaling toegevoegd, dat zuivelproducten in de periode tot 30 Juni 1952 niet in de V. S. mo gen worden ingevoerd, wanneer de ze invoer de Amerikaanse productie in gevaar brengt of doet dalen tot beneden het huidige peil of een ho ger peil, wanneer de minister van landbouw dat peil noodzakelijk acht met het oog op de binnenlandse en internationale toestand. Ook zal de invoer van zuivelproducten niet toe gestaan zijn, wanneer hij storend werkt op de binnenlandse opslag en afzet van zuivelproducten, of wan neer hij leidt tot onnodige belasting van de Amerikaanse begroting op grond van het programma voor het steunnen der prijzen. Sommige regeringsfunctionarissen menen, dat president Truman het congres zal verzoeken de clausule inzake de zuivelinvoer te wijzigen of te laten vervallen. Van ambtelij ke zijde werd medegedeeld, dat er geen maatregelen ten aanzien van invoer zullen worden genomen, AMERIKAANSE HULP AAN BUITENLAND ONDER NIEUWE AUTORITEIT? De commissie van het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden voor buitenlandse aangelegenheden heeft zich bij voorlopige beslissing uitge sproken voor het plaatsen van het gehele program voor hulp aan het buitenland onder een nieuwe hoge autoriteit, aldus is door leden van de commissie medegedeeld. Ook was voorlopig besloten tot besnoeiing met een milliard dollar van het hulp program a acht en een half milliard dat door Truman is voorgesteld. Zoals bekend heeft minister Ache- son nog kortelings aangedrongen op aanvaarding van Trumans voorstel in zijn geheel. De in het plan van de commissie voorziene nieuwe administrateur zou door president Truman moeten wor den aangewezen. De Senaat zou deze benoeming moeten bevestigen. De nieuwe functionaris zou zeggenschap krijgen zowel over een economische als over de militaire hulpverlening. Hij zou slechts aan de president ver antwoordelijk zijn, doch nauw sa menwerken met de departementen van buitenlandse zaken en defensie. Toepassing atoom energie in Engeland Het Britse ministerie van bevoor rading heeft medegedeeld, dat Britse geleerden plannen bestuderen voor de bouw van een zonder steenkool werkend proefstation voor kern energie te Harwell in Berkshire. Mo gelijk zal het proefstation binnen twee jaar in gebruik zijn. Misschien zal de bouw er van lei den tot belangrijke vooruitgang in het gebruik van atoomenergie voor het aandrijven van schepen. Het ont werp van het station is door een par ticuliere firma vervaardigd. Als het proefstation eenmaal be vredigend werkt, zal het nog wel vijf jaar duren voor een volledig station voor atoomenergie is gebouwd. Een functionaris van het ministerie van bevoorrading heeft verklaard dat het. bij het huidige tempo van ontwikkeling, binnen tien of twaalf jaar mogelijk zou kunnen zijn atoomenergie voor gebruik in het ge hele land te benutten. Het ministerie schat, dat de bouw van het proefstation tenminste 9 mil- lioen gulden zal kosten. Onder de huidige omstandigheden zou een sta tion om een stad van middelbare grootte te voorzien van energie onge veer 65 millioen gulden kosten. Men denkt met de door de kern reactie in een atoomoven vrijgeko men warmte stoom te produceren, waarmede turbines kunnen worden aangedreven. De turbines op hun beurt zullen generatoren aandrijven. Er gaan nog niet bevestigde ge ruchten, dat dr. B. F. Schonland, hoofd van de Zuidafrikaanse raad voor wetenschappelijke in industriële navorsing, tot leider van het station te Harwell voor navorsing van de atoomenergie benoemd zal worden. Dr. Schonland heeft zich bekendheid verworven door zijn onderzoekingen op het gebied van electrische ontla dingen. Tijdens de oorlog verleende hij zijn diensten op het gebied van de technische oorlogsvoering. DREIGENDE KABINETSCRISIS IN EGYPTE. Een kabinetscrisis zou wel eens het gevolg kunnen zijn van de Maandag door de minister van buitenlandse zaken, Salah el Din Pasja, afgelegde verklaring, dat Egypte zijn verdrag met Groot-Brittannië zal opzeggen. Het blad van de opposie, Akher Lahza, schrijft, dat deze verklaring premier Nahas Pasja heeft „ver baasd" en de meesten van zijn ka binetscollega's heeft verrast. De be wering van de minister van buiten landse zaken, dat in een toekomstige oorlog geen steun zou worden gege ven aan Groot-Brittannië, was even eens een verrassing. Zij was in strijd met het voorstel van het kabinet, dat inhield, dat in zijn rede slechts een aanduiding zou worden gegeven van de strekking, dat Egypte zijn houding jegens Groot-Brittannië in geval van oorlog opnieuw in overweging zou nemen. Op een vraag van het regeringsor gaan Al Balagh heeft Saleh el Din verklaard, dat een eis tot evacuatie door Engeland „ten minste voor het ogenblik" niet voor de Veiligheids raad zou worden gebracht. KONINKLIJK GRAF TE JERUZALEM GEVONDEN. De blootlegging van een graf 2000 jaren geleder door Koning Herodes gebouwd op een heuveltop buiten dé omwalling van de stad Jeruzalem, is heden begonnen. Het graf heeft Hero des laten bouwen voor zijn gemalin koningin Maïianne, die hij ter dood heeft laten brengen. Het graf zal, na dat het is blootgelegd en gerestau reerd, als bezienswaardigheid voor toeristen toegankelijk zijn. HITTEGOLF IN TEXAS. Eexas wordt geteisterd door een hittegolf, die reeds vijf dagen duurt. In Dallas alleen zijn al twaalf perso nen ten gevolge van de warmte be zweken, in Houston drie. Er zijn tem peraturen voorgekomen van 47 gra den Celsius. De hittegolf gaat vergezeld van grote droogte en er is reeds grote schade aangericht aan de te velde staande gewassen. In vele steden heeft men de bevolking verzocht zui nig te zijn met water om eventuele branden te kunnen bestrijden. Er zijn echter mensen, die hun beddegoed en nachtgewaad door het water halen, om 's nachts wat koelte te hebben. De besprekingen van Woensdag hadden betrekking op algemene kweaties. zo verklaarde een woord voerder van de Perzische delegatie tegenover de pers. Donderdag zou- dan de debatten over technische kweelies beginnen. „Het is nog te vroag", aldus de woordvoerder, „zich optimistisch te tonen. Wij hebben evenwel het vaste vertrouwen, dat een oplossing in de oliekwestie be reikt zal worden". De woordvoerder ontkende, dat de leider van de Brit se delegatie, Stokes, de Perzische delegatie ooncrete voorstellen gedaan aou' hebben. de wet de minister van landbouw feen andere mogelijkheid openlaat an een Invoercontrole in te stellen. Volgens sommige kringen is- de onderhavige bepaling van de wet vermoedelijk in strijd met de alge mene overeenkomst voor handel en tarieven, die door Amerika is onder tekend. Behalve Denemarken en Nieuw Zeeland hebben ook Nederland Frankrijk, Zwitserland. Argentinië, Canada, Italië en Noorwegen uiting gegeven aan hun bezorgdheid. Deze landen hebben bij het departement van buitenlandse zaken te Washing ton onofficieel geprotesteerd tegen het amendement van het congres, Enorme brand in San Salvador Te San Salvador, de hoofdstad van de gelijknamige staat, woedt een zware brand. Het gebouw van de opera, een kathedraal, magazijnen, clubs en hotels, alle aan het grootste plein gelegen, staan in vlammen. De electrische stroom is uitgevallen. De brand woedt al uren. Hij begon in de opera, die volledig is uitgebrand. Het beschikbare blusmateriaal was gering en de waterdruk laag. Pas zeven uur na het uitbreken was men het vuur meester. De 100 jaar oude kathedraal brandde ook geheel uit, evenals verscheidene andere gebou wen en een aantal geparkeerde auto's. De brand zou zijn ontstaan door het wegwerpen van een siga retteneindje in de opera, waardoor de gordijnen vlam vatten en een aan tal daar opgeslagen films. Er zijn zes licht gewonden. SABOTAGE IN ARGENTINIë? De Argentijnse minister van bin nenlandse zaken, Gabriel Borlenghi, heeft de waarschuwing doen horen, dat oppositiegroepen terroristische actie voorbereiden. Hij kondigde aan, dat de politie opdracht heeft gekregen uiterst krachtig op te treden. Borlenghi verklaarde, dat de re gering de plannen kende van deze groepen, „die van plan zijn een golf van sabotage en geweld te ontkete nen". Volgens Borlenghi was de be weging ontworpen door leiders van de bourgeois-achtige socialistische partij, de radicale partij en conserva tieve magnaten, die gefinancierd worden door het imperialistische ka pitalisme zowel als door sommige communisten". Deze groepen treden op in het binnen- en buitenland met de „medeplichtigheid of tenminste geduld door sommige buitenlandse regeringen". De regering „zal niet aarzelen de orde te handhaven". VERDRAG TUSSEN DE V.S., AUSTRALlë EN NIEUW-ZEELAND. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft bekend gemaakt, dat het veiligheidsverdrag tussen de V. S„ Australië en Nieuw Zeeland op 1 September te San Francisco zal worden ondertekend. Volgens de tekst van het verdrag zal elke ondertekenende mogendhe den een gewapende aanval op een der andere als „gevaarlijk voor haar eigen vrede en veiligheid" beschou wen. BUITENLAND i— Kort na het opstijgen van het vliegveld Cambridge bij Hobart (Tasmanië) is een transporttoestel van het type Dakota DC-3 van de „Transaustralia Airlines" in zee ge stort. De bemanning, uit twee leden bestaande, kwam om het leven. Dit is het eerste ongeluk met dodelijke afloop, dat de maatschappij sinds haar oprichting in 1946 treft. Volgens een officiële woordvoer der te Singapore heeft de politie in de afgelopen maand zes communisti sche cellen onschadelijk gemaakt. Vier belangrijke partijleiders werden aangehouden. In Berlijn wordt op het ogen blik een congres van de Europese studentenpers gehouden. Het Ber- lijnse studentenblad „Coleoquium" heeft het initiatief hiertoe genomen. Ook Nederland is vertegenwoordigd. De Duitse oud-majoor Martin Sommerfeld, een vooraanstaande uit gever van militaire periodieken, wil alle tijdschriften van oud-soldaten in West-Duitsland centraliseren ten einde „te voorkomen, dat iedere oud- generaal een eigen groep gaat vor men en een eigen ondoordachte poli tiek gaat voeren". Bij bet eiland Hiddensee in de Oostzee zijn Woensdag vijf jongens uit Leipzig verdronken, toen hun eigen-gemaakte boot verongelukte, aldus het Westduitse persbureau D.P.A. Drie inzittenden werden door vissers gered. BINNENLAND. Prinses Beatrix bezocht gisteren (incognito) Nymegen en bezichtigde aldaar, in gezelschap van een hofda me, de historische toren van de St. Stevenskerk aldaar. Een half uur lang moest de brandweer van Kopenhagen de strijd voeren tegen een brand op de Neder landse Coaster „Deo Favente", die in de vrijhaven van de stad lag. De scha de schijnt nogal mee te vallen, want men verwacht, dat het schip na een paar dagen reparatie, haar reis zal kunnen vervolgen. Vijftig werknemers van de haar- denfabriek Becht en Dyserinck N.V. is ontslag aangezegd, daar d-oor om standigheden als verminderde op dracht, te geringe aanvoer van on derdelen en grondstoffen en crediet- beperking door de regering, geen werk meer van hen aanwezig is. De bedoelde fabrieken zijn gevestigd te Weespercarspel. Twee gevangenen, opgesloten in een Huis van Bewaring te Amster dam, kozen gisteren omstreeks half drie de vrijheid. De (verbolgen) di recteur van het Huis \#an Bewaring wil niet mededelen, hoe de ontsnap ping geschied is. De automatische sproei-inrich- ting, die in werking kwam toen er brand uitbrak in het grondstoffenma- gazijn van de textielfabriek H. T. M. te Helmond, veroorzaakte door wa terschade meer nadeel, dan de brand zelf. die door optreden van de Hel- mondse brandweer tot een klein ge deelte van het magazijn beperkt bleef. 25 Varkens kwamen in de vlam men om, toen er gisteren brand uit brak in de schuur van de landbou wer G. de V. te Haaksbergen. Een ge deelte van de schuur was als woning voor een ander landbouwersgezin in gericht. Ook dit gedeelte van de schuur werd, zonder dat er iets van de inboedel gered kon wor den, een prcoi der vlammen. Kort-1 sluiting is vermoedelijk de oorzaak. Langeraar van jaar tot jaar XII. l^A DE PLOTSELINGE DOOD VAN PASTOOR BUYJr, werd Gerardus van Dijk tot zijn opvolger benoemd. In 1831 te Nederhorst den Berg geboren, werd hij in 1856 priester gewijd en daarna benoemd tot kape laan te Langeraar: hij bleef er totzijn dood: Geheel zijn priesterleven Aan Langeraar gegeven", luidt dan ook zijn grafschrift. Hij was een zeer merkwaardige man, bekend in heel het bisdom. Altijd vrolijk en opgeruimd, ook toen hij doof was geworden. Toen stond hij algemeen bekend als „doove Gerrit", zo genoemd door collega's en pa rochianen, voor wie hij een vader was. Hij had dan ook nagenoeg allen gedoopt en hen -uen opgroeien. Een mens met een gelukkig karakter, die in zijn vrije tijd graag zijn vruchtbomen ging snoeie - en zoveel be kwaamheid daarin had, dat hij door velen, katholieken of niet, werd ge raadpleegd. En als er niets te doen viel in de boomgaard was hij bezig met het snijden vni houten beelden en kruisen. Ook hierin was hij zeer bedreven en kunstenaars als Brom wisten zijn werk te waarderen. Algemeen geëerd en geacht als mens en als priester; daarbij een on vermoeide werklurt. Hij was bijna 70 jaar oud en zag er toch niet tegen op met de bouw van een nieuwe kerk te beginnen, gevolgd aoor een nieu we pastorie, nieuwe school en huis voor de dokter. Al is 1875 liet hij een nieuw armenhuis zetten in plaats van het door pastoor Buys gestichte; dat was te klein geworden. In 1901 begon de bouw van de nieuwe kerk. Archi tecten waren J. L. Meester en J. Scheepens. De kerk werd gebouwd, in afwijking met het gewone land- bouwtype, meer gecentraliseerd; een achterkant met een stenen sterge welf en daaraan sluiten zich de vier armen van een kruis aan westelijk het schip, driebeukig, naar noord en zuid de transepten en naar het oos ten het priesterkoor. Deze bouw had IUTIIINAAL KATHOLIEK THUISFRONT boekbespreking Thorbecke en de stad Leiden, door Mr R. van Roijen, archiva ris der gemeente Leiden. Uitgave: N. Samson N.V. Alphen aan den Rijn 1951 Van hogerhand is enkele maanden geleden getracht de honderdste ver jaardag van de invoering der Ge meentewet met een zekere statigheid te herdenken. Groot enthousiasme is hiermede niet ontketend wat gezien de aard van het feestobject en de in stelling van de Nederlander niet te verwonderen is en fraai harmonieert met het karakter van de steile Wets- vader zelve. Maar nu komt als aar dige epiloog op deze viering het bo vengenoemde boekje van zéér be voegde hand ons Leidse hart verheu gen. Binnen 't kort bestek van 44 bladzijden wordt een onderhoudend en karakteristiek beeld gegeven van het Leiden omtrent het midden dei; vorige eeuw, verduidelijkt met wél gekozen illustraties. Allerlei narighe den, waarmede de zéér vroede en zéér welgestelde vaderen van deze stad van pl.m. 1830 tot pl.m. 1850 te kampen hadden passeren de revue: mobilisatie van 1830 pijnlijke kaste korten en een edele deus ex machina, die maar eventjes een ton schenkt om de zaak te sussen, relletjes om het Huiszittenhuis, moeilijke economische omstandigheden en ontstellende arm lastigheid en vele andere zaken meer, En daar tussen door en daarmede in verband gebracht (zover dit gaat tenminste en gezien de weinig bewe gelijke aard van Thorbecke en het gebrek aan gedrukte bronnen is dit niet ver!): de gestalte van de Vader van 1848. Veel biografische en intie me bijzonderheden, tendele nimmer gepubliceerd; zijn optreden als hoog leraar en een gedetailleerde beschrij' ving van de verkiezingsprocedure, die hem in 1845 in de Leidse Gemeen teraad bracht en die in een boekje over de herdenking van de gemeente wet van 1851 zeker niet misstaat. Drie bijlagen tot slot: de text van zijn trouwacte; een facsimile van de „Lijst der Stemgeregtigde en tot verkiezing bevoegde ingezetenen dezer Stad" (Bijvoeksel tot de Leidsche Courant van 13 Augustus 1847) waarin de huidige Leidenaar tot zijn vertedering talrijke namen van bekende Leidse families zal aantreffen; en als derde bijlage: wat huiselijke bijzonderhe den omtrent de leden van de Leidse Raad in 1845 Deze laatste bijlage dient echter zorgvuldig buiten de aandacht van de moderne huismoe ders gehouden te worden, aangezien in deze kringen gemakkelijk ontevre denheid zou kunnen worden gewekt bij het vernem-a van het schandalig aantal domestieken dat de vroede va deren erin aien tijd op nahielden. Met dit enige voorbehoud, moet verder ieder minnaar van het Leids Athene het boekje in zijn huisboekerij opne- het voordeel, dat men nagenoeg over al in de kerk op het altaar kan zien. Voor het schip kwam een toren, waarin het hoofdportaal. Op 22 Mei 1902 werd deze kerk door Mgr. Bot- temanne geconsacreerd. Altaar, com muniebank en doopvont werden ver vaardigd door Jan Brom; de Piëta door de beeldhouwer Maas. De kerk bezit verder nog 12 laat-gothieke apostelenbeelden en idem beelden van Maria en St. Adrianus; allen van hout. De oude en mooie monstrans is van 1617. Betreurd door allen overleed pas. toor van Dijk op 8 Januari 1908; tot in zijn laatste levensdagen de een voudige altijd blijde man en vader voor zijn parochianen. Zijn opvolger werd Henricus Joannes Bakker, in 1854 te den Haag geboren, en in 1880 priester gewijd. Hij was kapelaan in het Zwaantje aan de Rijndijk, te Wateringen, Schoonhoven en Bodegraven. In 1897 werd hij pastoor te Kudelstaart en vandaar kwam hij naar Langeraar. De toestand in het armenhuis liet veel te wensen over; pastoor van Dijk had dat al wel bemerkt en zijn op volger besloot in te grijpen. De oude mensen moesten tot nu toe elkaar verplegen, terwijl een optrad als moeder en de kleine republiek tracht te te besturen. Pastoor van Dijk had al plannen gehad om een groot ge sticht te bouwen voor de ouden van dagen en de zorg voor hen aan zus ters op te dragen. Maar na de bouw van de kerk, pastorie, school en dok tershuis, was er geen geld meer voor. Zijn opvolger begon in 1911; er wer den plannen gemaakt, een lening ge sloten en de bouw kon beginnen. Een grote tegenspoed was, dat de dijk voor het in aanbouw zijnde gesticht doorbrak en de hele fundering on der water kwam te staan. Toch kon het gebouw in 1912 klaar komen en in October van dat jaar werd het in gezegend; zusters namen de zorg voor het St. Antoniusgesticht op zich en het oude wit marmeren altaar, door pastoor Buys in de oude kerk ge plaatst, kwam nu in de kapel van het gesticht te staan-. Architect Robbers uit Haarlem had de tekening gemaakt voor het gesticht. Ook de oude preekstoel, afkomstig uit de vroegere kerk werd vervangen door een nieu we van Maas; Loots schilderde nieu we kruiswegstaties en daarna de ge hele kerk, waarbij rekening werd ge houden met de 12 cude apostelbeel den, op de oude voetstukken in het transept van de kerk aangebracht. In 1909 werd de oude school patro naat. Pastoor Bakker stierf op 21 Febru- ri 1825; hij werd opgevolgd door Petrus Joannes Bonnet, in 1898 pries ter gewijd en achtereenvolgens ka pelaan te 's Heerenhoek, Boskoop, Hoogmade en Wervershoof. In 1915 werd hij pastoor te Bleiswijk. In 1932 ging pastoor Bonnet naar Wer vershoof, waar hij eens kapelaan was geweest; hij overleed er al in 1935 op 18 Juli. Bij zijn vertrek werd Henricus Bilars pastoor te Langeraar. Deze was in 1903 priester gewijd en kapelaan geweest te Dordrecht, Sche- veningen, den Haag in de St. Agnes, te Delft in de St Hippolytus en te Alkmaar; in 1924 werd hij benoemd tot pastoor te Middelharnis. Hij stierf te Langaraar op 30 September 1940. Zijn opvolger Bernerdus G. Hosmans, was sedert 1936 pastoo- te Heer Hu- gowaard. In 1945 werd hij deken en pastoor van Wognum en in 1947 de ken en pastoor te Be/erwijk. Te Lan geraar werd in 1945 tot pastoor be noemd Joannes M. Halkes, die pas toor was te Maasland sinds 1936. Een jonge Duitse weduwe, die zich tot de Zuid-Afrikaanse minister had gewend om deze te verzoeken een Zuidafrikaanse echtgenoot voor haar te vinden, heeft op de dag zelf dat de inhoud van haar brief door dr. Malan aan de pers werd verstrekt, 20 huwelijksaanbiedingen gehad. Sommige candidaten hebben onmiddellijk na het lezen van de brief, naar het kabinet van de gou vernementschef getelefoneerd, ande ren hebben regelrecht aanzoeken bij het secretariaat van de eerste- minister ingediend, terwijl tenslotte twee hebben aangeboden de reis van de jonge weduwe van Duitsland naai- Zuid-Afrika te betalen. De be trokkene immers vericlaart, dat zij „een aangenaam uiterlijk" heeft en 28 jaar oud is. De eerste minister heeft het dos sier van de zaak, die snel in om vang toeneemt, aan het immigra tiebureau toevertrouwd.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2