3)e CcidóeSotvïcmt Het Kremlin kan zijn vredeswil tonen binnen het instituut van de V.N. 5)e Shiióiójcfie petó, pufriiceett QmeHikaan&e teóolutie de W.-Berlijn schijnt vele jonge communisten iets te zeggen Noodweer in Zwitserland veroorzaakt grote ravage (ZtnfraóAadeivtó conferentie in ïDen Maag. Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1951 42ste JAARGANG No. 12354 Wereldjeugfestival Circussen gevraagd! Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs i 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 GRONDWETS WIJZIGING ZOALS wij reeds in het eerste ar tikel over de grondswetswijzi ging schreven, zijn de uitbreiding van de Staten Generaal en de ver laging van de verkiesbare leeftijd tot drie en twintig jaar een van de weinige voorstellen, waarover geen minderheidsnota's zijn ingediend. Dit voorstel houdt in, dat het aan tal leden van de Tweede Kamer wordt gebracht op 150 en dat van de Eerste Kamer op 75. Het omvat te vens de verlaging van de verkies bare leeftijd tot drie en twintig jaar, welke leeftijd ook voor verkiesbaar heid tot lid van de Provinciale Sta ten wordt voorgesteld. Wie het parlementaire werk na de oorlog van nabij heeft gevolgd weet dat de sterke toeneming van de be moeiingen der Overheid er toe heeft geleid, dat de taak der Staten Gene raal in de loop der jaren steeds om vangrijker en ingewikkelder is ge worden. In het overzicht van het laatste zittingsjaar, dat juist dezer dagen weer is verschenen kan men lezen, dat het na de oorlog in het parlement tot tegen de 2300 wets ontwerpen is gekomen, die bij de Tweede Kamer zijn ingediend. Deze zijn nog wel niet alle afgedaan, maar dit aantal reikt nog niet tot aan de honderdvijftig. En dan moet men daarbij bedenken, dat zich daarbij problemen hebben voorge daan als de souvereiniteitgover- dracht, de wet op de materiële oor logsschade, de P.B.O., de belasting wetgeving, problemen, die in de Tweede Kamer vele weken in beslag namen. Deze ontwerpen moeten dan eerst nog in de afdelingen worden onderzocht, er moeten voorlopige verslagen worden gemaakt van al deze ontwerpen en dan is het te be grijpen, dat niet alleen tal van ka merleden overbelast zijn, maar dat ook de afdoening van al die wets ontwerpen steeds meer moeilijkhe den ondervindt. Nu is dit zelfs een probleem, dat eigenlijk niet zo heel lang meer op een oplossing kan wachten, wil men in de nabije toekomst niet hopeloos vastraken. De vele minderheidsno ta's, welke op de overige wijzigingen, zoals het weren van revolutionaire vertegenwoordigers en de drukpers vrijheid, zijn ingediend, doen voor zien, dat men met al deze wijzigin gen niet tijdig, dat wil zeggen, niet voor de volgende verkiezingen ge reed zal zijn. Enige ervan en juist de beide bovengenoemde heeft de regering dezer dagen van de hand gewezen. Een grondwetswijziging vraagt immers Kamerontbinding en nieuwe verkiezingen, omdat een dergelijke wijziging eerst in eerste lezing door de oude Kamer met de gewone meerderheid moet worden aanvaard en daarna voor de nieuw gekozen Kamer met een meerder' heid van twee derden. Om die reden is de staatscommissie tot herziening van de Grondwet reeds op 17 April 1950 ingesteld met de bedoeling, dat het gehele samenstel van wijzigin gen nog vóór de verkiezingen van 52 de Kamer zou kunnen passeren. Daar er in dat jaar immers toch verkiezingen moesten worden ge houden, kon dit met de grondwets wijziging samenvallen. Het ziet er nu echter door de vele minderheids nota's niet naar uit, dat deze illusie nog zal kunnen worden verwezen lijkt al is dit ook nog niet met zeker heid te zeggen. Waar het echter wij wezen daarop reeds door de vele afwijkende lezingen toch moei lijk zal zijn om alle wijzigingen te gelijk te behandelen in één wets ontwerp, daar men dan voor de keu ze zou komen te staan óf alles teza men aan te nemen óf alles tezamen te verwerpen, zal men er wel toe overgaan van iedere wijziging een apart wetsontwerp te maken Nu zal men dan ook beginnen met de uitbreiding van de Staten Gene raal annex de verlaging van de ver kiesbare leeftijd, waarover de com missie het eens is en waarop de re gering haar fiat heeft gegeven. Deze wijziging zou als wetsontwerp nu reeds spoedig bij-de Kamer kunnen worden ingediend en nog voor de verkiezingen kunnen worden aan vaard. Bij het opstellen der verkie zingslijsten kunnen de politieke par tijen dan reeds rekening houden met de eventuele uitbreiding der Kamer nadat dit ontwerp ook in tweede le zing zal zijn aanvaard, zodat de uit breiding met de op de verschillende lijsten volgende, nog niet gekozen, candidaten onmiddellijk kan worden verwezenlijkt. Over de verlaging der verkiesbare leeftijd tot drie en twintig jaar zegt de Grondwetscommissie in haar toe lichting, dat zij geen reden ziet tot handhaving van het verschil, dat be staat tussen de leeftijdgrens voor het actief kiesrecht en die voor het pas sief kiesrecht. Men kan zich. zij het ook met enige achterdocht, afvragen waarom juist deze formulering is gekozen. Men zou uit deze formule ring de opvatting kunnen lezen, dat de Grondwetscommissie er niets voor voelt om de leeftijdsgrens voor het actieve kiesrecht verder dan 23 jaar te verlagen, een wens, welke in het Urgentieprogram van de Ka tholieke Volkspartij van 1943 were geuit: „De kiesgerechtigde leeftijd worde bij Grondwetsherziening ge bracht op 21 jaar," Voor déze wens lijkt ons nog al tijd veel te zeggen daar het redelijk VERKLARING VAN DEAN ACHESON ^E AMERIKAANSE minister van buitenlandse zaken Acheson heeft op zijn Woensdag gehouden wekelijkse persconferentie een tevo ren opgestelde verklaring voorgelezen, welke was bedoeld als ant woord op het jongste Russische voorstel voor het sluiten van een vijf- mogendheden verdrag, dat was vervat in het schrijven van de president der Sowjet-Unie Sjvernik aan president Truman. „Sinds het einde van de tweede wereldoorlog", aldus Acheson, heb ben de V.N. waar president Sjvernik niet over rept gepoogd doeleinden als het handhaven van de vrede, het beperken der bewape ning en het uitvaardigen van een verbod op het gebruik van atomi- sche wapens, te verwezenlijken. Doch het was de Sowjet-Russische regering, die onophoudelijk heeft gemaakt dat dit werk geen vruch ten kon dragen. De Sowjet-Unie zegt thans bepaalde concrete overeen komsten te willen sluiten; dat kan geschieden binnen de organisatie der V.N. De Sow jets spreken opnieuw over een of ander vaag vijf-mogendheden verdrag. Waarom slechts vijf? Wij bezitten reeds het handvest der V.N. dat voorziet in een vredes- pact voor zestig en niet slechts voor vijf landen. Ik nqdig hierbij de Sowjet-rege- ring opnieuw uit zich overbloemd aan onze zijde te scharen, opdat wij gezamenlijk de naar de vrede lei dende weg der V.N. kunnen afleg gen. Het Kremlin kan zijn vredes wil daadwerkelijk tonen door zich zonder reserves eens te verklaren met drie resoluties, die de algeme ne vergadering der V.N. in 1949 en 1950 met grote meerderheid heeft goedgekeurd, doch waartegen de Sowjet-Unie en haar vazalstaten zich hebben verzet. In deze resoluties werd uiteenge zet hetgeen de regeringen zouden moeten doen om de wereldvrede te verzekeren. Laat het Kremlin zich bereid verklaren deze resoluties ten uitvoer te leggen, opdat niemand zijn vredelievendheid in twijfel trekken. Ik zou iedereen willen aanbeve len deze resoluties te herlezen en te bestuderen; onder „iedereen" versta ik ook de volken der Sowjet-Unie. voor de publicatie. Red.). In antwoord op vragen zeide Ache son in Sjverniks schrijven geen aan wijzingen te hebben gevonden van enige verandering in de politiek van het Kremlin. De minister stemde in met journalisten, die de mening uitten dat de brief van de president der Sowjet-Unie een onderdeel is van een Russisch „vredesoffensief" en dat dergelijke poli'.ieke manoeu vres der Sowjets ook in September a.s. kunnen worden ve: wacht, met het doel een verwarrende invloed uit te oefenen op de in die maand te San Francisco te houden conferen tie voor het opstellen van een vre desverdrag met Japan. Omtrent het Perzische oliegeschil verklaarde Acheson optimistisch ge stemd te zijn m.b.t. het resultaat van de hervatte Brits-Perzische onder handelingen, al ste'de hij zich voor ogen dat er nog belangrijke vraag stukken moeten worden opgelost. „Harriman heeft veel bereikt door een hervatting der besprekingen mo gelijk te maken. De V.S. zijn Groót-Brittannië en Perzië dankbaar voor hun mede werking in deze". Acheson deelde op zijn persconfe rentie verder nog mede, dat de V.S., India en Pakistan in kennis hebben gesteld van „de Amerikaanse be zorgdheid over de toenemende span ning tussen beide landen over Kasj mir" „De toestand is gevaarlijk",, al dus Acheson. „Ik hoop dat beide staten iets zullen doen om de span ning te doen afnemen". HET WERELDJEUGDFESTIVAL Meer dan 200.000 bezoekers van het door de comunisten in U0sG Berlijn georganiseerde. „Wereld-* jeugdfestival"zijn reeds in West Berlijn geweest. Zij zijn onthaald in vijftig speciaal voor dat doel geo pende jeugdtehuizen en Amerikaan se sergeants-koks hebben handen vol gehad om de vele hongerige magen te vullen. De Sowjets stellen deze belang stelling voor West-Berlijn niet erg op prijs. Dit komt, omdat men de festivalbezoekers daar zeer voorko mend ontvangen heeft. Indien er maatregelen getroffen zouden zijn, om het bezoek te weren, zou hierin weer prachtige stof voor de propa- gande-machine van de Russen te ha len zijn geweest. Nu is het zó, dat duizenden jon gens en meisjes, die naar Oost-Ber- lijn kwamen om het communisme te verheerlijken de prikkeldraadver sperringen trotseren en zich in de De deur staat wijd open 'voor de j geallieerde zones van de stad lopen Sowjet-Unie om met de vrije reld samen te werken bij de uitvoe ring dezer resoluties", aldu^. de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken. RUSSEN PUBLICEREN AMERIKAANSE RESOLUTIE. Voordat hij zijn verklaring begon voor te lezen zeide Acheson ver heugd te zijn dat de Russische rege ring het Sowjet-volk heeft toege staan kennis te nemen van de tekst der door het Amerikaanse congres goedgekeurde resolutie, waarin uit drukking wordt gegeven aan de vriendschap van het Amerikaanse volk voor de bevolking der Sowjet- Unie. „Ik hoop" voegde hij hieraan toe, „dat dit de eerste van vele vol gende daden van het Kremlin zal zijn. om de Sowjet-volker in staat te stellen op de hoogte te komen van de daadwerkelijke toestand in de wereld, speciaal wat betreft de houding en de politiek van andere volken en hun regeringen". (De Russisch pers heeft Woens dag de teksten van de tussen presi dent Truman en Sjvernik uitgewis selde boodschappen gepubliceerd. De boodschappen stonden volledig op de tweede pagina afgedrukt zon der commentaar. De bewoners van Moskou toonden grote beUngstelling lijkt de kiesgerechtigde leeftijd te doen samenvallen met de meerder jarigheid. Bij de behandeling van deze wijziging in de Kamer zal hier over uitteraard nog wel worden ge sproken, evenals over de grondwet telijke bepaling, dat de helft plus een van de Kamerleden aanwezig moet zijn om de beraadslagingen te kunnen aanvangen. Nu het werk van vele Kamerleden in allerlei interna tionale organen ook sterker naar buiten is getreden, lijkt hiervoor veel te zeggen. Men zal hiermede echter, om de absentie niet al te ge makkelijk te maken en in de hand te werken, ook weer niet al te ver moeten gaan. Heel deze wijziging heeft ten doel de Kamer vlotter door een >peen hoping van werk te helpën en om de taak der Kamerleden te vëflich- ten. En te grote mogelijkheid tot ab sentie zou dit echter weer te niet kunnen doen, al mag men van de Kamer ook een voldoende mate van zelfcontrole verwachten. Tenslotte moet het Kamerwerk op het Binnen hof worden afgedaan en het nemen van besluiten kan men altijd aan de thans geldende bepalingen gebonden houden. te vergapen aan de goedvoorziene etalages der winkels. Velen hebben zich reeds bij het gemeentebestuur van West-Berlijn gemeld om een verzoek in te dienen te mogen blijven als politieke vluch- Weer dollars Tsjang voor Onder aanhaling van congreskrin gen melden New Yorkse bladen, dat president Truman de Senaat heeft verzocht een bedrag van 307 millioen dollar goed ie keuren als steun aar. de Chinese nationalisten op Formosa, t.w. 217 millioen voor militaire hulp en 90 millioen voor economische. De be dragen gelden voor het jaar begin nend 1 Juli jl Een senator heeft- vol gens de bladen gezegd, dat het geld voor de verdediging van Formosa zal worden gebruikt en niet voor de voor bereiding var. een aanval op het vastenland van China. telingen. De Communisten, die het festival organiseerden en niet op de ze mogelijkheid hadden gerekend, sloven zich nu uit, „hun" jeugd in Oost Berlijn te houden. Zij organi seren grote straatfeesten, shows van allerlei aard, dans- en sportdemon- straties en hebben alles wat er aan circussen en varité's bestaat inge schakeld, om zoveel mogelijk ver tier te bieden. Vermoedelijk zullen zij blij zijn, als de veertien dagen van het festival achter de rug liggen want zoveel attracties kunnen zij niet aanbieden, of duizenden jon gelui, gekleed in de uniformen van de comunistische jeugdorganisaties slenteren zogenaamd doelloos langs de zónegrens om door het eerst het beste gaatje in het ijzeren gordijn West-Berlijn binnen te wippen. De ongeveer 1200 Communis tische jongeren, die op weg naar het wereld jeugdfestival te Berlijn in Innsbrueck gestrand zijn hebben Woensdag geweigerd gebrui'- tr 'na ken van de twee speciale treinen, die de Franse en Oostenrijkse auto riteiten beschikbaar hebben gesteld om hen naar huis terug te vervoe ren. De autoriteiten hadden hen bij de grens van de Franse en de Ameri kaanse zóne van Oostenrijk tegen gehouden. „Omdat hun papieren niet voldoende in orde waren voor het betreden van de Sowjet-zóne Daar hun Oostenrijkse doorreisvi- zonder gevaar voor arrestatie." sum heden verloopt, kan de Oosten rijkse politie hen uit het land zetten De Franse en Oostenrijkse autoritei ten hebben hen gisteravond reeds medegedeeld, dat zij hen niet lan ger voedsel en onderdak kunnen garanderen. Strooibiljetten van de politie, waarin de Franse groep nogmaals werd verzocht terug te keren, sta ken de jongelui in brand onder de roep:„Onze weg gaat via Berlijn nergens anders". Aan het Britse contingent, dat nog over enig geld schijnt te bezitten, is Woensdag geen voedsel meer verstrekt. Toestand op Korea Een millioen Koreanen verloren het leven Vanmorgen heeft Radio-Peking een verklaring uitgezonden, die door de Chinese en Noordkoreaanse ge neraals was ondertekend en waarin generaal Ridgway wordt gevraagd de onderhandelingen te hervatten. De Zuidkoreaansc ambassadeur te Washington, dr. Joe Tsjan Jang, heeft verslaggevers na afloop van een onderhoud, dat hij Woensdag met president Truman heeft gehad, medegedeeld dat laatstgenoemde hem heeft verzekerd dat de eenwor ding van Korea „het uiteindelijke doel van zowel de V. S als de V N. is". De ambassadeur gaf toe dat deze „eenwording" geen punt vormt van de wapenstilstandsbesprekingen en dat dit vraagstuk meer een politiek, dan een militair karakter heeft. „Het doel is een op vrije en demo cratische wijze gekozen centrale Ko reaanse regering te verkrijgen", zo zeide hij. In antwoord op de vraag of de Zuidkoreaanse regering, als een tij delijke noodzakelijkheid, zou in stemmen met het vaststellen van een militaire scheidingslijn nabij dc 38ste breedtegraad, zoals de onder handelaars der V. N. beogen, ant woordde dr. Jpe persoonlijk van me ning te zijn dat zij dit inderdaad zou doen. „Ik zal mijn regering hierover raadplegen", zeide hij. Deskundigen schatten, dat bijna de helft van de bevolking van Noord- Korea naar het Zuiden is gevlucht in de loop van de oorlog die nu 13 maanden aan de gang is, zo heeft Donald Kingsley, directeur-generaal van het herstelbureau voor Korea van de V. N., verklaard. Voor de oorlog telde Noord-Korea negen millioen inwoners. Naar schatting zijn een millioen mensen Enq&tancL en het Hidden O-o-lten De Emir Feisal, minister van buiten- tenlandse zaken van Saoedi Arabic en tweede zoon van Koning Idn Saoed, vorst van dat land. is Dins dagmiddag op het vliegveld Northolt bij Londen aangekomen. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door dc hertog van Gloucester. Als gast van de Engelse regering brengt Emir Feisal een officieel bezoek aan Enge land, dat ongeveer tien dagen zal duren. het Zuiden gevlucht. De meeste fabrieken in Noord- Korca zijn verwoest, aldus Kingsley. De herstelplannen van dc V. N hebben ten doel het land een even wichtiger economie te geven, waar bij het Zuiden zoveel mogelijk zal worden geïndustrialiseerd om de afhankelijkheid van het Noorden te verminderen. Troepen van de V. N. zijn Wocns dag voor het eerst sinds ruim twee weken Pjongjang weer binnenge trokken, de top van de vroegere „ijzeren driehoek" van de Noordc- omgekomen'en 3]A 4 millioen naar lijken. Zij vonden de basis verlaten. Zware regens boven Oost- en Zuid-Zwitserland hebben Dinsdag avond grote overstromingen veroor zaakt, die spoorwegbruggen weg spoelden en aardverschuivingen de den ontstaan, waardoor wegen en spoorlijnen werden versperd. De spoorwegbrug te Pontc Brollc werd weggeslagen door de rivier de Mag- gia, die in een half uur meer dan ZV2 meter steeg. Met het herstel van de brug kan nog niet begonnen wor den, omdat de weg erheen door een grondverschuiving is geblokkeerd. De Zwitsci'se spoorwegen hebben Woensdag bekend gemaakt, dat het station Cresciano, ongeveer 10 km ten Noorden van Bellinzone aan de St. Gotthardlijn, volkomen onder water staat. Grote verwoestingen Lugano werd Woensdagmiddag door een hevig onweer bijna afge sloten van de rest van Zwitserland De water-, gas- en stroomvoorzie ning is thans gerantsoeneerd. Dc verbindingen zijn nagenoeg geheel verbroken. Vele telefoonlijnen zijn vernield en een aantal plaatselijke treinen tussen Lugano en Chiasso rijden r.iet meer door gebrek aan stroom. Ook in het kanton Tessino zijn volgens mededeling van func tionarissen van de PTT en de spoor wegen vele telefoonverbindingen en Evenals het vorige jaar geschiedde, werd Woensdag, gebruik makend van de aanwezigheid met verlof van vele der Nederlandse ambassadeurs en van de Nederlandse Hoge Commissaris te Djakarta, op het Departe ment van Buitenlandse Zaken een Ambassadeursconferentie gehouden. De conferentie stond onder leiding van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker. Aan de tafel zittend van rechts naar links. dr. H. M. Hirsch- feld, regeringscommissaris in Algemene Dienst, ir. C. Staf, Minister van Oorlog en Marine, mr. A. M. Joekcs, Minister van Sociale Zaken, mr. D. U. Stikker, ir. S. L. Mansholt, Minister van Uniezaken, mr. N. S. Blom, Staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. Staande van rechts naar links: mr. C. L. W. Fock, Secretaris-generaal van het Departement van Binnen landse Zaken, mr. J. D. P. Spierenburg, directeur-generaal van het directoraat-generaal van de afd. Bui tenlandse economische betrekkingen, mr. F. C. A. Baron van Palland, ambassadeur te Moskou, dr. J. H. van Royen, ambassadeur te Washington, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, Nederlands permanent vertegenwoordiger bij de Noord-Atlantische Vordragsorganisaties, Vice-admiraal J. M. de Booy, ambassadeur te Bonn, mr. C. E. G. W. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout, ambassadeur te Parijs, mr. P. Ph. Baron van Harinxma thoe Slooten, ambassadeur te Brussel en A. Th. Lamping, Hoge Commissaris in Djakarta. hoogspanningskabels door grond verschuivingen en omgevallen bo men vernield. Er is verder veel vee omgekomen. Een negentienjarige jongen die in de buurt van Navag- gio aan het vissen was, werd door het water van de overstroomde Ma- gliasina meegevoerd en verdronk. De rivier de Inn is tussen Celc- rina cn Samedan in Engadine op drie plaatsen buiten haar oevers ge treden. Alle wegen naar Pontresina cn Celcrina, in de buurt van St. Moritz, zijn versperd. Op sommige plaatsen staat het water ongeveer twee meter hoog. Alle plaatselijke brandweren hebben opdracht, zich gereed te houden om personen te evacueren, die in hun huizen door het water bedreigd worden. Uit Chur is gemeld, dat een peiler van de houten brug over de Boven-Rijn is weggeslagen. De brug is voor het verkeer gesloten. Bus met Nederlanders in moeilijkheden Nader wordt gemeld, dat twee personenauto's en een bus met Ne derlandse toeristen te Castasegna, aan de weg van St. Moritz naar Chiavenna, door een overstroming, veroorzaakt door het buiten haar oevers treden van de rivier de Lo- vere, werden verrast. De bus werd 400 meter meegesleurd en kwam in een poel van een meter diep tot stilstand. De Nederlanders wisten zich in veiligheid te stellen. Ook twee personenauto's, een Franse en een Italiaanse werden door de stroom van water, modder en los geraakt gesteente gegrepen. Dc in zittenden van de Franse auto kon den zich redden Twee inzittenden van de Italiaanse auto wisten even eens te ontkomen. Een reiswicg, waarin zich een zuigeling bevond, konden zij echter niet redden. De reiswieg is later gevonden maar was leeg. De Italiaanse grenspost in het ge bied en een post van de Italiaanse automobielclub werden verwoest In vele streken van het kanton Tessino worden huizen en te velde staande gewassen door gezwollen rivieren bedreigd. Talrijke wegen in de dalen zijn zodanig beschadigd, dat zij gesloten moesten worden Ook uit Lugano worden overstro mingen gemeld. De rivier de Cassa- rate, dié door ontwortelde bomen verstopt geraakt is, is buiten haar oevers getreden. Brandweerlieden zijn koortsachtig aan het werk om aan de overstroming het hoofd te bieden. Een kleine brug in de buurt van het Italiaanse ziekenhuis is reeds weggespoeld. Drie bruggen over de rivier de Capriasca zijn eveneens bezweken. KaAAeltje... De verbeelding is een zeer bedrie- gelijk element in het dagelijkse pra- ti«cl.p leven

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1