ROND EEN GOUDEN GODSHUIS De pastoors die de jubilerende kerk van Oegstgeest bestuurden Luc van Dam won op punten CUlOfltWCen aan 9iim Hypnose onder nul ZONDER SCHULD WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I IS HET VOOR EEN KATHOLIEKE parochiegemeenschap noodzake- lijk, een eigen bedehuis te bezitten, wil zij haar godsdienstzin wer kelijk intens kunnen beleven en uiten, even noodzakelijk is dat over die gemeenschap een herder waakt, die oog houdt op zijn schapen, hen zo nodig vermaant en aanspoort en aldus tracht, hun godsdienstzin steeds meer te versterken, waardoor de parochie meer en meer in bloei kan toenemen. Nu wij de nodige aandacht hebben besteed aan de vijftigjarige kerk van Oegstgeest, willen we ook eens met u nagaan, welke zieleherders de parochie van Kcrkwerve in de afgelopen halve eeuw heeft gekend, ze trachten te kenschetsen naar de gegevens van oudere parochianen en hun grote verdiensten aan het licht der openbaarheid prijs te geven. Veel namen zult U 'trouwens hier- r r hen tegenkomen, want Kerk- werve heeft in de afgelopen vijftig jaren slechts drie pastoors gekend. De eerste naam, die we in het begin van deze eeuw tegenkomen, is die van pastoor W. F. ROOZEN, die al in 1889 de parochie kwam be sturen als opvolger van pastoor Mensing. En wanneer we de naam van pastoor Roozen tegenover oude re parochianen noemen, dan steken zij unaniem de loftrompet over hem. Want hij was een man naar hun hart; hij kende al zijn parochianen van klein tot groot, van rijk tot arm, ja de laatste misschien zelfs beter dan de eerste. Immers de ar men kwamen bij hem op de eerste plaats; daar had hij alles voor over, daarvoor was hem niets te veel en er is door hem in stilte zo ontzet tend veel voor hen gedaan. Hoe plechtig kon deze heilige priester de Hoogmis celebreren en alle plechtig heden tot een feest maken; hoe ging zün hart ook uit naar zijn zie ke parochianen, die hij op zulk een heerlijke wijze vaak wist te troosten en te bemoedigen. En hoe gedegen verzorgde hij de godsdienstige op leiding van zijn jonge parochianen, die hij behalve een diepe godsdienst zin ook een grote eerbied voor de priester inprentte. Stichter van een katholieke L. O. school. Direct reeds bij zijn komst in Oegstgeest zag hij de noodzaak in van een eigen katholieke lagere school, die er toen nog niet was. En in 1893 stónd er een katholieke school. De toenmalige kerk vol deed niet meer aan de eisen: in 1901 werd de eerste steen voor een nieu we kerk gelegd, die datzelfde jaar nog afgebouwd werd. Men heeft zich destijds afgevraagd, hoe dit al lemaal gebeuren kon; het raadsel werd later opgelost, toen bleek, dat pastoor Roozen, die als welgesteld man in Oegstgeest gekomen was, bij zijn vertrek hulpbehoevend was, zo dat toen de parochianen hebben moeten offeren voor zijn verblijf in het rusthuis en zijn begrafenis Hij steunde het katholieke verenigings leven voorzover toen aanwezig op krachtige wijze, richtte een ka tholiek muziekkorps op en liet in het laatst van zijn leven nog een parochiehuis bouwen, waarbij hij zelf de eerste steen-legging ver richtte. Pastoor Roozen was in zijn doen en laten een aristocraat; alles aan hem was even fijn afgestemd. Hij was ook een diplomaat en hand haafde zijn rechten tegenover de wereldlijke autoriteiten Zijn eerste jaren vervulde hij zonder assisten tie, totdat in 1895 de eerst.e kape laan, Th. Bergansius, hem terzijde kwam staan. Tot aan zijn dood in 1924 heeft hij achtereenvolgens 15 kapelaans onder zich gehad. In de lijkrede kenschetste mgr. Taskin hem als een godvrezend man, wiens pastoriedrempel door vrienden en confraters, maar meer nog door de armen en behoeftigen was versleten die dan ook nooit ongetroost heen gingen. Pastoor P. M. de Vetten. Zijn opvolger werd pastoor P. M. DE VETTEN, een even grote vriend van armen en behoeftigen en ook een zeer ijverig priester, onder wiens bestuur de parochie een tijd perk van grote opbloei doormaakte. Hij was een eenvoudig en bemind man, die het vereni;ingsleven sterk bevorderde en alles deed om zijn parochie te doen groeien en bloeien. Toen deze zich door toename van de bevolking gestadig uitbreidde, werd hij al spoedig terzijde gestaan door twee en nog later door drie kape laans. De kerk vooral had zijn gro te belangstelling en tijdens zijn pas toraat werd deze verrijkt met een nieuwe verwarming, electrisch licht, geschilderde kruiswegstaties, een nieuw orgel en prachtige misgewa den. Hij liet de parochiële school herbouwen, het verenigingsgebouw uitbreiden, richtte achter de kerk een Lourdesgrot op, en plaatste naast de kerk een beeld van Chris tus Koning. Pastoor de Vetten was een groot vereerder van Sint Joseph wiens feest altijd met luister werd gevierd. Hij was algemeen geacht en bemind en toen dan ook voor hem in December 1937 de tijd van af scheid was gekomen vanwege zijn gezondheid, zagen de parochianen hem node vertrekken. Hij kon ook blijkbaar moeilijk van zijn parochie scheiden, want reeds een zestal we ken later gaf hij zijn ziel aan God terug, zodat hij niet lang van zijn aardse rust heeft mogen genieten. De huidige herder. Op 7 Januari 1938 kwam dan als zijn opvolger de huidige herder, pas toor J. J. C. LOOIJAARD, die direct al het mogelijke deed om de bloei van de parochie te doen voortgaan en nog hoger op te voeren. Altijd even en thousiast maakte hij vele plannen, doch bevond vaak dat plannen ma ken wel heel wat eenvoudiger is dan ze ten uitvoer leggen. Zijn optimisme verliet hem echter nooit, ook nu nog niet en steeds zit hij vol plannen, waarbij het hem echter niet gemak kelijk wordt gemaakt. Het godsdienstig leven in de paro chie is onder zijn leiding met flinke PASTOOR LOOYAARD IN ZIJN WERKKAMER. schreden vooruitgegaan, vooral ook door het oprichten van de Katholieke Actie. De kerk had eveneens zijn grote belangstelling; ter gelegenheid van het twaalfde eeuwfeest van Sint Willibrord in 1939, kreeg de toren drie nieuwe klokken, die echter slechts een korte levensduur beschoren wa ren. daar de bezetter ze in de oorlog opeiste. Pastoor Looijaard rustte ech ter niet, vóórdat dit gemis hersteld was en in 1948 waren er wederom drie nieuwe klokken in de toren aan wezig. Ook de „armenbanken", ach- teï in de kerk, waren hem steeds een doorn in het oog en deze zijn dan ook vervangen door normale banken De liturgie neemt bij hem een ereplaats in; kerkelijke en parochiefeesten wor den steeds met de grootst mogelijke luister gevierd en door hem is ook de Sehola Cantorum in het leven geroe pen om de uitvoering van de Grego riaanse gezangen zo verzorgd moge lijk te doen plaatsvinden. /Is grote Maria-vereerder zal h>j norit ontbreken on de jaarlijkse be devaart naar Lourrles en wordt ie Meimaand gevierd met een dagelijks MarLlof, evenals de Octobermar'.d met dagelijks Rozenkransgebed. Pij de splitsing van de lagere school, het geen ook zijn werk was, kreeg de .meisjesschool de "- am Mc.ria-scnool Pastoor Looijaard is een figuur, die bij de niet-katholieken al evenzeer bemind en geacht is als bij zijn paro chianen. Dit vindt zijn oorzaak in zijn gemoedelijkheid en zijn prettige ma nier van omgang, waardoor hij ge makkelijk te benaderen is En nu hij dan binnenkort zijn veer tigjarig priesterfeest gaat herdenken, tegelijk met het vijftigjarig bestaan van de kerk en zijn 12^-jarig pas toraat in Oegstgeest, vertrouwen wij, dat de parochianen al het mogelijke zullen doen. om hun pastoor deze feestdagen tot een onvergetelijke her innering te maken. Moge hij nog lan ge jaren herder over Kerkwerve's schapen zijn' Laten we tenslotte, bij onze gebe den tijdens de komende dagen ook gedenken degenen, die getuigenis af leggen van de geestelijke bloei var. de parochie van Sint Wilbert in de laatste vijftig jaren, namelijk de 25 zonen der parochie, die hier hun Eer ste Plechtige H. Mis hebben opgedra gen, de 40 religieuzen, die over de gehele aarde in Gods Wijngaard wer ken en het drietal broeders, dat zijn krachten aan het apostolaat geeft. SPORT MOTORSPORT K.NM.V.-TEAMS NAAR ITALIë Voor de Internationale Zesdaag se, die dit jaar van 18 tot 23 Sep tember in Italië zal worden gehou den, heeft de Sportcommissie van de K.N.M.V. twee teams aangewezen om deel te nemen aan de strijd om de Zilveren Vaas. Het eerste Vaas team bestaat uit Piet Knijnenburg, Jaap Roest en M. Rozenberg, de zelfde ploeg, die vorig jaar zo schit terend in Wales reed en tot op de vierde dag strafpuntloos bleef. De val van Rozenberg, die toen een been brak, maakte het team, dat de gevaarlijkste concurrent van de En gelsen was, kansloos. Als reserve van de ploeg, die op 500. cc BSA- machines zal starten, is de Hagenaar Jan Flinterman aangewezen. Het tweede team wordt gevormd door C. van Rijssel, Ph. Haaker en Drikus Veer. Dit trio komt uit op 250 cc Jawa, terwijl hier als reserve mee naar Italië gaat Wout Waayen- berg. Als manager van de beide K.N. M.V.-ploegen is aangewezen de Am sterdammer Jaap Fijma, terwijl de heer G. Joh. Bruinsma uit Amster dam zal optreden als lid van de In ternationale jury. Teamverzorgers zijn de heren M. Flinterman en Chr. Beers. Om als individueel te starten meldden zich Ben Olie uit Wad- dinxveen, die ook het vorige jaar in Wales zo'n fraaie prestatie leverde en P. Bestebreurtje, Barendrecht (de enige Nederlander, die de vo rige Zesdaagse op een lichte ma chine uitreed), alsmede Evert Bos, De Meern en J. Haaker, Badhoeve dorp. De laatstgenoemde drie rij ders nemen deel op C.Z. 150 cc ma chines. Tijdens atheltiekwedstrijden te Sedgley in het Engelse graafschap Staffordshire won Fanny Blankers- Koen de 100 meter en de 80 meter horden in resp. 12.1 sec. en 11.4 sec. WATERPOLO SLEUTELSTAD—V.Z.V. 7—1 In een enthousiast gespeelde wed strijd is het De Sleutelstad gelukt VZV met grote cijfers te slaan. Vrij spoedig na 't begin krijgt Dool een strafworp toegewezen (10). VZV verdedigt zich wanhopig en enkele goede aanvaHen van de thuisclub gaan juist naast of over. Prachtig opzwemmen van Erades brengt de stand op 2—0 en dan is feitelijk „hst hek van de dam". VZV is ner gens en nog voor rust wordt het door Dool, v. Berkel, v. Zijl en nog maals Dool 6—0. Een Sleutelstadspe ler werd even voor rust het water uitgezonden. In de tweede helft deed de thuis club het vanzelfsprekend wat kal mer aan, maar slaagde er toch in door van Zijl de stand tot 70 op te voeren. Geve miste nog een straf worp en nadat nogmaals een Sleu telstad speler het water werd uitge zonden. kon eindelijk VZV een te genpunt maken (71), waarmee te vens het einde kwam. Wij wachten nu op de uiteinde lijke beslissing van het KNZB-be- stuur. BOKSEN Ruim 5000 toeschouwers waren gisteravond in het Olympisch Sta dion te Amsterdam, waar interna tionale bokswedstrijden werden ge houden. De eerste partij tussen de Nederlandse weltergewichten Kraus (Amsterdam) en Ludwig (Den Haag) werd door de Amsterdam mer op punten gewonnen, zodat Ludwig geen revanche kon nemen voor de puntennederlaag, die hij onlangs tegen de Amsterdammer leed. De hoofdpartij van de avond ging tussen de Nederlandse middenge wicht-kampioen Luc van Dam (72,3 kg) en de Franse middengewicht- kampioen Jean Stock (73,2 kg). De partij, die de volle tien ronden duur de, werd op punten gewonnen door Luc van Dam. Onze landgenoot was zeker niet in 'topvorm en toonde herhaaldelijk onverklaarbare aarzelingen als men juist doorzetten van hem verwacht te. Maar dank zij zijn bewegelijk heid en zijn superieure techniek, die ook thans weer duidelijk aan de dag kwam, kon hij de onstuimige stormlopen bedwingen van een Stock, wiens moed en uithoudings vermogen alle lof verdienden en die ook nog heel wat van het vak bleek te verstaan. Een prachtig gevecht leverden de middengewichten Job Roos, Neder land, (70,3 kg) en de Belg Acha (73 kg), dat de volle 10 ronden duurde en door Roos op punten werd gewonnen. De laatste partij van de avond Tele lijders aan Bbenmatische Pijn zitten zichzelf in de weg. En ban pijn maakt xe ook tot plaag van hun omgeving. Maar waarom zoudt ge bij de pak ken neerzitten? Er is toch Kruschen Salts! De zes minerale zouten van Kruschen geven Uw bloedzuiverende organen, met name Uw lever, nieren en ingewanden, juist datgene aan verjongende energie, nodig om alle aansporing op de bloedsomloop te ontwikkelen, waardoor voorkomen wordt dat pijnverwekkende zuren en andere onzuiverheden zich gaan vast zeilen en zo oorzaak worden van Uw pijn en ongemak. Kruschen bracht vele tienduizenden lijders aan rheu- matische pijnen over de hele wereld uitkomst. Ook voor U verlichting van Uw pijn op korte termijn. tussen de halfzwaargewichten Wim Snoek. Nederland (75.4 kg) en de Belg Albert Heyen (77,3 kg) over 8 ronden, leverde een prachtige pun- tenoverwinning op voor Snoek. LAWNTENNIS De belangrijkste uitslagen van het internationaal tennistournooi Oostende luiden: Kwartfinale herenenkelspel: Bri- chant (Belg.) sl. van Meegeren (Ned) 6—4 6—2; Washer (Belg.) sl Van Dalsum (Ned.) 63 63. Eerste ronde, gemengd dubbel spel: mevr. Hibert (Belg.) en Van Meegeren (Ned.) sl. mej. Ardouille en Jener (B.) 61 62. Kwarteindstrijd gemengd dubbeh spel: mevr. Hibert (B.) en Van Meegeren (Ned.) sl. mevr. Jones Weber en De Coninck (B.) 62 68 63; mevr. Van Cutsem—Stein en Brichant (B.) sl. mevr. Delmalle (Belg.) en Van Dalsum (Ned.) 11—9 6—4. POSTDUIVEN. De Rijnklievers. Wedvlucht met jonge duiven van af Maastricht af stand 167.77 km. De le duif werd geconstateerd om 12.10.22 en maakte een snelheid van 1195,20 meter per minuut. De uitslag der 10 snelste duiven is als volgt: J. de Pan 1, 5, 8; Joh. Veldt 2; A. Polank 3,. 10; Chr. v. d. Pluym 4, 9; A. Rijsbergen H. v. Alphen 7. A.s. Vrijdag zal ingemand worden voor Coney, af stand 212 km. M. Jongeleen is win naar geworden van de sierduif voor een aangewezen duif met 172.22 p. Wedvlucht vanaf Maastricht met jonge duiven. Afstand 166,36 km. De eerste duif werd geconstateerd om 12 uur 11 min. en 40 sec. en bereikte een snelheid vanl 174.30 m. per mi nuut. De laatste prijswinnende duif behaalde een snelheid van 1080,23 m. per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: J. P. v. d. Assec 1; G. Teske 2, 20, 25; P. d'Hoens 3, 23; A. de Graaf 4, 7, 15; K. I. Waasdorp 5, 11. 12, 21, 27, 30; H. Schoo 13; V. L. Pierlot 16, 32; C. de Mooij 17; M. Th. v. Berne 18, 28; J. Kusters 14; M. Wolleswinkel 22, 29; J. v. Ewijk 26; Fr. Hendriks 31. „De Vrije Vliegers". (R'veen). Wedvlucht gehouden op 5 Aug. van af Maastricht. Afstand 167 km. Ge lost om 9.50 uur. Aankotmst eerste Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I 402 M. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gramof. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 10.30 De Antwoordman. 10.45 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Radio Phil- harmonisch Orkest. 11.45 „Een avon tuurlijke zeiltocht naar de Stille Zuidzee", causerie. 12.00 Gevari eerde muziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededeling. 12.33 „In 't spion netje". 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. 13.20 Orgelconcert. 13.45 ,,U kunt het ge loven of niet." 13.50 Gram. 14.10 Amusementsmuziek. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Promenade orkest en solisten. 17.00 Muziekconcours te Kerkrade.. 17.35 Wereldjamboree. 17.45 Gram. 17.50 Regeringsuitzen ding: H M. Laupman: „In vogel vlucht over Nieuw-Guinea". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.30 Lichte muziek. 18.55 „Een boek aan de Marinewerf ..Nieuwediep.". 19,05 „60 kaarsen voor Max Tak". 19.25 Gram. 19.40 „Reist per worst", cau serie. 20.00 Nieuws. 20.05 „Salzbur- ger Festspiele": „Idomenio", opera. 22.15 „Velasques en de Venus", hoorspel. 22.25 Gram. (Intermezzo: Gesproken brief uit Londen.) 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30—24.00 Gram. Hilversum II. 298 M. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Octend- gymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Mor gengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gramof. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Barition en orgel 13.35 Pianorecital. NCRV. 14.00 Promenade-orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Gra- mofoonmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30. Salon orkest. 18.00 Verzoek programma. 18.30 „Naar de toekom stige bedrijfsorganisatie", causerie. 18.45 Leger des Heils muziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.15 Le vensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Muzikale causerie. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.45 „De nieuwste wereld", causerie. 21.00 Sopraan en piano. 21.30 Amuse mentsmuziek. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gram. duif 12.16.54 uur. Snelheid 1221,70 m. per minuut. De uitslag werd: van Amsterdam 1, 3, Th: Loos 2, 11, C. van Veen 4, 7, J. Leune 5, 6, J. Ver haar 8, Castelijn 9, 14. A. v. Beek 10, 17 Warmerdam 12, 21, P. van Es 13, 16, H. van Veen 15, 19, Stam 18, Vesseur 29, 23, Rietbroek 22. Oude-Wetering: J. v. d. Meer 1, 2. BIM EN MUGLI BASLI BELEVEN EEN AVONTUUR IN GROENLAND 40. Het mag wel bijna een wonder heten, dat onze vrienden de ontplof fing van de atoombom allemaal zo goed hebben doorstaan Bim, Mugli Basli en IJso Wittak keken elkaar verbaasd aan „Waar is Geoffry Wic ked nil eigenlijk?" vroeg Basli on geduldig. „Ik zal die knaap even aan z'n verstand brengen dat.„Wicked is veilig en wel in Nederland', ant woordde Bim ongeduldig. „Mag ik de heren Wittak en Basli even aan elkaar voorstellen?" voegde hij er aan toe. „U komt zeker het één en ander van het prachtige speurders vak bij mij opsteken, meneer Wit tak?" zei Basli die nu al weer bijna helemaal begreep hoe alles in elkaar zat. Maar Wittak was niet in de stem ming om iets op te steken. „Ooi", riep hij en keek met angstige ogen naar de verte, waar de kust van Groen land kleiner en kleiner werd. „Wij zijn op drift geraakt," riep hij ontzet. „Weet U. heren, dat wij ons op een ijsberg bevinden, dit domweg naar het Zuiden drijft?" Niemand wist het maar aljen konden het nu zien. „Moe dig voo'rwaarts, vrienden", riep hij opgewekt. „Als wij maar vrolijk ver der drijven, zullen wij zeker ergens belanden!" 44) Maar even na drie uur waren ze er wederom en vonden gelukkig de portier op zijn post. Het was een oude, veinveerde man, met een grij ze baard, in wien men ogenblikke lijk een zeeman zag. Op de vraag van Meinert naar het pakje, dat de kapitein voor meer dan drie weken in bewaring had achtergelaten, had de oude, toen ze er om vroegen geantwoord: „Ja, he ren, als u geen kaartje hebt, dan mag ik u het pakje niet gegeven." „Dus het ligt hier'" vroeg Meinert verbaasd. „Daar zeg ik geen „ja" op.' ant woordde de oude met een sluwe blik de heren bespiedend, „laat mij eerst uw kaartje zien, dan zal ik eens gaan kijken of het er ligt,", „Ja, man dat zouden we gaarne doen, maar het biljetje is verloren." „Welnu dan zal het pakje wel niet meer hier liggen," bromde de oude zeerob. ,,Ik hen ook niet van vandaag of gisteren dat ik een pakje afgeef aan vreemde mensen. Neen, neen, mijn waarde heren, daar moet u een beetje vroeger voor op staan om mij te foppen." ,De beide vrienden keken elkaar dan verbluft, dan lachend aan. „Mijn naam is dokter Ellnvers uit Bruch- holm en mijn vriend hier is advocaat mr. Thiessen uit Bremen, die van ambtswege terwillc ener verdedi ging het pakje wilde zien, Schwen- kendieck," antwoordde Meinert een weinig geraakt over 's-mans koppig heid; „wanneer u het ons niet wilt geven, wees dan tenminste zo vrien delijk ons mede te delen of het pakje hier inderdaad is. Dan kan de Bruch- holmse justitie, aan wie wij onmid dellijk zullen telegraferen, het in ontvangst nemen." „Als u Elïmers heet. dan is u wel licht een bloedverwant van mijn oude stuurman Hank Ellmers in Bruchholm. Ik heb met hen? menig reisje over zee gemaakt." zei de oude terwijl hij aan zijn ringbaard trok. „Dat was mijn vader," zei Meinert snel. „Ja, waarom heb je dat dan niet dadelijk gezegd, jonge man"! riep de oude. „Dan had ik je het pakje aanstonds laten zien. Maar het u geven, kijk, ziet u. dat durf ik niet. Erg jammer dat. u geen bewijsje hebt," zei hü vriendelijk. „Voor de zoon van mijn oude stuurman heb ik veel over en ik ben er bliksems blij om dat ik het kan doen, alhoewel het mij verboden is. Komt u maar bin nen, heren. Het is hier wel een beet je smal, maar het zal wel gaan." Daarop opende hij de smalle deur en liet de beide vrienden het muffe ver trek binnen gaan, dat tegelijk voor bureau bewaarplaats en wachtkamer ingericht was. In een der kasten te gen de muur lag een slordig bestoft pakje, gewikkeld in bruin papier. „Mijn dochter neemt 's-morgens wel eens mijn plaats in, wanneer ik niet kan," zei hij. terwijl hij het pak je nam. „Zij heeft het ding aangeno men en het biljet gegeven. Maar van wie het was, kon ze zich niet meer herinneren. En wanneer het zo is. dat u het van am'btswege moet door snuffelen, dan mag ik daar niets te gen hebben.' sprak hij zich tot Erich Thiessen wendend, terwijl hij het zware pak voor hem op tafel legde. Alvorens de jonge advocaat met uitpakken begon, bekeek hij het zorgvuldig van alle kanten. Toen draaide hij het om. plaatsen stuk, vooral aan de hoeken. Het papier was op verscheidene Nu sneed hij met 'n klein zakmesje 'het touw door en de zware inhoud verspreidde zich met geraas over de houten tafel. Zijn oog viel het eerst op een lang mes, dat ongeveer 35 cm lang was. Het leek op een reusachti ge priem', wier doorsnede ongeveer 3 tot 4 cm. bedroeg en die eindigde in een naaldvormige punt. „Hé. wat is dat voor een eigenaar dige .dolk?" riep Erich verbaasd uit. „Dat noemen wij een marlspieker," aintwoordde Lfiider Schwenlkendieck en wierp de vrager wegens zijn on kunde aangaande de instrumenten, welke zeelieden gebruiken, een bete kenisvolle blik toe. „Dat is een spik splinternieuwe marlspieker. Daar re- pareerd men de touwen mee." Meinert had, terwijl Erich het pakje verder ontrolde, het zware in strument haastig gegrepen en was daarmee naar het raam getreden. Met bijna ademloze spanning bekeek hij het. De oude had gelijk, het in strument was nieuw, het lemmet leek wel zilver. Maar toen hij het nog nauwkeuriger bekeek en het vol le daglicht er op liet vallen, bemerk te hij aan de punt een lichte bruin gele vlek, die het mes tot een hoogte van ongeveer 7 cm. kleurde. Hij rook er aan, m'aar de doordringende reuk van teer, waarnaar deze werktuigen wanneer zij tenminste voor hun doel gebruikt worden, sterk naar rieken, ontbrak. Slechts een flauwe reuk was waar te nemen en Meinert Ellmers kende dien. Het was die eigenaardi ge lucht, die het bloed in zijn che mische inwerking op staal geeft. De vraag, hoe en op welke wijze het kon gebeurt zijn, dat dit nieuwe ongebruikte instrument aan de punt bloedsporen vertoonde, durfde de ge neesheer nog niet stellen, alhoewel hij er innig van overtuigd was dat met dit mes de steek was toege bracht. Maar door wie? Zou kapitein Wendt dit vreselijke mes in het gevecht tegen Lenzmann gebruikt hebben? Neen! Hij wierp deze gedachte met ontzetting van zich af. Wendt was onschuldig, nie mand zou hem dit uit het hoofd kun nen praten. Bleek van ontroering trad hij zwij gend naar de tafel en overhandigde Erich Thiessen. die intussen de ande re messen had bekeken, het instru ment met een traan in het oog over. De verdediger, die zijn vriend nauw keurig had gadegeslagen, begreep hem aanstonds. Hij nam het werktuig en trad er mee, evenals Meinert, naar het venster on? het nauwkeurig te ouderzoeken. De overige messen die het pak be vatten, waren grote en kleine, die bij de drie of vier waren vastgebon den Deze werden dan nagenoeg niet bekeken. Meinert Ellmers sneed de touwtjes, waarmee zij vastgebonden waren los, en spreidde ze op tafel uit Toen hij ze goed had bekeken pakte hij het papier op en zag tot zijn grote verbazing dat het gat, waardoor de marlspieker was gestoken geweest, met een donkere kleur was omkanst. Ha! nu begreep hij het. Het pak had in het net gelegen. Door de slag, welke Wendt aan Lenzmann toe bracht, had deze ongetwijfeld het pak messen gegrepen en dat was terecht gekomen op het achterhoofd van de architect. Dit was te verklaren. Het kon niet anders. Gelijk een bliksemstraal een don ker landschap plotseling helder ver licht, zc duidelijk stelde zich Meinert Ellmers het voorgevallene in de coupé voor. In zijn geest zag hij ze worstelen op leven en dood. Eensklaps geeft Lenzir.'ann de kapitein een harde slag; door de kracht, die nodig was, verschrikt zoekt hij wankelend een steun. Hij vindt die in het zware pak Het pak valt en als van de bliksem getroffen rolt de architect op de grond. „Zo was het! Het kan niet anders gebeurt zijn!" roept de jonge genees heer uit en toen de oude. als ook Erich Thiessen hem verwonderd aan zagen. verklaarde hij hun wat hij zoeven gezien had in zijn geest, (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6