„Wereldomroep" kan behoorlijk werken niet De arbeid van gehuwde vrouwen buiten het gezin Rozen, muziek en wijn in Lottum Algemene kinderwet zou aanbeveling verdienen Opperofficieren in het gedrang van de spitsuren Wonderlijke resultaten bij de bestrijding van aardappelmoeheid De dure ambtenaren-jubilea Een Nederlands zeeman gered door radiografische E.H.B.O. WOENSDAG 8 AUGUSTUS 195! DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Eerste Kamer De Eerste Kamer heeft gisteren de begroting van Onderwijs behandeld. De heer VELTHOVEN (K.V.P.) toonde zich daarbij vol lof over de Minister en de staatssecretaris. De nota over de onderwijshervor ming overtreft de toch reeds hoogge spannen verwachtingen van zijn frac tie HU zei. aat het departement dy namisch is geworden en zich aanpast aan de behoeften van de maatschap pij- De heer SCHIPPER (A.R.) pleitte voor overleg door de Regering met de Stichting van de Arbeid voor het scheppen van een gelegenheid om van de lagere technische scholen op de middelbaar technische te komen. De heer VAN WALSUM (P.v.d.A.) heeft niet het vertrouwen, dat het beleid van de Minister getoond bij de aankondiging van de stichting van een tweede technische hogeschool te Eindhoven verantwoord is met het oog op de financiële toestand van ons land. De heer KERSTENS (K.V.P.) con stateerde, dat de wereldomroep na de jongste bezuinigingen niet meer in staat is zijn taak naar behoren te vervullen. Hij noemde dit bescha mend voor ons land. De heer VAN SANTEN (C.P.N.) vroeg o.a. een meer effectieve be strijding van de „kitsch" in de kunst. De heer ZWAAN (C.H.U.). die de nota over de onderwijshervorming een moedige daad heette, raadde aan niet te zuinig te zijn met het aanstel len van assistenten bij het hoger on derwijs. De heer Woltjes (A.R.) kwam op voor het geheel vrijlaten van de bijzondere universiteiten. Die heb ben zich alleen te houden aan de sub sidie-voorwaarden. Belastingheffing over kinderbijslag Over de verhoogde bedragen der kinderbüslag moeten de werkgevers met ingang van 1 September 1951 loonbelasting inhouden. Het Ministe rie van financiën vestigt daar de aandacht op en deelt verder" mede, dat de nieuwe bedragen ter kennis van de werkgevers zullen worden gebracht door middel van een aan vulling op de handleiding voor de werkgevers. Bloembollenteelt in Zeeland Uit Goes wordt gemeld: Vele Zeeuwen zijn zich het laatste jaar op de bloembollenteelt gaan toeleg gen. De Zeeuwse Groentetelers-ver eniging die, wat de groenteteelt be treft, zeer nauw samenwerkt met de Rijkstuinbouw-voorlichtingsdienst heeft nu, op verzoek van de Rijks- tuinbouwconsulent, besloten de be langen dezer bollentelers te behar tigen, aangezien deze volkomen on georganiseerd zijn. Door middel van de Z.G.V. wordt door de rijkstuin- bouwconsulent voorlichting gege ven. Hoewel de tijd nog moet leren of er in Zeeland een blyvend teeltcen trum van bollen gesticht kan wor den is deze voorlichting betreffende ziektebestrijding, oogsten, drogen, vervoer en verkoop gewenst. De heer P. Balkenende, hoofd assistent A bij de Rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst voor Bloembol lenteelt te Lisse, zal op verschei dene plaatsen in Zeeland lezingen houden en de bedrijven bezoeken. Daarnaast zullen pogingen worden aangewend om de gezaaide bollen zo nodig collectief te drogen en ziek tebestrijding er op toe te passen. Wegens het nog ontbreken van de benodigde outillage voor het drogen en veiling-klaar maken heeft de Z. G.V. voorgesteld dit jaar het groene product direct na de oogst te ver kopen, teneinde dit in Lisse te la ten veilen. In Zeeland zullen nu op enkele plaatsen hierover vergaderin gen worden belegd. In de avondvergadering heeft de heer WENDELAAR (V.V.D.) de hoop uitgesproken dat de Minister de zorg voor onze cultuurmonumenten, die hij verontrustend vond, onder kan bren gen bij de kapitaalsdienst Hij zou voorts activiteit van de staatssecre taris wensen om het culturele peil van de radioprogramma'e te verho gen. De heren LOUWES (V.V D.). KROPMAN (K.V.P.) en ALGRA (A.R.) behandelden andere onder werpen. De eerste vroeg een leerstoel in het Neder-Saksisch te Groningen, de heer Kropman ingrUping door de staatsse cretaris in de zaak van het Concert gebouworkest en de laatste spr. pleit te voor een wettelijke regeling van de subsidies voor jeugdorganisaties Ook vroeg hij van de Regering duidelijke taal over de wereldomroep, die zó niet kan doorgaan. De vergadering is verdaagd tot vanmorgen 11 uur. De directeur-generaal van P.T.T., de heer L. Nehcr, heeft meegedeeld, dat de goedkeuring van minister H. H. Wemmers is gevraagd om de post-, telefoon- en telegraaftarieven te ver hogen. De datum van ingang dezer reeds in schema gereedliggende nieu we tarieven hangt af van een beslis sing, welke, naar de „Tel." meent te weten, niet alleen de minister van Verkeer en Waterstaat, maar de ge hele ministerraad zal moeten nemen. De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft aan de ge meentebesturen een circulaire ge zonden, waarin hy er 'op wyst, dat bij de bouw van woningwetwoningen en bij openbare werken in een uit breidingsplan of een wederopbouw- plan op grond van de wet financie ring wederopbouw publiekrechte lijke lichamen openbare aanbeste ding regel behoort te zijn In het vervolg zal daarom alleen dan met onderhandse aanbesteding voor bo vengenoemde werken, waarvoor fi nanciële tegemoetkoming uit 's rijks kas wordt verwacht, genoegen wor den genomen, indien tevoren hier voor toestemming is verkregen. Geen reden tot ingrijpen van overheidswege Op 12 en 13 Augustus a.s. zal voor het eerst sinds 1937 in Lottum weer een rozenfeest gehouden worden, aangeboden door de plaatselijke kwekers ter gelegenheid van de vie ring van het 100-jarig bestaan dei- Koninklijke Harmonie Lottum. Het zal tegelijk een muziekfeest worden, want dertien muziekgezelschappen zullen Zondag concerteren op de weide van kasteel „De Borggraaf", die door meer dan 100 Lottumse vrijwilligers in een sprookjestuin herschapen wordt. Naar schatting anderhalf millioen rozen zullen wor den gespendeerd aan bloemmozaïe- ken, omzoming van vijvers, fontei nen en een waterval, alsmede aan verschillende meer dan levensgrote sprookjesfiguren, molens enz. Het geheel wordt in de avonduren in allerlei kleurschakeringen verlicht. Maandagavond zullen drie muziek gezelschappen een concert geven. Een traditie bij dit feest is, dat het traditionele bier voor de wijn moet wijken. De omstandigheid, dat de Lottumse kwekers ten dele zelf Frankrijk en andere wijnproduce- rende landen bereizen om hun pro duct aan de man te brengen en daardoor wijnkenners zyn gewor den, zal daaraan wel niet vreemd zijn. Het Centrum -voor Staatkundige Vorming heeft een rapport uitge bracht betreffende arbeid van de ge huwde vrouw buiten haar gezin In het rapport wordt met name een ant woord gegeven op de vraag, of het wenselijk is dat de arbeid van de gehuwde vrouw buiten haar gezin door maatregelen van overheidswege wordt tegengegaan. Zy opent de uiteenzetting met de stelling, dat de plicht tot arbeid en het recht om te arbeiden van de vrouw door het huwelijk primair wordt gericht op de arbeid in het ge zin. Deze stelling wordt bekrachtigd door de goede zeden der volken. Naar de mening van de commissie is de arbeid van de gehuwde vrouw buiten haar gezin, niet zonder meer slecht te noemen. Doch omdat deze arbeid in casu gecombineerd moet worden met de primaire plicht nl. de arbeid in het gezin, welke combina tie niet gemakkelyk is, kan men veilig zeggen dat voor vele gehuwde vrouwen de arbeid buiten het gezin het gevaar insluit, dat de primaire plicht niet of niet goed wordt ver vuld. Er zijn gevallen waarin de arbeid van de gehuwde vrouw buiten haar gezin geoorloofd en soms plicht is. Zulk een plicht bestaat by v., wan neer de vrouw alleen de „kost" moet verdienen voor zichzelf en haar ge zin. of wanneer haar echtgenoot (b.v. physTek) niet in staat is voldoende in het levensonderhoud van het gezin te voorzien (de commissie denkt even wel niet goedkeurend over sociale mistoestanden als byv onvoldoende gezinsloon van de man), of wanneer de gemeenschap in grote nood ver keert zoals in tijden van oorlog De frequentie van de gevallen waarin de gehuwde vrouw arbeid buiten haar gezin verricht, is in Ne derland thans zodanig, dat naar het oordeel van de commissie niet van een publiek euvel kan worden ge sproken. De cijfers van de volkstel- line 1947 wijzen uit, dat van de twee miltioen gehuwde vrpuwen er 35 000 zijn die betaalde beroepsarbeid ver richten in dienst van derden De commissie meent, dat ook de invloed van deze arbeid op de werkgelegen heid van hen, die de „kost" moeten verdienen, niet „aanmerkelijk" kan worden genoemd. De commissie staat derhalve op het standpunt, dat er in Nederland vooralsnog geen noodzaak is voor directe maatregelen van overheids wege. Zij is bovendien van mening, dat deze ook nu niet wenselijk zijn. De voornaamste reden voor dit standpunt lijkt haar wel deze dat dc gevallen, waarin de arbeid van de gehuwde vrouw buiten haar ge zin geoorloofd of verplicht is, indi vidueel zo verschillen, dat een recht vaardige regeling daarvan bij de wet, die uiteraard een algemene re geling is, als uitgesloten beschouwd kan worden. De commissie acht in directe middelen de meest aangewe zene voor het bevorderen van een juiste mentaliteit t. o. van de arbeid van de gehuwde vrouw buiten haar gezin. Aangezien de arbeid van de ge huwde vrouw buitenshuis, althans bij de Nederlandse toestanden, niet in stryd is met het algemeen welzijn, is er naar de mening van de commissie geen reden om haar niet te doen de len in de beschermende maatregelen, die de overheid in het algemeen be lang neemt terwille van de arbeiden de mens. Moet bij de bescherming tegen na delige gevolgen voortvloeiende uit het verrichten van arbeid voor der den rekening worden gehouden met de burgerlyke staat van de vrouw en de werkzaamheden, welke daaruit in verband met de verzorging van haar gezin voortvloeien? De commissie be antwoordt deze vraag bevestigend In de Arbeidswet 1919 en de beslui ten tot uitvoering van deze wet vindt men diverse beperkende bepalinger_ welke, al is de werking ruimer, tóch vooral op gehuwde vrouwen van toe- passing zijn Familie Westerling in Nederland Met de .Sibajak" zijn gisteravond ongeveer 1000 passagiers te Rotter dam aangekomen en onder hen be vond zich de schoonmoeder en de drie kinderen var de druk bespro ken Kapitein Westerling. Niemand aan boord zelfs de admi nistratie niet had ontdekt dat de kin deren, die onder de naam van hun grootmoeder reisden, de dochtertjes van Westerling waren De kinderen zullen voorlopig bij de grootmoeder blijven, want mevr. Westerling heeft te kampen met woonruimte en Pa's leven is een weinig aan de avontuurlijke kant voor peuters van 510 jaar. Sinds Westerlings vertrek uit Indonesië, hebben zij nooit meer een persoon- lyk bericht van hem ontvangen. Noch de schoonmoeder, noch de kinderen hebben bijzondere last on dervonden, tengevolge van de min of meer sensationele verwikkelingen. HET KINDERSTRAFRECHT Dc commissie, ingesteld met het doel van advies tc dienen over de vraag in welke richting het Rijks tucht- en opvoedingswezen en in verband daarmee het kinderstraf recht zich zul\pn moeten ontwikke len, heeft haar rapport uitgebracht. De commissie heeft weliswaar nieu we mogelijkheden voorgesteld, doch zij heeft zich daarby voortdurend ge steld op de grondslag van het histo risch gegroeide cn zich laten leiden door de van ouds beproefde begin selen van de Nederlandse kinderbe scherming. De moeilijkheid in ons land is. dat het kinderbeschermingswerk in Ne derland ressorteert onder verschillen de ministeries. Het zou beter zijn, dat dc gehele jeugdzorg zou worden geleid door één ministerie. Een alge mene kinder- of jeugdwet verdient ook voor Nederland ernstig aanbe veling. Een gevolg van de onduidelijke wettelijke situatie is geweest, dat sinds 1905 tot heden toe herhaalde- lyk zeer jeugdige kinderen, die stel lig niet toerekeningsvatbaar waren in de zin der wet, niettemin werden veroordeeld. De commissie stelt voor de strafver volging wettelijk uit te sluiten ten aanzien van alle kinderen, die ,ten tijde van het begaan van het straf bare feit de leeftijd van twaalf jaren nog niet hebben bereikt. Niet beslis send zal dus zijn de leeftijd ten tijde van de eerste verschijning voor de rechter. Met overtuiging geeft dc commis sie in overweging de berechting van strafrechtelyke minderjarigen, die zich aan overtreding schuldig ma ken. aan de kinderrechter op tc dra gen. Dit zal zware eisen aan de kin derrechter stellen en naar alle waar schijnlijkheid zullen er meer kinder rechters dienen te komen. Voorts heeft de commissie er naar gestreefd een stelsel van straffen en maatregelen te ontwerpen, dat de rechter de mogelijkheid geeft voor elk kind de beslissing te nemen, die by dit kind past. De subsidieregeling van de over heid, zo oordeelt de commissie, zal zo danig dienen te worden, dat goede kinderbescherming kan worden ver langd en gegeven. Een behoorlijke bezoldiging van het personeel, een goede inspectie van de gezinsverple ging en een redelyke nazorg hangen daarvan af. PARTICULIER INITIATIEF. De voorstellen der commissie heb ben de duidelijke strekking de mede werking der particuliere instelling aan de uitvoering der kinderwetten belangrijk uit tc breiden. Straffen en maatregelen zullen ook in particulie re inrichtingen ondergaan kunnen worden. Verder wordt gedacht aan vergaande inschakeling van het par ticulier initiatief als medisch-opvoed- kundige bureaux, kinderklinieken, Pro Juventute, verenigingen voor ge zinsvoogdij en dergelijke. Reeds is op het departement het plan gerezen om in het kader van de hergroepering der Rijksgestichten over te gaan tot de inrichting van twee centrale Ryksobservatie-inrich- tingen, één voor jongens en één voor meisjes. Inmiddels is met de uit voering van dit plan begonnen. Bij een binnenkort in tc dienen ontwerp van wet tot wijziging van de Woonruimtewet 19-17 zal made een incidentele wijziging van dc Wo ningwet worden aanhangig gemaakt, waardoor in de toekomst niet nood- zakelyke afbraak van woningen kan worden voorkomen, aldus deelt dc minister van Binnenlandse zaken na mens de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting mee bij dc be antwoording van vragen van het Tweede Kamerlid, dc heer Van Vliet (K.V.P.), betreffende het afbreken van noodwoningen in de gemeente Vierlingsbeek. Bovendien heeft minister In 't Veld opdracht gegeven aan zijn hoofdin genieurs-directeuren in gevallen, zo als die zich tc Vierlingsbcck hebben voorgedaan, te trachten door over leg met het betrokken gemeentebe stuur en de eigenaar te geraken tot voortgezette bewoning van nog be woonbare noodboerderyen, ook na dat nieuwe boerderijen zijn voltooid. DE „VOLENDAM" MET EMIGRANTEN NAAR CANADA. Ruim 1200 emigranten Voor Cana da scheepten zich gisteren in op de ..Volendam" van dc Holland Ameri- kalyn, er waren 380 kinderen bene den de 12 jaar by. Voor het meren deel waren de passagiers afkomstig uit onze noordclyke provincies, maar ook merkten we onder hen op men sen uit de Limburgse mijnstreek Voorts een aantal Belgen, Duitsers, Zweden, Denen en uitgeweken Tsje chen. In Le Havre zal cr nog een honderdtal Franse emigranten aan boord komen. Gebruik van dienst-auto's overdreven geacht Blijkens haar verslag over het rap port der Algemene Rekenkamer be treffende haar werkzaamheden over 1950 heeft de Commissie voor de Rijksuitgaven uit de Tweede Kamer met ontstemming kennis genomen van het gebruik, dat opperofficieren en leden van de legerraad maken van dienstauto's voor het afleggen van de afstand tussen woonhuis en bureau. Na een schriftelijke opmerking van de rekenkamer heeft de Staatssecre taris van Oorlog medegedeeld het niet met het minimaal vereiste deco rum verenigbaar te achten, dat op perofficieren in uniform zich te 's Gravenhage tijdens de spitsuren geregeld "met andere militairen onder de haastig dringende menigte der ge bruikers van trams of autobussen mengen of viermaal per dag per rij wiel de afstand tussen woonhuis en bureau afleggen. De commissie is eenstemmig van oordeel, dat niet gezegd kan worden, dat voor de oorlog het decorum scha de leed doordat bedoelde opperoffi cieren zich voor genoemd doel ont hielden van het gebruik van dienst auto's en dat dit ook nu niet het ge val is. In verband hiermede mag de vraag worden gesteld of het decorum van opperofficieren die zich des avonds in uniform buiten hun woning bege ven, ook geacht moet worden schade te ondervinden, wanneer zij daar voor geen auto gebruiken. Hoe wordt in zulk een geval dan gehandeld, want een dienstauto zal daarvoor toch zeker niet worden gebruikt? De aangelegenheid van het gebruik Een fruit-„poel" Naar koel-plicht? De veilingvereniging „Zuid-Beve land' 'te Goes heeft teneinde de af zet van het fruit in de maanden Ja nuari tot Mei beter te doen verlo pen en de markt in het najaar te ontlasten, besloten een pool te vor men van goudreinetten en jonathans. Telers met partijen van 3000 kg. en groter kunnen hieraan deelnemen en 20 procent van hun oogst hierin on derbrengen. Ir. W. van Soest, de Rijkstuinbouw- consulent voor Zeeland en West-Bra bant, had tevoren een lezing gehou den over de afzet van koelfruit. In de toekomst zal men met een stij gende productie rekening moeten houden, zo vertelde hij. De koelruim te in ons land wordt steeds vergroot ze bedraagt thans 4060 millioen kg. en daarboven wordt nog inge voerd. In het afgelopen jaar heeft men niet de gewenste spreiding van het fruit kunnen bereiken en de kwe kers deden wat zij de handel verwe ten hebben, namelijk speculeren. In de Verenigde Staten gaat dat anders. Daar ziet men de koelhuizen als onderdeel van het bedryf. Nie mand heeft daar bezwaar tegen een koelplicht en men vindt het heel na tuurlijk dat men zijn fruit koelt. Wij moeten, zo besloot spr., in de toekomst de veilingen anders gaan zien. Net als in de V.S. zal men hier moeten streven naar betere stan van een dienstauto voor het vervoer van een hoge functionaris tussen woonhuis en kantoor schynt naar het gevoelen van de commissie op het ogenblik, zowel by de militaire als bij de burgerlyke departementen, geregeld op een wijze, waarmee het rijksbelang zeker niet is gebaat. De commissie zou het op prys stellen in den brede te worden voorgelicht over de ten deze geldende regeling, als mede over de stringente voorschrif ten, die voor dienstauto's in Maart 1951 zijn uitgevaardigd. Hetgeen dc rek tamer mede deelt over het gebruik van een dienstauto voor privé-doeleinden is ergerlijk. Dat een hoofdambtenaar in gemoede durft te beweren, dat hij regelmatig Zaterdagsmiddags en Zaterdagsavonds in de Haagse binnenstad dienstbesprekingen heeft te voeren, werpt een merk waardig licht op de mentaliteit van deze wel zeer ijverige hoofdambte naar van het Departement van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening. De in deze zaak ge troffen regeling is in de geest van een vroeger door de commissie ge dane suggestie. SNELLER TELEFONEREN OP HAAGS STATION. Het hoofdbestuur van de PTT heeft bepaald, dat de aanvraag van gesprekken in de intercommunale telefooncel op het station Hollands Spoor in Den Haag voortaan voor rang zal hebben. Vele haast hebbende reizigers werden in het verleden te leurgesteld door de lange wachtty- den. Door ir. O. J. Cleveringa, rijks- landbouwconsulent voor het onder zoek van de bodemstructuur die reeds een tweetal jaren proefnemingen doet op het gebied van de z.g. aard- slralen en haar schadelijke invloeden op de bodem, wordt thans melding gemaakt van enige opvallende re sultaten. De proeven hadden betrek king op de aardappclmoeheid en op boomkanker. Enige terreinen, waar met behulp van een roedeloper de aanwezig heid van aardstralen was vastge steld, werden vervolgens afge schermd met de z.g. Poverni-appara- ten van het bureau voor wichelroe de-bodemonderzoek. Naar ir. Cle veringa thans meedeelt zyn de proe ven met de aardappeïmoeheid en de boomkanker in één zomer volkomen geslaagd. In dc Krim en in Brakel zijn alle aaltjes van de aardappels verdwenen. In Brakel bij enige plan ten, die opgeslagen zijn in een bie tenveld en in de Krim op een groot perceel, dat geheel met aardappelen is verbouwd Er is daar ven de ziekte niets meer te merken. Dit alles is volgens ir. Cleveringa boven ver wachting. Gezond en doodziek naast elkaar. Naast het afgeschermde perceel in de Krim ligt een onafgeschermd perceel met dezelfde aardappelen, waarin doodzieke plekken voorko men, terwyl de wortels zwaar be dekt zijn met aaltjes. Het afdoende resultaat tegen kanker in bomen is bereikt bij de heer Vogelaar in Krfabbendijke. Ook dit resultaat wordt door hem opmerkelyk ge noemd, omdat na deze natte winter overal zeer veel nieuwe kanker in ob- men optreedt. Deze ziekte is hier echter niet meer opnieuw verschenen, terwyl oude kankerplekken van vorige jaren zichtbaar genezen. Ir. Cleveringa merkte op, dat de slag met de af scherming nu volledig gewonnen is, hetgeen volgens hem ook pleit voor de afdoende werking van het af schermingsapparaat. Ir. Cleveringa doet deze proeven al geruime tyd. Het Ministerie van Landbouw financiert daarby de roe deloper en het plaatsen der putten voor de afschermingsapparaten. De ze laatste werden voor deze proe ven ter beschikking gesteld door de Minister Lieftinck mag er nog welinformaties in te winnen bij particu lieren, die op het gebied van orga niseren van tentoonstellingen ken nelijk deskundiger zijn dan de rijks overheid. eens bij zijn ambtgenoten op aan dringen alle niet noodzakelijke uit gaven achterwege te laten, vindt de Tweede Kamercommissie voor de rijksuitgaven. Als voorbeeld worden genoemd uitgaven, verbonden aan het vieren van jubilea van rijks diensten, en recepties of diners bij het vertrek van rijksambtenaren en aan de uitgaven van boeken en tijd schriften. De werkelijke kosten van jubilea cn van recepties en diners zyn meestal veel hoger dan die welke ter kennis komen van de Algemene Rekenkamer. Veelal toch zullen er nog vry aanzienlyke bedragen aan reis- en verletkosten bij moeten worden gerekend. Destijds is voor gesteld een commissie te belasten met de beoordeling van uitgaven voor drukwerken boven de 10.000 gulden. De commissie voor de ryks- uitgaven vraagt wat te dien aanzien is geschied. Wat dc Rekenkamer mededeelt over de resultaten der Legertentoon- stelling 1948 cn de tentoonstelling Mijlpaal 1950 geeft de commissie niet de indruk, dat de rijksoverheid bij uitstek geroepen is, om dit soort manifestaties te organiseren. De lo caal georganiseerde tentoonstelling „Rotterdam Ahoy" heeft geen defi cit opgeleverd. Wellicht verdient het daardisatie en geregelde verbetering voor het rijk aanbeveling bij het or- van het aanbod. ganiseren van tentoonstellingen eens heer Mieremet, die deze eveneens controleert. Bij het onderzoek door dc roedelo per werden herhaaldelijk plaatsen aangewezen waren zich kruisingen van „aardstraalbancn" voordeden. De landbouwers deelden dan vaak mee, dat zich juist hier de kern be vond van waaruit zich de ziekte verbreidde. Doordat gemeenten cn woning bouwcorporaties in de toekomst er slechts in zullen slagen leningen voor woningbouw te vorkrijgen to gen 4 in plaats van 3'j zal de exploitatie-rekening by de gebruike lijke huurprijs van 30 boven Mei 1940 een tekort aanwijzen, zo deelt de minister van wederopbouw en volkshuisvesting mede. Daar de jaarlijkse bijdrage voor woningwetwoningen niet zal worden verhoogd, dient huurverhoging hot tekort op te vangen. Daarom hooft do Minister van Wederopbouw cn Volkshuisvesting de beschikking bijdragen Woningwetbouw 1950 ge wijzigd. Met name betreft deze wijziging art. 1 van dc beschikking, waarin thans wordt bepaald, dat voor wo ningwetwoningen een huurprijs zal worden vastgesteld, die overeen komt met het bedrag, dat op 31 De cember 1950 werd betaald voor soortgelijke vóór 27 September 1910 tot stand gekomen woningen, ver meerderd met 45 Het Gevers Deynootplein te Sche- veningen waar Vrydagavond honder den vacantiegangers getuige waren van de inval der politie in dc spccl- club „Aristo' is in de afgelopen nacht wedorom het toneel geweest van een wild gebeuren. Twee surveil lerende agenten zagen tegen twee uur een auto zigzaggend zyn weg zoeken over het Plein. Een van de agenten gaf de bestuurder een teken om te stoppen. Hij werd by na om vergereden. Toen de bestuurder ook niet reageerde op vier waarschu wingsschoten is dc andere agent in een taxi gesprongen en dc auto ach terna gereden Op de strandweg wist hy de auto tot staan te brengen. Dc bestuurder de 36-jarige H„ uit Was senaar, die, aldus de politie in verre gaande staat van dronkenschap ver keerde, is in verzekerde bewaring ge steld. Zijn auto. die enige beschadi gingen vertoonde, is door een kraan wagen naar het hoofdbureau van po litie overgebracht waar thans wordt nagegaan of de beschadigingen door een aanrijding zyn veroorzaakt. Cornelis Taal, de 35-jarige stuur man van de 162 ton metende Neder landse treiler „Oceaan zes" (thuisha ven: Scheveningen), is Dinsdag, ter wyl zyn vaartuig zich in de Noord zee bevond, door een ongeval ern stig gewond. Taal liep over het dek, toen zijn olicjas door een windvlaag met de lier in aanraking kwam, waarmede men juist bezig was de netten in te halen. Voordat Taal zijn jas weer los kon maken, was hij rond de windas getrokken. Zyn lin kerbeen werd beneden de knie bij na van het lichaam gescheiden, ter wijl hij ook aan het rechterbeen ern stige verwondingen kreeg. Toen dit ongeval gebeurde bevond de „Oceaan zes" zich ter hoogte van de Schotse haven Aberdeen, op een af stand van ongeveer 200 kilometer uit de kust. Schipper Dijkhuisen zond een S.O. S.-signaal uit. dat werd opgevangen door het zich op een afstand van 160 kilometer bevindende Nederlandse hospitaalschip „Dc Hoop". Taal was inmiddels naar de kombuis vervoerd, waar men hem op een tafel had neergelegd. „De Hoop" gaf radiogra fisch instructies voor een voorlopi ge behandeling van de gewonde, die door de schipper, geholpen door de matroos Arie Vrolijk, werden uitge voerd. Tevens werd dc schipper de raad gegeven onverwyld koers tc zet ten naar Aberdeen, hetgeen geschied de. Gedurende de gehele vaart naar Aberdeen werd radiografisch contact onderhouden met „De Hoop". Bij aan komst in de haven van Aberdeen wachtte een ambulance-auto aan de kade om dc gewonde man naar het ziekenhuis te brengen. Dokters van het ziekenhuis maakten, na Taal te hebben onderzocht, de schipper en zijn assistent een compliment voor de doelmatige wyze waarop zij de ra diografische instructies van „Dr Hoop" hadden uitgevoerd.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5