Ned. volk betaalt voor een leger, niet voor rebellen „Snioy yuaudft" HASSELMAN Drie oude lieden beroofd en mishandeld Beurs - ve rzicht Oladuinde>td tuiten (klompen oom muziefiinóiiument Nederlandse tuinbouw biedt goede vooruitzichten Jamboree vocht tegen water Regering verhoogt uitkerin gen uit Gemeentefonds WOENSDAG 8 AUGUSTUS 195i DE LEID SE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 DAGORDER VAN GENERALE STAF Naar aanleiding van de relletjes, die Zondag te Eindhoven tassen de politie en dc te Oirschct geleeerde herhalingsplichtige militairen heb ben plaats gehad heeft do Chef Staf van de Nederlandse Strijdkrachten twee orders uitgegeven, een be stemd voor Nederlandse militairen en een bestemd voor de kampcom mandant van Oirschot. In de dagorder aan het leger doet de generaal Hasselman een beroep op alle Nederlandse militairen om Winst v.d. Bergh en Jurgens gedaald Uit het jaarverslag 1950 van Van den Bergh's en Jurgens' Fabrieken blijkt, dat de in Maart 1950 getrof fen monetaire maatregelen in Indo nesië ongunstig waren voor de gang van zaken, al was het geheel niet onbevredigend. De regelmatige vooruitgang ten gevolge van de ver beterde economische verhoudingen met België en de Scandinavische landen werd verstoord door het Ko rea-conflict. In Nederland stond de omzet van margerine op een hoog niveau en de Unox-fabrieken te Oss hebben een bevredigend jaar gehad, doordat de omzet van vlees in het binnenland zich weer vrij kon ontwikkelen. De export verdubbelde sedert 1949, vooral naar Engeland en de V. St. De winst over 1950, waaronder be grepen het aandeel van de vennnoot- schap in de winsten, na aftrek van verliezen, van onderhorige mijen bedraagt f 8.374.187 (10.654.633). Na aftrek van f 136.512 (122.158) voor algemene adm. kosten en f 589.652 (622.875) voor interest op de obliga tielening resteert een netto-winst van f 7.648.023 (9.909.600). Te zamen met het saldo-onverdeelde winst 1949 ad f 4.681.071 is f 12.329.094 (11.926.948) voor verdeling beschik baar. Onder het voorbehoud dat de ver klaring van geen bezwaar op het voorstel tot statutenwijziging zal worden verkregen, zal worden voor gesteld reeds over 1950 de beschik bare winst dienovereenkomstig te verdelen en wel als volgt: op de ge wone aandelen A 13.6425 (9) di vidend en op de gewone aandelen B 9% (onv.) div. Aan het reserve fonds wordt f 1.500.000 (2.250.000) toegevoegd, waarna dit f 10 millioen beloopt. Hierna resteert een onver deeld winstsaldo van f 5.833.217 (4.681.071). Op de gewone aandelen A is reeds een interim-uitkering van 4.5 ge daan, zodat het slot-dividend over 1950 zal bedragen 9.1425%. Dit slot- dividend zal betaalbaar zijn zo spoe dig mogelijk nadat de verklaring van geen bezwaar zal zijn verleend en de statuten zullen zijn gewijzigd. De reserve voor vervanging van vaste activa, welke hoofdzakelijk be trekking heeft op de vaste activa, die de Mij. zelf in eigendom heeft, nam in 1950 toe met f 2.519.804 tot f 6.720.804. PLEVENS POLITIEKE VERKLARING. René Pleven, over wiens investuur vandaag de Franse nationale verga dering zal stemmen, heeft in zijn po litieke verklaring voor de vergade ring hoofdzakelijk aandacht be steed aan economische en internatio nale vraagstukken. Onder meer achtte hy het nodig de landbouwprijzen aan te passen aan de prijsstijging „opdat de boer op rechtvaardige wijze voor zijn moeite beloond wordt". Er zou voorts een anti-trustwet uitgevaardigd worden. De strijd te gen de prijsstijging zou de argumen ten teniet doen van degenen, die voor standers zijn van de glijdende loon schaal, aldus Pleven. KEMAJORAN GROOTSTE VLIEGVELD IN Z.O.-AZIë Naar de persdienst van de Garuda Indonesian Airways meldt zal Kc- majoran het grootste en beste vlieg veld in Zuid-Oost-Azië worden, in dien de nieuwe startbaan, die men thans bezig is aan te leggen, gereed komt. Met de aanleg van deze baan, die een lengte van 2.475 meter heeft en 60 meter breed is hoopt men in Sep tember klaar te zijn. Op Kemajoran zal dan het grootste en zwaarste vliegtuig ter wereld, de Engelse „Cornet", kunnen landen en starten Voorts is men thans bezig een platform aan te leggen dat 90 meter breed en 200 meter lang zal zijn. De politie van München heeft het Amerikaanse liedje „Enjoy yourself" verboden, omdat het, naar zy zegt, niet van het ver boden .Horst Wessel"-lied te onderscheiden is. Zelfs als een Duits orkest het lied op verzoek van een Ame rikaan zou spelen, zouden wij genoodzaakt zijn maatregelen te nemen", aldus de politie. „Hoe wel ik weinig verstand van mu ziek heb lijkt het me, dat er ge noeg combinaties van noten te naken zyn, zodat het niet nodig is nazi-liedjes over te nemen", aldus de commissaris van de Münchener politie. zich te verzetten tegen toestanden en gebeurtenissei, als die zich te Eindhoven hebben voorgedaan. Hij garandeert iedere militair, die zich achter het wettige gezag stelt en on geregeldheden bestrijdt zijn volle steun. „Het Nederlandse volk", zo zegt de dagorder", betaalt jaarlijks 1V, milliard voor defensie. Dit grote be drag, waarvoor vele opofferingen moeten worden gebracht dient om een leger op te bouwen niet voor een troep zich misdragende militai ren". De dagorder besluit met de mede deling, dat onruststokers met alle de generaal ten dienste staande mid delen zullen worden aangepakt. In de order aan de kampcomman dant van het te Oirschot gelegerde detachement herhalingsplichtige mi litairen, wijst de Chef Staf er op. dat uitspattingen, zoals zij te Eindho ven hebben plaats gevonden, niet geduld kunnen worden. Terstond en krachtig ingrijpen is geboden Van de commandant van het kamp Oirschot wordt nog verno men, dat deze over de houding en gedrag van de aldaar gelegerde mi litairen (met uitzondering van een aantal onverantwoordelijke onrust stokers) zeer tevreden is. Gevangene sprong geboeid door ruit Een man, die zich gisterochtend op de Prinsengracht te Amsterdam voor de vacantiekamer van de recht bank te Amsterdam tot 2 V: jaar ge vangenisstraf hoorde veroordelen, is weinige minuten na zijn veroorde ling geboeid en wel dwars door de ruit van het arrestantenlokaal ge sprongen. Zijn ontsnapping bracht hem echter slechts tot de keuken van de concierge van het gerechts gebouw, waar de rijkspolitie hem weer te pakken kreeg. Nadat de gevangene zijn vonnis had aangehoord, werd hij uit de rechtszaal op de eerste etage naar het parterre gelegen arrestantenlo kaal gebracht. In dit lokaal bevon den zich nog een aantal andere ge vangenen, De man rukte plotseling met wilde halen het kippengaas, dat voor het venster was aangebracht, kapot. Een ogenblik later sprong hij dwars door de ruit de binnenplaats van het gerechtsgebouw op en stormde de keuken van de concierge binnen. Diens vrouw had op hetzelf de moment de situatie overzien, vloog naar de buitendeur en deed deze op slot. Een wachtmeester van de rijkspolitie die de man achter volgde, greep de vastgelopen gevan gene in de kraag, voordat hij zelfs maar een andere mogelijkheid tot ontsnapping in overweging had kun nen nemen. NEDERLANDSE RADIO PROGRAMMA'S IN INDONESIë Gelijk bekend, beeit de leider van de technische dienst van radio In donesia, ir. M. P. Breedveld, bij zijn vertrek uit Indonesië verklaard, dat naar zijn mening er geen technische beletselen meer bestaan om de ge richte zenders van radio Indonesia weer in dienst te stellen voor de uitzendingen in de Nederlandse taal Deze zenders waren, wegens een technische storing van de zenders voor het Indonesische programma, voor dit laatste gebruikt, waardoor de Nederlanders in de buitèngewes- ten geen Nederlandse programma's konden ontvangen. Thans heeft dc leider van de In donesische radio-omroep, de heer Jusuf Ronodipuro, aan de pers me degedeeld, dat weliswaar de 100 kilowatt-zender voor de Indonesische omroep weer in de lucht is, doch dat de kwaliteit van de ontvangst hier over nog niet zodanig kan worden genoemd, dat het verantwoord zou zijn, de gerichte zenders wederom beschikbaar te stellen voor uitzen ding van het Nederlandse program ma. Ook het Nederlandse program ma wordt door de leiding van de radio-omroep van groot belang ge acht en zodra het vermogen van de 100 kw-zender zulks wederom toe laat, zullen de thans voor het Indo nesische programma gebruikte zen ders weer voor dat programma ter beschikking komen. Gezien het be lang van het 'Indonesiche program ma voor geheel Indonesië, moest dit echter allereerst worden veilig ge steld. PANDER BREESTRAAT 146 BOTERMARKT2I-22 TELEFOON 26662 E IDE' Lid Financ. Instituut Een gevangenisstraf van 9 maan den werd gisteren voor de Utrecht se rechtbank geëist tegen de 48-ja rige Utrechtse ingenieur E. A. J. H. U. wegens het doen van een onjuiste vermogensaangifte ten aanzien van het Buitengewoon Navorderingsbe- sluit en wegens verduistering van 67 Amerikaanse certificaten welke hem als beheerder, in opdracht van het Beheersinstituut, waren toever trouwd. Nachtelijke overval te Purmerend In de afgelopen nacht te ca. half een zijn drie bejaarde mensen het slachtoffer geworden van een ern stige roofoverval. Aan de Oosterweg in de Purmer (gemeente Monnikendam) woonden tezamen Jan van Laan, oud 79 jaar, Suzanne van Laan. oud 76 jaar en Neeltje van Laan oud 74 jaar. De da der (s) heeft (hebben) deze oude men sen zwaar mishandeld en daarna al les wat zich in huis bevond, overhoop gehaald. Neeltje, de minst gewonde, is het op een wijze, die de politie-autoritei- ten nu nog verbaasd, (zodanig waren ook haar verwondingen), gelukt de aandacht van de buren te wekken. Deze hebben terstond alarm gemaakt. De drie slachtoffers zijn in het zie kenhuis te Purmerend opgenomen. JUICHT VERDEELDE MARKT De nog steeds zeer geringe activi teit was er oorzaak van, dat het koersniveau, met name op de Indo nesische en scheepvaart afdeling enigszins verlaagd werd. Op de cul- tuurmarkt werd het verlies gedeelte lijk toegeschreven aan de recente onlusten in Tandjong Priok. Zowel HVA, Amsterdamrubber als Deli Mij sloten circa twee punten lager. Voor het eerst sinds geruime tijd is er een notering tot stand gekomen in certi ficaten Javasche Bank. Gistermiddag is op 119 gehandeld, dus slechts 1 procent lager dan de 120 procent, die door de Indonesische regering gebo den wordt. De industriemarkt hield zich relatief iets beter. De beleg- gingsmarkt was vandaag iets vrien delijker en gaf bescheiden winsten te zien. AMERIKAANSE COMMUNIS TISCHE PARTIJ VERLIEST LEDEN. Het hoofd van de Amerikaanse fe deral e recherche, Edgar Hoover, heeft verklaard, dat het aantal leden van de Amerikaanse communistische par- tijd sedert het vorige jaar van 52.000 tot 37.000 is gedaald. De toestand van Jan is levensge- gevaarlijk, die van Suzanne zeer ern stig. Neeltje's toestand baart geen directe zorg. De verwondingen moe ten met een hard voorwerp zijn toe gebracht. De rijkspolitie district Am sterdam stelt een ernstig onder zoek in. Zij is er nog niet in geslaagd vast te stellen wat wordt vermist, even min kon zij tot heden een volledige reconstructie van de misdaad geven. Begrafenis-ondernemer met fantasie De Groningse recherche heeft ge arresteerd J. C. G., ex-directeur van een wasserij. G. wordt verdacht van fraudes, gepleegd ten nadele van een Groningse begrafenisvereniging, waarvan hij als agent optrad. De rechtbank veroordeelde G. eind 1950 wegens oplichting en verduis tering tot 2 jaar gevangenisstraf. Hangende de uitspraak in hoger be roep bij het Hof te Leeuwarden werd G. voorlopig op vrije voeten gesteld. G. werd na het vonnis van de rechtbank in Groningen via de re classering agent van een begrafenis vereniging. Men vertrouwde er op, dat de man zijn best zou doen om op deze wijze een eerlijk stuk brood te verdienen. Maar G. dacht er an ders over. Hij meldde bij de begra fenisvereniging talrijke nieuwe le den, die alleen maar in zijn fantasie bestonden. Op de door hem ver strekte (gefingeerde) namen schreef de begrafenisvereniging polissen uit, waarna G. de aanbreng-provisie in casseerde. Binnen vijf maanden tijds heeft G. op deze manier een groot bedrag aan provisie geïncasseerd. Toen hij zijn ontslag wilde nemen en moest afrekenen aldus het ver haal in het N. v. d. D. kwam de fraude aan het licht. Het onderzoek in deze zaak zal nog enkele dagen in beslag nemen, in verband met het verhoor, waaraan alle door G. aan geklampte personen zullen moeten worden onderworpen. Hij had name lijk ook enkele vooraanstaande Groningers bereid gevonden een nieuwe begrafenisvereniging te stichten, waarvan hij dan zelf ad ministrateur zou worden. Ook aan deze plannen heeft de Groningse po litie dus, door de arrestatie van G. een voortijdig einde gemaakt. VIJFTIENDUIZEND PADVINDERS uit vele landen zijn bijeen op de We reldjamboree te Bad Ischl in Oosten rijk. Zij beleven daar ontelbare mooie en interessante dingen, die zij hun leven lang zullen onthouden. Op de foto links zien wij hoe B. Smits uit Nijmegen en Louis Hayega uit Kame roen met elkaar aan het ruilen zijn. Ben krijgt een Afrikaans muziekin strument en Louis een r«t Holland se klompen, die een zeer gewild ruil- artikel blijken te- zijn. Op de rechtse foto zien we Ad en Antoon Steverink uit Gaanderen bij Doetinchem, bij de Amerikaanse vlag in het Wereldjam boree-kamp te Bad Ischl Fer fiets hebben deze twee „stoere knapen" de grote reis naar Oostenrijk gemaakt. Zij hadden een afspraak in het We reldjamboree-kamp met een hopman van de Amerikaanse boy-scouts Links staat Antoon, rechts Ad. voorwaarde dat men weet te werl en Op De directeur-generaal van de Landbouw, ir A. W. van de Plassche, heeft vandaag in Naaldwijk de Westlandse handelstentoonstelling „Wehaté" geopend. Ir Van de Plassche besprak in zijn openingswoord de betekenis van de tuinbouw. Vooral het feit, dat de Ne derlandse tuinbouw voor een waar de van bijna 400 millioen gulden per jaar exporteert noemde spr. van gro te betekenis.. Van de agrarische pro ducten volgen de tuinbouwproduc ten als tweede in belangrijkheid op de zuivelproducten. Er wordt tegenwoordig veel ge sproken over bestaanszekerheid en men zou gaarne zien, dat de over heid die over de gehele linie waar borgde, zo vervolgde spr. De over heid is zich haar verantwoordelijk heid met betrekking hiertoe volko men bewust. Laat men echter nooit vergeten, dat al hetgeen met betrek king hierop door de overheid kan gebeuren, toch altijd tot grondslag Temmer onder poot van olifant De heer Jesserich. een Ier van ge boorte, verzorgt reeds geruime tijd een dressuurnummer met olifanten in het Nederlandse circus Mikkenie, dat thans in Brussel voorstellingen geeft. In zijn lange loopbaan als dieren temmer heeft de heer Jesserich nim mer een ongeluk gehad bij zijn op treden met de dikhuiden. Tijdens een der laatste voorstellingen is hij ech ter ternauwernood aan de dood on der de zware poten van een der oli fanten ontkomen. Tijdens de uitvoering van zijn nummer stelde hij vast, dat de ton, waarop de olifant Anna moest plaats nemen, niet op zijn plaats stond. De heer Jesserich wilde de ton iets dichterbij schuiven, juist op het ogenblik dat de dikhuid zijn voorpoten ophief om deze erop te plaatsen. De temmer kreeg per on geluk een slag van de slurf, verloor het evenwicht en viel op de grond. Anna trapte naast de ton en stapte met een harer poten op de linker arm van de temmer. „Ik dacht toen: dit is het einde", aldus verklaarde de heer Jesserich tegenover een verslaggever van „Het Laatste Nieuws". „Ik wist niet goed wat er met mij gebeui'de, doch voelde een stekende pijn in mijn arm. Gelukkig bemerkte Anna on middellijk, dat zich iets ongewoons onder haar poot bewoog en trapte niet door. Anders was mijn arm zonder enige twijfel vermorzeld ge worden. Men bracht mij naar mijn auto en ik werd onmiddellijk door een geneesheer onderzocht, die mij naar een ziekenhuis liet brengen Een röntgenonderzoek bracht aan het licht dat ik niets had gebroken en er met een scheur in de armspier was afgekomen". De heer Jesserich zal niettemin een tiental dagen rust moeten nemen. De Brusselse circus bezoekers zullen echter niets van het schouwspel met de olifanten moeten missen, aangezien mevr. Mikkenie thans het nummer met de drie dik huiden voor het voetlicht zal bren-' gen. „Gelukkig maar", zo zeide de heer Jesserich lachend, „dat de die ren mij een goed hart toedragen, want een olifant heeft wellicht nim mer een betere gelegenheid gehad om iemand te vermorzelen, dan met my het geval was". zal moeten hebben dat de mensen zelf zich tot het uiterste inspannen en alles doen om eigen moeilijkhe den ook zelf op te lossen. Wanneer dat het geval is, dan is het ook voor de overheid mogelijk mede te helpen door te zorgen voor goed onderwijs, voorlichting en on derzoek en niet te vergeten door haar invloed aan te wenden bij het be vorderen van de afzet der producten. Vooral met betrekking tot dit laatste is er nog veel te doen, maar het zal alleen zin hebben dit te doen, wanneer de producten en han del zelf doen wat van hen verwacht mag worden. De tuinbouw biedt voor Nederland nog goede perspectieven, aldus spr., en in het bijzonder geldt dit ook voor de Westlandse cultures. Echter op voorwaarde, dat men verder weet te werken. Niet alleen in de breedte door steeds meer bedrijven te willen stichten. Op het ogenblik laat de om vang van onze afzet dit niet toe. Maar vooral verder werken aan het verbeteren van de cultures en het verhogen van de productiviteit van de arbeid naast een zo ver mogelijke doorvoering en bespraring op de hulpmiddelen. Iets goeds produce ren waar op de markt behoefte aan bestaat en dat door een efficiente wijze van werken kan worden gele verd tegen de prijs die het afzetge bied kan en wil bétalen, is nog altijd de weg geweest om zijn positie te verstevigen en tot een zo groot mo gelijke bestaanszekerheid te komen. Hierna verklaarde spr. de tentoon stelling geopend. WASLIJNEN REDDEN MEISJE. Een 5-jarig meisje in de Newton- straat viel gistermiddag bij het spe len uit het raam aan de achterkant van de ouderlijke woning op de der de verdieping. Als een blok viel het kind naar beneden om precies op de waslijnen van de beneden liggende tuin terecht te komen meldt de Tel. Deze braken de val, waardoor het kind vrijwel geen letsel opliep. Nadat Maandag onder belangstel ling van Bondskanselier Figl en tal van andere autoriteiten te Bad Ischl het eerste grote kampvuur gehouden was, werd het Jamboreekamp gister avond overvallen door hevige on weer- en regenbuien. In een oog wenk waren alle padvinders in hun tweepersoons-tentjes verdwenen, maar voor de afdelingen, die onder in de dalen kampeerden, betekende deze vlucht slechts een zeer betrek kelijke beschutting. Na een korte tijd begon het water, dat van de bergen af stroomde, beekjes en ten slotte beken en stromen te vormen en wer den de padvinders uit hun tentjes ge spoeld. Door het graven van sloten wist men ten slotte het water onder controle te krijgen. Drie stenografiedeskundigen heb ben een comité gevormd met de be doeling een commissie in het leven te roepen ter voorbereiding van een landelijk stenografie-congres van alle „Groote"-schrijvei*s. Deze com missie wil het initiatief nemen om eenheid te brengen in de schrijf wijze der lettertekens en van hun verbindingen alsmede in de vaste verkortingen van het stelsel „Groote". Braaivleis aand op de FF Een veertigtal hier te lande ver toevende Zuid-Afrikaners heeft toe gezegd, te Enschede op de tentoon- stellin F.F. .,Zij hebben het ge maakt", te houden van 21 Augustus tot en met 1 September, een van hun nationale gebruiken, n.l. een „braai- vleis-aand", uit te voeren. Daartoe leggen zij, op de tentoon stelling, een groot open vuur aan, waarboven zij verschillende soorten vlees aan het spit braden. Er worden Zuid-Afrikaanse liederen bij gezon gen, het vlees wordt rondgedeeld on der de deelnemers, en men mag ver wachten, dat van verschillende zijden toespraken zullen worden gehouden. Er wordt ook een film over het Zuid- Afrikaanse leven bij vertoond. Een „braaivleis-aand" duurt onge veer van 8 tot 11 uur. Het typisch Zuid-Afrikaans feest is een over blijfsel uit de tijd der voortrekkers, dat nu in Zuid-Afrika weer algemeen is geworden, in het algemeen gevierd tot ontspanning der deelnemers. Enhet blijft niet bij „braai vleis" alleen, want de Zuid-Afrika ners brengen ook hun speciale worst soorten mee, o.m. zeer dikke sau cijsjes. Op de „braaivleis-aand" wordt de grote wagen der voortrekkers, getrokken door vier ossen, voorgere den. De gemeentebegrotingen voor 1951 De regering heeft aan de gemeen tebesturen medegedeeld, dat het in het voornemen ligt het voorlopig op 125 gestelde voorschotpercentage voor de algemene en bijzondere uit keringen uit het Gemeentefonds over het diensjaar 1951 te doen verhogen. In afwachting van de totstandko ming van een daartoe strekkende wijziging van de begroting 1951 van het Gemeentefonds, kunnen de ge noemde uitkeringen thans worden geraamd naar 135 pet. van de basis bedragen. Bovendien bestaat er geen bezwaar tegen, dat de gemeenten die over het jaar 1950 nog niet voor de maximale jaarwedde-uitkering in aanmerking kwamen, op haar begroting 1951 deze uitkering op 45.000.ramen. De regering vertrouwd dat de ge meenten mede door deze verhoogde uitkeringen en de hogere inkomst als gevolg van de herziening der uitke ringen wegens ondernemingsbelas ting, in het algemeen in staat zijn het evenwicht in haar primitieve be grotingen, voorzover dit niet reeds aanwezig was te herstellen. Gemeenten, die ondanks de hier- voren bedoelde hogere inkomsten haar begrotingen niet sluitend kunnen maken, zij er met nadruk op gewezen, dat herziening of toekenning van een bijzondere uitkering alleen in bijzon dere gevallen zal mogen plaats heb ben. De aanwezigheid van een zoda nig geval dient door het gemeentebe stuur te worden aangetoond. In het algemeen geldt als eis. dat de stijging van de uitgaven beperkt moet blij ven tot de aanwas van de inkomsten Slechts indien deze eis in bepaalde omstandigheden redelijkerwijze niet kan worden gesteld, zal de mogelijk heid bestaan tot verhoging van een bijzondere uitkering. In dit verband is er uitdrukkelijk op gewezen. da„t uitgaven op zich zelf geen grond kunnen opleveren voor herziening der bijzondere uitkering

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2