$e£eidóe(SoiVrant Rode terreur - op Java WEER EEN „VREDESDUIF" Kremlin wil een vijfmogendhedenverdrag tot versterking van de wereldvrede De theorie is erg mooi maar de practijk Wereldjeugdfestival in Oosi Berlijn Vliegtuig. daoA in Qalt aan Aieocica Communistische agitatie in dichtbevolkt West Java JCaAAettje... Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PIN5DAU 7 AUGUSTUS 19S1 42st« JAARGANG No. 12352 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 IN EEN RESOLUTIE heeft het presidium van de Opperste Sovjet een opsomming gegeven van voorvallen, die moeten aantonen, hoe de Ame rikanen er op uit zijn vredelievend Rusland te dwarsbomen Diplomaten werden lastig gevallen en Amerikaanse herriemakers maakten het de le den van de Russische delegatie bij de V. N. soms onmogelijk hun werk te verrichten, terwijl de New Yorkse politie zelfs een keer oogluikend toe liet dat een Rus geslagen werd. Tegen deze en andere anti-Russische demonstraties heeft de Sovjet-Unie niets anders gedaan, dan zich afgemat met het zoeken naar vredesmogelijkheden. In deze geest is de resolutie van de Opperste Sovjet gesteld. En om deze vredeswil te onderstre pen, is er aan de resolutie een van Stalins beruchte vredesduifjes ver bonden in de vorm van een bood schap van Sjvernik, president van het presidium der Opperste Sovjet, aan president Truman. De Sovjet-Russische zaakgelastigde te Washington overhandigde de bood schap Maandagavond laat aan minis ter Acheson met het verzoek haar onmiddellijk ter kennis van president Truman te brengen. Truman gaf opdracht tot onmiddel lijke publicatie van de tot hem ge richte boodschap. Sjvernik zegt in zijn boodschap aan Truman onder meer: „Het sluiter van een vijfmogendhe denverdrag zou van buitengewone betekenis zijn voor een verbetering der Amerikaans-Russische betrekkin gen en het zou het handhaven van de wereldvrede bevorderen." VERMINDERING MILITAIRE UITGAVEN. „Een dergelijk verdrag zou het ver trouwen van alle volken ter wereld in het handhaven van de vrede ver sterken. Het zou bovendien een be perking der bewapening en een ver mindering van de last der uitgaven voor militaire doeleinden die thans in al zijn zwaarte op de schouders der volken drukt, mogelijk maken", aldus verklaart Sjvernik in zijn schrij ven aan Truman. In de brief is niet aangegeven wel ke staten aan het voorgestelde vijf mogendhedenverdrag zouden moeten deelnemen, doch men wijst er op dat in vorige, door de Sovjet-Unie in de afgelopen twaalf maanden gedane voorstellen, de Sovjet-Unie. Groot- Brittannië, Frankrijk, de Verenigde Staten en het Communistische China zijn genoemd Op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is men van me ning, dat Sjverniks schrijven het Russische antwoord is op de resolu tie, die enige tijd geleden door het Amerikaanse congres is goedgekeurd en waarin de nadruk werd gelegd op de door het Amerikaanse volk waarachtig gekoesterde wens naar vrede en het oplossen van interna tionale geschillen. President Tïuman heeft de tekst van deze resolutie zeven Juli jl. ter kennis doen brengen van de president van het presidium der Opperste Sov jet en hij heeft Sjvernik verzocht de inhoud er van bekend te maken aan het Russische volk. GEVOELENS VAN VRIENDSCHAP. In de brief van Sjvernik wordt over de resolutie van het presidium ge zegd: „Deze resolutie geeft uitdruk king aan de gevoelens van oprechte vriendschap van de volken der Sov jet-Unie jegens de volken van de ge hele wereld. Zij spreekt van het feit. dat het SovjetRussische volk ver enigd is in zijn streven een hechte vrede te vestigen en het gevaar voor een nieuwe oorlog te elimineren. Het Russische volk heeft geen reden te twijfelen aan de vredeswil van het Amerikaanse volk. Het Russische volk weet echter, dat er in sommige staten stromingen bestaan, die een nieuwe oorlog willen ontketenen om zich te verrijken.'' Sjvernik vervolgt: „Er bestaat geen twijfel aan of de vriendschap tussen de volkeren zoals genoemd in uw mededeling, vooronderstelt de ont- Perzisch oliegeschil Vriendelijke sfeer bij besprekingen Maandamiddag zijn in het zomer verblijf van de Sjah de besprekingen tussen de Britse en Perzische dele gaties begonnen. De bijeenkomst duurde anderhalf uur. De Perzische delegatieleden deelden met. dat de atmosfeer „vriend schappelijk'' was. „De besprekingen waren bemoedigend, hoewel zij pas in het beginstadium verkeren' zo voeg den zij hieraan toe. Er zou geen vaste agenda voor de onderhandelingen zijn, aldus de Perzen. Wanneer Stokes vandaag in Abadan zal zijn, zal de Perzische delegatie een onderhoud hebben met de permanen te secretaris van het ministerie van brandstoffen en energie, Sir Donald Fergusson, die deel uitmaakt vat» de Britse delegatie. FergusSon. die nauw betrokken is bij de nationalisatie van het gas en electriciteitsbedrijf in Engeland, zal het nationalisatie proces aan de Per zen uitleggen In Abadan worden uitgebreide veiligheidsmaatregelen genomen. De bewaking is zeer sterk en de Perzen zeiden dan ook gisteravond: Ordever stoorders kunnen hier alleen maar komen, als zij met parachutes wor den neergelaten. JAPANSE SOCIALISTEN NIET NAAR VREDESCONFERENTIE Maandag heeft de Japanse Socia listische partij formeel een uitnodi ging verworpen, om deel uit te maken van de Japanse delegatie naar de conferentie in San Francis co. De uitvoerende raad van de partij had verleden maand voorlopig be sloten niet met de liberale rege ringspartij op dit punt sajnen te werken. Het besluit is Maandagmid dag door de voorzitter Soezoeki en de secretaris-generaal Asanoema bevestigd. wikkeling van politieke, economische en culturele betrekkingen en connec ties tussen de volken op basis van gelijke rechten. Het is evenmin aan twijfel onderhevig, dat een zeer be langrijke stap op deze weg de elimi natie moet zijn van alle discrimina tie jegens de Sovjet-Unie van de zijde der Amerikaanse autoriteiten. GEEN ATOOMWAPENS. Het is de plicht van alle vredelie vende volken een politiek te voeren van voorkoming van oorlog behoud de vrede hec niet toestaan van een bewapeningswedloop, het berei ken van een beperking der bewape ning en het verbod van atoomwapens met instelling van toezicht op de uit voering van zulk een verbod en sa menwerking bij het sluiten van een vijfmogendhedenverdrag ter verster king van de vrede. Bij het uitvoeren van deze maatregelen zal het Ameri kaanse volk steeds kunnen rekenen op de volledige medewerking van het Sovjet-Russische volk, dat onveran derlijk de zaak des vredes verdedigt" Sjvernik besluit met de hoop uit te spreken, dat de tekst van de reso lutie van het presidium onder de aan dacht van het Amerikaanse volk zal worden gebracht. GERESERVEERDE HOUDING IN AMERIKA. In Amerikaanse officiële kringen neemt men een zekere reserve in acht, aldus A.F.P. Men wijst er op, dat het Russische volk niet op de hoogte gebracht is van de Ameri kaanse resolutie, gelijk kort geleden verzocht werd. Men vreest, dat het hier om een propagandistische stap gaat. Men wijst er echter op, dat gesproken wordt over een „controle orgaan voor het nakomen van een ontwapeningsovcreenkomst" In dit verband wordt herinnerdt aan de vruchteloze debatten over het voor- stel-Baruch. Met enige verrassing herkent men in de voorstellen de zelfde, welke de Verenigde Naties het vorig jaar categorisch hebben verworpen. Nog steeds arriveren jeugddelega- ties uit landen van de gehele wereld in Oost-Berlijn ter gelegenheid van het derde Wereldjeugdfestival, dat Zondag is geopend en waarvan de communistische organisatoren verkla ren, dat het de grootste jeugdbijeen- komst in de geschiedenis is. Maandagochtend arriveerden dele gaties uit België, Luxemburg, Ne derland, Zwitserland, Schotland, Turkije, India, Columbia, Cuba en Brazilië. De organisatoren zeggen, dat meer dan 2 millioen jongeren, meren deels uit Oost-T land, gedurende de twee weken van het festival in vier golven Oost-Berlijn zullen bin nenstromen. Velen van hen zijn in dakkamertjes ondergebracht. Er is voor gezorgd, dat buitenlandse gas ten aan voedsel niets te kort komen. Amerikaanse en Britse politie zou den de grootste rantsoenen krijgen van alle genodigden, meer nog dan de 500 man sterke Russische delega tie van de Komsomol, de jeugdorga nisatie. De Fransen en Oostenrijkers heb ben gisteren de honderden jongens en meisjes die in Oostenrijk zijn ge strand tijdens hun reis naar het com munistische festival te Berlijn, een Ti ,^5X* - Ontploffing in oliebron Een geweldige kolom zwarte rook en vlammen steeg op uit een bran dende oliebron te Wolfskohlen in Duitsland na een ontploffing in de ze proefbron. Dc vlammen bereik ten een hoogte van vier honderd meter. Na vier en twintig uur woed de het vuur nog in alle hevigheid De boortoren op de bron werd to taal verwoest. Het vuur kon tot op vele kilometers afstand worden ge zien. ultimatum gesteld. Zij konden kiezen: onmiddellijk naar hun land terugke ren of geen hap meer te eten krij gen van de Franse bezettende macht en de Oostenrijkse regering. Duitslands oogst in gevaar Landarbeiders staken Maandag hebben Hessische land arbeiders zich aangesloten bij de 12.000 landarbeiders in Neder-Sak sen, die Zaterdag in staking gingen om hoger lonen te krijgen. De arbeiders op kleine en mid del-grote boerderijen nemen niet aan de staking deel. De voorzitter van de Hessische boerenbond heeft Maandag een be roep gedaan op het publiek, om te helpen bij het binnenhalen van de oogst. De secretaris van de bond van werkgevers in land- en bosbouw heeft zijn verklaring herhaald, dat de staking onwettig is, omdat „in hoge mate de voedselvoorziening in gevaar brengt". In Hamm in het Ruhrgebied hiel den de vakvereniging van land- en bosarbeiders en de federatie van werkgevers in Noord-Rijn-Westfalen besprekingen naar aanleiding van dreigende staking van 20.000 landar beiders. Berlijnse luchtbrug drukker begaan In het afgelopen weekeinde is meer dan 230 ton goederen uit West-Ber- lijn per vliegtuig naar Hamburg en Frankfort vervoerd. De pan-American maakt dagelijks vier vluchten met twee skymasters. De Franse maatschappij „Air Fran ce" voert acht vluchten per dag uit. Waarschijnlijk zal deze maatschappij deze week nog een toestel inschake len, waardoor het aantal vluchten tot 12 of 13 zal worden verhoogd. De „British Airways" vliegt met een toe stel van het Tudor-type viermaal per dag tussen Berlijn en Hamburg. Dinsdag zal een derde Franse ma chine in gebruik worden gesteld, naar men te Berlijn verwacht. Functionarissen van de Westelijke geallieerden deelden Maandag mee, dat men zich voorloj ig ten doel stelt om 200 ton per dag via de luchtbrug te exporteren. Aan het begin der operatie bevond zich 12.000 ton goe deren in West-Berlijn. ANNA ROSENBERG IN WEST-DUITSLAND. Maandag is de Amerikaanse on derminister van defensie, Anna Ro senberg, voor een bezoek van twee dagen aan West-Duitsland in Frank fort aangekomen. Tegenover journalisten verklaarde zij, dat zij naar Duitsland is geko men om met Amerikaanse legerbe velhebbers te spreken over de vraag stukken der versterkingen, bevoor rading en legering van Amerikaanse troepen. Voorts deelde zij mede, dat het aantal ontheemden, dat in Europa dienst kan nemen bij het Amerikaan se leger, van 2.500 is verhoogd tot 12.500. Op de vraag of zij meende, dat de Amerikaanse bijdrage aan de Euro pese verdediging groot genoeg is, zei zij er zeker van te zijn, dat Amerika iedere bijdrage, die nodig is, zou le veren. Bespreking in Kaesong worden hervat Volgens een te New York ontvan gen radiobericht heeft generaal Ridgway te Tokio meegedeeld, dat de bestandsbesprekingen met de communistische afgevaardigden zul len worden hervat. De opperbevelhebber der V.N. verklaarde echter dat hij de onder handelingen zou afbreken als op nieuw communistische troepen Kae song zouden binnentrekken. Generaal Ridgway, opperbevel hebber der V.N. heeft van de Noord- Koreanen en Chinezen solide garan ties geëist dat Kaesong neutraal ge bied zou blijven en hen doen we ten, dat een volgende schending van de neutraliteit van Kaesong zal worden beschouwd als een opzette lijke stap ter beëindiging van de be standsbesprekingen. STALINS VREDESDUIF MET een elegant gebaar heeft Sta- lin gisteren een van zijn vredes duifjes het luchtruim in geworpen en in de loop van de nacht is het beestje neergestreken op het ledikant van president Truman. Berichten uit Amerika meldden de ze gebeurtenis meer zakelijk. Van nacht heeft de Russische ambassadeur in Washington een brief overhandigd aan Dean Acheson met het verzoek deze onmiddellijk door te geven aan de president. De brief oevat een voorstel van de Opperste Sovjet om ter verstevi ging van de wereld vrede een vijf mogendhedenverdrag tot stand te brengen. Welke de vijf mogendheden zijn, die dit verdrag zouden moeten sluiten, wordt in de brief niet mede gedeeld, maar het is we! zeker dat Amerika, Rusland. Frankrijk, Enge land en communistische China be doeld zijn. Indien president Truman werkelijk uit zijn slaap gewekt moest worden voor dit Russische voorstel, dan kun nen vvij ons moeilijk voorstellen, dat hij direct klaar wakker was van enthousiasme. De Russische vredesduifjes kunnen noch in diplomatieke kringen, noch bij het gewone publick de gedachte wekken, dat de Sovjet-Unie werke lijk naar vrede streeft Daarvoor spreken de daden van dit communis tisch bolwerk een te duidelijke taal. Wij kunnen deze brief slechts be schouwen als een propagandazet in de koude oorlog en niet als een ern stige diplomatieke stap Hetzelfde voorstel is reeds meer ge daan door de Sovjet Unie en werd toen door de Verenigde Naties cate gorisch van de hand gewezen. In plaats daarvan namen de V.N. toen 'n voorstel aan getiteld „Vrede door daden", waarin alle landen verzocht werden te beloven, dat zij zich zouden onthouden van iedere vorm van agressie. Het argument tot verwerping van het voorstel was, dat er geen behoef te gevoeld werd aan een dergelijk verdrag, omdat de V. N een geschik te instelling werd geacht voor het oplossen van wereldgeschillen. Maar naast het propagandistisch element, dat er in het thans herhaal de en als nieuw opgediende voorstel schuilt, zijn er nog andere bedoelingen tastbaar. Een conferentie van de vijf grote mogendheden op dit ogenblik zou een aantasting z.ijn van de autoriteit der V. N., temeer omdat het zelfde voorstel vorig jaar verworpen werd. Iets dergelijks is zeker onduldbaar, nu rti Korea besprekingen gaande zijn tussen de V. N en de communistische legeraanvoerders. En tenslotte is er dan nog de bewa peningen van dc landen van het Wes ten welke een doorn is in het oog van de Sovjet-Unie. Besprekingen van de grote vijf die allicht het idee zouden kunnen wekken, dat er kans op resultaten is kunnen slechts een vertraging van de Weste lijke bewapening bewerkstelligen en zeker ook een verslapping van de waakzaamheid van het Westen. Rusland zou bij dit alles uitslui tend voordelen behalen en tevens op een byna onopvallende wijze commu nistisch China in de arena van de wereldpolitiek birtnenvoeren. Een ..erikaanse vlieger, die met zijn gevechtsvliegtuig was opgestegen van een vliegdekschip, stortte even na de start in de Golf van Mexico. Links het moment, dat het vliegtuig de oppervlakte van de zee raakt, rechts de „plons" in zee; door het opspattende zeewater is niets meer van het vliegtuig te zien. De vlieger, Luit. W. W. Temlinsen uit Miami (Florida) wist uit het toestel te springen en werd gered. De procureur-generaal van Indo nesië heeft aan Aneta medegedeeld, dat degenen die de aanval op de po litiepost te Tandjong Priok uitvoer den, de rode vlag voerden,- deze vlag is thans in zijn bezit. Ruim 50 arres taties zijn verricht. Van officiële zijde wordt nog ver nomen, dat de regering thans een onderzoek instelt in hoeverre de on geregeldheden te Priok en Buitenzorg met elkaar in verband staan Naar aanleiding van het artikel in de „Javapost" (inzake pogingen tot om verwerping van de Indonesische re gering om vervolgens een Sowiet- regering in te stellen) verklaarde men, dat er inderdaad in Oost-Ja- va een beweging gaande is, die uit het buitenland geleid wordt. Dinsdag zal de Indonesische defen sieraad in speciale zitting te Dja karta bijeenkomen. Voor Djakarta is een uitgaansver bod van zonsondergang tot zons opgang afgekondigd in verband met de ongeregeldheden van Zondag avond, waarbij, naar wordt aange nomen, zes doden en vele gewonden zijn gevallen. Op een der gedode bendeleden, die de aanval op de politiekazerne in Tandjong Priok uitvoerden is een legitimatiebewijs van een arbei dersbeweging gevonden, aldus zeide een woordvoerder van de politie tn een Dinsdag afgelegde verklaring. Daarin wordt voorts gemeld, dat er bij deze overval 7 slachtoffers on der de burgerbevolking zijn, nl. twee doden en 5 lichtgewonden. De aan vallers droegen rode linten om het hoofd met het hamer- en sikkelem bleem op een zwarte ondergrond, omgeven door een krans van padi- halmen. De gearresteerde bendele den, volgens de laatste gegevens in totaal 38, zijn thans in handen van het leger. Inmiddels hééft de minister van Morrison: financiën, mr. Jusum Wibinoso aan Aneta 'Verklaard: „Indien de onge regeldheden, welke zich hebben voorgedaan in Priok, Bogor en Oost- Java inderdaad acties zijn van rode elementen, is thans de tijd aange broken, dat de regering krachtige maatregelen neemt tegen dergelijke destructieve elementen. Mr. Wibino so wilde zich echter niet uitlaten over eventuöle door de regering te nemen maatregelen. Hij zeide: „De schade, die het land heeft ondérvo:.- den door deze ongeregeldheden is zeer groot. De regering heeft finan ciële en economische klappen moe ten incasseren. Zonder gebruik van wapenen, doch al alleen reeds door georganiseerde stakingen zijn de moeilijkheden al onnoemelijk groot. Ook de prijsstijgingen zijn het ge volg van acties van onverantwoor delijke arbeiders. Zij hebben voed selpakketten geëist en de onderne mers warén om de bedrijven gaande te houden genoodzaakt rijst op te kopen, waardoor er een concurrentie ontstond tussen de on dernemers en het voedingsmiddelen fonds. Het resultaat hiervan was, dat de rijstprijzen stegen. Ook de de- viezenpositie is door de ongeregeld heden in gevaar gebracht. Dè in In> donésië gevestigde suikéronderne mingen hebben voor dit jaar een productie geraamd van 500 000 *on. waarvan 100.000 zou worden uitge voerd, die 80 millioen aan deviezên zou opbrengen. „Aan de hand van voorlopige rapporten is de kans dat dit productieplan kan worden uit gevoerd zeer gering", aldus mr. Wi binoso, die zeide, dat hij van oor deel was, dat de eerste 3 jaren het stakingsrecht beperkt dient te wor den. In een heden te houden kabinets zitting zullen de procUreur-generaal en de chéf van de staatspolitie rap port uitbrengen over dé vèiligheid in geheel Indonesië Churchill snapt 't niet De Britse minister van buiten landse zaken, Morrison, heeft Maan dag bij een verkiezingstoespraak In Lewisham (Zuid-Londcn) een scher pe aanval op Churchills houding ten aanzien van de buitenlandse poli tiek gedaan. „Of het India is of het midden- Oosten, hy kan niet begrijpen, dat wij in een nieuwe wereld leven en dat een politiek, die al dan niet mis schien geschikt was voor dc tijd, toen hij jong was, zeker niet geschikt is voor het huidige tijdsgewricht", aldus dc minister. Morrison verklaarde, dat hem de schrik om het hart sloeg bij de ge dachte, wat er met Engeland en de wereld zou zijn gebeurd, als Chur chill sinds 1945 mipister-president was geweest. NEDERLANDER BIJ SPORT- VLUCHT IN INDONESlë VERONGELUKT Bij een sportvlucht met een Pi- percub van de Djakartaanse vlieg club is Maandagmiddag C. de Vries jr. van de Philips Fabricage Handel maatschappij verongelukt. Het vlieg tuig raakte verward in een hoog spanningsleiding, stortte neer en brandde uit. Vriendschap is geworteld in ónze onvolkomenheid, zij tracht ons elder* te doen vinden wat wij zeiven missen

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1