15000 padvinders vieren zevende wereld-jamboree Militairen vechten met politie Verzekering voor oude dag moet verplicht zijn Ambonnezen raakten slaags op kermis te Middelburg Familie zou het wel begrijpen...- Haags bloemenfeest besloten ZONDER SCHULD MAANDAG 6 AUGUSTUS 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 DRUKTE IN BAD ISCHL De zevende wereld-jamboree, die te Bad Ischl gehouden wordt, is Vrij dag j.l. des avonds te 7.30 uur met een grootse demonstratie, besloten met een defile van alle aanwezige padvinder, geopend. Dc openingsde monstratie werd geredigeerd door Axi Stachowitz, die wel even werk had, voordat hij dc 15.000 aanwezi ge padvinders zó opgesteld had, dat alles naar wens kon verlopen. Dc openingsplechtigheid werd o.m. bijgewoond door de Oostenrijkse mi nisters van handel, wederopbouw en onderwijs, lady Baden Powell, de we duwe van de oprichter der wereld- padvindersbeweging, lord Rowallan, „Chief Scout British Empire", de ho ge commissaris der Verenigde Sta ten in Oostenrijk Donelli en de hoofdcommissaris der Ned. Padvin ders Vereniging, mr. J. M. Ravesloot. Na een kort openingswoord van de chef van de jamboree-leiding Adolf Klarer en de vlaggenparade van de landen, waar reeds in vorige jaren een wereld-jamboree gehouden is, hield kolonel Wilson een toespraak in het Engels, die in het Frans en Duits vertaald werd. Wijzende op de wachttorens, die op het veld opge richt waren, zeide kolonel Wilson, dat in vroegere tijden wachttorens gebouwd werden, om vijandelijke aanvallen af te slaan. De hier opge richte wachttorens symboliseren niet alleen deze 7e jamboree, maar ook de strijd tegen het kwade, die iedere padvinder heeft te strijden. Verjaardag van padvinster Irene feestelijk gevierd. Gisteren is de verjaardag van prin ses Irene in Bad Ischl feestelijk ge vierd. Het gehele Nederlandse con tingent was in de ochtenduren om de vlaggemast geschaard, waar de leider van de Nederlandse afdeling, de heer M. J. J. Kavelaar. een toespraak hield. Terwijl de Nederlandse padvin ders in de houding stonden werd de Nederlandse driekleur, versierd met een oranje wimpel in top gehesen, waarna het „Wilhelmus" gezongen werd. Aan prinses Irene werd het vol gende telegram gezonden: „Bijna 500 Nederlandse padvin ders vieren vandaag op de 7e we reld-jamboree, te midden van dui zenden buitenlandse padvinders, feestelijk je twaalfde verjaardag. Namens allen hartelijk gefeliciteerd met een stevige linkerhand". Des middags werd door het Neder landse contingent een feestelijke theepartij georganiseerd, waarbij lady Baden Powell en leiders van alle Nederlander in België verongelukt In het ziekenhuis te Libramont in België is Vrijdag overleden de Ne derlander Piet Smaardijk, die Za terdag voor een week bij een ver keersongeval tussen Herbeumont en Bertrix ernstig werd gewond. Smaardjjk was, samen met vier anderen per motor op weg van Her beumont naar Betrix. Op een gege ven ogenblik kwam uit de tegeno vergestelde richting 'n vrachtwagen. Aan de wegkant stond op die plaats een koe te grazen. De eerste vier motorrijders passeerden normaal de vrachtwagen, doch op het ogenblik dat Smaardijk, die als laatste reed, passeerde, draaide de koe zich om Smaardijk reed cr tegen op en werd tegen de vrachtwagen geslingerd. BELGISCHE ONDERSCHEIDING VOOR NEDERLANDSE PATElT Aan pater Vervoort, afkomstig uit Bergen (L) is door de gouverneur van Belgische Congo medegedeeld, dat hij benoemd is tot ridder in de orde van dc Belgische Kroon. Pater Vervoort, die behoort tot de missio narissen van Scheut, ontving reeds eerder de Leopoldsorde. Hij werd in 1882 te Bergen geboren en werkte 42 jaren lang met slechts een on derbreking van een jaar vacantie in de missie van Katende, cen traal Congo waar hij tientallen scho len en kerkjes stichtte en vooral de kindersterfte met succesvolle voor zieningen bestreed. groepen aanwezig waren. Een van de ceremoniën daarbij was het aanbie den aan alle aanwezigen van een Goudse pijp, die gevuld was met Ne derlandse tabak. Alle mannelijke gas ten en zelfs enige dames-gasten wa ren spoedig duchtig aan het dampen. Na de thee voerden enige Nederland se padvinders klompendansen uit. Des morgens heeft Kardinaal In- nitzer even buiten het kamp van de wereldjamboree een Hoogmis opge dragen, geassisteerd door dekens uit Vietnam en Mexico en ruim hon derd katholieke geestelijken uit bij na ieder deelnemend land. Hopman Spijkerman herdacht. Zaterdagmorgen ontving het Neder lands contingent naar de jamboree bericht van het overlijden van hop man Spijkerman, ex-secretaris van de N.P.V. De Nederlandse vlaggen in het kamp werden halfstok gehesen. De leider van het Nederlandse contin gent, de heer M. J. J. Kavelaars, heeft in een toespraak de overledene herdacht. Des avonds leidde ds. Kranenburg in het stakfmapeehenrnd eH in het stafkamp een herdenkings dienst. Aalmoezenier pater W. A. Oremus uit 's-Gravenhage zal op de dag van de begrafenis en Mis lezen in het Nederlandse kamp. BRIEF VAN DON JUAN AAN FRANCO. Volgens de correspondent van de „New York Times" heeft de Spaan se troonpretendent, Don Juan, aan generaal Franco een brief gezonden, waarin hij de onmiddellijke restau ratie van de Spaanse monarchie eist als enig middel om Spanje te red den. Volgens de correspondent heeft Franco niet op de brief, die op 12 Juli aan hem persoonlijk overhan digd zou zijn, geantwoord en men gelooft, dat de inhoud van de brief zelfs niet aan de kabinetsministers is bekend gemaakt. Uit de brief zou blijken, dat Don Juan niet zal toestemmen in een re gentschap van Franco met de zoon van Don Juan, Juan Carlos, als troonopvolger, aldus de correspon dent van de New York Times. In de brief zou voorts zijn gezegd, dat ge neraal Franco alleen verantwoorde lijk zal zijn, als het in Spanje door zijn weigering om zijn regiem te herzien, tot een ramp zou komen. EGYPTISCHE REGERINGSCRISIS OPGELOST. In een Zondag gehouden zitting van het Egyptische kabinet is het geschil tussen de minister van bui tenlandse zaken, Mohamed Salah el Din Pasja, en de minister voor de nationale economie, Hamed Zaki Pasja, bijgelegd. De laatste besloot in het kabinet te blijven. Twee da gen geleden had hij zijn ontslag aangeboden naar aanleiding van me ningsverschillen over de nieuwe perswetgeving. De minister van landbouw, Mah- moed Latif Pasja, werd aangewezen als opvolger van de afgetreden mi nister van sociale zaken, dr. Ahmed Hoesesin Pasja. In Alexandrië heerste Zondag rust, nadat het ministerie van binnenland se zaken een openbare bijeenkomst, welke Zondagavond zou worden ge houden ter herdenking van het Brit se bombardement op Alexandrië in 1882, had verboden. STAKING VAN DE EGYPTISCHE PERS. Zondag zijn er in Egypte geen kranten verschenen. De gehele pers is de oproep van de journalistenbond nagekomen om, uit protest tegen het indienen van wetsontwerpen om de persvrijheid te beperken, te staken. Hoewel de wetsontwerpen na een hevige, in het gehele land gevoerde campagne weer zijn ingetrokken, heeft de journalistenbond de sta- kingsoproep voor Zondag toch ge handhaafd. TREINBOTSING IN ZUID-ENGELAND Zeven personen zijn om het leven gekomen en ongeveer 50 personen ernstig gewond toen Zondag bij Arundel aan de Engelse Zuidkust een uit Portsmouth komende trein op een voorafgaande trein inreed, inreed. Verscheidene wagens werden in elkaar geschoven en men gelooft, dat tussen de wrakstukken nog een aantal personen zit opgesloten. Rumoer in Eindhoven Ontactisch optreden burger politie? Gisteravond heeft cr in de Eind- hovense binnenstad een complete veldslag gewoed, aldus meldt het ,,N. v. d. D." Enkele honderden mi litairen raakten om ongeveer 8 uur slaags met militaire cn gemeente lijke politie, waarbij deze laatste een geducht gebruik gemaakt heb ben van de gummiknuppel. Acht militairen en burgers werden gear resteerd, tei'vvijl enkele anderen ten gevolge van gummiknuppelslagen gewond werden en in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Café's ontruimd Omtrent de oorzaak van de relle tjes, die enkele uren lang de stad een volkomen verward beeld gaver., bestaan verschillende meningen. Volgens informatie, door dc politie verstrekt, zou in een café aan het Marktplein ruzie zijn ontstaan tus sen enkele militairen. In dit café waren bovendien een adjudant der militaire politie en een rechercheur der Eindhovense politie, beiden in burger, aanwezig. De adjudant zou de soldaten vermaand hebben zich rustig te houden, waarop de solda ten hem te lijf gingen De Eindho vense rechercheur verleende hem assistentie, waarop het handgemeen algemeen werd. Volgens anderen zou een meisje een soldaat de pet van het hoofd hebben geslagen, waarop deze haar gedwongen zou hebben de pet weer op te rapen. Een burger, die later een recher cheur bleek te zijn, zou tussenbeide zijn gekomen en een militaire poli tieman gewaarschuwd hebben. Deze zou zonder verdere vragen te stel len de soldaat met de gummiknup pel hebben aangevallen. Burgers slachtoffer Hoe het ook zij, na enkele minuten stroomden honderden militairen van de 7 December-divisie, die voor her halingsoefeningen in het kamp Oir- schot gelegerd zijn op het markt plein samen Er ontstonden verwar de strijdtonelen tussen de soldaten en de politieversterkingen die met jeeps, motoren en overvalwagens onmiddellijk ter plaatse gearriveerd waren en met de knuppel in de vuist charges uitvoerden. Er werd met flessen, stenen en stoelen gegooid en menig argeloos Eindhovenaar, die een luchtje liep te scheppen, moest een stevige klap incasseren. Het tumult duurde en kele uren en telkens ontstonden op stootjes op weer andere plaatsen. De politie ontruimde enkele café's en dreef alle publiek van de markt en omliggende straten. De stadsautobussen, die haar eind punt op de markt hebben, werden naar het station gedirigeerd en al om heerste nerveuze verwarring. Alle in Eindhoven amusement zoe kende militairen werden door de politie gesommeerd om voor elf uur de café's te verlaten. Geen kuddevee Onder de bevolking heerst grote ontsteltenis niet zozeer om het ge drag van de militairen als wel om het forse ingrijpen van de politie. „Jongens, die in de tropen geweest zijn, laten zich niet als vee behande len", aldus werd opgemerkt. Boven dien was men verontwaardigd over het feit, dat ook vele onschuldige burgers het moesten ontgelden. Pas tegen twaalf uur was de rust in h centrum weer hersteld. Desgevraagd kon de regerings voorlichtingsdienst ons hedenmor gen nog geen nadere mededelingen aangaande deze kwestie geven. (Vervolg). Naar de mening der commissie zouden ook de volgende groepen in de verplichte verzekering moeten worden opgenomen: a. de in het bedrijf van hun ouders werkzame kinderen, mits zij een bepaalde leeftijd (b.v. 16 jaar) hebben bereikt; b. de ongehuwde vrouwen, die in de huishouding van ouders of familieleden werkzaam zijn. De commissie zou wat betreft de R.K. geestelijken en religieuzen een onderscheid willen maken. De se culiere geestelijken zou zij wel, de reguliere geestelijken en de overige religieuzen niet bij de verplichte verzekering willen betrekken. Hoewel ook studerenden naar de mening van de commissie in begin sel onder verplichte verzekering dienen te vallen, verheelt zij zich niet, dat het moeilijk zal zijn een verplichte verzekering voor deze groep te effectueren met het oog op de premiebetaling. Dit geldt even zeer voor personen, die uit hoofde van een of ander gebrek niet in staat zijn in hun levensonderhoud te voorzien. Boven en beneden. Vervolgens houdt de commissie zich bezig met de boven- en bene- dengrens. In beginsel dient naar haar mening een inkomensgrens naar boven te worden gesteld. In verband met de fluctuaties in de in komens zou de grens vrij hoog moe ten worden gelegd. De overvallen op speelclubs 34 aanhoudingen Na overvallen van de politie op speelclubs in Den Haag, Laren, Am sterdam en Rotterdam op Vrijdag avond, zijn de roulettespelers, die waren opgebracht, weer in vrijheid gesteld. In Den Haag werden Zaterdag op last van de Officier van Justitie 235 van de 269 arrestanten uit twee speelclubs in Den Haag en Scheve- ningen, uit arrest ontslagen. Zij wa ren allen verhoord. De 34 overigen zijn overgebracht naar het Huis van Bewaring. Het zijn bestuursleden, bankhouders, spelleiders en croupiers van de clubs Aristo en Mondial. Aan kas geld is bij de actie in Den Haag ach- tienduizend gulden in beslag geno men. Het bedrag aan fiches loop? in de duizenden guldens. Het bestuur van de speelclub te Laren is op vrije voeten gesteld. De arrestanten zijn aan een uitvoerig verhoor onderworpen. Dc commissie stelt zich als boven grens voor een jaarijks inkomen van 6000 tot 8000 gulden. Naar be neden zou zij geen inkomengrens willen stellen. De commissie beveelt wel aan, dc mogelijkheid open te houden om de minst draagkrachti- gen ontheffing van premiebetaling te verlenen. De verzekeringspremie van de werknemers zou door werkgever en werknemer gezamenlijk kunnen worden opgebracht. Paragraaf vier is aan de uitvoe ringsorganisatie gewijd. Voor wat de verplichte ouder- domsverzekering betreft, meent de commissie te mogen volstaan met als haar mening uit te spreken, dat een centraal bedrijfsorgaan, dat in tal van plaatsen van het land zijn bijkantoren en agentschappen heeft, voor dc uitvoering van de ouder- domsverzekering noodzakelijk moet worden geacht. In de paragrafen vijf en zes maakt de commissie enkele opmerkingen over de pensioengerechtigde leeftijd en de hoogte van het ouderdoms pensioen. De pensioengerechtigde leeftijd zou de commissie gestelo willen zien op 65 jaar. Indien zulks financieel mogelijk zou zijn, zou zy de pensioengerechtigde leeftijd vom de werkende vrouwen willen zien gesteld op 60 jaar De noogte van de ouderdomsuitkering zou naar dc mening der commissie bepaald die nen te worden op een zodanig be drag, dat de uitkering voldoende is om althans in de meest dringende levensbehoeften te voorzien. De commissie is van oordeel, dat het ouderdomspensioen moet iggen in de orde van grootte van dc reëie koopwaarde van de genidde'de uit keringen ingevolge de noodwet ouderdomsvoorziening met terzijde- lating van aftrek va bestaande in komsten. Haars inziens moet voor gehuwde mannen een hoge; uitke ringsbedrag worden vastgesteld dan voor ongehuwde personen. De commissie deelt ten slotte mede, dat zij zich niet heeft ver diept in het financieringvraagstuk. Tijdens de kermis te Middelburg is het gisteravond tot ernstige onlus ten gekomen, waarbij Ambonnezen betrokken waren. De burgemeester van Middelburg deelde vannacht aan het A.N.P. mee, dat de Ambon nezen de veroorzakers van deze on lusten zijn. Zij oefenden een terreur uit, aldus de burgemeester, en be dreigden politie en burgers met dol ken en krissen. De burgemeester en de commissa ris van politie hebben vannacht de tegen de Ambonnezen te nemen maatregelen besproken. Dit zullen zeer ernstige maatregelen zijn, zo vertelde de burgemeester. Nader vernemen wij, dat om streeks half negen op de Markt twist ontstond tussen een burger en 4 Ambonnezen. Een 5-tal poli tiemannen trachtte de burger te ontzetten. Het aantal Ambonnezen was echter intussen aangegroeid tot een grote groep, die de politie met dolken en krissen bedreigde. De politiemannén trokken wel hun revolvers, maar hadden instruc tie daarvan geen gebruik te ma ken. Zij waren gedwongen zich in het stadhuis terug te trekken. De ene politie-agent die stand hield, werd door de Ambonnezen neergeslagen. Leden van de Ambon- nese kampraad hadden vooi het stadhuis post gevat om te voorko men, dat Ambonnezen binnen zou den dringen. De politie mocht het stadhuis niel verlaten. Ook de overige leden van het politiecorps moesten op de bu- Vermist echtpaar terecht Toen de heer J. Pronk, melkslijter te Oostzaan, er Donderdagmorgen met zijn vrouw, mevrouw G. Pronk- Schreuder, een dagj' op uittrok, zal hij niet hebben gedacht dat dit uit stapje zoveel opschudding zou ver oorzaken. De echtlieden vertrokken in een bestelwagentje, met onbekende be stemming. Wel was gesproken over een bezoek aan de Wieringermeer en de Afsluitdijk. De drie kinderen, van 9, 12 en 14 jaar, zouden de dag bij fa milie doorbrengen. Toen vader en moeder 's avonds niet thuiskwamen werd aan pech ge dacht. 's Morgens hoorde men echter niets en de familie, die ongerust werd, waarschuwde de Rijkspolitie. Onmiddellijk werden alle politiepos ten boven de grote rivieren gewaar schuwd en in de politieberichten na de nieuwsuitzendingen van het ANP, werd de opsporing van het echtpaar verzocht. Het signalement werd om geroepen en de vrees werd geuit, dat het echtpaar een ongeluk was over komen. Wie schetst de verbazing en vreug de van de familieleden toen 's avonds omstreeks zeven uur het bestelwa gentje voor de deur stilhield en Pronk en z'n echtgenote, nietsvermoe dend uitstapten. Het vacantieuitstapje was hun zo goed bevallen, dat ze er maar een dagje aan hadden vastgeknoopt. Na gelaten was de familie te waarschu wen, maar och.ze zouden het wel begrijpen. „Trouw". Vader rijdt zijn zoon aan Gistermiddag is in de gemeente Kwadijk, nabij Purmerend een tra gisch ongeluk gebeurd, dat de twaalljarige Piet L. uit Oudijk het leven heeft gekost. De jongen logeerde bij familie in Kwadijk. Zijn vader was hem Zon dag per motor komen opzoeken en ging 's middags een eindje toeren. De jongen was intussen met een vriend je gaan fietsen Onderweg haalde de vader de beide knapen in en zijn zoon week naar links uit. Toen de motor dich terbij was, reed de jongen plotse ling weer naar de rechterkant van de weg, waardoor hij door de motor werd gegrepen en tegen de grond werd geslagen. Hij overleed voordat medische hulp aanwezig was. reaux blijven. Op straal was geen politieman te zien. Deze toestand heeft vrij lang geduurd. Onderw'jl pleegden de burgemeester en de commissaris van politie overleg over de te nemen maarregelen. Kort na elf uur, toen een deel van het publiek reeds naar huis was gegaan, werden de overige belang stellenden door de politie uiteen ge jaagd. De Ambonnezen keerden toen ook naar hun kamp terug Vernomen wordt, dal. de politie te Middelburg zal worden versterkt. Een afdeling marechaussee uit Breda en een detachement Rijkspo litie, samen een 200 rnan sterk, heb ben hedenmorgen het Ambonnezen- kamp te Middelburg bezet Toen de melkrijder de 30-jarige W. Binnendijk uit Moordrecht met zijn vrachtauto langs de Broekweg bij Gouda reed is de wagen in de zachte berm gezakt en omgekeerd in de vlak daarnaast lopende tochtsloot gevallen. De heer Binnendijk en een 13-jarige jongen M. J. van Jeveren uit Moordhecht, die eveneens in de wagen zat, slaagden er niet in zich te bevrijden uit de cabine en zijn ver dronken. De heer Binnendijk was afkomstig uit Alphen a. d. Rijn, waar hij woon achtig was in de Raadhuisstraat. Duizenden Hagenaars hebben Zaterdagmiddag het sluitstuk van „Den HaagBloemenzee' aan schouwd: het grootse corso, dat als geleide van de Haagse bloemenko- ningin urenlang door de stad naar Scheveningen trok. Op de boule vard hadden vele duizenden ,die reeds eerder in de stad het corso ge zien hadden, een standplaats inge nomen. Zij moesten tot kwart voor vijf wachten, voordat de bloemen- stoet aankwam. Tal van prachtige wagens, post koetsen met zes paarden bespannen en bemand met reizigers in rococo- steil, charmante meisjes, die handen vol bloemen op het saamgeschoolde publiek lieten regenen, zware vrachtauto's, bedolven onder het kleurend schoon der Nederlandse bloementuinen, trokken aan het oog voorbij. Menig cfiarmant tafereeltje werd met luid applaus begroet. En de bloemenkoningin, die met haar hofdames op een grote, door de bloe misten van Westland, Berkel-Ro- denrijs en Rijnsburg, gesierde praal wagen zat. kreeg herhaaldelijk ova ties. Met dit bloemencorso heeft het bloemenkoninginnetje haar laatste representatieve taaak in de residen tie nog niet verricht. Zowel in Scheveningen als op verschillende pleinen van Den Haag zullen bloemenbals gehouden wor den. 42) Wat er nu verder gebeurde, kan ik mij niet juist meer herinneren, want daarvoor was ik te opgewon den. Misschien heb ik nog meer be ledigende woorden geuit, ik kan het u niet met zekerheid zeggen. Ik weet alleen dat Lenzmann mij, in razende woede losbrekend, een vuistslag gaf, die ik beantwoordde. Dan rolde wij door de smalle coupé terwijl de trein doorsnordc. Lenz mann was sterker dan ik. Hij sloeg als een krankzinnige op mij, totdat ik het bewustzijn verloor. Toen ik uit mijn bewusteloosheid was onwaakt, lag Lenzmann, uit een hoofdwonde bloedend, naast me. Mijn rechterarm lag onder zyn lichaam. U kunt denken, wat ik schrok. Ik schudde hem op en neer, riep hem bij zij naam, maar hij gaf geen teken van leven meer. Nu be ving mij de vrees dat ik, alhoewel ik de man niet gedood had, zou gear resteerd worden als de moordenaar van Lenzmann. Zonder te overleg gen, wat ik zou doen, want een waanzinnige angst beheerste mij, raapte ik mijn werktuigen, die uit het pak waren gevallen samen en toen de trein weinige minuten later stopte, stapte ik uit aan de andere kant van het perron, liep om de trein en wachte zolang tot hij ver trokken was. Toen eerst verliet ik het station. Het was in Furstheim waar ik de trein verliet. Daar leg gen ook de stoomboten aan en met dezer wilde ik de volgende morgen vertrekken. Ik dwaalde de ganse nacht door en om het stadje, bang da ik zou gezien worden. Toen de dag eindelijk kwam, beproefde ik mij, zo goed en zo kwaad het ging, te wassen, want mijn rechterhand was stuk geslagen en met bloed be vlekt. Ook aan mijn kleding waren bloedsporen. Ik zag er slordig uit, dat kunt u denken. Ik besloot toen naar de boot te gaan. Toen ik ze in de verte zag liggen, bekroop mij een vreselijke angst. Ik was banger dan ooit tevoren. De mensen, die ik te genkwam keek ik schuw aan. Het kwam mij voor, alsof ze allen in mij een schurk, een moordenaar zagen. Zo verliepen enige uurtjes, toen ik eensklaps een turfschip zag aanko men. De man had zijn lading in Furstheim verkocht en voer met zijn leeg schip naar huis terug. Ik riep hem en bood hem een flinke som gelds aan, als hij mij meenam. Ik noemde een plaats, waarvan ik wist, dat hij die moest paseren en loog dat ik daar zaken te doen had. De man antwoordde mij dat hij daar heen moest en willigde mijn ver zoek met graagte in. Ik bleef bij hem totdat hij weer turf voor Bre men had geladen. Ik vergezelde hem daarheen en kwam na lang zwerven in Bremerhaven, waar ik op de Holsatia als kolensjouwer werd aangenomen. Ik was van plan om in New-York de plaat te poet sen. Hoe ver ik gekomen ben, weet u even goed als ik, mr. Thiessen. En nu zeg mij, kon ik anders han delen, zouden niet honderd anderen in mijn plaats gedaan hebben De kapitein zweeg, schijnbaar ver moeid door het lange vertellen. Hij veegde met een rode zakdoek het zweet van zijn voorhoofd. Zijn blik ken hingen voortdurend aan de heldere ogen van de jonge advo caat. Deze knikte hem geruststellend toe. toen hij antwoordde: „Mijn bes te kapitein Wendt, of u goed of niet goed gehandeld heb, zal ik in het midden laten. Verstandig was uw overhaaste vlucht niet. 't Heeft u toch niets geholpen. Waart u ogen blikkelijk naai- de politie gegaan, dan had men u stellig geloofd. Nu zal het bewijzen uwer onschuld moeilijk zijn; dat begrijpt u even goed als ik. Aan zelfmoord kan in het minst niet gedacht worden. Daarvoor ligt de wonde op een te lastige plaats, Wij zullen ondanks alles, niets nalaten om uw onschuld aan het licht te brengen." „Kan niet iemand, terwijl wij beiden op de grond lagen, de coupé zijn binnengeslopen en hem gedood hebben?" vroeg diep zuchtend de gevangene na een poosje. De verdediger schudde bedenke lijk met het hoofd. Het duurde lang voordat hij sprak. Toen zei hij, glimlachend „Natuurlijk is zoiets niet onmogelijk. Alles kan gebeuren Maar met welk doel, zou dat moeten gebeurd zijn. Noch u, noch Lenz mann zijn bestolen, kapitein Wendt". „Ja„ maar hij zal gemerkt hebben dat bij mij het bewustzijn weder keerde en dat daardoor geen tijd meer bestond om ons te beroven." „Neen, neen," antwoordde de jon ge advocaat, „dat de zaak zich aldus heeft toegedragen, kan niemand ge loven. Waarom zou Lenzmann ge dood zijn geworden, als hij toch in 1 zwijm lag? Neen, kapitein, dat moet u maar uit het hoofd zetten. Dat kan niet gebeurt zijn." „Jawel, mijnheer Thiessen, u heeft gelijk. Maar hoe zal men dan dat raadsel oplossen? Daar denk ik al dagen over, maar ik ben er niets op vooruit gegaan,'' zuchtte de man. „Wij moeten de zaak op een an dere wijze aanpakken en ik hoop vurig dat het ons met vereende krachten zal gelukken de tot nu toe ondoorzichtbare sluier op te lichten Maar." zei hij op zijn horloge kijkend, „het is reeds laat geworden Ik moet gaan, daar ik nog veel te werken heb. Zeg mij nog eens vlug waar dië werktuigen gebleven zijn, die u van Siegsburg had meege bracht en die u in de coupé bij u had? „De werktuigen?" herhaalde de kapitein en wreef met de hand over het voorhoofd. „Dat mes met de py- ramide-vormige punt zou het mes zijn, waarmee de moord is begaan, mijnheer," antwoordde hij. „De rechter van onderzoek vroeg my of het mijn eigendom was." „Ja zeker Dat mes is in de coupé gevonden. Maar u zei, dat u te Siegsburg verscheidene instrumen ten had laten slijpen. Waar zijn die gebleven?" „Waar die gebleven zijn?" vroeg de man zichzelf af. „Ik heb ze mee genomen enha, nu weet ik het. Ik heb ze aan het station in Furst heim afgegeven.' „Dus aan het station. Weet u dat zeker?" „Neen. Nu begin ik weer te twij felen. Misschien liggen ze wel in de wachtkamer van de stoomboot." „Heft u daar geen kaartje van?" „Ja, maar dat heb ik weggegooid." „Dus u heeft ze niet meegenomen naar het turfschip"? „Neen, mijnheer." „Nu, dan zullen ze daar nog wel te vinden zijn. Nu, kapitein, goede nacht! Moed houden hoor! Slaap wel!" Met een stevige handdruk na- het wil, zal uwe onschuld aan het men beide mannen van elkaar af- scheiud. En terwijl Erichs Thiessen zich naar buiten spoedde om Mei- nert Ellmers, die ongeduldig op en neer liep, te ontmoetten, vlijde de kapitein zich neer op het harde, smalle bed en sliep voor de eerste schuldigen. maal. na de verschrikkelijke ge beurtenis, de zoete slaap der on- schuldie— (Wordt vervolge

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2