S)e Gcid^eSoti^ant Radio Peking biedt excuus aan het incident te Kaesong voor Optimisme in Teheran Ridgway breekt besprekingen af Mogelijkheid tot hervatting van overleg geopend Alaüm-taani uaox de jaiige. fiWinaeó, Jtene Noorwegen als atoomland In de Niagara-waterval omgekomen Koreaans frontbericht MAANDAG 6 AUGUSTUS 1951 42ste JAARGANG No. 12351 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.30 p. w., f >.72 p. mnd„ f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 r\OOR RADIO-STATIONS van New-York is Zaterdag omgeroepen, dat generaal Ridgway de wapenstilstandsbesprekingen heeft doen afbre ken wegens schending door de communisten van de neutraliteit van Kae song. De besprekingen zouden niet worden hervat vóór van communisti sche zijde „een bevredigende verklaring is gegeven voor de schandelijke schendingen van de neutraliteit der onderhandelingsplaats". De geallieerde onderhandelaars zouden binnen de linies der verbondenen blijven, totdat de communisten bovengenoemde verklaring hadden gegeven De schending van de neutraliteit van Kaesong heeft zioh als volgt toe gedragen. Tijdens de besprekingen van Za terdag zag vice-admiraal Turner Joy, de leider van de geallieerde delega tie, tot zijn verbazing en verontwaar diging dat ongeveer honderd man vijandelijke troepen, zwaar bewapend liepen op de weg, die de geallieerde onderhandelaars plegen te volgen als zij naar Kaesong gaan Hij vroeg de Noordelijke vertegenwoordigers om opheldering en zijn beloofden een on derzoek in te stellen. Een formeel protest heeft hij echter niet inge diend. Maar toen generaal Ridgway van die schending van de neutraliteit van Kaesong hoorde verordonneerde hij, dat de onderhandelingen zouden worden afgebroken en niet worden hervat, voor de Noordelijken een aan vaardbare verklaring zouden hebben gegeven plus de verzekering, dat er- geen herhalingen zouden voorkomen. Alvorens radio Peking voldeed aan Chinese nationalisten tussen twee vuren Volgens te Rangoon ontvangen be richten zijn Chinese nationalistische troepen in gevechten gewikkeld met Birmese regeringstroepen en Chi nese communistische strijdkrachten in het grensgebied tussen Birma en de Chinese provincie Joennan. Volgens betrouwbare berichten po gen de communisten de nationalisten uit Joennan te verdrijven terwijl de Birmese troepen trachten te verhin deren, dat de nationalistische troe pen naar Birma terugkeren. Regeringskringen te Rangoon ga ven geen commentaar op de gevech ten. Te Rangoon aangekomen reizi gers meldden echter „uitgebreide Bir mese troepenbewegingen" naar de grens. Diplomatieke kringen noemden de situatie „ernstig". In bevoegde kringen wordt het aantal nationalisten op 5000 a 8000 man geschat Het merendeel van hen heeft de grens naar Joennan over schreden. FRANS DEMENTI. De Franse regering heeft een be richt van een blad in. Hongkong, vol gens hetwelk 35.000 man Chinese na tionalistische troepen in Indo-Ghina een bevel afwachten om communis tisch China binnen te trekken, tegen gesproken. Een woordvoerder van de regering noemde het bericht belache- lijk, omdat alle in Indo-China Aange troffen nationalistische militairen ontwapend en geïnterneerd waren op het eiland Phoe Quoc, 2.000 km. van de Chinese grens. de eis van Ridgway en excuses aan bood. deelde het radiostation in een uitzending mede: .,De Amerikanen zijn de onderhandelingen begonnen zonder de oprechte wens ze tot een succesvol einde te brengen. Zij heb ben reeds ultimata gesteld, welke ten doel hebben de onderhandelingen te rekken en ze uiteindelijk te doen mis lukken. Dit blijkt ook uit de agenda punten." Het officiële radio-station der Chi nese communisten vervolgde: „Dat de Amerikanen in Korea op roof uit zijn blijkt ook uit de eis van vice-ad miraal Joy dat een militaire schei dingslijn zal worden ingesteld, waar door Noord-Koreaans gebied ter grootte van een twintigste van de staat aan het Zuiden zou worden toe gevoegd. Het is bekend dat in dit door de Amerikanen begeerde Noord- Koreaanse gebied zeer belangrijke strategische punten zijn gelegen Het zou gemakkelijk zijn om vanuit deze bases de Chinese en Sovjet-Russische volken aan te vallen". Na dit lawaai van radio .Peking hebben de Noordelijke generaals Peng te Hoeai en Nam II gener; Ridgway de volgende boodschap j zonden: „Wij hebben onze onderL schikten opdracht gegeven de nodi ge maatregelen te treffen, opdat zich niet nog eens een incident over het trekken van patrouilles door de zóne. waar de conferentie gehouden wordt, kan voordoen. „Wij hopen, dat u uw vertegen woordigers order zult geven de wa penstilstandsbesprekingen te hervat ten en dat u zich niet door dergelij ke onbeduidendende dingen zult la ten weerhouden." Het is nog niet zeker of de bespre kingen vandaag worden hervat. In de eerste plaats is het de vt-aag of ge neraal Ridgway Radio-Peking erkent als .,de stem van de Noordelijken" en in de tweede plaats weet men niet of het antwoord van Radio-Peking een voldoende waarborg is dat er zich geen nieuwe incidenten zullen voor doen Westen slaat „Wereldjeugdfestival" met grote bezorgheid gade Zaterdagavond aan de vooravond van het „wereldjeugdfestival" der communisten, dat Zondag in de Rus sische sector van Berlijn werd ge opend, werd alles rustig langs de bij na duizend kilometer lange zónegrens tussen Oost- en West-Duitsland. De Westduitse politie heeft in de afgelopen dagen ruim duizend leden van de communistische „Freie Deut sche Jugend", welke vereniging in West-Duitsland verboden is, belet de grens van Oost-Duitsland onwettig te overschrijden. De leeftijden dezer „jongelingen" lagen tussen vijf en vijftig jaar; de meesten waren af komstig uit het Ruhrgebied. De Westduitse politie was Zater dag in elke nabij de zónegrens rij dende .tréin vertegenwoordigd. Zoals bekend, hebben in de afgelopen da gen jonge Westduitse communisten in het grensgebied herhaaldelijk aan de noodrem getrokken, waarna zij uit de tot stilstand gekomen trein spron gen en de zónegrens overrenden. Uit Bonn wordt gemeld, dat het Westduitse ministerie van binnen landse zaken heeft medegedeeld, dat de Westduitse politie er „over hêt algemeen" op doelmatige wijze in is geslaagd onwettige grensoverschei- dingen te voorkomen. Het succes is zo groot geweest, dat de bladen in de Sowjet-zöne een perscampagne té gen de minister van binnenlandse za ken Lehr hebben ingezet, „die doet denken aan de op haat berustende propaganda van het derde rijk". Bondskanselier dr. Adenauer heeft Zaterdag in een radiotoespraak een beroep gedaan op de Westduitse jeugd om zich niet op het „wereld jeugdfestival" der communisten te vertonen. Dit is een manoeuvre der commu nisten om u tegen ens op te zetten. Wij weten uit ervaring heel goed wat de Sowjets eigenlijk met hun „vre desdemonstraties" willen bereiken. In de installatie te Uran nabij Oslo is de eerste zilveren Isotoop gepro duceerd. Deze zilveren Isotoop was slechts enkele minuten radio-actief, doch de proefneming was, volgens verklaringen, zeer geslaagd Als tot geregeld productie wordt overgegaan, zullen de Isotopen worden uitgevoerd naar Nederland, Belgie en de andere Scandinavische landen. Zoals be kend is, bestaat er op dit gebied een nauwe samenwerking tussen Noor wegen en Nederland. Op de linker foto ziet men de leider van het on derzoekingswerk in Noorwegen Gunnar Randers tijdens zijn werk aan de controletafel. Rechts Einar Solaud, zijn assistent, bij Hfet uit de „Reaktor" nemen van de eerste zilveren Isotoop. Hij staat bij de Reakter. Aan de grenzen van Oostenrijk zij nu maatregelen genomen om te voo] komen, dat er nog meer gegadigde voor het communistische festival hfct land binnenkomen. Wat zich nu Oostenrijks gebied bevindt (Franse! Engelsen, Schotten en Italianen) zal waarschijnlijk op kosten van Oosten rijk per trein tot over de grenzi' worden gebracht. Het festival in Berlijn is in volle gang en bezorgd slaat het Westen gade, hoe groot de invloed van Moskou op de jeugd in vele landen blijkt te zijn Want dit festival, „ge wijd aan de vrede", is een succes, groter waarschijnlijk, dan Moskou had durven hopen. Er zijn daar ongeveer bijeen: twee millioen Oostduitse kinderen, 30.000 uit West-Duitsland en 10.000 uit 90 verschillende landen. H. K. H. Prinses Irene vierde Zondag haar twaalde verjaardag. Zaterdag reeds hebben de deputaties van de Nederlandse strijdkrachten de Prinses geschenken aangeboden. Zij werd gelukkig gemaakt met een cassette tafelzilver, een grote verjaardagstaart en een smeedijzeren bijzettafeltje, met een glazen blad, dat zij zo graag wilde hebben. Het was een deputatie van de Marine, die dit jaar de cassette aanbood, en daarbij de verjaardagstaart voegde. Daar het de Marine was, die de deputatie mo cht zenden, was de taart versierd met 'n klein model lichte kruiser. De Marine-dep. stond onder leiding v. d. luit. t. zee le kl. C. E. v. d Zijl. Een kabinet Pleven? De radicaal gezinde René Pleven, de vierde politieke leider, die zal trachten de Franse kabinetscrisis tot een oplossing te brengen, heeft ver klaard, niet voor vanmiddag te kun nen mededelen, of hij kans van sla gen heeft. Onenigheid tussen katho lieken en socialisten over de subsi diëring van het bijzonder onderwijs blijft het voornaamste struikelblok voor een vereniging van de centrum partijen. De huidige crisis io de langste van alle crises na de oorlog. Zij duurt reeds langer dan 25 dagen. In Parijse politieke kringen is men optimistisch gestemd t.a.v. de pogin gen van Pleven om een oplossing te vinden voor de Franse regeringscri sis. Men neemt aan, dat er in de loop van de week een kabinet-Pleven tot stand zal komen. Voor de ogen van 100.000 toeschouwers Honderdduizend toeschouwers ston den gisteren op de Amerikaanse en Canadese oevers van de Niagara- water vallen te kijken, hoe William „Red" Hill zou trachten in een zelf geconstrueerd toestel dat hij „Het Ding" noemde de enorme water vallen over te steken. Doch tot hun ontzetting zagen zij, dat het appa raat, toen het de overzijde bereikte, leeg was.... Hoogstwaarschijnlijk is Hill er uitgevallen en verdron ken. Het toestel bestond uit 14 rubber- buizen, samengehouden door een zwaar katoenen net, doch toen het de watervallen gepasseerd was, ble ken vier rubberbuizen losgebroken te zijn, terwijl ook een luchtmatras, die zich in het toestel bevond, was losgeraakt. Hill, die 38 jaar oud was, had zich ongeveer 5 km boven de waterval len te water begeven. Een vriend Kwestie Kasjmir Dr. Frank Graham, de UNO-be- middelaar in het geschil tussen In dia en Pakistan over Kasjmir, heeft gisteren 35 minuten geconfereerd met de premier van Kasjmir, Sjeik Abdoellah. Vandaag zou Graham naar Karatsji vertrekken om met de regering van Pakistan besprekingen te gaan voeren. De premier van India, Nehroe. heeft nu ook geantwoord op het tweede telegram (van 2 Aug.) van de Pakistaanse minister-president Liaqat Ali Khan, waarin deze Nehroe's invitatie, om naar New Delhi te komen, afwees. In zijn antwoord herhaalt Nehroe dat India zich genoodzaakt ziet, „de fensieve maatregelen" te némen, als gevolg van de bedreiging van India's grondgebied, en dat India een aan val op Kasjmir zou beschouwen a\ ..een aanval op Indisch gebied". Volgens A.P. zou in dit antwoord tevens gezegd worden, dat India zijn troepen uit het grensgebied heeft te ruggetrokken, ten einde de kans op incidenten te vermijden. laden, haven-functionnarissen kon den zich niet naar Priok begeven en de „Plancius", die deelnemers aan de conferentie van de V.N op Bali over de niet-gouvernementele ge bieden naar Djakarta vervoerde, kon niet in de haven meren. De hoofdcommissaris van politic deelde aan Aneta mede dal ver schillende der aanvaller? gearres teerd zijn. Nadere bivonderheden ontbreken nog. Handgranaat op marktte Buitenzorg 80 personen werden gewond, toen er Zondagavond een handgranaat werd geworpen in een menigte, die te Bogor de Pasar Malam (feeste lijke avondmarkt) bezocht. 45 hun ner werden opgenomen in een zie kenhuis, de overigen konden na ver bonden te zijn huiswaarts keren. De aanslag veroorzaakte een paniek onder.- de feestelijke menigte. Een terstond door de politie ingesteld onderzoek leverde onderdelen van een ontplofte handgranaat op. De da der is tot dusver nog niet gepakt Het bestuur van de Pasar Malam deelde aan Aneta mede. dat de avondmarkt zal worden gesloten aangezien het een langer open houden niet verant woord acht wegens het niet aanwe zig zijn van voldoende waarborgen voor de veiligheid der bezoekers. Optimisme in Teheran Oliegeschil in goede banen In Teheran, waar Zaterdag de Brit se regeringsdelegatie arriveerde tot bespreking van het oliegeschil, heerst thans een volkomen rustige sfeer en men heeft de overtuiging tot over eenstemming te kunnen komen. Zelfs Mossadeq zeide: „Ditmaal wordt het oliegeschil geregeld". President Truman heeft in een Za terdag uitgegeven verklaring onder meer gezegd „met grote vreugde kennis te hebben genomen van het hervatten te Teheran der Brits-Per- zische onderhandelingen over het niet nader geïdentificeerde groep i °licgeschil In een aan de pers uitgereikte ver- personen op de politiepost te land-klarjng heef, pr(£idcnt Tsmmans spe. jong Priok. j cja]e afgezant Averell Harriman zijn De aanval begon Zondagavondvertrouwen uitgesproken in het goc- omstreeks 10.30 uur en het vuren I de ver'°°P van de onderhandelingen, heeft voortgeduurd tot Maandagmor-1 die tusscn de Britse regeringsdelega- gen 8 uur Vo.gens de eerste inlich- tle en de Psyche regering zullen bracht hem met een motorbootje naar het midden van de rivier Met onstuimige vaart schoot het toestel even later over de „Horse Shoe Falls". Motorboten met filmmensen en journalisten schoten er terstond op af, doch „Het Ding" bleek leeg te zijn De lichamen van mensen, die in de Niagara-watervallen verdrinken, worden dikwijls pas na vijf of zes dagen gevonden en vaak ook in het geheel niet. Hill had zelf dik wijls toeristen geholpen, die zich in gevaar bevonden. Zijn eigen poging had hij al voorbereid sinds 1947: hij wilde de vierde zijn, die de Niagara zou passeren(Telegraaf) Overval op Tandjong Priok Tandjong Priok is Zondagnacht tot Maandagmorgen 1 uur geisoleerd geweest van de buitenwereld tenge volge van een aanval door een nog tingen zijn er aan de zijde van de politie 3 slachtoffers ie betreuren. Een zestigtal bezoekers van de „Jachtclub", het aan de zee gelegen uitspanningsoord. dat zich altijd in een druk bezoek van de Nederlan ders te Djakarta mag verheugen, was gedwongen, de nacht op de club dGor te brengen. Er werden daar ook 3 gewonden binnengedragen, be nevens 5 in de Unie-kampong (woonplaats van het personeel der scheepvaartmaatschappijen) die in de onmiddellijke nabijheid van de „Jachtclub" is gelegen Tengevolge van de door de roli- tie en het leger ingezette zuiverings actie was Tandjong Priok geheel af gesloten. Schenen konden niet ont- beginnen, „Ik ben ervan overtuigd", aldus Harriman, „dat een oplossing gevon den kan worden, waardoor Perzië in staat gesteld wordt zijn nationale doelstellingen na te streven en tege lijkertijd de technische hulp en ver koopsfaciliteiten te verkrijgen, die het land het grootst mogelijke inko men uit de verkoop van de aardolie verzekeren". Verder zeide Harriman o.m„ dat de regering der V.S. er zeer veel be lang bij had, de welvaart van het Perzische volk te vergroten. Zij zou de Perzische regering alle mogelijke hulp verlenen. Mgr. Ammerlaan bediend De vicaris-generaal, mgr. N. L. A. Ammerlaan, heeft gisteravond plot seling een hart-aanval gekregen, m de loop van dc avond werd mgr naar de Mariastichling te Haarlem over gebracht. Zi.n toestand was heden morgen van dien aard, dat uit voor zorg de H. Sacramenten der Sterven den werden toegediend. De bediening geschiedde door dc Bisschop, Zondag zijn de troepen der V. N. ten Westen van Jontsjon een beperk te aanval begonnen, om dc bewegin gen van de tegenstander te verken nen en in het algemeen het initiatief te behouden. Ondanks hevige tegen stand werden kleine vorderingen gemaakt. De Noordelijke artillerie nam in sedert het begin dei' onder handelingen ongekende kracht aan het gevecht deel. In het gebied van Koemsong de den de communisten tegenaanvallen onder dekking van een maanloze nacht. Zij werden teruggeslagen. Zon dag werden de gevechtshandelingen aan het Westelijke front door de re gen belemmerd. Slechts lichte pa trouille-activiteit is hier gemeld. De brug over de Imdjin, die door de con- vooien naar Kaesong wordt gebruikt, is voor de derde maal in enkele we ken tijds weggeslagen. Zaterdagnacht en Zondagmorgen, hebben geallieerde vliegtuigen een groot gebied van Noord-Korea ver kend. Er waren geen tekenen die we zen op een afnemen van de toevloed van voorraden en uitrusting, die van de Mandsjoerijse grens naar het front worden vervoerd. Vijftig geallieerde vliegtuigen mol den, dat zij gedurende hun patrouille tenminste 180 vliegtuigen hebben ge raakt. Bij een schietpartij in een dorp in de omgeving van Poesan is Zondag een lid van de Britse militaire politic gedood. Twee van zijn collega s wer den gewond evenals drie Britse sol daten, vijf Philippijnsc soldaten en een Koreaanse vrouw. Het gevecht zou zijn ontstaan tus sen Philippijnse en Koreaanse solda ten. Toen de Britten tussenbeide wil den komen ging men gebruik maken van vuurwapens. HERDENKING VAN EERSTE GEBRUIK VAN ATOOMBOM Vandaag heeft een Amerikaans Superfort, dat over de Zuidjapanse stad Hirosjima vloog een bloemen krans neergelaten op de plaats waar zes jaar geleden dc eerste atoombom in dc oorlog werd gebruikt. De krans werd kwart over acht in dc morgen uitgeworpen. Het tijdstip van de atoomaanval. Op hetzelfde ogenblik gingen dc klokken in de nieuwe vredeskerk luiden. De ge hele dag zullen er plechtigheden worden gehouden „teneinde de stad tot zijn nieuwe bestemming voor de zaak van de vrede te wijden." KoAAettj,e.... Goede verstandhouding is een we derkerige zaak. Men kan haar wen sen, maar verkrijgt haar niet d eigen toedoen alléén

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1