Bestrijding van de binnenlandse vijand Wetsontwerp tot wijziging van het emigratiebeleïd ingediend „Hembrug" zal optreden als „moederbedrijf' Incident te Woerden blijft gemoederen bezig houden Instelling van een landbouwschap VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1951 DE LEIDSE COURANT 1WEEDE BLAD PAGINA 1 Eerste Kamer Bij de voortgezette beraadslagin gen over de begroting van Oorlog en van Marine heeft minister Staf Donderdagmorgen vastgesteld, dat de heer Schoonenberg bij zijn cri- tiek op de verhoogde defensie inspanning vergeten heeft te ver melden dat in Rusland een dienst tijd van 24 maanden wordt aange houden; overigens is samenwerking in een of ander verband noodzake lijk en voor Nederland is dat het Atlantisch pact geworden. Do minister zeide dat er een ge regeld contact is met onze verbin dingsofficieren en dat wij zijn in gelicht over de plannen. Grote waardering heeft spr. yoor de ma teriële steun van de Verenigde Sta ten. Spr. gelooft niet, dat als de Verenigde Staten menen, dat uit breiding der samenwerking gewenst is, wij ons tegen het opnemen van Spanje in het pact kunnen verzet ten. Ook de bestrijding van binnen landse vijanden wordt voorbereid Steun Wettig Gezag heeft daar bij een zeer belangrijke taak. De Nationale Reserve biedt vele jongeren de mogelijkheid hun bijdrage tot verdediging van het land te geven; de Regering, aldus de Minister voelt niets voor een dienstplicht, ook niet voor een beperkte. Ten aanzien van de verlenging van de diensttijd merkt spr. op. dat alleen pas de lichting 1951-1 twintig maanden zal dienen; verwacht mag worden, dat in Februari voldoende légcringsruimte beschikbaar is. Overdreven. Berichten over het zogenaamde ronselen van vrijwilligers voor Korea zijn ten minste overdreven, verklaart de minister. Overigens wordt nog gewacht op nadere in lichtingen van de detachements commandant. Staatssecretaris Moorman bepleitte de noodzakelijkheid van het bezit van een vliegdekschip. Na de middagpauze heeft staats secretaris Kranenburg verklaard dat de Nederlandse industrie ook in de gelegenheid kan worden gesteld in BELASTINGVERHOGING ZAKELIJK NIET VERANTWOORD. Aldus Katholieke werkgevers. „Wij constateren, dat de belasting verhoging van 245 millioen gulden, welke zo juist door de Kamer is aanvaard, zakelijk onvoldoende ge motiveerd is. Op het ogenblik, dat de Nederlandse economie in een uiterst ongunstige toestand verkeert, dat ook de gjrootst mogelijke zakelijkheid vereist is, heeft de Kamer belasting verhogingen aan het bedrijfsleven opgelegd, dat grote delen van het bedrijfsleven (toch de basis van eco nomische welvaart) ook zonder deze lasten moeite hebben het' hoofd bo ven water te houden". Aldus is de opvatting van de Katholieke Werk gevers, zoals die is neergelegd in het orgaan van deze organisatie. Er is, zo luidt de opvatting der werkgevers, heel wat te doen geweest over het bedrag van 245 millioen gulden. dat moest worden opge bracht. Een conclusie waar men niet aan kan ontkomen is, dat dit be drag een fictie is voor 1951 en ze ker voor de komende jaren. Er is geen mens in Nederland die durft beweren, dat het bedrag, hetwelk thans nodig zou zijn om de begrotin gen sluitend te maken, niet tiental len, maar wellicht hondderd millioen gulden hoger of lager zal liggen voor 1953. Wij nemen aan, zeggen de werkge vers tenslotte, dat het in 's lands be lang is, dat met spoedig weet, wel ke maatregelen genomen dienen te worden om aan de huidige moeilijk heden het hoofd te bieden, en dat dus dit tempo van behandeling gerecht vaardigd was. Vervolgens geloven wij onvoorwaardelijk in de ernst, waarmede minister en volksverte genwoordiging hun voorstellen af wegen alvorens zij in behandeling komen. Maar wij vrezen, dat het tem po van deze debatten wel eens een ongunstige invloed heeft gehad op het rijpe beraad. WATERCADETTEN WORDEN GE TRAIND TE LOOSDRECHT Ge durende tien dagen van 28 Juli tot 7 Augustus zijn een groep water cadetten en zonen van personeels leden van de Marine te gast bij de Marine te Loosdrecht, waar de jon gens 164 in totaal worden on derwezen in de kunst van het roeien en zeilen. Op de foto: enige sloepen in actie. bondgenootschappelijk verband haar producten over de grenzen te leve ren. De civiele productie van de ar tillerie-inrichtingen is een succes ge worden. Alleen voor munitie is men in staat een jaarproductie van 84 millioen te geven. De beide begrotingen werden z.h.s. goedgekeurd. Geen wijziging in schoolgeld L.O. Het ligt niet in de bedoeling wij ziging te brengen in de schoolgeld bedragen voor het gewoon lager on derwijs, heeft minister Rutten aan de Eerste Kamer meegedeeld. De nu geldende bedragen komen de re gering. mede gezien de huidige fi nanciële toestand, niet te hoog voor Textielhandel: Voorraad weer redefijk De moeilijkheden in de textiel handel zijn grotendeels een gevolg van de starre bepalingen van de Nederlandse kledingconventie, die alleen de belangen van de fabrikant dient, aldus de heer M. van Huiden, voorzitter van de Algemene Neder landse Bond van Textieldetailhan- delaren en kleermakerijen tijdens een vergadering te Amsterdam. De onderlinge strijd heeft de win keliers veel geld gekost, zo vervolg de hij. Maar over het algemeen is het nu zo, dat de grote voorraden voor een groot deel zijn verkocht en men is teruggevallen op voorra den, die redelijk kunnen worden ge noemd. Voorts vertelde de heer Van Hui den nog, dat in September bespre kingen zullen beginnen tussen fa brikanten en detaillisten om te trach ten tot overeenstemming te komen voor een nieuwe conventie, die niet alleen met de belangen van de fa brikant rekening zal houden. Sociale organisaties worden ingeschakeld FR IS THANS door de regering een wetsontwerp ingediend bij de *-■ Tweede Kamer, dat beoogt het instellen van organen ten behoeve van de emigratie, welke organen dienen ter vervanging van de Stich ting Landverhuizing. Het is de bedoeling in het leven te roepen: 1. Een Centrale Raad door de emigratie, bestaande uit vertegenwoordigers van departementen en sociale organisaties, welke advies moet geven over emigratie-aangelegenheden; 2 Een uit de raad gevormd Emigratiebe- stuur, dat tot taak krijgt het emigratiebeleid te realiseren; 3. Een Cen traal Bureau als uitvoerend orgaan van het emigratie-bestuur voor de voorlichting, aanmelding en selectie der emigranten. Bij deze voorgestelde nieuwe gang van zaken zullen de aanmeldingen voor emigratie uitsluitend kunnen geschieden bij de gewestelijke ar- beidsbureaux en bij de particuliere organisaties, welke door het emigra- tiebestuur zijn erkend. Uit de toelichting op het ont werp blijkt wel duidelijk, hoeveel waarde de regering hecht aan het werk van de maatschappelijke orga nisaties. De voorgestelde wijziging beoogt immers een zo doeltreffend mogelijke samenwerking van rijks organen en sociale organisaties. Samenstelling Centrale Raad De Centrale Raad voor de emigra tie zal bestaan uit vertegenwoordi gers van de daarvoor in aanmerking komende departementen alsmede vertegenwoordigers van de organi satie van werkgevers en werknemers in de landbouw, de industrie en middenstand, alsmede vrouwenbon den en enige deskundigen. De raad zal uit zich zelf of op verzoek ad vies kunnen geven over emigratie- aangelegenheden. Op deze wijze meent men te bereiken, dat de orga nisaties van maatschappelijke aard in de beleidsvoering worden betrok ken. Het emigratiebestuur, dat uit de Raad wordt gevormd, zal negen leden tellen: de commissaris vóór emigratie; een vertegenwoordiger van elk der volgende departemen ten: Sociale Zaken, economische za ken. Landbouw; twee leden uit de kringen van werknemers en een af gevaardigde van de vrouwenbon den. Dit bestuur zal het contact on derhouden met de regering, het werk van de Centrale Raad voorbe reiden en leiding geven aan het Centraal Bureau. Uitvoerend orgaan Het Centraal bureau zal tot taak hebben, de aanwijzingen voor te be reiden, welke door het emigratiebe stuur en het Rijksarbeidsbureau aan alle in het land werkzaam zijnde organen moeten worden gegeven omtrent de werkzaamheden van uit voerende aard betreffende de voor lichting, de aanmelding en de selec tie. Voorts zal het bureau belast. Groente en fruit naar Duitsland De export van groenten en fruit naar West-Duitsland kan voorlopig normaal doorgaan. De onderhande lingen over de grote Nederlandse uitvoer van tuinbouwproducten in Juli ii* verhouding tot de in die maand beschikbaar gestelde Duitse betalingsmiddelen en over de voor de naaste toekomst beschikbaar te stellen bedragen, geven enige grond aan deze verwachting, aldus het A.N.P. worden met de dagelijk centraal te verrichten werkzaamheden, voor zoveel betreft het doorzenden van fegevens van emigranten naar het uitenland, het onderhouden van contact met het buitenland, het or ganiseren van het transport, het ver strekken van deviezen, enz. Daarnaast zal ook de minister van Sociale Zaken rechtstreeks bepaalde werkzaamheden aan dit bureau, dat de naam van emigratiedienst draagt, kunnen toebedelen. Er blijven im mers ook bij de instelling van een „gemengd orgaan" ten behoeve van de emigratie taken over, welke spe cifiek bij het Rijk behoren. Op deze wijze kan worden ver meden, dat naast de emigratiedienst nog een afzonderlijke Rijksdienst in het leven zou moeten worden ge roepen, aldus het ontwerp. De kosten der voorgestelde maat regelen worden geraamd op jaar lijks ruim 1.9 millioen gulden. Televisie-proef Omroepen dringen op spoed aan De omroepverenigingen hebben zich tot het departement van on derwijs, kunsten en wetenschappen gewend met het verzoek ter wille van een spoedige aanvang van het televisie-experiment zich nu op korte termijn uit te spreken over de door de omroepverenigingen gevraagde inlichtingen. Daar uit een mededeling van de Regering, gedaan op 8 Mei, bleek dat zij slechts op zeer beperkte mate medewerking aan het experiment zou verlenen en dus de kosten van het experiment geheel zouden druk ken op de omroepverenigingen en de N.V. Philips, trokken de om roepverenigingen de door hen toe gezegde medewerking voorlopig in, in afwachting van nadere inlichtin gen, die aan de Regering zouden worden gevraagd. Het overleg dat daarna tussen de Minister van Verkeer en Waterstaat enerzijds en de omroepverenigingen anderzijds heeft plaats gehad, heeft er toe geleid, dat de omroepvereni gingen in afwachting van een defi nitief antwoord der Regering reeds overgingen tot het treffen van de nodige voorbereidingen voor het aanvangen van het experiment in September. Inmiddels zijn van de zijde der Regering over enige belangrijke punten nog geen definitieve mede delingen ontvangen. De verdere voorbereidingen worden hierdoor in sterke mate belemmerd. yr-fr qpgi Een hevige brand heeft gisterochtend gewoed in de voormalige meel fabriek „De Vrede" aan het Noord zeekanaal nabij Zaandam, waarin thans een drogerij gevestigd is van de firma Gebrs. Gert te Nieuw-Ven- nep. De brand ontwikkelde enorme hoeveelheden rook. Een overzichtsfoto van het gebouwcomplex tijdens de brand. Nicotine gedronken A. van Dijk t e 's-Gravcnzande wilde tijdens zijn werk een slok ne mén uit een fles met koffie. Naast deze fles stond een soortgelijke fles met nicotine, die gebruikt werd voor besproeiing in de tuinderij. Van Dijk vegiste zich en dronk uit de verkeerde fles. Dit had ernstige gevolgen. Hoe wel hij direct melk dronk en niet alle nicotine had binnengekregen was zijn toestand toch dermate ern stig, dat opneming in een ziekenhuis noodzakelijk bleek. (Alg. Dgbld.") Antwoord op critiek In de artillerie-inrichtingen Hem brug is aanvankelijk een belangrij ke civiele productie ter hand geno men, die een succes werd, waar door de mogelijkheid bestaat de productie van munitie voortgang te doen vinden. Met Amerikaanse hulp zijn de nodige machines hiervoor verkregen. Mr. F J. Kranenburg, staatssecre taris van Oorlog voor materiaalza ken, .heeft dit meegedeeld in ant woord op scherpe critiek, die het Eerste-Kamerlid Wendelaar op de artillerie-inrichtingen oefende. Nu. is, aldus mr. Kranenburg, vol gens recente gegevens de mogelijk- Jhr. J. Goldman, ambtenaar van de dienst maatschappelijke zorg in het kamp te Woerden deelt ons me de, dat naar zijn mening in de ver slagen betreffende het gebeurde in het kamp te Woerden onjuistheden zijn ingeslopen Hij doet het A.N.P. de volgende mededelingen: 1. Op 21 Juli j.l. gaven de Am bonezen de wens te kennen om op 25 Juli de onafhankelijkheidspro clamatie van de Zuid-Molukken te herdenken o.m. middels het hijsen van de Ambonese vlag. Dit zou in de drie kampen te Woerden voor de eerste maal geschieden. 2. De regeringsinstructies op dit punt luidden dat zuiks op de 25e Juli zou worden geduld, mits op een daarvoor door de sociaal leider aan gewezen plaats. Deze mocht niet zijn de ingang van het kamp alwaar de Nederlandse vlag op de daarvoor ge- eigende dagen wordt gehesen. Het uitsteken van de Nederlandse vlag op 25 Juli was te enen male ver boden. 3. Deze instructies zijn de resp. kampraadsleden van de drie kam pen duidelijk en bij herhaling door ondergetekende voorgehouden, waar bij betrokkenen werden aangespoord zich daaraan te houden teneinde geen moeilijkheden te verwekken. 4. In tw»e kamüen heeft men hieraan stipt gevolg gegeven, 'daar werd de Ambonese vlag enkel op de 25e Juli gehesen waarbij zich ver der geen moeilijkheden hebben voor gedaan. 5. In het kamp aan de Utrechtse Straatweg hebben de bewoners hun toezeggingen aan de lcco-bimge- meester van Woerden ton soijt at- ir.-structies echter niet gevolgd. Hier werd op 25 Juli zswel de Am bonese als de Nederlandse vlag aan de ingang van he* kamp gehesen en bleven daar gedurende ce volgende dagen in top, waar regen de regering op 28 Juli jl. meende te moeten op treden op de reeds m de dagbladen beschreven wijze. 6. De heer Goldman heeft zich hiervan strikt afzijdig gehouden, de vlaggen zijn niet door hem neerge haald, noch is daarbij door hem enige assistentie in welke vorm dan ook verleend. 7. In de hevige beroering en verwarring stelden echter enige overstuur zijnde Ambonezen de heer Goldman persoonlijk aanspra kelijk voor het optreden tegen de vlaggen en namen een dreigende houding aan. Van het „toedienen van een pak slaag" of „afstraffing" was hierbij geen sprake. Het eerste Kamerlid de heer Reijers (C.H.) heeft de minister van binnenlandse zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat op Zaterdag 28 Juli j.l., rijksambtenaren in het Ambonezenkamp te Woerden, de of ficieel uitgestoken Nederlandse vlag, tegen de wens van de kampbewo ners in, hebben ingehaald? 2. Zo de voorgaande vraag be vestigend wordt beantwoord, heoben deze ambtenaren dan daartoe op dracht ontvangen van de minister van binnenlandse zaken, en zo ja, wil de minister dan mededelen, waaraan hij het recht ontleent (met name ten overstaan van deze Am bonezen) het uitsteken van de Ne derlandse vlag op Nederlands grond gebied te beletten? 3. Kan de minister mededelen of, en zo ja, in hoeverre door het uitsteken van de Ambonese vlag op het kampterrein of in de gemeente Woerden de handhaving van de orde en de rust werd verstoord, of dreig de te worden verstoord? 4. Kan de minister mededelen, en zo ja. welke tekenen van poli tieke onrust in dit Ambonezenkamp zich de laatste tijd hebben voorge daan? 5. Is de minister niet van oor deel, dat het inhalen van de Neder landse en Ambonese vlaggen een stimulans kan zijn tot verstoring van de orde en de rust en, zo ja, wil de minister dan bevorderen, mede tot meerdere zekerheid van de hand having der openbare orde, dat in de langdurige burgemees*ersvacature te Woerden op korte termijn wordt voorzien? heid aanwezig om alleen aan mu nitie voor een bedrag van 84 mil lioen per jaar te produceren. De ar tillerie-inrichtingen zullen voorts als moederbedrijf optreden voor kleinere bedrijven, die buizen, schokinrichtingen e.d. kunnen ver vaardigen. De staatssecretaris verklaarde verder, dat ook andere bedrijven munitie zullen gaan aanmaken. Mr. Wendelaar verklaarde na deze mededelingen, dat er dus van een volledige ommezwaai op de „Hem brug" gesproken kan worden. Hij verheugde zich er over, dat wij op de goede weg zijn, maar handhaaf de ten volle zijn scherpe critiek op het beleid over de afgelopen jaren, dat allerdroevigst was en hetwelk hy in de defênsiecomixiissie nader ter sprake zal brengen. Wel vroeg hij zich af, of het wenselijk was, dat de artilleriewerken landbouwwerktui gen blijven produceren, terwijl een maximum-productie voor het oor logsbedrijf nodig is. OPLEIDING VOOR BELASTINGCONSULENT. Met ingang van het studiejaar 1951- '52 zal aan de Katholieke Economi sche Hogeschool te Tilburg een be gin worden gemaakt met de academi sche opleiding tot belastingconsulent. De studie wordt op ongeveer de zelfde wijze ingericht als de acade mische opleiding voor accountant, derhalve een zogenaamde „kopstu die" na het doctoraal examen. Bus met padvinders in botsing Op de Rijksweg, ongeveer halver- wëge Ede en De Klomp is gister avond een touringcar met Schotse padvinders uit Edinburgh en Leith op een grote vrachtauto met aan hangwagen gebotst. Beide voertui gen haden een vrij grote snelheid en de gevolgen van de botsing waren ontzettend. In de saamgedrukte cabine van de vrachtauto bevonden zich behalve de chauffeur, afkomstig uit Monster, nog twee meerijders, die alle drie ernstig werden gewond. Zij konden, na veeL moeite uit hun benarde po sitie worden bevrijd. Ook de chauf feur van de touringcar was er slecht aan toe en de veertig Schotse pad vinders hadden allen kwetsuren op gelopen. Zes hunner moesten in het ziekenhuis te Ede worden opgeno men, waarheen ook de chauffeurs en de beide passagiers uit de vracht auto werden vervoerd. De politie te Ede deelde mee, dat de aanrijding waarschijnlijk te wij ten is aan de bestuurder van de vrachtauto, die te veel naar links zou zijn uitgeweken. Nader wordt gemeld, dat alle Schotse padvinders hun reis naar Rotterdam hebben kunnen voortzet ten. Slechts een van de leiders moest in het ziekenhuis te Ede'achterblij ven. Namens de zes bonden van werkgevers en werknemers Bij de Sociaal-Economische Raad is thans ingediend een ontwerp Al gemene Maatregel van Bestuur tot instelling van een Bedrijfschap voor de Landbouw, zo deelt de Stichting voor de Landbouw mede. De indiening is gebeurd door de stichting voor de landbouw, namens de zes centrale organisaties van on dernemers en werknemers in het agrarisch bedrijfsleven, zoais deze sinds 1945 in deze stichting samen werken. Het ontwerp voorziet in de instel ling van landelijke organen voor de onderscheidene agrarische bedrijfs takken, hoofdafdelingen en afdelin gen genaamd en in die van provin ciale en regionale organen, geweste lijke landbouwschappen geheten, or- Gratis zeebad te Vlissingen Duik in de olie Bij de berging van het Engelse tankschip „War Diwan" dat tij dens de oorlog in de Wielingen op een mijn liep en in tweeën brak heeft zich een onaangename gebeur tenis voorgedaan. Het ligt in de be doeling van de berger, ir E. van Wienen uit Amsterdam, om eerst de tanks leeg te pompen en dan het casco te lichten. Daar in een der tanks de aanwezigheid van een hoe veelheid* zeewater onder de olie werd geconstateerd, heeft men in het onderste deel van de tank een gat geboord en daar doorheen een pijp aangebracht om de olie op te pompen. Dezelfde procedure wilde men bij de tweede tank volgen, maar toen het gat gemaakt was, bleek de ze tank uitsluitend olie te bevatten. Er ontsnapte een hoeveelheid die zich over het wateroppervlak ver spreidde. De Zuid-Westenwind dreef dit naar de Walcherse kust en het was daar onmogelijk om te baden door de aanwezigheid van de stook olie. Het bezoek aan het Vlissingse badstrand was dan ook gisteren gra tis! Het is komen vast te staan, dat thans geen olie meer uit het wrak kan ontsnappen, en nu hoopt men op een verandering van windrich ting en het ontstaan van wat bran ding, opdat de olie aan de kust spoe dig en dat kan zyn binnen enkele dagen zal zijn verdwenen. ganisatievormen, die geheel aanslui ten bij de in de Stichting voor de Landbouw gegroeide samenwerking. Met de indiening van dit ontwerp is de landbouw de eerst bedrijfstak, die haar gedachten over de verwe zenlijking van de wet op de bedrijfs organisatie in de vorm van een con creet voorstel heeft neergelegd. De zes organisaties wie het na langdu rige besprekingen is gelukt, over de inhoud daarvan overeenstemming te verkrijgen, vertrouwen, dat de tot standkoming van dit publiekrechte lijk bedrijfsorgaan, waarvoor zij de naam „landbouwschap" voorstellen, thans op korte termijn kan worden verwezenlijkt. Smokkelaars gaven demonstratie Bij de grenspost te Glanerbrug, aldus het Alg. Dgbld., inspecteerde de douane een luxe auto met een open aanhangwagen. De inzittenden van de auto hadden niets te decla reren en dat klopte misschien wel, maar de douanier richtte zijn scher pe blik op de aanhangwagen en ontdekte daarbij dat de planken van de bodem aan de ene zijde met spij kers en aan de andere zijde met schroeven waren bevestigd. De douanier maakte aanstalten om er een schroevendraaier bij te halen. Maar de inzittenden van de auto wilden hem die last besparen. Met glundere gezichten hanteerden zij zelf een schroevendraaier en nog steeds lachende legden zij de dub bele bodem bloot. „Kijk nu zelf maar, er is niets in te vinden!" De douanier nam een duik en pro duceerde prompt een paar koffie bonen uit die ledige ruimte. Vervol gens herinnerde hij de heren er aan, dat de douane gemachtigd is om voertuigen, kennelijk ingericht voor vervoer van smokkelwaar, in beslag te nemen. Hij ging daar prompt toe over en toen lachten de beide heren zekere M. en v. d. B uit Bussum, niet meer. Uit de stempels in hun pas bleek, dat zij via België naar Duitsland waren gereden. In België is koffie vrij en in Duitsland worden er nog steeds goede prijzen voor betaald. De conclusie lag voor de hand. Met bus en trein zijn de Bussumse he ren huiswaarts gegaan.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6