Muiterij aan boord van Poolse mijnenveger Zij waren het regiem beu L. T. J. Sportdag Rn UJoLFSLRü Een garantiefonds ingesteld om Vebo-tekorten te dekken Heftige debatten in de hitte Stichting Noordwijk krijgt subsidie VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1951 uE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 GISTEREN HEBBEN DE MATRO ZEN van een Poolse mijnenveger kans gezien om midden op de Oostzee alle officieren en onderof ficieren te overmeesteren en in de eetzaal op te sluiten, koers te zetten naar de Zweedse wateren en de Zuid-Zweedse haven Ystad binnen te lopen. Daar vroegen de muiters de autoriteiten om asyl. De mijnenve ger is gisteravond weer vertrokken, minus twaalf matrozen, die de vrij heid hebben verkozen en deze ook zullen behouden, indien de Zweedse regering hen inderdaad als politieke vluchtelingen wenst te beschouwen. WONDERLIJKE MANOEUVRES. Gistermiddag signaleerde de Zweedse kustwacht een schip, dat een wonderlijke zig-zagkoers voer en zich in gevaarlijk ondiep water be vond. Uit de haven van Ystad ver trok de loods Anders Skotte, die even later ontdekte,, dat het schip de Poolse mijnenveger Hedreg Fa- ricson was. Toen hij naderbij kwam, zag hy, hoe zes matrozen bezig wa ren een reddingboot uit te zetten. Skotte beval hun daarmee te stop pen. De mannen vertelden, dat zij hun officieren in de cabines en de eetzaal hadden opgesloten. Bete kent dat, dat jullie aan het muiten zijn? Ja, antwoordden de Polen grin nikend. Skotte kon inderdaad niemand aan boord ontdekken, die op een of ficier geleek, totdat hij door een pa trijspoort in het achterschip het on gelukkige gezicht van een man zag met de kapiteinsringen om zijn mou wen. Op de brug, waar deze kapitein had moeten staan, stond een matroos, die zichtbaar opgelucht was, toen de Zweedse loods hem instructies gaf, hoe hij koersen moest om veilig in de haven van Ystad te komen. De geïmproviseerde kapitein was er bo vendien nog helemaal niet zeker van geweest, dat het schip de Zweedse wateren inderdaad had be reikt. Zal Zweden hen uitleveren? De negentien andere muiters ston den aan dek opgewonden met elkaar te praten, totdat de kade bereikt was en de politie een cordon om hen heen trok om ongestoord een ernstig onderzoek te beginnen. De officier van Justitie ging aan boord en be gon de situatie aan de muiters uit te leggen. Het was nog helemaal niet zeker, dat de Zweedse regering hun inder daad politiek asyl zou verlenen, maar zij, die een officieel request daartoe wensten in te dienen, konden blijven, totdat de regering daarover zou heb ben beslist. De officier liet wel en kele waarschuwingen horen. De mannen konden immers verwachten dat Polen represailles tegen hun fa milieleden zou nemen en om hun uitlevering zou vragen. Zweden be vindt zich daarbij in een moeilijk parket. Gewoonlijk geeft dit land asyi aan politieke vluchtelingen, maar muiterij is een misdaad, welke volgens Zweedse wetten uitjevering rechtvaardigt, zodat het in dit geval bijzonder moeilijk zal zijn om een beslissing te nemen. Zij waagden het erop. Ondanks deze waarschuwingen en bedenkingen bleken twaalf matro zen het er toch op te willen wagen. Zij vertelden, dat zij tot hun muite rij waren gekomen, omdat zij „het régime van terreur in Polen moe waren, misselijk waren van de poli tieke functionarissen aan boord, walgden van de processen te War schau tegen legerofficieren en vast besloten waren om in Zweden te trachten de vrijheid te herkrijgen". De Poolse mijnenveger, die met behulp van speciale instrumenten peilingen op de Oostzee verrichtte ten behoeve van het Poolse visserij instituut ,is met de rest van de be manning zo spoedig mogelijk weer vertrokken. De officieren waren kennelijk bezorgd over de ontvangst, die hun in het vaderland ten deel zou vallen. Krijgt Acheson toch ontslag? Geruchten doen de ronde, dat Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zake, toch binnenkort zal aftreden. Reeds drie maal heeft Acheson, zijn ontslag aangeboden Thans weet de „New York Post" te melden dat hij voor 1 October van dit jaar zijn functie zal neerleggen om plaats te maken voor Overell Harriman die op het ogenblik probeert het Perzische olie conflict op te lossen. Truman wil Acheson niet laten ge an maar is nog altijd volgens de „New York Post" nu gaan in zien dat het de beste oplossing vooi alle betrokkenen is. De president zr.u Acheson's verzoek om ontslag hebben aanvaard. De „New York Post" is een liberaal blad, dat pro- Acheson -.s Een woordvoerder uit het Witte Huis heeft de geruchten, d.'e de laatste dagen toenemen, te gengesproken. Koning Boudewijns diamantveld Belgische visie op het geval Met betrekking tot de verklarin gen van de heer Jules Marijnen, uit Maastricht, betreffende zijn ontdek king, twintig jaar geleden, van een diamantveld in de Belgische Congo wordt namens het Belgische ministe rie van Koloniën medegedeeld, dat een en ander zeer goed mogelijk is, doch de heer Marijnen zich vergist, indien hij meent eigenaar te zijn van deze vindplaats van diamanten. Men moet, om een mijn in de Con go te mogen exploiteren, allereerst in het bezit zijn van een machtiging en deze moet het onderwerp uitma ken van een bijzonder decreet. Bij het Belgische ministerie van Kolo niën heeft men echter geen spoor kunnen ontdekken van stappen, die vroeger met betrekking tot deze aangelegenheid genomen zouden zijn en nimmer is dan ook machtiging ge geven tot exploitatie van dit dia mantveld. Een en ander houdt in dat de heer Marijnen geen aanspraak kan doen gelden op het terrein waar hij de diamanten heeft gevonden, meldt het A.N.P. uit Brussel. Naar aanleiding van deze medede lingen herinneren wij er aan, dat de heer Marijnen geen aanspraak op het diamantveld heeft gemaakt. Hij wil alleen de vindplaats aanwijzen en voor die aanwijzing beloond wor den en een aandeel ontvangen uit de opbrengst der gevonden stenen. NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN VERKOOP VOORMALIG RAAD HUIS GAAT NIET DOOR. Op aandrang van de minister van financiën besloot de raad tot ver koop van het voormalige raadhuis aan de Raadhuisstraat. Bij de open bare verkoping werd dit gebouw in gezet op 20.000.Tevoren bleven onderhandse onderhandelingen zon der resultaat. Bij de daaropvolgen de afslag werd dit bedrag niet ver hoogd. Dit bedrag wordt geacht be neden de werkelijke waarde van het gebouw te blijven. Onder deze om standigheden heeft genoemde minis ter uitstel verleend tot 1 Juli 1952. B. en W. stellen thans de raad voor het pand voor de geboden 20.000 niet toe te wijzen. Ook met het oog op onderwijsbelangen is het nuttig als de gemeente over enige reserve lokaliteiten kan beschikken. Voorts worden ook moeilijkheden verwacht voor de huisvesting van de twee in het pand gevestigde rijksbureaux, indien het gebouw in particuliere handen zou overgaan. Een onder handeling met de Rijksgebouwen dienst is gaande. „Ons belang", Ruim 30 ouden van dagen boven de 65 jaar waren in Hotel „Centraal" Donderdag- avond bijeen ter bespreking van hun belangen. De heer J. J. v. d Speld, voorz. van de gelijknamige vereni ging in Gouda, welke in federatief verband samenwerkt met Rotterdam en Vlaardingen hield een inleiding. Na verschillende r&eds ondernomen acties memoreerde spr. als een van de nieuwste bemoeiingen der ver eniging inzake de verhoging van de kolenprijzen. Hiertoe heeft het be stuur reeds een onderhoud aange vraagd met de Min. van Binnen landse Zaken. I Op 17 Augustus houdt de federa- I tie om 3 uur in het „Blauwe Kruis" I in Gouda een bespreking met ver- tegenwoordigers van de regering 1 over de nieuwe regeling betreffen de de voorziening voor ouden van dagen. Hierna wtdd bij acclamatie het bestuur als volgt samengesteld. C. Roggeveen, voorz., C. Koren, plv. voorz., N. van Egmond, secr., A. de Kaste 2e secr., W. W. v. d. Kwaak, penn. en A. Bons. In een volgende ledenvergadering wordt een zeven de bestuurslid gekozen. De heer M. C. Verboom is met ingang van 1 Augustus benoemd tot ambtenaar ter inspectie der belas tingen. AARLANDERVEEN DE KERKVAARTSWEG VRAAGT DE AANDACHT. Reeds meerdere malen hebben de Aarlanderveense afgevaardigden in de gemeenteraadsvergaderingen de aan dacht van het college gevestigd op de slechte toestand waarin de Kerk- vaartsweg te Aarlanderveen ver keert. Met naime het gedeelte van deze weg ter lengte van 275 m., dat aan de Stationsweg grenst, behoort in een betere staat te worden gebracht in verband met de langs de ene zijde van dit weggedeelte voorko mende bebouwing en mede met het oog op de bebouwing, welke in het partiële uitbreidingsplan „Aarlan derveen" langs de andere zijde van het weggedeelte is geprojecteerd. Dit gedeelte is in onderhoud bij de Drooggemaakte polder aan de west zijde van Aarlanderveen. Daar niet verwacht mag worden, dat het weggedeelte in redelijke toe stand zal worden gebracht en gehou den, zolang de onderhoudsplicht bij de polder berust, aldus schrijven B. en W. aan de raad, hebben wij ge durende enige jaren met het polder bestuur onderhandeld over overna me vain het onderhoud door de ge meente. Deze onderhandelingen hebben nu een bevredigend resul taat opgeleverd. Het polderbestuur heeft zich met, instemming van de vergadering I van ingelanden bereid verklaard bedoeld weggedeelte in eigendom en onderhoud aan de gemeente over te dragen tegen betaling van een bedrag van 45.10 per jaar of 902 ineens. Het polderbestuur heeft geduren de de laatste zeventien jaar een be drag van 5749.81 aan de weg ten koste gelegd. Dit is gemiddeld 338.22 per jaar. De gemeente draagt een derde van deze kosten sedert 1941. Ten laste van de pol der blijft 225.48 per jaar. Het over te dragen weggedeelte maakt een vijfde uit van de gehele bij de pol der in onderhoud zijnde lengte. Al zo komt het neer op 902 gekapita liseerd. Voorts wordt voorgesteld, mede om administratieve redenen, in on derhoud van genoemde polder over te nemen een gedeelte groot 24 m. van de Kerkvaartsweg. BOSKOOP WOLKBREUKRECORD Over de zware onweders, die zich Dinsdag en Woensdag boven Neder land hebben ontlast zijn thans enige cijfers bekend geworden. De zwaar ste bui is gevallen op Dinsdagavond te Boskoop. In 32 minuten tyd viel daar 70 mm regen tijdens een bui, die in totaal 95 mm regen opleverde aldus de Volkskrant. HAZERSWOUDE (Gr.) Een grote districts-sportdag wordt op 5 Augustus op het terrein van „St. Bernardus" gehouden. Negen afdelingen van de L.T J zullen hier elkaar bekampen in de volgende takken van sport: voetbal; estafette; kogelstoten; touwtrekken; verspringen; roeiwedstrijden op de Rijn. Voor de dames: kruiwagenraces; eierenrace en ringwerpen. Aanvang van de sport 12.30 uur. Als intermezzo: Ruiter wedstrijden aanvang 2 uur. 1. Behendigheidswedstrijden op wilde paarden. 2. Dressuurnummer tussen de rij- verenigingen Zoeterwoude en Ha- zerswoude. 3. Zo ook tussen beide verenigin gen een Tollieholrace. 4. Dressuurnummer v. d. Lisser Rij vereniging. 5. Springnummer v. d. Lisser Rij- vereniging. 6. Daarna een grote parade met overhandiging van de beker. Dus een uitgebreid, gevarieerd en sensationeel programma. Geniet allen van uw Zondagmid dag en komt zien wat onze boecen- jeugd presteert. HAZERSWOUDE Autobestuurder raakte macht over stuur kwijt Omstreeks 11 uur gisteravond vond op de Gemeneweg enkele hen derden meters van hei kruispun*, een vrij ernstig verkeersangeval plaats tengevolge waarvan de heer A. A. Groenheiden uit Zoetermcer in ernstige toestand in het Acad. Ziekenhuis te Leiden moest woi- den opgenomen. Zijn auto werd to taal vermeld. Vermoedelijk door dat de bestuurder, die alleen in de wagen zat de macht jver het stuur verloor is hij enkele meters zig-zags- gewijs over de weg gegaan, kwam daarna m de linker g'asberm te recht, kruiste vervolgens het fiets pad, reed een tas straatstenen om ver en is tenslotte weer via de gras berm op dc rijweg terecht gekomen, waarna hij ever de kop sloeg in zijn lengte as en kwam tenslotte dwars over de weg tot stilstand. Even te voren wera de bestuurder uit de auto geslingerd en engeveer zes meter verüer tegen de straatstenen gesmakt. Hij is in vrij ernstige toe stand naar uit ziekenhuis vervoerd. Gelukkig was er geen verder ver keer ter plaatse JAANTJE SLOOTWEG OVERLEDEN. Jaantje Slootweg, oe vrouw, die ondanks haar hoge leeftijd jarenlang geheel alleen midden in de Delfpol- der woonde op het veelhoudersbe- drijfje, waar zij ook geboren werd, is op 78-jarige leeftijd overleden. HOOGMADE Oranjefeest. Ook de 2e dag van het feest is goed geslaagd. Iedereen en alles werkte mee om dit te ver krijgen. Als le punt stond op het programma de keuring van de ver sierde paarden met tilbury en rij wielen. De jury besliste, dat de vol gende mededingers belu"oond wer den: 1. P. Zonneveld, 2. C. Elstgeest, 3. J. Zwetsloot Th.z. Hierna volgde de optocht, weer onder de vertrouwde tonen van de R.K. Harmonievereni ging, naar het land waar het ring- rijden om schitterende prijzen werd afgewerkt. De winnaars werden: Da mes: 1. W. Zonneveld, 2. J. Lieverse- Bakker, 3. G. v. d. Meer C.d. Heren: 1. P. Disseldorp J.z., 2. J. v. d. Salm, 3. P. H. v. Melick. 's Middags volgde ringryden op de fiets voor dames. De prijzen hier voor werden toegekend aan: 1. J. Zonneveld, 2. A. v. Leyden, 3. J. Lie- verse-Bakker. Later in de middag volgde stoe lendans voor gehuwde dames, le prijs H. A. Hoogeboom-Volwater, 2. A. Neyman-v. d. Ing, 3. C. C. v. d* Salm-Borst. De prijzen van het ringrijden op de fiets voor heren, werden behaald door: 1. C. Kammeraat, 2. C. v. San ten. 3. P. Zonneveld. Om acht uur werden de prijzen on der toepasselijke woorden uitgereikt, waarna een ieder zich naar het feestterrein begaf. Resumerend kun- VACANTI ETIJD-FOTOTIJD - cin-e eylent>eel^_ BREESTRRRT 79 LEI DE n-TEL 21851 nen wij beide dagen een alleszins goed geslaagd en verzorgd feest noe men, waarvoor ongetwijfeld de orga nisatoren, in dit geval het feestco mité, de dank van alle inwoners kunnen aanvaarden. RIJNSATERWOUDE G. A. Rijkelijkhuizen Crzn. be haalde op de ambachtsschool te Hoofddorp zijn diploma timmer man, bekroond met de eerst prijs. ROELOFARENDSVEEN Tumuitvoering. A.s. Zondag zal er op het D.O.S.R.-terrein een turndemonstratie gegeven worden door de gymnastiekver. van Leimui- den. Deze jonge ver. zal met 6 groe pen haar programma afwerken. Voor de aanvang om 2 u. 30 zal de ver., voorafgegaan door tamboers, ver trekken vanaf de St. Pancratiuszaal. UIT DE OMGEVING LISSE R.K.V.V. Lisse hield jaarvergade ring. De R.K. Voetbalver. „Lisse" hield haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer C. Strik. Uit het financieel verslag van de penn, bleek een nadelig saldo van 470,54. De voorzitter lichtte het te kort toe en zette uiteen hoe dit weg gewerkt zou kunnen worden. Het bestuur stelt voor om de contributie te verhogen, of de bondscontributie en het lidmaatschap van N.K.S., op dat het tekort gedekt kan worden. Het bestuursvoorstel om de bonds contributie te laten betalen door de leden werd besproken. Hierdoor zou 250 meer aan inkomsten wordep verkregen. Uiteindelijk werd na be spreking besloten om de normale contributie te verhogen met 0,05 per week. De junioren en adspiran- ten betalen derhalve 0.15 per week en de senioren 0.25 per week. De ver. neemt dan de bondscontributie en de bijdrage van de NK.S. Het bestuur deelde mede, dat getracht zal worden om een terreinverlichting te verkrijgen, doch omtrent de kos ten moeten nog besprekingen plaats hebben. De penn. werd décharge verleend. Overgegaan werd tot de benoeming van een elftalcommissie. Besloten werd deze commissie uit te breiden tot 7 leden. Gekozen wer den Jan van Diest, Joop van Diest, i J. Beyk, J. v. d. Poel, Th. Kortekaas en P. van Dijk. De heren C. Strik, J. Langelaan en Th. Kortekaas werden herkozen als bestuurslid. WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KANS OP ONWEER. Veranderlijke bewolking met morgen overdag plaatselijk en kele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Zuid en Oost. Warm weer. 4 Aug.: zon oj 5.00 en onder 20.27; maan op 6.31 en onder 21.07 uur. Voor de komende tentoonstelling Het bestuur van de Vebo te Leiden heeft onlangs besloten een garantie- fonds in te stellen, om eventuele ex ploitatie-tekorten te kunnen dekken. Aan 31 gemeente-besturen en aan een evengroot aantal Boerenleen banken is het verzoek gericht hier voor te willen intekenen, waaraan op verheugende wijze gevolg is ge geven. Het vorig jaar leverde de lustrum tentoonstelling een nadelig saldo op, mede ten gevolge van het bijzonder slechte weer Het bestuur heeft zich toen afgevraagd, of het wel juist is, dat de Vebo zichzelf moet bedruipen, aangezien de werkzaamheden van de Vebo een zeer groot algemeen be lang dienen, waarmede de betrokken gemeenten bijzonder gebaat zijn. Ook de Boerenleenbanken in dit rayon zijn geïnteresseerd bij de Vebo, omdat beide ten doel hebben de eco nomische positie van de agrariërs te verbeteren. Het bestuur heeft de gemeentebe sturen verzocht een garantiebedrag beschikbaar te stellen van twee en een halve cent per inwoner. Aan de gezamenlijke Boerenleenbanken is een totaal-bedrag gevraagd. Er moe ten nog verschillende antwoorden bin nenkomen, maar over het algemeen, zo werd ons door het Vebo-bestuur medegedeeld, heeft men begrip voor de moeilijkheden en zijn zowel de gemeentebesturen als de Boerenleen banken bereid hun aandeel bij te dra gen. Vanzelfsprekend, dat met deze ga ranties de subsidies, die verschillen de gemeentebesturen gewoon zijn te geven, komen te vervallen. Wan neer de tentoonstelling geen nadelig saldo oplevert, zal bovendien van het garantie-fonds geen gebruik worden gemaakt Vee- en kaastentoonstelling. Thans kan reeds worden medege deeld, dat de komende tentoonstel- Gemeenteraad Noordwijk De gemeenteraad van Noordwijk vergaderde gisteravond onder voor zitterschap van burgemeester Van Berckel. Afwezig waren de heren Sedelaar en Van Rhijn. Twee agendapunten vormden de hoofdschotel van deze bijeenkomst namelijk een voorstel om 750 be schikbaar te stellen voor de ont vangst van deelnemers en mede werkers van het Zaterdag te houden concours d'élégance en een voorstel om 1500 beschikbaar te stellen voor de Stichting Noordwijk. Beide voor stellen brachten de gemoederen da nig in beroering, waarbij de heer Rippen als grootste opponent zeer heftige critiek leverde. In deze op soberheid aangewezen tijd, noemde spr. het betreurenswaardig, dat men voor een feest van uitsluitend pracht en praal subsidie wil geven. De voorz. antwoordde, dat dit ge zien moest worden als een gebeur tenis van de eerste orde, die voor de badplaats van veel belang is De heer Vogelaar wees nog op de consequenties, die een luxe badplaats nu eenmaal met zich medebrengt en daarna werd het voorstel aanvaard met 12 stemmen voor en 3 tegen. De subsidie aanvrage voor de Stichting Noordwijk maakte meer tongen los. De heer Rippen achtte de noodzaak van deze Stichting niet aangetoond en beweerde nog nim mer een klacht over V.V.V verno men te hebben. De laatste ver. moest volgens spr. echter genoegen nemen met enkele honderden guldens, ter wijl de nieuwe stichting meteen 1500 in de wacht wil slepen. Spr. noemde dit meten met twee maten en bepleitte aanhouding van het voorstel tot de behandeling van de nieuwe begroting. Verschillende an dere leden wenste de behandeling eveneens op een later tijdstip. Met klem werd het voorstel daar na door de voorz. verdedigd. Hij wees op de grote resultaten van de nieuwe stichting en de bergen werk, die reeds zijn verzet. Verder memo reerde spr. het organiseren van ver schillende culturele evenementen, die voor het ontstaan van de stich ting nimmer in Noordwijk plaats hadden. De V.V.V. ontving 1000 voor de bloemenfeesten, zodat er eigenlijk geen verschil bestaat in de subsidieëring. Nadat er nog hevig gedebatteerd was over het voorstel werd het aangenomen met 8 tegen 7 stemmen. Bij de rondvraag informeerde de heer Vogelaar naar de stand van za ken bij de twee roulette-clubs te Noordwijk, welke inmiddels gesloten bleken te zijn. Het schijnt een uiterst moeilijk om deze speelholen uit de wereld te krijgen. Opnieuw laaide het vuurtje op, toen de heer Rippen op zijn vraag of het juist was, dat de heer F. Was senaar, ex-hoofdinspecteur van po litie, opnieuw een vaste aanstelling bij de gemeente, zij het dan niet bij de politie had verkregen, bevestigend werd beantwoord. Als oud-gijzelaar was vragenstel ler hierover zeer ontstemd en in ge heime zitting komt dit punt later opnieuw aan de orde. De heer De Monye nam het op voor de bewoners van de Duinweg, die zich ernstig gegriefd voelen door de weigering van B. W. houtwal vlak voor hun percelen op te ruimen en het ruime uitzicht van voorheen te herstellen. Hij kon voor het moment echter nog geen succes boeken. NOORDWIJKERHOUT Consultatiebureau zuigelingen. Het consultatiebureau voor zuige lingen zal in de maand Augustus gesloten zijn. WASSENAAR Op een steen gedoken. Gister avond kwam de 13-jarige W. K. al hier, die clandestien aan het zwem men was in de Zijl wetering, tijdens het duiken vanaf de kant met zijn hoofd op een steen. De jongen kreeg een snijwond aan zijn voor hoofd en is nadat geneeskundige hulp was verleend naar zijn woning overgebracht. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 3 Aug. Vee. Aanvoer. 10 fokstieren, 19 slachtstieren, 45 kalf en melkkoeien, 63 varekoeien e. a., 200 vette koeien, 20 vaarzen, 15 pin ken, 10 graskalveren. 40 vette kalve ren, 64 nuchtere slachtkalveren, 10 nuchtere fokkalveren. 176 vette schapen, 420 lammeren 60 zeugen 370 schrammen, 1114 biggen, 4 paar den. 4 veulens, en 14 bokken of gei ten. Prijzen: kalf- en melkkoeien 660980, varekoeien e. a. 480 800, vette koeien 7201000, 2.30 2.80 per kg. levend gewicht, vaarzen 525820, en pinken 400550, han del flauw: nuchtere slachtkalveren 4565. en nuchtere fokkalveren 65110, handel stug duur; vette schapen 90115, vette lammeren 70—90, handel flauw; schrammen 60100 en biggen 30—55. handel stug duur: bokken of geiten 1535 handel matig Kaas. Aangevoerd 68 partyen Goudse en 8 partijen Leidse kaas, to taal 76 partijen. Prijzen: Goudse ex tra kwaliteit 2.22 le soort 2.12 2.18 en 2e soort 2.052.11 en 1ste soort Leidse kaas 2.002.06 per kg Handel kalm. LEIDSCHENDAM, 2 Aug. Eieren. Op de eierveiling waren aange voerd 6120 eieren. Gen werd voor 2383 eieren no. 1 17.30—17.60, 1085 eieren no. 2 16.25—16.60; 2220 eieren ling gehouden zal worden op Donder dag en Vrijdag 20 en 21 September a.s. op het Veemarktterrein. Boven dien wordt op 19 en 20 September in het Waaggebouw een Kaastentoon- stelling gehouden, die men zó aan trekkelijk zal trachten te maken, dat ook stedelingen hiervan kunnen ge nieten. Het is nog niet zeker, of de tentoonstelling dit jaar wederom met een concours hippique besloten zal kunnen worden. Laatste Berichten HET OFFENSIEF DER CHINESE NATIONALISTEN. In gezaghebbende kringen te Hong kong legde men grote terughoudend heid aan de dag t.a.v. de berichten over het op grote schaal binnenruk ken Chinese nationalistische troepen uit Birma in de Zuidelijkste Chinese provincie Joennan. Men hecht in deze kringen nog minder geloof aan het bericht dat 35.000 man Chinese nationalistische troepen in Indo-China gereed zou den staan om de Zuid-Chinese pro vincie Kwangsie binnen te rukken. „Het is inderdaad mogelijk", aldus deze kringen, „dat Chinese nationa listische troepen, die twee jaar gele den de wijk hebben genomen over ae Birmese grens, thans China weer zijn -binnengetrokken, doch aan de hand van de bekende feiten zijn wy van mening, dat hun sterkte dan niet meer dan vier a vijf duizend man bedraagt". TWEE OFFICIEREN VAN DE LUCHTMACHT IN ARREST. Op grond van het vermoeden dat zij onregelmatigheden hebben ge pleegd, heeft de chef van de lucht machtstaf zich genoodzaakt gezien twee officieren in voorlopig arrest te doen stellen. Hangende het onder zoek kan men ons van de zijde der luchtmacht geen nadere inlichtingen verstrekken. NEDERLANDSE PADVINDERS IN BAD ISCHL AANGEKOMEN. Het Nederlandse contingent pad vinders is na een vermoeiende aoch vlotte reis op de wereldjamboree te Bad Iscl/ aangekomen. VIJFHONDERDDUIZENDSTE BEZOEKER OP SCHIPHOL. Gistermiddag passeerde op de Am sterdamse luchthaven Schiphol de 500.000ste bezoeker het loket. Het was mevrouw J. Knaven—Hofstede uit Purmerend, die met haar echtgenoot en twee zoontjes een bezoek aan Schiphol bracht. Aan mevr. Knaven werd namens de directie het boek „Ons Schiphol" aangeboden. De af deling civiele dienst van de K. L. M. offreerde haar een grote taart en de afdeling rondleiding bood een rond vlucht boven Amsterdam aan. Deze betekende voor mevr. Knaven de luchtdoop. In 1950 arriveerde de 500.000ste bezoeker op 8 Augustus. Sinds de bevrijding hebben nu ruim 3.700.000 belangstellenden een bezoek aan Schiphol gebracht. no 3/ 15.5016.00; 350 eieren no. 4 14.6015.30, 82 eieren no. 5 14.00 14.25. Verder waren aangevoerd: 40 kippen 1.25—5.15, 61 hanen 0.50 —3.15, 22 duiven 4555 cent, 52 ko- nynen 0.706.50. VEUR, 2 Aug. Groente. Bloem kool 1233, komkommers 1631; kromme komkommers 1531; an- dyvie 57. spinazie 818; poste lein 610; bospeen 3538; sla 2 7; snijbonen 3034; rode kool ƒ5 20; kroten 5; tomaten 1943; meloenen 0.4'01.08. LISS, 2 Aug. Bloembollen. En kele vroege Tulpen, z 12 en z. 11: Brilliant Star 8.90, 0.—; La Reine Max 4.70, 3.40; Ibis 4.50, 3.15; Gen. de Wet 5.80, 5.70; Olympiade 5.10, 5.15. Pelikaan 5.0. Attraction 5.55, 5.55; Couleur Car dinal 8.30 7.30; Cram. Brillant 4.75, 5.35; Mon Tresor 12.90, 12.30. Dubbele vroege Tulpen: Marechal Niel 9.0.Imperator Rubro- rum 8.75. 8.85; Vuurbaak 13. 0.— Darwin Tulpen: Zwanenburg f 4.80 0.—; Red Pitt 0— f 5.2Ó; Wm. Pitt 3.75, 4.50: Bartigon 4.45. 4.80; Campfire 4.60, 5—; Allard Pierson 0. - f 4.75: Elisabeth f 5.20, 5.70; Tubergen's Glory f 6.30 0. March Haig 8.50 f 0.Citv of Haarlem 8.50 8 20: Bar. de la Tonnaye 4 65. 5.25; Pride of Haar lem 4.0.Golden Harvest 4.60 5.80 Mendel Tulpen: v. d. Eerden 5.25 5.20: Fr. Nansen f 5 30 5.15: White Sail 3.95. f 4.05: Scarlet Admiral 5.20, 4.75: Piquante f 12 30, f 12 20 Krealee's Triumoh 4.60 4.45: We ber 4.80. f 5.10; Parkiet Tulpen: Blue Parrot 4.80 5.90; Red Champion 0.11.10

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2