S)e CcidóeSon^ant De Chinese Nationalisten vallen China binnen Besprekingen te Kaesong lopen vast Bedreiging met de atoom-bom? COMMUNISTISCHE KOLONNES SNELLEN TOE Over de grens van Birma Het ontwerp-verdrag met Japan De nieuwe bisschop van Berlijn Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1951 42ste JAARGANG No. 12349 Mao krijgt een nationalistische por Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 IN DE MOEDERTAAL IN de jongste „Sint Bavo", Commu- nicanda Ordinariatus Harlemen- sis, komt een artikel voor, waarvan de uitdrukkelijke bedoeling is, dat het weerklank zal vinden in de dag bladpers, een bedoeling, waarop we prompt willen ingaan Het artikel handelt over het gebruik van de voor de meeste mensen onverstaan bare Latijnse taal bij kerkelijke plechtigheden en polst, in hoeverre de Nederlandse Katholieken het op prijs zouden stellen, indien zoveel mogelijk de landstaal werd gebe zigd: „Het zou de moeite waard zijn om eens te weten hoe de reac ties zouden zijn uit de kringen der gelovigen wanneer deze zaak het gebruik van de moe dertaal in de liturgie eens in een dagblad naar voren werd gebracht in ons vaderland en niet in tijdschriften die maar voor een zeer beperkte kring toegankelijk zijn Het kon dan wel eens gebeu ren dat men verbaasd zou staan over het sterke verlangen dat in zeer vele kringen van allerlei schakering leeft en van waaruit men zou vragen om een ruimer en veel ruimer gebruik van het Nederlands bij de toediening der Sacramenten en zelfs in sommige gedeelten van de H. Mis." Het artikel in „Sint Bavo" acht het zelfs noodzakelijk, dat men op dit punt zijn wensen kenbaar maakt: „want zwijgen de katholieke gelovi gen, dan wordt het zeer moeilijk voor de Kerk, voor de hiërarchie, voor de Paus, om te weten welke verlangens er op dit gebied leven" Ook hier is het, dat; wie vraagt, verkrijgt. Het mag algemeen bekend zijn, dat in Frankrijk en Duitsland, de Apostolische Stoel van Rome goedgunstig heeft beschikt op aan vragen, om het gebruik van de landstaal bij verschillende plechtig heden toe te staan. In Duitsland is het sinds kort zo, dat de toediening van het Doopsel, van het Huwelijk en van de laatste H. Sacramenten bijna geheel in het Duits geschiedt, evenals de begrafenisplechtigheden Ook is er verlof gegeven om in sommige gebieden de Vespers zo goed als geheel in het Duits te zin gen. De Paus zelf heeft dus een open oör voor de bezwaren, welke het bezigen van het Latijn met zich voert en komt daarin enigermate tegemoet. Of deze tegemoetkoming zich nog verder zal uitstrekken en b.v. ook sommige gedeelten van de H. Mis gaat omvatten, zal wel voor een groot deel afhangen van een voortgezette aandrang op deze voor zichtige poging het Latijn te ver vangen door de moedertaal. Het is zaak, dat de Nederland se Katholieken eveneens, langs de daartoe aangewezen weg ook in deze geschiedde niets buiten tie bis schop hun wensen en verlangens tot uitdrukking brengen. Men zal inderdaad verbaasd staan, hoe sterk het verlangen in ons volk leeft naar een ruimer en veel ruimer gebruik van het Nederlands. Met alle bewondering voor de pracht en de kracht van het Latijn, met alle waardering voor de histo rische betekenis ervan in het kerke lijk gebruik en met begrip voor de vóordelen van een algemene taal voor de Katholieke, d.w.z. Algemene Kerk, kan niet worden ontkend, dat het gebruik van deze, voor Neder landse oren zeer moeilijke taal eën zware handicap betekent en bete kend heeft voor een goed-liturgische beleving van het Christendom. La ten degenen, die wel Latijn kenneii. het zich niet ontveinzen, dat het voor de overgrote meerderheid „La tijn" is, wat volgens het Nederlands spraakgebruik betekent: „Ik begrijp er niets van". Reeds in vroeger ja ren hebben we ons gekant tegen Latijnse opschriften in de kerken en gepleit voor Nederlandse zang bij de plechtigheden. Zou wat de of ficiële eredienst van de Kerk, de H Mis, betreft, voorshands een uitzon dering moeten worden gemaakt het is immers meer een schouwspel dan een hoorspel voor de meer intieme plechtigheden als de toedie ning van sommige Sacramenten, in wijdingen en zegeningen, gebeden der stervenden en begrafenissen zou een gehele of gedeeltelijke verdiet- sching aanbevelenswaardig zijn. Het seizoen, de vacantiemaand. leent er zich minder goed voor een meningspeiling, en tot het op stellen van gezamenlijke verzoeken, doch het kan zijn nut hebben, de vraag: Latijn of Nederlands? reeds nu te stellen, opdat met name de standsorganisaties er hun gedachten reeds over laten gaan en haar op hun program van actie kunnen plaatsen. Daarom volstaan we met deze korte aankondiging, voorne mens er later op terug te komen. Het betreft hier een onderwerp, dat van uitzonderlijk groot belang is te achten voor de ontwikkeling van het geloofsleven in deze gewesten, een onderwerp, dat, nu het open baar is aangesneden, rijp beraad en geleide activiteit vereist om tot een gelukkig resultaat te voeren. Zondag 5 Aug. wordt Prinses Irene 12 jaar E'EN MOGELIJK DREIGEMENT met de atoombom schemerde giste ren door het bericht van de Washingtonse correspondent van de „New York Post", dat president Truman bevel zal geven atoombommen te gebruiken, indien de wapenstilstandsbesprekingen in Kaesong mis lukken en de communisten het grote offensief beginnen, waarop zij zich al meer dan een maand hebben voorbereid. Amerika's hoogste militaire en diplomatieke autoriteiten zouden zich hierover de laatste dagen op een reeks uitvoerige besprekingen op het Witte Huis hebben beraden. Het Witte Huis en het Amerikaanse ministe- ie van Defensie weigerden gisteravond commentaar op dit bericht te geven. „ONAANVAARDBAAR" ZEGT NAM IL De onthullingen van genoemde correspondent, Robert Allen, kwa men op dezelfde dag, waarop gene raal Nam II in Kaesong het geal lieerde voorstel voor een bufferzone ten Noorden van de 38ste breedte- id botweg verwierp. „Onfair, on oprecht, onredelijk en onaanvaard baar", noemde de Noordkoreaanse generaal het UNO-voorstel. Geallieerde waarnemers hadden overigens de indruk, dat de com munisten op nieuwe instructies wachten en trachten, de besprekin gen slepende te houden. Ook vandaag hebben de besprekin gen te Kaesong geen succes opgele verd, Na de vergadering werd mede gedeeld, dat men Zaterdag opnieuw bijeen zal komen. Beide zijden ble ven op hun standpunt staan. Algemeen is men te Washington van mening, dat Rusland bij het ge bruik van atoomwapens niet zal in terveniëren, omdat het niet klaar L« voor een wereldoorlog. Volgens een communiqué van het Amerikaanse achtste leger wonnen de verbonden troepen meer dan 3 km. terrein bij aanvallen ten Zui- Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlém zal Woensdag 8 Augustus geen audiëntie verlenen. Gesneuveld in Korea De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevechten in Korea op 26 Juli jl. zijn gesneuveld: de soldaat eerste klasse F. Brouwer, uit Haskerland, de soldaat C. P. Kempen, uit Amsterdam, de korporaal P. B. Slager, uit Stedum. De soldaat Brouwer is gebo ren op 4 Juli 1927. Hij was on gehuwd en afkomstig van het regimenit Johan Willem Friso. De soldaat Kempen werd 21 Augustus 192? geboren. Hij was ongehuwd en afkomctig van het regiment verbindingstroe pen. De korporaal Siager werd op 2 Februari 1S25 geboren. Hij was ongehuwd en afkomstig van het corps mariniers den en Zuidwesten van Koemsong, waar zjj weinig tegenstand onder vonden. Ten Noorden van Yanggoe deden patrouilles der verbondenen opnieuw aanvallen, maar stuitten op krachtige tegenstand. Er wordt geen belangrijke activiteit aan het front gemeld. Amerikaanse lichte bommenwer pers lieten gehele gebieden van Pjongjang, de Noord-Koreaanse hoofdstad, brandend achter na aan vallen op grote munitie- en uitrus tingsopslagplaatsen in het stadsge bied; aldus het communiqué. l/OLGENS BERICHTEN UIT SAIGON trekken 18.000 Chinese nationa- listische soldaten de Zuidelijkste Chinese provincie Joennan binnen. In onbevestigde, te Saigon ontvangen berichten wordt voorspeld, dat de grootste veldslag in China sedert twee jaren zich zal ontwikkelen. Communistische kolonnes trekken snel in Zuidelijke richting om de na tionalistische aanvallers op te van gen. Het nationalistische leger zou 15.000 geregelde soldaten tellen, inclusief valschermtroepen, en 3.000 gue rilla's, het geheel onder bevel van generaal Li Mi. Volgens berichten zijn 4.000 communistische soldaten op weg naar het bedreigde gebied. UIT DE LUCHT BEVOORRAAD Een nationalistische kolonne van 10.000 man heeft even ten Zuiden van de Birmaweg de grens overschreden. De kolonne splitste zich in drieën. Een tweede kolonne overschreed de grens 160 km. meer naar het Zuiden en veroverde twee steden in het grensgebied. Een derde kolonne ruk te op naar het vliegveld Mengse, doch werd door het communistische garni zoen teruggeslagen. Daarna zwenkte deze kolonne naar het Zuidoosten om een ander vliegveld. Menghai, aan te vallen. vliegvelden, die langs de opmars route der nationalisten liggen. Generaal Li zou bij het reorgani seren van zijn troepen zijn geholpen door de guerilla-hoofdman Moe Sjoei, die opereerde in de Chinese provincie langs het Noordelijke uit einde der Birmese grens. Ook Petsche lijdt nederlaag WEER DE ONDERWIJSKWESTIE Na een debat van vele uren heeft j de Franse kabinetsformateur Mau- De ontvangen berichten melden, I rice Petsche vannacht in de Kamer dat de strijdende valschermtroepen 1 n'®l de vereiste grondwettelijke meerderhe'd gekregen. Hij kreeg en sommige van de eenheden van ge neraal Li van uit de lucht worden bevoorraad. De invasie wordt beschreven als de grootste aanval door de nationalis ten. sedert de communisten in 1949 geheel China bezetten. Duizenden na tionalistische soldaten werden toen over de grens naar Noord-Birma ge dreven. De aanvallers zouden reeds enige kleine communistische garnizoenen zijn gepasseerd, die op hulp van de in Zuidelijke richting trekkende com munistische soldaten wachten. Gemeld wordt, dat generaal Li Mi even achter de Birmese grens nog een strijdmacht gereed heeft. Zijn doel zou zijn een strook grondgebied van ongeveer 160 km. breedte tussen de Birmeese grens en de rivier de Mekong te bezetten. Dit gebied is van strategisch belang wegens de Uitvoer naar Sovjet-zóne stopgezet De Westduitse regering heeft gis teren gelast, dat de gehele West duitse uitvoer naar Oost-Duitsland met ingang van middernacht moest worden gestaakt, zo meldt het Westduitse persbureau D.P.A. NEDERLANDSE BEZWAREN J^E NEDERLANDSE REGERING heeft dezer dagen zowel te Washing ton als te Londen haar bezwaren naar voren gebracht tegen het ont werp vredesverdrag met Japan, dat in de maand September te Són Fran cisco zou worden ondertekend. De bezwaren van Nederlandse zijde be treffen in hoofdzaak vier punten van het ontwerp: 1. Ingevolge artikel 14 b van het ontwerp zouden na de ratificatie van het verdrag alle vorderingen van Ne derland als staat tegenover de Ja panse staat of tegenover Japanse bur gers afzonderlijk, dan wel vorderin gen van afzonderlijke Nederlandse burgers tegenover individuele Japan se staatsburgers, voortspruitend uit door oorlog of bezetting geleden scha de, zijn kwijtgescholden. Hiertegen heeft de Nederlandse regering grote bezwaren. Zij vraagt zich af, of dit niet tot gevolg -zou kunnen hebben, dat de Nederlandse staat door de Ne derlandse rechter voor vorderingen van Nederlandse burgers aansprake lijk zal worden gesteld. 2. In het ontwerp is voorzien in een schadevergoeding voor geallieer de ex-krijgsgevangenen Het bedrag voor deze schade vergoeding acht de Nederlandse regering veel te laag. De Neder landse regering heeft echter nog gro tere bezwaren tegen het feit. dat men alleen een schadevergoedingsrecht toekent aan militairen en niet aan burger-geïnterneerden. 3. Een derde bez-vaar betreft het artikel over de visserij. De Neder landse regering zou gaarne de to nijnvisserij aan d Noordkust van Nieuw Guinea beschermen en ver hinderen, dat de ongewenste situatie van vóór de oorlog in dat gebied zou herleven. Reeds zijn in de buurt van slechts 281 stemmen in plaats van de 314, die hij minstens nodig had. Tegen stemden 101 Kamerleden, terwijl een zeer groot aantal zich van stemming onthield. Petsche's nederlaag stond al vast, toen bekend werd, dat de socialisten hem niet zouden steunen. Scherper dan ooit tevoren stonden zij tegen over de katholieke MRP, toen de kwestie van de subsidiëring van het bijzonder onderwijs ter sprake kwam. Een hartstochtelijk beroep van de formateur deed daar niets aan af toen de rechtervleugel op meer steun voor de bijzondere scho len aandrong, eisten de socialisten zelfs haar naasting. Duitsers leven op te grote voet De Westduitse vice-kanselier dr. Bluecher heeft in een te Munster ge houden rede het „mateloze verbruik" in Duitsland aan de kaak gesteld. Te gelijkertijd heeft in Keulen de eco nomische minister van het land Noordrijn-Westfalen, dr. Staeter, ge sproken over „onverantwoordelijke luxe der grote massa". Volgens dr. Bluecher leeft het Duitse volk over de gehele linie in de verbeelding, dat het zich hetzelfde zou kunnen permiteren als in normale vredestij den. De grond van de economische moeilijkheden, waarin Duitsland nog altijd verkeert, is volgens Bluecher, dat de bevolking geen maat weet te houden. Vooral de bedrijven moesten zich volgens dc vice-kanselier ont houden van mateloze uitgaven, die de Duitse credietwaardigheid in gevaar brachten. Men moest volgens Blue cher bereid zijn vier of vijf jaar lang op de tanden te bijten", wilde men bereiken, dat Duitsland eens weer op eigen benen zou kunnen staan. Minister Strater noemde het „een schandaal", dat de bevolking van West-Duitsland thans bijna negen milliard per jaar uitgeeft aan genot middelen, terwijl aan noodzakelijke levensmiddelen slechts achttien mil liard wordt uitgegeven. Het was vol gens minister Straeter niet een be paalde kleine klasse, die de hoge uit gaven voor genotmiddelen permiteer- de, doch het volk had over de ge hele linie afgeleerd bescheiden te zijn. Rondom Kasjmir „Hartelijke'' uitnodigingen Liaquat Ali Khan, de eerste mi nister van Pakistan, heeft de uitno diging van zijn Indiase collega Pan dit Nehroe, om een bezoek tc bren gen aan New Delhi, teneinde de moeilijkheden tussen beide staten te bespreken, van de hand gewe zen. De leiders van beide landen heb ben elkaar in dc afgelopen weken „zeer hartelijke" uitnodigingen doen toekomen om het conflict over Kasj mir in hun respectievelijke hoofdste den te komen bespreken, maar bei den blijven er op staan om dat in de eigen hoofdstad te doen. Liaquat wil niet naar New Delhi, Nehroe niet naar Karatsji. De Pakistaanse premier antwoord de op Nehroe's laatste uitnodiging het volgende: Ik zou tot de uiteinden der aarde willen gaan voor de zaak van de vrede, maar het is zelfs van mij te veel gevraagd om een jaar lijkse tocht naar New Delhi te on dernemen, telkens wanneer u be sluit de vrede van Pakistan te be dreigen. Het olie-conflict Drie ministers afgetreden Drie Perzische ministers, die van Buitenlandse Zaken, Gazemi, Bin nenlandse Zaken, Zahedi, en Ver keer, Boetsjehri, hebben hun ontslag ingediend. Zahedi die reeds is vervangen door Amir Alai, de militaire gou verneur van dc Zuidperzische olie provincie Koezistan en Boet sjehri deden dit naar aanleiding van de critiek in het parlement op hun optreden tijdens de recente on geregeldheden te Teheran. Inmiddels is het vertrek van de Britse minister Stokes, die gisteren reeds naar Teheran zou vliegen, voor korte tijd uitgesteld. Men wacht nl. op een antwoord van Har- riman op enige vragen, die de Britse regering hem over de Perzische voorstellen heeft gedaan. De Brit ten hebben geïnformeerd of hun in terpretatie van deze voorstellen in derdaad juist is. Uit Teheran wordt nog gemeld dat een brand, die door kortsluiting zou zijn veroorzaakt, Woensdag het bureau voor personeelszaken van de Anglo Iranian te Abadan heeft ver woest. Duizenden docujmenten gin gen verloren. Noord Nieuw-Guinea Japanse tonijn vissers gesignaleerd. 4. Tenslotte heeft Nederland be zwaren tegen de bepaling, dat even tuele eisen tot schadevergoeding moeten worden behandeld door het Internationale Hof ven Justitie in Den Haag. De Nederlandse regering heeft voorgesteld, voor deze aange legenheden een afzonderlijk arbitra ge-tribunaal in te stellen. Het Nederlandse kabinet heeft nog geen definitief antwoord gegeven op de vraag, of zij het verdrag in zijn huidige vorm mede zal onderteke nen. Haar standpunt zal definitief worden bepaald naar aanleiding van de reacties van Washington op de door Nederland naar voren gebrachte bezwaren. Hierbij zal tevens in over weging worden genomen, welk het definitieve standpunt van Indonesië zal zijn. Met de Indonesische rege ring is reeds enige tijd overleg gaan de, maar het definitieve standpunt van de Indonesische regering is in Den Haag nog niet bekend. Ko-h.'ieitj.t. Oók in de politiek! Wie klimt ver boven zijn bereck Valt licht omlaag en breekt zijn neck. De nieuw benoemde Bisschop van Berlijn, mgr. Wilhelm Weskamm, opvolger van de omstreeks Kerstmis overleden Kardinaal-bisschop dr. Konrad Graf von Preysing, heeft op 30 Juli in Dahlen de pauselijke bul over zijn benoeming overhandigd aan het Domkapittel van Berlijn. Met deze handeling heeft mgr. Weskamm, die vroeger tweede wij bisschop van Paderborn, zetel Maagdenburg, was, zijn bisdom officieel .i a ry'-M totwe Bisschop in gebed voor het met kaarsen versierde graf van zijn voorganger op het St. Hedwigskerkhof in de Liesenstraat (Sowjetsector).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1