Mooi slot van Nw.Loosdrechtweek Hoe het spoorkaartje ontstond ZONDER SCHULD DINSDAG 31 JULI 1951 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 SPORT De Maandag van de Nieuw Loos- drecht-week is een prachtige zeildag geworden. De Loosdrechtse plassen, altijd bevolkt met vele tourzeilers gedurende het weekeinde, zijn op een doordeweekse dag niet zo prop vol, zodat de vele wedstrijdzeilers hun hart konden ophalen in de stijve bries. Bij de Valken legde Rolff v. d. Baumen beslag op de hoofdprijs, wat voor deze zeiler een 6ucces is. Hij won wel niet de dag prijs, want deze was voor Van Tien hoven, die zich vanuit de vergrote B.M.'s snel in deze klasse heeft ge acclimatiseerd en zijn Valk prima stuurde. De Loosdrecht-crack Baer- selman was hier tweede, aldus het Alg. Dagbl. Ook was Hans Willems de matador bij de O lympia jollen en hij wist zijn succes van Zondag te herhalen door vóór Bob Markus en Verkuylen te zegevieren en beslag te leggen op de hoofdprijs. Een zeer goede pres tatie van deze zeer jeugdige zeiler in dit sterk bezette veld. Dat Kraan bij de 12 m2 klasse zou zegevieren stond al bij voorbaat vast, daar zyn grote rivaal Kremer niet aan de start verscheen. De an dere dagprijzen waren voor Bob- Iberse en Verhagen. Bij de 16 kwadr. imeter klasse behaalde v. d. Steeg zijn derde overwinning, terwijl De Vries Lentsch bij de 12-voetsjollen niet bij hem achter bleef. Van Leyen won vandaag de Vrijheidsklasse, maar een hoofdprijs ontging hem, doordat hij Zondag werd uitgescha keld. De Vries, op de tweede plaats eindigend, nam nu de hoofdprys voor zijn rekening. De Pampusklassc was voor Besse- Aetherklanken HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 8.00 Nieuws en wearberichten. 8.18 .Tussen twee plaatjes gezegd". 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. (9.30 9.35 Waterstanden). VPRO: 10.00 Boekbespreking. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Gram. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Accor- deonmuziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 12.55 Ka lender. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmu ziek. 13.50 Gram. 14.00 „Gesproken portret". 14.15 Gram. 15.00 Vragen- beantwoording voor de jeugd. 15.30 Twee violen. 15.40 Voor de jeugd. 16.25 Voor de zieken. 17.00 Kamer koor. 17.15 Instrumentaal trio. 17-45 Regeringsuitzending: Karei Hoeken dijk: „Kunst op Bali". 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.45 RVU: Prof. dr. C. H. Edelman: „De strijd tegen de verzilting van de Nederlandse bo dem". 19.15 „Overheid en bankwe zen", lezing. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Zang, viool en orgel. 20.45 „Dubbele Lotje", hoorspel. 22.10 Concertgebouworkest en solist. 22.45 „Lichaam en gezond heid", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.2524.00 Gram. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Sopraan en piano. 11.30 Gram. 12.15 Amusementsconcert. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire reporta ge of gram. 13.20 Pianoduo. 13.40 Gram. 14.00 Reportage van de Bonds dag van de Bond van Christelijke Ge- ref. Jongelingenverenigingen in Ne derland. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Gram. 15.30 Koperensemble en orgel. 16.15 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.30 Salon-orkest. 18.00 Kerkkoor. 18.30 Metropole orkest. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.15 Kamerkoor en solisten. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Concertgebouworkest. 21.10 „Uithangtekens", causerie. 21.30 Banjo-orkest. 22.00 „Zwerftocht door Korea", causerie. 22.10 Klein strijk orkest, koor en orgel. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gram. ling, terwijl de jeugdklasse weer een andere winnaar zag: Van Aalst, vóór de Rotterdammer Albers en Kuylaars, welke laatste de hoofd prijs won. WIELRENNEN TOUR DE FRANCE-PLOEG IN HET OLYMPISCH STADION. Maandagavond was Amsterdam aan de beurt om de Nederlandse Tour de France-ploeg te huldigen. In bij zijn van circa 9000 toeschouwers wer den de acht renters en ploegleider Pellenaers toegesproken door de di recteur van het Stadion, de beer D. Bessem, die Wim vanEst in de gele trui een grote krans omhing en alle anderen bloemen overhandigde. Tot slot overhandigde de heer Bes sem aan Pellenaers een bedrag van ƒ2128.24, welk bedrag tydens de Tour is bijeengebracht door wielren- enthousiasten, om de Nederlandse renners te stimuleren. De acht renners reden twee wed strijden, een wedstrijd over tien kilo meter en een klassementswedstrijd over 24 kilometer met 24 klassemen ten. De eerste wedstrijd was vrij saai en werd in de eindsprint gewonnen door Faanhof, met op de tweede plaats Gerard Peters, die de laatste honderd meter op een lekke achter band reed. De klassementswedstrijd was voor Peters, die niet minder dan tien van de 24 klassementen won. Tot slot van het programma werd een rit gereden over 75 kilometer voor B. stayers. Deze rit was be doeld als selectiewedstrijd voor de finale van het kampioenschap van Nederland. Er is nog niet vastgesteld wie nu in de finale zullen worden ge- De wedstrijd zelf was weinig inte ressant. De eerste 55 kilometer had Stakenburg de leiding, maar toen nam Meesters de kop over en hij stond deze niet meer af, ondanks een snelle aanval van Bijster in de laat ste twee ronden. Voor enige afwisse ling zorgde de renner Tolen. Op de helft van de wedstrijd lag hij een ronde achter en zijn gangmaker van der Boom staakte de strijd. Enige mi nuten Later kwam het duo weer in de baan, maar toen moest Tolen de strijd staken, omdat hij te ver was achter geraakt. Van der Boom ging meteen uit de baan, maar Tolen wei gerde de baan te verlaten en bleef doorrijden. Ondanks herhaalde waar schuwing wilde hij niet van de fiets stappen en tenslotte moest hij van de baan woi*den getrokken. Hem werd een boete van ƒ25.opgelegd. De Franse professionalploeg voor de wereldkampioenschappen wielren nen, welke van 25 Augustus tot en met 2 September a.s. te Milaan wor den gehouden, is als volgt samenge steld: Sprint: Senfftleben en de winnaar van de selectiewedstrijden, die 19 Augustus te Parijs worden gehou den tussen Bellenger, Lignay en Ver- deun. Gerardin wordt niet uitgezon den, omdat hij niet aan de nationale kampioenschappen heeft deelgeno men. Achtervolging: Mateolie. Achter grote motoren: Bethery en Lesueur. Een derde stayer zal nog worden aangewezen. Voor het kam pioenschap op weg starten Bobet en Barbotin. Vier anderen zullen wor den gekozen uit Geminiani, Canave- se, Lauredi, Lucien Lazarides, Bal- dassari, Gueguen, Leveque .Muller en Redolfi. PAARDENSPORT „DUINDIGT" VOL MET PAARDEN.EN BLOEMEN. Op Zondag 5 Augustus. Op Zondag 5 Augustus zal op de Renbaan „Duindigt" de Derby gelo pen worden voor harddravers. Naast deze hoogste klassieke meeting voor dravers zal tevens op deze middag „De Producten-draverij J" verreden worden waarin de 5 snelste hengsten en merriën, dus in het totaal 10 paar den, zullen starten. Deze paarden zijn de snelste jonge harddravers die ge selecteerd werden in de Joker en Jofferprijs op Woensdag 1 Augustus op Duindigt gehouden. In aansluiting aan de Haagse bloe- menweek, welke op 4 Augustus ein digt, zal Duindigt op 5 Augustus, op de top-dag der klassieke courses voor harddravers, een Bloemen-dag orga niseren. Bloemenpracht en paarden- weelde zullen een goede combinatie vormen waardoor Neêrland's glorie tot uitdrukking zal komen. Om 1 uur zal de voor deze dag spe ciaal gekozen Duindigtse Bloemenko- HERSTMODE IN MANTELS. Hoewel veel mensen hun vacantie nog met spanning tegemoetzien en iedereen zijn hoofd nog vol heeft met zomerplannen, zijn de mode ontwerpers al weer druk bezig hun collecties samen te stellen voor de komende herfst en winter. We zien hier drie modellen van zeer uiteenlopend karakter, doch alle bestemd om deze herfst te wor den gedragen. De eerste foto toont een geklede mantel in prinsessenstijl met de nieuwe aflopende schouderlijn, uit- ge erd in een soepele zwart-wollen stoi en afgezet met witte kant. De mouwen kunnen naar verkiezing drie-kwart en lang 'worden gedra gen. Foto midden geeft een mantel van meer winterse allure. Deze is gemaakt van een warme, wollen tweedstof en kan ook zonder cein tuur, als swagger worden gedragen. De capuchon is afneembaar. De derde foto doet nog een beetje aan de zomer denken en dit model is dan ook bestemd voor de vroege herfst. Het is uitgevoerd in het populaire zwart-witte dessin, dat toch nooit verveelt. Het onderste gedeelte van de kraag en de vier knopen zijn van zwart fluweel en geven deze overigens zeer eenvou dig gehouden mantel een aparte be koring. ningin in een calèche, getrokken door schimmels, op de Renbaan arriveren en de wedstrijden openen. Direct daarna zal begonnen worden met het concours „Het mooiste geheel" voor harddravers. Om kwart vóór twee zullen de dravers starten in de Gla diolen-prijs. VOETBAL. DE INDELING VAN VIERDE KLASSE K.N.V.B. In district West II zijn de volgen de elftallen ingedeeld. 4e klas A: ASC, Concordia (H), DGO, Gr. Willem H, Lisse, Lugdu- nuim, Rouwkoop, SJC, Teijlingen, THB, VVSB, Warmunda, Wilhelmus. 4e klas E: Alphia, Ammerstolse SV, DSO, Gouderak, Haastrecht, Meerburg, Moercapelle, Oudewater, Stolwijk, UNIO, VEP, Waddinxveen. TAFELTENNIS EEN-JARIG BESTAAN VAN R.K. THE SWALLOWS. Op Zondag 5 Augustus a.s. viert de Wassenaaxse R.K. Tafeltennisver eniging „The Swallows" haar een jarig bestaan. Dit eerste jubileum zal worden gevierd met een extra wed strijdmiddag, waarvoor een interes sant programma is samengesteld. Al lereerst komen daar voor het voet licht verschillende verenigingen uit de omgeving. Wij noemen hier „Sleu tels" uit Leiden, „St. Laurentius" (Voorschoten), „Docos" (Leiden), „V. De Engelsen hadden een hondenpenning V.V." (Leidschendam) en „Tref kracht uit Lisse. Later in de middag zal men het Brabantse „Play-Fair" uit Roosendaal en Bergen op Zoom achter de groene tafels kunnen zien. In het le team van deze vereniging komt uit de bekende Theo v. d. Goor, die niet alleen kampioen van beide Brabantse steden is, maar ook voormalig kampioen van Midden Java was. De eerste serie wedstrijden beginnen om 13.00 u precies. Het wedstrijdprogramma luidt: 13.00 u.: Dames Swallows 2St. Lau rentius, Heren Swallows 3Docos, Jun. Swallows 2St. Laurentius, Jun. Swallows 3Trefkracht; 15.00 u.: Dames Swallows 1VV 1, rferen Swallows 1Plaiy-Fair 1, Heren Swallows 2Play-Fair 2, Heren Swallows 4Play-Fair 3; Jun. Swal lows 1-pSleutels 1. POSTDUIVEN. Leidse Concourscommissie. Wed vlucht met jonge duiven op Zondag 15 Juli vanaf Tilburg. Aantal vogels 1627, gelost te 11.05 uur met N.O.- wind. Ie duif te 12.44.31 uur (794.01 m/m), laatste duif 16.54.30 (226.27 m/m). J. Verbaan 1; M. Schroder 2; J. Stauffleu 3; F. Filarsky 4; P. Koe nen 5; P. de Klerk 6; H. Beij 7; J. Smit 8; J. Jansen 9; J. v. d. Wal 10; W. v. Os 11; H. v. d. Voort 12; F. Hofman 13; J. Otten 14; W. le Mair 15; P. Kramp 16; A. v. Noord 17; N. Bemelman 18; C. Gijsman 19; P. v. Leeuwen 20; R. de Graaf 21; A. de Kroon 22; H. Sterk 23; H. v. Riet 24; J. Smit 25. De stationshal van talrijke plaat sen lijkt in de zomer wel een bijen korf. Onophoudelijk zwermen er groepen reizigers in en uit en ieder een moet door de stationshal om bij de treinen te kunnen komen, want daar bevindt zich het plaatskaarten- bureau, waar we tegen betaling dat j typische stukje carton ontvangen, I dat onze metgezel zal zijn geduren de de reis: het spoorkaartje. In de diligence-tijd Lang voordat er treinen reden waren er openbare middelen van vervoer. Men reisde per diligence of men stapte in een trekschuit om elders te komen, maar in beide ge vallen had men reeds een bewijs nodig van betaling der vervoers kosten. Meestal werden deze bewij zen geschreven in meervoud, want er werd tevens een plaats mee be sproken. Zoals op een bioscoopkaar tje het nummer van uw rij of uw stoel vermeld staat, zo besprak men door aankoop van een vervoersbe wijs 'een plaats in de diligence of trekschuit. Beide vervoersmiddelen raakten uit de tijd toen de trein kwam maar het kaartje bleef aan vankelijk nog in de oude vortm mo dern. Ook de spoorwegen gaven na hun geboorte speciale plaatsbewijzen in drievoud af met het nummer van de wagon en op de plek waar u kon gaan ziften. De historie vermeld he laas niet of de plaatsen bij het raam ook duurder waren dan aan de binnenkant. Nu lachen we daar om maar men was tenminste verzekerd van een zitplaats. Wie wel eens ge drongen tussen een hutkoffer een dikkke juffrouw, met bag van een handelsreiziger in lood en zink op zijn tenen, een vacantiereis heeft volbracht zal heimwee krij gen over uw zitplaats, want de conducteur liep met een afschrift van uw biljet in zijn zak en wist dus precies waar u „thuis" hoorde in de trein. Naarmate de spoorzaken zich uitbreidden werd dit systeem te in gewikkeld en in 1833 zien we in Engeland dan ook al een ander spoorkaartje, dat meer op een derne hondenpenning leek dan een biljet, want het was van koper of zink. Het station van bestemming daaronder stond het serienummer van de plaats van afgifte. De pen ningen werden door de conduc teurs ingezameld, die zé sorteerden en terugzond naar de plaats van herkomst. Vanzelfsprekend moest ookdit systeem een roemloos einde vinden in de hopen plaatjes, die de con ducteurs 's-avonds moesten sorteren en opzenden. Men denke zich een dergelijk sorteerkantoor eens in op het Centraal Station te Amsterdam. Er zou een volledig spoorwegmunt- bedrijf in het leven moeten worden geroepen. Men besloot echter eerst tot verandering over te gaan, wan neer iemand een efficiënt systeem kon vinden. BIM 6N MUGLI BASLI BELEVEN EE-N AVONTUUR tN GROENLAND De geniale Thomas Men vond die iemand spoedig in Thomas Edmorison, een stationschef die voordien reeds als meubelma ker en kruidenier was mislukt. Het treinbedrijf zou hem meer geluk brengen. Hij zag de koperen plaat jes en stelde voor om cartonnetjes te fabriceren, die dan in speciale houders moesten worden geplaatst en bij afgifte van een datum wer den voorzien, zodat ze na gébruik ongeldig werden. Weldra waren nu alle metalen vervoerbe wij zen uit de circulatie, enkele exemplaren uitge zonderd. De directies van sommige maatschappijen gaven en geven soms nog aan functionarissen een biljet in zilver of ivoor om als vry- biljet te gebruiken. Edmonson was niet alleen handig in het uitvinden van systemen, hij fabriceerde ook zelf een dateerma chine, die bij tal van maatschappij en in gebruik werden genomen. Na zijn dood werd de fa. Edmonson onder leiding van de zoon van Tho mas een van de voornaamste produ centen van stempelmachines. Te genwoordig vindt men stempelma chines die per uur ongeveer 10.090 kaartjes bedrukken, terwijl de eer ste handpersen ongeveer 1009 bil jetten per uur van een datum voor zagen.. Het systeem van de omvang rijke borden met allerlei kaartjes voor tal van richtingen is dus al weer verlaten. Men beschikt op de grote stations over een grote voor raad onbedrukte kaartjes, die aan het loket worden voorzien van een opdruk met richting en prijs. Zo is het nu Een bijzondere moeilijkheid bij het spoorkaartje ontstaat wanneer men een traject wil reizen, waarbij verschillende maatschappijen een aandeel van de prijs ontvangen. Om hieraan tegemoet te komen heeft men couponboekjes ingevoerd. Elke coupon geeft recht op het afleggen van een deel van de reis. De con ducteur scheurt nu de coupon uit het boekje, die bestemd is voor het deel van de reis waarop hij contro le uitoefend. Die coupons worden dan opgezonden naar de maatschap pij van uitgifte, waarna verrekening van de vrachtprijs mogelijk is. Koopt men een kaartje naar Enge land, dan kan men zowel over Vlis- singen als over Rotterdam reizen. Voor beide trajecten vindt men een biljet in zijn couponboekje, waar van er dus slechts één wordt ge bruikt. Een verlengstuk van het vervoer- bewijs is het perronkaartje dat nu al weer een zestigjarige geschiede nis achter de rug heeft. De eerste exemplaren kostten slechts een hal ve stuiver en zij moesten «en kwar tier voor de aankomst van de trein worden gekocht. Dit moment werd met het luiden van de stationsbei aangekondigd. De geschiedenis van het spoor kaartje vanaf de eerste levensdagen tot zijn moderne vorm loopt langs kronkelpaden doch hij blijft nuchter en koud. De romantiek en ook de dramatische zijde aan de levensloop van dit merkwaardige miniatuur document moet men zoeken bij de afzonderlijke exemplaren die soms getuigen zijn van droevige tonelen en hartstochtelijke ontmoetingen, waarin de bezitters, soms na weken lange reizen, de hoofdrol spelen. De historie, die gemaakt wordt door de treinkaartjes is dikwiils beslissend voor vreugde en droefheid van tal loze gezinnen, ja, in het bezit van diplomaten kunnen deze namen op deze nietige kwitantie zelfs een ver klaring bevatten van oorlog en vre de. Gelukkig zijn het stille getuigen waaraan elk geheim kan worden toevertrouwd, zodat zij steeds de onafscheidelijke metgezellen zullen blijven van elke reiziger. 34. „Zijn dat niet die twee ijsberen, waar wij naar zoeken?'' vroeg één der Geldlanders verbaasd aan zijn mede wachtpost. „Je droomt man, het zijn rotspunten", zei de ander, die meer nuchter was, of misschien een minder goed gezicht had. Want het waren ijs beren, en wel de twee prachtstukken, die Bims vliegtuig hadden getrokken. Op dat ogenblik klonk het geronk van een motor in de lucht. Het was Bim, die met IJso Wittak was opge stegen ten aanval. „Alarm, alarm!" brulden de soldaten. „Luchtaanval!" Alles kwam in rep en roer; de krijgs- hafrigen grabbelden snel hun vuur wapens bijeen, de bedachtzamen zochten dekking. „Hou je goed vast, LJso," zei Bim, terwijl hij de neus van zijn toestel op de grote tent van Basli richtte. ..Jij hebt alleen maar te zorgen dat het touw om de machine, waarin Basli zit, wordt geworpen. De .rest komt dan vanzelf goed". Daarop I deed Bim iets dat heel gevaarlijk was. Hij vloog dwars door het zeil van de tent heen, waar men Basli had ondergebracht en haalde toen met kracht de stuurknuppel om. Eénrichtingsweg. Inrijden van deze zijde toegestaan Keren en terugrijden verboden- Leert de regels van de weg en past ze toe met overleg. Verbond voor Veilig Verkeer 37) Een man zoals gij zijt, moest en zal zich afwenden van de dochter van een moordenaar! Nu zal ik niets onbeproefd laten om mijn onschuld te bewijzen. Want ik zweer je, Mei nert, dat ik aan die raadselachtige zaak even onschulidg ben als gij! Maar nu moet ik bewijzen vinden, opdat my dochter met opgeheven hoofd alle mensen vry en frank in het gezicht kan zien! Ik dank u nog maals van ganse harte voor uw ver rassing, mijn beste Meinert!" Met een glimlacht op de lippen had Meinert de vreugdesuiting van de oude kapitein gadegeslagen. Had hij straks, toen hy de cel binnen schreed, nog getwijfeld aan de on schuld van de man thans was alle twijfel verdwenen want zo als kapi tein Wendt sprak, kon geen schuldig mens spreken." „Zo is 't goed, oom Wendt" „Geen „oom" zeggen, jongen. Zeg maar vader!" viel hij de dokter in de rede, terwijl zijn gezicht zich tot lachen plooide. „Of wilde gij er nog een weinig mee wachten, totdat myn onschuld ten duidelijkste bewezen is?" „Mijn vertrouwen in uw onschuld kan zelfs door een veroordeling, die onder zulk een noodlottige samen loop van omstandigheden niet geheel is buitengesloten, niet aan 't wanke len gebracht worden, beste vader antwoordde Meidert met volle ernst. „Nu dan is alles goed," hernam kapitein Wendt, terwijl een straal van hoop in zijn goedige ogen schit terde. „Nu, jongen, elk ogenblik dat nadert, schenk mij meer moed, doet in mij de hoop op vrijspraak leven diger worden. Zolang er leven is, zegt men, is er hoop. Terwijl een half uur geleden, voor gij mij kwam bezoeken, de toekomst zo zwart en dreigend scheen voor mij waag ik het thans te hopen.dat voor ons al len nog eens betere dagen zullen ko men". Nog verscheidene zaken werd in de cel behandeld. Meinert, die gedu rende de nog korte uitoefening van zijn ambt, reeds verscheidene men sen had leren kennen, beklaagde de ongelukkige van ganse harte. Waar om moest het noodlot de kapitein zo zwaar treffen? Schuldig was hy niet; daar was hy stellig van over tuigd. Juist tekende Wendt het volmachts formulier voor Erich Thiersen, toen de gevangenisbewaker op de deur tikte, daardoor te kennen gevende dat de tyd, welke aan Meinert was toegestaan om in de cel te vertoeven verstreken was. Met een stevige handdruk nam Meinert afscheid van de gevangene en even daarna stond de jonge geneesheer in de lange gang der gevangenis, onder welks dak naast veel schuldigen en booswich ten, een onschuldige woonde en bleef opgesloten totdat de rechtbank voldoende bewijzen in handen zou gekregen hebben, om de kapitein van rechtsvervolging te ontslaan. XIV Meinert Ellemrs liep zo snel hij kon naar huis om te gaan zien of er nog patiënten zaten te wachten. Toen hij consult had gehouden was bij van plan naar Stina te gaan om heur van haar vader te vertellen. Toen hij zijn kamer binnentrad, vond hij daar een jonge man van een flinke ge stalte. Lachend naderde de bezoeker hem en Meinert, zijn vriend erken nend. riep uit; „Ah, Erich! Ik verwachtte je eerst morgen!" „Kont ik te vroeg. Meinert! Je zond me immers een dringend tele gram. Ja, zie je, ik had juist de tijd om te vertreken. Maar als het je nog niet gelegen komt dan" „Integendeel, beste vriend! Ik ben er erg mee in mijn schik, dat gij hier bent. Ik kom zo even uit de gevangenis, waar ik kapitein Wendt een bezoek heb gebracht" „Ben je dan gevangenisdokter?" „Neen. Ik kreeg verlof van de rechter, omdat Wendt mijn schoon vader is." „Ben je verloofd, jongen? En met Stina Wendt! Dat is het eerste wat ik hoor. Mijn hartelijkste gelukwen sen!" riep mr. Thiersen uit en schudde de jonge dokter de hand. „Konr, laten wij eens vertrouwelijk praten" vervolgde de rechter uit Bremen en zette zidh in een fauteuil terwijl Meinert tegeniver hem plaats nam. „Gij neemt me toch niet kwalijk dat ik op je plaats ben gaan zitten. Ik zit gaarne aan een tafel, weet je" lachte hij. „Goed en vertel mij nu zonder omhaaltjes wat je van de geheim zinnige zaak weet. Ik moet de ge hele waarheid wéten". Er. Meinert vertelde hem van de ontdekking van het lijk in de spoor wegcoupé, van de lijkschouwing, welke door dr Strube en hem was verricht, van het geschil met deze heer bij het weigeren van de onder tekening, en van zijn mening dat de wond niet met het gevonden mes was tiegebracht, omdat het gat in het achterhoofd rond was, Hij vertel de alles wat hij wist, van de aan vang tot op de huidige dag, waarop hij de verdachte in de cel had be zocht. Het spreken van Meinert werd door geen woord van de advocaat onderbroken. Toen Meinert's vertel ling gedaan was, zweeg hij enkele minuten. Is een nog geheimzinniger zaak dan ik eerst dacht", zei mr. Thies- se eindelijk. „Nu komt het erop aan of kapitein Wendt uit noodweer, dan wel met voorbedachte rade de moord heeft gepleegd. Heeft hij uit zelfver dediging gehandeld, dan lijdt het "een twijfel of men zal hem vrijspre ken. A propos, heeft de kapitein in het mes dat onder Lenzmann's lijk gevonden werd, het zijne herkend''? „Dat weet ik niet. Ik mocht hem dit niet vragen, daar de rechter het mij verboden had." „Neen". „Dat zal ik dan zelf informeren. Zou ik de rechter van onderzoek nog vandaag kunnen spreken?" „Ik denk het wel, Erich." „Het is nu reeds over zessen." her nam mr. Thiessen, „ook moet ik nog mijn volmacht tekenen." „Dat heb ik reeds voor je gedaan," antwoordde Meinert haastig en reik- de advocaat het formulier toe. „Kom laten wij dadelijk gaan, misschien treffen wij mr. Braudeis. Ik weet dat hij dikwijls tot laat in de nacht werkt.' Zij verlieten het huis en troffen de recht-r van onderzoek nog ijve rig werkend aan. „Mijnheer Braudeis, ik vraag u wel excuus dat wij u zo laat komen storen,' zei Meinert, nadat hij zijn vriend Erich Thiessen als de verde diger van kapitein Wendt had voor gesteld. „Och. kom, u is altijd welkom," zei de rechter hoffelijk en gaf beide heren een hand. „Het is eerst zes uur. dus zo laat is het niet. Het doet mij veel genoegen u te leren kennen miinheer Thiessen. Ik heb veel van u horen spreken en het is mij een grote eer met u te mogen arbeiden." „Aan mij de eer, mijnheer Braud eis," antwoordde Erich Thiessen en iboog zich om het complimentje te aanvaarden. „En mag ik u vragen, waaraan ik uw bezoek te danken heb," vroeg mr. Braudeis lachend. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6