raad van Leiden De Inrichting „Endegeest" verkeert in zeer slechte staat Is restauratie nog mogelijk? Iedere bezoeker van Den Haag ontvangt een bloem Stand van de groente- en fruit gewassen in Juli Gemeenschapskamp van Jongensgilde BEURS - (3veiRZicht DINSDAG 31 JULI 1951 DE I/EIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 De Leidse Gemeenteraad, die gis termiddag, onder voorzitterschap van de loco-burgemeester, wethou- der J. C. van Schaik, in openbare vergadering bijeenkwam, heeft zich lange tijd bezig gehouden met het voorstel van B. en W. inzake het beschikbaar stellen van gelden voor enige verbeteringen in de inrichting „Endegeest". Er bleken tussen de leden grote meningsverschillen te bestaan, wat o.a. bleek uit het feit, dat de Commissie van Financiën te gen het voorstel was. De heer Frohwein (V.V.D.) ving de debatten aan met een voorstel aan de Raad, mede namens mevr. Goudswaard—-Knipscheer (V.V.D.), om te besluiten het College van B. en W. te verzoeken zo spoedig mo gelijk, althans vóór 1 October a.s., een rapport aan de Raad uit te bren gen, inzake de toestand waarin zich de mannenpaviljoens E. en F. en de vrouwenpaviljoens E. en F. van „Endegest" bevinden, alsmede over de gestichtskleding, die door de pa tiënten gedragen wordt. Dit voorstel toelichtend, vertelde de heer Frohwein, die lid is van de Commissie van Financiën, doch we gens vacantie haar vergadering niet kon bijwonen, dat hij een bezoek had gebracht aan „Endegeest", waar ihij ontzettende toestanden had aan getroffen, die men zich niet kan in denken. In genoemde paviljoens trof spr. grote gaten aan in de plafonds, gescheurd behang, gebroken ruiten en ouderwetse bedden temidden van kisten en andere rommel. Op de vloer lag vuil wasgoed en spr. had zich geërgerd aan de kleding, die de mensen droegen. De heer Frohwein was er van overtuigd, dat de Commissie van Financiën niet tegen het voorstel zou zijn, wan neer men hiervan op de hoogte was. De heer Knol (Prot. Chr.) merkte op, dat de heer Frohwein niets nieuws geconstateerd had en dat de Commissie van Financiën, door af wijzend tegenover het voorstel te staan, nog veel verder wilde gaan, n.l. een nieuw gesticht bouwen. Men zou anders tonnen geld weggooien tegen een oud gebouw, dat niet meer geschikt te maken is. Boven dien behoort krankzinnigenzorg tot de taak van de Provincie, niet tot die van de Gemeente. Het zou zin loos zijn de gevraagde gelden uit te geven. Tekort aan personeel werd het voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling van respectieve lijk 30.000, 20,635 en 40.900 zonder hoofdelijke stemming aan genomen, Monumentale lantaarn De 3 October-vereniging en enige particulieren hebben geld bijeenge bracht voor het nieuwe carillon. Toen bleek, dat het Rijk deze kos ten zou dragen, werd besloten aan dit geld 7.962.75) een andere be stemming te geven: de bouw van een monumentale lantaarn op het Stadhuisplein, ontworpen door de inmiddels overleden bouwer van het Stadhuis, architect C. J. Blaauw. Ter herinnering aan de bouwer zou een gedenkplaat op het voetstuk worden aangebracht. Totale kosten 7.950. B. en W. wilden dit geld thans beschikbaar stellen, waartegen de heer Lombert (K.V.P.) bezwaar maakte, omdat spr. het in deze be narde tijd, nu de Gemeente in grote financiële moeilijkheden zit, niet verantwoord achtte een dergelijke uitgave te doen. Is er geen nuttiger bestemming voor dit geld te vinden? Weth. Jongeleen zag in dit voor stel een hulde aan de bouwer, wiens laatste werkstuk deze lantaarn was De heer Van Dijk was het hiermee eens, maar zag niet in, dat deze hulde thans gebracht moest worden. De heer Questroo (Prot. Chr.) wees er op, dat niet de Raad, maar de schenkers (o.a. de 3 October-vereni ging) over de bestemming van het geld beslissen moeten. De heer Lom- bert bleef bij zijn afwijzing. De Raad was zelfs „krenterig" voor een subsidie aan de Kankerbestrijding en nu wil men zo'n bedrag uitgeven voor iets, dat helemaal niet urgent is, terwijl er zoveel nuttiger zaken liggen te wachten. Weth. Jongeleen deelde desge vraagd mede, dat het nieuwe caril lon in de loop van Augustus a.s. zal arriveren. Het zal echter enige tijd duren, voordat het mechaniek ge reed is. Op de avond van 2 October a.s. zal het carillon in ieder geval op het klavier bespeelbaar zijn. De heer Lombert verlangde stemming en met 28 tegen 4 stemmen werd het voorstel aangenomen. Tegen stemden de heren Van Dijk, Knol, Kortmann en Lombert. Benoemingen Mevr. BraggaarDe Does (P. v. d. A.), lid van de Commisie van En degeest, benadrukte, dat er zeer vele verbeteringen nodig zijn, ook wat betreft de huisvesting var. hft personeel. Er is veel te wein ver plegend personeel, dat sl ;cits ten dele door hulpkrachten geassisteerd wordt. Men besteedt duizenden gul dens aan advertenties, maar deson danks blijft er een groot tekort, om dat de huisvesting van het perso neel niet aan de minimum-eisen voldoet. Nieuwbouw is het beste maar zolang dat onmogelijk is, moet men de toestand zo goed mogelijk verbeteren. Spr. is voor het voorstel. De heer Van Dijk (K.V.P.) w-.;o« er op, dat men vroeger verzuin u heeft voorzieningen te treffen, ter wijl er toen exploitatie-overschotten waren. De heer Elsgeest (Prot. Chr.) acht te een geheel nieuw plan, dat ette lijke millioenen kost, thans niet te verwezenlijken Spr. deelde dit plan in drie stukken: zeer dringend, no dig en gewenst. Laat men thans aan het zeer dringende beginnen. Spr. stond achter het voorste) van B. en W. De heer Kortmann (K.V.P.) be lichtte de kwestie van medische zij de en wees er op, dat „Endegeest' zelfs niet altijd in staat is de Leidse patiënten op te némen. Spr. was voor het voorstel. De heer Goslings (P.v.d.A.) sloot zich hierbij aan, waarna de heer Frohwein mededeel de overtuigd te zijn, dat de Raad voldoende doordrongen was van de noodzaak om in deze noodtoestand verandering te brengen. Spr. trok zijn voorstel in. Goed geld naar kwaad geld Weth Van der Kwaak verdedig de het standpunt van de Commissie van Financiën en noemde het ge bouw ten ene male ongeschikt, zo dat men met goed geld naar kwaad geld zou gooien. Wat men ook zou doen, het blijft kwakkelen; het ge bouw kan nooit meer goed worden Hier ligt een taak voor de Provin cie, die te hulp moet komen, te meer omdat er ook vele patiënten van buiten Leiden verpleegd wor den. De voorzitter daarentegen pleitte voor aanneming van het voorstel, omdat men anders spoedig tot slui ting van „Endegeest" zou moeten overgaan. Jarenlang heeft Leiden de voordelen van de inrichting ge noten; de Raad zou zich beschaamd maken door nu terug te trekken en het uitgestelde onderhoud niet te doen uitvoeren. De heer Van Iterson (Prot. Chr wilde van het driedelige voorstel (verbetering mannenpaviljoen F, verbetering kamers der verpleeg sters en vernieuwing verwarming vrouwenpaviljoens E. en F.) slechts het laatste aannemen, waarop weth. Van der Kwaak antwoordde, dat de Commissie van Financiën te gen vernieuwing van de verwarming geen bezwaar had. Weth. Jongeleen deelde tenslotte mede, dat Ge meentewerken thans een rapport gereed heeft voor restauratie van de gebouwen, waarvan genoemd voorstel een onderdeel is. Tenslotte G.D. kreeg f 3.450 voor uitbreiding gebouw; de steunnormen voor arm lastigen werden verhoogd (waarvoor de KVP-fractie, bij monde van de heer Van Dijk, zeer erkentelijk was aan B. en W.) en het voorstel sub sidie T.B.C.-bestrijding werd inge trokken. Bij de rondvraag deelde de voor zitter aan de heer Van Iterson mede, dat de Kroon nog geen beslissing had genomen ten aanzien van het 'besluit tot demping van de Mare, alhoewel de termijn verstreken is. De heer Aalders (KVP) kwam terug op het nieuwe lesrooster van het Gymnasium en vond de proef niet geslaagd, gezien het grote aantal doublures. Weth. Van Schaik achtte de tijd nog te kort voor een oordeel. De heer De Hosson vond het jam- mr, dat niet de winkeliers in alle straten van Leiden 's avonds recla me- en etalage-licht mogen bran den. Weth. Van der Kwaak vond het een taak van de Leidse Midden stand-centrale om verandering van het besluit te vragen bij de Dir-gen. van de Energie-voorziening. Het bureau Zuid Molukken deelt ons het volgende mede: „Naar aanleiding van de gebeurte nissen te Woerden op Zaterdag 28 Juli, waarbij Nederlandse ambtena ren, in opdracht van de Nederlandse regering, eigenhandig, de Nederland se en Zuid-Molukse vlaggen hebben neergehaald en daarbij die vlaggen op onheuse wijze hebbei bejegend, deelt het bureau Zuid-Molukken te 's Gra- venhage mede, dat tenzij de rege ring zich alsnog bereid toont tot een minnelijke regeling vermoedelijk binnenkort een burgerlijke rechts vordering terzake van belediging te gen de staat der Nederlanden zal worden aanhangig gemaakt, wegens krenking van de hoogste eergevoe- lens der Ambonnezen jegens de Ne derlandse vlag en jegens hun eigen vlag". Gisteravond is de 19-jarige mili tair J. H afkomstig uit Alkmaar, ingedeeld bij het garderegiment „Prinses Irene" en gelegerd te Assen, in het diepe gedeelte van het Asser zwembad verdronken. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Door de militaire politie wordt een onderzoek ingesteld. Bloemenkoningin ingehaald De Haagse bloemenkoningin heeft gisteren in een feastelijk versierde sted haar intocht gehouden. In een kleurrijke stoet vertrok zjj, gezeten in een met crème-kleurige anjers en rozen versierde koels cm elf uur van het Malieveld naar het stsdhuis, waar zij door hel gemeen tebestuur officieel werd ontvangen. Rteds geruime tijd tevoren stond een talrijk publiek haar komst af te wachten. Burgemeeste Sciokking proc.'a- De lening van Zuid-Holland Evenmin als de uitgifte der 4 pet. lening Haarlem is de emissie van de 4 pet. lening Zuid-Holland een suc ces geworden. In beide gevallen ging het slechts om bescneiden bedragen en het teleurstellende resultaat van deze emissies bewijst, dat provincies en gemeenten thans niet u-gen 4 pet. op de kapitaalmarkt terecht kunnen. Deze gang van zaken aldus een beschouwing in de N. Rott. Crt. staat in scherpe tegenstelling tot de bevredigende belangstelling, die voer de nieuwe 4 pet. lening De overige agendapunten gingen vlot onder de hamer door. De heer Van Weizen (C.P.N.) legde vooraf een korte verklaring af over het feit, dat de Communistisch fractie niet aanwezig was bij de herdenking van Honderd jaar Gemeentewet op 5 Juli 1.1. De reden was, dat per radio het woord gevoerd werd door minis ter van Maarseveen. die, aldus spr aan de Gemeenteraad van Finster- wolde de grondwettelijke rechten had ontnomen, waartegen de fractie ern stig protest had aangetekend. Tot tijdelijk leraar in de Ned. taal j ^'r']daardVorde:i door het lei», dat De stand van de thans te velde staande groentegewassen is over het algemeen goed. Ernstige gebreken doen zich niet voor; wel wordt bij verschillende gewassen, o.a. bij bo nen, het optreden van luis waarge nomen. Andijvie staat er in alle gebieden goed voor. Van augurken is de stand in de Venen goed, in Limburg waar in dit gewas veel mozaikziekte voorkomt slecht tot matig Bloem kool ontwikkelt zich gunstig. De oogst van princessebonen is bevre digend; ook pronk- en snijbonen vertonen, na een trage ontwikkeling, thans een goede stand. De in Limburg op grote schaal geteelde spekbonen zullen een vrij goede opbrengst le- meerde de bekoorlijke 'ee in eer, bloemrijke toespraak tot koningin. Om ongeveer half twaalf begaf de bloemenkoningin zich naar het bordes waar ztf de hulde van het publiek in ontvangst nam. Haar kcets reed voor en samen met haar hofdames en oen stoet van ruiters begon zij toen haar tocht door de stad. Den Haag is op deze eerste bloe mendag, gezien de financiële moge- lijkheden, op aardige wijze versierd Aan de beide stations wercten door nofliioii iauauuirei, a.ai?"ftkoden aan allo productiviteit niet kan worden be- .9 roiztgs In de mor- streden, stelt de K.N.A.C. andermaal gci.-uren zijn er reeds 25.000 uitge-1 voor daarvoor een beroep te doen op deeld. Men hoopt er deze week on- j de E.R.P. fondsen, geveer 200.000 te kunnen uitreiken. DE PONTENMISERE TE VELSEN De K.N.A.C. heeft zich met een adres tot de Ministerraad gewend met het verzoek te bevorderen, dat binnen een tijdvak van vijf jaren de weg- en spoorwegtunnel te Velsen zal worden afgebouwd en daarvoor zo nodig een beroep te doen op de tegenwaarde der Marshallfondsen. De vergroting van de huidige pontcapaciteit kan in verband met de stijgende vervoersbehoeften slechts een tijdelijke verlichting van de wachttijden brengen, terwijl het tot stand komen van een tunnelver binding een besparing van bijna 1 millioen per jaar zou opleveren Bo vendien zouden met het verdwijnen van de Velserbrug grote spoorweg-, haven- en scheepvaartbelangen zijr. gemoeid. Met de voltooiing van de reeds voor de oorlog aangevangen werkzaamheden aan dit grootse bouwwerk zouden nog vijf jaren zijn gemoeid, indien daarvoor per jaar 6 a 6)4 millioen beschikbaar zouden komen. Indien op geen an dere wijze, zonder aantasting van andere vitale belangen, deze fondsen beschikbaar zouden kunnen worden gesteld voor deze tunnelverbinding, waarvan de directe rentabiliteit en In het afgelopen weekend eindig de te Soesterberg het z.g. Gemeen schapskamp, dat werd georgani seerd onder auspiciën van het Jon gensgilde van de Kath. Jeugdbewe ging in de districten Leiden en Rijn land en waaraan door 86 jongens met hun leiders werd deelgenomen. De Centrale Kampstaf werd ge vormd door de hoplieden C. Witsen- burg uit Warmond en F. Knaapen uit Alphen aan den Rijn, terwijl ka- Philips bestaat. Een industriële °b^*pelaan J. Stoelinga uit Leiden de gatie geeft, al het overige geiyk geestelijke leiding voor zijn reke- _.jnde, "een hoger rendement dan eer provinciale lening Dat men bij de lening Phil-ps fienoegen neemt heid TogelUkheden met een lager rendemeit dan o^ u:„ij irei een lager rendeme-.it dan o^ j een lening Zuid-IIolland kan illeen ning had genomen. Begunstigd door een weersgesteld- in zich aan het Gymnasium werd benoemd j dr. J. W. Weevers. Tot stadsgenees- I r heren werden benoemd dr. J. H. F. j r obligaties Philips in dollars lui den. Ook al ontvangt de belegger rpvp in obligaties Philips rente en hoofd- - ttin som in guldens de overweging dat Aan de Opleidingsschool voor UIX) K{. miinpnc >,«1 nntvanpen. in- Driftstraat werd benoemd de heer D. Wijma uit Beilen, aan de Oplei dingsschool voor Gymnasium en HBS, Kernstraat, mej. J. C. Hon- dius van Herwerden uit Heemstede en aan de Openb. school voor IX), Paul Krugerstraat, mej. J. W. van Weperen uit Krimpen aan de IJssel. De heer De Hosson (KVP) vroeg waarom er geen Leidenaars als eer sten op de voordracht stonden, waardoor woningmoeilijkheden voor komen konden worden, en de heer Lombert bevreemdde het, dat een candidaat op de ene voordracht als tweede en op de andere als derde stond. Weth. Van Schaik wilde bij gelijke kwaliteiten de voorkeur ge ven aan Leidenaars. maar de Leidse candidaten, hoewel hun werk zeer gunstig beoordeeld wordt, "kwamen nog niet in aanmerking. Ongetwij feld zullen zij binnen niet al te lange tijd aan bod komen. Ten aan zien van de volgorde, merkte spr. op, dat dit vaak afhangt van per soonlijke inzichten van de school hoofden. Hamerpunten en rondvraag. Vijf kinderspeeltuinen werden kosteloos in gebruik gegeven aan de Bond van Speeltuinverenigingen; er kwam. f 6.027 extra voor de aan sluiting Zoeterwoudseweg en Lam menschans weg aan de prov. weg; er werd f 16.000 gevoteerd voor het zuidelijk rioolgemaal; de heer L. den Holder mocht 177,25 m2 grond ko pen a 5,10 in de Bos en Gasthuis polder; de beneden- en zolderver dieping van Breestraat 119 werden verhuurd aan A. Huisman (weth. Jongeleen gaf toe, dat het lang ge duurd heeft, zodat een half jaar huur gederfl werd, en dat aan de yoorzijde een showroom wordt inge richt); „Den Burcht" werd voor 5 jaar verpacht aan de heer P. J. van Leeuwen voor f 6.300 per jaar (on danks de opmerking van de heer De Hosson, die de verhoging van 800 niet billijk vond, al verzeker de weth. Jongeleen, dat dit in zake lijk overleg geschied was); de,Raad ging een geldlening aan van f ÖOO.OOO (nadat men in geheime zitting ge gaan was); de verordening liggeld woonschepen bleef, ondanks het adres van de bewoners, practisch on veranderd; de wethouders kregen hun 5 verhoging (max. S 200 per jaar), aan Ged. St. zal verzocht worden dit ook te mogen doen voor secretaris en ontvanger; de K.G. en meer guldens idl ontvangen, in dien de officiële dollarkoers wordt verhoogd, schijnt voldoende te zijn een industriële 4 pet. obligatie hoger te waardei en dan een 4 pet. lening van Zuid -Holland. Deze ontwikkeling bewijst, dat net vertrouwen in de gulden nog steeds niet zeer sterk ts. MINISTER STIKKER OVER AMERIKA EN SPANJE. Minister Stikker heeft op de vra gen van de heer Burger (arb.) over de militaire samenwerking tussen Amerika en Spanje geantwoord, dat hij er zich van bewust is, dat deze sa menwerking aanleiding zou kunnen zijn tot onrust en wantrouwen in ver. schillende kringen in Europa. De be richten, die hij tot nu toe heeft ont vangen over de voorgenomen afspra ken tussen de Verenigde Staten en Spanje, geven hem echter geen re den om aan te nemen, dat de col lectieve verdediging van West-Euro pa daarmee zou worden geschaad. De Regering ziet nog geen aanleiding om zich tegenover de Verenigde Sta ten over deze kwestie in bepaalde zin uit te spreken. Minister Mulderije heeft geant woord op de vragen van de heer N. van den Heuvel (K.V.P.) over het gebruik van de krachtens het be sluit Justitiële documentatie te re gistreren gegevens. Dit besluit, zo antwoordt de Mi nister, heeft de strekking van een betere regeling op een onderdeel der gerechtelijke administratiën. De opzet is de gegevens alleen aan justitiële ambtenaren te verstrekken. Indien er ooit behoefte bestaat deze gegevens ook voor andere doeleinden te ge bruiken, zal inderdaad onder ogen moeten worden gezien of de bevoegd heid op het verschaffen van deze ge gevens niet op de wet behoort te be rusten. SLACHTOFFER VAN DE ZEE. Gisteravond omstreeks 18.00 uur is te Kamperland op Noord-Beveland in zee verdronken het zeven-jarige zoontje van de familie G. Remijnse uit Wolf aartsdijk. Het kind was op het stand aan het spelen met enkele vriendjes. Het ventje is in zee gegaan en waarschijnlijk door de stroom meegetrokken. Men heeft nog kunst matige ademhaling toegepast, doch de levensgeesten keerden niet te rug. Dodelijk ongeval Met „bromtandem'" veren. Dc oogst van erwten stelt niet teleur; vooral in Noord-Brabant is de stand uitstekend. Rode, savoye en witte kool belo ven een goede opbrengst. Prei is de laatste weken volop uitgeplant; het het gewas groeit behoorlijk. Sla en peen geven een matige tot goede stand te zien. Met het oogsten van plantuien is een aanvang gemaakt; de opbrengst valt niet tegen Zaai- uien vertonen een bevredigende ont wikkeling. Witlof staat er goed voor. De stand van de onder glas geteelde gewassen is thans iets minder gun stig. Zo geeft de bestrijding van spint bij platglaskomkommers nog steeds grote moeilijkheden De op brengst van meloenen zal matig tot goed zijn. Waar bij tomaten niet met zorg is gestoven treedt meeldauw in sterke mate op. Over het geheel genomen, is de stand van de groentegewassen echter zodanig dat, behoudens een enkele uitzondering, op een goede k.g. op brengst per oppervlakte-eenheid mag worden gerekend. Ook de kwaliteit stelt gemiddeld niet teleur. Fruitgewassen. In de verwachtingen ten aanzien van de komende oogst van appelen, peren en priumen zijn nagenoeg geen wijzigingen gekomen. Behalve in Limburg en in de Bangert e.a., waai de stand van appelen matig tot goed is, zijn in de overige centra de bo men goed tot zeer goed met vruchten beladen. AMSTERDAMSE IN DUITSLAND GEDOLD. Op enkele honderden meters af stand van de grenspost Frenswegen is dc 47-jarige mevrouw Lieselotte FroclichOppler uit Amsterdam om het leven gekomen. Zij zat met nog twee dames in een Volkswagen, die op weg was naar Amsterdam. Dc auto reed met flinke snelheid, toen op ongeveer 500 meter af stand vóór de grenspost een fietser plotseling de weg overstak. Dc be stuurster, de 29-jarige mej. Eyba uit Hamburg, slaagde er in de fiet ser te ontwijken, doch verloor toen de macht over het stuur en botste tegen een boom, waarna de auto enkele malen over de kop sloeg. NEDERLANDER IN LUXEMBURG VERONGELUKT. De 61-jarige leraar J. J. Bergeman uit de F. C. Donderstraat te A'dam, ,A is gistermorgen met zijn „brom-tan- n j !?u bekend wO''d- is dem" aan het einde van de Stalin- Donderdag de 53-jarige heer W. laan dodelijk verongelukt. 1 Meyer uit Hengelo, nabij Beruorff m Vlak voor de Berlagebrug moest Luxemburg in een ravijn van 50 m. de heer B. ever; met zijn tandem diepte gestort- Het slachtoffer was verborgen hield, fietsen op 23 Juli jongens uit Alphen aan den Rijn, Langeraar, Leiden, Oegstgeest en Warmond, alsook een groep uit Am sterdam naar het schitterend gele gen terrein, dat hun een week van gezonde ontspanning zou bieden. Direct bij aankomst werden de tenten voor de diverse groepen op gezet, terwijl de onvolprezen kok vaandrig Vlasman uit Langeraar zijn -kunnen vorm gaf in een uit stekend geslaagde hutspot. Iedere kampdag werd begonnen met een H. Mis in de open lucht, waarbij door alle aanwezigen luidop werd medegebeden en geantwoord. Na de inspectie en de dagopening werd de „oriflamme" uitgereikt aan dat vendel, dat door orde en net heid dit ereteken voor die dag had verdiend. De vier hoogtepunten voor jon gens en leiders waren wel de stem- peltocht, welke door de centrale staf was georganiseerd langs diverse V.V.V.-bureaux in de omgeving, waaraan door allen met enthousias me werd deelgenomen; het grote avondspel op Donderdagavond, waarbij de ontvluchte staf moest worden opgespoord (door een spreek koor werden de ontvluchten veroor deeld tot het verstrekken van een bepaald gerecht: „Wij eisen rijste brij", voor welk verzoek zelfs de kok moest zwichten, ondanks het feit dat hij aan de ontvluchting part noch dee' had. Rector Paap, diocesaan aalmoeze nier van de K.J.B. in het Bisdom Haarlem, bracht vergezeld van Com missaris Kouwenhoven een bezoek en tenslotte was er een groot ge meenschappelijk kamp („dankvuur" zoals de kampvuurleider het zeer toepasselijk uitdrukte) op Vrijdag avond, dat op zeer verdienstelijke wijze werd geleiu door hopman S. Klein uit Den Haag. Het was een zeer geslaagd kamp, dat nog lang in de herinnering zal blijven voortleven. JAGERMEESTER VOOR ZUID HOLLAND. Met ingang van 24 Juli jl. is de jachtjonker van H. M. de Koningin, de res. majoor B. G. Dorhout Mees, benoemd tot jagermeester voor Zuid- Holland. Z(jn bureau is gevestigd kon. paleis te Soestdijk. Tot gewoon hoogleraar in het Oud-Testament en het lebreeuws is aan de Universiteit te Nijmegen benoemd dr. J. v. d. Ploeg O.P. manoeuvreren, het voertuig begon te slingeren en botste tegen een per sonenauto. De bestuurder sloeg met zijn hoofd tegen het linker portier van de auto en werd zo zwaar ge wond, dat hij vrijwel onmiddellijk overleed. Zijn 65-jarige echtgenote maakte eveneens een lelijke val en is met vrij ernstige wonden in het OLV opgenomen, waarheen ook het stoffelijk overschot van haar man is overgebracht. „Tel." Twee inbrekers gepakt Na 48 uur vrijheid Voor twee van de Zaterdagmiddag uit de Groningse strafgevangenis ont snapte misdadigers is de vrijheid van korte duur geweest. De 42-jarige Hil versummer G. E. en de 33-jarige Am sterdammer A. O., de laatste bekend van de roofoverval op een juwelier in de Pieter de Hoochstraat te Amster dam, zijn door de politie gegrepen en inmiddels op transport gesteld naar Groningen. Hun kornuiten, die nog gezocht worden zijn de 33-jarige Amsterdam mer J. C. en de 32-jarige Rotterdam mer J. J. L., die veroordeeld werd in verband met de overval op de Boe renleenbank te IJselmonde. Vermoe delijk zullen zij zich nog in eikaars gezelschap bevinden. KUIKENS VERKOCHT, DIE VOGELPEST HADDEN. Onder de kuikens van een caféhou der te Valthermond is vogelpest uit gebroken. De dieren zijn afgemaakt, Gebleken is aldus „Trouw" dat de kuikens enige dagen geleden zijn gekocht van een handelaar uit Musselkanaal, die een groot aantal dieren had opgekocht. Behalve onder de dieren, die aan de caféhouder zijn verkocht, is de ziekte ook onder de andere kuikens van dezelfde zending geconstateerd Aangezien een deel van de zending reeds in wijde omgeving is verhan deld. vreest men een aanzienlijke uit breiding van de vogelpest in Drente VILLA-BRAND TE VUGHT, Door tot nu toe niet vastgestelde oorzaak is gisteren brand uitgebro ken in een tweetal woningen aan de Loonse Baan te Vught. Deze wonin gen twee onder één kap heb ben een rieten dak, dat vrij spoedig vlam vatte. Militairen van de Frede- rik Hendrik kazerne, die op de na bijgelegen schietbanen aan het oefe nen waren, kwamen toegeschoten om te redden wat mogelijk was. Zij wisten in korte tijd het meubelair in veiligheid te brengen en begon nen in afwachting van de brandweer met het blussingswerk. De Vughtse brandweer was snel ter plaatse, zij kon dc brand tot de bovenverdieping beperkt houden Men veronderstelt, dat een der kinderen met een brandende kaars heeft gespeeld. onmiddellijk dood. NED. DAME VERMIST IN OOSTENRIJK Franse bezettingstroepen, Oosten rijkse gendarmes en leden van een Oostenrijkse hulpdienst zochten gis teren naar een 50-jarige Nederlandse dame die sedert Vrijdag in dc Al pen wordt vertnist. De dame bracht haar vacantie door in Brand (Vorarl- berg). Haar adres in Nederland is nog niet bekend. UNILEVERS FLAUW Bij het begin van de beurs werd bekend gemaakt, dat de afgiftekoers van de 4 pet dollarlening Philips met een half evenals vorige week, zeer groot was. Vrijdag is voor ruim 1V: millioen dollar ingeschreven, zo dat indien dit tempo nog enige tijd gehandhaafd blijft, de lening van totaal 20 millioen dollar wel spoedig voltekend zal zijn. Omtrent de reden tot deze verhoging der afgifteprijs tast men vooralsnog in het duister. Een tweede belangrijk feit ter beurze was een flauwe stemming voor Unilever, die 3 punten lager opende en daarna inzakte tot 224 (231)4). Nog steeds brengt men dit in verband met de dividendrectrictie in Engeland. Hiermede zijn wel de voornaamste gebeurtenissen van gisteren vermeld. De apathische stemming in de overige sectoren duurde onvermin derd voort en de handel had bedroe vend weinig te betekenen Vooral toen na midden beurstijd Unilevers verder ineakten, kwamen ook de overige hoeken op een iets lager ni veau. Olies waren vast geopend op 291 3/4 (288 3/4), waarbij aan vraag voor Franse rekening werd gedacht. Dit avance bleef niet geheel behou den en tegen slot werd weer 289 Y, betaald. Philips bleven geruime tijd stabiel op 168 Ij, maar liepen daar na een kleinigheid achteruit Dc Cultuurufdeling was zeer stil en de meeste fondsen moesten ver stek laten gaan voor een regelmati ge tapenotering. Alleen Deli wist zich goed te handhaven en sloot een punt hoger op 88);. Suiker- en Rub- berwaarden voor het merendeel iets lager. Ook de Scheepvaartafdeling had een oninteressant erloop en was amper prijshoudend tot een kleinigheid lager. Bij dc guldensbc- leggingen was de animo al evenzeer zoek; maar niettemin werden de slotnoteringen van Vrijdag vrij goed gehandhaafd. Voor Amerikanen was de interesse toegenomen, hetgeen niet alleen tot uiting kwam in een groter aantal verhandelde certifica ten. maar eveneens in een flinke stijging van het agio tot 14 1/4 pet. (13). Certificaten Javasche Bank mochten ook gisteren niet genoteerd worden. Omtrent de grootte van een uitke ring bij eventuele nationalisatie doen nog steeds vele geruchten de ronde. Prol. 3 1/4 pet.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5