Eerste plechtige H. Mis van pater A. van den Berg Verkiezing van leden der Eerste Kamer De dure kolen DINSDAG 31 JULI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Jubilea bij W.G. Kruis te Zevenhoven Zuster De Boer in het zonnetje gezet Zondag werd het feit herdacht, dat zuster de Boer van Nieuwveen 12Yj jaar werkzaam was als wijkverpleeg ster van het Wit-Gele Kruis, afd. Ze venhoven. Dit jubileum ging gepaard met het feit, dat ook 4 leden van het bestuur, n.l. de heer G. van Rossen berg, mevr. J. Blom-Schrama, de heer P. G. de Groot en de heer G. Nieuwenhuizen, tevens WA jaar als zodanig in functie waren. De dag werd begonnen met een plechtige Hoogmis, waarna door de pastoor op de pastorie een ontbijt werd aangeboden, waaraan behalve zuster de Boer en het bestuur van genoemde afd. ook werd deelgeno men door de burgemeester en diens echtgenote en het feestcomité. De herdenking werd besloten met een receptie welke om 3 uur in de R.K. Kleuterschool werd gehouden. De voorz.. de heer G. van Rossen berg, opende de bijeenkomst en heette alle aanwezigen hartelijk wel kom .inzonderheid de pastoor, de burgemeester met diens echtgenote, dr. van der Wind uit Aarlanderveen en zuster de Greeuw, de districts- huisbezoekster van het Wit-Gele Kruis. De heer van Rossenberg gaf een opsomming van al datgene wat zus ter de Boer in de loop van WA jaar, weer en wind trotserend, steeds lief devol optredend en helpend voor de leden van het Wit-Gele Kruis van Zevenhoven had gedaan. Namens de parochianen van Ze- De besprekingen te Kaesong Er zit geen schot in Ook vandaag zijn dc beide wapen- stilstandsdelegaties te Kaesing er niet in geslaagd, de kwestie van de buf ferzone dichter bij een oplossing te brengen. Van het Koreaanse front wordt in tussen gemeld, dat zes dagen van ver bitterde gevechten om strategisch be langrijke heuvelstellingen ten Noord- Oosten van Janggoe aan het Oostelij ke front Maandag zijn beëindigd, na dat de Noordelijke verdedigers hun laatste heuvel hadden prijsgegeven. De andere aangrenzende heuvel wer den Zondag door verbonden strijd krachten veroverd. Niets doen geoorloofd MET 2 KWARTJES OP ZAK De bewoners van het eiland Saint Louis, dat midden in Parijs in de Seine ligt, hebben zich bij de politie beklaagd over het grote aantal land lopers, dat de buurt nu bevolkt. Zij liggen te zonnebaden langs de rivie ren en slapen 's nachts op de ban ken. Maar de politie kan niets doen om dat de wet haar verbiedt iemand op te pakken, die weliswaar de hele dag rondhangt, maar daarbij 50 francs of meer in zijn zak heeft. Want zo iemand is volgens de wet geen land loper. Sinds Januari heeft de politie dan ook maar zeventien mensen kunnen betrappen op „nietsdoen zonder geld". Alle anderen hadden het vereiste bedrag bij zich (ruim twee kwartjes). Duitse oud»strijders stellen eisen In een bierkelder in Brunswijk hebben Zondag parachutisten van de voormalige Duitse Wehrmacnt de grootste bijeenkomst gehouden wel ke ooit sinds het eind van de oorlog door Duitse veteranen is belegd. Leider van deze bijeenkomst was de voormalige generaal Ramcke. Hij verving veldmaarschalk Kesseliing, die op het ogenblik in een gevan genis wordt vastgehouden in ver band met een aanklacht wegens oor logsmisdaden. Drieduizend „groene duivels" ston den opeengepakt in de bierkelder. Voor de deur stonden nog drie dui zend parachutisten die geen plaats hadden kunnen krijgen. Ramcke verklaarde, dat Duitse deelneming aan de Atlantische verdedigingsplan nen slechts mogelijk zou zijn, als de Duitse soldaten op voet var. gelijk heid met de anderen zouden worden behandeld, de „zogenaamde oorlogs misdadigers" werden vrijgelaten en het beginsel van de „collectieve schuld" vervallen wordt verklaard. In Iserlohn in Westfalen kwamen terzelfdertij d een aantal vertegen woordigers bijeen van de bond van oud-soldaten, die destijds hebben gevochten in het Afrika-kovps van Rommel. Zij beraadslaagden over de oprichting van een algemene bond voor Duitse oud-strijders. Deze bond zcu aan deelneming aan du- verde diging van West-Europa dezelfde voorwaarden stellen als Ramcke. De generaal werd hiervan in Bruns wijk telegrafisch door Rommel's oud-strijders op de hoogte gesteld. Atoomsplijtoven draait venhoven werd de zuster een mooi radiotoestel aangeboden. Daarna nam burgemeester van der Weijden het woord om namens het burgerlijk bestuur der gemeente zus ter de Boer en het bestuur van het Wit-Gele Kruis te complimenteren. Spr. wees er o.m. op, dat de taak van de wijkzuster veelomvattend is en op hetzelfde vlak ligt als die van de doktoren. Het gezinsbezoek heeft wederzijdse genegenheid tussen zuster de Boer, moeders en kinderen tot gevolg en de zuster heeft grote invloed op heel gezin. Haar werkzaamheden strekken zich ook uit tot bemiddelen bij.de officiële instanties. Wie dit alles als roeping gevoelt zoals zuster de Boer, vervult haar taak met grote animo en offervaar digheid. Toespraak van de pastoor. Daarna feliciteerde de pastoor zus ter de Boer en het bestuur van het Wit-Gele Kruis. Pastoor wees op het Congres, ge houden te Montpellier in Frankrijk, waar tot uiting gekomen was de ge weldige veranderingen in de gezond heidszorg in de laatste 40 jaren. Hierbij zal het er om gaan hoe het juiste midden te houden tussen ta ken welke de staat moet verrichten en de particuliere gezondheidszorg. Behalve andere bezwaren heeft staatsziekenzorg ook nog, dat de roe ping om zieken te helpen steeds meer op ambtenarenhulp zal gaan gelijken. Zuster de Boer aldus spr. is een mooi voorbeeld hoe men als roe ping de ziekenzorg' beoefent. Dokter van der Wind uit Aarlan derveen complimenteerde mede namens dokter Visser uit Noorden vooral de zuster als iemand, die steeds bescheiden en geruisloos niettegenstaande haar bromfiets haar taak vervult. Vervolgens zei dokter van der Wind, wie verstand heeft, kan, als hij iemand op het veld ziet werken, zien, of hij zijn werk met animo ver richt of niet. Zo iemand stimuleert ook anderen hun plicht goed te ver vullen en zo is nu zuster de Boer, die alleen rust neemt als het werk het toelaat. Namens het Hoofdbestuur sprak zuster de Greeuw ook haar beste wensen uit. Zij wees er op, dat in Zuid-Holland zuster de Boer als een allerbeste zuster bekend staat en al om grote waardering vindt ook al, omdat men daar overtuigd is, dat zuster de Boer met liefde en toewij ding haar taak verricht onverschillig waar zij ook komt. Na de officiële toespraken kregen de genodigden en andere belangstel lenden de gelegenheid zuster de Boer persoonlijk de hand te drukken en haar te bedanken voor ondervonden hulp en haar de beste wensen toe te wensen. 2 Kinderen van ongeveer 9 of 10 jaar, welke zuster de Boer vroeger ook nog heeft verzorgd, hadden een mooi toepasselijk wensje. Daarna bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. Zuster de Boer bedankte voor de belangstelling en de cadeaux en de voorzitter de heer van Rossenberg sloot met enige toepasselijke woor den de bijeenkomst. UITSLAGEN MUZIEK CONCOURS. De verdere uitslagen van het mu ziekconcours, waarvan wij gisteren het eerste gedeelte publiceerden, zijn: Mannenkoren: le afd. Onderl. Zang genot, Koudekerk-Rijn le prijs 320 p.; 2e afd. Sursum Corda, Naaldwijk, le prijsc 322; Wezep's Mannenkoor, 2e prijs 276 punten. Vrouwenkoren: 2e afd. Excelsior, Dirksland, le prijs 324 punten. Fanfarecorpsen: le afd Eensgezind Nieuwkoop, le prijs 320 punten. Harmoniegezelschappen: Wijd God Uw Kunst, Maasland, le prijs 337 p. Mandolinegezelschappen: 3e afd. De Tokkelaars, Scheveningen, le prijs 333 punten. De uitslagen van Zaterdag: Gemengde koren: Ere afd. Cres cendo, Heidenoord le prijs 325 pnt., ere afd. Excelsior. Wagerveer 2e prijs 264 punten; afd. uitmuntendheid: personeelver soc. belangen, Den Ha&g, le prijs 363 punten met lof van de jury en de directeursprijs. le afd. Ons Trio, Vreeswijk, le pr. 342 punten: Con Amore, Nieuwkoop, 2e prijs 289 punten, 2e afd. De Heer is Groot, Marwen. 2e prijs 323 punten Mannekoren: 2e afd. Door Een dracht Verbonden, Hattem, le prijs 305 punten. Fanfarecorpsen^ Afd. Uitmuntend heid: Concordia, Vinkeveen, le prijs 317 punten. Meisjeskoren: 4e afd. De Jonge Me reis. Vinkeveen, le prijs 308 punten Kinderkoren: Afd. bekroonden1 Jong Lej?n, Hank le prijs 330 punten Accordeonorkesten: 2e afd. Concor dia, Ouder en Nieuwer Amstel, le prijs 345 punten. Accordeon Jeugdorkesten: Concor- die, Ouder en Nieuw Amstel, le prijs 332 punten. Een Tip na 't slagen Een Tip op de hoogtij-dagen, Die behoort op de dis! En 't mooiste, dat is: Dat iedere beurs, dat kan dragen B2Z33EEIÏÏI3E Hr. E. C. te A'dam ontr. 1 fl. TIP NIEUWS UIT DE OMGEVING proef - nieuwe atoomsplijtoven, die te r in Noorwegen in Noors-Ne- dse samenwerking is gebouwd, ndag voor het eerst beproefd, ctor, die perfect werkte, heeft in „jeep" entvangen. De offi- wijding zal in November ge len. HILLEGOM PSEUDO-VOGELPEST. Ook in Hillegom heeft zich weer een geval van pseudo-vogelpest voor gedaan. Jeugd-Natuurwacht. Het comité „Jeugd-Natuurwacht" is ten ge meentehuize geïnstalleerd. Het stelt zich ten doel, het natuurschoon der gemeente door de jeugd te doen ont zien door inschakeling der jeugd zel ve. Voorz. is weth. P. H. Fijma; leden de heren C. Braas, G. ter Hark, T. Lo- dewijk, G. Troost, J. Valkenburg en L. J. J. de Vreeze. Jongens en meisjes vanaf het 5e leerjaar der lagere scholen kunnen zich als Natuurwacht aanmelden. Geslaagd te Haarlem voor Mo derne Bedrijfsadministratie: mej. C. Dobbe. Voor het Middenstandsdiploma: de dames J. van Kampen, M. E. Lange- veld, M. W. Steenvoorden en J. Struik; en de heren C. P. Bakker, C. J. Both, J. M. de Groot, C. W. de Groot. H. A. Heemskerk. L. M. Koppers, Th. J. Langeveld, J. J. Rus man, P. J. Smit, J. J. Seijsener, J Weijers, H. C. Zethof en K. Mans- hande. Voor MULO B: G. Hijlkema, L. van Koeveringe en T. van Rijswijk. Voor MULO A: A. Else Feiken, J. Frijlink, J. Hey, W. Hollander, W. Jnase, T. Leloux, J. Maas, C. Smits, W. Valkenburg, M. de Vries. DE ZILK Gratis maaltijden. Een 20-jarig jongmens bestelde in verschillende zaken een maaltijd en gaf als hij betalen moest voor, z'n portemon- naie vergeten te hebben. Ter gerust stelling liet hij zijn adres achter. Bij nader onderzoek bleek de truc. Er zijn reeds verschillende zaken mensen de dupe geworden. LEIDSCHENDAM Knaapje verdronken Het 4-jarig zoontje van de fam. Muusers, wonend op de scheepswerf van Ravenstein aan de Sluiskant, werd sedert Zaterdagmorgen vermist Toen het 's-middags nog niet terecht was, werd de politie gewaarschuwd, die dadelijk de Vliet heeft afgedregd Daar 's-avonds nog geen resultaat was bereikt, is het dreggen tot gis teravond doorlopend voortgezet. Ook de Zandsloot, welke langs de scheepswerf loopt, is gisteravond af gedregd. Men vond toen het ontziel de lichaampje. KATWIJK De heer N. Guyt slaagde te Am sterdam voor het diploma rijwiel hersteller. NOORD WIJKERHOUT Ronde van Noordwijkerhout. Op de alg. ledenvergadering van de Oranjevereniging, welke in Februari jl. gehouden werd, gingen stemmen op om de ronde van Noordwijker- 7,11; M. der Vromen 10. hout, welke op de eerste dag van de volksspelen in September volgens traditie gehouden wordt, uit te brei den, omdat dit sportgebeuren aan het afzakken is. In verband hier mede heeft het bestuur van de Oranjevereniging in zijn laatste vergadering een bespreking hier over gehouden en een deskudige ge raadpleegd Besloten werd dit jaar de ronde te houden wederom op Woensdag, dus op 12 September, om uur nam., doch een z.g. „open course", d.w.z. de deelname wordt niet beperkt tot personen uit de gemeente Noordwijkerhout, doch tot bollenstreek, omvattende de gemeenten Noordwijkerhout, Noord- wijk, Voorhout, Hillegom, Lisse en Sassenheim. Deelnemers moeten de leeftijd van 16 jaar hebben bereikt. wedstrijd wordt gehouden op toerrijwielen. Reeds vanaf 29 Augus tus is er gelegenheid tot aanmelding bij het commissielid der ronde, de heer C. van Dam, adres: Rijwiel handel van Dam, Havenstraat No. 22. De inschrijving kan ook geschieden op Zaterdag 8 September des avonds van 710 uur, in café „De Zwaan". Inleggeld 1.10 voor leden van de O.V., voor niet-leden 2.10. Om 2 uur zal Woensdagmiddag 12 Sep tember een wedstrijd op toerrijwie len gehouden worden voor perso nen die de leeftijd van 30 jaar heb ben bereikt, echter beperkt tot in woners van Noordwijkerhout. Aan melding hiervoor Zaterdag 8 Sep tember a.s. van 710 uur in café „De Zwaan". Fraaie prijzen zijn voor beide wedstrijden beschikbaar gesteld. Het bestuur der Oranjevereniging hoopt met deze wijziging te hebben voldaan aan de wens van vele leden om te komen tot een meer spannen de wedstrijd! SASSENHEIM OPENING R.K. SPEELTUIN. Gisterenmiddag is de speeltuin voor de kinderen officieel geopend door de pastoor in aanwezigheid van diverse hoofden der scholen. Het terrein is gelegen achter de R.K. Kerk en biedt tot nu toe alléén voor de kleintjes een uitstekende gelegen heid om naar hartelust te spelen in een grote hoeveelheid schoon zand. Paard op hol. De melkboer van R. had gisteren een strop toen zijn paard dat voor de melkwagen liep op hol sloeg. Zijn wagen werd nog al beschadigd en er vloeide melk en eierdooier over de weg. Te 's-Gravenhage slaagden voor het diploma kantoor-stenograaf de dames: Leny en Ada Ciggaar. WARMOND Postduiven. Wtdvlucht van af Roermond, afstand, 151 km. Snelheid le vogel 1109.63, laatste vogel 1044.47 m. per min. Jac. Niekerk 1.; J. Dienrel 2,3,8,9; M. van Stijn 4; P. van der Drift 5,6, Lisse ontving een priesterzoon 5.333.11, de kruideniersafdeling ƒ6.995.76, het filiaal ƒ271.17; de afd. manufacturen ƒ8561.97 en de afd. brandstoffen 570.02. De balans liet uiteindelijk een ba tig saldo zien van ƒ9.756.15. Het re servefonds bedroeg 87.000 en het vernieuwingsfonds 21.600. Voorgesteld werd vervolgens om dividend toe te kennen van 2 de bakkerij; 1 voor het krui- deniersbedrijf en 1 voor manufac- turen-afd. De verbruikers ontvangen half dividend. In het personeelfonds werd een bedrag van -3000.ge stort. Ten bate van de nieuwe kerk werd een bedrag van 250.gere serveerd. De penn. deelde mede, dat het aantal personeelsleden bedraagt 35. Het ledental is momenteel 730 en niet-leden verbruikers plm. 300. De heren H. van der Vlugt en J. P. de Koning werden resp. herkozen als voorz. en penn. Voor de leden uit Noordwijkerhout en Sassenheim werden resp. in het bestuur geko men de heren C. van Noort en J. C. Schrama. De heer C. Bon werd tot van de raad van toezicht herbe noemd. Voor het examen stenografie slaagden de dames: Nelly van Rijs- sel, Ida Beijk; voor typen slaagden mej. M. Segers en de heer A. Dui venvoorde. De heer A. E. J. Beijsens, slaag de voor het diploma banketbakker. Hij werd opgeleid door de heer Hei- da uit Haarlem. VOORSCHOTEN Geslaagd. Mej. Adri Schrama slaagde in Den Haag voor het exa men nuttige handwerken, acte K. In de provincies Zuid-Holland Overijsel en Groningen Om de drie jaar treedt de helft van de leden van de Eerste Kamer af. Aan de beurt van aftreden zijn de leden, gekozen door de provin ciale staten van: a) Gelderland, Overijssel, Drenthe en Groningen; b) Zuid-Holland. De uitslagen van de hedenmorgen gehouden verkiezingen zijn: De parochie van St. Agatha heeft Zaterdagvond pater A. van den Berg, Lazarist, feestelijk ingehaald. Reeds vroeg in de avond was het merkbaar, dat in de parochie van St. Agatha wederom iets stond te gebeuren. Het Kerkplein was met vlaggen versierd en men maakte zich op om een stoet te vormen. Ongeveer kwart over zes was de commissie van ontvangst aan de grens der gemeente in het buurt schap „Halfweg" aanwezig om de neomist welkom te heten. Na de eerste begroeting sprak pastoor van Zuylen een kort welkomstwoord, waarin hij zeide, dat de vreugde bij deze incomste groot was, evenals de dankbaarheid aan God, die een zoon van de parochie tot het pries terschap riep. Namens allen felici teerde de pastoor de neomist met zijn uitverkiezing. Een feestelijke stoet. Voorafgegaan door de ruiters van St. Hubertus en de gymnastiekver eniging Klimop met vaandels en vlaggen werd de neomist met zijn familie in auto's naar de parochie kerk begeleid R.K. Harmoniever. „Canite Tuba" liet gedurende deze tocht haar welluidende tonen horen. Een grote stoet bruidjes stond ge iteed om de priester naar het altaar te brengen. Terwijl de gelovigen het welkomstlied zongen schreed de neomist naar het altaar, W2ar hij een plechtig Lof celebreerde, geas- siteerd door pater Pijpers, Lazarist en pater J. Lanen, Montfortaan parochie-geestelijken hadden in het priesterkoor plaats genomen. Na afloop van het Lof betuigde de neomist zijn dank aan de commissie van ontvangst, waarin hij liet uit komen, dat de hem bewezen eer te rugvalt op Jezus Christus. Bij aankomst aan het ouderlijk huis werd de Neomist door de om wonenden met een 'hartelijk applaus verwelkomt en was Canite Tuba aanwezig om een muzikale groet te brengen. In enkele welgekozen woorden dankte hij voor deze door hem op bijzondere prijs gestelde attentie. De eerste Plechtige H. Mis. Zondagmorgen verkondigde de blijde klanken van de klokken van St. Agatha, dat weldra de plechtige H. Mis een aanvang zou nemen. Evenals bij het Plechtige Lof was ook nu het kerkgebouw geheel ge vuld met gelovigen. De Neomist werd bij het opdragen Van de H. Mis geassisteerd door de paters Lanen en Pijpers, terwijl als presbyter-assistens fungeerde de pastoor Staadegaard. Het zangkoor onder leiding van de heer M. J. van Hultén, zong de 4-stemmige Mis a capella van Vittoria. De feestpredicatie werd gehouden door pater Pijpers, die allereerst woorden van felicitatie richtte tot de Neomist, zijn ouders en de pa rochianen, waarna hij een hoogge stemde feestpredicatie hield met als onderwerp: „Zoals de Vider Mij ge zonden heeft, zo zend Ik U". Na deze plechtige H. Mis werd de feestcantate „Klapt in de Handen" door het zangkoor op voortreffelijke wijze gezongen. Jammer was het, dat pastoor Van Zuylen, om gezondheidsredenen, de plechtigheid in de kerk niet kon meemaken. In de namiddag werd een zeer druk bezochte receptie gehouden. Het schone feest werd besloten met een plechtig danklof en Te Deum. (Door een verlate postbestelling kwam dit verslag eerst gistermid dag in ons bezit. Red.). Verkeersongeval. Zondagmid dag reed mej. Meeuwissen op een bromfiets ter hoogte van de Stalen- brug, toep, zij de macht over haar stuur verloor en op de grond neer- smakte. Een toevallig voorbijrij dend geneesheer constateerde een hersenschudding. Hij liet de pa tiënte per ziekenauto naar haar huis vervoeren. R.K. Coöperatie. Verbruiksver. „Onderling Belang" hield haar 32e jaaarvergadering in het K.A.B.-ge- bouw. De heer" de Koning bracht ver slag der bedrijven uit. Hieruit bleek, dat de bedrijven een batig saldo hebben afgeworpen. De bakkerij heeft een batig saldo gekweekt van v00rk^urs'tem op de heer mr. F. A. Nelemans. VERDELING VAN DE 12 ZETELS. De kiesdeler is 21648 12 is 1804. De verdeling van de 12 zetels is: C.H. 2: A.R 2; V.V.D. 1; P. v. d. A. 4; C.P.N. 1; S.G.P. K.V.P. 2. De verdeling was in de zittende Kamer: C.H 1; A.R. 2; V.V.D. 1; P. v. d. A. 4; C.P.N. 1; S.G.P. en K.V.P. 3. Namen der gekozenen: De namen van de gekozenen zijn: voor de C.H.U. de heren J. de Zwaan te Leiden en F. C. Gerretson te Utrecht. Voor de A.R. de heren A. Anema te Haarlem en J. Schipper te Utrecht. Voor de V V.D. de heer A. N. Molenaar te Wassenaar. Voor de P. v. d. A. de heren J. van de Kieft te Bussum; J. L Hoogland te Het Bildt, H. J. de Dreu te Assen en J. van Tilburg te Rotterdam Voor de C.PN. de heer A. D. Scboo- nenberg te Amsterdam en voor de K.V.P. "P. J. Witteman te Overveen en H. A. M. T. Kolfschoten te Eind hoven. WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ONWEERSACHTIG. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien. Vrij warm weer. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen met kans op uitschieters tijdens buien. 1 Aug. zon op 5.00 en onder 20.32; maan op 2.46 en onder 20.19 uur. S.V.L.V. De training voor de adspiranten vangt aan Dinsdagavond 31 Juli dest avonds om 7.30 uur. ZOETERMEER Feestvergadering E.H.B.O. De uitreiking van de diploma's aan de geslaagden van dit jaar heeft weer plaats gehad. Allen waren bij Vin Well bijeengekomen. Voorz. Ade- geest opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze en heette allen, hartelijk welkom. Daarna gaf de Jetty band" een zestal muzieknum mers ten beste, die een warm ap- plaus oogstten. Vervolgens werd overgegaan tot de uitreiking van de diploma's. Dr. Opdam feliciteerde de geslaagden met hun succes en spoorde hen aan om te blijven oefe nen. Daarom betreurde hij het ook, dat van de geslaagden van het vo rige jaar zo weinig curisten aan wezig waren. De rest van de avond werd in gepaste vrolijkheid met muziek gebak en koffie doorge bracht. De heer J. G. van Vliet, onder wijzer aan de R.K. Jongensschool, is met ingang van 1 October be noemd tot hoofd der op te richten lagere landbouwschool te Zoeter- woude. 1596 665 665 1666 43 4214 Lijstnr. j> O 1. P. v. d. A. 2. A.R. 3. V.V.D. 4. C.H.U. 5. C.P.N. 6. S.G.P. 7. K.V.P. Totaal Aantal zetels: Prov. Staten 47 45 Stemwaarde 133 98 In Overijssel zijn alle 47 stemmen uitgebracht. Een C.H.U.-lid heeft klaarblijkelijk VVD gestemd, ver moedelijk om de verdeling van de restzetels te beinvloeden In Groningen zijn 44 stemmen uit gebracht, waarvan 1 blanco. De heer H. Rottinghnuis (KVP), lid van Ge deputeerde Staten, was tengevolge van ziekte niet aanwezig. Een C.H. U.-lid heeft klaarblijkelijk VVD ge stemd vermoedelijk om dezelfde re denen als in Overijssel. ZUID-HOLLAND. Hier volgt de uitslag van de pro vincie Zuid-Holland: Lijstno. partij stemmen 1 C.H. 12 2 A.R. 13 3 V.V.D. 6 4 P. v. d. A. 27 5 C.P.N. 5 6 S.G.P. 3 7 K.V.P. 16 De oude en nieuwe verdeling van de zetels over de partijen van de nu gekozen Eerste Kamerleden is als volgt: oud P. v. d. A. A.-R. V.V.D. C.H.U. C.P.N. S.G.P. K.V.P. 4224 Totaal 82 21648 Alle stemmen zijn uitgebracht. De stemwaarde is 2t\l. Klaarblijkelijk hebben de heer Weiter en 2 V.V.D.- leden op de C.H.U. gestemd. De C.H.U. heeft 10 lijststemmen, 1 voor keurstem werd uitgebracht op de heer prof. dr F. C. Gerretson en 1 Sedert begin April van dit jaar zijn de prijzen van de in ons land in gevoerde buitenlandse kolen aan zienlijk gestegen, zo vernemen wij van het Ministerie van Economische Zaken. Aangezien deze buitenlandse kolen ongeveer 1/3 van het totale verbruik uitmaken, ziet de regering zich voor de noodzaak geplaatst de prijzen van vaste brandstoffen voor industriële en huisbranddoel einden met ingang van 1 Augustus a.s. te verhogen. Voor onderstaande soorten brand stoffen zullen met ingang van 1 Augustus 1951 in de grote steden de volgende maximumprijzen gel den: anthrachietnootjes Hl, eerste kwaliteit 8.80 per hl., anthraciet in, tweede kwaliteit 8.30 per hl., essnootjes Hl, 7.30 per hl., eierbri- ketten 5.60 per hl., gascokes III ƒ7.55 per 2 hl. Met ingang van 1 September a.s. zullen de prijzen van essnootjes IH en eierbriketten resp. 7.65 en 5.95 bedragen. Voor gascokes zal van 1 September af een prijs van 7.85 mogen worden berekend. Laatstgenoemde prijzen hangen sa men met het destijds ten aanzien van deze soorten vaste brandstof fen ingevoerde stelsel van seizoen- prijzen. In verband met de verhoging van de kolenprijzen is aan de gas- en electriciteitsbedrijven toegestaan de prijzen voor gas en electriciteit te verhogen met 0.01 per kubieke meter resp. per kilowattuur. (Reeds geplaatst in een gedeelte van onze vorige oplage). VOORHOUT Installatie Jeugd Natuurwacht. Zaterdagmiddag is op de weide ip de Prof. Aalberselaan door burge meester de Graaff de Jeugd Natuur wacht geïnstalleerd in aanwezigheid van weth. Deutekom, de hoofden der R.K. Jongensschool en Chr. school. De burg. gaf aan de jongens en meisjes een uiteenzetting over wat de natuurwacht is. De liefde voor dë natuur is het hoofdmotief en de jon ge leden moeten onder goede leiding de inwoners er op attent maken, als zij iets doen, wat indruist tegen het doel dezer stichting. Aan alle leden werd een insigne uitgereikt. Ook is er een commissie benoemd om' deze jongens en meisjes leiding te geven. Op nader vast te stellen tijden zullen er bijeenkomsten wor den belegd. In deze commissie heb ben zitting de sociale werkster, mej. Fiedler en de heren v. Wijnbergen, M. Hoek en M. v. Wie.ringen. Mej. Riet v. d. Plas slaagde voor het diploma typen. Laatste Berichten Vanmorgen omstreeks elf uur is te Amsterdam de derde van de vier gevangenen, die Zaterdagmiddag uit de strafgevangenis te Groningen wis ten te ontvluchten, gepakt. Het is de 33-jarige Amstersdammer J. C. De man werd door de centrale re cherche te Amsterdam in een woon huis in Amsterdam-Oost aangetrof fen. Na een verhoor te Amsterdam zal hij op transport naar Groningen worden gesteld. Vier Britse torpèdobcotjagers zijn Dinsdag voor de monding van de Sjat-ele-Arab, de rivier die de grens vormt tussen Perzië en Irak, ver schenen. Zij vormen een versterking van de Britse marine-strijdkrachten in de Perzische Golf, die hiermede op het sterkste peil van na de oor log zijn gebracht.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2